POEDER CHOCOLADE Medicinale Tokayer en Malaga. OUDE GENEVER MEDICINALE TOCEAYEH, Tura "liiw" Algemeens Vergadering H. W. HARMS, Jf. DE JONG Az, HONGAARSCHE WIJNEN MELANGE THEE PRIMA JAVA KOFFIE SO ct. Prima Witte SUIKER Ct. H. W. HARMS, SCHERPZATVD en SCHELPEN ADVERTENTIËN, A. v. OS Az„ Kleiweg E73 en73", Fijne Engelsche BISCUITS. The Continental Bodega Company. Spaansche en Portiigeesche WIJINEJN. ORANJEBITTER, M. J. de GRAAF, van Gcbrs. S\EL, Amsterdam. T5 Ct. B ig'gjelzscon.d., A. JONKER Zonen. HAUTE NOUVEAUTÉ in BUITENGEWONE ONTVANGEN een groote zending Fijne 'Zoete Chocolade tabletten Ballintijn's Breda's Ontbijtkoek. Jumbo Poetspomade is de beste en goedkoopste der wereld. Alom verkrijgbaar in TWKmark doozen a 5, 7«/s eu 12»/, Cents. Chemische Fabriek Zevenaar. Eenig Depól te Gouda bij T. CBEBAS. HELSTKAMP's Fijne dubbel gebeide Genever, ZUIVERAAR KUIPERSTRAAT K 227. Karnemelksloot R. 547, Gouda, PORT a PORT en Wed. C. van OIJE; ZUIVER PRIiWOER Specialiteit in Koffie, Thee, KORTE TIENDEWEG bij de MARKT. voorlanden bjj In de vergadering gehouden door stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Hoenkoop, op Dins dag April, werd eene aaugelegenheid behandeld- van het grootste gewicht, namelijk een voorstel van stemgerechtigde ingelanden van den polder Vliet en Dijkveld, tot vereeniging van dien polder met het waterschap Hoenkoop, en zulks in verband met het deswege opgemaakt verslag van den heer H. Paul, civiel-ingenieur te Gouda. Na uitvoerige bespreking verklaarden zich by do stemming van de 400 aanwezige stemgevende bunder tallen 300 voor en 100 tegen. De heer Stalenhoef betuigde by het einde df-r vergadering, namens de 300 voorstemmers, zijn dank aan den voorzitter voor al hetgeen hij in het belang van de zaak reeds ge daan had, en verklarende ten volste vertrouwen in het bestuur te stellen, beval hij verde^ de belangen van het waterschap in de goede zorgen van den voorzitter aan. Staten-generaal. Tweede Kamer. Zitting .van Vrijdag 25 April. De heer E. Cremers heeft op heldere wyzQ de inconstitutioneele houding van dou gouverneur van Suriname in het licht gesteld en beval de Regeering aan zooveel mogelijk het gezag aldaar te handhaven. De heer Smidt, oud-gouverneur, wees daarentegen op zijne ondervinding, die hem geleerd had, dat èn de Staten èn de pers daar te lande zeer onhandel baar en onhebbelijk zijn. Intusschen keurde bij ook de wijze van optreden des heeren Lohman af, omdat eerbiediging van het recht en bezadigdheid eerste vereischten zijn, wanneer men flink in de West wil optreden. De zwarte schets, die de heer Smidt gaf van do Surinaamsche toestanden, was koren op deu molen der heeren Schimmelpenninck v. d. Oije en Van Bijlandt, die als verdedigers der houding van den gouverneur optraden. De heer Zaaijer was van meening, dat do heer Lohman zich onmogelijk had gemaakt door zijno beleedigingen en dreigementen aan het adres der ambtenaren, die tevens lid der Staten zijn. Dr. Schaepraan is Dinsdag aan het woord. Bij een nadere regeling van werkzaamheden werd niet zonder strijd eindelijk aan de orde gesteld de interpellatie van den heer Guyot betreffende de schopen in aanbouw bij de in surseance verkeerende Koninklijke fabriok te Arasterdam. De Voorzitter wilde het niet, omdat hij ondershands van do regee ring had vernomen, dat de behandeling op dit oogenblik niet was in 's lands belang. Hiertegen kwam de linkerzijde met volle recht op. Het is mogelijk, dat 's lands belang zich tegen beant woording verzet, maar dan heeft de Regeering dat openlijk te verklaren aan de Kamer, die verlof voor de interpellatie had verleend,- en niet onders hands aan den Voorzitter. In deze miskenning van den constitutioneelen eisch stijfde de geheele rechter zijde, minus den heer G. Van Dedem, de Regeering, en gelukkig gaf juist de stem van dezen heer den doorslag ten gunste van het aan de orde stellen der interpellatie. Verlof voor nog een interpellatie werd heden verleend, nl. aan den heer Heldt, die inlichtingen wenscht te vragen over het optreden der justitie tegen oen bijeenkomst van werklieden te Hoogeveen. niets af wist en toch had Frank hem ronduit in het gezicht gezegd, dat hij, William, het ontvangen had." Isabella Burton werd nog bleeker als zij reeds was, haar hoofd zonk op haar borst, en bijna on hoorbaar fluisterde zij «Alzoo, is die brief de aanleiding z,Gij weet, Bell, een der schoonste karaktertrekken van den Amerikaan is openhartigheid en waarheids liefde. Derhalve vertelde on8 de jonge Sherewo'od alles ronduit, ofschoon ik Frank's vader ben. En juist daarom wordt de handelwijze van den onge lukkige zoo verachtelijk gevonden. En nog meer nog veel meer vreeselijke dingen zijn mij ter oore gekomen, waarover ik echter u, u, die eenmaal zijn echtgenoot zou worden, niet kan spreken! Men heeft Frank slechts om uwen en mijnentwil in de clsd) geduld en reeds lang op eene gelegenheid gewacht om hem daaruit te verwijderen. Heden morgen in de vroegte, nadat ik u geschreven had,ben ik terstond naar Smith en Co. gegaan om mij te informeoren in zake het gestorte geld. En denk nu eens aan, BellDaar trok men de schouders daarover op en zeiMr. Frank Harvey had nooit de bedoeling gehad voor een grooter bedrag dai* 15000 dollars in hunne zaken deel te nemen. Hoort gij, Bell Gewerkt heeft hij ook slechts zeer zelden op hun kantoor, de ware lust in den arbeid ontbrak hem. Daarop vloog ik zoo spoedig als mijne oude beenen het'gedoogden, naar Frank's woning. Ik kwam reeds te laat. Reeds om 8 uur 's morgens was hij met pak en zak wegge ef Eindtlyk vermelden wij de toelating van den heer Van de Velde als lid der Kamer. B. en W. \an Rotterdam hebben aan den gemeen teraad voorgesteld lo. hen te machtigen om voortaan in de bestek keu, die daartoe naar hun oordeel aanleiding geven, de volgende bepaling op to nemen «Ingeval op het werk aan daarby door den aanne mer mitjdelijk of onmiddelgk werkzaam gesteld per soneel een ongeval mocht overkomen, dat hetzy den dood, hetzij blyvende of tijdelijke ongeschiktheid voor den arbeid ten gevolge heeft, wordt door de Gemeente op de aannemingssom gekort, voor iederen aldus getroffen persoon, het bedrag als hieronder vermeld, tenzij de aannemer ten genooge van Burgemeester 011 Wothouders het bewys levert, dat het ongeluk ver oorzaakt is door grove schuld van den getroffene, of dat eene uitkeering tot ten minste dat bedrag den door het ongeval getroffene gewaarborgd is. «De korting bedraagt «ingeval het ongeluk den docd ten gevolge heeft, 1000 voor eiken verongelukte, ten behoeve van diens naas'e betrekkingen «ingeval het ongeluk levenslange geheele invalidi teit ten gevolge heeft, eveneens 1000bij gedeel telijke invaliditoit naar verhouding, ter bepaling van B. en W.; «ingeval het oageluk tijdelijke onbekwaamheid tol werken ten gevolge heeft, eene door B. W. te bepa len som, voldoende om den getroffene voor eiken werkdag dat werken hem onmogelijk is 1 uit te betalen, behoudens verrekening." Maandag werd te IJrauiden door het flink op treden van den machinist Sanders een groot onheil voorkomen. Er speelden 3 kinderen op <le rails, toen de trein aankwam. Het trein- en stationspersoneel dacht giet anders of do kinderen waren overreden, maar de machinist had den trein op één meter af stand weten te stoppen, hoewel de machine niet van de Westinghouse-rem voorzien was. Aan de Aartshertogin Valerie wordt als huwelijks geschenk door de stad Weenen een album met waterverfteekeniugen van Weenen en oto&trèkon aan geboden, benevens fl. 50,000. Pesth geeft aan de brui 1 een schilderij van deze stad, haar geboorteplaats, en fl. 70,000. Beide sommen worden de bruid voor liefdadige instellingen aangeboden, naar haar keuze te besteden. 08 internationale postzegeltentoonstelling te Weenen is door den minister van handel/ markies Von Bacquehem, geopend. De tentoonstelling wordt gehoudeu ter herdenking van het halve-eeqwfeest van de invoering der postzegels in Engeland. Dit ge schiedde in Engeland in 1840 en in Oostenrijk in 1850. Volgens deskundigen isde tentoonstelling uitmuntend geslaagd. Zij blijft geopend tot 4 Mei. Dan gaat de «geheele voorraad postzegels naar Londen, waar den 19den Mei een dergelijke tentoonstelling zal geopend worden. San Rerao ondervindt de trourigo gevolgen van het toestroomen van teringlijder». Het aantal gevallen van tuberkuloso ia- «laar onder de bevolking zoo enorm toegenomen, dat de artsen zijn samengekomen om daartegen voorziening te treffen. reisdWat te doen Oumiddelijk wendde ik mij tot verschillende stoomboot-bureaux met de vraag of Mr. Frank Harvey ook een billet genomen had. Eindelijk vernam ik, dat hij met de stoomboot «City of Harlem" naar Holland was gegaan. Dat is alzoo het einde En hij was ons eetiig kind I" Met deze woorden barstte de Öude man uit in luid weenen, de tranen rolden hem over de wangen en toen legde hij zicK geheel vermoeid en uitgeput achter in zijn stoel, zijn halfgesloten oogen op het jonge meisje gericht, als zocht hij bij haar hulp en steun. «Mijn God, gij valt in onmacht, papa Harvey riep miss Burton hevig verschrikt. Zij sprong op, vloog naar haar kleedkamer en keerde met een glas water en een flacon eau de cologne in hare hand terug. Zij bevochtigde zijne slapen en gaf hem wat te drinken. Dat deed hem blijkbaar goed, Want reeds eenige minuten later kwam er weer leven en kleur op zijn bleeke gezicht. Hij keek verwonderd in het rond. zfDenk thans echter aan niets meer, papa Harvey, als gij mij lief hebt. Verban al die nare gedachten uit üw lioofdGij moogt zoo niet toegeven han de smart en de droefheid, gij kunt uwe krachten beter gebruiken Om onzentwil, schep moed Het onge luk zou nog veel grooter zijn, als gij ziek werd of bedlegerig. Frank hangt nu geheel van u af. Mis schien zal dit nu een les zijn, die hem op het goede pad terug brengt. 'Onmogelijk khn alles, wat er goeds Uit de statistieke opgaven bleek, dat telken 'are het aantal inwoners der stad, die overlyden aan tering, grooter wordt. Zoo ook te Mentone. Het voorstel werd gedaan, vreemde teringlijders te ontraden om naar San Remo te komen, daar zij daar toch voor hen nadeelige toestanden aantreffen. Tegeu dergelyk besluit verzette zich echter de burgemeester met alle kracht, waarop het voorstel door de medici werd ingetrokken. (Of de burgemeester, tegenover het geldelijk belang van sommige zyner gem een te naren de onderstelling opperde, dat de statistiek wellicht kon abundeeren va^ongerechtigheden, blijkt uit het bericht niet.) Hot stadsbestuur zal thans beproeven, door maat* regelen van ontsmetting de uitbreiding der ziekte tegen te gaan, vooral in logementen en hotels. In Zuid-Beierland woont een heks, een ware tooverkol. Het is een knap, uog joDg vrouwtje. Laatst had zij het voorzien op een aardige, jolige jonge maar zenuwachtige boerendeern. Het meisje hml nmf umöuofca geleden en bij die gelegonheid bad de «heks" liHjir bezocht. «Hoe gaat het, meisje Ongelukkig toch dio ziekte, hé? En wat moet je hoesten! Goed warm houden, hoor. Nu, dag beste meid, beterschap." Toen drukte zij de zieke krachtig de hand en van dien tijd af was het met de boerendeern hiet pluis. Toch scheen de influenza te willon wijken eu onze deern wilde weer den boer op naar haar dienst. Dat ging echtor nog zoo gauw nieteerst moeBt de hulp van deu bekenden duivelbanner uit Gorinchera worden ingeroepen. Dezo goede geest verdroef den kwaden geost, die in het meisje gevaren was. Wel gemoed gaat zij naar haar dienst. Maar jawel, zij gaat tijdig van huis en komt veel later in haar dienst dan zij berekend had, want nl loopende naderde zy somtijds geen steek. Daar zat de heks van Nieuw- Beierland met haar helscho streken natnurlijk weer achter. I)at was nu toch al te orgenoon paar goed govuisto vrienden van het betooverde meisje zouden de heks wel krijgen. Zij lekten het vrouwtje naar buiten en ranselden haar zoo vreeselijk af, dat do politie beido persoontjes wel gelegenheid zal geren om achter slot en grendel na te denken over de domme strekon, die zij begaan hobbon om een doodonschuldig mensch, slachtoffer vau de allerstomste domheid van eeuige ontioozele Nieuw-Beierlanders, zoo schandelijk te mishandelen. Wij vertrouwan dat een flinke straf hun deel zal zijn. De boerendeern met haar ziekelijke verbeelding behbordo onder geneeskundige behandeling gesteld te worden. Koud waterbaden, beweging in de lucht en krachtig voedsel zouden haar misschien wel van haar geloot aan hekserij bevrijden? (72. v. A.) Twee personen, zaten onlang9 te Leiden in een café onder een glas bier. De een was wielrijder, de ander gebruikte zijn beenen, als hij de schoone na tuur om Leiden wilde gaan genieten. «Ik rijd in anderhalf uur van Leiden naar Katwijk- Biunen en terugpochte de wielryder. «Dat beteekent niets," antwoordde onze wandelaar, «ik loop het in anderhalf uur Er werd, natuurlijk, een weddenschap aangegaan, welke Zondagochtend werd uitgemaakt. De Leidenaar liep -e wandelen kon men liet niet noemen de in hem was, verloren zijn." Miss Burton's stem had een teederen, geruststellenden klank aangenomen. «Tegen de verleidingen van een groote stad was hij niet bestand misschien was het ook zijn ongeluk dat hij mot mij verloofd was. Thans echter, nu de bittere ernst van het leven zich bij hem doet gelden, zal hij zich waarschijnlijk opwerken tot een degelijk, flink man met een vast karakter. Ik geloof dat vast." Mr. Harvey schudde ontkennend het hoofd, met een diep smartelijke uitdrukking op zijn gelaat. «En gij zijt ook niet alleen, papa Harvey!" ging het jonge meisje voort. «Gij hebt toch nog een kinddat ben en blijf ik altijd. Denkt gij ^an daaraan niet?" «Mrn lieveling!" Hy drukte Isabella hartstoah- telyk aan zijn borst. «God moge u alles duizend voudig beloonon 1 Ja, ja, gij hebt gelijk. Ik wil daaraan niet te veel denken. Het zou mij nog krankzinnig maken. Alleen dit moet ik nog weten kind, hebt gij Frank werkelijk en waarachtig be mind «Neen, difoendm|gl neen God zij daarvoor ge dankt Ik/imocht Ai in het eerst gaarne lijden als uw zoon. Docytoen begoq er langzamerhand in mijn hart zekere fmti'pathie te bestaan tegen hem er was iets in hem, dat mij tegenstond en ein delijk Een hoogroode kloiir was op haar schoon gelaat zichtbaar en zij hield plotseling op. Woifdt vervolgd). ▼oor matige Witte Poort uit naar Katwyk-Binnen, ▼oorbij het kattiehuis De tioekam laö#s het Semina rie den Rijnsburgschen weg, Endegeest, en krfam weder te Leiden aan de Morschpoort na 1 uur 28 minuten, hetgeen officieel is geconstateerd. Uit Delft schrijn men: Men weet dat het Delftsch Studentencorps iedere vijf jaren met het houden van een gecostumeerden optocht de stich ting herdenkt van hot Studentencorps. Dit wykt af van de aan de universiteiten bestaande gewoonte, waar men niet den stichtingsdag *n het corps, maar wel dien vnn de Hoogeschool herdenkt, zooals dit binnenkort, o. a. te Leiden, z^l geschieden. Toen nu in den zomer van 1888 het 8ste lustrum werd ge vierd, overwoog men of het niet wenschelijk zoude zyn 'het feest een jaar uit te stellen, ten einde het te doen samenvallen met den herdenkingsdag vau de oprichting der Polytechnische School voor 25 jaren, die in 1889 viel. Er is toen lang en breed over gedacht en gesproken. Velen meonden, Hat dit eeno geschikte gelegenheid was, om zoo een uitgangspunt te vinden voor het volgen vau een gelijke gewoonte als aan de universiteiten gebruikelijk is. De verwezenlijking van dat denkbeeld is echter afgestuit op practische, naar het schijnt meest financieels bezwaren. Hoe het zjj, er geschiedde iu 1889 nagenoeg niets, noch van regeeringszijde, noch van die der studenten werd de stichting bijzonder feestelijk herdacht. De regeering bepaalde zich bij de benoeming van prof. Gugel tot ridder van den Nederlandscben Leeuw, terwijl professoren en leeraren iu besloten kring aan die docenten, die van den aanvang af aan de inrich ting verbonden waren geweest, een feestmaal aanboden. Het Studentencorps meende echter, dat toch iets moest geschieden. Men besloot aan de Polytechnische School het in olieverf geschilderde portret van don tegenwoordigen directeur, prof. dr. A. C. Oudemans Jr. als geschenk aan to bieden. Men noodigde deu leeraar aan de school, den beer A. Ie Comte, uit, zioh met de vervaardiging van het portret te willen belasten, en dezo verklaarde zich daartoe bereid. De aanbieding van dit inderdaad schoone, van echt artistieke opvatting getuigende schilderstuk had gis teren in bijzijn van alle docenten en door den pre sident vau het corps, den heer II. P. Maas Geeste- ranus, plaats. Prof. Oudemans dankte in welgekozen bewoor dingen, zoowel voor zichzelf als namens de school, voor dit kostbare kunstwerk. Een paar beruchte sujetten, J. D. on M. J., die reeds meermalen met de justitie in aanraking zijn ge weest, hebben zich te Groningen eergisterenavond wederom aan diefstal schuldig gemaakt. Aan het Eems- kanaal bevinden zich eenige loodsen van de heeren S. en K., waarin, onder meer goederen, touw en timmerge reedschap worden geborgen. Dit scheen de opmerk zaamheid van J. D. en M. J. niet ontgaan te zijn, want nadat eenige ruiten in die loodsen door hen waren verbrijzeld, hebben zij zich toegang verschaft en ver volgens onderscheidene goederen ohtvreemd, die door hen werden gebracht op een in de nabijheid gelogen stuk weiland. Juist toen zij op dat land bezig waren de goederen in eon zak te doen, verscheen een agent vau politie, waarop beiden zich uifde vbeten maakten, alles achterlatende en ieder een anderen weg kiezende, zoodat slechts één hunner kon achtervolgd worden. Dat lot trof J. D., die, wilde hij niet spoedig in handen vallen, genoodzaakt was over verschillende kleinere en grootere slooten te springen. Toch werd de afstand tusschen hem en den agent steeds kleiner, zoodat hy, voor een zeer breede en diepe sloot ko mende en ziende dat hij niet zoo ver kon springen, een kloek besluit' nam en er door heen waadde op gevaar af van te verdrinken. Wel bereikte hij de overzijde, doch hij werd aldaar door eenige burgers, die de jacht hadden gadegeslagen, opgevangen en overgeleverd. Ziju kameraad viel ook spoedig der politie in handen. NG. C.) Heden overleed onze jongste lieveling JOHAN. Slechts 15 maanden mochten wij ons in ziju bezit verheugen, H. J. B. PLIEGER. J. C. A. PLIEGER— VAN ZlJLL. Utrecht24 April 1890, Zjj die iets te vorderen hebben van of te be talen aan wijten M. StiON, in leven Bur gemeester van de Gemeenten Gouderak en Ber- kemifoude, worden verzocht daarvan aangifte of betaling te doen, ten huize van Mevr. de Wed. D. M. van de KASTEELE—Bron te Gouderak vóór of uiterlijk op 13 MEI a s. Namens de Erven -M. Bron, G. E. BRON. Gouderak26 April 1890. Aanst. MAANDAG geen REPETITIE. der Werkende Leden, op MAANDAG 5 MEI, des avonds 8 Uur, in «Ntrr en Vermaak.» HET BESTUUR. van af 5 ct. tot 65 ct. 20 25 en 30 ct. per ons. Verkrijgbaar Korte Tiendeweg bij de Markt. SPECIALITEIT IN verkrjjgbaar bij Hooge Gouwe 255 van Vee, Booraen, Bloemgewassen, Huizen, Schepen, Slaapkamers, Ameublementen enz. Tevens kunnen belanghebbenden zich adres- seeren vooraan op de (Breede zjjde) waar eveneens de preparaten en gratis attesten en inlichtingen' te yerkrijgen zijn. Verkrijgbaar te Gouda bjj P. OUDSHOORN, Kleiweg en bij G. H. LAKERVELD, Gouwe •C. 96; te Schoonhoven bij P. FIJN van 'DRAAT Alblasserdam bij de Wed. J. de BOER Giesendam bij Wed. v. D. HEUVEL en Leerdam bij A. van WIJK. Asperen bij D. VERMEIJ. Probeert s. v. p. de SOUCHON-THEE No 3, h f' 1.25 per kjlo. TRADE MARK. tegen concurreerende prijzen verkrijgbaar bjj Kleiweg No. 2 te GOUDA. PRACHTIG -is van 80 Ct. 1.en 1.25. Deze zijn zeer fijn van geur en smaak, en goed waterhondend. Kantoor: VEST b/d Vlamingstraat.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2