JOSEPH van DANTZIG Az. ZOMERMANTELS en Jacquets, Goedkoopste Soliedste✓XV/ heeeen- tfS%X sr*»»»- X mmmm maat. TRICOT ONDERGOED VITRAGE GORDIJNEN, kaasv&ssb JAP01TST0FPE1T met bijpassende Garneer&ig MAGAZIJN „GOUDA" Corry C. HOOGEÏTBOOM 8 8 Tafelkleeden. Crème Gordjjnlinnens G. SOOS, Markt. maandag 28 April 1890, en Rolfes in doozen. op WOENSDAG 30 APRIL a. s. Te Koop gevraagd Gordijn- en Jalousiekoord, OxLt-v-SLan.g'ean. de STOFFEN voor het Saisoen. J. Hoogenboom. Bultenlandsch Overzicht. MARKT A. 66, GOUDA. Ontvangen eene g-roote niéuwe zending GBOOTB KEUZE Costumes naar maat worden in den kortst mogelijken tijd vervaardigd. WMDSTRAAT A. 41, /\A Speciale Inrichting voor SOIREE MESICALE STOPT H IE GE T. OBEBAS. voor Dames, Heeren erf Kinderen. LAGE PRIJZEN. D. HOPPENBOOM Cz. eene' g'ebruikte PIANINO en eene platte PIANO. Afgepaste SCHENK en Zn. en Mey's boorden, manchetten en voorhemdjes zijn uit een sterk perkamentachtig* papier vervaardigd en met een weefstof ovortrokkon, dat hun, wat het uiterlijk aangaat, Verrassende overeenkomst met linnengoed geeft. Ieder boord ,kafi b|jna'eene geheele week lang gedragen worden jnen werpt het dan eenvoudig weg enraagt dientengevolge altijd een nieuw «boord. Mey's boorden overtreffen echter do linnen boorden door hunne buigzaamheid, wliarmede z§ ziel» om den hals, zelfs zonder dezen ook in het geringste te drukken, vbegen en daar vandaan niet het lastige onaangename wiyven, wat hij te weinig of te voel gestreken boorden hat geval is, teweeg brengen. Verder is het lichte gewicht ♦an Mey's boorden eeuo eigenschap, die zich in het dragen als voortreffelijk bewijst. De knoopsgaten zijn zóó sterk, dat hunne duurzaamheid, bij juist uitgezochte halswijdte, niets te ifenschen overlaat. Mey's boorden, manchetten en voorüemdjes zijn, wat patsen en zitten aangaat, ééaig in hunne snort en zijn, afgezien van hunne elegantie en gemak, welke zij ons aanbieden, buitengewoon goedkoop. Zij kosten nauwelijks meer als het waschloon voor linnengoed. Een dozijn heerenboorden, dat gld. —.40 kost (jongeusboordeu reed» van af gld. .35), is toereikend voor 10 a 12 weken. Voor jongens, die zoo heel zindelijk niet met hnnne zaken plegen om te gaan, is Mey's Papier-linnen fabrikaat buitengewoon aanbevelenswaardig, hetgeen iedere huisvrouw na het gebruik van een dozijn zal inzien. Daar linnengoed gewoonlijk op de reis veel heeft uit te staan, zijn Mey's boorden, manchetten en voorhemdjes voor alle reizigers van onwaar deerbaar nut. Minder als ééa dozijn van een format|t en eene wijdte wordt niet verkocht. Mey's labrikaat wordt in bijna elke stad in verschillende magazijnen, welke door plakaten zijn bekend gemaakt, verkocht. Ook Aorden deze verkoop plaatsen van tijd tot tijd door middel van anponcen in couranten aangewezen. Wanneer do lezer deze magazijnen niet kent, zoo kan hij Mey's fabri kaat ook direct bij de Firma Mey fc Edlich /Versand-ueschaftj, Leipzig-Plagwitz best-llen, die op verlangen gratis en porto-vrij een' rijk geülustreerden prijs-oourant toezendt en het magazijn ter plaatse, waar Mey'S fabrikaat is verkrijgbaar gesteld, aangeeft. Gouda. Snelpersdruk van A. Brinkman Zoon. te geven door in de Zaal «KUNSTMIN,» aanvang 8 uur. Entrée1.49, HH. Leden der Sociëteit en hunne Dames 1. Leerlingen Sted. Muziekgcb.0.50. zuiver geurig en goed waterhoudend van 80 ets. tot en met 2,— de 5 om. In het bijzonder wordt de aandach't gevestigd op die van 1.— en 1.25. van 60, 80 en 1.—. Franco brieven onder No. 1994 aan het Bu reau dezer Courant. Prachtige 'Dessins. Zeer voordeelige prijzen. met bjjhoorende Crème FRANJES. snpra Vvit, of zonder Chloor. ALEX AN DER- KOORD in crème en alle fraaie kleuren. Dito voor Spiegels en Schilderijen, per El of afge paste stukjes van af 20 El. NB. De prijzen zjjn gelijk aan die van goede Oonfectie-Kleeding. GEVRAAGD een bekwamen geheel op de hoogte der fabricatie. Brieven onder No. 1984, aan het Burean dezer Courant. "V\ V GOUDA, 26 April 1890. Naar wij vernemen i» aap de Engelsche atoom' wasschery aan de Trekweg {e 's Hage een tlesin- fectieoven geplaatst van het grootste model naar de nieuwste constructie en dua Cnot de laatste verbete ringen. Deze inrichting, gemaakt aan de op dit gebied gunstig bekende fabriek jle „Hollandsche IJssel" te Oudewater die dergelijke ovens ook leverde aan ons Stedelijk Ziekenhuis en die van Leiden, Delft, Amsterdam enz., ial don 3n Mei e. k 's middags te 2 uur, vanwege de veroeniging ter be vordering van de Gezondheidstoestand te Gravon- hage worden beproefd. (Vad.) Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door de firma's Vnn der Voort en Cjo., Groningen; H. J. Dievelaar, Groenloo; Van Rijckevorsel en Co., Vucht; T. de Haas, Stadskanaal; S. H Luurs, Buitenpost, en H. J. Stevens, Didara. Daarin wordt o. a. het volgende gezegd: Sedert eenige jaren is hier te lande een nieuwe tak van nyverheid, het vervaardigen van stroohulzen voor verpakking van ftessohen, kruiken, enz. ingevoerd, waardoor aan duizenden handen] werk verschaft wordt. Deze tak van nyverheid wolrdt echter met geheelen ondergang bedreigd, daar di fabrikant veolal voor zjjn fabrikaat ten hoogste deii prijs der benoodigde grondstoffen en werkloonen kan bedingen, en bet gevolg daarvan ia, dat reeds eenige stroohulzen- fabrieken ten gronde zyn gegaan, terwijl andere in rerval zijn. i Dat worclt veroorzaakt dooi- de mededinging van da atroohulzenmakerijen in (la rijkswerkinrichting te Hoorn en de cellulaire gevangenis te Groningen, alwaar op groote schaal en wel met werktuigetijPgen aeor laag loon stroohulzen vervaardigd worden en 10 tot 15 pCt. laser in den handel aangeboden dan door particuliere fabrikanten gedaan kan worden. Adres santen verzoeken nu do Kaïyer het daarheen te willen leiden, dat het make^ van stroohulzen in bovengenoemde inrichtingen door andere werkzaam heden vervangen wordt. Kr is misschien geen stad in ons land' waar, in verhouding tot hare uitgestrektheid, zoovele draai orgels zich doen hooren als te j Arnhem. Wij geven gaarne toe, dat* er zeer velep zyn, voor wie het bezoeken van concerten enz. ie kostbaar is en die toch gaarne ook wel eens muziek willen hooren. Maar dit is geen reden om de bepaald onwelluidende draaiorgels orgues de barbarij heeten ze niet zoo ten onrechte in het Fransch -4 in onze straten toe te laten. In enkele gemeenten in Zuid-Holland worden zij door bevoegden eorst gekeurd en van het oordeel van deze hangt het [af of zij zich mogen doen hooreo. In Utrecht heelt een vermogend in gezetenen van het hoofd der gemeente verkregen, dat geen andere orgels in dn stad worden bespeeld dan die, welke door hem voor dat doel zijn gekocht en verhuurd worden. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer te Arnhora heeft, naar wij vernemen, besloten zich eveneens tot den burgemeester te wei den met het'verzoek maatregelen te nemen, waardoor de onwel luidende draaiorgels hier geweerd worden en deze instrumenten op eenigen afstand van elkander blijven, zoodat men ze niet te gelijk hooren knn. Met inachtneming van soortgelijke bepalingen zpl- len orgels een genot voor velen kunneit bjijven, 'zonder anderen, die wat meer muzikaal ontwikkeld zijn, zulk een' ergernis te geven «Is tegenwoordig het geval is. t Arnh,Ort.) Sedert eenigen tijd heeft de Orléans-spoorweg- maatsohnppij zich berig gehouden met hot nemou van proeven tot verbetering van de ventilatie in hare personenrijtuigen, voornamelijk in die, welke voopen in de exprestreineu. Van de Verschillende, inriohtingen is thans in het groot eene proef genomen met het systeem Pignatelli. Deze inrichting is aan 25 rijtuigen (lo klasse) aangebracht, en mocht in de practijk blijken dat deze aan de verwaèhting beantwoordt, dan aznllen al de rijtuigen der Maatschappij er van worden voorzien. De inrichting is op het dak van den wagen aange bracht en door een luchtbuis (op de wijze als men op stoomschepen aantreft) welke in dit geval rond de wagenassen ligt, van boven met de verschillende coupés verbonden. Door do snelle beweging van de asson, wordt de lucht door bedoelde buis in een water reservoir geperst, waar zij afgekoeld en van stof- on kooldeeltjes gereinigd wordt. De lucht vervolgt daarop haren weg door raetalen-filtreertoestellen, welke ge dompeld zijn in voortdurend in beweging blijvend water, en treedt daarna langs horizontale ruimten in geheel koelen en zuiveren toestand en zonder eenigen tocht te veroorzaken in do coupés. Door eene eenvou dige inrichting is de reiziger verder in de gelegen heid den toevloed van lucht naar wensch te regelen. Het waterreservoir bevat ongeveer 25 liter water, dat' volgens meening van den uitvinder voldoendo is voor eene reis van 800 tot 1000 kilometer. Waar al geen gevaar in schuilt! De R. K. Noord- Brabander had) dezer dagen de instelling Floralia te 's Hertogenbosch een beetje aanbevolen qn heeft dat zuur moeten boeten. Een zijner lezers tooh las die aanbeveling niet zonder bevreemdng, daar volgens hem, Floralia een dochter is van het Mit en geen ander doel JieeftvtfatT ora het naturalisme te In vorderen". Doodfelijk verschrikt van het denkbeeld van zoo iets verdacht te worden, haast de Nbr. zich dan ook om volgaarne te verklaren, dat het blad door de welklinkende namen van enkele Floralia- vrienden misleid is, en dat het met den schrijver van het ingez. stuk volkomen eens is. Waar het heen moet. ^No 8967. Een bpekhou- der-correspoudent. Fransch en Italiaansch. 3000 mark en inkoop eener levensverzekering." Zoo staat te lezen, zegt Vooruit, orgaan der ver eeniging van handelsbediende, in de Valhanze-Liste (lijst van vacante betrekkingen) in het nommor van 21 Maart der verbandsblatter (van een Duitsehe ver eeniging van handelsbediende). Dat moet de juiste vorm van salaris worden ge noemd 1 Een gedeelte er van uitbetaald in den vorm van een polis, die kapitaal of pensioen verzekert In die positie kan de bediende zich gelukkig ge voelen, zijn toekomst en die zijner vrouw en kinde ren is bezorgd. Allerlei gebeurtelijkheden, die hom kunnen overkomen, zullen niet over hem heeugoan, zonder haar sporen achter te laten; zy zullen wel licht het gezin in diepen rouwmoed dompelen, maar het verwoesten, dat vermogen zy niet Waar hot heen moet? Daarheen, dat elk patroon iederen bediende verzekort. Het moet vanzelf spre kend worden, dat ieder verzekerd is. Gelijk men weet, is het voor de veiligheid van het verkeer op de spoorwegen en ter voorkoming van on gevallen van het grootste belang, dat het op de lijnen dienstdoend personeel regelmatig aait eene keuring van het gezichtsvermogen wordt onderworpen, voor dit belangrijk onderzoek heeft het Noderl gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglyders te Utrecht, steeds de gewichtigste diensten bewezen aan de spoorwograaatsohappijen van ons vaderland, en kunnen ook in de toekomst die diensten nog steeds worden verwacht. Als bewijs van belang stelling in {den bloei dier stichting, schonk dezer dagen de Maatschappij tot expliottie van spoorwegen ten behoeve van het gasthuis, aan het dames-comité, van hetwelk de takende circulaire tot inzameling van gelden is uitgegaan, de aanzienlyko gift van vijf hondord gulden. Eergisteren namiddag meldde zich aan het bureau van politie te Dordreoht de 20-jarige varensgezel B. 8., geboortig uit 's Gravendeel, ten einde aan gifte te' doen dat hy in het laatst der vorige maand toen hij als knecht diende op een te Amsterdam nabij de Oosterdoksluis liggond vaartuig, zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een bedrag van ruim 100 aan geld, benevens verscheidene gouden en zilveren voorwerpen, een en ander ten nadeele van den sohipper. Na de kostbaarheden te Amster dam te hebben verkwanseld, wist hij met het on rechtmatig in zijn bezit zijnde geld niots beters' te doen dan eens een kijkje te gaan nemen. Het ge lukte hem dan ook België te bereiken, hij maakte een reisje door dat land en begaf zich vervolgens naar Parijs. Dat op die wijze het geld spoedig ver teerd was, spreekt van zelf, en de jongeling: moest dan ook al ras besluiten naar het vaderland terug te keeren. Op die terugreis schijnt zijn geweten te zijn gaan spreken, altlians in plaats van zijne geboorte plaats weder op te zoeken, stelde hij zich ter be schikking van de politie, ten einde het loon voor zijne slechte daad te ontvangen. Onder geleide der politie is hij dan ook nog gisteren avond naar Amstordain overgebracht en daar aan de justitie overgeleverd. (D. C.) Uit Yzendijke wordt aan de Midd. Ct. o. a. het volgende geschreven: „De secretarie werd vroeger altijd verwarmd voor rekening van den gemeente secretaris, die de kosten bestreed uit zijn abonnement (ƒ100); totdat hij voor 2 jaren begon te begrijpen dat in een publiek lokaal, zooals hier de secretarie feitelijk is, wel steenkolen van de gemeente mochten gestookt worden. Dit ging een jaar goed, maar ditmaal loopt het spaak. De leverancier van kolen levert, door de stijging der prijzen, liefst zoo weinig mogelijk, en beklaagt zich bij den burgemeester dat op de secretarie zoo ten onrechte van zijne leverantie gestookt wordt; immers in de voorwaarden van aan besteding wordt enkel gewag gemaakt van kolen ten behoeve van raadzaal en gemeentescholen. De burge meester zendt te dier zake eene aanklacht in tegen den secretaris bij den officier van justitie. De ver ontwaardiging over deze handelwijze» is algemeen. „Naar men wil, deelde de burgemeester een en ander in geheime zitting, Maandag 14 April, aan den Raad mede en deed hij daarop het voorstel een be sluit te nemen, waarbij bepaald werd dat de secre tarie op gemeentekosten zoude vorwarmd worden. Een der raadsleden evenwel meende daarin een valstrik te zien, omdat bij aanneming daarvan uit gemaakt zou zijn, dat de secretarie ten onrechte kolen van de gemeente gebruikt had. Een tegen voorstel, waarbij de Raad verklaarde in de meening te zijn dat de secretarie voor rekening der gemeente verwarmd werd en wordt, moet met algemeene stemmen zijn aangenomen." De berichten uit Oostenrijk over de arbeiders beweging luiden niet gunstig. In een stad in Galicië gingen de arbeiders weet aan 't plunderen en de militaire macht trad aanvankelyk te zwak op. To Weenen is de stemming nog gedrukt. De leiders der werklieden beijveren zich wol het publiek de overtuiging te geveu,,dat de voorgenomen openbare bijeenkomst op hèt Prater op 1 Mei een vrede lievend karakter zal dragen, en dat zij in staat zijn de orde te handhaven, maar men weet, dat er geesten zijn, die mon niet kwyt rq^kt, wanneer zy eenmaal opgeroepen zijn. De letterzetters willen l Mei ook niet werken. In Duitschland houden de fabrikanten zich flink. Voortdurend stijgt het getal der workgevers in alle takken van bedrijf, die zich tegenover elkander ver binden, de werklieden die op 1 Mei het werk laten te straffen öf door heb gedurende een aantal dagen niet weder tot den arbeid toe te laten, bf ijnor heb geheel te ontslaan. In de kringen der mijn werkers valt tot dusver nog slechts geringe neiging waar te nemen om aan het Mei-feest mede te doen. In verschillende steden is het houden van arboiders- vergaderingen ter gedachten wisseling naar aanleiding van het Mei-feest door deu politie verboden. De Ejansche regeering is zeer zuinig met haar mededeelingen ovor het gevecht in Dahomey, maar toob worden nu van offioieuze zijde ten minste eenige ophelderingen gegeven. Hot was geen verkenning, welke de Fransche troepen uit Porto-Nova maakten. Integendeel, de commandant van het garnizoen werd genoopt zijn stellingen te verlaten, omdat hy wist, dat koning Badazin met een leger de stad naderde otn deze te overvallen. Het garnizoen was 500 man sterk. Van c|ezo blovon 150 man achter om de vesting te bo-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 3