Bulteilandscii Overzicht. gemaakt worden op last [van den Duitschen keizer, die van plan was het dragonder-regiment, waarvan de koningin chef is, in Darmstadt te laten komen om het daar te laten insjjecteeren door H. M. die bij die gelegenheid dat sierlijke costuum zou dragen- De keizer moest dat fraaie plan evenwel laten varen, daar zgn grootmoeder bepaald weigerdo het dragonderspak aan te trekken. In den kraton te Djokjakarta word op 3 Maart s morgens voor 12 uur het huwelijk voltrokken van: Pangeran Poeger met Radhen Adjeng Sampoer, eene Solosche prinses; Bendoro Radhen Adjeng Moorsyah met Radhen Toemenggoeng Mangkoe IJoedho, zoon van den j hoofdregout Tjakraningrat Bendoro Radhen Adjeng Moortijah met Radhen Toemenggoeng Sosro Negoro, zoon van Pangeran Iloedho Negoro; Bendoro Radhen Adjeng Moortasijah met Radhen Toemenggoeng Danoe Ningrat, zoon van den rijks bestierder van Djokja; en Goe8ti Radhen Adjeng Sekarkedaten met Radhen Toemenggoeng Kartonegoro, zoon van den Pangeran Ario Mankoe Boemie. Den %ig te voren zouden de bruigoms aan hunne bruiden? de gebruikelijke cadeaux, bestaande in gouden of zilveren keukengereedschappen, instru- menen om te batiken, een bergje van zilver, eene koe met een tjindé (zekere geweven stof) om den hals, een gouden lombok en eene kist, inhoudende Javaansche geneesmiddelen. De bruigoms logeerden bij den rijksbestierder, waarschijnlijk, daar hunne aanstaande vrouwen van* hoogeren adel zijn, om door te gaan voor zoons van hunnen gastheer, en zoo doende den afstand in rang schijnbaar te verminderen. In den namiddag van den 3n Maart had de ont- moetióg tusschen de jonggehüwden in den kraton plaats, voor welke plechtigheid de ingezetenen door den Sultan waren uitgenoodigd. Z. H. ontving de heeren in de pendoppo, terwijl de dames naar de vrouwenvertrekken geleid werden. Middelerwijl werden door vier vrouwen eenige voorwerpen, bestaande in een bamboea|n blad (tarupah) waarop rijst in den vorm eener pyraraide stond, een patjol, een gajoong, een aarden pot met water en een pipisau, een voor werp om iets fijn te malen, onder de tratak op den grond geplaatst. Na aankomst van den resident werd er thee rondgediend-en kwamen twee vrouwe lijke gandeks deu Sultan waarschuwen, dat de brui goms in aantocht waren Z. H. verzocht haar, dit ook binnen te gaan melden. Middelerwijl brachten eenige vgouweu, vergezeld van drie adellijke, vier zilveren bakken (arikawin) gedekt met wit doek, naar de- Probojekso en gaven die 'daar af. Deze srikawin blijven in den kraton, als 't ware in ruil voor de vier dochters van den Sultan. Daarna begaven zich de Sultan, de kroonprins en de resident, vergezeld vau eenige andere heeren, naar de Probojekso om de Ratoe te begroeten, terwijl de geinviteerden volgden. Op een wenk vau den Sul tan kwamen zijne vier dochters, vergezeld door acht kleine meisjes met waaiers, zich aan de voeten van Z. H. nederzetten. Evenals Pangeran Poeger, die kort daarna door eenige prinsen werd binnengeleid, kusten gene den voet van den Sultan en de Ratoe, jaarna de begroeting van de autoriteiten plaats had. Nu kwam fEngeran Adinegoro den Sultan mede- deeleu, dat de vier bruidegoms uit de.Danooredjan dagen te bed moest blijven! Zijn uiterlijk vervulde zijne dochter met groote zorg. De huisdoctor zag den toestand minder donker in. „Rust is voor hem de hoofdzaakEr zullen nog wel dagen ja vweken komen, waarin hij weder geheel opleeft. Zijn taaie natuur stelt hem in staat het lang, uit te houden." Zoo luidde zijn uitspraak. Bijna zoo lang als Isabella zich kon herinneren, kon zij zich haar vader niet anders voorstellen dan als een zieke. Een langdurig ruggeraergslijden had zijn flinke, eens zelfs schoone gestalte geheel ver* magerd. Op twee stcdtlten leunende liep hij reeds rond toen Isabella no§ een kind was. En hoe wel'zij dus gewoon was mt hij er slecht uitzag, vond#zij hem nu geducht /verminderd en achteruit gegaan. Ook zijn zenuwachtige haast en prikkelbaarheid scheen verergord en vervulde haayr hart met groote zorg. Desniettegenstaande deed zij al het mogelijke om hem» op te vroolijken en het verblijf in zijn huis hem aangenaam te maken. Zijn onrustige geest was echter niet tevreden met die lieftallige zorg. Als bij zich maar eenigszinV krachtig voelde, verlangde hij dat zij tot iaat in <Jen avond aan zijn bed zou zitten en hem vertellen alles wat de zdken en het verdere betrof. Het was niet zoozeer gebrek aan vertrouwen want hij vertrouwde zijn kind ten volle wat hem zoo veel-eischend deed zijn. Het was alleen eergierigheid en trots, die (ïem daartoe dreef. Hij, odder wiens handen de oude naam van de firma zijn goeden klank bijfia verloren had, zag aangekomen waren, waarop Z. II. gelastte, heu onder de tratak te geleiden. Evenals de vier bruiden uit den kraton en Pangeran Poeger, waren deze koste lijk uitgedost in huwelijkscostuum, het bovenlijf naakt en met eene gele stof bedekt. Pogeran Poeger ging heen naar don Danoeredjan, waar zgne aan staande hem wachtte vervolgens had de ontmoeting onder de tratak plaats. De vier dochters van den Sultan, elk door eene prinses geleid, traden tegenover hare mannen, die regenten tot bruidsjonkers hadden. Tusschen de paren stonden de bovengenoemde voorwerpen. Het 'ceremonieel begon met het elkear toewerpen van sirih, het symbool van [iet wederkeerig schenken der liefde; vervolgens sloegen de vier mannen met den patjol de punt van den rijstberg, om als 't ware het verschil in rang te doen verdwijnen, waarop de prinsessen met een gajoong met water de voeten van hare mans bevochtigden, ten teeken van onder werping. Daarop werden tusschen de paren eenige eieren stuk gegooid, het symbool der vruchtbaarheid, on de echtgenooten namen hunne vrouwen op, droegen ze weg, het symbool van algeboel bezit, zetten ze in draagstoelen, waarna zij zei ven achter de draag stoelen te paard in optocht naar den rijksbestierder togen. In den Danoeredjan had hetzelfde ceremo nieel tusschen don Pangeran Poeger en zgne vrouw plaats. Toen de echtgenooten hunne vrouw binnen droegen, werd er een draad, dio op hunnen weg gespannen was, verbroken, ten tooken dat alle vroegere familiebetrekking had opgehouden te bestaan en die van man en vrouw daarvoor in de plaats kwam. Des avonds vierde men bij den rijksbestierder feest; na aankomst van den resident en diens begroeting van de jong gehuwden, die gezamenlijk onder eene pendop po hadden plaats genomen, ging men aan tafel. Na afloop van het diner werd de partij met eene wajang voorstelling besloten. Den 4n Maart trokken de jong- gehuwdon 's morgens tegen elf uur in optocht naar Pangeran Ario Mangkoe BoemiPangaran Prooger met zijue vrouw in een draagstoel, de andere jonge vrouwen eveneens in draagstoelen, gevolgd door haro mans te paard. Aldaar verblijveu de vijf paren eenige dagen om feest te vieren. Gelijk de oranje-appelen in de boven-Santa-Anna- vallei, zijn de drfiiven de voornaamste vruchtcultuur in het Sain-Joaquin-dal in Californië. Tresno is' het centrum dezer industrie, die de voordeeligste is aau de geheele Stille-Zee-kust. De weeldrige groei der wijnstokkeo grenst daar aan het wonderbaarlijke. Het district Tresno levert meer dan de helft van den geheelen druivenoogst ran Californië op en bet product is even goed be kend en bemintl in NieuwyEngeland als in -San Fran cisco. In 1882 bedroeg de opbrengst van het district Tresno 4000 kisten van 20 pond. Zeven jaar later was dit 5^0,000 kisten. Het product van den gehee len staat was in 1888 groot 1,034,000 kisten. Hier van werden 534,000 geleverd door het district Tresno en 290,000 door de districten Riverside en San Bernardino. Omstreeks 16,000 hectaren grond zijn tegenwoor dig in Tresno door do druiventeelt ingenomen, meestal1 van de muscadel- of muskaat-soort. In de laatste twee of drie jaren zijn de wijngaardeu zeer in om vang en waarde toegenomen. In het begin van 1889 warefl er 6000 hectaren mede beplant, waarvan 4800 hectaren met muskaatdruiven. Gedurende het vol- piet werkelijk innige bewondering zijne dochter aan. Altijd en altijd opnieuw wilde hij van haar hooren hoe gezien de firma Burton thans in de handelswe reld was, hoe uitgebreide zaken zij dreef. Dan schitterden die ingezonken oogen met vroolijke glans on de wasbleeke handen bewogen zich zenuwachtig heen en weer. Somtijds ook streken zijne magere vingers liefkozend over Isabella's hoofd. Hij sprak echter steeds weinig. Naar Mr. William vroeg hij in iiet eerst in 't geheel niet, ofschoon zijn dochter reeds in hare brieven met lof gesproken had van den nieuwen procuratie-houder. Vo.»r hem was deze eenvoudig een goede werkkracht, die door het ver standige meisje in beweging gebracht, zeer goede diensten aan de firma kon bewijzen. Miss Burton's hart werd dan vaak pijnlijk aange daan toch durfde zij nog niet van William te spre ken voor het oogenblik althans niet, Er zou zich wel eens een goede gelegenheid daarvoor opdoen, waarop zij den zieke kon mededeelen wat flinke steun hg haar geweest was en hoe hij, sinds maanden reeds, de last der zaken van hare schouders genomen had. En wanneer hij hem dan eerst had leeren kennen, dan zou hij hem ook achtqn, en spoedig inzien dat hij een gentleman was. Eenige dagen na zijne thuiskomst vroeg Mr. Bur ton naar Frank Harvey eon onderwerp, waartegen het jonge meisje reeds lang met. vrees had opgezien. Waarom was haar beminde hem nog niet eens komen opzoeken Waarom had zij in hare brieven den gonde seizoen werden nog 4000 hectareu wet nieuwe wijnstokken beplant en de uitbreiding moet in den afgoloopen winter nog grooter geweest zgn. Men hééft ontdekt, dat irrigatie voor de wgn- gaarden nuttig is en niet schadelijk, zooals men tot dusver geloofde. Rozijnen van Californisch gewas wordon zonder eenige kunstmiddelen geheel ia de zon gedroogd, wat wegens het klimaat mogelijk is. Gedurende den zomer en den vóorherfst valt er geen regen en de uaohten zijn even droog als de dagen. Men legt de geplukte trossen twee weken lang in open bakken in de zon en keert ze eenmaalna afloop van dien tijd zijn ze rozijnen geworden. In den regel verkoopt de planter direct aan de pakkers ou 2'/g stuiver per pond gaat voor een voordeeligen prijs door. Als de pakker de druiven gesorteerd en in kisten gédaan heeft, is de gemid delde prijs in het groot te Tresno 5 stuivers per pond. Bijzondere merken, rozijnen in doozen op rijen of meetkunstige figuren, kleine cartonuen doozen,. enz., behalen in Californië en elders Villokeurige prgzen. Tegen 5 stuivers het pond of 8 shillings per kist brachten de 560,000 kisten Tresnosche ro- zguen den pakkers verleden jaar 2,640,000 op, van welke som de planters ongeveer de helft ont vingen. Met do hoogst opgevoerde cultuur, onder de langste ondervinding en de grootsto bekwaamheid, heeft men het wel eens tot eene opbrengst van 960 per acre weten te brengen en is 600 per acre uiets ongewoops. De druif is wol eens de „vriend van den armen man" genoemd, doch geen arm man kan in de beste en veiligste localiteit het uoodige begin maken. Rgkdom is geen vereiechte, doch zonder een matig bedrag in kapitaal kan men niets uitrichten. De bekende fabrikant A. W. Scholten deolt in de Pr. Groninger Courant uit eigen ervaring iets mede, dat wij hopen dat aan ieder, dia zich ooit met vuur, kokend water of stoom brandt, in herinnering zal komen, zoodra het ongeluk geschied is. Het volksvooroordeel, dat het aanwenden van koud water „der. brand naar binnen doet slaan", moet overwonnen worden. l)e heer Schol ten schrijft „I11 het najaar van 1844 bevond ik mij in mijne kamer aan de fabriek te Foxhol, toen oen jongen bij mij kwam met het belicht, dat Nijenhuis, de sago- maker, zich erg had gebrand. Ik begaf mij dadelijk tot hem en vond den beklagenswaardigen man op een kuipersblok gezeten. Hij was met het eene been tot aan de knie in een vat met kokend water gestapt; de geheele huid, tot blaren verbrand, was aan de kous vastgekleefd zoodat het geheele boen rauw was. Wat moest daaraan worden gedaanIk bad meor- raalen gehoord dat men het gebrande deel met groene zeep moest bestrijken, en daar niemajpl iets beters wist begon men direct met de inwrgvingskuur. Terstond werd om oen doctor gezonden, die last gaf het been /net water koel te houden. Hierdoor ver minder ie weldra de ondragelijke pijn, maar daar er te veel tijd was verloopen vóór hij in het water kwam, fleurde het wel een half jnar oer de man volkomen hersteld was. In datzelfde jaar had ik het ongeluk in hetzelfde vat te stappen gelukkig minder diep, zoodat de brandwonde ^boven den enkel een kring vormde ter breedte van een hand. Onmiddellijk liep ik naar een kuip met koud water en stak don voet er in. laatsten tijd zoo weinig van hem gesproken Deze en dergelijke vragen konden niet uitblijven en werden ook werkelijk door don ouden heer gedaan. Moei lijke oogonblikken braken toen voor hot jonge meisje aan. Op de meest vérgoelijken le wijze doelde Isabella haar yador mede wat er voorgevallen was. Ower bot verloren kapitaal sprak zij slechts zeer voorbij gaand en' meer dan eens weigerden hare lippen voort te gaan. Maar zij kon toch niet afles zeggen Wanneer echter de verstandige oogen van den zieke zoo uitvorscbend op haar rustten, dan kwam zij zich zelf voor als eene zondares. In roerende taal, op aandoenlijke wijze sprak zij "dan van Harvey's vader en dat het haar eonigst streven was geweest dift* arme, diep bedriofde ouders te helpen. Toen was "Mr. Burjon echter zeer vertoornd geworden en hij gaf^in de meest krasse bewoordingen aan zijne teleurstelling over do verijdelde plannen lucht. De ouders zoo luidde zijn oordeel waren zelf de schuld van het gansche ongelhkzij hadden bun zoon van jongsaf bedorven en verkeerd opgevoed Nu moesten zij zelf de gevolgen daarvan ondervin den. Dat kwam van zoo'n dwaze opvo^flingEn overtuigd Wat- hij zelf e«n betere in praktijk had gebracht, streek hij goedkeurend over Isabella's lokken. ZoOjWiren in ae diepste stilte en de grootste af zondering "de laatste weken, sedert de beer des hui zes was teruggekeerd, voor Isabella voorbijgegaan. Wordt vmtolgd). Nu govoeldo ik goeu piju, zoodat ik, na een half uur in dut koude bad vertoefd te hebben, mij weer naar mijn kamer begaf. Pas was ik daar aangekomen, of de pijn deed zich opnieuw gevoelen. Ik liet mg toen een emmer koud water brengen en dit gedurig ververschen. Dat hield ik vol tot 's nachts 2 uur. Toen kwam" het mij voor dat de brand völkomen uitgetrokken was en begaf ik mij te bed. Dit was echter vau kurtnu duur, want na een kwartier zag ik mij door pnn genoodzaakt de koudwaterkuur op nieuw te beginnen en vol te houden tot den volgenden morgen 11 uur. Nu sneed ik de kous van het been, pakte den enkel in watten, voelde geen pgn meer, zag na twee a drio dagen de huid vernieuwd en na verloop van 'eene week was ik volkomen hersteld. In den herfst van 1849 kreeg ik een nieuwen stoom ketel. Toen die in gebruik zou worden genomen, bleef ik bij den stoker in het ketelhuis. De ketel sprong, en hoowel dadelijk het dak, dat niet met een zolder gedekt was, van het ketelhuis vloog, toch was terstond de geheele ruimte met stoom en kokend water gevuld. Ik sprong onmiddellijk op en snelde naar het naast- bgzijnd vertrek, waar ik mij in een kuip met koud water liet vallen. Na verloop van 5 a 6 minuten eerst kwam P. Doornbos, die den ketel stookte, kermende en klagende dat hij zich zoo gebrand had. Dadelijk in een kuip met water riep ik heni toe, en toen hij jammerend antwoordde: „Neen ik kan niet, ik kan niet," gaf ik hem tot bescheid. „Dat helpt niet, gij moet." Toen hierop de herhaling volgde, dat hij niet kon, sprong ik uit mijne kuip, pakte Doorn bos op, stopte hem in een andere kuip en hield hem zoolang vast tot hij niet meer tegenspartelde. Daarop liet ik hem los en sprong zelf weer in het water. Op ragn roepen kwam eindelijk de heer Freijo, in dien tijd timmerman der fabriek, en vroeg wat er te doen was. Maar toen hij mij uanzag, sprongen hem de tranen uit de oogen; mijn geheel gelaat was één blaar en daar door vroeselijk opgezet, de handen aan de buitenzijde eveneens, terwijl zij door het aangrijpen en verplaat sen va'n den stoker aan de binnenzijde geheel rauw waren geworden, zoodat de huid er in vellen bij neerhing. Door de voortdurende afkoeling met water gevoelde ik echter geheel geen pijn dadelijk was ik de kuip geheel onder het water gedokèn, waarna ik ér tot den hals in zitten bleef en bij het voelen van de geringste pijn het gezicht onder het ver- fri88chendo vocht hield. jLater naar bed gegaan, hield mijne echtgeuoote bg mij de wacht en zorgde, dat niet alleen mijne handen in koud water konden blijven, maar ook mijn aangezicht daarmede bego ten werd, zoodra ik brand noch pijn gevoelde. Toen de uit Groningpn ontboden dr. Jonxis den volgen den morgon arriveerde, verbond deze de gewonde handen met com pressen, doorweekt met olie en melk, en voorspelde, dat weldra de wondkoorts zou intreden, terwijl, na 3 a 4 dagen dqhanden wel zouden etteren. Deze voorspelling werd gelukkig niet bewaarheid. De wondkoorts bleef weg, en toen Re handen na verloop vau 8 a 4 dagen weer verbQnden werden, kwam er de huid in plaats van etter voo* den dag. Hoogst treurig daarentegen was de aftoop van dit ongeval voor P. -Doornbos. Hij was, doordien hij niet direct het ketelhuis verliet, erger gebrand en niqjt zoo spoedig in bet water gekomon als ik. Hij had, toen ik naar mijne woning ging, de kuip weer verlaten, zoodat hij wellicht slechts 15 ii 20 ^minuten in het water heeft vertoefd, wat op verre na niet voldoende is om den brand behoorlijk te laten uittrekken. Eeno zorg vuldige verpleging was dan ook niet in staat hem te reddenreeds den eersten dag^ na het intreden van een hevige wondkoorts strief hij des namiddags. Uit den aflrop dezer drie ongelukken blijkt ten duidelijkste', daw wanneer iemaini zich met heet water en wellicht ook met vuur brandt, dit niet alleen het leven niet zal ko^n, maar^men zelfs niet de, minste pijn behoeft te flytlen als êr maar koud watër bij de hand is, en het gebrande deel Ï2 a 20 uren, al naardat het diep ingebrand is,met' water wordt koud gehouden. Ingeval men niet dadelijk water bij de liantl heeft, is melk, wijn, olie, azijn en alles, wat slechts vloei* baar en koud is, even goed; maar water is het goed koopst en daaróm vorkieslijk. Als we madame Adam, de redactrice van de Nou velle Revue aan het woord zien in hare „Lettflfe sur la politique extérieure," of als we madame Thénard hooren spreken over „La littérature Fran^aise," /rl'art de dire," „les écrivains chez oux," dan komen we er zoo licht toe om den ernst van het behan delde onderwerp» te vergeten en alleen te letten op de aardige, of liever eigenaardige wijzo, waarop iu zulk eene „causerie" met dat onderwerp wórdt om gesprongen. Het doet denken aan een kind, dat met de pop speelt. Eerst worden al de kleedingstukken bekeken. Na een aandachtige beschouwing van het hoofdhaar, ziet het kind opeens naar de schoentjes, die zijn van leer, de hare van stof, maar ze heeft ivel leeren, ja, maar die worden alleen Zondags gedra gen. Haar aandacht is op dit oogenblik geheel van de pop afgeleid. Even zien of de pop ook zulke mooie kousen aanheeft als zg, neen, ze zgn maar effen, doch ze passen goed bij't japonnetje. Nu denkt ze weer geheel aan de pop. Zoo doet ook de confé- rencièreonophoudelijk zien we haren vluchtigen geest afdwalen, weggeleid door kleinigheden. Toch luisteren we gaarne als zijv*pn het woord zijn, want zij ontdekken aan de oppervlakte reeds tal van kleine bijzonderheden, die, wij, met een minder scherpziend oog gowapond, zouden voorbijgaan. In de Nouvelle Revue is thans mevr. do San Carlos bezig het een en ander over Amerika t'ë vertellen. De afgezaagd heid van het onderwerp wordt vergoed door het nieuwe standpunt van waaruit de beschou wingen worden gehouden. Zo schrijft over do vrouw het jonge meisje, het huwelijk, de dagolijksche inrichting van het leven, over de rol, dio de machine in het bestaan der Amerikanen speelt, enz. Tal van instellingen zijn opgericht ten b ite van vrouwen uit hoogeren stand, die haar fortuin ver loren hebben. De belangrijkste van deze is the Ladies Exchangehetgeen allicht aan een gewone beurs zou dien denken, waar de dames door specu leer^ haar geld zouden terugwinnen, 't Heeft er echter niets vanhet is een praktische wijze van weldadigheid, die de hand reikt aan allen, die zich in behoeftige omstandigheden bevinden, zonder haar te kwetsen en zonder haar in een toestand van werkeloosheid te laten, die de Amorikanen als bron van vele ellende beschouwen. Do vrouw, die van deze instelling gebruik wil maken, behoeft zich slechts aan te melden en haar naam en adres op te geven, waarover steeds de meest stipte geheimhou ding wordt in acht genomen. Dan wordt haarf togen betaling van'vgf dollars een nommer gegeven, onder welk rnork zij een geheel jaar aldaar allerlei proeven van vrouwelijk handwerk kan tentoonstellenfraai borduurwerk, porcelein-schilderijen, linnengoed,kinder- kloeren enz., tot zelfs confituren en gebak. Tijdens Kerstfeesten on Niouwjaar komen do rijkeren in de^en bazar steeds een gedeelte van hunne talrijke gelegen hóidsgesch en ken koopen. En 't kan gebeuren dat eene vrouw er het werk, dat hare zuster heeft tentoongesteld koopt eu bewondert. De inrichtiug bloeit en bewijst aan vele uitstekende diensten. En toch is er onder de werksters menig meisje, en menige vrouw, die alleen werkt otnzich een ruimer kleedgeld te verschaffen*? Want het zijn werksters van de eerste soort, die Araerikaanscho vrouwen, zegt mevr. de San Carlos, zelfs zij, die uitgelaten pretmaaksters zijn. VeleiLwer- ken, naar het schijnt, om niet gek of ziek te wdWen. In plaats van een man, zoekt men daar bozigheid voor een meisje en met hart en ziel wijden zij zjch aan haar gekozen „roeping", zooals ze het noemen. Ook over de machines en df vereenvoudiging fan levenswijze, die er het gevolg van is, goeft mevrouw de S. C. hare bevindingen ten boste, daarbij voor de waarheid instaande Paar alles vereenvoudigd is, wordt een huis van drie verdiepingon vaak onderhouden door een enkele meid. Vooreerst in plaats van olielampen, vindt men er gas in keuken, kelders, gangen, woon- en slaap kamers. In 't algemeen vindt men geen kachels in de kamers. Eén man is in iedere straat belast met het aansteken eu onderhouden der ca[orifères met kolen, stoom of gas, die het geheolo huis wel-is-waar verwarmen, doch tevens ongezond maken. Ook al worden ze niet met gas gestookt, de keukonkachels zijn altijd zeer eenvoudig. Er zijn machines van allerlei aard, om de groenten schoon te maken, eieren te kloppen, brood te snijden, den vloer te vegen, vaatdoeken te wasschen, messen te slijpen enz. De kleine lifts om«,het eten uit de keuken naar de eet kamer te brengen en dë^spreekbuizen werken mede tot vergemakkelijking van den dienst. De wasch- maehine is een prachtvolle uitvinding. En de wijze waarop geverfd houtwerk, parketvloeren, koper, kris tal, zilver wordt gekoetst, maakt dit werk bijna tot een spelletje-; Die fraaie boekenkast, waarop een schoone etru- ri8che vaas prijkt, is uw bed. Druk even op een knop, terzijde aangebracht, en de deuren, die naar u toe openvallen, vormen een heerlijk bed, waarin ge gerust slaapt als ge tenminste niet droomt, dat uw bed plotseling weder dichtslaat en u in de kasf opsluit. In de kamer van den heer des huizot ziet go een groot bord, dat overeenkomst heeft met een toestel voor electrische schalen. Ge drukt op 'een knop en een minuut latqr zi# ge een agent van politie voor u staan. Eeu druk op een andere knop doet plot seling een brandweerman naar uw huls snellen, ge reed oraeen 1/egin van brand te blusschen of om zoo noodig alarm te maken. Eeu derde knop is be stemd voor den boodschapsjongen, een livereiknechtje van 10 tot 15 jaar, die al de boodschappen verricht. Ook vergezelt hij de jónge dames naar de' komedie. Tot zoover mevrouw de San Carlos. Het is toe vallig dat Sardou, toen hij ettelijke jaren geleden de ^merikanen persifleerde in zijn comedie Les femmes fortes, reeds aau dezelfde uitvindingen dacht. {Arnk. Ct.) Te Hamburg zgn door de politie op 1 Mei gedurende den werktijd alle vergaderingen eu ge durende den geheelen dag alle publieke bijeen* komsten verboden. Op oen zeer woelige arbeideijsbijeenkomst te Milaan werd besloten met bet oog op de tegeuwoor- dige crisis den 1 Mei niet het werk te staken, maar den dasropvolgenden, Zondag een groote betooging in de arena te houden, ten gunste van een werkdag van acht uren. Hoewel de Fransche regeering heeft laten ver spreiden, dat zij geen vrees koestert voor den dag van 1 Mei, neemt zij toch groote voorzorgen om elke rustverstoring te voorkomen. De in garnizoen te Melun, te Foutaiaebleau en te Versailles liggende cavalerie-regimenten hebben bevel ontvangen zich den 29sten dezer naar Parijs te begeven om ter beschikking te worden gesteld van der. militairen gouverneur der hoofdstad. De prefect van politie, de heer Loze, heeft per circulaire alle politie-com- missarissen van Parijs uitgeDoodigd, tê beginnen met 30 dezer permanent in dïöTist te zijn. De beweging onder de werklieden in Oostenrijk geeft nog steeds reden tot ernstige ongerustheid. In Galicië en Silezië is de orde niet weer gestoord, maar do gegoede ingezetenen der plaatsen, waar de werkstakers zoo geducht huis hielden, voelen zich zoo weinig gerust, dat zij bij grooten getale naar de naburigo garnizoensteden verhuizen. De rogeering versterkt overal do garnizoenen en bereidt zich aldus op don grooten betoogingsdag van 1 Mei voor. Intusschen breidt de werkstaking zich als een besmettelijke ziekte uit. Overal komen de werk- lioden plotseling met eischen voor den dag, soms zoo, overdreven, dat geen werkgftser ze kan inwil ligen en staken dan terstond den arbeid. Een der Weener- bladen rekent uit dat op 't oogenblik in bet geheeletHpnd ongeveer 300 verscUiilenès werk stakingen aan de orde zijn, en daarvan zijn er bijna 100 te Weenen. Het ergste is de werkstaking der gaswerkers. Tot dusver hebben 250 stokers en 600 kolenschep pers zich bij de beweging aangesloten. .Do gas maatschappij, welke vijf fabrieken in vorSchillenje deelen der stad heeft, betaalt haar werklieden 1.20 tot ƒ1.50 per dag en is'niet voornemens dit loon, gelijk de werklieden eischen, in eens met de helft te verhoogen. Er worden echter onder handelingen gevoerd tusschen de directeuren en de werklieden, welke misschien nog tot een schikking kunnen leiden, maar, indien dit niet* baat, gaat Weenen een duisteren tijd le gemoet. In eenige fabrieken zal den werklieden op 1 Mei vrijaf worden gegeven, gelijk reeds door de wapen fabriek Stëyr en eenige weverijen te Brünn is toe gezegd.- Te Weenen zijn de meest zonderlinge ge ruchten in omloop over de plannen, welke de socia listen tegen 1 Mei beramen, maar de regeering stelt de burgers gerrnt en verzekert, dat zij voor de handhaving der orde instaat. Niettemin komen uit de voorsteden, vooral dio waar vole* werklieden wonen, steeds-verzoeken om militaire bescherming. Aan deze verzoéken wordt steeds voldaan, in zoover ten minste de sterkte van bet garnizoen vau Weenen, ongeveer 20,000 man/dit gedoog't. Volgens brieveD uit Brazilië wordt het meer eü meer waarschijnlijk, dat de nieuwe constitutie bij plebisciet zal worden vastgesteld eu niet in da con stituante zal worden behandeld. Het denkbeeld is het eerst geuit in een blad, dat met den npuister van Financiën in connectie staat. De Regeefiug heeft dit in Brazilië zeer gebruikelijk middel aangegrepen om de publieke opinie te polsen over een denkbeeld, dat haar natuurlijk toelacht, omdat zij in een constituante gerekte en hartstochtelijke debatten en misschien wijziging vau haar ontwerpen ducht, die bij een ple bisciet niet staan te vreezen. Nu beeft de pers het dus geopperde denkbeeld algemeen boven verwachting gunstig opgenomen, wat de regeering den noodigen steun schenkt. In Brazilië, schrijft men, is zoo ieder een journalistolke courant heeft eeu rübriek, waarin tegen betaling een ieder onderteekende stukken kan plaatsen over wat hij wil, en daarvan wordt zoo bui tengewoon veel gebruik gemaakt door do Brazilianen om bun oordeel te zeggen over alles ,on nog wat, dat man in waarheid kan beweren op dio wijze een beeld te krijgen van de publieke opinie. En die publieke opinie is thans algemeen ten gunste van bet plebisciet. De voorgenomen groote manoeuvres /te Straats burg konden niet doorgaan wegens het slechte weder. Er is groote parade gehouden en daarna diner bij Prins Hohenlohe. Gisteren kwam de Keizer ig Darm stadt aan'. De Keizer heeft den schout bij nacht Housner op verzoek ontheven van het beheer van 't

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2