PELEN I i L| DUPE. i B 'r tf Inn ;iH N° 4214. BINNENLAND. •EN. I 11 Woensdag 7 Mei. 1890. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, a pomade ll T' - - De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. CHT. r FEUILLETON.- 1 1 til Ml i H. 35, T. HT, iRM. at I, ij r I Zevenaar. in g. Wil 1 f Mzoaderlgke No turners VIJF CENTEN. f (Uit M Duittch.) TIENDE HOOFDSTUK. Mr. Burton had het tijdelijke met het eeuwige De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia f 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnt. 3HENER-, BEL GER- i’h Stout held als op >L, IMMERS, aanbevolen sier. GERB1ER duurzaatu- ezen boven I i bereid in- Heeren J. OORSSEL, is Methode, die coupe ie bestaande der Zelf- e uitspat- tenant-kolonel Rochelle, met beider adjudanten, door i en mariniers, voorts van de Militaire Willemsorde, van het garnizoen en duizenden i, Gouda. GOUDSCHE COURANT. ilkoopste der krygbaar in 12i/, Cents. ir op fust afb. Prijs verschrik- sugd lijdt, sering, die en van een l het Ver- narkt 34, et bedrag, ren boek- I I AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bij de loting te ’s Gravenhage heeft zich dit jaar het geval voorgedaan, dat do zoon van een hoogge plaatst militair geneeskundige, op voordracht van den beëedigden officier van gezondheid en den «En sta nu op, kind; ik ben moê, zeer moe! Laat mijn oude getrouwe in de kamer hier naast blijven, totdat ik bel Als een slaapwandelaarster wankelde het schoone meisje de kamer uit. Hare anders zoo vurige, schit terende oogen waren dof; alle leven, alle energie was uit haar verdwenen; zij scheen geheel verstijfd. Zoo stond Isabella Burton eenige minuten later, om geven van alle pracht en weelde, die een verwend vrouwenhart zich slechts wenschen kan, in haar smaak vol boudoir zij, de bezitster van een groot ver mogen, verpletterd onder het gewicht en de last van de op haar rustende verplichtingen, als een diep ongelukkige vrouw. Het leven had allo bekoorlijk heid voor haar verloren. Zonder te spreken, zonder te weenen, zonder te denken zat zij daar en bleef daar zitten, der wanhoop ten prooi! Zoo vond Sally haar meesteres. En eindelijk, toen deze oude vrouw, in wie zij sedert haar vroegste jeugd het volste vertrouwen had gehad, op don gemoedelijken toon van vroeger tot haar sprak, haar troostte en hare ijskoude handen onder hartelijke liefkozingen verwarmend drukte, toen smolt de ijskorst om haar hart en luid woenonde viel het meisje aan de borst van haar trouwe Sally met de woorden «O Sally, beste SallyIk heb zooeven mijn zoetste hoop, mijn liefde, mijn levensgeluk begraven kman Zoon. GOUDA, 6 Mei 1890. Gisteren namiddag te drie uron is in de «Trèves- zaal’’ te ’s-Gravenhage geïnstalleerd de staatscom missie, belast met het voortzetten van het onderzoek omtrent den arbeid in, en omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veilig heid, de gezondheid en het welzijn der werklieden. De ministers van justitie, jhr. mr. Ruys van Boeren broek, en van waterstaat, handel en nijverheid, de heer Havelaar, waren tegenwoordig. De minister van justitie heette de leden der commissie welkom «n hield eene rede, waarna hij de commissie ver klaarde te zijn geïnstalleerd. Door den voorzitter der staatscommissie, den heer jhr. mr. W. F. Rochussen, werd die rede beantwoord. Nadat de beide genoemde ministers de zaal hadden verlaten, werd de eerste vergadering der commissie door haren voorzitter geopend, waarna de commissie onmiddellijk haren arbeid aan ving. Uit Nijmegen wordt gemeld Dè gemeenteraad heeft besloten om voor f 1500 deel te nemen in het waarborgfonds tot ontvangst van de Leidsche studenten, die op 1 Juli e. k. den r gocostümeerden «intocht van Karel V in 1546 binnen Nijmegen,” welken zij bevorens te Leiden houden, alhier zullen herhalen. Men stelt zich bij die ge legenheid alhier groote feestelijkheden voor. Voor de levering van het benoodigde aantal paarden bij het maskerade-feest is door de commissie bereids eene oproeping gedaan. 32) «Vader, heb medelijden!” was de smeekbede, die uit Isabella’s gepijnigd hart oprees, maar de gedachte aan den stervende vóór haar deed haar die niet uiten en slechts een diepe zucht bereikte het oor van den zieke, die wederom de hand zijner dochter vatte en duisternis heersebte. Daar scheen plotseling door de hoogo gekleurde ramen een zonnestraal in het vertrek en wierp over het neêrgezonken lichaam van Miss Burton een zacht licht. Was dat niet een straal van hoop? Almachtige GodGaf de hemel haar niet als ’t ware een tceken, dat heilige kinderplicht haar gebood den wensch haars vaders te vervullen? God legt geen mensch een zwaardere last op zijn schouders dan hij ver dragen kan Welaan, zoo zij het En met een half door tranen verstikte stem, doch duidelijk genoeg dat de zieke het verstaan kon, zeide zij, terwijl zij de hand tot het doen van een jaed omhoog hief «Ja, mijn vader! Ik zal alles doen, wat gij van mij verlangt. God zal mij daartoe de noodige kracht geven 1” «Dat zal Hij, Isabella, mijn geliefd kind. Ik wist wel, dat gij ook thans sterk en moedig zoudtzijn!” zoo klonk het uit den mond van den ouden man. «Uws vaders zegen zij met u, met u en uw na komelingschap! En als later weder eenmaal het geluk en de liefde in uw hart heerschen, denk dan eens aan mij en gij zult moeten erkennen dat uw oude vader toch gelijk heeft gehad met standvastig te zijn 1” Daarbij legde hij zijn bevende hand op hare lok ken en drukte het schoone hoofd zijner dochter töëder aan zijn borst. opnieuw vroeg «Hebt gij alles verstaan, Isabella, wat ik u ge zegd heb?” «Ja vader!” «Nu, zoo zweer mij, hier aan mijn doodsbed bij de eeuwige zaligheid, waarop wij beiden hopen zweer mij, dat gij mijn laatsten wensch in eere zult houden, dat gij de plichten, die God u in en met uw naam heeft opgelegd, trouw en eerlijk tot uw’ dood toe zult volbrengen Plechtig en statig klonken deze gewichtige woorden door het stille vertrek. Een trotsch gebouw van ge droomd geluk viel daarmede voor het arme meisje in puin, in wier sterken geest thans een stik donkere burger-geneesheer, door den militieraad voor den militairen dienst aangewezen, van deze uitspraak in hooger beroep ging bij Gedep. Staten, en toen bij de ten overstaan van dit college gehouden herkeuring, waarin als geneeskundigen werkzaam waren een burgerdokter en de bovengenoemde mil. geneesk. chef, vader van den appellant, ongeschikt verklaard werd voor den dienst. Het gevolg hiervan is, dat een andere loteling, die anders groote kans liep van niet te worden opgeroepen, in zijn plaats zal moeten invallen. Ofschoon geen wet of bestuursmaatregel, in geval van bloedverwantschap tussohen de geneeskundige, belast met de keuring, en den belanghebbende, eerst genoemde verbiedt de keuring te verrichten, acht men hét toch vrij'algemeen. met de eischen der kiesch- heid overeenkomende, in dergelijk geval te verzoeken de keuring of herkeuring aan te houden tot een vol genden herkeuringsdag, waafnij hij niet fungeert als geneesheer-deskundige. -» -wissr Met niet minder eerebetoon dan de Duitscher Schierhorn vóór eenige weken, word Zondag te Am sterdam ontvangen de fuselier van het nederlandsch- indische leger Fr. C. A. Buijs, Amsterdammer van geboorte, die zich zoo moedig gedroeg in een gevecht te Kotta Toeankoe tegen de Atjehers, waarbij zijn luitenant Voerman omkwam, wiens lijk hij, ofschoon aan het eene been ernstig verwond en hevig bloe dende, in een worsteling aan do Atjehers wist te ontrukken. Voor die daad beloonde Z. M. de Koning hem met de Militaire Willemsorde, en do overheid had gelast, dat de uitreiking ervan aan den held, dio zelf niets van de onderscheiding wist, met al de honneurs, aan het eeremataal verschuldigd, zou ge schieden op het oogenblik dat Buijs voet zou zetten op den vaderlandschen grond. Met het stoomschip Prinses Wilhelmina, dat om streeks 1 uur aan de Handelskade van een voor spoedige reis terugkwam, repatrieerde een detache ment kolonialen onder welke Buijs zich bevond. Hij werd aan de kade opgewacht door den gene raal Den Beer Poortugael, bevelhebber der le. mi litaire afdeeling, den plaatselijken commandant lui- infanterie, artillerie, huzaren door veel ridders tal van officieren nieuwsgierigen. Onder de tonen van de vaderlandsche liederen gespeeld door de stafmuziek van het 7e regiment infanterie stapte Buijs aan wal en werd met luide juichkreten door de menigte begroet. Vóór het front van de daar opgestelde manschappen gaf de generaal aan den dapperen soldaat kennis van de eervolle onderscheiding, die de Koning hem voor zijn moed en de aanhankelijkheid, aan zijn luitenant betoond, had waardig gekeurd. Na door zijn ouders en verdere bloedverwanten, veel vrienden en de aanwezige ridders - ook door Schierhorn, die, naar men zeide, opzettelijk uit Duitschland was overgekomen hartelijk geluk gewenscht te zijn met zijn behouden aankomst in het Vaderland, en met den roem en de onderschei ding, nam Buijs met een paar militaire overheden in een open landauer plaats, en met de stafmuziek voorop, gevolgd door zijn kameraden, omstuwd door de nieuwsgierige menigte ging het onder muziek en gezang naar de kazerne Oranje Nassau, waar in de versierde cantine der onderofficieren een welvoorziene disch hem wachtte en hem de eerewijn werd aange boden. Het ontbrak daarbij, natuurlijk, niet aan geestdrift en evenmin aan toasten op Koning en Vaderland, op den held van Kotta Toeankoe, op het dapper leger in Indië en he^ Moederland. Aangezien Buijs nog niet geheel van zijn bekomen

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1