BultenlanUscb Overzicht. Tegen heden zijn de Pensioenwetten aan de orde gesteld. Tweede Kamer. Zitting ?au Dinsdag 6 Mei. De wet op de vrijheidsbeneming is afgehandeld. Artikel 8, de kern van de wets voordracht op de vrijheidsbeneming, bepaalt, wanneer een woning kan worden binnengetreden tegen den wil des bewoners. De oorspronkelijke redactie der Regee ring stelde voor dit to vergunnen: 1ste in geval van ontdekking van een strafbaar feit op heeterdaad op vertoon van een schriftelijken algeraeenen of bijzonderen last van den tot opsporing bevoegden ambtenaar van het Openbaar Ministerie of van een schriftelijken bijzonderen last van deu hulpofficier 2o. in alle andere gevallen op vertoon van den schriftelijken bijzonderen last, hetzij van de over heid, die het bevel tot vrijheidsbeneming heeft gegeven, hetzij van die, op wici bevel de tenuit voerlegging geschiedt of van den ambtenaar, die deze vervangt. De belangrijkste wijziging werd door de heer Van der Kaay voorgesteld, die in <le wet zelve bepaald wilde hebben, welke ambtenaren tot binnentreden bevoegd zouden zijn, en wel in het eerste geval of de tot opsporing bevoegdo ambtenaar van het O. M. of hulpofficier of ook andere tot opsporing bevoegde ambtenaren, mits op vertoon van een Jast als in 't Regeeringsvoorstelen even zoo in het tweede geval of do ambtenaar, met de tenuitvoerlegging der vrijheidsbeneming belast, of zijn vervanger, of wederom elke andere ambtenaar, mits voorzien van eeh last ongeveer als in het Regeeringsvoorstel. De bedoeling was dus den officier van justitie de bevoegdheid te geven zelf op te treden, zonder hem te verplichten een onder geschikte den last geven. Tegen deze wijziging voerde de minister van justitie en de Commissie van rapporteurs (bij monde van den heer Huber) grondwettige bezwaren aan. Toch gaf zij aanleiding tot eene andere, door den minister voorgestelde lezing, waarbij in den aanhef werd opgenomen, dat «de tot aanhouding bevoegde openbare macht" alleen tot het binnentreden be voegd zou zijn. De bedoeling was op die wqze den officier van justitie be\oegd te verklaren, ais bij kon produceeron een volmacht van een hooger amb tenaar, terwijl hij n.b. uit eigen hoofde niet bevoegd zal zijn, maar wel aan een ondergeschikte last kan geven. Het artikel werd aldus aangenomen met een amendement van den heer Smidt, om voor vrijheids beneming in den voor nachtrust bestemden tijd in een andere dan de eigen woning van de te vatten persoon, speciale machtiging te eischen. Een paar andere door de heeren De Geer en Van der Kaay voorgestelde amendementen werden afgestemd. Een nieuw artikel werd voorgesteld, alweer door den heer Van der Kaay, om vrijheidsbeneming, behalve bij ontdekking op heeterdaad, uit te sluiten bij de vergaderingen der Staten Generaal (de aloude vrijdom van molest en arrest der afgevaardigden), bij de godsdienstoefeningen en bij de openbare terechtzittingen. Na eenig debat over de redactie werd dit overgenomen. De volgende artikelen werden vlugger afgehan deld en de geheele wet aangenomen met slechts 8 stemmen tegen. Men begon nog aan het ontwerp op de pensioenen aan daggelders in de Rijks-inrichtingen voor land- ik daarbij ongelukkig was. Alles werp ik weg behalve u. Hier leg ik voor u op mijne knieën als de arme Mr. William, evenals toen ik voor het eerst bij u in huis kwam! Ik wijk niet van deze plaats, en doe thans met mij wat gij wilt, Isabella Bij die woorden knielde hg neer, zijn hoofd op hare handen gedrukt en die bevochtigend met zijne niet langer te weerhouden tranen. Tranen van blijd schap waren het, want hij was gelukkiger dan ooit te voren. Isabella haastte zich hem te doen opstaan en zeide ,Niet aan mijne voeten is uw plaats! O, Wil liam! Is het dan mogelijk, droom of waak ik? Gij zoudt dan inderdaad uwe aanzienlijke bezittingen in Oostenrijk willen prijs geven en hier willen blijven en dat alleen om mijnentwille?" iJa Isabella, als gij het mij toestaat." «Hier aan mijn hart is voortaan uw t'huis, Wil liam riep zij vroolijk. #Het beste en schoonste wat mijn vaderland aanbiedt, het zal voor u zijn! Doch neen wat zeg ik? Niets op het gansche aardrijk is goed genoeg om u deze trouwe, zelfver loochenende liefde te vergelden niets wat Twee stevige armen hadden haar omhelsd en eenige hartstochtelijke kussen verhinderden haar de zin te voltooien. Thans wist ook Isabella Burton wat haar toekomst was. In het eerste oogenblik wisten zij geen woorden te vinden om hun geluk te uiten. Eindelijk begon zij //Thans is Isabella Burton het benijdenswaardigste en zeemacht. De heeron Heldt en Borgesius voerden daarover het woord. De Kamer heeft nog eene uitvoerige rede gehoord van den heer Heldt en eene halve rede van den heer Borgesius, die heden zal worden voortgezet. De laatsie was met het stelsel der voordracht niet zoo bijzonder ingenomen en had vooral gaarne gezien dat het voorstel meer algemeen ware geweest, met name dat ook de werklieden in dienst van de ministèren van finanoiëu en koloniën in de regeling waren begrepen. Dat dit gedeelte der rede gisteren reeds werd uitgesproken, had de strekking de regeering in de gelegenheid te stellen deze zaak nog vóór de fergadering van heden te overwegen. Om te voldoen aan den meermalen uitgesproken wensch, dat onze jonge vrouwen meer practisch zul len wordeu gevormd dan totnutoe het geval is ge- wees', is het plan gevormd te Amsterdam oen Huis houdschool op te richten. Dit plan gaat uit van de dames Van Tienhoven Hacke, BoissevainBrugmaus, CroramelinNolthe- nius, Del prat—Reyn vaan, JittaWertheim, A. E. Momma, Van OgtropHerckenrath, Ncervoort Van de Poll, Chantepie de la Saussaije, jonkvrouw J. de Bosch Keraper, mevr. ScholtenCommelin en mr, J. R. Boerlage. De dames worden bijgestaan door de heeren J, F. L. Blankenberg, L. Ketjen, prof. dr. B. J. Stokvis, G. Vas Visser, mr. C. M. J. Willeumier. In tweeërlei richting stellen zij zich voor, dat de school werkzaam zal zyn Vooreerst tot opleiding van inwonende leerlingen als huishoudsters; 't onderwijs zal dan betrekking hebben op het kokeu, het onderhoud van huisraad, de behandeling der wasch, de kunst van meten en wegen, ook in figuurlijkon zin, waardoor men in staat is toe te komen met een dikwijls schraal huis houdgeld, en de beginselen eeuer eenvoudige admini stratie en boekhouding. Een opleiding dus, die later in het eigen gezin ten goeds zal komen of do T>e- zoldigde betrekking beter doen waarnemen. Ton tweede door het houden van cursussen theoretisch eu practisch onderricht, zoowel voor jonge meisjes uit den gegoeden stand als voor kin deren uit de volksklasse, op verschillende uren en dagen te geven. Te Vierzon, in Frankrijk, is een schrijnwerker met oen dochtertje van negen jaar, Marie Henry genaamd, gezegend, dat 7 4 (vier en zeventig) kilo's weegt, en dat dagelijks behalve «|der voedsel 5 pond brood eet. Daar de middeleu van den armen man niet toelaten er zulke dure kostgangers op na te houden, zal het kind eerstdaags naar een liefdadigheidsinrichting te Blois worden gebracht, waar het kosteloos zal worden opgevoed en gevoed. Een luchtballon, die Zondag in den kcizerstuin te Gladbach opsteeg en waarin, behalve de eigenaar, een beer en eene dame als passagiers hadden plaats genomen, moest na eenigeó tyd weder dalen om een plotseling opgekomen hevig onweder. Alles ging goed, zei de luchtreiziger, kapitein Wolff uit Keulen, de passagiers en ik slapten uit bij het koffiehuis van Schelsen, maar toen drong een woeste inenschenhoop op den ballon aan en al mijn waarschuwingen om voorzichtig met vuur te zijn waren te vergeefs Een jongen, die een pijp aanstak, was de oorzaak dat het wezen op de wereld Alles have en goed leg ik van nu af in uwe handen, William! Nooit meer zal ik, alsof ik een man ware, op het kautoor gaan zitten, nooit meer de geldelijke aangelegenheden be sturen Ik wil voortaan een Duitsche vrouw zijn geheel en ai. Gelijk de vrouwen uit uw vaderland zal ik mij uitsluitend met het huishouden bemoeien als 't noodig is wil ik zelfs kousen leeren breien Plotseling echter kwam een sombere wolk haar ver heugd gelaat verduisteren en bijna verschrikt riep zij uit «Maar ik denk alleen aan mij zelf en volstrekt niet aan het groote offer, dat gij uit liefde voor mij wilt brengen Mag ik dat wel aannemen, William Is het niet louter egoïsme van mij om u zooteont- trekkén aan uwe bloedverwanten en u voor immer hier te houden?" y Bekommer u daarover niet, Isabella, mijn lieve ling!" Hoe heerlijk klonk haar dat in de ooren. z/Maar noem dit besluit geen offer, dat ik breng Ben ik dan zoo bijzonder gehecht aan, mijn vader land? Ik zou tegenwoordig slecht passen in eene Duitsche omgeving. Ruw en liefdeloos heeft men mij eens uit het vaderland verbannen. Mijn werk kracht behoort thans aan Amerika - eigenlijk al geruimen tijd. Waarvoor is mijne tegenwoordigheid daar eigenlijk noodig? Mijn broeders fabrieken en zaken zullen toch wel mare heer en. De booze Mam mon bekoort mij niet. Met vreugde blijf ik Mr. William I" uitstroomende gas plotseling met een hevigen knal ontplofte en de ballon in brand geraakte. Een hevige wind dreef hem toen meters boven deo grond van ons weg, alles stoof uiteen en viel over elkander en velen bekwamen ernstige brandwonden. Om te ver hoeden, dat de ballon het dorp in brand stak, hield ik stevig vast en werd ik een eind medegosleept, totdat er eindelijk zoo goed nis niets meer van liet gevaarte overbleef. Het Hhl. brengt, naar aanleiding van het regeerings- antwoord op het voorioopig verslag over het wetsont werp tot aanwijzing van de hooge en gewichtige be trekkingen, welker bekleeders benoembaar zijn tot lid van de Eerste Kamer, in herinnering, dat bij de grondwetsherziening de heer de Savornin Lohman zich er tegen verzet heeft, dat de regeering naast de hoogst aaugeslagenen enkel ambtenaren verkiesbaar wilde maken. Men had derhalve van don heer Lohman nu hij onlangs werd geroepen aan hot hoofd van hot departement van binnenl. zaken, mogen verwachten, dat voor zooveel van hom afhing, de keus van leden der Eerste Kamer behalve do hoogst aangeslagenen, niet schier uitsluitend op urabtenaren behoefde te vallen. Het tegendeel is echter geschied. Terwql in het voorioopig verslag der Tweede Kamer do bedenking was geopperd, dat aan de volkskous te weinig invloed was gelaten, reageert de Minister in sommige op zichten nog tegen het ontwerp van zijn voorganger, waartegen die bedenking was gericht. Hij schrapt niet alleen alle door de volkskeus aangewezen ver tegenwoordigers van bpndei en nijerhoid van do lijst maar ook die welke van regeoringswege worden aan gewezen. De president der Nedorlandsche Bauk zal als zoodanig niet benoembaar zijn, wat de Minister Mackay wel had voorgesteld, (maar met voorbijgaan van den president der Javasche bank); doch de voorzitter van het Muntcollege wel. De voorzitter van het college der Zeevisscherijen zeker wel een aanzienlijke betrekking, waarbij een gewichtig volks belang is betrokken wordt door den Minister Lohman mede ter zijde gesteld. Wellicht omdst men het geheele college wil opheffen? Het gewijzigd ontwerp is, dunkt het JJbl. geen gelukkig ontwerp. Niet gelukkig voor den Minister, die zonder eenige goede redenen zijn gevoelen van 1887 loslaat, on vooral niet gelukkig voor het land, welks groote belangen er niet in zijn behartigd. Het openingsprograrama voor do tentoonstelling te Edinburg vermeldde o. a. psalmgezang, vooraf gegaan* door gebed. Het koor voor het psalmgezang stond gereod en wachtte op het gebed. Iedereen wachtte, maar niemand hoorde het gebed, De autoriteiten keken elkaar afln, er ontstond eenige hilariteit en gemompel: de dominé is vergeten. De Hertog van Edinburg keek naar zijn laarzen, de Hertogin beet op haar lippen en de burgemeester werd nu rood en dan bleek, maar nam ten slotte een kloek besluit. Hij verzocht het koor te beginnen met het psalmgezang. Inmiddels werd onder de aanwezigen een dominé ontdekt, die na het gezang voor het gebed zorgde. Het Sociaal Weekblad sprak, zooals onze lezers weten, de vorige week een ongunstig oordeel uit over het bekende besluit der Enschèdesche fabri kanten. Naar aanleiding daarvan heeft een der I betrokkenen een schrijven aan de redactie gericht, Zij knikte hem rroolqk toe. Toen gingen zij beiden zitten op de kleine, roode sopha achter het kamerscherm. Hij verhaalde haar de treurige geschiedenis zijner jeugd en hield niets geheim voor zijne beminde. //Thans is echter alles goed, William, alle leed ia overwonnen, al het verledene vergetenfluisterde zij hem teeder toe. Daarop vouwde zij hare handen en zeide zacht //O vader, zie van uit den hooge op ons neder en geef ons uw zegenGetrouw en eerlijk zal ik den eed houden, door mij afgelegd. Ik heb daarbij thans een flinke steun, die mij niet zal begeven //Dat zal ik zeker, Isabella en roep met u God'» hulp daarbij in. Maar nu iets anders. Ik sta thans voor een gewichtige vraag. Moet ik nu niet begin nen met naar Oostenrijk te gaan om orde op mijne zaken te stellen? Al wil ik zelf niet het beheer van de handelszaken aldaar op mij nemen, later zullen mijn nakomelingen dat toch moeten doen. En vóór alles wil ik tante Resi, die mij zoo dierbare oude vrouw, een eervolle plaats doen innemen in het huis van mijn vader, en het is dus noodzakelijk dat ik zq 'took voor slechts eenige maanden naar mijn oude vaderland terugga. Hoe hard my het ook valt van u te scheiden, Isabella, zoo moet dit gebeuren. Het kan niet anders en als ik dan mijn zaken zoo spoedig mogelyk heb afgedaan, dandan?" Dan keert gij terug, om nooit weer van mij te scheiden, nooit meer!" 4 waarin eer aanleiding Kuile werk te kan geen het heen overzicht wordt gegeven van hetgeen gaf tot de werkstaking bij de hk. Ter Morsman, en tot het besluit der fa'ori- kanten-véijeeniging. Het verwijderen vaneen dronken werkman leeft den arbeidors aanleiding gegeven het f taken. Tegenover zulk een handelwijze fabrikant de minste zijn. Waar toch zou möt orde en regel in een fabriekszaak, indien men dronken arbeiders in zijn fabriek moest toelaten f Den loop der zaken nagaande, gelijk zij zich verder hee't toegedragen, komt de schrijver tot de conclusie, Int do vereeniging van fabrikanten niet anders kon en mocht handelen dan geschied is. Zij zyn gerochtigd tot maatregelen van zelfverdediging, al lijden daardoor, helaasook anderen 6chade. «Men wlerpo ons niet tegen aldus besluit de schrijver dat wij ze lichtvaardig genomen hebben. Voor het tegendeel staat reeds ons eigenbelang borg niemand onzer, of hij lijdt groote schade door den stilstand vèn zijn fabriek. ,z Daarom hoeft alleen hot besef, dat, zal de Ënsche- desche indlustrie blyven bestaan, de arbeiders van hun kant Jeen eischen moeten stellen, die orde en regel omverwerpen, fabrikanten, op voorstel der commissie, I tot hot bekende besluit geleid." Zaterdagavond is nale het zich 60 ka slechts 17 Duitschlanjl uit Italië, uit kostba te Rome het Teatro Nazio- schoonheidsconoours geopend, waarvoor udidaten hadden aangemeld, doch waarop dames toegelaten zijn. Hot zijn er 5 uit 6 uit Oostenrijk, l uit Zweden en 5 Er zijn vijf prijzen uitgeloofd, bestaande irhedeu of sieraden. Do mededingsters ontvangen jallen vrije heen- en t'rugreis en logoeren op kosten der commissie voor de tentoonstelling in een fatsoenlijk hotel. In den iijd dat do cholera heftig woedde ontstond ej een twist fusschen dr. Briiggemann en een officier der cavalerie. Eene uitdaging volgde en den anderen morgen te zes uren wnren de partijen met getuigen op het terrein. //Sabel of pistool?" vroegen de ge tuigen aan den geneesheer, die als beleedigde partij de keus d^r wapens had. //Noch de eene noch het andere," was zijn antwoord. Hq wenkte daarop oen bediendo, die eene groote mand bracht. Daarin waren twee schotels augurken salade en twaalf onrijpe appelen. Jlk kies de augurkensla," zeide de docter ernstig. Elk van ons eet eene schaal ledig en zes onrijpe appelen. De rest moet de cholera doen." De officier had geen zin in dit moordende wapen en onder algomeene vroolijkheid kwam een verzoe ning tot stand. De machinisten op den Pennsylvaanschen spoorweg hebben eene locomotief, welke het dubbel noodlot tige nummer 1313 voert, in den ban gedaan. Door deze locomotief zijn toen zij pas in dienst werd ge steld twee kinderen overreden; daarop stortte zij met ettelijke wagens van een steilte, waarbij 8 personen omkwamen en verscheidene gekwetst werden; toen liep zij, pas hersteld, tegen een goederentrein één doode, drie gekwetsten; eenige weken later sprong de ketel machinist en stoker op de plaats dood; wederom hersteld renue zij weder togen een trein drie dooden. Toen oindelijk eene petroleumlamp op do machine sprong on de machinist en stoker deerlijk gekwetst werden, weigerde het personeel als één man verder het monster to beklimmen en de Maatschappij was zoo goed niet of zij moest de locomotief opbergen. De trekking van de loterij der fancy-fair, ten voordeele van het Ooglijdersgasthuis te Utrecht, heeft plaats gehad. De eerste prijs, een wpendule van onyx", is gevallen op no. 3240. Van de poppen is de ,froo- kende markies" getrokken door den eigenaar van no. 3484. Onder de prijzen zyn nog sierlijke com potes, geleverd door den heer Begeer; eên kristallen middenstuk voor een tafel, met zilveren voet, uit de fabriek van de heeren v. Kempen en Zonen verder smaakvolle vazen, keurige handwerken en kindergoed, Boheemsch kristal enz. Lijsten met de nommers der prijzen zijn reeds heden te verkrijgen tegen 5 ets. per stuk bij de hee ren G. van Terveen Zoon, BezembrugJ. C. van der Lip, Lijnmarkt en Theod. Hoff, Choorstraat, te Utrecht. Naar wij vernemen, zal de Rijnspoorweg op den tweedon Pinksterdag, ten gerieve van de bezoekers aan Arnhem en omliggende plaatsen uit Utrecht, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, en extra avond sneltrein voor Ie, 2e en 3e klasse reizigers laten loopen van Arnhem (te 8.50 's av.) direct door naar Utrecht, aansluitende aldaar op den laatsten trbidl naar Rotterdam en den Haag (9.52 's av.) en den trein van 9.50 naar Amsterdam. Omgekeerd zal van Utrecht te 10.30 's avonds een extra sneltrein loopen naar Arnhem in aansluiting aan den laatsten trein van Den Haag (8.55 s' av.) en Rotterdam (9 uur), en den trein van 9.10 van Amsterdam (Centraal Station) resp. 9.25 van Station Weesperpoort Gewone en retourbiljetten zullen voor die treinen geldig zijn. Te Almeloo zou liet zooutje van de wed. V. een eksternest uithalen, met toestemming van den eigenaar van den boom. Terwijl deze laatste even wegging om een ladder te halen, was de jongen reeds be gonnen. Bij ongeluk brak echter een tak, en de knaap sloeg achterover uit den boom op den grond, met het treurige gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Een jaar of zes geleden overleed te Warsohau een vermogend man, die zijn erfgenamen leelijk gefopt heeft. Hij liet een testament na, dat niqt voor den lOn Maart 1885 geopeud mocht worden. Bij de opening op dien dag vond men een verzegeld omslag met hot opschrift dat 'dit eerst 14 April 1886 mocht geopend worden, en op dien datum werd men verwezen naar April 1890. Maar dezer dagen werd eindelijk het laatste omslag van het Uilenspiegels-testament opengebroken, er. nu las mendat het ver mogen van den erflater 125.000) in een bank intrest op intrest belegd en in 1910 onder de dan nog levende erfgenamen verdeeld moest worden. Te Hellevootsluis zijn van de 30 adspiranten voor machinist-leerling 17 afgekeurd. Wie veel van stilte houdt, zal zeker eene katten tentoonstelling heel wat aantrekkelijker vinden, dan eene tentoonstelling van honden. Het oorverdoovend geblaf op een houdenter»toonstelling doot de be zoekers in het eerste oogenblik duizelen. Op een kattententoonstelling daarentegen heerscht eene plech tige stilteeen kat, die de aandacht van het publiek trekt, berust daarin. Ten hoogste beantwoordt hij met een onderdrukt gespin de liefkozing van een bezoeker, doch het jgrootste deel van den tijd der tentoonstelling brengt hij in rustige rust door. Mensohen, die in een kat niets anders dan een kat zien en niet gewoon zijn een fijner onderschei ding te maken, zullen zeker verbaasd staan over het aantal klassen, waarin katten gegroepeerd kun nen worden. Op de internationale k at teaten toon stelling, den lOdon Mei te Amsterdam in het Paleis voor Volks vlijt te houden, zijn, blijkens het thans verschenen programma, zeven groepen, en de levende exemplaren zijn weder in afdeelingen gesplitst. Er zijn 78 inzenders, met 147 inzendingen, be staande uit93 le»ende exemplaren60 lig- en transportmandjes9 nummers plastieko voorwerpen; 19 [schilderijen; 12 aquarellen; 35 gravuren; 6 verzamelingen, te zamen 140 stuks photographieën en 3 geïllustreerde boekwerken. Voor den samensteller van den catalogus moet één inzending heel wat last veroorzaakt hebben. Drie nummers van Egyptische katten-mummies (4000 jaar oud) waren ingezonden. Waar die bij te voegen Met een koenen zet zijn zij gebracht onder de groep //kunstvoortbrengselen," afdeeling //Plastische voor werpen" en daar kan men ze vinden tusschen oen porte-fleurs en eon presse-papier. Door sommigen hier te lande wordt Amerikaansch spek gerookt en dan, onder de benaming van Hol- landsch spek, naar Duitschland uitgevoerd. Dit is in strijd met het Insluit van den Duitschen Bondsraad van 11 April 1883, en er zijn ook reeds aanhalingen van zoodanig spek geschied. Thans hebben de ver- eenigingen van varkenslachter te Amsterdam, Rotter dam en den Haag zich gewend tot de ministers van Binnenlandsche zaken en Waterstaat, met verzoek om daartegen maatregelen te nemen. Als zoodanig geven zij aan, het merken van buitenlandsch vleesch en spek op zoodanige wijze, dat die merken zichtbaar blijven. Op het appèl te Beesterzwaag waren Maandag 1500 man tegenwoordig. Alleen de appèlraeester mocht spreken en geen enkele sociaal-democratische leider mocht optreden buiten toestemming van den burgemeester. Een vervener trad op en vroeg zijn volk of het wilde werken tegen 80 ets. en 1. De meerderheid verklaarde zich daar tegen. Het appèl werd tóén voor een uur geschorst om den bazen tijd te geven. Op het tweede appèl werd de vraag in stemming gebrachtleggelden laten vallen, ja of neen De meerderheid antwoordde neen. Dit appèl was het laatste, daar de burgemeester bq proclamatie verdere bijeenkomsten verboden heeft. De heer Domela Nieuwenhuis was niet aanwezig. Allew was rustig. Uit Beets zijn 60 span werk- liedon naar Pruisen vertrokken. Op een appèl, den zelfden dag te Scherpenzeel gehouden, waren 500 werkstakers aanwezig uit den veenpolder van West stellingwerf: de verveners boden 85, de arbeiders vroegen 90 cents. Er werd be sloten tot volhouden van de werkstaking. De Duitsche Rijksdag is door keizer Wilhelm ge opend met een troonrede, waarin hij uitdrukkelijk verzekerde, dat ook onder den nieuwen rijkskanse lier [do oude vreaesstaatkunde zal worden gehand haafd. Ten opzichte van de buitenlandsche aange legenheden gaf de keizer ook voor do meest ge rusts tellendo verzekeringen, welke zeker in en buiten Duitschland een goeden indruk zullen maken. Trou- weus niemand had dan ook verwacht, dat prins Bismarck's ontslag verandering zou brengen in Duitschlands verhouding tot de andere mogendheden. Het optreden van generaal Von Caprivi als Rijks kanselier is vooral vau gewicht voor de binnen landsche aangelegenheden. In hoever deze door het nieuwe tijdperk zullen worden gewijzigd, kan eerst blijken, wanneer de Rijksdag zijn arbeid heeft hervat. Wat do binnenlandsche aangelegenheden betreft, kondigde de keizer twee ontwerpen aan, de legerwet en de wot tot bescherming van den arbeid. Van de legerwet is de inhoud reeds bekend. Ten ge volge van do uitbreiding der artillerie en de voltal- ligmaking van de legerkorpsen aan de grenzen, worden de jaarlijksche uitgaven voor het leger weer met 18,000,000 mark verhoogd. De jaarlijksche oorlogsbegrooting voor het Duitsche rijk is daar door van 379,000,000 tot 397,000,000 mark go- stegen. Ook het ontwerp betreffende don arbeid werd gisteren bij den Rijksdag ingediend. In hoofdzaak berust dit ontwerp op de besluiten dor Berlijnsche arbeidsconferentie en regelt het den arbeid van vrou wen en kinderen en de zondagsrust overeenkomstig de wenschen, door de conferentie hierover uitge sproken. Dat overigens een nieuw tijdperk begint aan te breken, blijkt nu weer in Pruisen, waar het kabinet- Caprivi in het Huis van Afgevaardigden een ont werp indiende tot wijziging van den schoolplicht, in den geest van de wenschen, in dit opzicht door de liberale oppositie uitgesproken. Dit ontwerp bepaalt dat de schoolplicht zal be ginnen op het 6de jaar en tot het 15de jaar zal duren. Als straf voor schoolverzuim wordt vastge steld een boete van 10 pf. tot 1 Mark per dag en ebn gevangenisstraf van 3 tot 24 uren voor de ouders en boeten van 1 tot 150 Mark en gevangenisstraf van 1 tot 14 dagen voor werkgevers, die school plichtige kinderen tijdens de schooluren laten werken. Wat het godsdienst-onderwijs betreft, wordt er bijgevoegd, dat geen kind kan gedwongen worden dit onderwijs bij te wonen, indien de onderwijzer, die het geeft, tot een ander kerkgenootschap be-' hoort. Indien de Landdag, gelijk te verwachten is, dit ontwerp aanneemt, dau zal de wet reeds den Isten October van dit jaar in werking treden. De nieuwe Parijsche gemeenteraad is thans in zijn geheel samengesteld. Hij bestaat uit 65 republikeinen van verschilende richting, uit 13 anti-republikeinen en 2 Boulangisten. Gaat men de republikeinen naar hun staatkundig geloof splitsen, dan vindt men 6 leden van de Uni on libérale, eene vereeniging die eerst voor een jaar is opgericht en tot de richting van het linker-cen trum behoort, 10 zuivere opportunisten, 8 possi- lilisten en 41 radicale en socialistische autonomisten. De meerderheid blyft dus aan dezelfde party ver zekerd, die gedurende de laatste jaren haar overwicht op het Raadhuis deed gevoelen, die den prefect der Seine het vasto verblijf aldaar onthield, die telken jare de begrooting der prefectuur van politie verwierp en tal van besluiten nam, hetzij bij wyze van het kenbaar maken van wenschen* of van het aannemen van motiën, die de regeering, op grond van onwet tigheid, te niet deed. Intusschen dient opgemerkt te worden, dat het ge matigde element in clen Raad eenigszins gewonnen* heeft. Zoo heeft de Union libéraledie door geen enkelen aanhanger vertegenwoordigd was, voor zes harer candidaten de overwinning behaald. Opmerking verdient het voorts, dat de conserva tieve of anti-republikeinsche partij er niets bq ver loren heeft, dat zij zich los heeft gemaakt van het Boulangisme. Integendeel zij heeft twee stemmen in den Raad gewonnen. In het geheel zijn een twintigtal nieuwe mannen naar het Raadhuis afgevaardigd. Het gisteren medegedeelde bericht over de ver houding van de Fransche Regeering tót de' Êgyp- tische conversie blijkt minder juist en zeer onvolledig te zijn geweest. l)e Fransche Minister Ribot heeft aan de heeren Tigrana-Pacha en den heer Palm de voorwaarden kenbaar gemaakt, waaronder Frankrijk

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2