EEI TOONEELVOORSTELLING. 1ZEN, eschilderde anskerk te lis der St. ringen enz. ijk levens- Jebroeders BINNENLAND. voor idiet *Vr|j(lag 9 Mel. 4216. 1N90. en HAND FEUILLETON. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. >eth, De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. its. Drogist. het beste ereld. n lekten rverij 'rij, der Belgen. IR, IDAM. audiëntie of dat de Kamer zit, pover zulks, zonder dat het origineel Zitting cussie met algemeene stemmen van echte Pre- DOOR JACQUES. gesprek, één 1 De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Aizonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. ie Kunsten recteur der trecht. .INKMAN. neriewinkols erin id water, ihen, 1.75, #r. POPP's tanden ge- i Tandplom- tegeu eiken mien-zeep. insparant. i, iepen, welke eeg brengen. Mondwater tijd. <wu nen. ndpijn, ont- in aangename 'orden zeker jke gebruik enstraat 16, ►0.000.— AGT ?EN, -eu/e 3'/t n Januari- te bekomen ;oomeu van itels, Costu- rdjjnen, Be- en Bont- GOUDSCHE COURANT. treken bjj de 73 en 73<F Staten-generaal. Eerste Kamer. van Woensdag 7 Mei. De pensioenwetten werden zonder eigenlijke dis- --- - J aangenomen. De ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. hand gesteld. Van welke vau beiden was deze nu de gemachtigde? Aan wie was hij te dier z^e rekening en verantwoording schuldig? 5 Mr. Van Eek beweerde aan de moeder, en niet aan den zoon! De uitspraak in deze zal nader worden medegedeeld. Men danste viermaal op een er meermalen te hoeren, ter- wijl een diner als te weinig verheven, als een al te i prozaïsch genoegen werd geschrapt. Na vele bespre kingen en langdurige beraadslagingen besloot men eindelijk het voornaamste tooneelgezelschap des lands uit te noodigen in de nieuwe zaal op te treden. Een degelijke tooneelvoorstelling was iets, waarmee men voor den dag kon komen en een mooi stuk, goed opgevoerd, viel in ieders smaak. Er was één be zwaar tegen de groote kosten daaraan verbonden, maar met vereenigde krachten was dat wel te boven te komen. Er werd aanstonds een briefwisseling ge opend met de directie van 1 De Standaard vindt, dat de Nederlandsche mi nisters geen bijzonder aangenaam leven hebbeip betrekkelijk niet ruim bezoldigd, mikpunt van Ka merleden en pers, slaven van hun ambt. Den ganschen dag zjjn zij in de weer de loopende zaken af te doen en bezoeken te ontvangen en eerst des avonds vinden zij tijd otn eens te denken over het in schets brengen van ontwerpen of memories. z/Mr. Keuchenius kwam bjjna nooit voor ’s nachts drie uur te bed." En op een dag van is het nog erger. De Stand, is van oordeel, dat daarin verbetering moet komen. Ten eerste dienen de Ministers buiten den dag van audiëntie er oeiy’bepaald spreekuur op na te houden, ten tweede moeten zij wat minder administrateurs zijn. Het eerste punt licht het blad slechte met een enkel woord toe. Ter verdediging van het tweede denkbeeld wijst het er op, dat de Ministers in andere grootero landen vruchtbaarder op wetgevend terrein zijn dan Nederlandsche Ministers, wijl zij de gewone administratie overlaten aan hun secretaris-generaal. Dat deze daardoor een gewichtiger betrekking er langt, zelfs, als hij met den Minister is opgetreden, ook weder met dezen heengaat, is geen bezwaar. Desnoods zou hij ook over detail-aang legenheden inlichtingen in do Kamer kunnen geven. Onze politieke mannen zouden zich door een dorge lijke regeling in de administratie kunnen inwerken, na hun aftreding als secretaris-generaal, als Kamerlid het debat op administratief terrein kunnen leiden en Het vierjarig zoontje van den arbeider J. H. te Zevenhuizen geraakte gisteren morgen al spelende te water, doch werd onmiddelijk nagesprongen door J. S. die het roods zinkende kind spoedig op het droge bracht. 1) Er heerschte eene buitengewone drukte in het stadje X; en geen wonder, er zou iets gebeuren wat nog nooit was gebeurder zou eene tooneelvoorstel ling worden gegeven. En wel eene tooneelvoorstelling door het eerste gezelschap van bet land. Rondreizende kermistroepen hadden reeds dikwerf hunne tenten binnen het stadje opgeslagen, rederijkers hadden zich daar herhaalde malen doen hooren, maar een gezelschap van wezenlijke, echte artisten, die gewoon waren in de eerste steden des lands lof en eer in te oogsten, had men daar nog nimmer gezien. Nu zou het geschieden. De buitensocieteit, waaraan van oudsher een zaal was verbonden, waar alle openbare vermakelijkheden plaats hadden, die in het stadje werden gegeven, was verbouwd en tot inwijding van het vernieuwde gebouw wilde men een feestavond bereiden, die jarenlang in de herinnering zou voortleven. Lang had men overwogen wat men den ingezetenen zou Do dagen, die aan den feestavond voorafgingen, kenmerkten zich door eene bijzondere drukte. Een oningewijde zuu onmiddellijk bemerkt hebben, dat er iets buitengewoons op til was. De heeren op de sociëteit, de dames op hun kransje, de kleine bur gers in den barbierswinkel en zelf de schooljongens op de speelplaats hadden het voortdurend over de groote aanstaande gebeurtenis. Er kwam geen nr. uit van de stadscourant of het bevatte iets over de zaak, de redacteur verheugde zich bMkbaar al vooruit op het leveren van een degelijke kfenstcritiek en het gewichtig personage, dat in de rederijkersvoorstellin gen de hoofdrollen vervulde, was in zijn schik eens echte tooneelspelers te zullen zien optreden, die hij bjj zich zelf als //kunstbroeders" meende te mogen hetit^etok slechts één onderwerp van gesprek, één en hoofd vervulde, één datum, waarop gevestigd was. Het was dan ook geen «SELij siera(]en van he£. vaderlandscho tooneel, gewoon op te treden te midden van de élite des lands, toegejuicht door de eerste standen van hoofd en. hofstad, zelfs vereerd met de hooge belangstelling van don vorst en zijne familie, zouden zich verwaar digen hunne schitterende talenten te komen vertoo- nen in een stad, waar goede maar hoogst eenvoudige burgers de bevolking uitmaakten. Er woonden slechts enkele bevoorrechten, die het gezelschap in zijn eigen __i-1Was dat genot slechts bij groote uitzondering vergund geweest. zoo een uitstekenden pepinïère vormen voor aan staande ministers. Secretaris-generaal en land zouden beiden er door winnen. De secretaris-generaal zou een hoogere, een politieke positie erlangen en beter bezoldigd worden. In den regel zou bovendien niemand als Minister optre den, die niet eenige jaren als secretaris-generaal in de geheimen der administratie was ingewijd en een nieuw Kabinet behoefde niet oen groot deel van zijn tijd zoek te maken om op de hoogte van de zaken te komen. Bovendien zou de Minister daardoor tijd winnen om zich meer bezig te houden met het alge meen politiek beleid, met den wetgevenden arbeid en met het optreden onder het publiek, zooals in het buitenland. En dit laatste is noodig. z/Een Minister gaat zich al spoedig inbeelden, dat de residentie heel het land is; wordt onfrisch; ver liest de kennis van wat er onder het volk omgaat; en boet daardoor een groot deel van'zijn kracht in. „Zoodoende gaat de Minister bijna geheel in de administratie op, en wordt, met alle respect, een eminent lid, het zij zoo, maar lid dan toch van het korps Haagsche bureaulisten. „Vandaar, dat onze wetgevende arbeid zoo pover in resultaten is, en ook dan nog zoo veel te wenschen overlaat. „Want, ja, Thorbecke heeft in zijn eersten aanloop iets meer dan andere Ministers gedaan. „Maar wie de wetten van Thorbecke onder den microscoop zet, en daarnaast legt wat in België en Frankrijk reeds bestond, kan kwalijk ontkennen, dat er in onze wetgeving docr Thorbecke heel wat pla giaat is gebracht, en -1 J 'J wierd verbeterd." Gisteren werd voor het gerechtshof te ’s-Graven- hage gepleit door mr. I). Van Eek voor den appel lant, en mr. Van Hoek, van Middelburg, in de zaak van een notaris, die door de rechtbank te Middel burg veroordeeld tot het afleggen van rekening en verantwoording, ten slotte aan den eischer, naar aanleiding daarvan, een bedrag van pl. m. f 8000 zou hebben te betalen. Een zoon had namelijk van zijne moeder opge vorderd het deel dat hem zou toekomen uit de vaderlijke nalatenschap. De moeder verklaarde zich bereid, hem dientengevolge 10000 te doen toe komen, doch, uit vrees dat dit geld weldra door haar zoon zou worden verkwist, stelde zij de uit drukkelijke voorwaarde, welke de zoon aannam, dat deze som niet in baar geld in zijn handen zoude worden gesteld doch dat daarvoor zijne schulden zouden betaald worden en hij zou worden ingekocht in eene handolszaak. Daarna werd het geld aan den raadsman van beide partijen, den notaris, ter GOUDA, 8 Mei 1890. Aan de verkiezing voor twee leden van het hoofd- 1 bestuur der Maarschappij tot Nut van ’t Algemeen is deelgenomen door 187 departementen, te zamen 1 uitbrengende 620 stemmen. De uitslag was, dat 1 gekozen weiden de heeren C. J. M. Dijkmans, te Amsterdam, met 580, on prof. dr. W. Koster, te Hilversum, mot 596 stemmen. Beide gekozenen hebben zich do benoeming laten’welgevallen. a het gezelschap en kort 1- daarop do som, waarvoor het zou komen, bepaald het stuk gekozen, de datum vastgesteld. En tot aller voldoening bevatte op zekeren avond de stads courant do heuglijke tijding, dat de nieuwe buiten societeit over veertien dagen zou worden ingewijd met de opvoering vanEer en Schande, drama in 4 bedrijven, gevolgd doorEen vergissing, blijspel in 1 bedr., in beide welke stukken de meest beroemde schouwburg hadden zien spelen,"maar zelfs hun leden van het gezelschap zouden optreden. I genot slechts bij groote uitzondering vertnind aanbieden en achtereenvolgens hadden allerlei ge nietingen de revue gepasseerd; er viel wel iets te zeggen voor een bal en ook een concert vond zijne verdedigers, terwijl een groot galadiner mode op |het tapijt kwam, dat vooral de oudere heeren wel toelachte. Ten slotte word dit alles, als een te gewoon soort i van genot verworpen. winter eii muziek viel

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1