El WEELVWEB. ®u, el GROND enendaal te aanvaarden k verhuurd AZEN, geschilderde Jan aker k te jnis der St. eningen enz. rlijk levens- Gebroeders ibcth, nis. is«o. .ping BINNENLAND. RIJ, erlgken op- K° Maandag 12 Mel 4218. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. FEUILLETON. mde Notaris Jouda. morgens te vuz» in de i overstaan U19, inge- Staten-generaal Ebbstb Kamer. Zitting van Vrijdag 9 Mei. EVER, l en goed 1 Aizonderlgke Nommen VIJF CENTEN. i DOOB JACQUES. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. de Antho- 12. Teaan- i ERVEN, 260 en 261. .20. GOUDSCHE COURANT. s en ruime i den Turf- in 82. Ver den Heer er jaar. vele gemak- rers, Alkoof Zolder. 018, inge- i Raam te uurd bij de n ERVEN Vjjk C No. voor f 1.50 Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. achter het otnende aan 131 tot 346. el een voor jor 1.40, i0 per week, itigen de 3 pdag van l en 3 dagen n dag des GOUDA, 10 Mei 1890. Op de lijst dor hoogstaangeslagenen voor het jaar 890 in de provincie Zuid-Holland, zooals die door Gedeputeerde Staten is vastgesteld, komen o. a. voor de bh. G. J. Steens Zijnen, 0. O. H. Prince, K. Jon ker alhier, G. A. van Houweninge Gz. te Moordrecht, G. W. Lans te Capelle a/d IJssel, D. A. Duppur Az. te Haastrecht en K. van dor Torren Kz. te Waddinxreen. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. bijzonders te zien viel. Dit Ithans de beroemde actrice toch zeker geqn gewoon uiterlijk van haar talent moest op haar p. st. moer dan in 1888 in levensverzekeringen be legd. Do zuivere inkomsten der 92 binnenlandsche maatschappijen van levensverzekering vermeerderden met 6,110,000 of 1,581,000 meer dan in het vorige jaar on het vermogen bedroeg op 31 Decem ber 194,904,000. Bozendien werkten er 3 Ame- rikaansche levensverzekeringmaatschappijen, die even eens voor een groot bedrag verzekerden. Ook ver zekering tegen ongevallen breidt zich uit. Van omstreeks 20 maatschappijen 'vermoerderden de pre- mio-ontvangsten mot omstrooks 75,000. man A Zoon. Nauwlijks had de klok half acht geslagen, of de straten van het stadje vertoonden een vroolijk tooneel vol drukte en beweging men zag deftige oude dames in zware mantels gehuld en lustig trippelende, jeug dige schoonen met lichte kleuren versierd, gelukkige Buis heeft gistoron-ochtcnd het hospitaal verlaten en is definitief afgekeurd voor den militairen dienst. Hij verlaat dus, na afgomonsterd te zijn, den dienst met pensioen. Thans vertoeft hij hier tor stede. -- In het lokaal Van der Horst te Dordrecht werd Donderdag de zesde algemeene vergadering gehouden van de Vureeniging tot christelijke verzorging van Krankzinnigen en i^nuwlijders in Nederland. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Sylva baron van Pallandt te Putten (vac. dr. Van den Bergh) en M. J. ChevalFer. Het voorstel van het bestuur: //l. De vergadering machtige het bestuur tot het uitschrijven van eene vierde leeni'ng ten bedrage van honderd duizend gulden. z/2. Zij machtige het bestuur om, bijaldien voor of op 31 Mei 1390 deze leening volteekend, of althans voldoende op ingeschreven is, onverwijld aan te be steden den bouw van vier paviljoens te Veldwijk. w3. Zij machtige het bestuur, om indien op boven- gemelden datum niet voldoende is ingeschreven, te bouwen naar beviud jfan zakfen”, werd met alge meen® stemmen aangenomen tprwijl het voorstel dor afdeeling Kampen tot het verspreiden van een blaadje 4 a 6 keer per jaar eveneens werd aangenomen. De heer mr. Th. Heélnskerk, die op de middag- conferentie zou spreken over het onderwerp/zIs krankzinnigen verzorging jverk en roeping der over heid”, had bericht gezonden, verhinderd te zijn ter vergadering te verschijnen, zoodat de heer Hovy uit Amsterdam het onderwerp inleiddo, die, or op wijzende dat de overheid een goed werk deed, door de verzorging der krankzinnigen ter harte te nemen, als zijne meaning uitsprak, dat die overheid die taak uit handen moest geven zoodra hot particulier initiatief van de kerk van Christus te hulp komt, mits dan de overheid de zekerheid hebbe, dat de lijders evengoed verpleegd worden. De Staat trekke zich echter niet geldelijk terug. Prof. L. Lindeboom sprak over zzde arbeiders onder krankzinnigen en zenuwlijders” en wees op de groote moeilijkheid om goede verplegers te krijgen. Maandag had te Meerkerk in het Brughuis de aangekondigde vergadering van belangstellenden in de kaasmarkt plaats. Tot leden der marktcommissie werden benoemd: de heeren F. S. W. Gautier, H. v. Ijzeren en Jacob Bikker te Meerkerk; T. Kloek te Leerbroek; W. v. Iperen te Leksmond en J. Sterk te Nieuwland. Ten gerieve der kaaskoopers loopt een rijtuig van Gouda naar Meerkerk, ’t Vertrek uit Gouda te S’/s uur en Meerkerk naar Gouda na afloop van de Markt. 2. - Verschillende Amsterdamsche bladen bevatten de volgende advertentie Harteljjke dankbetuiging van F. C. A. Buijs, ridder van de Militaire Willemsorde 4e klas, aan allen, die hem den 4e Mei 11., den dag van terug keer in zijn Vaderland, tot den onvergetelyksten in zijn leven goimuikt hebben. Inzonderheid aan u, ge neraal, hoofdomcieren en officieren van Amsterdam’s garnizoen, die mij door hun hartelijke belangstelling on treffende toespraken, bet deden betreuren nog niet voel meer te hebben kunnen doen voor Koning en Vaderland! Aan u kapitein Wijnmalen, die mij reeds in Umui- don het soldatenhart deed trillen van geluk en mij vorder zoo hartelijk tot gids en raadsman strekte. Aan u onderofficieren van het 7e regiment infanterie, die mij en mijn gelukkige ouders zoo gastvrij ont haalden en aan u, stadgenootcn voor uw geestdrift betoond aan den eenvoudigen indischen soldaat. Leve de Koning I waren, waaraan niets 1 vond weinig geloof, althans Mevrouw zou f hebben, maar iets gelaat te zien zijn. Was zij geestig en nogal toeschietelijk of uit de hoogte? Was zij prachtig gekleed of in reiscostuum? Kon men het haar aanzien, dat zij al zoo oud was? Op deze en dergelijke vragen wilde ieder antwoord hebben en hoewel de heeren feestcommissarissen ook hierop weinig antwoordden en met reden meende men toch duidelijk aan hen te kunnen be merken, dat de actrice althans een zeer gunstigen indruk had gemaakt. Hoe kon het ook anders? De heeren en dames van het tooneelgezelschap waren intusschen evenmin in het sociëteitslokaal ge bleven, maar hadden, de stad doorwandelende, hun hotel opgezocht, waar zij gingen uitrusten van de vermoeienissen der reis. Een hunner, de eerste komiek, had voortdurend niezen/ zoodat een der actrices loopen hoesten en niet had kunnen nalaten te zoggen Je mocht je rol ook wel aan een ander geven, je hebt het althans geducht beet. Ik ben verkouden als een snip. Dat komt van dat prettige reisje met de boot, antwoordt de acteur. Ik begrijp ook niet, waartoe dat equwige rei- De Kamer nam de In greeting voor koloniën aan en ging daarop uiteen. In de discussie word de aftreding des vorigen ministers nog eens bespro ken en te vergeefs getracht meer licht te verkrijgen van don nieuwen titularis omtrent zijne homogeniteit mot Keuchenius. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 9 Mei. Do dag van gisteren behoort zeker niet tot de schoonste uit onze parlementaire geschiedenis. Het geen tot nu toe nog slechts vermoed kon worden, hetgeen in vergaderingen en in de pers te hoeren en to lezen was, is thans een feit geworden in eene openbare vergadering in ’s lands raadszaalde poli tieke verdeeldheid der partijen heeft ook do quaostie onzer landsverdediging aangetast. Nagenoeg de ge- heele katholieke fractie heeft onder de veel’oeteeke- nende collectieve leiding van de heeren Schaepmau en Haffmans tegenover deze Begoering in het mili taire vraagstuk positie genomen; zij hoeft een in grijpend amendement voorgesteld op het wetje be treffende den diensttijd der militie, en, toen dit amendement verworpen werd, op zeer enkele uit zonderingen na, tegen de voordracht gestemd, die ons zooals de heer Seijffardt liet op het einde der discussie zeer juist resumeerde in tijd van oorlog de beschikking zal geven over 17,000 geoe fende manschappen meer, terwijl daar tegenover geen noemenswaardige last in tijd van vrede wordt gesteld. Met zeer groote warmte kwam vooral de heer Sejjffardt op voor het stelsel van het ontwerp, en ook de militaire leden der antirevolutionaire partij In het jaar 1889 is in Engeland voor 25,000,000 steunden het. Do heer Rooseboom zocht eindelijk zen dient, althans naar zulke plaatsjes als dit, valt een derde in. Ik kroop liever in mijn nest dan op het tooneel, gaat de komiek voort, en dit is zeker als Een hevigp hoestbui belet hem voort te gaan en wij moeten voor het oogenblik onkundig blijven aan gaande hetgeen zeker is, toen een ander in zijne plaats het woord neemt en den verkouden kunst broeder den raad geeft, wat jujubes te koopen, waarop de jonge minnaar van het gezelschap als zijne meening openbaart, dat een straf bittertje het beste genees middel is voor alle kwalen. Als ik van avond niet beter ben, speel ik niet, herneemt de komiek. Dat mankeert er nog maar aan, de hoofdrollen beiden absent en bet stuk in geen vier weken gespeeld, zegt zijn buurman lachend. In allen geval zal ik blij zijn als het morgen is, wat doen wij ook in zulke nesten van plaatsen En met die woorden stapt de komiek de stoep op van het hotel, de overigen volgen hem en weldra zit ieder in de gemakkelijkste houding der wereld onder het genpt van een of andere verfrissching zich voor te bereiden voor zijn avondwerk. 8) De tooneelmeester stond op dat oogenblik, druk gesticuleerende, met de feestcommissie te overleggen, hoe men op de beste wijze het ontbrekende zou aan vullen en ten slotte besloot men zich in ’s Hemels naam met moderne stoelen te vergenoegen. Een bediende werd geroepen, die in last kreeg, onmid dellijk naar de woning van den president te gaan en uit diens naam het noodigo te halen. Daarop ging de tooneelmeester aan het werk, om het tooneel in orde te brengen, de president en se cretaris naar den kastelein, om nog eenige wenken te geven voor den avond en de overige leden der feest commissie naar hunne respectieve woningen, op weg waarheen zij nog even het café inwipten, waar de heeren van het plaatsje gewoon waren hnn morgen drank te gebruiken en waar ieder hen lastig viel om mededeelingen aangaande de tooneelspelers. Tot algemeene teleurstelling wisten zij echter niet veel anders te zeggen, dan dat het gewone menschen I

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1