I CHOCOLAAD (iltOOTES G. HOUTMAN, Markt 53, hoek Kerksteeg. advertentiên. manufacturen G. SOOS, Markt. Dorste IMerlandscho Verzekering-Maatschappij OP HET LEVEN, Fabriek te Westzaan. VERHUISD MMI&ü&ïïfl&i 1TCIPMTI1Ö0IS BEKENDE VOORÓEELIGE PRIJZEN. SFOED VRAAG GOTJ "W1 E, Buiïenlandsch Overzicht. Fijne Reukwerken Wed. C. van 01 JE. Onovertroffen KWALITEIT. Gegarandeerd zuiver. Prijs «Courant. S. van PRAAG Hoogstraat A 111. Afgepaste Vitrage Gordijnen. NB. Costumes worden ten spoedigste op maat geleverdi 0-^-©3>CI-or dij zien turner Hike Stand. 0WHMMMK C. HOOGENBOOM. C. HOOGENBOOM- Gordijn- en Jalousiekoord, - tegen Invaliditeit en Ongelukken, Directeuren: Mr. H. GOEMAN BORGESIÜS en Jhr. Mr. W. SIX. Hoofd-Agent te Zevenhuizen P. IXSllOUT. Voorbeelden van Verzekeringen: A. Maandelijksohe premie van Een Gulden. B. Wekelijksohe premiën voor ÏOO uitkeering bij overlijden.. f/> 4'/, Inschrijving van Kinderen door verzekerden volgens B tegen een wekelijksche premie van 5 cent voor elk kind. LET OP DEN NAAM Opgericht 1823. B. MELJLMAN, Heeren- en Kinder Stroohoeden Schenk Zn. Nieuwe bezending Japonstoffen en KATOENEN .vwf'Ccstamts. 7 ACQUETS. Fransche en Engelsche Afgepaste verschillende spoor- en tramlijnen van de vorsctnllende plaatsen waarlangs zij loopt, zoodnt in zeer korten tijd de grootste garnizoenen mede in hot vuur kunnen gebracht worden. Men meldt het volgende aan de Amt. Ct. Een zekere Spoorweg-Maatschappij hier te lande is er den ln Mei jl. den dag der bekende manifes tation, op een vermakelijke wijze ingeloopen. Een der stationschefs dior Maatschappij, geplaatst in oen der noordelijke provinciën, gaf den veld wachter der gemeente, waartoe zijn station behoort, op gekscherende wyze te kennon „dat hij en veel van zjjn collegas op 1 Mei 11. den arbeid zouden staken en meer loon en minder arbeidsuren ver langden." I)e veldwachtor nam echter do mede- deeling van den stationschef voor goede munt aan en stelde zijn burgemeester mot het voorgevallene in kennis. Deze, bevreesd voor gevaar voor de veiligheid van het verkeer, geeft per draad don commissaris des Konings der provinoie kennis van hot stoute voornemen der stationschefs. Achtereen volgens werden nu de ministers van Binnenlandsoho Zaken en van Waterstaat, de raad van toezicht op de spoorwegdiensten en de directeur van do betrokken Spoorweg-Maatschappij gewaarschuwd. Iu zenuwachtigen haast werd een vergadering van hoofd-ambtenaren belegd en daarin besloten, dat op den 30n April in den namiddag de direc teur, de chef van dienst, eenige inspecteurs en chefs de bureau incognito zouden afreizen naar die stations waar de workstaking verwaeht werd te zullen uitbreken. In den vroegen ochtend van 1 Mei, togen de aankomst van den eersten trein, bevonden zich ge noemde hoofd- en mindere ambtenaren in hinder laag nabij de quaestieuze stations, om te kunnen waarnemen of de chefs al dan niet hun plicht deden en in 't tegenovergesteld geval den dienst van die ontrouwe chefs over te nemen en onmiddellijk per telegraaf reserve-personeel aan te vragen. Do eerste trein naderde, en vreemd genoeg, kwam op elk station, waar een inspecteur of een chef de bureau in hinderlaag lag, de stationschef op tijd op het perron, om den trein veilig te geven of af te luiden, al naar gelang het was voorgeschreven. Evenzoo geschiedde bij aankomst van den tweeden trein, die, van een tegenovergestelde richting komende, aan de bewuste stations stilhield. Eindelijk kwam bij den verscholen aanvoerder der tirailleurs de gedachte op, dat h|j bij den neus was genomen, waarvoor hij nog meer grond vond, toen hq zag dat de stationschef, van wien de mededeefing der werkstaking was tutgegaan, heel „leuk" in zijn tuin ging arbeiden, feeze verschrikte niet weinig, toen hij plotseling een! hooggeplaatst ambtenaar, dien hij goed en wel te Utrecht waande, uit het struik gewas zag te voorschijn komen. De hooggeplaatste ambtenaar gaf, om geen be spottelijk figuur te slaan, aan den verrasten stations chef rekenschap, waarom hij zich op dat uur op die plaats bevond. Daar herinnert zich de stations chef de »ui«, die hij tegenover den veldwachtor had getapt, on kort daarna vertrok een trein naar Utrecht, met zich voerende een gei ustgesteldeu en van do trouw zijner onderhoorigen opnieuw over tuigden directeur, maar ook eenige teleurgestelde inspecteurs en chefs de bureau, die zich reeds voor betoonden dienstijver ruime geldelijke belooningen en eervolle vermeldingen hadden toegedacht De Duitsche Rijksdag is reeds zoover gevorderd, dat het werkplan is vastgesteld. Maandag a. a. zullen de gewone vergaderingen beginnen en dan zal terstond de supplementoire begrooting aan de orde worden gesteld. In de eerste plaats wordt dan de expeditie in Oost-Afrika en daarna de legerwet besproken. Zoodra de algemeene beraadslagingen over deze ont werpen zijn geëindigd, komt de arbeidswet aan de orde. Voor Pinksteren hoopt de Rijksdag nog veel af te doen, maar tooh is het reeds zeker, dat de afge vaardigden nog tot ver in den zomer te Berlyu moeten blyven, tenzij de Regeering den wensch der partij leiders inwillige en de leden ie September tot een buitengewone vergadering bijeenroepe. Alle partyen willen namelijk eene uitvoerige gedaohtenwisseling over het arbeidersvraagstuk uitlokken. Aan de Times wordt uit Zanzibar gemeld, dat de Duitsche Kilwa weinig versterkt vonden behalve aan den zeekant. De Duitsche schepen schoten eenige hution en het vijandelijk hoofdkwartier in brand, waarop de vijand aftrok. Naar het heet waren de vier Arabieren, die aanvoerders waren, on- eeuig, hetgeen den aftocht noodzakelijk maakte.' De Arabieren plunderden de Britsch-Indische winkels, welker eigenaars zij gevangen namen. Zondag werden de Britsch-Indiërs bovrijd en naar Zanzibar meege nomen op een Engelsche oorlogsstoomboot. Wiss- raan versterkt Kilwa, omdat hy van de vijand po gingen yerwaobt om de stad weder te bozetten. De Belgische kapitein Haneuse kwam te Zanzibar aan met oen vertrouwelijke zending des Koningi voor den Kongo-staat. De Egyptische Regeering heeft de Franache Re geering laten meedeelen, dat zy de voorwaarde door de laatste voor de toestemming tot de conversie ge steld, aanneemt. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en den beruchten Koning van Boheme over de uitwisseling der gevangenen moeten goed op gang zyn. Te Rome is dezer dagen een bijeenkomst gehou den van een dertigtal Afgevaardigden en Souaatsleden, waaronder Bonghi en Visconti-Venosta. De markies Alfieri en het Senaatslid Saracco hielden redevoe ringen, waarin zij het program hunner partij uiteen zetten, aandringende op zoo groot mogelijke bezui nigingen, een vreedzame politiek buitenslands, het hernemen van Italië's vrijheid van handflÉn zoodra het drievoudig bondgenootschap vewtrelflSFzal zijn; noch stelselmatige vyandschap, noch zwakheid jegens het ministerie in voorts hun leus. De heer Joseph Chamberlain heeft te'Oxford een politieke rede gehouden, welko in hoofdzaak aan de Iersche laud wet was gewyd. De leider der liberale unionisteu in het Engelsche Lagorhuis betreurde de oppositie der liberalen en Ieren tegen het ont werp. De uitslag der beraadslaging moet zyn, dat öf het ontwerp tengevolge van de tegenwerking der tegenpartij voor het oogenblik slechts godeeltelyk tot siand kan komen, of dat de regeering weer gebruik, moet maken van haar bevoegdheid om de beraadslagingen te sluiten. Beide wegen achtte de heer Chamberlain vorkeerd en daarom ried hij aan, dat de heer Gladstone een byeenkomst zou houden met lord Salisbury, ten einde alzoo tot een wrgelijk te komen. Overigens verklaarde de heer Chamborlain, dat hij nu voorgoed alle hoop op een üereeniging der liberale partij had opgegeven. GKBOREN: Msi. Willem, ouder» N. Verkerk ea T. W. Wilütchot. Kogè ie Antoiue L)e«iré Krail, oederi i. «au Nijmegen Schonegc»el en Jenkvr. S. M. M. 8. van Franckenberg en Proscblitz. 9. Cornelia Joaina, oudera W. van Wiogeiden en J. P. Woerlea. Maria Martini, onder» C. A. *an Vooreo en J. M. de Jtfog. OVKRLkDEN: 8 Mei. T. J. Kriek, 9 m. ONDERTROUWDj 9 Mei. P. fi. Peek, 28 j. rn T. Soffree, 21 j. P. G. Scharleman, 23 j. en 0'. Schoouder- woerd, 19 j. H. de Groot, 24 j. en C. J. Wolf»winkel, 25 j. A. P. van Velde, 80 j. en M. de Jong, 28 j. M. J. Root, 25 j. en C. A- tan Dongen Bolding, 27 j. P. Meyer, ta Amsterdam, 29 j. en J. J. Grootendorst, 25 j. G. Prince, 82 j. en L. E. H. Schim vsn der Loeff, 22 j. eens een definitieve verklaring te verkrijgen, dat nu de legerorganisatie althans nog in den zomer zou worden ingediend, maar moest zich weder met de belofte van bespoediging tevreden stellen. Het nood wetje is dan nu ten minste, na verwerping van het amendement met 39 tegen 35 stemmen, aangenomen met 40 tegen 38. Na aanneming der pensioenwet voor worklieden by zee- en landmacht, waarover de stemming was uitgesteld ten einde eenige redactie-wyzigingen te kunnen aanbrengen, is ook deze kamer tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. De Nederlandscho Vereeniging tot voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen heeft de hulp van de Nederlandsche industrieelen ingeroepen voor eene inzending op de Veiligheidstentoonstelling, in het Paleis voor Volksvlijt te houden. Zy wenscht nl. een verzameling bijeen te brengen van mededeelingen van ongelukken in fabrieken of werkplaatsen voorgevallen, waarbij dan een korte be schrijving van de toedracht, van de gevolgen die het ongeluk voor de werklieden had en van de maat regelen genomen ter voorkoming van herhaling van dergelijke feiten, gevoegd wordt. De bouwstoffen voor deze verzameling moeten de groote zoowel als de kleinere werkgevers verschaffen. Om hun dit gemakkelijk te maken, heeft het bestuur een billet van inzending bij zijn circulaire gevoegd, waarop de fabrikant zyn naam en beroep vermeldt en tevens zyn verlangen kan te kennen geven zyn bericht geheel of in uittreksel mede te deelen, zyn naam te noemen of te verzwijgen. Het bestuur wenscht, daar de tijd dringt, vóór 30 Mei de toegedachte mededeelingen in zijn bezit te heb ben. De heer Westerouen van Meeteren, P. C. Hoofi- straat 133 te Amsterdam, zal ze gaarne in ontvangst nemen. Daar een volledige naamlijst van industrieelen enz. hier te lande ontbreekt, is bet zeer goed moge- lyk dat niet ieder, die daarvoor in aanmerking komt, het rondschrijven ontvangen heeft. De heer Van Meeteren zal echter ongetwijfeld op aanvrage nog gaarne exemplaren er van toezenden. Volgens een mededeeling van het Haarl. Dagblad zijn op 't oogenblik bij het ministerie van oorlog plannen aanhangig voor een byzonder stelsel van kustverdediging. Ten eerste zou er een heirbaan worden aangelegd van den Hoek van Holland over Scheveningen, Kat wijk aan Zee, Zandvoort en IJmuiden, van IJmuiden verder door tot Helder. Om nu dit werk niet voor rekening van het dep. van oorlog te laten doorgaan, zou het worden uitgevoerd door waterstaat. De weg dient om het troepenvervoer sneller te doen plaats hebben en betere communicatie te verkrygen met de verschillende posten. Met den aanleg zou reeds in 1891 een begin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts het begin zijn van een veel omvattender werk, nl. van den aanleg van een kustspoorweg, welke dezelfde puften zou ver binden als de heirbaan. Deze lijn zou in oorlogstijd bereden worden door pantsertreinen, welke door zijlijnen onmiddellijk het strand zouden kunnen bereiken. Het groote voordeel van zulk een kustspoor springt in het oog, daar men met betrekkelijk weinig oorlogsmaterieel een uitge strekte kuststreek kan beschermen. Zoo b. v. in den morgen een vijandelijke scheepsmacht een aanval op eenig punt der kast zou doen, dan zal, zoodra men de manoeuvres van den vijand heeft verkend, on middellijk een pantsertrein op bet bedreigde punt zijn. De geheele afstand van den Hoek van Holland tot IJmuiden zou in twee uur per spoor afgelegd kunnen worden. Natuurlijk heeft deze kustlijn verbinding met de vaders, die een vijf- of zestal huigenooten moesten begeleiden en ongelukkige vrijgezellen, die eenzaam hun weg moesten bewandelen; oude heeren, die voor hun dood nog van dezen feestavond willen profiteeren en aankomende jongelui, die voor het eerst in het publiek kwamen. Allen gingen in één en dezelfde richtingSchouwburgwaarts Op het bopaalde uur van aanvang was de zaal dan ook stampvol en ieder wachtte met belangstelling, hetgeen komen zou. Reeds de eerste bel deed het gepraat voor goed ophouden en toen eindelijk het scherm opging, had men een speld kunnen hooren vallen. Was de eerste blik van alle toeschouwers op het tooneel gericht, waar op dat oogenblik een paar der ondergeschikte rollen het stuk openden, een tweede viel het programma ten deel en met zenuwachtige onrust zocht men daaruit wijsheid te putten en te weten te komen, wie het tweetal was. Hoewel dit aan het grootste gedeelte van het publiek voorloopig niet gelukte, genoot men toch al dadelijk zeer van het decoratief, de costumes en het gesprek tusschen de beide acteurs, totdat een hunner, na het karakter zijner meesteres beschreven te heb ben, zeide «Ik hoor haar aankomen. Het moet de Gravin zijn. Ik "Vergis mij niet: zij is het. Spoeden wij ons heen!" En beiden stapten met flinken tred 't tooneel af. De Gravin was de hoofdrol, in handen van de beroemde actrice, Mevrouw *f althans volgens het programma, en toen deze, na op gezegde wys be hoorlijk te zijn aangekondigd, ten toonoele verscheen, was het een gejuich en geapplaudisseer zonder einde en de geestdriftvolle rederijker, die op een der eerste rijen zat, haalde van onder de bank een prachtige bouquet te voorschijn en wierp dat welriekende hul- debewijs de verbaasde actrice voor de voeten. Zoo iets was het jonge meisje nog nooit gebeurd en de bewustheid dat al die eerbetuigingen eigenlijk voor een ander bestemd waren, maakte haar niet weinig verlegen met hare houding. Zij nam zich ernstig voor den waarnemenden regisseur bij de Di rectie te beklagen, over zyn verzuim van het publiek niet in kennis te hebben gesteld met de verandering Intusschen bedankte zij het publiek met een elegante beweging der hand en begon te spelen. In aanmer king genomen dat zij de rol eerst 4 8 uren geleden voor het eerst onder de oogen had gehad en dus in zeer korten tyd zich daarin had moeten werken, speelde zij niet kwaad, maar uit een oogpunt van kunst kwam van de rol weinig terecht. Geen won der, van een bestudeecen daarvan was geen sprake geweest, de gestos lieten veel te wenschen over en zelfs werd de klemtoon nu en dan verkeerd gelegd. Het publiek echter, in de meening een beroemde, wjjd en zijd geprezen actrice voor zich te zien, vond het prachtig. Wel kwam het dezen en genen merk waardig voor, dat een vrij oude dame, als deze actrice zijn moest, zoo behendig zich als een jonge vrouw wist voor te doen, maar dat behoorde nu een maal tot de taoneelspeelkunst! De redaoteur van de itads-courant knikte van tijd tot tijd den rederijker toe, als toeken zijner bewondering over znlk een meesterljjk spel. Niet alleen het spel dezer actrice droeg de goed keuring weg, maar ook dat der overige heeren en dnmes dwong algemeend bewondering af die «ij toch eigenlijk volstrekt niet verdienden. Want zij speelden maar voor het vaderland weg en kenden hunne rollen in 't geheel niet, doch met hunne gewone handigheid wisten zij door een herhaling van den laatsten zin het steeds zoo te maken, dat het, niot aan tooneelgenot gewoon publiek, daarvan weinig be merkte het was niet te ontkennon, zeiden sommigen, dat de souffleur van tjj'd tot tijd erg te hooren was, doch dat werd dakraan toegeschreven, dat hij ge woonlijk in een grootere zaal zijne fnnctiën vervulde! Toen het eerste bedrijf uit was, zag men den se cretaris der feestcommissie op geheimzinnige wijze naar den president gaan, die een paar banken verder zat. Hij fluisterden deze in het oor „Zeg eens, moeten wij niet ons compliment gaan maken achter het tooneel? De president ongetwijfeld zijn gek figuur van dien middag nog indachtig en er «iet op gesteld voor de tweede maal een speech aftesteken, vond het onnoodig, althans voorloopig. Doden zij dit nu reeds, dan kon het nog vijfmaal herhaald, terwijl men in de groote pauze daartoe voldoende gelegenheid vond. De se cretaris zocht derhalve zijn plaats weèr op, Wordt vervolgd). M Ondertrouwd IG. PRINCE EN L. E. H. SCHIM VA.N DER LOEFF. Gouda, 9 Mei 1890. Receptie 18 Mei Westhaven B. 119. Getrouwd G. van DORT KROON en C'. M. van deb TORREN. Waddinxveen, 9 Mei 1890. Voor de vele bewyzen van belangstel ling op den 6' Mei ons bewezen, brengen wy by dezen onzen recht hartelyken dank. VAN Kl/UIJVE. Gouda, 10 Mei 1890. De Heer en Mevrouw van DORT KROON—van der Tohrbn betuigen by deze ook namens wederzydsche betrekkingen hnn- nen hartelyken dank voor de talryke bewyzen van belangstelling by gelegenheid van bnn hu- welyk ontvangen. Een fatsoenlyk en vlug BURGERMEISJE kan geplaatst worden, P. G. Fr. Brieven onder No. 2000 aan het Bureau dezer Courant. over te nemen een net Zaakje in AARDAP PELEN, GROENTEN en BRANDSTOFFEN dat een burgerlyk bestaan oplevert. Conditiën billijk. Adr. fr. Br. of in persoon bp J. D. BLOM, Almondestraat, Rotterdam. Weder ONT ƒ0.65, per VANGEN: in prachtige Zak- en Tafel Flacons. Benevens vele soorten Kleiweg No. 2, te GOUDA. snpra wit, of zonder Chloor. ALEXANDER- KOORD in crème en alle fraaie kleuren. Dito voor Spiegels en Schilderyen, per El of afge paste stukjes van af 20 El. gevestigd te 's-GRAVENHAGE, Leeftyd. Uitkeering by Overlyden. (1) 25 jaar. 513. 28 - 476. 30 - 451. 32 - 425. 35 - 386. enz. Uitkeering by Leven., na 10 jaar 116, na 15 jaar 181. -116, - 180. 116, 179. - 115, 177. - 114, - 174. enz. (t) Bovendien is in de premie begrepen een verzekering ad 250, tegen ongevallen niet doodelyken afloop en ad 500 tegen ongevallen die levenslange geheele of gedeeltelyke invaliditeit ten gevolge hebben. Leeftyd. 6—9 jaar. 10 11-14 15 10-20 21-22 3 3 Man. Vrouw, cent. 2cent. 3 3 3 Deze premiën worden gedurende den loop der verzekering niet verhoogd. Leeftyd waarop wordt ingeschreven 0 jaar. 1 2 3 Uitkeering op den leeftyd van: 12 jaar. 14 jaar. 19 26 - 19 - 26 - 18 - 25 - 16 - 23 enz. uit het B UURTJE naar de het 4« huis van af de Vest. Spekslager. Magere Lappen 42» Ct. per 5 Ons. Carbouade 40 Vette Lappen 87' T Gerookt Spek 40 Schijf of Rollade45 Versche Worst of Saucysen42» Bloedworst 35 Leverworst 30 ONTVANGEN eene flinke sorteering in de nieuwste Matelot- en Fantaisie Modellen. STROOPETJES MEISJESPETJES FANTAISIE HOEDEN in alle Modellen. ZIJDEN HEEREN HOEDEN. HEEREN- en JONGENS PETTEN. VELOCIPÈD1 PETTEN. in diverse lengten en breedten. Alle pryzen van 2.00 per paar af.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2