n MWOÖffllB. EN IO. Az, BINNENLAND. Lezer N° 4219. I Nieuws- en ping FEUILLETON. ies. Sèvres. iermaln 1 B Jen73*. AS- .RIJS ;r .NSEL, 1S90. Dinsdag 13 Mei. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. dng ormiddags de Bouw- Ite Gouda 4 De Inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. •i r 1 Gouda, 11. 1 lier 227. a 1 1.70. Nommers VIJF GENTEN. Mzonderljjke i >er fleschje. 0 grepen ging mede heb ik de nooa JACQUES. ga ik in ieder geval. Ga je niet lis attesten m Zoon. B. H. VAN Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschpnt. ichten, dat lypodrome. Blad, ilschappij. KINDER- f KT ir pakje. •oping van 1, Huizen, nten enz. zich adres- k V ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prps per drie maanden is 1.25, franco per post goudsche courant. De gevraagde 9 ton voor den bouw van een nieu wen schouwburg te Amsterdam zijn niet bijeenge bracht GOUDA, 12 Mei 1890. Gedurende Juni, Juli, Aug. er. Sept, zullen te Gouda des Zondags buitengewone plaatskaarten voor heen en terug op denzelfden dag tegen veel verminderde prezen naar ï)en Haag verkrijgbaar worden gesteld, le kl. voor 1.60, 2e kl. voor 1.30 en 3e kl. voor 0.80. De koe die in den nacht van den 27 op den 28 April uit eene weide in den Prins Alexanderpolder ging, er bij te belmoren, stond hij op en ging mede ten tooneele, nl. door een achterdeur, zoodat niemand zag wat het doel was van hun tocht. Wij zullen het maar bij een enkel woord laten blijven, vind je niet, een bepaalde speech is niet noodig merkte de president op onder het gaan. Waarachtig niet, één speech op een dag is ge noeg wij drukken de hoofd personen de hand, mom pelen iets van ons hartelijk compliment voor ’t schoone spel, enz. enz. Daarmee kan het best af- loopen. Voorshands zouden zij zelfs die weinige woorden niet kwijt kunnen raken, want toen zij op het tooneel kwamen, was daar geen der dames of heeren, die gespeeld haddenallen waren in de kleedkamers om zich gereed te maken voor het volgende bedrijf. Alleen de tooneelmeester was er met een paar knechts, de eerste vroeg de heeren terloops of het hun goed bevallen was en verwijderde zich daarop ook achter de coulissen. Wij zullen maar even wachten, zei' de pre sident. Zeker, meende de secretaris en wij moesten ze, dunkt me, wat presenteeren, en nadat de ander daar aan zijn goedkeuring had gehecht, riep hij een be diende, die in de nabijheid stond, en bestelde hem een paar flesschen wijn met de noodige'glazen. De moderne stoelen moèhtan al vpor het stuk niet bijzonder geschikt zijn, zij waren aanlokkelijk genoeg voor het tweetal feest-commissarisson, om daarop de JN aldaar, 890,’- icaal in de van: jubelen, DEGOBD, LAGERIJ, IACHINE, «OUD- en voorschijn De tweedaagsche retourkaarten op den Rhijnspoor- weg, af te geven op 24 en 25 dezer, zullen met het oog op het Pinksterfeest voor de terugreis geldig zijn tot en met 27 dezer. Uit den sneltrein, welke Donderdag 12.56 u. uit Nijmegen is vertrokken, is even voorbij de halte Lent een gevangene gesprongen. Zonder zich to bezeeren is hij op den weg terecht gekomen, doch door spoor wegpersoneel gevat en weder aan den veldwachter, die hem begeleidde, overgegeven. 4n hel tweede bedrijf kwam het moderne meuble ment te voorschijn. De meeste toeschouwers zagen echter met zooveel belangstelling naar de optredende personen en hoorden met zooveel aandacht naar het geen deze zeiden, dat op de stoelen en de tafel weinig gelet werd, die toeft al zeer wéinig pasten bij het stuk. Ook op dit punt bleek men alzoo niet veel- eischend. itauwlijks zakte het scherm ton tweede male of wederom ging de secretaris van zijn plaats en opnieuw naar den president, met de woorden: Nu moesten wij toch wezenlijk eens gaan kijken. II eb toch geduld tot de pauze, was het antwoord. Neen, nu ga ik in ieder geval. Ga je niet meê, dan doe ik het alleen. Uit den toon, waarop die woorden werden geuit, bleek voldoende, dat zij gemeend waren en daar de president meende, als de secretaris nu toch.eenmaal de graanfactors, de aan de West Vest te Schiedam. Toen de politie te 12 uren aldaar voorbij kwam ontdekte zij dat de deur van het kantoor open stond. De agent van pol’tie le kl. H. A. Eijkelbaan daarop de gang ingaande, zag zich voor het geopende - luik van de kantoordeur (de deur zelve was gesloten) onmiddellijk geplaatst voor een van de inbrekers, die hem met het geladen pistool op de borst dreigde, wanneer hij alarm mocht maken. De genoemde agent trok aanstonds zijn sabel en in den donker in het wilde met dat wapen door do deurluik stekende, wist hij de inbrekers van zich af te houden. De andere agent die Eijkelbaan ver gezelde, seinde inmiddels om hujp, die weldra van verschillende kanten kwam opdagen. Daar de agent E. vóór de deur bleef staan konden de inbrekers niet vluqhten. Toen voldoende politiemacht, versterkt door do hulp van eenige burgers, tegenwoordig was, opende men (Je kantoordeur en vond men, diep ver scholen onder en achter de lèssenaars, twee perso nen. Blijkbaar geen uitkomst méér ziende hadden ze getracht zich te verbergen. Het pistool, geladen met 3 hagels, word in den aangrenzendon tuin van den heer Van Gent gevonden. De beide inbrekers, die van alle raogelijke werk tuigen tot inbraak ^porzien waren, schijnen ’s avonds te 9 uren van Leiden te zijn aangekomen. komst der artisten af te wachten en daar weldra de knecht met den wijn kwam, zaten zij binnen weinige oogenblikken op het tooneel zoo gezellig een glaasje te drinken, alsof zij thuis waren. Juist had de secretaris de glazen voor de tweede maal gevuld, terwijl hij de opmerking maakte, dat de acteurs lang op zich lieten wachten, toen de ver kouden komiek, die in bet nu komende bedrijf voor het eerst moest optreden, uit zijn kleedkamer stapte en tot zijne verbazing tusschen de coulissen door op het tooneel dat tweetal zoo recht comfortable zag zitten, dat eensklaps zich de ondeugende beget rte van hem meeste maakte ook het publiek een kijkje te gunnen op dat gezellig samenzijn. *Hij wendde zich daartoe, zoo zachtjes mogelijk loopende, tot den knecht, met de zorg voor het scherm belast, en vroeg dezen Wil je een gulden verdienen Wat graag, mijnheer 1 Nu, doe me dan pleizier en trek eens even bet scherm naar de hoogte. Dat kan niet, mijnheer, dat mag niet, zonder dat er gebeld wordt. Het is maar voor een oogenblik. En denk eens aan F een gulden is nooit zoo gauw verdiend. De man aarzelde blijkbaar tusschen zijn plicht en het geld. w Hoor eens hier, ging de acteur voort, als men het je er lastig over maakt, dan mag je, zeggen dat ik het je verzocht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is inbraak gepleegd in het kantoor van heeren Zoetmulder Co., Wij ontvingen het Verslag van den toestand der Eerste Nederlandsche Verzekering-Maatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken, geves tigd te ’s Gravenhage, waaruit blijkt dat zij steeds vooruitgaat en zich geleidelijk ontwikkelt. Hier ter stede wordt do Maatschappij vertegenwoordigd door de lih. A. K. van der Garden als Generaal-agent en P. J. K. van Werkhcven, als Agent. ---- a Tusschen de Ned.-Rhynspoorweg-My. en de Maat schappij Zeebad Scheveningen is het plan zoo goed als vastgesteld om «gedurende de maanden Juni tot en met September, eiken Woensdag, Vrijdag en Zater dag, van Amsterdam, Utrecht en Arnhem eengoed- koope gelegenheid voor eerste klasse reizigers te openen ten einde Scheveningen voor een dag te bezoeken. Den reizigers wordt behalve vervoer tevens dejeu ner, diner en uitspanning verschaft; de regeling komt alzoo in hoöfdzaak overeen met die der zoogenaamde Panopticum treinen naar Amsterdam. schappelijk gebied naar Amsterdam gekomen om hem te huldigen. Dezer dagen is in den ouderdom van 81 jaren te Amsterdam overleden dr. GeraJjlus Fredrik Wester man, directeur van het genootschap Natura Mis Magistra, waarvan hij de schepper was en dat hij eene eereplaats hoeft weten te Verzekeren onder de zoölogische inrichtingen van dien eersten rang ter wereld. Nu hij heengegaan fcf.wd voor het eerst de gelegenheid zich voordoen, vrijuit te spreken over de groote verdiensten van dezen merkwaardigen man. Want bij zijn leven heeft hij zich tegen luid- klinkende lofspraken op ziju aandeel in de wording i van Artis steeds verzet. Hij had zich zelf gevormd en opgewerkt tot de hoogte, waarop hij stond, ook in de oogen der wetenschappelijke zoölogen, die hunne theoretische kennis kwamen toetsen aan zijne ervaring. Westerman behoorde tot de Hollanders van den echten stempel die door hunne on verzette lijke wilskracht en onverzwakte volharding het doel, dat zij zich voor oogen stellen, trots alle bezwaren en hinderpalen, ten volle weten te bereiken. In Mei 1888 vierde Artis zijn 50-jarig bestaan en was het WSsterman gegeven, zich in zijne schepping geëerd te zien door de besten uit den lande en uit i den vreemde. Uit Engeland, Dnitschland, Frankrijk, België, waren mannen van naam op natuurweten- i onder Kralingen is ontvreemd, is in den Heukelom- schen polder onder de gemeente Gorinchem opge spoord. Het gestolen beest is van het Kralingsche veer per stoomboot naar Gorinchem vervoerd en aldaar voor 200 verkocht. Het is door de politie te Gorinchem in beslag genomen, en ter beschikking gestold van den landbouwer De S., te Kralingen.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1