Bultenlandsch Overzicht. 333s 6 Staats-lo terij Afloop van Openbare Verkoopinaen van Onroerende Goederen. De één schijnt een goede bekende Tan de justitie te i|jn. Aan het moedig optreden van de politie is het te danken dat deze brutale poging tot diefstal werd vergdeld. 1b de Transvaal is eene groote, prachtige grot ontdekt. De ingang is op de plaats Kromdraai van den heer H. P. A. Pretorius, een uur benoorden Krugersdorp. De Volkstem van Pretoria van 10 April geeft verslag van eeu bezoek, door haar „editeur" en „sub-editeur* aan deze eerst ontdekte grot in Zuid-Afrika gebracht. Daafuit blijkt dat de onder- aardsche gewelven zeer uitgestrekt, maar nog volstrekt niet onderzocht of door personen met kennis van zaken bezocht zyn, dat er schoone formaties van druipsteen in voorkomen en het wordingsproces van stalactiten en stalagmiteu nog voortgaat. De Volksstem zegt o. a. het volgende: «Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze grot een sterk aantal bezoekers zal trekken, te meer dewijl de plaats Kromdraai zeer schilderachtig gelegen is langs de met zwaar gelegen geboomte beschaduwde Kroko-? dilrivier en uit dien hoofde uitstekend dienst kan doen als ontspanningsoord voor pic-nickers uit Kru gersdorp, Johannusburg en Pretoria. Met genoegen sal men dan ook vernemen, dat er plannen bestaan een halletje met winkel ten gerieve van het publiek te doen verrijzen*. Sedert Donderdag worden er weer stierengevechten te Par|js gehouden. Ofschoon de hoornen der stieren nog van ballen voorzien zijn en de matadores het dier niet mogen dooden, gaat het vechten toch veel vor- woeder dan verleden jaar. Bij de eerste voorstelling hadden de toeschouwers de voldoening dat een vair de matadoresAngel Pastar, door den stier driemaal onderste boven geloopen en vertrapt werd, zoodat zijn mooie, van goud en zijde glinsterende pak on toonbaar was. Verder kreeg het paard van een der picadores eeuen stoot tusscken de ribben, waarna het bloedende uit het strijdperk moest worden geleid en sprong een ander paard over de schutting, die het strijdperk om ringt, .van waar het door de toeschouwers op déh eersten rang met stokken en parapluies werd terug gedreven. Er vielen eenige vrouwen flauw „en de anderen hadden zooveel te meer pleizier. In een handschrift van den Neurenbergor patriciër Berthold Holzschuher van het jaar 1558, in het Duitsche Nationalmuseum, bevindt zich de afbeelding van een wagen, die door het ronddraaien van een kruk moest worden in beweging gebracht en die, naar de meening \an den ontwerper, met stevig blokwerk omgeven en met artillerie bezet, midden in een vijandelijk leger kon gedreven worden. Acht personen moesten dien wagen in beweging brengen en een tweede achttal moest als bezetting daarin medegaan. Holzschuher stelde zich van deze uitvin ding een zeer schitterenden uitslag voor, doch hield haar streng geheim, wat wel de oorzaak zal zijn, waarom de krijgsgeschiedenis van die dagen niets mededeelt van de geweldige daden van den „Ba- siliscus", zooals hij zijn krijgswagen noémde. Ken krijgswagen, die niet door menschen of die ren getrokken 0 behoefde te worden, wordt echter reeds afgebeeld gevonden in eene uitgave van Vege- tius van het jaar 1470, doch bij dezen moest de wind als drijfkracht dienen. De aan beide zijden En zult u het dan niet tegenspreken? Waarachtig niet. Je behoeft het ook niet hoog op te halen en het kan terstond weer zakken. Het is slechts een aardigheid. 1 En zoo geschiedde het, dat de man naar het scherm liep, en: een, twee, drie met krachtige hand aan het touw trok, zoodat het scherm opvloog eu het verbaasde publiek daar vóór zich zijn veel geachte, hoogst gewaardeerde medeburgers op het tooneel zag zitten, onder een lekker - glaasje wijn in de meest achtelooze houding, die men. zich denken kan. Het tweetal, als door edb ^lectrischen schok ge troffen, sprong op, terwijl de toeschouwers onder luid gelach applaudisseerden, en lang nadat het scherm reeds weder gevallen was, hoorde men nog aanhou dend voetgetrappel en het geroep van bravo! en bis! bis De knecht word in verhoor genomen; hij wendde voor bij ongeluk aan het touw getrokken te hebben1 en hoewel de vertoornde president en secretaris het vreemd bleven vinden, lieten zij den man weer spoedig weggaan, doch niet dan na hem een duchtig standje te hebben gegeven. Nu, dat had hij wel over voor zijn gulden! De komiek had alle pleizier van zijn grap', waar voor hij ten slotte nog beloond werd met een glad wijn,' hem door den secretaris op de meeste heusche wijze aangeboden. De |jeeren namen tevens weer plaats, doch nauwelijks zaten zij of de tooneelmeester lwam in haast oploeven en zeide: aanwezige windvleugels zullen evenwel ter nauwer- nood toereikend geweest zijn om den wagen van z|jn plaats te brengen. Een zwarte-kunst-blad van den Augsburger koper graveur Bodenehr levert het bewijs, dat nog ten t|jde van den zevenjarigen oorlog het denkbeeld van Berthold Holzschuher de hoofden bezighield. Deze teekening stelt een vierwielig voertuig voor, waarop zich een affuit met eon grooton kifnonloop bevindt en die alleen door omdraaiing van een handkruk in beweging gebracht moest worden. Natuurlijk had zoodanig voertuig volstrekt geene practische waarde. Indien men er een gemaakt had, zouden de pogin gen om het in beweging te brengen wel even jam merlijk z|jn uitgevallen als die van een Belgischen schilder, die in de 17e eeuw te Rome woonde. Deze kunstenaar verbeeldde zich, dat hij oen houten kasteel had uitgevonden, dat zonder paarden in beweging kon worden gebracht, honderd soldaten kon bergen en tevens met geschut moest worden voorzien. H|j werd uitgelachen, daar hij do ledige kast met de grootste moeite op gelijken grond slechts eenige schreden vooruit kon brengon. Dit belette den goer den man niet naar Malta te reizen, om daar zijne uitvinding, liefst voor zooveel geld mogel|jk, aan te bieden aan de Maltezer ridders, om zich daarvan tegen de Turken te bedienen. Men ziet hieruit, dat het denkbeeld zeer oud is om in den oorlog voertuigen te gebruiken, die niet door menschen of dieren getrokken, maar op andere wijze in beweging moesten worden gebracht. Eerst de vele verbeteringen van deze soort voertuigen in den nieuweren t|jd, die voor de sport en toch ook voor menig practiseh doel een bruikbaar werktuig daaretelden, waren bij machte deze krijgstuigen uit het gebied der theorie op dat der practijk over te brengen, evenwel in andere gedaante dan zich de ouden hadden voorgesteld, namelijk als vélocipcde. {Zondagsblad.) Honderden krankzinnigen, die bij den brand van net gesticht te Longue Point (Canada) ontsnapt zijn, dwalen in den omtrek rond en geven reden tot groote ongerustheid, want velen der ongelukkigen z|jn door het schouwspel van den br^nd bezield met een zucht tot brandstichten, en op verscheidene plaatsen in den omtrek zijn reeds branden ontstaan, welke aan hen geweten worden. Troepen gendarmes doorkruisen den omtrek om die ontoerekenbare brandstichters te vangen. Volgens het verkap! van een ooggetuige.(in „Daily News" medegedeeld/ ging het schouwspel van den brand alle beschrijving te boven. Velen van-de 1500 krankzinnigen sprongen uit de vensters en liepen in verwarring, half of geheel ontkleed, dooreen. Op den achtergrond stonden de groote gebouwen bijna geheel omgeven door hoog opslaande vlammen. Van het middengedeelte was bijna niets te zien, behalve als nu en dan een stuk muur inatortte en in de vuurzee viel. Boven het geloei der lammen klonken de -angstkreten van de ongelukkigen, die verbrandden of het gelach van krankzinnigen, die, verrukt over de vlammen, rondom het brandende gebouw dwaalden en van welke velert zich onder het uiten vazi vreug dekreten lieten verbranden. Zooals reeds gemeld ia, hadden lyandwaohts, op passers en pleegzusters, die zich als helden gedroegeu, ontzaglijk veel moeite bij hunne pogingen tot redding van j[le ongelukkigen, die vaak heftigen tegenstand Als het u belieft, hoeren, het is meer dan tijd dat wijfbeginneu, mag ik u dus verzoeken van het tooneel te gaan, en zonder complimenten nam hij flescli en glazen en zette die achter de coulissen, waarop de opgoschrikte feeet-commissarissen zich eveneens wegspoedden, om wejler bijtijds de zaal te bereiken. Maar halverwege genaderd keerden zij terug. Ronduit gezegd, zagen beiden daar geducht tegen op en vreesden dat, na hetgeen er gebeurd was, een nieuw applaudisseraent hun te wachten stond. Ten slotte kwamen zij overeen achter de coulissen te*blijven staan, waar zij wel een minder goed ge zicht op het tooneel hadden, maar althans voor be spotting gevrijwaard bleven. Het derde bedrijf begon. De komiek kwam op en was zoo vol op de borst, dat hij bij geen moge lijkheid duidelijk kon spreken, maar zijn gunstig bekebde naam deed ook hem toejuichen en zijn spel werd overheerlijk gevonden. De man ontzag zich overigens niet, vaak zijn eigen woorden in de plaats van die des schrijvers mede te doelen on bovendien waren de uitlatingen, waarpan hij zich schuldig maakte, vele. Had de auteur van het stuk de voorstelling bijge woond, hij zou zeker zijn werk niet herkend hebben. Het werd op treurige wijze verknoeid, maar niette genstaande dat, toch telkens en telkens toegejuicht. Toert eindelijk het laatste bedrijf was afgespeeld, kende de geestdrift van het publiek geen grenzen meer. D^eraaal achtereen werden de artisten terug geroepen en de zaal daverde van het applaudissement. boden. Een brandwacht klom met levensgevaar naar een venster om een man te redden. De krankzin nige scheen eerst zeer bedaard, maar toen z|jn redder hem b|j den arm greep/bood hij zoo woest tegen stand, dat de brandwacht met hem om het leven zou rijn gekomen, als h|j hem niet met groote inspanning van zich afgeslingerd had in de vuurzee. Het aantal dooden wordt op 150, dat der gewon den op 100 geschat. Maar het juiste getal slacht offers zal waarschijnlijk wel nooit bekend worden, daar juist dezer dagen vele nieuwelingen in het ge sticht waren gekomen, wier namen men nog niet had ingeschreven. Onder de dooden zijn vooral vele gevaarlijke krankzinnigen, die in getraliede cellen, sommigen nog geboeid bovendien, waren opgesloten. Sommigen der krankzinnigen hebben door den schrik hun verstand herkregen. Eene vrouw, die vier jaren lang geen woord gesproken had, heeft plotseling den brandweermannen met veel beleid aan wijzingen kunnen geven. Het krankzinnigengesticht te Longue Point op drie uren afstands van Montreal had 1,500,000 dollars gekost. Het werd algemeen als een model gesticht beschouwd, wat inrichting en voorzorgen tegen ongelukken betreft. Beschimmeld brood is schadelijk voor den raenseh en ook voor dieren. B|jkans algemeen bestaat de gewoonte om beschimmeld brood nog goed genoeg te achten voor dieren, meer bijzonder voor gevogelte. En toch is dat een ten eenenmale afkeuringswaardig gebruik, dut menigeen, ofschoon het hem wellicht ontging, zal bezuurd hebbon. Zoo goed een voedsel als bn tod is voor gevogelte, zoo slecht en gevaarlijk is beschimmeld bröod, daar het koliek en ontstoking (brand) van de ingewanden en daardoor den dood veroorzaken kanwat meer in het bijzonder geldt van dieren in zoogenaamd „interessante positie." En wat hier van beschimmeld brood is gezegd, geldt natuurl|jk ook van schimmelige lijn- en andere koe ken, beschimmelde Engolsche veevoeders in allerlei vorm, ook dus-van bedorven scheepsbeschuit, voor gebruik van den 'mensch ongeschikt geacht. Toch behoeft mén zulke voeders niet weg te werpen, want zij ^ezitten in elk geval waarde en zijn zéér goed bruikbaaar, mits door kokend water de er in aan wezige schimmels vóóraf vernietigd zijn. {Haarl. Of.) In do vergadering van het Oudheidkundig genoot» sèbap* op Zaterdag jl. sprak de Heer F. G. Kramp o»or'den .Chineeschen inuur, waaromtrent lange jaren onizo kennis zoo gebrekkig is geweest eu de raeenin- 'gen zodzeor uiteenliepen Geloofdo men geruimen tijd daarin een steenen gordel te moeten zien, nieuwe reizigers hebben daarvan een geheel ander tafereel opgehangen. Op bevel van Keizer Tsje moet de muur in de grijze oudheid zijn opgericht. Verschillende Chineesche Sta'en haddenvóór hem reeds hier en daar muren tot afsluiting gebouwd, die door hom tot éen ring vereenigd werden. Deze oude muur was oven wel niet van steenen opgemotseld, doch be- stond uit opeen hoopingen van puin, steen en allerlei ander materiaal, naarmate de bodem opleverde. Geen wonder, dat hij aldus weinig bestand was togen dén tand des t|jds en geheel verviel toen latere dynas tieën er zich weinig aan gelegen lieten liggen In Iu de pauze had iedereen het druk over het ge smaakte genot en op veler aaudrang besloot de feest commissie wier president ën secretaris weêr voor den dag waren gekomen het heele tooneelgezel- schap uit te noodigen, na afloop der voorstelling in de sociëteitrfzaal te komen, om met dat gedeelte van het publick, dat nog wat bleef napraten, een gezellig einde te maken aan den prettigen' avond. En alzoo werd na afloop vau het nastukje ddt al even mooi gespeeld werd als het drama den artisten, b|j monde van den secretaris, daartoe een invitatie gezonden, welke echter wonder boven wonderbeleefdelijk werd van de hand gewézon. Hoewel erkentelijk voor de attentie, wenschte mon liever zijn hötel op te zoeken, daar men vermoeid was en naar rust verlangde. En alzoo moesten de X-sche notabelen den feest avond verder onder elkander vieren. De ruime socie- teitszaal leverde binnen enkele oogenblikken een hoogst gezellig gezicht opde heeren en 'dames schaarden zich in verschillende clubjes om de tafels, die natuur lijk spoedig bezet waren met den noodigen wijn, grog, enz. Had men in den vooravond getoond vatbaafte zijn veor kunstgenot, en in geestdrift te kunnon ge raken over het verheven gewrocht van een dichterlijken geest, thans gaf men ondubbelzinnige blijken, ook andef-e zaken op prijs te stellen, als daar zijnbroodjes met zalm, gebakken paling en warme vleeschpasteitjes, al welke heerlijkheden in grooten getale werden ver orberd. {Slot volgt.) de 15e eeuw, toen de Mongolen het land overstroom den, verdween bovendien z|jn reden van bestaan, en reizigers uit dien tijd, zooals Marco Polo, maken er dan ook ternauwernood melding van. In 1468 even wel, toen de Mongolen verjaagd waren en de Ming- dynastie hersteld werd, veranderde de zaak en werd weder behoefte aan afsluiting gevoeld, vooral in de nabijheid van groote stedeu, zooals Pekiug. De nieuw opgebouwde muur bestond op sommige plaatsen uit massieve blokken, op andere uit gemetselde steenen terwijl elders ook los opeengehoopte steenen of dam men van löss of aarde tot afsluiting dienst deden. De tegenwoordige Maudsjoe-dyuastie onderhoudt hem echter slecht en heeft alleen, naar aanleiding van opstanden der Mohammedaansche Chinoezen, enkele passen versterkt. Dat in Europa langen tijd zulke verkeerde begrip pen omtrent dit product der Chineesche bouwkunst bestonden, moet toegeschreven worden aan het feit, dat de berichtgevers, die den muur-zelf nooit te zien kregen, doch zich alleen op Chineesche geschriften moesten verlaten, weinig vertrouwbaar waren, zoodat zij in hun schets van den nieuwen muur steeds den ouden „hebben beschreven. Aan Jezuïtische zendelin gen hebben w|j juiste berichten te danken, doch later werd hun de toegang tot het Rijk van het Midden geweigerd. In den nieuweren tijd hebben Von Richthofen, Przewalsky, als mede verschillende taalonderzoekers, veel bijgedragen tot vermeerdering onzer kennis. Naar aanleiding van de berichten, die onlangs iu de pers de ronde deden als zou do hooge hoed eerst 100 jaren hebben bestaan, bevat hel Maimer Journal een correspondentie, waarin o. a. gezegd wordt dat het ongegrond is, te beweren dat de hooge hoed eerst uit de vorige eeuw dagteekent. Onder de illustraties, waarmede Albrecht Dürer het gebedenboek van keizer Maximiliaan van Oos tenrijk versierde, komt een man voor, die een hoo- geu hoed draagt, zoodat die hoed reeds uit het be gin der 16o eeuw dagteekent. Eveneens komt de hooge hood voor in een boek van hoofdtooisels, dat in 1589 van de hand van Jost Ammann verscheen. Ware het niet, dat dit soort ^hoofdtooisel roods in die eeuw werd gedragen, dan zouden mannen als Dürer eu Ammann er zeker niet toe gekomen zijn, zulk een smakeloos hoofdtooisel in hun illustratios op te nemen. Amerikaanscbe bladen berichten van een nieuwe machine voor kolenmijnen, die in staat moet z|jn in den fabelachtig korten tijd van 8 minuten een ton kolen uit te graven. Iu de mij.nen der Monogahela- Gaskolen-Maatschappij (Pennsylvanië) zijn reeds ver scheidene dezer machines aan het werk en het is gebleken dat ze aan alle verwachtingen beantwoorden. De machine, schrijft het Pittsburger Volksblatt, heeft de proef glansrijk doorstaan en hare algemocne in voering valt niet te betwijfelen. Ter vervaardiging dezer machine, waarvan de drijfkracht een electrische motor is, heeft zich thans een maatschappij gevormd, die onlangs in de hoofdstad Pittsburg octrooi heeft gekregen. Door gebruik van deze nieuwe machine worden de productiekosten der kolen tot op de helft van den tegenwoordigen prijs verminderd. Als deze berichten juist zijn, zal de machine on getwijfeld spoedig haar weg naar Europa vinden en een geheele omwenteling in do kolen-industrie teweeg-^ brengen. Vele huisvrouwen verkoeren in de dwaling, dat eene petroleum-lamp of kooktoestel mindor olie zal verbranden, wanneer de pit lager gedraaid wordt. Gewóonjijk slagen zij er slechts in, een afschuwelijken reuk in het vertrek te doen ontstaan. Zich werkelijk te overtuigen, dat het hoofddoel der bezuiniging be reikt is, daaraan wordt niet gedacht. Deed men dit, dan^ zou de uitslag slecht de verwachting bevredigen. tyen deskundige betoogde onlangs in een technisch blad, dat de hoeveelheid gas, uit den petroleum door <le hitte der vlam ontwikkeld, tot de grootte dier vlam in geene verhouding staat. Het komt iu dit geval uitsluitend op de verhitting van den boven-41 rand der pit aan en deze vermindert, door de pit lager te draaien, b|jua niet. De gevolgen dezer averechtsche poging om te bezuinigen z|jn daardoor geon noemenswaardige besparing van olb», maar ver ontreiniging der kamerlucht met niet of slecht ver brande petroleumdamp en een doordringende voor de gezondheid .schadelijke reuk. In een "schrijven aan den heer Alphonse Cour- tois, secretaris der Société d'économie politique ver klaart zich Léon Say, de geleerde en onvermoeide kampioen voor het vrijhandelstelsel, met nadruk tegen elk invoerrecht op grondstoffen; hij waarschuwt voorts voor een belasting op de'eerste fevensbe^ hoeften, want verzekert hij het evenwicht tusschen de duurte van de levensmiddelen en het dagloop wordt zelden tot stand gebracht dan ten koste-" van den arbeider. Terwijl Léon Say, zich steunend op de theorieën zijner meesters, vau Adam Smith tot Bastiat, het behoud van matige invoerrechten niet afkeurt, ver klaart hij zich krachtig togen het stelsel van handels- tractaten. „Het overeengekomen tarief schrijft hij is inderdaad een zuiver protectionistische maatregel het heeft geen ander doel dan do protectionistische meerderheden in staét te stellen zich uit te breiden en haar wil aan nieuwe meerderheden op te dringen, welke zich zouden kunnen vormen, nadat zij niet langer bestaan. Dit is een methode die het mogelijk maakt, dat toekomstige meerderheden bewaakt worden door een volk, een staat, een buitenlandsch souverein." De ex-oudmini8tcr van financiën onder Thiers, een overtuigd tegenstander van handelstractaten, stelt voor deze door internationale overeenkomsten te vervangen. „Niets eenvoudiger verzekert Léon Say dan internationale verbintenissen aan te gaan, want op deze wijze verzekert men eenigeu duur aan de proefneming, zelfs dan wanneer het volk er genoeg van zou krijgen. „Wanneer wij meenon een goede wet tot stand gebracht te hebben, behoeven wij er slechts den souverein van een der omliggende staten tot petor van te maken, den president eener groote republiek gelijk Zwitserland, der Yereenigde Staten of der republieken van Zuid-Araerika. Onze geheele wet geving zou gemakkelijk internationaal worden, alle onze wei ten zouden een beschermer hebben en wij behoefden ons niet langer te verontrusten over piinisterieele crisissen of de verwisseling der meer derheden elke vier jaren na de algemeene ver kiezingen." Het is hier niet de pléats der theorieën van den heer Léon Say nader te onderzoekon. Wij bepalen er ons toe er op te wijzen, want hoewel do heer Say behoort tot de vrijhandelsgezindo minderheid der Fransche kamer, zoo verdienen ziju denkbeelden toch wel de aandacht met het oog op de gewichtige beslissing, welke de regeering der republiek binnen niet te langeu tijd zal nemen ten opzichte van de har.dolstractaten, of zij deze nl. zal verlengen of opzeggon. Te Parijs' wordt nog steeds gesproken over de zaak van het Crédit Foncier. Alleen daarom ver- eenigde do Kamer zich met het besluit der minis ters, om het ontslag van den onderdirecteur Levèque aan te némen, omdat de president-minister de hoer De Freyöinet had verzekerd, dat do regeering een officieel onderzoek ijaar de boeken van hot Crédit foncier zou laten instellen, en daarover later rapport ip de Kamer zou uitbrengan. Met dit onderzoek zijn door den hoer Rouvier belast de heeren Massart, Jacques eu Joly, inspocteurs b|j het ministerie van financiën. Dat de zaïvk te Parijs na de jopgsto oudervinding met het Oqmpfoir d'Fscompte zoo groote belangstelliug wekt, is geen wonder, want het Crédit foncier is na de Fransche bank de voornaamste financieële inrich ting in Frankrijk. De directeur en onderdirecteur worden door de regeering benoemd. De hoofd werk zaam hoid "„yan het Crédit, foncier is geld voor te schieten qp vaste goederen, m«ar ook geeft de bgnk nu en dan preinie-loterijen uit. De jaarlijksche uitkeeringen waren steeds zeer aanzienlijk. Hot minste dividend van 1872 tot 1888 was 9 pCt., maar in 1880 was het 17 en in 1881 20 pCt. Het gemiddelde dividend in die jaren be draagt 14 pCt. Er bestaat op het oogenblik geen twijfel aan de soliditeit der bank, maar het onder zoek is noodig om het onbeperkte vertrouwen, dat joor het plotseling ontslag van deu onderdirecteur wel word geschokt, te herstellen. Niet al de bepalingen van het nieuwe sociale ontwerp^ vallen algemeen in den smaak bij den Duit- schen Rijksdag. Er zijn er onder, die in hooge male de ergernis gaande maakten van de socialisten en democraten. Dit gekit vooral het artikel, waarbij het door middel van licliamelijkee dwang, bedreigingen of anderszins overhalen van arbeiders tot staking van den arbeid of verhinderen tot voortzetting of aanne men van werk wordt strafbaar gesteld met niet minder dan éeu maand gevangenisstraf. Geschiedt dit „gewohnheitsmassig*, dan is de straf niet beueden éen jaar gevangenisstraf. Men begrijpt, wïlar de schoen wringt. Met dit artikel worden zonder de socialistenwet aan de socia listen hot gewone wapen van opruiing, verdachtmaking, ja, wanneer het streng wordt opgevat, pogingen van combinatie tot Werkstaking strafbaar gesteld. Een socialistisch blad merkt op, dat met dit artikel van het recht van coalitie geheel is opgeheven, want onder bedreigiug eu eerkrenking kan jnen ongeveer alles brengen. Do hoop wordt hier dtm ook uitge sproken, dat de Rijksdag niet dulden zal, dat aan de arbeidersbescherming, zulk een bittere pil zal worden toegevoegd. Van de andere zijdo wordt echter hiertegen opge merkt, dat tegenover de zeer sterke begunstiging welke meit do nieuwe wet aan de arbeiders wordt toegekend, juist zulk een bepaling noodzakelnk is ten einde aan den andereu kant ook de arbeidsgevers niet geheel te ontwapenen. Niet onwaarschijnlijk dat genoemde bepaling juist met de opheffing van do socialistenwet in verband staat. Men heeft opgemerkt, dat de Keizer bij het voorlezen van de troonrede een zeer bijzonderen klemtoon lag op do uitdrukking, waarin gezegd wordt dat de Keizer en de Bondvorst elke poging om met geweld de orde te verbreken met onbuigzame beslist heid zullen tegengaan. Men berimiere zich hierbij dat de keizer vroeger in particulier gesprek zich heeft uitgelaten, dat er buiten de socialistenwet middelen genoeg om de orde te handhaven, en hij dit m elk getal wilde beproeven, daar de socialisten wet te veel kwaad had gesticht om haar onder een of anderen vorm te vernieuwen. Hoe het met de Iersche Landwet zal gaan is nog onzeker. 8 De Standard gelooft niet, dat het denkbeeld van den heer Chamberlain, om een overeenkomst tusschen lord Salisbury en den heer Gladstone tot stand te brengen, voor uitvoering vatbaar is, maar de regee ring acht het volstrekt niet onmogelijk, het onder werp nog in doze zitting af te handelen. Indien de tegenpartij de beraadslagingen echter opzettelijk vertraagt, is deze kans niet zoo groot en is een verdaging van het outwerp onvermijdelijk. Een levendige gedachtenwisseling had in den Italiaanschen Senaat plaats naar aanleiding van de j rekening en verantwoording over het dienstjaar 1888 1889. Do markies Alfiori trok nadrukkelijk togen het staatsbeleid der Regeering te velde, dat hij voor het land verderfelijk en roemloos verklaarde. Hij sprak de hoop uit, dat Italië spoedig zou inzien, dat zijn belang niet meebracht zich oorlogzuchtig te betoonen. De minister van financiën, Giolotti, antwoordde scherp, prees het financieele beleid der regeering en zeide dat de heer Alfiori Italië wilde isoleeren en weerloos aan zijn vijanden prijsgeven. Met een protest van laatstgenoemde was het incident afgeloopen. Do bekende Hongaarsohe bisschop Strosmnver heeft een brief gepubliceerd, die te Petersburg g^en aangenomen indruk zal maken. De brief handelt name lijk over de bekeering van de Russen tot het Katholi cisme, waarmee het Russische volk het aristocratische juk van zich zal afschudden en vrij worden. VEILING 12 MEI 1890. Huis en Pakhuis, Turfsingei P. 81 en 82 f 4 I Sn kr. W. P. C'. van Essen. - U Huis, Lange Groonendaal I. 65 2900.kr C de yWiide. Idem, St. Anthoniestraat G. 142 2000C—kr P Oomens. Twee Huizen, Aaltjebaksteeg C 206 en 209 /1305 kr. L. Brouwer. Twee Huizen, Zak L. 260 en 261 f 1530 w G. Schuilenburg. Huis enz., Raam O. 330 j? 2950.—kr. S. Boot Drie Huizen, daarachter O. 334, 337 en 340 f 175>n kr. M. Boot. Twee Huizen, aldaar O. 338 on 339 f 1180— kr G.' M. Peeterar Een Huis, aldaar O. 341 565,—, kr. li. Boszelzen Idem, aldaar O. 342 566.kr. C, Jonker. Idem, aldaar O. 343 565.kr. T. de Gruijl Idem, aldaar O. 844 565.—, kr. A. Blanken. Huis on Pakhuisje, aldaar O. 345 en 346 f 606 kr. S. Boot. J 5e Klasse. Trekking van Maandag 12 Mei. No. 17382 15,000. No. 4401, 4487, 5,039, 6007. 10710 14027 15684 1,000. No. 748, 6374 /„400. No. 329, 1359, ^269 200. No. 2707, 8404, 6978, 8196, 10889 11585 13828,14599,17547,20625 100. Prijzen van 70 20 2539 5293 9218 11615 14940 16915 19078 182 2624 6222 9373 11643 15229 16918 19336 242 2711 6446 9o90 12034 15651 16919 19428 294 2812 6569 9685 12143 15707 17041 19436 794 2943 7001 9723 12205 15844-17278 19539 1121 3292 7044 9943 12456 15946 17284 19776 1156 3817 7252 9987 12546 15967 17322 1989*1 1159 3840 7293 10255 12829 16148 17515 19994 1239 3896 7327 10280 12934 16151 17/540 19998 1317*4072 8096 10342 18328 16186 17600 20048

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2