Buitenlandse!! Overzicht. 333,0Staats-loterij~ wéér in staat mag stellen, ous Uwe zeer gewaar deerde medewerking te verleenen, verblijf ik met de beste wenschen, achtend Uw Dw. Dienaar, Dó Directeur Gérant {was get.) W. Stumpff. Ik ben verzekerd dat na kennismaking met boven staande feiten, u wel zal willen toestemmen dat het toekennen van een wachtgeld berekend, tegen ƒ2500 'sjaars, niet zulk een onbillijke daad is eu wel koninklijk raag genoemd worden, fe meer, daar het contract, ingeval van ziekte elke aanspraak op be taling doet eindigen, de door u gewraakté maatregel reeds vroeger is opgepasten de omstandigheden het nu zeker noodzakelijk maken. Vrijdag 1.1. bevestigde het Hot te Amsterdam het vonnis der Rechtbank te Haarlem, waatbij de voor zitter en de leden van den kerkeraad der Hervormde gemeente te Hillegom, als zoodanig het bestuur van het wees- en armhuis aldaar uitmakende, waren vor- oordeeld, aan den erfgenaam van een weesjongen, die aldaar, krachtens een met diens voogd gesloten contract, besteed was, uit te keeren het bedrag, het welk hij verdiend had met werkzaamheden buiten het gesticht. De eenige broeder en erfgenaam vorderde dit ver diende geld (terwijl het gesticht deze vordering be twistte), bewerende, dat het buis op niets meer recht had dan op hetgeen bij het contract aan het huis was toegestaan. Hij eischte dus rekening en verantwoording van dat bestuur en afgifte van hetgeen hem zou blijken toe te komen. Nadat eerst in eersten aanleg en appèl was behan deld de vraag: of het gedaagde bestuur daartoe ver plicht was, werd het tot rekening en verantwoording veroordeeld, had die afgelegd en was nu weder van het vonnis der Rechtbank, dat het tot afgifte van het saldo had veroordeeld, in appèl gekomen. Het Hof bevestigde op de hiertoe evenzeer luidende conclusie van het O. M., zooals gezegd, het vonnis van de Rechtbank te Haarlem en wees den eisch toe. In de geruchtmakende kerkelijke quaeatie te Sur- huizum is Donderdag door den officior van justitie te Leeuwarden conclusie genomen. De quaestie spruit voort uit eene in 1882 aangegane overeenkomst tus- schpn de Vereeniging tot het oprichten en in stand houden eener bijzondere school voor lager onderwijs op Gereformeerden grondslag en het college kerk voogden te Surhuizum, waarbij eerstgenoemde de zorg voor dat onderwijs op zich nam, terwijl de kerk voogden zich verbonden, elk kwartaal het noodige voorschot te geven en de aan de vereeniging in be heer overgedragen school en onderwijzerswoning te onderhouden. Nu,er tengevolge der doleantie nieuwe kerkvoogden zijn benoemd, weigeren deze de gelden te betalen en beweren, na daartoe in rechten gedag vaard te zijn, dat de kerkvoogden van 1882 eene overeenkomst hebben aangegaan van veel verder strekking, dan waartoe zij bij schriftelijke volmacht waren bevoegd verklaard. Voor de vereeniging heeft Mr. U. H. Huber ge pleit, voor de gedaagde kerkvoogden Mr. T. van Hettinga Tromp. De officier van justitie concludeert tot ontzegging van den eisch, op groud, dat het eischend bestuur ook aan kinderen van buiten Sur huizum onderwijs doet geven, terwijl volgens de oor- spronkelijke volmaoht was bedoeld, dat de school glleen voor Surhuizum zou dienen. De Rechtbank zal over zes weken uitspraak doen. Een brief uit Atjeh gedagteekendKota Radja 24 Maart en in De Javabode opgenomen, deelt o. a, het volgende mede De Atjehers hebben thans ook eens de waarheid van het spreekwoord «die een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in" kunnen ondervinden. Hun ijzeren vuurmond, de trots hunner artillerie, dat zij gelukkig tot heden nog zonder eenig succes, by enkele posten in battery brachten, dat schoonestuk bestaat niet meer. Voor Siroen, waar het voor eonige dagen aangewend werd, moot het na een viertal granaatsohoten uit elkafir gesprongen zijn, waarbij eenige Atjehers gedood en zwaar gewond werden. Te verwachten is het dus, dat wij voor geruimen tijd van vijandelijk artillerievuur verschoond zullen blijvon. Wel moeten nog eenige vuurmonden in hun bezit zijn van grooter kaliber, doch zij missen de daarvoor beuoodigde projectielen. Nog eon ander gat is, niet in hun beurs, maar in hun voorraad buskruit geslagen. In de nabijheid van Ketapan Doea, waar zij in een magazijntje hun voorraad kruit bewaarden en te gelijk de aanmaak van nieuw plaats had, moet het onvoorzichtig om gaan met vuur de oorzaak geweest zyu dat hun voorraad in "de lucht gevlogen is, waarbij het getal onzer vyauden weder met eenigen verminderd is. In het officieel verslag zult u melding gemaakt zien van het terugvinden van 2 kinderen, indertijd door roef verkregen. Die zaak was ongeveer deze. Iu 1886 kwamen eenige Atjehers op do Banjak- eilanden en onder voorgeven van gebrek aan water te hebben, vroegen zij verlof hun potje aldaar te mogen koken Van deze gelegenheid maakten zij tevens gebruik, om na afloop dièr bezigheid, twee kleine kinderen, nagenoeg onder het gezicht der ouders, te rooven, waarna zij weder per prauw naar hunno haardsteden terugkeerden. Van dien roof lekte toen niets uit. Dezer dagen, terwijl de assis tent-resident voor de belangen tor westkust, do heer Ruijssenaers, eene reis langs die kust maakte, werd hem de Atjeher aangewezen, die in der tijd den kinderroof pleegde en thans juist de reis mederaaakte. Dozo man bekende do kinderen voor 150 dollars verkocht te hebfcen aan den radja van Troemon en nu werd bij dezjen ondèrzoek daarnaar gedaan, doch deze had ze overgedaan aan een inwoner van Analaboe. Het gelukte den heer Ruijssenaers werke lijk de bedoelde kindertn terug te krijgen. Voor- loopig nam hij ze mede naar Kota Radja, doch spoedig zullen deze kindoren aan hunne oudors worden teruggegeven. Een woord van lof mag den heer Ruijssenaer niet onthouden worden voor zijn flink en doortastend handelen in deze zaak. In het algemeen eischt de beri-bori weer menig offer, zoowel aan geëvacueerd en als aan dooden. Het stelsfl van bewaken der spoorbaan zal weder eenigszins gewijzigd worden, en spoedig zullen wij onze rollende hinderlagen weer terugkrijgen, waartoe daarvoor expresselijk vervaardigde wagens worden verwacht. Daar de behandeling van het geweer in die beperkte ruimte zeer lastig is, worden de daarin verblijf houdende manschappen met cavalerie-kar#- bijnen gewapend. Tot dit doel is een 40-tal kara bijnen van Batavia aangevraagd en worden thans reeds kader en manschappen bataljonsgewijze in de behandeling van dat wapen en het schieten tot op 100 pas geoefend. De groote schrijfmachine, die administratie heet, heeft thans ontdekt, dat reeds lang aun de schatkist een groot voordeel onthouden werd. Tot dusver hadden de inlandsche militairen tot een wettig huwelijk slechts een zoogenaamden soerat kawin noodig, die hun door den panghoeloe versterkt werd. Thans moet deze soerat top een zegel van 1.50 worden afgogeven. Aan de korps-commandanten zal nu mogelijk nog afgevraagd worden, te willen nagaan of deze maatregel eene vermindering der inlandsche huwelyken ten gevolge heeft. Het vroeger door mij aangekondigde muziekcon cours heeft gisteren, Zondag 23 Maart, te Oleh-leh plaats gehad. De muziekkorpsen van het 12e, 14e eu 15e namen hieraan doel eu door het bestuurder Sociëteit te Oleh-leh waren hiervoor uitgeloofd een gouden en zilveren medaille met eenig gold, terwijl ais premie een bronzen medaille was toegezegd. Het concours nam des morgens om 7 uur een aanvang, en eindigde ongeveer halftien. Eeu monigte belang stellenden van uit Kota Radja en Oleh leh hoorden met het grootste genoegen hot spelen der verschil lende nummers aan. De uitslag was, dat aan het muziekkorps van het 12e bataljon de gouden medaille werd toegekend en aqn het 14e bat. de zilveren medaille, terwijl de bronzen medaille behaald word door liet muziek korps van hot 15e bataljon. De jury bestond uit de heeron Van Bloramensteiu, kapitdin der infanterie Munting. officier van gezondheid le klasse en Brook- man, 2e luitenant der inf. Ten behoeve van het passiespel, hetwelk in de Pinksterweek te Oborammergau wordt geopend, hebben de dorpelingen 30.000 mark besteed voor 518 costumes en 170.000 mark voor de nieuwe inrichting van den schouwburg, waartoe al het hout, tor waarde van ongeveer 40.000 mark hun kosteloos beschikbaar was gestold. Wegens do vergrooting zal de schouw burg veel gemakkelijker zijn ingericht dan in 1880. Er is plaats voor 4000 toeschouwers; de zitplaatsen op do hoogste rangen zijn beschermd tegen de zon. De constructie dor toestellen is ingericht op 40 veranderingen van tooneel. Ken gedeelte der decora- tiën is te Weenen geschilderd. In het geheel zullen er 600 uitvoerende personen ziju, waaronder 125 met sprekende rollen, terwijl er onder de groepen, die eene volksmenigte moeten voorstellen, 230 kinde ren zullen medewerken. Dnar er op het tooneel geen valsche baarden mogen worden gedragen en de vertooners die mfet lang haar moeten verschijnen zich daartoe van geen pruiken mogen bedienen, is het or tegenwoordig voor de haarsnijders en barbiers een zeer schrale tijd. Behalve te Oberammeagau zelf, zijn er ook in de omliggende plaatsen weder gelegen heden geopend tot nachtverblijf voor vreemueliugen er is gerekend op minstens 3000 bedden. Een «Profeet," door zijne volgelingen als een Messias beschouwd, zal eerstdaags te Kiew als op lichter terechtstaan. Deze man, Malewany genaamd, is een 40-jarige boer, dio lezen noch schrijven kan, maar die met behulp van zijn kindenra en door mid del vau zijn uitmuntend geheugen viel bijbelkennis heeft opgedaan eu daarna is opgetreden als stichter van do secte der «sidderaars" Hij wist zich door zijn preeken over het naderend einde dor wereld en man in het graafschap, die dat kan." Ongelukkig maakten zij, die den dominé steunden, de minderheid uit, en zelfs volstrekt geen invloedrijke minderheid. De meerderheid was voor het ontslaan van D8. Wibird Hawkins, en ontslagen zou hij worden. De heeren Wendell en Twombly vonden hun com missie verre van pleizierig en waren heel erg ver legen met het geval. «We hebben natuurlyk ge probeerd om het hem zoo voorzichtig te zeggen als het maar kon," zeide broeder Zebedeus Twombly, toen hij de hdele geschiedenis later aan den troep nieuwsgierigen in den winkel bij Odiorne, den krui denier, vertelde//maar, lieve hemel, je hebt noch nooit een man gezien, die zoo onbegrijpelijk was." De dominé bleef maar altijd de strekking van Het voorstel der diakens niet verstann, totdat ze ten laatste genoodzaakt waren het hem zoo duidelijk ihogelijk te zeggen en den slag in het geheel niet te\ verzachten, waarvan zij meer vermoedden dan wiien, dat hij, hoe voorzichtig ook toegebracht, zeker zwaar zou treffen. Maar toen hij eindelijk &x> ver was, dat hij het verwonderlyk fei,t begreep, dat Old Brick Church van Rivermouth bepaaldelyk wenschte, dat hij zijn ambt zou neerleggen, toen boog d^oude man het hoofd, en terwijl hij met zijn handeW een beweging maakte, als gaf hij de beide diakens zijn zegen, ging hij met langzame schreden en haiigend hoofd naar het kleine kamertje, dat in do studeerkamer uitkwam, en liet de steunpilaren der kerk in een raih of meer zonder linge positie midden in het vertrek staan. {Wordt verv.) en nu kan ik zelfs niet voor korten tijd de kudde verlaten, die ik zoo lang geleid heb. Ik ken ze allen, van aangezicht tot aangezicht, en ik heb ze allen lief tot het jongste ooilam toe." Het jongste ooilam tusschen twee haakjes was van broeder Twombly, en de toespeling maakte dat deze zich min of meer onpleizierig gevoelde. Hij keek heel schuins naar broeder Wendell, als iemand die volstrekt niet op zijn gemak is, en deze keek hem van ter zijde ook zoo raar aan, en ze wenschten allebei, dat de gunst om Ds. Hawkins zijn ontslag te komen brengen, aan een ander was te beurt gevallen. Maar het moest nu eenmaal gebeuren. Alles was geschikt en geregeld, de keuze van een nieuwen leeraar was zelfs al bepaald, voordat de diakens dien namiddag naar de pastorio gingen. Zelfs voor de koning noch overleden was, hadden zijne onderdanen hun huldeblijken reeds voor zijn opvolger in gereedheid gebracht. Dit alles was echter niet zonder strijd tot stand gebracht. Eenige minder geavanceerde leden van het kerspel bleven noch vasthouden aan de bestaande orde van zaken. Een halve eenw lang was Ds. Wibird hun steun en troost geweest in het leven en bij ziekte en dood; onder zijn geestelijk opzicht waren zij opge groeid en waren zij grijs geworden, en zij vonden het schande, hem nu te verstooten, nu zijn stem een beetje beverig werd en zijn manier van doen niet meer zoo levendig en krachtig was, als voorheen. Zij stemden toe, dat hij niet meer de- man was van voor dertig jaar. Hij schreef nu geen nieuwe pree- ken meer en zijn laatste was van 'tjaar 1850. Ze wilden wel weten, dat hij zich soms wol eens ver sprak, als hij een van die preeken uit lang vervlogen dagen uit de dooden opwekte en zinspelingen maakte op Generaal Jackson of «onzen pas overleden Pre sident," maar daarom was de preek toch noch wel goed en heel wat beter dan die suikerzoete preekjes zonder^ een enkel woord \an de ware leer er in, zooals zo die van die jonge hekkespringers van dominé's uit de stad wel eens gehoord hadden. Laatst was er noch eens een geweest, op dien Zondag toen Ds. Hawkins ziek was, die had al maarr«"*preekt over een man, die Darwin heette. Wtöq die Darwin? Darwin hoordé toch niet bij de 'apostelen-! «Nou," zei Wiggins, de slager, «ik ben wel wat, als ik het niet mét den dominé houd; hij heoft me Jewantje begraven, en dat zal ik nooit vergeten!" Daar het bekend was, dat de overleden Johanna onzen Wiggins zijn leven lang zoonrat naar haar pij- pon had laten dansen, deed deze zonderlinge soort van dankbaarheid sommigen wel eens glimlachen. De oude Jedd, de doodgraver van Old Brick Church, dreigde, dat hij geen enkel graf moer graven zou, als ze Ds. Wibird wegjoegen. Oude Jedd dacht zoo bij zich zeiven, dat zoo'n maatregel van zijne zijde het besluit voor de gemeente van Rivermouth nöch al moeielijk zou maken. «Er zyn graven en er zijn •gaten," placht oude Jedd te zeggen; «zie je, ik maak graven, dat doe ik, maar ik ben ook de eenigste boetedoening, door visioenen, somnambulisme, enz., groot aanzien en veel aanhangers te verwerven. De boeren hielden hem* yoor een Mes das en brachten rijke gaven in een te zijnen huize geplaatste bus, als offers aan God. Malnwany gaf voor, dat hij door God govood werd, maar hij leefde ondertussclieu met de zijnen van de offergelden. Dit duurde zoolang tot er door twisten onder do geloovigen zaken aan het licht kwamen, welke aan leiding gaven tot inhechtenisneming van don Messias. In het lokaal der «Drapers Company,in Throg- mortonstreet, te Londen, zyn thans de plannen en teekeningen te zien, ingezonden op den uitgeschreven wedstrijd voor een hoogen toren, welken men te Londen bouwen wil. De ontwerpen zijn ten getale van 68; ook zyn er nog 18 tentoongesteld, die niet tot het concouss zijn toegelaten en alleen om het daarin uitgedrukte denkbeeld aan te geven. Over het geheel laten zich de ingezonden ontwerpen in twee klassen verdoelen, nl. die, welke naar het be ginsel van den Eiffeltoren zijn opgemaakt, en die, waarbij meer de klokketoren van Westminster als model hoeft gediend. Om iets fraais en goeds in dit genre te leveren, dient de ontwerper, bouwmeester, ingenieur en kun stenaar tegelijk to zijn, en aan het tentoongestelde moet wel merkbaar zijn, dat deze geniale drieeenheid slechts schaars onder het menschdom voorjeomt. Enkele ontwerpen zouden vrij aannemelijk zijn, als de onder bouw goed is, maar waarbij de bovenbouw tot te veel gegronde aanmerkingen aanleiding geeft. Onder de monstruósiteiton schijnt er eone te bestaan uit een aantal opeengestapelde vogelkooien van afnemonde grootte en eene andere uit eene reeks eveneens be handelde trommon. Van een dier dwaze ontwerpen verklaart de inzender, dat zulk een gebouw tiendui zend jaar staan kan als «wijkplaats der wetenschap en der beschaving." Tegelijk benuttigt hij zijne in zending voor hot adverteeren van zijne liften en voor het verspreiden van zijne bekendmaking: «uitvin dingen worden volgens order ontworpen." Bij de meeste plannen zijrwde voorgestelde bouw stoffen ijzer, staal of beide. Do hoogte der ontwor pen gevaarten wisselt tusschen de 1000 en 2000 voet en de hoogte vau 1200 voet heeft sterk de voorkeur genoten. De keur-commissie zal in don aanvang geene moeilijke taak hebben met het uitschiften van prullen, doch later zal de eindbeslissing nog al be zwaarlijk zyn. De welbekende Spaansche schatbegraver heeft zijn geluk ook te Enkhuizen willen beproeven, en een brief gericht aan den voormaligen eigenaar van het Parkhotel, don heer C. Bakker, waarin hij, Anselmo Ruiz Perez, verklaart, in de nabijheid van het hotel eene som van 500.000 franken te hebben verborgen. Vroeger militair-opperbevelhebber in Spanje, was hij genoodzaakt te vluchten, had eenigen tijd in Neder land vertoefd en was naderhand naar Spanje terug gekeerd, om zijne eenige dochter te halenvóór zijn vertrek had hij genoemde som in den grond ver- borgon. In Spanje teruggekeerd, werd hij gevangen genomen. De toekomst van zijn kind willende ver zekeren, verzocht hy den geadresseerde de reiskosten van Spanje naar Nederland voor zijne dochter en nog eene dame te willen overzenden. Zy zal de plaats wijzen, waar de schat verborgen ligt, en de heel- Bakker zal een derde deel van het bedrag ont vangen. N Het antwoord, in hot Fransch te schrijven, moet in 2 enveloppen worden gesloten, op de binnenste het adres van den schrijver; op de buitenste dat van Fomando Figuèras te Barcelona. Weldra zal de Duitsche rijksdag zich bezighouden met het wetsontwerp ter bescherming van den ar beider, dat iu don vorm van een aanvulling der (iewerieordnunrj ie ingediend. Het ontwerp bestaat uit een tiental hoofdstukken over 155 paragrafen verdeeld, die betrekking hebben op de Zondagsrustverbod van het trucktyateèm; algemeene bepalingen betrekkelijk de veiligheid van den arbeidercontractbreuk do, rechten der opzioh- ters, werkmeesters en technicido inrichting der fabrieken; den arbeid van vrouwen en van kindereu; straf en overgangsbepalingen. Het ontwerp beantwoordt geheel en al aan den aard en de richting der op de Berlijnscbfl-interna- tonale arbeids-ponferentio gehouden beraadUaaingen; zelden blijft het daarbjj ten achter, dikwerf gaat het verder, nooit is het in strijd met de op de confe rentie genomon besluiten of beter gezegduitgespro- ken wenschen. Wat de Zondagsrust betreft, zoo is op Zou- en feestdagen de arbeid in mijnen/hoogovens, fabrieken, JMndqryen enz. enz. verboden, waarbij echter uitzon- «eivigen zijn toe te laten. Yoor kinderen beneden 13 jaar is alle fabrieks arbeid verboden; voor kinderen boven 13 jaar, slechts veroorloofd, voor zoover zij niet meer verplicht zijn de volksschool te bezoeken. Kinderen beneden 14 jaar mogen niet langer dan 6 uur per dag werken. Nachtarbeid is voor vrouwen verboden. Zaterdags en don dag voor feestdagen mogen zij niet langer dan tot half zes fiamiddag arbeiden. Arbeidsters boven 14 jaar mogen niet langer dan elf uur arbei den. Voor arbeidsters met huisgezinnen zijn nog enkele bepalingen ter vergemakkelijking van hun huishoudelijken arbeid hieraan toegevoegd. Ook de sociaal-democraten zijn met hun wetsont werpen betrekkelijk do bescherming van den arbeid gereed gekomen. Iu sommige punten is het gelijk met het regeeringsontwerp, in andere gaat het verder. Een der belangrijkste artikelen is dat betrekkelijk den nomiualen arbeidsdag. Zooals reeds gemeld willen do socialisten dezen voor alle arboiders boven 14 jaar invoeren, en wel zoo dat de arbeidersdag van 1 April 1891 af 10 uur, van 1 Januari 1894 af 9 uur, en van 1 Januari 1898 af 8 uur zal zijn. In werk plaatsen onder den grond of waar onafgebroken nacht en dag gewerkt wordt, zal de arbeid acht uur niet te boven mogen gaan. Andere artikelen in hot wetsontwerp der socialisten betreffen de «cheidsrechtbanken, arbeidskamers enz. De Duitsche rijkskanselier Caprivi heeft in den Rijksdag zijn eorste rede gehouden, ten minste als rijkskanselier; want voorbeen, toen Caprivi nog mi nister van marine wa9, voerde hij zeer dikwijls van de ministertafel het woord. Aan de orde was het krediet, van 4,500,000 mark, dat de rogeering aan vraagt ten behoeve van kapitein Wissmanns onder neming in Oost-Afrika. De Rijkskanselier liet de uitvoerige toelichting der kredieten over aan don nieuwen minister van bui- tenlandsche zakon, baron Von Marshall, en bepaalde zich tot eenige algemeene beschouwingen over de koloniale politiek, wolke niet veel nieuws bevatten. Caprivi erkende openhartig, dat hij voorheen nooit een kolonialschioarmer was gewoest, maar nu kon de Duitsche regeering onmogelijk terug. De kanselier stond er echter voor in, dat geen man en geen Mark meer dan strikt noodig is voor AfriWa zal worden besteed. De slotsom van Caprivi's rene was, dat de Duitsche regoering zorg zal dragen voor een kolo niale staatkunde, welke Duitschland's algemeene politiok en het Duitsche nationale gevoel niet zal schaden. Ook wat de koloniale aangelegenheden betreft, blijft dus de Duitsche politiek onder den nieuwen kanselier dezelfde als onder prins Bismarck, die, ge lijk genoeg bekend is, evenmin tot de ij veraars voor koloniale .ondernemingen behoorde. In de houding der verschillende partijen is in dil opzicht ook geen verandering gekomen. De liberale afgevaardigde dr. Bamberger ontwikkelde uitvoerig de reeds vroeger aoo dikwyls geopperde bezwaren tegen Duitschlands koloniale staatkunde on verklaarde, dat de liberale party ook in dezen Rijksdag hetzel'de standpunt van vroeger blijft innemen. «Wanneer gij ons den weg wijst om uit deze ver overingspolitiek te geraken", aldus luidde de slot som van Bambergers rede, «dan zullen wij gaarne meegaan, maar een koloniale staatkunde, welke tot in het oneindige wordt uitgebreid, zal nooit of nimmer dcSor «de liberalen worden gesteund." Ook de heer Windthorst verklaarde, dat hy nog evenmin met de koloniale politiek dweepte als te voren. Ter wille van do Oostafiikaansche maat schappij eit de bestrijding van don slavenhandel, had het centrum in der tijd voor de kredieten gestemd, maar in goen gevM zou de heer Windthorst een stap verder gaan dan Strikt voor dit doel noodig is. «Behouden wat we hebben" blijft ook nu de leuze van het centrum ten opzichte van de koloniale politiek. De sociaal-democraat Vollmar vereenigde zich met het standpunt van dep heer Bamberger. Liberalen en sociaal-dpraocraten zullen dus teglD de kredieten stemmen, maar toch loopen deze geen gevaar, nude heer Wiudthorst met de nationaal-liberalen en con servatieven. r ^'«ffaat. f De Italiaansche Minister van Financiën heeft in de Kamer een w^ftontwerp ingediend, dat op de bezui nigingen betrekking heeft. Hij verklaarde, dat het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven op de staatsbegrootiug van 1890/91 daardoor volkomen is bereikt. De Raad van Antwerpen heeft eon belangrijke overeenkomst met deigStaat goedgekeurd. De Staat zal hot vijfde of laatste deel der Scheldekaaien uit voeren, ten noorden der stad; 800.000 fr. bijdragen in de kosten van het maken der zeesluis bij de nieuwe Afrika- en Amerika-dokkeueen spoorweg aanleggen, van het zuiderstation in rechte lijn naar Rockerspoel, ten noqrden van Meohélen en de kortste verbinding tusschen genoemd station en Brussel vormende. Deze 8poorweglijn zal binnen drie jaar voltooid zijn. Ook al do Staat binnen vyf jaar het oohterstatien aan de Keyzer'slei voltooien en aan de stadleen aora van 2.400.000 fr. betalen. De stad van haro zijde, eigenares geworden dor gronden van het Zuiderkasteel, ziet af van de schuld vordering vau 10 millioen ten laste van de Société immobiliere, in wier plaats de Staat getreden is, rij ziet ook af van haar recht otó don Staat te dwingen eep brug over de Schelde te bouwen, en van de schadevergoeding, haar uit dien hoofde toekomende; zij zal op de Zeeuwsche Korenmarkt, bij den ingang der oude dokkeu, een gebouw voor het loodswezen op richten, dit de Staat van haar tot 1930 zal huren. Nog in' de tegenwoordige zitting zal aan de Kamer bekrachtiging van deze overeenkomst worden gevraagd. De geruchten, welke te Parjjs over het Crédit foncier in omloop zyn, blijvon stand houden. De heer Christophle, de directeur, die de instelling tot zijn tegenwoordige hoogte bracht, heeft vele vijanden, die niets liever zouden zien, dan dat de directeur zijn ontslag nam. Vandaar dat zooveel geruchten worden verspreid over zijn ontslag en zijn opvolger, die tot dusver nog geen van alle gegrond zijn ge bleken. Hetzelfde is ook het geval met bet bericht, dat de heer Bouvier wéjfeiis \deze aangelegenheid zijn ontslag wil nemen. jniemand die dit gelooft, evenmin als de tijding dat ook tegen den heer De Lesseps een vervolging zal worden ingesteld wegens zijn beheer der Panama-maatschappij. Nu eenmaal de bal weer aan het rollen is, zal het wel een poosje duren, voordat de rust in de financieele wereld te Parijs geheel is hersteld. Om deze reden vooral is het to wenschen, dat het rapport der commissie over het Crédit foncier spoedig verschijnt. Be Klasse. Trekking van Woensdag 14 Mei. No. 14770 1000. No. 590, 2431, 7572, 12181 en 14238 400. No. 1891', 4693, 12177 en 19347 200. No. 1021, 3357, 3678, 6863, 10623,13358,16821 17212 en 19614 100. Prijzen van 70: 96 2721 5818 8780 10938 12658 15139 18106 188 2817 5859 8914 10960 12881 15214 18345 280 3160 6469 8917 11083 13307 15400 18358 338 3266 601 8920 11127 13427 16043 18536 359 3302 6649 8935 11152 13530 16158 18556 363 3367 6671 9001 11252 13580 16197 1SÏ10 398 3445 6742 9100 11402 13652 16532 18828 404 3495 6806 9229 11406 13693 16536 18954 527 3621 7023 9286 11478 13738 '16639 18865 565 3952 7079 9300 11542 13753 16643 19342 791 4347 7355 9422 11607 13875 J6988 19376 1266 4519 7426 9469 11647 14036 17227 19663 1339 4539 7593 9696 11907 14064 17246 19704 1647 4564 7598 9736 11943 14091 17393 19899 1956 4673 7612 9803 12006 14093 17410 19916 1958 4742 7713 10104 12044 14321 17475 20043 2025 4959 8245 10148 12115 14372 17525 20131 2034 5084 8360 10167 12148 14408 17880 20175 2205 5086 8443 10289 12255 14820 17882 20541 2422 '5284 8530 10530 12398 14827 17965 20613 2495 5750 8687 10687 12519 14878 181J3 20898 2551 5815 8748 10928 12593 14988 MARKTBERICHTEN. Gouda, 14 Mei 1890. Door den ongewonen marktdag had de graanhandel yeinig te beteekenen. Tot vorige prijzen ging er in énkele artikelen iets om. Tarwe Zeeuwche 7.90 a 8.40.Mindere 7.60 a 7.80. Polder 6.50 a ƒ6.75. ïtogge Zeeuwsche f 5.75 a 6.25. Polder ƒ5.40 i^5.50. Gerst: Chevalier 5.25 a 6.25. Haver: per Heet. 3»25 a f 4.25, per 100 KG. f 8.a f 8.60. Kanariezaad 6.75 a f 7.50. Maïs per 100 KiloBonte Amerikaansche 5.30 a 5.40. Cinqnantine f 6.50 a 7. Veemarkt. Melkvee goede aanvoer, handel trager, echter prijzen blijven hoog, vette varkens tamelijke aanvoer, handel gewoon, 20 a 23 ct. per half kilo, biggen voor Engeland, weinig aanvoer, handel flauw, 18 a 19 ct. per half kilo, magere biggen, goode aanvoer, handel vlug, 1.10 a 1.65 por week. Vette schapen, goede aaqvoor, handel gewoon, 25. a 36.—. IjammereMEgroote aanvoer, handel vlug, 10.a 18.—. «ïuchtere kalveren, goede aan voer, handel vlug, 6.a 10.Fokkalveren, 12.- a 22.—. Kaas. Aangevoerd 69 partijen, handel zeer vlug, lste qualiteit 27.a 29.—, 2de qualiteit 25.iv 27 Noord-Hollandsshe 25. k 30.—. Beter, tamelijke aanvoer,./(handel vlug. Boter. Goeboter 1.15 a 1.25. Weiboter 0.95 a 1J0.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2