Ned. lUiijnspoorweg. I l HAZEWINEEL, ssissamts, TOILET ZEEPEN Landbouwers. "Theehandel. UIT DE HAND TE KOOP BISCUITS KRUIDE1TAZIJ1T en G. SOOS, Markt. Gebr. DOBBELMAU, MELK en BIER, Onovertroffen KWALITEIT. ADVERTENTIEN Gordijn- en Jalonsiekoord, bij C. van der KLEIJN, Firma J. C. Zeldenrijk Co. P. SAUERBIKR. I|e tweedaagsche retourbiljetten, afgegeven op 24 en 25 MEI a 5. zijn voor de terugreis geldig tot en met 27 MEI d. a. v. Alom verkrijgbaar in bussen van 160, 0 85 en 0 45. Opgericht 1825. Koopt geene N3,3,ilH3,chiH6 alvorens eene 'ECHTE SINGER (fabrikaat der SINGER-MAATSCHAPPIJ te NeicYork) op proef ontboden te hebben. Eenig Depót te AMSTERDAM- 62. KAL VERSTRA AT 62. Eenig- Depót te ROTTERDAM: Hoog-straat 346. Eenig- Depót te 's HAGELang-e Pooten 16. FIJNE TAFELOLIE, ^itG, 's Oraveahage, NOORDEINDE 139 CONSULTELHEN voor ziekten van Maag en Ingewanden. T. CIREE.AJ3- N IJ M E G E JV, O. IJSSELSTIJ\, AVENA SATIVA (Haverstroo) merk „de Schoolmeester'' Gouda Markt A. 139. IOO, 125, 150 CENT P. S Vt CHltlËK WONINGEN met TUINTJES ENGELSCHE groote sorteering. beteugeling van den handel in geheimmiddelen zgn tot vier hoofdgroepen terug te brengen, nl. belasting op den verkoop (Engeland): verbod van invoer van geheim- en dèpoimiddelen, 't zg geheel, 't tg onder zekere bepalingen (Spanje, Rusland, Oostenrijk en Rumenië); beperkende bepalingen met het oog op den verkoop (Frankrijk, België, Rumenië, Spanje, Duitschland) verbod van het aankondigen en aan prezen in publieke geschriften (Oostenrijk, Zwitser land en Duitschland.) De beide laatste middelen acht de commissie de beste wijze om den handel in de gemelde middelen te bestrijden. Zij houdt het echter voor onnoodig zich thans in dien geest tot de Regeering te wenden, aangezien de maatschappij bij de indiening (in 1889) der nog steeds aanhangige geneeskundige wetten van hare inzichten heeft doen blijken. In een aan de Tweede Kamer gezonden adres werd o. a. de wensch uitgesproken art. 1 der wet, regelende de uitoefening der geneeskunst aldus aan te vullen „Het in het openbaar ten verkoop aankondigen of aanbieden van geneesmiddelen met aanwijzing van kwalen of ziekten, waartegen zij dienstig zouden zijn, wordt als onbevoegde uitoefening der genees kunst gestraft volgons art. 18 dezer wet." Men schrijft uit Vlissingen van 17 Mei: Toen de tram gisteravond van Middelburg naar hier te elf uur was afgereden en in de Lange Viele was gekomen, had onverwachts een hevige aanval op de passagiers plaats door eenige (5 a 6) dronken personen, die uit eeno zijstraat waren toegeschoten. Zij be gonnen met te trachten de personen, die op de platform stonden, er af te trekken en toen deze zich verdedigden begonnen zij met messen te snijden waardoor drie personen vrij groote verwondingen bekwamen, die eene geneeskundige behandeling, toen men te VILsingen was aangekomen, noodzakelijk maakten. Een officier der infanterie kreeg een groote snede aan het hoofd en oor, eeu ander over de hand, een derde aan het voorhoofd enz. Door het angstgeschreeuw stopto de machinist en alstoen begon een geregeld gevecht en werden alle ruiten van do tram stuk geslagen. Er werd nu op de tram geklommen en zoo de aanranding, waarvoor men geen reden weet op te geven, voortgezet, tot dat eindelijk de machinist de machine weder in werking bracht, om ten sooedigste de plaats van den aanval te verlaten. De politie was nergens te ontdekken, zoodat de woestelingen, waarvan echter de conducteur een paar meent te zullen herkennen, voor dien oogenblik vrij spel hadden. Er wordt uatuurlijk een ernstig onderzoek ingesteld. Dr. Obersteiner waarschuwt in de Nièdtroestcr- reichiache Schulzeitung tegen het meer en moer veld winnen van de toepassing der suggestie op kinderen om hun slechte gewoonten en ondeugden af te leeren. Deze herhaalde hypnotische invloeden veroorzaken bij kinderen vooral neiging tot hysterie, spontaan somnambulisme en andere zenuwziekten, die vooral op later leeftijd tot gevaarlijke toestanden kunnen leiden. Hij raadt .daarom aan, de hypnose te laten rusten en liever van do andere middelen gebruik te maken, welke ouders en leermeesters bij do opvoeding ten dienste staan Inplaats van te Alfen a/d Rijn, in de jongste vergadering daartoe aangewezen, vergaderde de „Zuid- Hollandsohe Gymnastiek-onderwgzers-Vereeniging" Woensdag weder te 's Hage onder voorzitting van den heer A. B. Meilink. Medegedeeld werd dat de commissie, belast met de samenstelling van een concept-examen-programma voor het z. g. verlicht examen, haar ontwerp aan den minister van Binnenlandsoho Zaken heeft doen aan bieden, bg welke gelegenheid de minister dank be tuigde voor die aanbieding en der commissie ver zocht, hem omtrent de opleiding van onderwijzers en verdere zaken het gymnastiek-ouderwijs betreffende ook nader te willen voorlichten. Uit het verslag van den sooretaris, den heer G. C. Baerends, bleek, dat de vereeniging in het afge- loopen jaar weer ijverig werkzaam was in het be lang van het gymnastiek-onderwgs, thans 1 eerelid, 51 werkende leden en 12 buitengewone leden telt, en in allen deele aan hare bestemming bljjft beant woorden. Ook de financieele toestand is gunstig, daar de rekening met een voordeelig saldo sloot. Tot bestuurslid werd herkozen de heer G. C. Bae rends eu gekozen de heer Disse. Als plaats voor de volgend vergadering werd ge kozen Gouda. De heer Disse bracht verslag uit namens de com missie belast met het sameostellen van een concept examen-programma middelbaar-onderwijs-gymnastiek. Naar het oordeel der commissie behooren de ana tomie en physiologic niet gescheiden te worden, ter- wijl het programma behoort te beratten: kennis der geschiedenis en der litteratuur van de gymnastiek, schriftelijk te onderzoeken; paedagogiek; methodiek in het algemeen, die van het gymnastiekonderwijs in het bijzonder kennis der tuchtmiddelen en prak tijk, waaronder is begrepen het exerceeren met het geweer, terwijl voor het schennen eého afzonderlijke akte noodig wordt geacht. De duur van het examen M. O. zou, naar het oordeel der commissie aanzienlijk uitgebreid moeten worden. Als zijn persoonlijken wensch voegde de heer Disse daarbjj, dat bg verdere pogingen tot regeling der examens die personen zullen geraadpleegd worden, welke als het ware de tusschenpersonea zijn tusschen de Kegeering en de onderwijzers. Aan het bestuur werd opgedragen, het concept bg de Kegeering iu te zenden. Daarna word door den heer J. J. de Rnjjter in geleid het onderwerp «Lichaam»- en geestesarbeid of spier- en hersengrbeid." Besloten werd dkariia de znstervereenigingen uit te noodigen, een afgevaardigde te zenden op een zoo spoedig mogelijk te beleggen gecombineerde verga dering, ten einde ook omtrent den arbeid der com missie ten aanzien van de opleiding voor de verlichte akte L. O. gymnastiek van gedachten te wisselen, opdat aan de Kegeering alsdan het gevoelen van de verschillende vakmannen kan worden medegedeeld. Zoo spoedig mogelijk zal het bestuur dienovereen komstig maatregelen nemen. Na eene warme aanbeveling van den heer Doele- man, om bij de beoefening der gymnastiek een Hol- iandsche methode te volgen en niet altijd bij oaze naburen ter markt te gaan, werd de vergadering gesloten. Tegen den Utrechtschen arukkor P. W. van de Weijor, die bij eene raadsverkiezing strooibriefjes drukte en verspreidde met het doel om de (liberale) kiezers te misleiden door verwisseling van dé kleuren der stembiljetten, waarvoor de liberale can- didaten waren aanbevolen, voor welk feit de rechtbank hem ontsloeg van rechtsvervolging, heeft iu hooger beroep het O. M. bg het hof te Amster dam thans 3 weken gevangenisstraf geëischt. Mr. D. Simons, de verdediger van beklbetoogde, dat nit het strooibiljet volstrekt niet blijkt, dat de' drukker de kiezers heeft willen misleiden. Er staat oen waarhoid in, nl. de aanduiding der liberale can didates en een advies over de invulling der stem- briefjes; doch met geen enkel woord wordt gezogd, dat het biljet of het advies van de liberale kiesver' eenigingen afkomstig was. De aardappelen hebben, naar de „Westl, Ct." meldt zeer geprofiteerd van het milde en groeizame wéét en staan over 'talgemeen voordeelig; vooral onder Poeldijk en Monster maken zij reeds een forsch ge- was, zoodat het vroege leggen deze maal gunstig werkt. De door kunst vervroegde zullen spoedig gereed zgn. Ook de uien staan flink, vooral de vroeg geplante, terwijl de zaaiuien, die thans alle boven zijn, goed ontkiemdener znllen dit jaar zeer veel zaaiuien zijn. De peen is hier en daar minder ge lijk opgekomen. De trosjes- en kleipeeren hebben prachtig gebloeid, evenals de meeste andere prer- soorten. Titans beginnen de appelen, die echter veel min der te verwachten geven, evenwel met veel verschil wat de vooruitzichten betreft; waar toch bg sommi gen de appelboomen goed in den knop zitten, staan zij bij anderen arm; doch een appeljaar is het niet. De bessen bloeien prachtig; de kruisbes heeft we derom veel van de musschen geleden, zoodat de op brengst dezer hoornen niet overvloedig zal zijn. De druiven staan veelbelovend en niet achterlijk; de raamdruiven beginnen te bloeien, terwgl de koude muur deze week voor de eerste maal gebonden zal kannen worden. De pruimen znllen slechts matig dragen, naar 't zich laat aanzien. De rupsen zgn in aantocht, 't Is te wenaohen, dat zg de gunstige vooruitzichten niet zullen ver nietigen. Wjj kunnen tegenwoordig automatische spijs, drank, sigaren, enz. krijgen en zelfs voor twee en een halve cent ons gewicht leeren kennen. Een nieuw automa tisch wonder heoft de hoer Wolfson te Londen uit» gevonden, waarmee men namelijk de sterkte van zgn oogen kan meien. Het toestel bestaat uit een 22-tal convexe en concave lenzen, die men door aan knoppen te draaien voor het oog kan brengen. Werpt men nu het geldstuk in de gleuf, terwgl men gelijk den voet op een trede zet, dan komen er een paar lenzen naar voren waaronder staat «normale sterkte'. Kan men door die lenzon gemakkelijk de zich daarachter be vindende letters lezen, dan heeft men de geruststel lende zekerheid van geen bril noodig te hebben. I» men hij- of vèr-ziendo dan draait men aan de knoppen tot men eindelijk het passende paar glazen gevonden heelt. Dan gaat men van het toestel af, dat daardoor gesloten wordt en vindt in een laadje het nummer van de hrilleglazen, die men noodig heeft en in vele toestellen een briefkaart er bij, waardoor men dadelijk zulk oen bril bestellen kan. Nog een stap verder en men krijgt .automatisch de .bril, die men behoeft. schien in noch veel rampzaliger houding dan de dominé aan de andere zijde van de deur. De geur der seringen woei het open raam binnen en de bladen van den wijngaard, die buiten over het venster hingen, teekenden bevende silhouetten op de houten vloer van de studeerkamer. De roodborstjes in den tuin zongen uit volle borst, alsof er geen zorg in de wereld was. Salome luisterde en kon maar niet begrijpeff, hoe de beestjes zoo vroolijk konden wezen. De avondzon wierp haar laatste stralen door de bladen der boomen en de schaduwen onder de hooge olmen werden al dichter en dichter. De spookach tige schaduwen aan Salome's voeten verdwenen, het lied der roodborstjes was overgegaan in zwak en afgebroken getjilp en in de studeerkamer begon het «chemerig te worden. Nu en dan verbeeldde zij zich, dat zij den ouden dominé in zijn kamertje hoorde bewegen; hij scheen heen en weer te loopen als een arm gevangen dier in een kooi. Zij wist niet, hoe zij het had. Het was bijna duister geworden, toen het tuinhek met een luiden slag dichtviel en een lichte, vlugge voetstap het kiezelzand voor de deur deed kraken. Salome sprong haastig van haar stoel op en bereikte de huisdeur, jnist toen er iemand den stoep opkwam. Het was een meisje van negentien of twintig jaar, maar die er jonger uitzag en wier lokken door den frisschen Mei-wind haar in het gezicht waren ge waaid. In de eene hand hield zij een fijnen stroo- hoed, die van haar hoofd was gegleden, en met de andere hand streek zij een rjjkdom van bruin, gol vend haar naar achteren van heur ernstig, bleek gelaat, dat nu door het wandelen hooger gekleurd was. Het was een gezicht, dat gij onwillokeurig zoudt onthouden, als zij u toevallig op straat voorbijging. De groote, lichte oogea, waarin teederhoid en trots om den voorrang streden, zonden u misschien na verloop van jaren noch levendig voor den geest staan. Zij was volstrekt geen schoonheid, in de gewone be- teekenis van het woord, maar zij had een gelaat, dat men nooit vergat. Wie heeft niet wel eens toe vallig onder de menigte op een óf ander gelaat eene uitdrukking gezien, oen oogopslag, een trek om den mond, een plotselinge uitdrukking van kracht of zwakheid die hij nooit weer heeft vergeten Ik verbeeld mij altijd maar ik wil dat geloof den lezer volstrekt niet opdringen, dat een persoon, die ons zoo betoovert, een merkwaardigen invloed op ons lot zou uitoefenen, als de omstandigheden ons met hem of haar in aanraking brachten. Hij, of zij, zon onze goede engel of onze booze geest zijn. Toen het meisje daar nu op de stoep stond, zag zij er volstrekt niet uit, alsof zij de rol van een der Schikgodinnen kwam spelen. Met heur lang en gol vend haar, dat in vlokken over haar gelaat hing, zag zij er eerder uit, als een weelderig paardje. «Och, lieve tijd, juffrouw Prue, is u daar?" riep Salome. «Kom toch even binnen en spreek eens tegen dominé; bij zit zoo in de narigheid!" «Daar was ik wel bang voor, Salome. Waar is hij?" vroeg het meisje, terwijl zij de deur van de studeerkamer openstiet, waar zij echter niemand vond. «Hij heeft zich in zijn heiligdom opgesloten," zeide Salome fluisterend. «Zich opgesloten?" «Ja, en daar zit hij nu al meer dan twee uur, sinds die leelijke diakens weggingen." «Misschien zal hij mij dan nu niet eens willen zien Salome?" «Misschien, ik weet het niet; maar, och toe, spreek eens tegen hem." «Zou je denken, dat dat goed was?" «Ja, lieve kind." «Hoe raar, zich op te sluiten!" Én Prudence Palfrey liep de studeerkamer door en tikte aan de dear van het heiligdom. III. En daar moeten wij haar laten staan, met de hand opgeheven en met luisterend oor, terwgl de lezer bekend gemaakt wordt met personen die in dit kleine drama optreden, en bijzonderheden verneemt, die hij noodzakelijk moet kennen, tot recht verstand van hetgeen volgen zal. Wordt vervolgd.) Eergisteren vervoegde zioh ten huize van don president van het gereohtshof te 's-Hertogenbosch een welgekleo'd héér, die verzocht den president even te mogen spreken. De dienstbode liet hem in eeno kamer, waarna zij de boodschap bij haren heer ging overbrongen. In de waohtkamer bevond zioh een kastje, waarvan eene der laden waarin eenige zilveren voorworpen, lagen, openstond. De bezoeker aan de verleiding j^een weerstand kunnende bieden, nam een dier voorwerpen weg en vertrok, toen hij vernam dat aan zijn verzoek door den president geen gevolg kon worden gegeven. Na zijn vertrek werd de diefstal ontdekt. De po litie deed onmiddelgk onderzoek, doch hot is haar niet mogen gelukken den dief in handen te krijgen. Het Schiiffengericht te Keulen behandelde onlangs een aanklacht tegen drie ingezetenen dier stad, die hun schoolplichtige kinderen naar huitenlandscho kostscholen gezonden hadden. Het spJak hen echter vrij, op grond, dat het bewijs geleverd was, dat het onderwijs, op bewuste soholen verstrekt, minstens de gezamenlijke vakken van het Duitsehe lager ondorw ijs omvatte. Op het hooger beroep, 3oor hot O M. tegen dit vonnis ingosteld, hoeft de strafkamer in bovengemelde zitting het vonnis vernietigd, de beklaagden schuldig verklaard aan overtreding der koninklijke kabinets orders van 16 Februari 1852 en van 20 Juni 1835, en hen deswege veroordeeld ieder tot een geldboete van 3 mark, een en ander op deze gronden: Slechts zoodanige personen mogen onderwjjs geven, die van staatswege daartoe bovoegd verklaard en ge roepen zijn. De bij de wet voorgeschreven controle en toezicht over het schoolonderwijs worden, door he* doen opnemen der kinderen in huitenlandscho opvoedingsgestichten, onmogelijk gemaakt. (Paleis v. duet.) GAGA GHOOTES Fabriek te Westzaan. V Ondertrouwd MARTINUS PEETERS Jz., Weduwnaar »an Mejuffrouw Anna Maria van Vuuren EN i JACOBA WJLLEMINA CATHARINA van XANTEN, Weduwe »an den Heer J. van Herkei.. Gouda, 16 Mei 1890. Geen Receptie. PRIMA NIEUWE V Overleden te San-Remo (Italië) LOUIS ALPHONSE van RESTEREN. 12 Mei 1890. Eenige kennisgeving. DAGELIJKS, uitgezonderd. Zon- en Feest dagen, van 1—ü uur te supra wit, of zonder Chloor. ALEXANDER- KOORD in crème en alle fraaie kleuren. Dito voor Spiegels en Schilderijen, per El of afge paste stukjes van af 20 El. Te Voorburg wordt met AUGUSTUS ge vraagd een P. G., goed knnnende koken en genegen huis werk te verrichten, Loon 100, Waschgeld 26 en zoomede ruim verval. Adres in per soon of met franco brieven onder No. 2004, aan den Boekhandelaar DAHL te Voorburg. zijn verkrijgbaar tegen fabrieksprijzen bij BLAAUWSTRAAT. Dagelpksch te bekomen VERSCHE Kastelein, op de Karnemelksloot, alhier. GEVRAAGD in alle plaatsen van Nederland solide AGENTEN (liefst Landbouwers of Veehouders) voor de Vee Verzekering Maat schappij op valfte premie. Zoo als in Nederland nog niet bestaat en waar de volle som in geval van ramp wordt uitbetaald. Vereischte, kennis van Vee, ruime belooning. Adres Fr. Br. of in persoon Directie Dn EERSTELING, Leidsche Kade, Utrecht. verkrijgbaar in pakken van 13 en 24 ets. bij de De s o'o r t e n van hebben veel succes. TWEE zoo goed als nieuwe op de Nieuwe Haven nabjj de Gouwe. Te bevragen bij Adb. GRENDEL Ja., Mr. Metselaar.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2