Goedkoopste N Soliedste heeeen- KLEEDINS-1IASASIJN. Nieuwe gekleurde Ratoenen, zmmtmsar DE ROODE LAARS ZOMER- en REGENMANTELS TRICOT TAILLES ULTTunroHaiK Tweede-Meid i MAGAZIJN „GOUDA" EIH Bil- 1B1BE111 Mil MAAT. Schoenen en Laarzen Magazijn Schoenen en Laarzen Magazijn ran GOUDA en OMSTREKEN. Openbare Verkoopiüg. HEUBELENHUISRAAD, Toaa.g'ela-eexem. göuda. BA HEM ANN en Co. Eau ie Cologne Zeep. T. Crebas. Maandag 19 Mei 1890. Pr aclitige BLOUSKS en TRICOT-TAILLES. SCH Zn. J. P. HESSELS. Inboedel, EAU BI COLOGNE BINNENLAND. W'IJÜSTKAAT A. 41, PT" Speciale Inrichting1 voor op de hoek, op de punt vin de Lange Tiendeweg Gouda, Groote Omzet. Kleine Winst. Zilver, Goud en Juweelen, lïTIe-vjLwe ZojolólL?CLg BOLDOOT's Buitenlandsch Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERIN6EN i I i I Groote sovteermg en Lage Prijzen. is het grootst gesorteerde, het vertrouwdste en goedkoopste Het Schoenen en Laarzen Magazijn DE ROODE LAARS heeft nog 12 Bij winkels, omdat het doel is solied Handwerk te leveren. voor DAMES en KINDEREN, aan zeer voordeelig-e PRIJZEN. GROOTE KEUZE VANILLE BISCUITS. W. Schalekamp Jr. Cantmlaar dt Schalkwijk, te Rotterdam. li en Aanbevelend, De Notaris A. KLUIT te Moordrecht is voornemens op DING8DAG en WOENSDAG 3 en 4 Juni 1890, aanvangende des morgens ten 9 nren en zoo noodig de volgende dagen, te Moordrechtop het Dorp, aan het Heeren- huis N. 157, in het openbaar, om contant geld, te VERKOOPEN Een goed onderhouden bestaande nit: Eene groote collectie oud PORCELEIN, waaronder een compleet groot gekleurd Japansch Kabinet-stel, alsmede oud blaanw geëmailleerd, Saxisch en Kronenburgsch Porcelein. Een antieke KLOK met speelwerk. waaronder een compleet Koffie en Thee Servies Theeblad, kleinere Bladen, Trommeltjes, Tafel en Dessert Zilver, benevens divers Kristal met Zilver. Tafel en Dessert Messen, met parelmoeren beften. waaronder een Kabinet, Linnenkast, Buffet, groote en kleine Tafels, Stoelen, Spiegels, Pendules, Peti-olenm Kronen en Hanglampen, Waschtafels, diverse Ledikanten, Bedden, Ma trassen en Beddengoed, Bed- en Tafellinnen, Vloerkleeden, Gordijnen, Kachels en Glas, Porcelein, Koper, Blik en Aardewerk en bet geen verder tot een completen inboedel be hoort. Te bezichtigen: Zondag 1 Jnni 1890 van 's middags 12 tot 5 uren en Maandag 2 Jnni 1890 van 's mor gens 0 tot 4 nren. De staande Meubelen worden buiten op nommer verkocht, maar aldaar niet gebracht, zoodat belanghebbenden worden attent gemaakt de nommers op de kjjkdagen te noteren. De volgorde der Verkoopinsj wordt nader bekend gemaakt, terwjjl van af 28 Mei a. s. Catalogussen van dezen Inboedel, tegen beta ling tan 25 cents verkrijgbaar zijn ten kan tore van den Notaris KLUIT voornoemd. EN T EN Tegen AUGUSTUS biedt zich aan een Buitenmeisje P. G. als of MEID-ALLEEN. Van goede getuigen voor zien. Franco br. onder lett. B. G. bij de Boekhandelaren A. KOK Comp., Gouda. Gouda. Snelpersdruk van A. Brinkman Zoon. GOl'DA, 17 Mei 1893. Zou, vraagt de Hcuu/sche 01., de Nederlandsehe Bank nu niet eens willen doen wat voor bet Rijt onmogelijk sohjjnt te zijn, til. den waren weg inslaan om zoo spoedig mogelijk den valscken munter te betrappen P f Reeds meermalen gaven wij dien weg aan. Het middel kost eenig geld, maar is afdoende, nl.af kondiging dot aan ieder, die een valsch biljet (of geldstuk) vrijwillig aanbrengt, met gegevens omtrent den persoon van wien hij het ontving, de volle geldswaarde wordt terugbetaald, Thans wordt een vajsch stuk eenvoudig iu beslag genomen ten nadeele van dengene, dio 't zich iu handen liet stoppen en die toevallig op 't bezit be trapt wordt. Van schadevergoeding is geen sprake, hoe billijk deze ook zou zijnreeds omdat ook het onvoldoende poKtie-toezicht medeschuldig is aan de mogelijkheid der verspreiding. Het gevolg van den bostaouden toestand is misschien niet eerlijk, maar toch menschkundig tear verklaarbaar dat ieder, die ontdekt dat hem ver moedelijk valsch geld in handen is gespeeld, zich daarvan zoo spoedig mogelijk weer traobt te ontdoen, de schade op zija volgman sohuivende. En zoo loopt dat valscho geld met grooto snelheid van hand tot hand en heeft doorgaan», wanneer het wordt aan gehouden, reeds zulk een omweg afgelegd, dat de eerste uitgever niet meer is uit te vinden en in- tussohen alweer tijd heeft gehad om nog meer van zijne waar aan den man te brengen. Men moet de menschen niet plaateen tusschen hun beurt en hun geweten. Een kloioe premie op de eerlijkheid is veel beter en komt w dit geval, per alot van rekening, misschien nog goedkooper uit ook. Verleden Zondag hebben te Nieuw-Yoik twee Italianen, ten aanaohouwen van een zestal l»r.dge- nooten die als secondanten dienst deden, met dolkon geduelleerd in een goheel ledige, groote kamer. Het gevecht duurde ettelijke uren, daar beide kampioe nen even bedreven waron in het hnnteeren van hun wapen. Na twee uren werd rust gehouden en door 8e twee, ofsohoon reeds verscheidene wonden tellende, een hartig maal gebruikt en eene cigarette gerookt. Daarop werd het gerecht hervat tot zjj beiden aan elkander vastgeklampt nederstorten. Naar oen hos pitaal gedragen, bliezen beiden er spoedig den adem uit. De één had een steek door het oog gekregen on de afgebroken dolkpunt was in zijne hersens achtergebleven. De ander had veertien steken inde maag. De getuigen, allen werklieden uit Livorno, zijn wegens medeplichtigheid aan moord in hechtenis genomen. Ais een bewijs wat eendrachtige samenwerking vermag, mogen hier eenige bijzonderheden plaats vinden omtrent de schoolvoroeniging voor haveloo- zen te Londen. Het jaarverslag over 1889 toch verinoldt met dankbaarheid, dat ongeveer 99,000 kinderen de lessen volgden aan de 218 zondag scholen, 24 dagscholen, 101 avondscholen en 84 ambachtsklasseu, waarover de voreeniging beschikt eu waaraan het aantal onderwijzers ongeveer 400 bedraagt. Voor het meerendeel vervuiler, die on derwijzers hunne taak geheel belangloos. Zij zijn verdeeld over 190 gebouwen in de verschillende wijken dek Engelsche hoofdstad. Bovendien staat onder toezicht der vereeniging een groot aantal openbare speeltuinen on stuivers-spaarbanken en zond zjj vorleden jaar niet minder dan 4000 kinde ren naar de vocantie-koloniën. Zooals gewoonlijk in Engeland, waar hot openbare belangen geldt, ver heugt deze vereeniging, die hare krachten aan de laagste klassen der maatschappij wijdt, zich in het voorzitterschap van een lid van het vorstelijk huis, den Hertog van Westminster, die met ingenomenheid melding maakte van de bjj het Parlement aanhangige wetsontwerpen ter betere bescherming van kinderen van havelooze ouders eu van vondolingen en be stedelingen, die men in de wereldstad bjj duizenden telt. Bismarck houdt zioh, naar do Ilamh. Corresp. meldt, bozig met de talrijke door hem ontvangen brieven uit te zoeken. Hij heeft niet minder dan zestien koffers vol papieren. De Vorst leest ze alle nog eons vluchtig door, bewaart wat hij van belang acht en verbrandt de rest. Hij had verleden week nog slechts een derde va;i zjjno brieven gelezen. Onder de vele anecdoten omtrent den gewezen Rijkskanselier verhaalt men hoe hij als Pruisen's vertegenwoordiger te Frankfort zijn brioven voor on bescheiden snuffelaars op het postkantoor wist te vrijwaren. Hij ging, met handschoenen aan, in een of ander klein winkeltje vah alles in eon achterbuurt een stukje zeep koopen en een enveloppe van het gemeenste soort. In dat couvert stak hij zijne de pêches, en omdat hjj gehandschoeud moeilijk schrijven kon, verzocht hij den winkelbediende het adres er op te schrjjven, wat deze bereidwillig deed. Dan stak hij den brief bij het stuk zeep iu zijn zak. „Ziezoo," zei hjj tot een vriend, wien hij gewezen had hoe hij deed, „met dit adres en met dien geur van zeep, baringen, vet en kaas zal niemand mijn brief herkennen." Gisteren werd in den Duitschen Rijksdag de be handeling der legerwet voordgezet. Het eerst zou dan de sociaal-democraat Liebknecht het woord voeren. Natuurlijk zal ook deze afgevaardigde zich tegen de gevraagde vermeerdering van het leger verzetten, gelijk ook de heer Eugen Richter reeds namens de Duitsch-vrijzinnige partij hjeeft gedaan. De regeering behoeft ziqh echter niet ongerust te maken over haar ontvnprp. Met behulp van de eoncervatieven en natjonaal-liberalen en het grootste gedeelte van het Centrum is de aanneming verzekerd. J De Hamb. Naohr. heeft weer iets, dat zij direct of indirect uit Friedrichsruh gekregen heeft. Het is eohter niet veel bijzonders, een polemiek togen de Kreuzzeitung. Het Hamburgsche blad zegt dat de Duitsche Regeering noch in 1888, uoch op een anderen tijd, de Engelsche Regeering heeft voor gesteld een verbond met Duitschland te sluiten of zich te vereenigen met het drievoudig verbond. Ook is het onjuist, dat tusschen de Vorsten van beide landen hierover is gesproken. Zelfs de meest onervaren diplomaat, zegt het blad, weet, dat ingeval van oorlog Engeland en Duitschland elkaar onmoge lijk kunnen helpen. Engeland kan dit niet doen, indien Duitschland met Frankrijk iu oorlog komt, en Duitschland kan Engeland niet helpen, indien dit land in een oorlog gewikkeld wordt in Oost- Azië. Ook is het onjuist, dat tijdens de troonsbe stijging van de Keizers Friedrich en Wilhelm tusschen de Duitsche en Engelsche Regeoringen een minder goede verstandhouding bestondtoen lieten, oven- min als nu, do betrekkingen tusschen beide Regee ringen iets te wenscheutusschen beide landen bestaat het beste vertrouwen, dat nog versterkt is door het bezoek, hetwelk Keizer Wilhelm in Enge land heeft gebracht. Wat den vorm betreft, is het niet onwaarschijn lijk, dat deze polemiek van Friedrichruh komtmen vond vroeger zulke dingen ook in de Nord-deutsche. De oud Rjjkskanselier maakt 't overigens op Friedrichsruh zeer goed; de rust blijkt vooral gun stig op zjjn humeur te- werkon. Eiken dag maakt hij tweemaal een rijtoer door het Saksenwoud. De keizerkarners worden afgestofd, omdat, naar men zegt, de Keizer verwacht wordt. Deze logeert op de eerste verdieping op twee betrekkelijk eenvoudige hoekkamers, die een prachtig uitzicht hobbeu op het park. De beweging ouder de werklieden in Europa, die door de bolooging op 1 Mei opnieuw werd aauge- wakkerd, duurt in enkele landen nog voort. Te Hamburg blijft de toestand nog dezelfde. De metcelaars en sjouwers werken nog niet en 70 metselaarsbazeu hebben zioh genoodzaakt gezien aan 600 werklieden een werktijd van 9 uren toe te staan. De directie van den stoombootdienst in de haven heeft haar werklieden en stokers een loonsverhoo ging toegestaan, maar daarentegen is het verzoek om den werktjjd te verminderen geweigerd. Ook duurt de werkstaking der gasstokers voort, In het geheel weigeren 450 stokers te werken en ofschoonvoorloopig andere werklieden in dienst zija genomen, is toch het gevaar voor gasgobrek niet geheel geweken. De straatlantaarns geven slechts een flauw schijnsel en in vele winkels en koffiehuizen moest men zich met kaarsen en petroleumlampen Natuurlijk waren nu alle winkels en inrichtingen^ waar electrisch licht werd gebruikt, evenals gewoon lijk verlicht. In den schouwburg werd de zaai eu het tooneel behoorlijk verlicht met het electrisch licht, het welk op het tooneel werd gebruikt, maar in den gang en op de trappen is het vrij donker. Het Alster-paviljoen redde zich door een geheele verlichting van waskaarsen aan te brengen. De stokers verlangen verkorting van den werktijd. Tot dusver bestaat er een dag- en een nachtploeg, die ieder 12 uren werken. De werklieden verlangen nu, dat deze tijd door drie ploegen wordt verdedd, dat deze tijd door drie ploegen wi zoodat ieder 8 uren werkt. De'werklieden blijven op hun stuk staan, doch, ofschoon zij zicbi in grooten getale op straat blijven bewegen, is na het eerste standje in de Steeustrasze de orde niet weer gestoord. De directie heeft een proolomatie uitgevaardigd, waarbij den werkstakers wordt medegedeeld, dat zij allen, die zich binnen 24 uren aanmelden, weer zullen worden toegelaten. Latere aanvragen kunnen niet meer worden aangonomen. Aan het publiek werd door het bestuur eene bekendmaking gericht, dat het buizennet opnieuw zou worden gevuld. Kamer en Senaat in België zijn Woensdag een eind gevorderd met hunne werkzaamheden, welke voor het naderende reces nog moet worden afgedaande paar den ruiken blijkbaar den stal. De Senaat heeft de behandeling der begrooting van binnenlandsche zaken ten einde gebracht, en de begrooting van justitie ter hand genomen en nog in dezelfde zitting afgedaan. Besluiten van ingrijpende beteekenis of afwijkende van die der Kamor, zjjn er niet gevallen; eene laatste poging om het schrale krediet, voor de jubilaeums- feesten in Juli uitgetrokken, tot 500.000 fres. te verhoogen, door den Brusselschen senator de Brouckère beproefd, leed schipbreuk. De Kamer deed een aantal kleinere wetjes af, onder welke dat tot uitbreiding van het personeel der Brusselsche rechtbank, naturalisaties, enz. begon de algomeene beraadslaging over de begrooting van buitengewone uitgaven en inkomsten, welke de hekke- sluitster dezer zitting zal zijn. Het gemeentebestuur van Londen gaf ter oere van Stanley een groote receptie in Guildhall. In antwoord op de toespraak van den lord—mayor hield Stanley een rede, waarin hjj zeide zioh niet te willen uitlaten over de waarheid of de onwaarheid van Emin-Pacha's verhaal over zijn verraadhjj ver klaarde Emin's handelwijze niet te kunnen begrijpen, maar het natuurljjk te vinden dat deze in Duitschen dienst getreden is. Emin kon geen hoofdambtenaar van de Britsohe Oost-Afrikamaatschappij worden, want dit was krachtens het charter dier maat- schappjj niet geoorloofd. Stanley zeide verder niet te kunnen instemmen met de Engelschen als deze ijverzuchtig zjjn op het voortdringen der Duitschers in AfrikaEngeland had zich van het Congo- gebied en van Oost-Afrika meester kunnen maken; het liet toe dat anderen dit deden eo moet nu ook in de gevolgen dezer politiek berusten. Scherp keurde Stanley de Engelsche gevoels-politiek in koloniale aangelegenheden af; hij stelde zjjn land- genooten de Duitsche manier tot voorbeeldde Duitschers houden er geen kwakers, geen vredebonden en geen sentimenteele pers op na. Dezelfde kwaker partij, die over hom den staf breekt, heeft voor de vrijmaking der Afrikanen niets gedaan, terwjjl die huizen der kwakers opgevuld worden met voorwerpen, door slavenarbeid voortgebracht. Stanley brandmerkte dit als huiohelarjj. Wil Engelaud in Afrika vooruit komen, dan moet het niet stilzitten en afkjjken wat anderen doen, maar zelf doortasten. ran de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust 8.10. Geïmporteerd fust 8.15 Mei-levering 8,05. September-, October-, November- en December levering 8.85.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 3