Bultenlaiidscii Overzicht. 333steStaats-loterij. van Burgerlijke Stand. bet tooneel gebracht, waar de geneesheeren Dr. E. Stein en Dr. Steyn Parvé den bowustelooze zooveel mogelijk hulp verleenden. De voorstelling zelve moest worden gestaakt. De huldeblijken werden nu eenvoudig aan de artisten overgereikt. Het publiek was zeer getroffen en alle aanwezigen verlieten met diep smartgevoel over het voorgevallene de zaal. De heer Granier heeft 16 jaar zijne plaats als dirigent in onze opera ingenomen. Juist dit jaar had°hjj voorgoed afscheid genomen, om in het be lang van zijn gezondheid rust te gaan genieten in Frankrjjk. En op den laatsten avond trof hem en znn gezin deze slag. De zieke werd later naar zijne appartementen in den schouwburg overgebracht, waar alles reeds voor vertrek gereed stond. Zondag was zijn toestand nog even zorgelijk en was hij nog niet tot bewustzijn gekomen. Gisteren werd te Amsterdam de jaarlijksche ver gadering gehouden van de vereenigiug Het Neder- landtckt Rundvee-Stamboek. Blijkens het verslag van den secretaris, den hoer P. F. L, Waldeck, bedroeg het ledental in het vorig jaar 1382 het aantal ingeschreven runderen 613, nml. 212 stieren en 131 koeienin het bijboek voor jong vee werden 22 stuks ingeschreven. Hot aantal volbloed runderen in het stamboek inge schreven is met één rund sinds het vorig jaar ver- mindcrd. De rekening van 1889 sluit bij een ontvangst van 6992 en een uitgaaf van 5395 met een voor- deelicr saldo van 1595 wegens inschrijvingen van vee in de stamboeken werd 3005 ontvangende uitgaven ten behoeve van de inzending van vee enz. naar de tentoonstelling te Parijs bedroegen 939. Op de prijsvraag voor den besten melkslaat zijn drie antwoorden ingekomen. In het verslag^ werd in de meest waardeerende en van dankbaarheid getui gende bewoordingen gewaagd van het overlijden van dr. Westerman. Met de ingenomenheid in het verslag uitgesproken ten aanzien der benoeming van den heer Breebaart tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, stemde de vergadering luide in, en voor deze hulde bedankte de voorzitter, o. a. mét te kennen te geven, dat de erkenning die in deze benoeming ligt opgesloten voor een groot deel ook is eene erkenning van het streven dezer ver eenigiug. Namens de daartoe benoemde commissie weril medegedeeld dat de heer J. Koopman te Beemster bekroond was voor de inzending van den besten melkstaat, welke uitspraak door de vergadering word gesanctioneerd. Ingekomen was een schrijven van een belangstel lend lid, die een prijs van 100 beschikbaar stelde voor de beste wijze waarop gedurende zes maauden de hoogste gemiddelde en laagste hoeveelheden melk en de qualiteiten daarvan blijkens het vetgehalte van 30 koeien, kan worden geconstateerd. De vergadering besloot die prijsvraag uit te schrijven waarna zij de rekening van het vorige jaar alsmede de begrooting over 1890 sluitend tot een bedrag van 5297 goedkeurde. Onder de uitgaven kwam voor eene bijdrage in het waarborgfonds voor inzen ding van vee naar de tentoonstelling te Buenos Avres. Tot de behandeling der punten van beschrijving vergaande nam de vergadering een voorstel aan van en Prue keek hem volstrekt niet lief aan. Maar zij vond hem toch wel aardig, een flink, openhartig jongmensch, met donker haar en levendige zwarte oo»en heel wat anders dan de peinzende student, dien haar verbeelding de vrijheid genomen had, voor haar af te schilderen. Hij rookte zijn ooms havana'si alsof hij er mee grootgebracht was, en gaf Prue dol veel pleizier met beschrijvingen van zijn leven aan de akademie en met portretjes van zijn mede-stu denten, die hij in de bibliotheek op vloeipapier teekende. Als hij examen in het karikatuur had kunnen doen, of van het gymnasium had kunnen promoveeren, zou hij een schitterender promotie ge- daan hebben dan nu. Prudence was een beetje bang geweest voor de komst Tan den somberen geleerde, en zè was toch ook nieuwsgierig geweest om ^era te zien. Zij had den samen gespeeld in den tijd toen Prue leerde loopen en John üent boezelaartjes droeg. Sedert dien tijd hadden ze elkander niet gezien. Haar oude speelkameraad moest het heel raar vinden, dat ze elkander nu vreemd waren! Welk soort van man was die kleine jongen, dien zij zoo lang geloden in het nevelig tooverland der kindsheid had verloren? Zij dacht aan een heel deftig man in t zwart. In haar verbeelding had zij hem door huis en tuin zien dwalen, peinzende als de jonge prins van Deneraar ken wei niet over zielkundige spitsvondigheden, maar hoe' over diepzinnige vraagstukken, bij voorbeeld: toch hij in vredesnaam aan den kost zou komen. Hoe de afdeeling Groningen om van de „Modedeelingen en berichten" der Vereeniging uitgegeven door het hoofdbestuur aan elk lid der Vereeniging voortaan een exemplaar toe te zenden. Het voorstel van de afdeeling Noord-Holland dat de vereeniging zich wende tot alle landbouwmaat- schappije» met verzoek aan de keurmeesters van voe b|j volgende tentoonstellingeh op te vragen hunne bevinding omtrent de keuring in ilen vorm van eon gemotiveerd rapport aan de besturen dor maatschap pijen in te zenden en aan dat rapport publiciteit te geven, werd aangenomen met de toevoeging, dat hei verzoek ook gericht zal worden aan het Landbouw- comité. Van de afdeeling Zeeland kwam in behandoling een voorstel, om by do uitloving van premiën voor do best gehoudon melklijsten niet alleen de 6 opstel lers der beste lijsten, maar ook een grooter getal even goede of bijna even goede aan te moedigen, verder den naam des fokkers in het stamboek te drukken en de melkopbreng&ten respect, de melk lijsten als bijlage in het Ruudveestamboek op te nemen. Dit voorstel werd overeenkomstig het ongunstig praeadvies van het hoofdbestuur, dat geen genoeg- zamen waarborg vond voor de vertrouwbaarheid der cijfers in de melklijsten om ze in het Stamboek op te nemen, verworpen. Wel vereenigde zich de ver gadering met het denkboeld van het hooftlbestuur om de melklijsten tegca welks inhoud het dagelij ksch bestuur geen bezwaar maakt in do mededeelingen en berichten der vereeniging op to nemen. Ten slotte werden de concopt-wyzigingen door hot hoofdbestuur voorgesteld in «Ie bepalingen nopens hot Nederlamlsche Rundvee Stamboek goedgekeurd. Als plaats voor de volgende algumeene vergade ring word Groningen aangewezen. Nadat door de afdeeling Groningen de aandaoht van het hoofdbestuur gevestigd was op de tentoon stelling te Chicago in 1892, opdat bijtyds eene goede keuze van in te zonden runderen zou kunnen gedaan worden, werd de vergadering gesloten. De gepensioneerde generaal der cavalerie jhr. B. van Merlen, te Haarlem, ridder van het Zilveren Kruis van 1815, heeft de volgende oproeping tot zijne landgenooten gericht: „Waterloo 1815—18 Juni 1890. „Binnen oenige weken zal het vijf-en-zeventig jaren zijn geleden, dat zonen van Nederland hun leven waagden op het slagveld van Waterloo, om de ver kregen onafhankelijkheid van het dierbare vaderland te verdedigen tegen vreemde overheersching. „Zijn er nog getuigen van diea voor Oranje en Nederland zoo roemrijken dag in leven „Zoo ja en zijn er onder die gerechtigden tot het dragen van het Zilveren Kruis ook minder be middelden, dan wil de ondergeteekende, wiens vader op het slagveld sneuvelde, gaarne de behulpzame hand bieden om de schoone herinnering aan den 18n Juni 1815 voor hen in 1890 een blijde dag te doen zijn. Wie wil hem opgave doen van hen, die daarvoor in de termen vallen en aan wie een kleine onder steuning op dien dag welkom zal zijn Om daarvan eenige spoedige raededeeling te mogen ontvangen, boudt hij zich bijzonder aanbevolon." De minister van Waterstaat, H. en N. heeft zijn antwoord ingezonden op het afdeelings- verslag der hy aan den kost zou komen daarover scheen John Dent zich het allerminst te bekommeren. Als hij daar in een hangmat in de galerij een roman vau Thackeray lag te lezen, of 's avonds na den eten door den tuin dwaalde, terwijl zijn sigaar hier en daar tusschen de struiken lichtte, als bet oog van een panther, scheen hij volstrekt niet ongerust over den strijd om 't bestaan, die hem wachtte. Ralph Dent beweerde, dat de Dents altijd zoo waren, vrij eh op hun gemak. Als men een Dent in eene woestijn zette, zou hij dadelijk een soort van fabriek bouwen. Misschien wel een brouwerij. 'En er was inderdaad in die onbezorgdheid van John üent iets, dat grond gaf, te gelooven, dat hij mettertijd de booze reuzen zou overwinnen en de betooverde draken netjes en vlug zou dooden, als een dappere hedendaagsche ridder in een Engelsche over jas en niet een geelzijden halsdoek door een ring met een amethist. Oom Ralph dacht, dat er nog al wat zat in dien jongen en dat dacht Prue ook. Hij stond in haar oog boven pile jonge mannen, die zij ooit gezien had. Nu had zij er dan ook niet heel veel gezien; want Riverraouth is een slechte plek om zijn fyestaaan te vinden, en de jonge man netjes-arenden vliegen gewoonlijk uit het nest, zoodra zij vleugels hebben, sommigen naar de zee en anderen naar naburige steden in het binnenland. Die over blijven, zijn meestal ziekelijke arenden. Zoodoende had Prudence noch maar weinig jongelui ontmoet en die ze ontmoet had, bevielen haar niet; maar John Tweede Kamer betrekkelijk het wetsontwerp tot be krachtiging van de spoorweg-overeenkomsten. De memorie is 85 folio bladzijden groot en gaat verge zeld van zeven bijlagen, waaronder eene nota van antwoord op die van den heer Parncombe Sanders. De minister behandelt in de eerste plaats vyf hoofdpunten, betreffende: lo. de feiten en omstan digheden, welke de Regeering tot het doen van haar voorstel hebben geleid 2o. de Staats-exploitatie 3o. de beginselen der nieuwe regeling4o. hot stelsel der nieuwe overeenkomsten5o. de financieele quaestie. Concentratie en concurrentie dat is zegt hij het stelsel der Regeeringsvoordrachtverbetering van den grondslag der spoorweg-exploitatie hior te lande (exploitatie namelijk door particuliere, met elkander concurreerende ondernemingen) door samentrekking van de beschikbare krachten, zóó dat de kortste lyn tusschen twee zoo ver mogelyk van elkander gelegen j, plaatsen in dén baan worde gebracht en de concur rentie tusschen de beide overblijvende maatschappijen wordo uitgelokt. De opheffing vnn de Rijnspoor wegmaatschappij is daartoe het meest geschikt, omdat daardoor de gewenschte nieuwe regeling met de minst mogelyke veranderingen kan worden tot stand ge bracht. De financieele toestand van die maatschappij voldoet aan de eischen, welke daaraan te stellen zijn maar als zelfstandige maatschappij zou zij slechts mot vrucht kunnen werkzaam zyn, indien zij de ge legenheid had, haar gebied uit breiden, wat echter slechts kan geschieden ten koste van do andere lynen. Kapitaal-verspilling zou daarvan slechts het gevolg wezeu en de dringend-noodzakelijke herverdeeling van het spoorwegnet en do verbetering in de verhouding van onze spoorwegbes turen tot de buitenlandsche zou achterwege moeten blijven. En zeker is het beter, maatregelen te nemen om een miuder gewenscht eventueel verbond (de Rhijnspoorweg-M j. mot andere) te voorkomen, dan er op te vertrouwen, dat het, eenmaal gesloten, op afdpende wijze zou kunnen wor den tegengegaan. In elk geval zou dan eene voor afgaande verlenging van de concessie der Rhijnapoor- weg-My. on vor ra ij (lelijk zijn. Breedvoerig doet de minister daarna uitkomen, dat voor de financieele belangen des Ryks l>eter is gezorgd dan bij de thans bestaande regeling. Immers, volgen deze laatste ontvangt de Staat niets van de winst boven de 4 pOtdie de exploitatie der Hoi- landscho en Rhijnspoorwegen afwerpt, en zal hy bij naasting, althans voor het rollend materieel van de Hall, Maatschappij, meer te betalen hebben, terwijl de bepalingen van de bestaande overeenkomst met de Exploitatio maatschappij op sommige punten voor tweeërlei uitlegging vatbaar zijn en 's Rijks finan cieele belangen bij eene eventueele naasting niet vol doende verzekeren. 's Ministers slotsom van de financieele voor- en nadeelen, welke de regeling, in vergelijking met het geen thans geldt, voor den Staat aanbiedt, is de olgende lo. De vaste inkomsten van den Staat, na aftrek van de lasten zullen eenigszins vooruit gaan, zeer zeker niet achteruitgaan 2o. Het aandeel van den Staat ii de netto winsten der beide maatschappijen zal hooger zijn dan bij de thans bestaande regeling 3o. De kosten van verdere uitbreidingen en ver beteringen worden voortaan niet meor door den Staat betaald, maar de door maatschappijen bekostigd, d.i. Dent beviel haar wel. John Dent was te Rivermouth gekomen met eenige verborgen wonden, die hem waren toegebracht door de oudste dochter van zijn professor in het Grieksch hij was inderdaad getroffen met het zwarte oog van een blanke vrouw en in het oor geschoten met een minnelied, zooals Mercutio zegt; maar eer hij tien dagen op Willowbrook had doorgebracht, waren deze wonden op wonderdadige wijze geheeld en ze had den nauwelijks een litteeken in zijn geheugen ach tergelaten. Gegeven een landhuis, met een grasperk er voor en een pijnboschje, en twee jonge menschen, die niets ter wereld te doen hebben laat het jaargetijde zijn lente of winter dan behoeft men geen waar zegger te wezen om de uitkomst te voorspellen. Prue, met haar eenvoudig, natuurlijk karakter, haar net figuurtje, haar mooie haar en levendige oogen, kon men gemakkelijk lief vinden en noch veel ge makkelijker lief krijgen. Ik zal geen beweegredenen voor deze jonge menschen zoeken. Als alle menschen, die trouwen, genoodzaakt waren, geldige redenen te hebben, waarom ze trouwen, zou de statistiek gauw over heel wat kleiner cijfers loopen. Na vier weken kwam John Dent tot do ontdek king, dat hij dag en nacht aan iets anders dacht, dan aan de pupil van zijn oom. Hij wist van den beginne af, dat het eene hopelooze zaak was. Hij was drie-en-twintig jaar, bezat geen cent en had niets omhanden. {Wordt vervolgd.) renteloos voorgeschoten voor den duur der overeen komsten; 4o. Uit de voor de lynen der Ned. Rijnspoor wegmaatschappij bedongen huur zal de voor die lijnen betaalde koopprijs in ongeveer 80 jaren afge lost worden, zoodat do Staat in genoemd tijdperk den eigendom daarvan geheel vrij verkrijgt; 6o. De som, welke de Staat bij naasting zou te betalen hebben voor het materieel van den Holl. spoorweg, wordt belangrijk minder (die voor het mnterieol der Exploitatiemaatschappij kan geacht worden, met hetgeen daaromtrent thans bedongen is, overeen te komen; 6o. Wegens de drie doorsnijdingen van spoor wegen door het Merwedekanaal zal de Staat geenorlei schadevergoeding behoeven te betalen, terwijl ook de bruggen over de Gouwe bij Gouda en over den Rijn zullen kunnen veranderd worden, zonder dat deswege aan de spoorwegmaatschappijen schadever goeding zal versohuldigd zijn, en voor toekomstige doorsnijdingen der spoorwegen door kanalen of vaar ten belooft de nieuwe regeling mede belangrijke financieele voordeelen. Tegenover drie voordoelige gevolgen zijn al éénige nadeelen aan te voeren het feit, dat de Staat thans dadelijk ontvangt, en mitsdien bij latere naasting niet meer zal bekomen de fondsen bedoeld bij art. 44 litt. a. on b. der loopende overeenkomst met de Expl.- Mij., thans bedragende f 4.208.000, zoomede de omstandigheid dat bij eene naasting 2.000.000 meer dan volgens do bestaande contracten zal moeten betaald worden 350.000 aan S. S. en 1.650.000 aan H. IJ. S. De in ons nummer vau 9 Mei jl. voorkomende Eerste-Meigrap" heeft haar ontstaan aan het vol gende te danken: De stationschef M., te G., een dorpje in Friesland, een hartstochtelijk liefhebber van eieren, droeg de kip een diepe vereering toe en hield, zeer begrijpe lijk, er een fraaie collectie van dat soort „gevederde" vriendinnen op na. Op zekeren morgen mist hij uit het kippenhok eenige eieren, wat zich na verloop van korten tyd herhaalde. Den gemeente-veldwachter, „een suf ge diende", werd van de diefstallen kennis gegeven, mnarop oen goeden morgen vindt de stations chef vier ii vijf zijner schoonste kippen mot omge- draaiden hals buiten het hok en het grootste ge deelte der eieren gestolen. De groote dunk, welke de bestolene van den die naar van de heilige Hermandad zijner ghmeente had, al niet bijster groot zynde, werd er thans niet bo ter op. De chef, wetende dat de veldwachter meer „klik spaan"- dan „politie-agent" was, wreekte zich op hem door de bekende uihij gaf hem in vertrouwen te kennen, dat hij en veel zijner collegaas op 1 Mei jl. het werk zouden staken. De vermakelijke gevolgen, die dit gekscherend gezegde na zich sleepte, deelden wij reeds mede. Onvermeld mag echter niet blijven de vergissing, welke de burgervader van het dorpje G. ten gevolge van de getapte ui beging. De veldwachter in quaestie, 1 Mei jl. des mor gens zijn ronde buiten de kom der gemeente doende, kwam langs het station en zag uit den juist aange komen trein een heer stappen, die volgens zijn mee ning van top tot teen op den tegenwoordigen mi nister van Waterstaat geleek. Zoo snel als eon gepensionneerd sergeant der in fanterie nog kan loopen, zoo snel liep do veldwachter naar het hoofd zijner gemeente en gaf van de komst van Zijne Excellentie kennis. De burgemeester, die wist dat de ministers van de eventueele werkstaking der stationschefs kennis droegen, aarzelde geen oogen- blik geloof te slaan aan het bericht van den diender. De gemeenteraadsleden werden in aller ijl uitge- noodigd tot het beleggen van een buitengewone ver gadering ten Raadhuizo, en de burgervader, gesto ken in gala-kostuum met steek en rapier, ging den hoogeu bezoeker per as van het station halen. De eenvoudige reiziger, die circa l'/s uur te wachten had vóór hij in de door hem gewenschte richting vertrekken kon en zich in de wachtkamer vreeselijk verveelde, gaf aan de uitnoodiging van den sierlyk uitgedosten burgemeester gehoor, om in het gereed staande rytuig te stappen, en weldra was het tweetal aan het Raadhuis gekomen, op het bor des waarvan de gemeenteraadsleden met ontbloote hoofden hadden plaats genomen. De minister werd in de Raadzaal gevoerd en zou juist worden toegesproken, toen een gemeenteraads lid den voorzitter in de rede viel, door hem iets iq het oor te fluisteren. De ministei maakte van deze gelegenheid gobruik, zyn naamkaartje te voorschijn te halen, bood het den burgemeester aan, en deze stelde, onder algemeeoe hilariteit, den gewaanden gsst voor als SAMUEL K. Vertegenwoordiger van de firma Br. M., in Linnens, Amsterdam. In de eerstvolgende verschijnende Leeuwarder Courant werd gevraagd Een gemeente-veldwachter, tegen genot enz. enz., zich te vervoegen bij den burgemeester te G. AmstCt.) «-■ Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. gemeld Door eenige invloedrijke mannen, liefhebbers van goede muziek, beschermers van toonkunst, naar wy vernemen pogingen in het werk gesteld, om eene Nederlandsche muziekvereeniging, over geheel het land, op te richten, die bedoelt Noderlandsche toonkunstenaars' tot nieuwe scheppingen aan te moedi gen en de opvoering hunner werken gemakkelijk te maken. Wanneer wij wel ingelicht zijn, moet het initiatief daarvoor uitgegaan zijn van mannen als II. J. Joosten, rar. N. J van Hall, M. J. Waller, Joan Schmitz, Dan. de Lange, J. G. de öroot, directeur der Nederlandsche Opera, en enkele anderen uit den Haag, Dordrecht, enz. v\ eldra zullen alle muziekliefhebbers in Nederland tot deelneming en steun uitgenoodigd en aangezocht worden zooveel mogelijk afdeelingen te vormen. Gisteren had te Amsterdam de 3e vergadering plaats van het comité-generaal der veiligheids- en liygiëne-teutoonstelliug. Door den voorzitter werd een overzicht gegevon der werkzaamheid van het comité van uitvoering, en werden de verschillende inzendingen en platte gronden der tentoonstelling toegelicht. Daaruit bleek dat ongeveer 230 vereeni- gingen, firma's, industrieeler», ingenieurs en doctoren tot de inzending zijn toegetreden, waaronder een 150- tal Nederlanders. Daaronder komen verschillende belangrijke inzendingen voor, en alzoo raag men het succes der tentoonstelling verzokerd achten. Ook de financieele verhoudingen bleken gunstig, zijnde door subsidie en vrijwillige bijdragen ongeveer 23,000 bijeengebracht. Nog werden 25 juryleden gekozen en besloten tot het houden van het congres voor nijverheidshygiëne en reddingswezon in den aanvang der maand Septem ber, waaromtrent spoedig het programma zal worden openbaar gemaakt. De Parijsche Temps bevat eene dépêche uit Senegal, waarin wordt gemeld, dat de colonne onder graaf Archinard zich op 25 April meester maakte van het fort Onosebougou. De aanval duurde 24 uren, de 1 vijand verdedigde zich voet voor voet en het gevecht werd den geheelon nacht met do grootste hardnek kigheid voortgezet. De Franschen hebben 15 dooden en 72 gekwetston. Zeshonderd kanonschoteu werden gelost. De verkiezingsstrijd in België begint te naderen. Den lOden Juni moeten de kiezers in de provinciëu Henegouwen, Vlaanderen en Luik ter stembus gaan, ten einde voor het aftredende gedeelte der Kamer nieuwe afgevaardigden te kiezen. De liberalen hebben dan een goede kans vooral te Gent, waar zovon zetels te winnen zijn. Vandaar dat de liberalen in deze stad met groote omzichtig heid te werk zijn gegaan. Ten einde hun kansen te vermeerderen, hebben zij minder populaire candidaten gelijk o. a. de gewezen minister van binnenlandsche zaken Rolin-Jacquemin laten vallen en ook geen candidaten uit de uiterste radicalen gekozen. Daar entegen zochten zij nu het meest candidaten by de industrieelen, maar toch zijn er ook enkele advocaten onder, o. a de bekende voorvechter voor de Vlaam- sche zaak, Paul Fredericq, die zeker iu het Vlaamsche Gent een goede kans zal hebben. Toevallig treden nu bijna alle liberale afgevaar digden af, daar de provinciën, die nu aan de beurt zijn, tot de hoofdzetels van het liberalisme behooren. Byna alle zetels zijn echter zoo zeker, dat aan geen verlies te denken is. De belangstelling in den strijd is daarom dan ook niet zeer groot, want in geen geval kan de clericale meerderheid door deze ver kiezing in gevaar komen. Eerst bij de aftreding in 1892 zou dit mogelijk zijn. De eenige belangrijke strijd zal dan ook geleverd worden om de 8 zetels van Gent. Beide partijen zijn daar nagonoeg oven sterk, maar de liberalen hopen nu op de overwinning, omdat sedert de vorige ver kiezing de algemeene positie der cleri^le partij niet is verbeterd. Natuurlijk spannen echter ook de clericalen hun uiterste kracht in, want ook zy weten, dat de overwinning' door oen zeer gering aantal stemmen zal beslist worden. Het wetsontwerp tot wijziging der nyverheidswet ten opzichte van Zondagsrust, arbeid van vrouwen en kinderen, werkcontract, enz., is Zaterdag in den Duitschen Rijksdag in behandeling genomen. Gelijk bekend is, mogen er by zulk eene eerste lezing slechts algemeene beschouwingen worden gehouden: maar toch hebben de sprekers van verschillende partyen reeds doen uitkomen, dat wanneer het ont werp aan eene commissie wordt verzonden, het aldaar niet aan amendementen zal ontbreken. Er bleek onder anderen veel bezwaar te bestaan tegen ver scheidene bevoegdheden, die in het ontwerp aan den Bondsraad worden toegekend. Zoo ook werden er bedenkingen gemaakt tegen sommige bepalingen op arbeid van vrouwen en kinderen, enz., terwijl er daarentegen meer eenstemmigheid bestond omtrent de bepalingen op contractbreuk, daar men het niet houdbaar achtte, dat onder de tegenwoordige wet een werkman, die zijn contract verbreekt, zoo ge makkelijk er afkomt, terwijl de werkgever het niet kan doen zonder vervolgd cn veroordeeld te worden. Het debat wordt voortgezet. De Prins-regent van Beieren heeft in een brief aan don aartsbisschop van Munchen zijn leedwezen betuigd over het voornemen om dit jaar de groote vergadering van Duitsche katholiekon te Munchen te doen houden. Zijn leedwezen, omdat hij die samenkomst aldaar niet geschikt acht ter bevorde ring en bevestiging van den vrede, waarnaar de bezadigddenkenden uit alle kringen der stad drin gend verlangen. De brief eindigt aldus: „Het is mijn levendige wensch, dat, alvorens ik nadere maat regelen in overweging zou hebben te nemen om naar mijn recht eu plicht voor den vrede te waken, door u nogmaals met het comité van katholieken, inzonderheid met het domkapittel, worde beraad slaagd eu mij de uitslag daarvan ten spoedigste worde medegedeeld." Naar aanleiding daarvan heeft het comité uit de katholieken besloten, af te zien van het plan om die vergadering te Munchen te doen houden. De Italiaansohe premier heeft in de Kamer het door den Senaat gewijzigde wetsontwerp op de lief dadige stichtingen ingediqnd. Men gelooft wel, dat de zaak met den Senaat weer in orde zal komen, als Crispi zich maar wat bedaarder houdt. De begrootingscommissie wil nog meer besparingen maken, men spreekt van 30 a 40 millioon, ten einde de begrooting te deen sluiten zonder nieuwe belastingen. In de Hongaarsche Kamer is een wetsontwerp ingediend tot invoering van de Zondagsrust van 24 uren. Zulke dingen zijn tegenwoordig in de mode. 5e Klasse Trekking ran Dinsdag 20 Mei. No. 9395, 13260, 13842 1000. .No. 7314, 10479, 11764, 17709, 18736 400. No. 1089, 1576, 2370, 2843, 3031, 7481, 8484 9897, 11057, 11509, 13886 200. No. 5370, 7287, 11330, 11381, 11462, 18725 19622, 20490 100. Prijzen 70: 87 3103 5381 8326 10389 12818 15426 17929 312 3286 5429 8465 10466 12885 15440 17932 315 3330 5459 8507 10482 12948 15555 17947 439 3453 5573 8605 10645 13022 15648 18128 489 3557 5647 8629 10744 13142 15788 18165 559 3603 5668 8812 10751 13214 15972 18390 766 3862 6800 8842 10761 13323 16045 18527 904 3909 5905 8847 10811 13355 16091 18599 1097 4036 6091 8976 10952 13624 16106 18723 1103 4059 6182 8980 10957 13630 16212 18790 1153 4104 6219 9059 10963 13665 16450 18876 1217 4116 6295 9140 11016 13737 16457 18962 1236 4121 6503 9195 11064 13851 16776 19029 1290 4157 6557 9321 11263 13914 16817 19062 1407 4321 6933 9322 11315 14014 16876 19175 1549 4354 7205 9343 11328 14148 16979 19193 1573 4368 7210 9379 11452 14167 16995 19355 1601 4439 7332 9437 11565 14187 17007 19161 1869 4543 7492 9474 11688 14193 17109 19485 1917 4681 7530 9539 11742 14356 17177 19555 1923 4833 7610 9573 12016 14430 17204 19598 2190 4861 7728 9695 12021 14450 17264 19619 2479 4900 7744 9731 12160 14520 17269 19677 2705 5009 7839 9771 12333 14562 17346 20075 2710 5075 7856 9850 12510 15068 17403 20168 2766 5123 7867 10071 12595 15202 17581 20341 2852 5137 8039 10278 12624 15218 17658 20394 2957 5165 8074 10284 12719 15304 17742 20729 3013 5293 8258 10379 12765 15348 17911 20950 3026 5338 8306 20956 GEBOREN 18 Mei. Johannt Marin, oudera C. de Groil en M. C. Reparon. Alida Willetnina, ouders C. van der Kleyn en A. van den Berg. Johanna, ouders T. Boshoff en A. C. Tier. - Wilhelmina Eliiabeth, ouders M. G. Begeer

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2