oh 5ID. P: DE, te melden BINNENLAND. 0° 1 I VrUdag 23 Mel. 4227. 1890. en 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. FEUILLETON. I Drogist. - fii het beste ereld. ra ie k ten N !1 iI ij j lil r i <OSt). 3 poldermeesters uit te komen. Het moest zijn {Uit het Eng els ch.} IV. toch van, dat ze een paar laten merken De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. t te verbou- Kloiweg bjj Ir. Timmer- racbt. nen dadeljjk sche Stoom- in ZOON, meriewinkel» laten zult, hebben.” Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. el 50 ets. I, Coiffeur. r. TUIJLL. andpijn, ont- onaangennme vorden zeker ijks gebruik I "fj t t emen-zeep. ansparant. n, «epen, welke reeg brengen. Hondwater tijd. 'W nen. de uit twee kroonljjst en hoog 3.15 M. i uit 4 deur- net pilasters 90 M. Alle lerin nd water, chen f 1.7S, Or. POPP's tanden ge- s Tandplom- tegen eiken 9 eene flinke Huideelt, I dagen tgd nste pijn te gevoeligste de STEDE- keuring van s 22 MEI ’ordt. )AAL, Directeur- AD VER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend, naar plaatsruimte. 1 De uitslag der verkiezing van 3 poldermeesters en 6 gecommiteerde ingelanden voor den Polder Reeu- wijk op gisteren was aldus Herkozen als poldermeester A. W. Veelenturf met Door de stemgerechtigde ingelanden van den Zuid- plaspolder zijn herkozen tot dijkgraaf de heer J. van der Breggen Az. te Leiden, en tot heemraad de heer W. A. van Houweninge van Sprang te Rot terdam. lijk, haveloos en half gekleed langs de straten en op de wegen op eene wijze zooals het tegenwoordige geslacht het zich niet meer kan voorstellen. Toen de werkinrichting geopend werd en eenige jaren daarna, werden daarin dagelijks honderden bedelaars opgenomen, dat op één dag (het was in Januari 1854) tot 936 klom, terwijl er zich nu hoogstens niet meer dan 10 ter opneming aanmelden en nu bepaalt het bedelen zich tot enkelen, die aan de huizen gaan vragen met inteekenlijsten voor wekelijksche, maan- delijksche of jaarlijksche bijdragen, tot opneming in het Bestedelingenhuis of in don winter tot het ver krijgen van soepbrieljes, doch vooral ook wordt er gebedeld door zoogenaamde kooplieden met lucifers, zeep of zoo ie'ts. Zoowel de Kamer van Navraag hier ter stede als het Bestuur der Werkinrichting heeft de ingezetenen per circulaire aangespoord laatstgenoemde bedelaars niet te geven, maar ze liever naar laatst genoemde inrichting te verwijzen, waar zij steeds kunnen worden opgenomen mits zij zich vóór 8 uur ’s morgens aanmelden. Zij moeten dan blijven tot ’s avonds 8 ure en daar wenkan, terwijl hun 3 maal daags goede voedzame spijs wordt verstrekt. Op een bijeenkomst van de Werklieden-Vereeni- ging Patrimonium was naar aan het Bestuur was medegedeeld, eenstemmig verklaardwdat zij, werklieden, ?liever zouden verhongeren dan naar de Werkinrichting gaan" en aan het Bestuur was ge vraagd wat toch wel de reden was waarom de overgroote meerderheid van hen voor wie de Werk inrichting bestemd is, daarin een schrikbeeld zien. Het Bestuur had daarop geantwoord, dat het Werk huis is opgericht tot wering van bedelaars doch dat het nimmer de bedoeling was om een aangename verblijfplaats te verschaffen met lekker eten en drinken en hen zoo tot het daar komen uit te lokken. Zij moesten niet verlangen om in het Gesticht te komen, maar veeleer, als zij er in waren, om er weer uit te komen. Het moest zijn en blijven een en aan legaten GOUDA, 22 Mei 1890. In de gisterenavond gehouden Algemeene Ver gadering der Werkinrichting tot wering der bedelarij werd door den Voorzitter, den heer W. J. Fortuijn Droogloever, in herinnering gebracht dat 2 Januari van dit jaar de Werkinrichting 40 jaar had bestaan, waarop spr. een tjerugblik sloeg op het afgeloopen tijdperk. Het 5, 10 en 25 jarig bestaan was indertijd in speciaal daartoe bijeengeroepen vergaderingen her dacht, terwijl toen de verslagen omtrent het in die jaren voorgevallene werden gedrukt. Daar in de laatste 15 jaren geene belangrijke veranderingen plaats hadden is zulks thans minder noodig, even min is thans noodig om, gelijk bij vorige jubilaea geschiedde, een rondgang te doen bij de burgerij tot het verkrijgen van giften ton einde een fonds te vormen, waartoe bij buitengewone nooden door groote werkelooshbid, stilstand van fabrieken of duurte der levensmiddelen de toevlucht zou kunnen worden genomen om in die nooden te voorzien. Dat fonds mag, dank zij de milddadigheid der Goudscbe ingezetenen en ook door enkele later ontvangen legaten, voldoende worden geacht om gedurende enkele maanden, dergelijke buitengewone rampen te lenigen. De gewone contribution1' echter kunnen nog volstrekt niet worden gemist en spr. betreurde het dat daarin eenige achteruitgang viel waar te nemen. Spr. drong er op aan dat de Goudsche ingezetenen de Inrichting zouden blijven steunen. Misschien zal deze of gene vragen aldus ging spr. voort wordt er dan nu in het geheel niet meer gebedeld Die vraag moet bevestigend worden beantwoord, maar op geheel andere wijze als vóór 40 jaar. Toen liepen de bedelaars, (mannen, vrouwen en kinderen) met troepen van 10, 20 tege- 7) //Een meisje, die geen twee jaar en geen tien jaar kan wachten op den man, dien zij lief heeft, is niet waard, dat men voor haar werkt,” zei John Dent geraakt. De oude heer had zich zelven wel kunnen stom pen, dat hij zoo dom was geweest, die twee bij elk ander te brengen. //En houdt Prue van jou?” vroeg hij aarzelend. «Dat heb ik niet gezegd, Oom «Maar wat drommel heb je dan gezegd?” //Ik zei, dat ik heel veel van haar hieldmaar ik houd het er voor, dat zij om mij al heel weinig geeft.” //Maar je praatte er jaar op je zou wachten.” z/Dat zei ik maar bij veronderstelling.” //Heb je er Prue iets van laten merken z/Neen, Oom.” //Dan verwacht ik, dat je dat als eerlijk man ook Dat beviel mijnheer Dent niet. Het kiesch gevoel van betamelijkheid, dat den jongen man had doen zwijgen, zoolang hij bij zijn oom onderdak was, kon onder andere omstandigheden wel eens geheel anders werken. Rivermouth was een uitmuntende positie, om van daar het beleg voor Willowbrook te slaan. Dat beviel mijnheer Dent heelemaal niet. //Waarom zou je je tijd te Rivermouth verknoeien? Daar is toch geen plaats voor je open. Waarom ga je niet naar Boston, of noch beter naar New-York” (of naar Jericho, voegde mijnheer Dent ervoorzich- zelven bij) z/waar tal van gelegenheden zijn, voor jongelui zooals jij?” rik kan hier in de stad veel goedkooper leven. Bovendien ben ik niet van plan mij in een of an dere stad in het Oosten neer te zetten. Ik ga naar den een of anderen nieuwen Staat, waar een ruimer veld voor ondernemingen openstaat en minder con currentie is en waar men gauwer fortuin maakt. Ik wil ineens rijk worden.” //Uniek!” zei mijnheer Dent onwillekeurig. z/En dan," vervolgde John Dent, als had hij de hatelijkheid niet gehoord, /zdan kom ik terug en vraag juffrouw Palfrey tot vrouw, als haar hart on hand dan noch vrij zijn.” z/Je zult me pleizier doen, die vraag uit te stellen, tot je terugkomt," zei mijnheer Dent, wiens toorn heftiger dan ooit ontvlamde. //Als je met gewold in Rivermouth wilt blijven rondslenteren, sta ik er op, dat je mij belooft, geen woord over je plannen tegen laatste toevluchtsoord als zij zonder te bedelen op geen andere wijze hun honger konden stillen. Dat velen er anders over denken als genoemde werklie den blijkt uit de omstandigheid dat op de geza menlijke verploegdagen in de verloopen 40 jaar 049775 personen zijn gevoed en het Bestuur ver moedt dat ook bedoelde personen, stonden zij voor eene keus, opname in de Werkinrichting zouden verkiezen boven //verhongeren." Het Bestuur hoopte echter van harte dat zij nimmer voor dat droevig dilemma zouden gesteld worden. Aan voeding is gedurende die 40 jaar 143248.39 betaald, zijnde door elkander gerekend ruim 11 centen voor iederen persoon per dag. Aan contribution en giften is ontvangen 170727.42 12500. Thans zijn er 38 vast-opgonomenen, die gehuis vest, gekleed en gevoed worden, van welke er 6 tusschen 'tie 80 en 90, 16 tusschen de 70 en 80 jaar oud zijn en 16 van jongeren leeftijd. De aftredende bestuursleden de hh. W. J. For tuin Droogleever en I). G. van Vreumingen wer den herkozen on eveneens do aftredende commissa rissen de hh. C. C. H. Prince, J. Biezenaar, P. Goe de waagen, C. G. van der Post en J. Kortonoever. In plaats van de hh. C. van Dillen en H. P. N. Koemans, die overleden zyn, werden tot commissa rissen benoemd d,e hh. G. A. Bouter en N. de Graaf. GOUDSCHE COURANT. Ik wil het niet hebben. Ik wil het niet En mijnheer Dent bleef wit van kwaad heid voor hem staan. z/Maar, oom Ralph, bedenk dan toch, dat ik u dit niet had behoeven te zeggen.” Z/Dat zou heel gemeen van je geweest zijn.” «Het zou niet geweest zijn, zooals ’t hoorde, Oom, en daarom ben ik er dadelijk mee bij u gekomen, eer dat ik er nog een woord van tegen juffrouw Palfrey gezegd had. Ik heb niet vergeten, dat ik onder uw dak was.” Inderdaad, hoe dwaas hij ook had gedaan, als eerlijk man had John Dent in elk geval wel degelijk ge handeld. Mijnheer Dent wist, dat zijn neef ongelijk had, met op zijn pupil te verlieven, en dat hij zelf groot gelijk had, zoo verontwaardigd te wezen. Maar hij begreep toch ook, dat zijn neef hem een klein beetje ontwapend had. z/Het is een gekke boel,” zeide hij, na eenig stil zwijgen. //Ik was blij, dat ik je op Willowbrook had; maar na die buitengewone bekentenis //Is mijn bezoek ten einde,” zei John Dent, hem in de rede vallende. #Dat wist ik wel. Ik ga van daag noch heen.” «En wat voor plannen heb je?” «Ik heb geen plannen; ten minste geen bepaalde plannen.” „Neen, ik wil zeggen: waar ga je naar toe?” //O, vooreerst zal ik hier of daar in de stad een kamer huren.”

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1