F. E. HAZEWINKEL, «s. fAFELKLEEDËN. POEDER CHOCOLADE OUDE GENEVER LIMONADE SIROOP MALAGA POFFERTJESKRAAM, P. P. SOOS, MEUBELEN. HUISRAAD, Te Koop een PIANO. ondergoederen Openbare Verkooping. hij SLOTEMAKER &Co. Bi A DER A ADVERTENTIEN. Fijne Zoete CÜocolaad Tabletten Wed. C. van 01JE. BU Marianne BLITZ ANSEL, Stol-wij 3sersl-a±s De krachtigste Wijnen DE FIJNSTE LIKEUREN De zachtste Cognac koopt mén tot de laagst© prijzen, bij J. F* HERMAM Zn. Tiendew. Marianne BLITZ ANSEL, Oosthaven 15. Hanglampen en Ganglantaarns. HLLSTkAMPs Fijne dubbel gebeide Genever, ORANJEBITTER, M. J. de GRAAF, Zn boedel, Zilver, Goud en Juweelen, Citroen en Frambozen A. y. OS Az„ Kleiweg E 73 en73a. Esc@zi.ces INGEZONDEN. 25 G-"ULldeii. 2;TXE"0"TX7-E SCHENK Zn. Th. van der STEEN, normaal W.BengerSöhnel TIENDEWEÖ 59. Volgorde der Verkooping: GELEGENHEJDS- Wed. van OWE, werden ging daar een man voorby, die nu en dan aan verstandsverbijstering lydt. Hij knoopte door 't hek heen een gesprek aan met een daar geplaatst milicien, nam hem plotseling de politiemuts van 't hoofd en liep er mee naar den Singel. De soldaat liep hem na en aan den waterkant gekomen greep de burger hem onverhoeds aan en sprong met hem in 't breede en Ndiepo water. Terstond snelden andere soldaten toe, gingen in het water en ont- wrongeu den woesjüeling zijn prooi. Gelukkig nog levend werd het /Slachtoffer aan den wal gebracht. De waanzinnig^/verdween in de diepte en werd een half uur later dood opgedregd. Burger en militair keimen elka&r niet en hebben elkaar ver moedelijk /vroeger nooit gezien. Na mét algemeene stemmen besloten te hebben, het aan i te schaffen derde dok te brengen op een lichtvermogen van 55 ton per strekkenden meter en de daarvoor te besteden som op 940.000, behan delde die gemeenteraad van Rotterdam Donderdag het (vroeger vermelde) voorstel van B. en W., om in de bestekken van aanbesteding het voorschrift op te nemen, dat elke aannemer van gemeentewerken zijne arbeiders tegen ongelukken op het werk moet verzekeren. De oppositfa daartegen werd toegelicht door den heer De MoncnjL die verklaarde dat hij tegen het voorstel groot be^w^ar had, omdat daarin op den voorgrond staat de möreele verplichting voor werk gevers om te zorgen voor hunne werklieden in de daarbij bedoelde gevallen, waartegen z. i. veel te zeggen valt. Zooveel mogelijk moet ieder, dus ook de werkman, voor zich-zeiven zorgen, zeide spr. alleen als de werkman daartoe niet bij machte is, kan de werkgever hem helpen. Maar dit beginsel wordt in het voorstel niet gehuldigd; integendeel, het initiatief van den werkman wordt geheel uitge sloten. Dit heeft een groot nadeel, meende spr. Het is bekend, dat vele werkplaatsen verzekerings fondsen hebben, waarin een gedeelte door deu werk man en een gedeelte door den werkgever wordt by- gedragen; het kost veelal groote moeite om den werkman daartoe te brengen, en daarom is er wel eens sprake van een verhoogd loon, waarvan een gedeelte voor het verzekeringsfonds wordt ingehou den; maar wanneer nu de gemeente den werkgevers de verplichting oplegt van risico voor hunne werk lieden, dan znllen de werklieden zeggen: nu valt er ook niet meer te spreken van korting op het loon. De heeren Van Raalte en Van Gennep verdedig den het voorstel echter krachtig, en met 18 tegen 9 stemmen werd het ten slotte goedgekeurd. Het bericht, dat Eyraud, de moordenaar van den Parijschen deurwaardejr Gouffé, te Havannah gevat is, wordt officieel bevestigd. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, de heer ttibot, seinde ter stond aan den heer De Montelar, den Franschon con sul te Havannah, en ontving ten antwoord, dat het bericht volkomen juist was. Niet alleen is het nu wel de echte Eyraud, die gevat is, maar zelfs heeft Eyraud zijn identiteit erkend. Reeds sedert geruimen tijd leefde Eyraud te Ha vannah, maar toevallig werd hij herkend door een zijner gewezen bedienden, nu distillateur te Havau- nah. Aanvankelijk aarzelde de man zijn ontdekking bekend te maken, want hij was natuurlijk eerst niet volkomen zeker, dat hij werkelijk zijn gewezen pa troon voor zich had. De distillateur begaf zich daarom naar het hotel Roma, waar Eyraud zijn intrek had genomen, maar de inlichtingen, welke de hotelhou der hem verstrekte, gaven den man de volkomen zekerheid dat hy werkelijk den moordenaar had gevonden. Eyraud had echter den man gozien en in hem terstond zyn ouden bediende herkend. Hij aohtte het daarom raadzaam onmiddellyk te vertrekken en verdween 's nachts. De politie was echter door den distillateur verwittigd en zette den moordenaar na. Spoedig haalden de agenten Eyraud in en maakten zich van hem meester. Dit ging niet dan na oen hevige worsteling, want Eyraud, die zeer sterk is, verzette zich met alle macht. Toen Eyraud naar Havannah was teruggebracht, weigerde hy eerst de vragen, welke do commissaris van politie hem deed, te beantwoorden, inaar de papieren, welke by hem werden gevonden, namen allen twyfel aan de identiteit van dqn gevangene weg. Eindelijk bekende Eyraud, die zich onder den naam Miguel Boski in het boek van het hotel had ingeschreven, dan ook dat hy de man was, dien de Frausche politie reeds zoolang te vergeefs heeft ge zocht. De Fransche Minister van buitenlandsche zaken heeft terstond by de Spaansche regeering de uitlevering van den moordenaar aangevraagd. De brigadier Soudais van de geheime politie, die Eyraud in de Vereenigdo Staten niet kon opsporen, zal nu ten spoedigste naar Havannah vertrekken om Eyraud naar Frankrijk over te brengen. Het onderzoek in zake Gabrielle Bompart was juist afgeloopcn en haar zaak zou reeds terstond na Pinksteren in behandeling zyn gekomen, maar na tuurlijk nu de hoofdschuldige gevonden is, blijft de behandeling van deze zaak voorloopig achterwege. Eyraud heeft getracht in de gevangenis zich de aderen te openen met een glas van zyn lorgnet, maar dit is niet golukt. Evenwel heeft de moorde naar zich een erustigen wond toegebracht. In zijn koffer vond de politio de Fransche bladen, waarin over den moord van den deurwaarder Gouffé werd gesproken, een revolver en een dolk. Het lorgnet dat Eyraud droeg, is reeds herkend als het eigendom van Gouffé. Gabrielle Bompart weet nog niet dat Eyraud gevat is. Voorloopig zal haar dit nog niet worden medegedeeld. Steenkolen turf. Een industrieel deelt in de Zeit- echrift fiir »piritu9-induHtrie mede, dat hy met best gevolg turf onder zyn steenkolen mengt en, sedert deze zoo hoog in |Jrys zyn gestegen, op die wyze daarvan recht veel besparon kan hij ondervindt dat de turf een ganz vorzüglicher zu feuerungt material büdet. Hy treedt de turf zoodanig dat de stoker ze gemak kelyk met de steenkool kan opscheppen bet mengsel bestaat uit s/8 steenkolen en '/8 turf: niet alleen is de turf dan zelf brandstof en surrogaat van steenkool maar zy maakt zi<ch vooral daardoor nuttig dat de steenkolen beter uitbranden het vuur blijft los, er vormen zich minder sintelbonken en de roosters werden er door schoongehouden. De oude, ervaren stoker van den berichtgever schudde bedenkelijk het hoofd toen hij last kreeg om daarmee de proef te nemen, maar zou nu niet gaarne meer de turf laten varen, omdat hij nu de stoom gemak kelijker op peil houdt en hot los houden en schoon maken der roosters hem veel minder werk geeft. Berichtgever vraagt of anderen, die wellicht op dit denkbeeld ook zyn gekomen, (het ligt tooh tegen woordig bij de hand,) er zoo tevreden over zijn als hy voor zoo ver zijne ervaring reikt, kan hij het raêleeren van turf met steenkool aanbevelen. Te Soeïabaja is voor eenigen tyd een brochure van den controleur Schmalhausen verschenen, waarin deze een en ander over Java's overbevolking in 't midden brengt. Zyn oordeel luidt tamelijk somber. Het toenemen der armoede, de achteruitgang en het verval van Java staat bij hem vast; en de groote oorzaak daarvan ligt naar zyn meening in de overbevolking, die reeds in de naaste toekomst dreigt; «allen econo- mischen en sooialon vooruitgang een onoverkomelijken hinderpaal in den weg legt, en elk jaar dichter bij een crisis voert. De juistheid van deze uitspraak wordt echter grootelijks betwijfeld door het Hbl., dat de soraberq beschouwingen eens aan de werkolijkhoid toetst. Hot is waar, de inlander is achteruitgegaan; maar niet door de oorzaak die de controleur aanwyst. De veepest, de Suikercrisis, de koffiebladziekte, en vooral de hooge belastingen, dat alles verklaart voldoende deu ongunstigen toestand der laatsto jaren. De overbevolking is hierbij echter geen belangrijke factor. Die zou zioh anders toch allereerst doen kennen door belangryke verlagingen van de loonen der koelies, en door overvloed van werkvolk. Doch we zien juist, dat in de laatste maanden uit de Preanger Regentschappen, Kediri, Pasoeroean, klachten rijzen over gebrek aan werkvolk. De koffieplanters van -Kediri, verklaarden, dat in hun gewest, voor duizenden en duizeden werk is tegen hoog loon"; de Batavi- asche dagbladen maken bezwaar tegen emigratie van Javanen naar Suriname en Australië, o. a. omdat in meenigo streek van Java thans handen te kort komen! Geeft nu de heer Schmalhausen den raad, om, ter voorkoming van een «sociale omwenteling in een niet al te verre toekomst", van regeeringswego krachtig de emigratie van de Javanen naar de Buiten bezittingen te bevorderen, het Hand. wil hiervan niets weten. Het feit dat Java goed bevolkt is en zyn bevolking nog jaarlijks toeneemt met 400.000 zegt de heer S. wyst op de wenschelijkheid, om de conversie van het communaal in individueel be zit te bevorderen, omdat/le Javaan dan meer jiorg zal besteden aan de goede bewerking zijner velden; om, met behulp van Europeesch kapitaal, de groote landbouw-nijverheid uit te breiden, waardoor menig Javaan in zyn levensonderhoud kan voorzienom krachtig den aanleg van irrigatiewerken ter hand te nemen, opdat de opbrengst der rijstvelden ver- dubbele. In één woord het staatsbestuur moet rekening houden met de zich steeds uitbreidende populatie, en alles bevorderen wat strekken kan om aau de levensbehoeften van deze te blijven voldoen. Geen emigratie dus op groote schaal, die onnoodig is en millioenen zou kosten. Ieti anders echter is het, Java's sterke bevolking te gebruiken om de ontwikkeling der buitenbezittingen krachtiger voort gang te doen maken dan anders bet geval zou zijn. Het is byv. te betreuren, dat ia de behoefte aan werkkrachten in Deli voorzien is door invoer van Chineezen. Een Javaansche kolonio ware daar beter geweest, en dat had zoo kunnen zyn, indien de Regserir.g daartoe indertijd had medegewerkt. Niet omdat er op Ja\a te veel, maar omdat er op In de bibliotheek van Ds. Hawkins was een werk over de metallographie, dat tevens een getrouw ver haal gaf van de goudkoorts in de eerste dagen, dat men naar Californië U*>g. John Dent had die boek doelen verslonden, zooals de held van Cervantes de boeken over de dolende ridders verslond en wel zoo lang, tot zijn hoofd een beetje in de war raakte en even als de onnoozelo man van Da Mancha, had John Dent ook weldra een eenvoudige ziel gevonden, op wien hij zijn dwaasheid kon overplanten, namelijk Joe, den zoon van diaken Twombly. Hun toebereidselen voor den tocht waren gereed en Joseph Twombly, door de geestdrift van zijn makker ontvlamd, brandde van verlangen om heen te gaan; maar John Dent bleef van den eenen dag tot den anderen besluiteloos door de oude stad en langs de rivier ronddwalen. In zijn hart koesterde hij een onweerstaanbaar verlangen, ora afscheid te nemen van Prudence l^Ifrey. Intusschen gingen de dagen op Willowbrook zeer stil, maar niet vroolijk voorbij. De oude heer was stil en somber en Prudence scheen opeens alle vroolijkheid verloren te hebben. Ook had ze een paar roosjes van haar wangen ver lorenmaar die kwamen plotseling terug, als zij aan de bekentenis dacht, die zij voor haren voogd had afgelegd. Die bekentenis had haar bijna even zeer verrast als hom. Sedert dien namiddag had geen van beiden den naam van John genoemd. Geen van hen beiden wist ook, of hij noch te River- mouth was, dan of hij die plaats reeds verlaten had. Den volgenden Zondag hadden ze beiden in de kerk haastig rondgezien, terwijl de een half hoopte en de ander half vreesde, dat hij er zou zijn; maar John Dent, die op de galerij achter het koor zat, had zich schuil gehouden. Hij zat met onafgewende blikken naar den bol van Prudence's besten hoed te kijken, en dat had den jongen man hoegenaamd geen goed gedaan. Zooals de zaken nu stonden, kon Prudence en wilde de oude heer niet naar Rivermouth gaan. Nu zij hem verklaard had, dat zij een jong mensch lief had, die haar niet om hare liefde had gevraagd, had zij zich den weg naar de stad afgesneden, zoo lang de jonge Dent daar bleef. Dit was een groote ontbering voor Prue; want zij verlangde er vurig naar, haar hart voor den goeden geestelijke in Hor seshoe Lane te ontlasten, die, zoolang haar heugde, haar raadgever en trooster was geweest, in al hare zorgen en bezwaren. t Eer de tweede Week ten einde was, had Prue rust noch duur meer. Ongetwijfeld had John Dent de stad lang verlaten. Maar als hij nu eens niet weg was? Als hij nu eens besloten had, er te blijven wonon? Moest zij "zich dan haar leven lang aU eene non opsluiten? Zij had in de stad eenige noodza kelijke visites te maken, bij de Blijdenburgh's en anderen. Haar gewone doen en al het genoegen van haar leven kon zij er toch niet aan opofferen, alleen omdat haar oom woorden met haar neef had gehad. Eindelijk zeide zy aan het ontbyt: «Oom, ik ga van morgen eens naar de stad." «Wil je den phaëton hebben?" vroeg mynheer Dent, hoewel niet van harte. «Neen ik'geloof, dat ik maar zal loopen, dan heb ik noch wat beweging." «Maar, Prue «Als u denkt, dat ik naar de stad ga, ora een jong mensch op te zoeken, die van mij is wegge- loopcn," hernam Prue, op zonderling ongeduldigen toon, «dan zal ik wel thuis blijven." «Ik denk daar in 't geheel niet over," antwoordde Dent, «ik wilde alleen maar zeggen, dat het beter was, dat je met rijtuig ging't is zoo stoffig op den weg." Prudence beet op haar lippen. «Je moet zelf weten, wat je 't best vindt, Prue. Je bent in den laatsten tyd al heel raar. Je moet vaak behoefte gevoeld hebben, aan de leiding van een zachter hand dan de mijne. Je hebt nooit meer leiding noodig gehad dan nu. Ik wilde, dat ik wist, Welke verstandige woorden Mercy -tegen haar kind zou spreken, als ze leefde." Prudence stond op en liep naar hem toe. «Als moeder hier was, zou ze my zeker zeggen, dat ik u vergiffenis moest vragen voor al het verdriet, dat ik u heb aangedaan van dat ik een klein kind was, tot nu toe. Ik heb spijt, dat ik laatst zoo tegqn u gesproken heb." Wordt vervolgd rittingen zoozeer in het belang van Java, als in dat der Bui tenbezittingen, is emigratie van Javanen een van Rogeeringswege te geschieden, maar de Regoering behoort haar te bevorderen, vooral door zich te onthouden van belemmerende bopalingen. Ons gezag op de Buitenbezittingen kan er slechts door winnen, wanneer zy meer en meer door vreedzame Javanen worden bevolktde Westerafdeeling van Borneo heeft inflertyd voldoende aangetoond, welke be zwaren er verbonden zijn aan de vestiging vap Chineesche koloniën. Geachte Heer Redacteur! In bladen uit vele plaatsen, konden we reeds lezen, dat do 18en Juni a. s., de Waterloodag, niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Tot mijne verwon- doring is hier ter stede, voor zoover mij bekend althans, nog geen enkele stem opgegaan om den 75sten verjaardag van dien gedenkwaardiger! slag op de een of andere manier te herdenken. Ik voor mij zou bet weinig vaderlandslievend vinden, wan neer Gouda, dat in '65 het vijftigjarig herdenkings feest zoo luisterrijk en heerlijk vierde, dezen dag niet waard vond door een of andere feestelijkheid in de herinnering te blyven doen voortleven. Ondergeteekende noodigt bij deze al vast allo stadgenooten uit dien dag, door hot uitsteken der vlaggen, de helden van véor 75 jaar te danken voor wat ze toen voor het Vaderland deden, terwijl hij hoopt dat dit stukje bij eenige invloedrijke inge zetenen den lust zal opwekken, zich tot een comité te vereenigen ten einde dien dag, al is het dan ook maar heel eenvoudig en weinig kostbaar, tot een volksfeestdag te maken. In de hoop, Mijnheer de Redacteur, dat U door het plaatsen van mijn stukje, mijn poging in deze zult willen ondersteunen, heb ik, na U te danken voor de plaatsing, de eer te zijn Een warm Vaderlander. V Voor de talrjjke bewjjzen van innige deelneming ondervonden bjj het overlijden mijner dierbare Ëchtgenoote en der Kinderen zorg zame Moeder, betuigen wjj onzen oprechten dank. A. H. van DILLEN, Kinderen en Behuwdkinderen. Gouda24 Mei 1890. 's Gravenhage, NOORDEINDE 139. Alle werkdagen van 10—11 en 1—2 te consulteeren voor ziekten van MAAG en INGEWANDEN. Een goed onderhouden platte PIANO voor Franco brieven onder No. 2006 aan het Bureau van dit blad. Prachtige nieuwe Dessins. Zeer groote keuze. van af 5 ct. 20, 25 en 30 ct. per ons. Verkrijgbaar bjj Dames- en Kinder Kleedermaakster, kunnen TEERLINGEN geplaatst .worden, ook kosteloos met inbegrip van LOOPWERK. OOSTHAVEN 15. De ondergeteekende heeft de eer te berichten dat hjj evenals vorige jaren is gearriveerd met zjjne die geplaatst is op voor het Kaaspakhuis van den Heer Van den BERGH. Hij zal des ZONDAGS, MAANDAGS en DINSDAG bakken en bestellingen worden ten spoedigste uitgevoerd. Dplmes- en Kinder Kleedermaakster. het beste voorbe-1 hoedmiddel tegen I verkoudheden en I tegen onvofdoendel huiduitwaseming. Alleen OChtwanneer I met nevenstaand waarborgmerk ge-1 stempeld met hetl 'r. a opschrift en onder de liaudtcekcuiug Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. Dépot by C. Hoogeitboom Cz Wjjdstraat te Gouda. Specialiteit in PETROLEDM ROOKSTEL LEN enz. enz. Heeft ontvangen de nieuwste Modellen verkrjjgbnar bjj Hooge Gonwe 255. De Notaris A. KLUIT te Moordrecht is voornemens op DING8DAG en WOENSDAG 3 en 4 JUNI 1890, aanvangende des morgens ten 9 uren, te Moordrechtop het Dorp, aan het Heerenhuis N. 157, in het openbaar, om contant geld, te VERKOOPEN Een goed onderhouden bestaande uit: Eene groote collectie oud PORCELEIN, waaronder een compleet groot gekleurd Japansch Kabinet-stel, alsmede oud blaauw geëmailleerd, Saxisch en Kronenburgsch Porcelein. Een antieke KLOK met speelwerk. waaronder een compleet Koffie en Thee Servies, Theeblad, kleinere Bladen, Trommeltjes, Tafel en Dessert Zilver, benevens divers Kristal met Zilver. Tafel en Dessert Messen, met parelmoeren heften. waaronder een Kabinet, Linnenkast, Buffet, groote en kleine Tafels, Stoelen, Spiegels, Pendules, Petroleum Kronen en Hanglampen, Waschtafels, diverse Ledikanten, Bedden, Ma trassen en Beddengoed, Bed- en Tafellinnen, Vloerkleeden, Gordjjnen, Kachels en Glas, Porcelein, Koper, Blik en Aardewerk en het geen verder tot een completen inboedel be hoort. Te bezichtigen: Zondag 1 Juni 1890 van 's middags 12 tot 5 uren en Maandag 2 Juni 1890 van 's mor gens 9 tot 4 uren. Dinsdag 3 Juni No. 1 tot 260, waaronder al het oud porcelein, dat begint bjj No. 109; daarna het zilver en het goud. Woensdag 4 Juni van No. 261 tot 611; daarna de staande Meubelen, die buiten op nommer worden verkocht, doch aldaar niet ge bracht, zoodat belanghebbenden worden attent gemaakt de nommers op de kijkdagen te no- teeren. Van af 28 Mei a. s. zjjn Catalogussen van dezen Inboedel, tegen betaling van 25 cents verkrijgbaar ten kantore van Notaris KLUIT voornoemd. 1.25 per Flescb. f 0.90, 1.-, 1.50 per Flesch. 0.65, 0.70 per Flesch. onmisbaar bg Puddings, Vla's enc. f 0.10 per Fleschje. Kleiweg No. 2 te Gouda. V

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2