PELEN »gne 5»® BINNENBAND. 912» N EN m dt 1AI Nieuws- en narln IEN. Apoth. ■ft° 1N00. Vrijdag 30 Mei. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. I 4 FEUILLETON. I )0T. t nts. 1R1NKMAN. SOZEN- PEEN. anen, e, voort- gesteld- ortadmu- i Apotheker »zen boven l ibeth, 6 Aicoaderlgke Nommers VIJF CENTEN. er de publiek O (Vit het Enpelech.') V. VI. I Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. hoofd heid t JL, IMMERS, is bezorgd. Pvbliak luUUMJk den Heet tot en met >opt meteen «•Jn (t), Irzburg, iterzburg, tzan, ham, ADVERTENTIEN worden geplaatet van 1—t5 regels a 50 Centen iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. geschilderde Janskerk te enis der St. eningen enz. rlijk levens- e Gebroeders Deze opdracht ia op talentvolle wijze langeloos vervaardigd door onzen Kromhout Jr. goudsche courant. zoosls die door U bedreven zijn, ook weet te wuar- deeren en op prijs te stellen, daarvan draagt het huldeblijk dat ik (J uit naain van officieren, onder officieren van dit garnizoen en vele atadgenooteu mag aanbieden het bewijs (Hier overhandigde spr. Hugs een prachtig gouden remontoir). Z. M. de Koning heeft uwe verdiensten reeds gehuldigd door U het kostbaarste kleinood voor dou soldaat, het ridderkruis der M. W. O. op de borst te doen hechten; zoodat U zal achterstaandoch ik vertrouw dat ook geschenk U aangenaam zal wezen en de dag heden steeds in blijde herinnering bij V zal 1«) Zoo gingen die twee van elkander Prudence Palfrey om haar kalm en eentonig loven op brook voort te zetten en John Dent om zijne draken te gaan zoeken. wereehe t 70 Cents» tiket, het nier dooaje harentwil ging hij verreweg om ontbering en gevaar, ja den dood te trotseeren het bleek haar ten duidelijkste, dat het om harentwil was en zij had hem laten gaah, zonder het woord uit te spreken, dat hem de taak zoo oneindig veel verlicht zou heb ben. Het is waar, hij had haar verzocht, dat woord niet uit te spreken; maar als een eerlijk meisje had zij het daarom toch wel kunnen doen. Zij had hem een koude wang te kussen gegeven, terwijl zij haar armen om zijn hals had moeten slaan. Wat belette haar hem lief te hebben en te zeggen, dat zij hem Wilïow- GOUDA, 29 Mei 1890. Gisterenavond werd den Ridder van de Militaire Willemsorde F. C. A. Buijs door do Burgerij en hot Garnizoen van Gouda een luisterrijke ovatie ge bracht. i Daartoe hadden zich ten 7 ure in de feestelijk versierde Captine der Kazerne vele belangstellenden vereenigd. In het midden der zaal had de Com missie, bestaande uit de heeren G. J. Steens Zijnen, W. Comfurius en H. J. Iwes, plaats genomen, met verschillende autoriteiten, den Wethouder J. M. Noothoven van Goor, den Majoor Kommandaut van de Schutterij H. W. G. Koning, don Kapitein Van der Wal, tydelijk bataljons-kommandant, benevens Ridder Buijs en zijne moeder. Verder waren aan wezig do officieren en onderofficieren van het Gar nizoen, de officieren der dd. Schutterij, sergeant Jtaumao, ridder van' de Militaire Willemsorde, vroe ger hier in garnizoen enz. enz. De Gep. Kap. bij het O. I. Leger W. Comfurius nam het woord en sprak als volgt Ridder BuijsHeld van Kota Toeankoe I Het is mij eene aangename taak U uit naam van vele stadgenooten, officieren en onderofficieren van dit garnizoen, het welkom toe te roepen in deze gemeente. Met belangstelling namen wy allen kennis van de geestdrift volle ontvangst U te Am sterdam bij uwe aankomst in het Vaderland te beurt gevallen. Gaarne hadden wij U bij uwe aankomst alhier eene even schoono, oven schitterende ont vangst bereid, doch door onbekendheid met het juiste tijdstip van aankomst alhier, heeft dit geen plaats kunnen hebben. Dat de harten hier te Gouda echter even warm kloppen als te Amsterdam, dat ter eere men te Gouda daden van moed en zelfopoffering, Kota Toeankoe. Leve Buys elk stoffelyk blijk van waardeering daarby misschien voor ons van blyven. 1 Gij zijt nu gedwongen door de govolgen uwer 1 verwonding de militaire loopbaan vaarwel te zeggen, wij wenschen U echter een lange reeks van blijde gelukkige jaren in de burgermaatschappij toö, wij twijfelen niet of gij zult ook daar trouw uw plicht vervullen tot vreugd en trots uwer ouders. Moge de waardeering van uw kranig gedrag te Kota Toeankoe voor U eene aansporing zijn om ook in de burgermaatschappij uit te blinken en voor uwe ka meraden van het leger om by voorkomende gelegen heden U na te volgen in het verrichten van kloeke, ridderlijke daden. Het zij mij vergund aller* die op een of andere wijze het hunne hebben bijgebracht tot het welslagen dezer ovatie den dank der commissie te betuigen. Dat ik mij geroepen gevoelde het woord tot U te richten was niet omdat ik beter dan een ander meende te kunnen doen, doch omdat ik als oud- officier van het Indische leger, die zelf gewond op het slagveld heb gelegen, beter dan iemand hier tegenwoordig, het kranige van uw gedrag kan waar- deeren, daarom stel ik u, Mijne Heeren voor met mij in te stemmen in een krachtig driewerf hoera 1 van den dapperen ridder, den held van Met geestdrift klonk eeu tot driemaal toe herhaald hoera door de zaal. Ridder Buys sprak daarop een hartelijk woord van dank voor het ontvangen blijk van sympathie. Zijn gansche leven zou hem dit aangenaam zijn en waar hij zich in zijn volgend leven ook mocht be vinden, steeds zou een blik op het hem vereerde horloge den dag herinneren, waarop het hem was geschonken. Nauwlijks had hij geëindigd of de Sergeant Op- perhuizen trad naar voren en bracht hem in g.»ed gekozen bewoordingen namens de onderofficieren, hier in garnizoen, hulde toe voor zijn heldendaad. Niet alleen als militair ook als mensch had hij zich aller achting waardig gemaakt en als blijk van waardee ring bood spr. hem een prachtig gebonden exemplaar aan van het interessant Atjeh-Album^ bevattende tien photografische afbeeldingen uit Atjeh, naar opne mingen door wijlen den officier bij het O. I. Leger 8. Bouga met tekst van G. E. V. L. van Zuijlen, gepensionneerd Kolonel der Genie van het O. I. Leger. Bij het album was de volgende opdracht gevoegd. Aan onzen Krijgsmakker F. C. A. BUIJS voor zijn trouw, moediz en beleid tol gedrag bij het gevecht van Kota Toeankoe, op den 26n Juli 1889. De onderofficieren van het 5e bat. 4e reg. Infanterie in garnizoen te Gouda. Opnieuw sprak Buijs eeu gevoel vol woord van erkentelijkheid. Daarop volgde nog menig hartelijk woord. Zoo sprak <le heer G. J. Steens Zijnen Buijs toe namens de burgerij van Gouda. Zeer gaarne had spr. de uitnoodiging aangenomen om -zitting te nemen in do en geheel be- stadgeooot, deo heer W. juist toen hij den hoek van Pen hallow Place omsloeg. Het was de weduwe Mugridge, die voor haar deur haar stoep stond te vegen. «Wie had dat kunnen denken, dat ik u zoo vroeg in den morgen zien zou. Zeker uw neef noch eens goeden dag gaan zeggen, eer hij naar Californië gaat? Gisteren morgen zag ik hem en juffrouw Prudence bij den dominé noch zoo kirren en trekkebekken, dat ik al zoo dacht, dat hij wel gauw weg zou gaan. En Joe ook, och heden! Ze‘zeggen, dat ze bij Twombly dan maar danig in de narigheid zitten Mijnheer Dênt bleef niet staan wachten om noch meer te hooren; hij lichtte even zijn hoed voor de oude juffrouw en vloog de straat uit. //Nu zou ik wel durven wedden,” zei de goede ziel, terwijl zij peinzend op haar bezemsteel bleef leunen, en den heer Dent, die langzamerhand in de verte verdween, met haar doffe, blauwe oogen .na keek, „ik zou wel durven wedden, dat ze dien jongen Dent tegen dat meisje van Palfrey opgezet hebben en dat er standjes geweest zijn. Dat heb ik ook al lang gedacht, ’t Is wel al veertien dagen geleden, dat Clem Hoyt dien jongen Dent zijn koffer is gaan halen en sedert heeft hij Zondags ook niet meer,in de bank gezeten. Ik houd ’ter voor, dat het daar op Willowbrook ook niet aardig ‘toegaat. Wat de menschen toch mekaar een boel te doen kunnen maken vooral als *t in de familie ’s, ’t is zonde voor God!” Mijnheer Dent zei Prudence heel koeltjes goeden Toen Prue thuis kwam, zei ze tegen haar voogd niets van haar gesprek met John Dent, in de pastorie. Zij was niet bepaald van plan de zaak geheim te houden; maar alles was haar thans noch te nieuw en te vreemd, om er dadelijk over te spreken. Zij was geheel in de war en had tijd noodig om er eerst bedaard over na te denken. Den hal ven nacht lag zij wakker en haalde zich alles noch eons door het l en langzamerhand verweet zij zich haar koel en koketterie. Hoe edelmoedig had John Dent zich jegens haar gedragen en hoe vol berekeningen koud ovefibg had zij van hare zijde gehandeld. Om liefhad? De edelmoedigheid was geheel aan de zijde van haar minnaar, en daar is geen enkele vrouw mede tevreden. Daarom slóeg Prue’s hart boe langer hoe warmer voor hem, juist omdat zij zich niet de minste opoffering had kunnen getroosten, en zij viel in slaap met de gelofte op haar lippen, dat als ze John Dent niet trouwde, zij nooit zou trouwen. Aan de deur van de ontbijtkamer ontmoette Prue den volgenden morgen haar voogd, die van eene wan deling terug kwam. Vroolijk en vroeg was hij dien morgen te Rivermouth naar de markt geweest en bij die gelegenheid had hij het onverwachte geluk ge had, zijn neef en Joseph Twombly met hun bagage op het perron van den spoortrein te zien staan. Maar onderweg had roijuheer Dent toevallig een nieuwtje gehoord, dat zijn geluk een beetje temperde. „Wel heeremijntijd is uwé daar, mijnheer Dent,” riep een schelle, krassende steAn vlak achter zijn rug, De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1