AZEN, geschilderde Janskerk te enis der St. eningen enz. srljjk levens- e Gebroeders ibcth. BINNENLAND. PjRI^EjNjG®. f :n, 1,’" 4234* Maandag 2 Juni. Ljiibes, Li 1S90. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 4 1 De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. FEV1LLETOX. apen, appen, IMP Jr. nts. 1OEF I i 2 idbouw, rverij srij, der Belgen. er; RDAM. doornen van ntels, Costu- jrdijnen', Be- i- en Bont- «•1890, L’4 .- I Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van (Vit het Engelsch.) I lelP( i tl v VI. 4 goud in Montana wat itreken bij de 73 en 73a De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. 11 ƒ10.- ningtneesier l B baar bij el 50 ets. i, Coiffeur. TUIJLL. GOUDA, 31 Mei 1890. Z. M. heeft den heer F. S. W. Gautier benoemd tot burg, der gemeenten Goudorak en Berkenwoude. 1 mde Kunsten li/ecteur der Utrecht. 1RJNKMAN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. Oudewater. jzen zal de au PREKEN. iluit van Huideelt, I dagen tijd nste pijn te gevoeligste G OU DS C HE courant. ADVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. een persoon had vijf da- Voor eenigen tijd ontving de zadelmaker B. TieL man te Zuidbroek eene gesteendrukte circulaire, hou dende verzoek om prijsopgave van éénpaardstuigen. De geheele circulaire getuigde van zaakkennis. De onderteekening (met stempel) was Th. Tikkelens; de plaats van afzending: Den Haag. Door genoemden persoon werd hierop eene prijsopgaaf verstrekt, waarna al heel spoedig eene bestelling volgde tot een bedrag van f 51.25, te zenden per spoor als ijlgoed, met verzoek na 8 dagen eene postquitantie af te geven, tenzij de leverancier mocht goedvinden dat het geld aan hem per postwissel werd overgemaakt. Onze zadelmaker, al half en half in de wolken over zoo danige bestelling, die hem maar eventjes „residen- tieleverancier" zou yiaken, had echter de voorzich tigheid, alvorens tot uitvoering der order over te gaan, met een ingezetene daarover te spreken, die al dade lijk al zijne hoop den bodem insloeg door te ver klaren dat dat schrijven alléén afkomstig kon zijn van een persoon die in de politiewereld met den naam van //flesschentrekker” bekend staat. Aan den com missaris van politie in Den Raag werden hiefop in lichtingen gevraagd, die voor een paar dagen, door tusschenkomst van don burgemeester, belanghebbende verwees naar het politieblad van Januari jongstleden, waarin het publiek wordt gewaarschuwd tegen een tiental personen (waaronder ook deze man), die veelal schrijven op advertentien, waarin iets te koop wordt aangeboden of orders opgeven op alle mogelijke arti kelen, zeker niet met het doel om direct te betalen. Natuurlijk komt van de aflevering niets. Naar men meldt, is te Eindhoven aan de slaapziekte overleden. De man gen achtereen geslapen en is niet weder ontwaakt. Ook te Dodewaard moet een geval met doodelijken afloop zijn voorgekomen. Een patiënte stierf daar, na twee dagen slapende te hebben doorgebracht. (Fad.) Op initiatief van de muziekvereniging tlEuterpe” te Oudewater zal ook daar de gedenkdag van den slag bij Waterloo feestelijk worden herdacht waar schijnlijk door het houden van een optocht en het geven van'eene uitvoering. Het O. M. bij de Utrechtsche Rechtbank, dat waargenomen werd door den subst.-*officier'van jus titie, mr. N. de Ridder, heeft conclusie (jenomen in het geschil tusschen kerkvoogden van de Ned. herv. gemeente te Oudewater en ds. W. F. A. Winckel over de vereffening van de schaderekening, die van ds. W. gevorderd wordt op grond van bet vonnis der rechtbank van 6 Juni 1888, waarbij hij veroor deeld werd tot ontruiming van de door hem bewoonde pastorie. Mr. de Ridder acht het bewijs niet gele verd, dat tijdens de aanneming van het beroep door ds. Wildeboer te Oudewater geen geschikte woning voor den beroepen prèdikant te krijgen was, en even min' dat de tuin der pastorie verwilderd was; wel is het derde feit bewezen, nk dat eenige glasruiten gebroken zijn gedurende gedaagde’s wederrechtelijk bezit. De conclusie strekt, dat de rechtbank het bedrag der schadevergoeding zal bepalen op 455,10 de door het eischende college gevorderde som bedraagt 1109,25, terwijl de gedaagde een bedrag van f 440, heeft aangeboden, met compensatie van de proceskosten in dier voege, dat ieder der partijen hare eigen kosten dragen. Uitspraak over vier weken. 1) Eigenlijk had de ontdekking van later plaats dan hier vernield is. Door directeuren van de Vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag is aan de vrije universiteit benoemd tot buitengewoon whoog- leeraar” in de rechtsgeleerde faculteit, om onderwijs te geven in het hedendaagsche burgerlijk recht, han delsrecht en procesrecht, de heer jhr. mr. WT. H. de Savornin Lohman Az, adjunct-commies bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Tevens is mr. Fabius ontheven van het onderricht in het hedendaagsche burgerlijk recht en aan dezen opgedragen het onderricht in het staatsrecht. i posterijen noch zoo primitief mogelijk was. Men I beweerde, dat het land onveilig werd gemaakt door kerels, die op den loer lagen, tegen dat er onbewaakte goederentreinen naar de goudvelden gingen en die gelukkige goudzoekers opwachtten, die van de mijnen terugkwamen. Ook hadden heele troepen van den stam der Bannocks de kwade gewoonte, al schreeu- I wende rond te trekken, de post van den weg af te jen en hun lichaam met afgestempelde postzegels versieren. Onder deze omstandigheden zou de correspondentie met de Staten heel moeielijk wezen en kon ze onmogelijk worden. Dent en Twombly reisden met een troep van veertig a vijftig man, die bij hun aankomst ter plaatse van bestemming in Red Rock Canon enkele vroeger afgebakende stifkken grond, onder elkander te verdoelen hadden. De kern van het gezelschap bestond irit Twombly, Dent en een ander jongmensch, Nevins genaamd, dien zij te Salt Lake City hadden gevonden. Deze Nevins scheen reeds in ’56 in Californië zijn fortuin gemaakt te hebben en dit een paar jaar van te voren in de een of andere ongelukkige speculatie bij de zilvermijnen verloren te hebben. Hij was met een troep anderen te Nevada aangekomen en te Salt Lake City ge arriveerd met éen pak kleeren en een grooten voor raad goeden moed en energie. Hij was uitstekend thuis in ’t goudgraven en in alle opzichten een knappe vent, die aan de nieuwelingen de grootste diensten zou bewijzen. Zij zouden met hun drieën zuiver coöperatief te werk gaan. Nevins stelde zijn kennis en ervaring tegen hun kapitaal en onwetendheid. John Dent was recht vroolijk. Hij en Twombly en Nevins hadden een eed gedaan, dat als er goud in Montana was, zij het hebben zouden. Er was zeer zeker goud, en drie stoute harten en drie paar sterke handen waren gereed het o\ eral op te zoeken. wïk dank den Hemel,” schreef hij, dat oom Ralph mij in zekere zaak tegengewerkt heeftanders zou ik op dit oogenblik in New-York nog rondscharrelen, met een ellendig inkomentje, in plaats dat ik, zooals nu, rondtrek met een zestig flinke jongens om te Red Rock Canons een vorst .lijk fortuin op te rapen.” «Nu," zei oom Dent aan het einde van de vier losse en onsamenhangende bladen, ffik hoop van harte, dat hij een koninklijk fortuin zal vinden.” In al die bladzijden geen woord van liefde, geen toespeling op het verledene, behalve de zinsnede, die wij boven aan haalden. De lezefes had de lectuur ook zeer bedaard 'eu zonder eenig stotteren ten einde gebracht. Er was Prue edn steen van het hart gevallen want zij had den brief geopend tervrijl zij met zekere ansnninn- afttrn1-- op haar voogd maken zou, zelfs nu, terwijl hy in zulk een aangename stemming bevond, en mijnheer Dent zelf was recht in zijn schik, dat er niets hartstochtelijks in dpn brief stond, hoewel hot {luidelijk genoeg te merken was, waprqan de schrijver steeds gedacht had. Z. M. heeft bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot officier van gez. Ie kl. de officier van gez. 2e kl. dr. J. H. P. Wal raven. In de zitting der Utrechtsche Rechtbank gisteren moesten tereefet staan D. v. A. en G. d. R., beide wonende te Oudewater, bekl. van weder- spannigheid tegen een ambtenaar, aldaar gepleegd. Alleen G. d. R. was ter terechtzitting versche nen. Uit het verhoor bleek, dat bekl., van beroep harmonika-speler, den 2 April jl. te Woerden zijnde, toen lust gevoelde om in plaats van zijne lier te tokkelen, een roffel te slaan op het lijf van een bedienend ambtenaar. Deze ongemotiveerde wijzi ging van bedrijf, waarin hy bijgestaan werd door den )e bekl., deed tegen beiden een eisch stellen van gevangenisstraf voor den tijd van eene maand. 14) De brief kwam niet uit Californië, zooals ze eerst meenden, maar* was gedateerd uit een onbekend dorpje met een barbaarschen naam ergens op de grenzen van Montana. Ter elfder ure hadden wonderverhalen van ont dekkingen van goud op het indisch grondgebied de plannen onzer fortuinzoekers gewijzigd. In plaats van voort te gaan naar San Francisco, waren zij voort getrokken naar de andere zijde van het Rotsgebergte. Nu waren zij op weg naar de nieuwe goudvelden. In Salt Lake City hadden zij stil gehouden om ge reedschappen, tenten en voorraad op te dqgu. John Dent had het te druk gehad om te sèhrijVen; hij wist niet, wanneer hij weer zou kunnen schrijven; waarschijnlijk in de eerster maanden nieli Zij waren op weg naar de wildernissen, waar dé'inrichting der De gemeenteraad van Nieuwveen (bij Alfen) heeft eenparig beslotqft, dat het te benoemen hoofd der openbare schooi zal genieten êene jaarwedde van f 1000 (tot heden bedroeg zij f 900), onder be paling echter, dat hij herhalingsonderwijs in den winter zal geven, en de gelegenheid geopend worde om onderwijs in de Fransche taal te ontvangen. edn steen van het hart gevallen brief geopend terwijl zij met zekere spanning afwachtj^ welke uitwerking een minnebrief wel r - zich zulk

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1