twsEsaasiior PARASOLS! EENIG SEPOT VAN TEEE. Port a port mmmm POSTERIJEN. MEID-HTJTSHOÏÏDSTEK, „Zeer geurige Tlxee Jiger Ondergoederen, Fabriek te Westzaan. fill sOperitare Verkooping. Inlooedel, MEUBELEN HUISRAAD, Openbare Verkooping Hel Koffiehuis FEAMBOZENAZUN EN P. P. SOOS, COSTUÜM-NAAISTER Buitenlandse!) Overzicht. PETR0LKUM-N0TEERINGEN ADVERTENTIËN 3ST acih.tlierrLa.exi,, SCHEKK Zn. Onovertroffen KWALITEIT. Opgericht 1828. S TO PTHEE, 1 A. v. OS Az,, Kleiweg1 E 73 en 73a. j Silver, Goud en Juweelen, M. RAVENSWAAY Z0NE\, «DM11imi SIROOP van l)ij A. H. TKEPE, Apntti. Hanglampen en Ganglantaarns. Wed. C. van 0IJE, V Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. ■a i burgerlijke Stand. VORSTER. fEN GEMEUBELEERDE 2I1[- met aparte SLAAPKAMER Soliedste fabrikaat in 't gebruik, CONCUREERENDE PRIJZEN Alom verkrijgbaar in bussen van 160, 0 85 en 0 45. T. CBEBAS. Volgorde der Verkooping-: (Men wordt verzocht op 't MERK te letten) te WADjDINXVEEN CITROEN- en FRAMBOZEN- TIENDEWEG 59. KI'ITERS,XjMA' Blijkens het Voorloopig Verslag kwamen in af- deelingen der Tweede Kamer verscheidene leden met nadruk tegen het versohuiven eener definitieve regeling van het kiesrecht op. Nu die regeling niet vóór de verkiezingen van 1891 zal plaats heb ben, zal zij allicht weer voor geruimen tijd worden verdaagd. Vooreerst zal van de zaak wel niets komen, en het streven om te geraken tot een huis mansstemrecht" of tot een stelsel van proportioneele vertegenwoordiging zal weder op den achtergrond worden geschoven. Men betreurde dat de Kegeering den rustigen tijd, waarin ons land thans verkeert, liet voorbijgaan zonder een herziening of, zooals sommigen Verlangden, uitbreiding der kiesbevoegd heid tot stand te brengen, welke op den duur toch niet kan uitblyven, maar die nu wellicht in tjjden van agiatio en beroering zou moeten worden be handeld. Het prestige der Regeering zou verhoogd tijn door vóór 1891 de definitieve regeling van het kiesrecht tot stand te brengen, zeiden deze leden. Vele leden meenden voorts, dat het tegenwoordig voorstel geen andere bedoeling kan hebben dan om het aantal politieke vrienden der Regeering in de Kamer te vermeerderen, wat h. i. bewees, dat de Regeering zich niet 6terk gevoelt en niet gerust is ten aanzien van den uitslag der aanstaande alge- meene verkiezingen. Al verwonderde die vrees niet, waar de Regeering in gebreke is gebleven om aan de dringende bohoefte tot wettelijke regeling van verschillende belangrijke onderwerpen, in strijd met hare eigen toezeggingen, gevolg te geven, ernstig keurde men het toch af, dat de Regeering, die voor de bolangen des lands en niet voor die eener politieke richting heeft te zorgen, een ontwerp indiende, dat enkel strekt om eén bijzondere richting te steunen. Zij heeft dit reeds eenmaal te vergeefs gepoogd met de wijziging van de Provinciale kiestabel; thans doet zij het andermaal, met de wetenschap dat elke verandering in de afvaardiging uit de groote steden voor haar bijna zeker winst moet zijn. In 1887 had de toen malige meerderheid het in hare macht, de verdeeling der kiesdistricten in te richten naar haar wensch maar de liberalen trokken loyaal en onpartijdig hun amendement inmen had pu„ mogen verwachten, werd gezegd, dat thans anderzijds ook niet op hot toen verworpen amendement-Schaepman zou zijn teruggekomen. De zonen van den Khedive, prins Abbas, de troon opvolger 16 jaar oud, en prins Mehèmet-Ali,. oud 14 jaar,' zullen in den loop van dezen zomer, ver moedelijk in de maand Augustus, ons land bezoeken. Zij worden vergezeld door den particulieren secretaris van den Khedive De Martino Pacha en eenige hof beambten van minderen rang. Jhr. Van der Does de Willebois, politiek agent in Egypto, komt dq volgende maand met verlof hier te lande en zal de prinsen vermoedelijk vergezellen op hunne reis door ons land. Omtrent den vermoedelijken kindermoord te Hoen- derloo ondejjApeldoofn, meldt het U. D.+ Ruim een jaar geleden huwde een paar, waarvan de man in het huis trok door de vrouw bewoond, welke vrouw thans is overleden. Nu de man zich van alles wil ontdoen, om en gar^on te gaan wonen, komt ook de linnenkast aan de beurt, en men vindt daarin een dichigenaaid pak, dat na openiug blijkt wAls ik een man was," zei Prudence, //zou ik geen knecht in een winkel willen wezen, of den heelen dag als een pop op,een kantoorkruk willen zitten met een pen achter mijn oor, terwijl werelden vol schatten en avonturen voor dappere harten openstaan. Neef John had groot gelijk, dat hij heenging, en ik hoop maar, dat hij ook niet weerom komt, voordat bij zich flink geweerd heeft als een man. Het zal voor hem een goód ding wezen, het zal hem zelf vertrouwen geven en „Maar, fieve Prue," zei mijnheer Dent knipoogend, *ik geloof, dat het hem daar nu niet aan mankeerde." Nu, maar het zal hem dan toch in allen gevalle goed doen," zei Prue deftig, en op heel wat lager loon voegde zij er bij, terwijl zij met haar heldere kijkers haar oom aanzag, en toen de lange wimpers neersloeg: «en nu u weer zoo goed voor mij is, kan het mij ook niet zoo heel veel schelen, dat hij weg is. Ik zou immers alles kunnen verdragen, ftls ik toch bij u kan komen, die vader en moeder en minr naar en alles voor mij wil wezen." Zij wilde hem blijkbaar voor zijn inschikkelijkheid beloonen. De woorden vloeiden als honig van hare lippen. Een uur vroeger zoudeh zij vol bitterheid jegens hem geweest zijnmaar hij was in de laatste zestig minuten een geheel ander mensch geworden hij had zijn dwaasheid vertreden en zou thans als een kostbaar geschenk de eenige soort liefde aannemen, die zij hem noch schenken kon. Hij moest de kleur weder op die wangén brengen, hij moest dat ontsteld een kindergeraamte te bevatten. Reeds lang had de man gedacht, dat er zoo'n vreemde licht in huis was, maar had dit nooit onderzocht. Eeue buurvrouw oordeelde het best, dit pak nu aan den schoot der aarde toe te vertrouwen, doch de honden brachten de politie op het spoor. De zaak wordt streng onder zocht. Door bemiddeling der Nederlandsche Heidemaat schappij zyn dit voorjaar weder aan verschillende personen verschaft kunnen worden ruim 2000 KG. dennenzaad, waarvan 76 pCt. kiemkracht gewaarborgd was, tegen/1.75 per KG. Wanneer dit vergeleken wordt bij de hoeveelheid van 600 KG., welke ver leden jaar verstrekt werd, blijkt daaruit wel, hoe men meer en meer van de tusschenkomst der Hei demaatschappij gebruik weet te maken. Een Amerikaan8ch blad verhaalt een zonderling staaltje van Sarah Bernhardt's edelmoedigheid. Mevr. Bernhardt had eens in een boekwinkel voor een groot bedrag iukoopen gedaan. Op het punt weg te gaan, nam zjj oen potlood en keek rond naar een stukje papier. Niets vindende dan een fraai in kalfsleer gebonden roman van Schott, nam ze dien op, schreef iets op een der bladen en scheurde dit er kalm uit, waarna ze het glimlachende aan den verbaasden winkelier overhaudigde en de deur uitstapte. Op het blad had co een toegangsbe wijs voor 2 personen voor een harer voorstellingön geschreven en dus een prachtig boek bedorven. Uit Potersburg wordt gemold, dat men aldaar binnen eenige dagen den officier der kozakken Peshkoff verwacht, die geheel Siberië te paard is doorgereden. Hy verliet Blagovetschink, Oost-Siberië, omtrent zes maanden geleden. Vóór eenige dagen heeft hij zijn intrede gedaan te Moscou, waar hij door het volk feestelijk ontvangen werd. De afstand tusschen Blagovetschink en Petersburg is 4500 mijlen. Het is opmerkelijk dat deze tocht werd afgelegd met een gewoon kozakkenpaard, hetwelk Pheskoff slechts kort vóór den aanvang zijner reis gekocht had en hetwelk voor zulk een taak niet was afgericht. Te Petersburg wacht den stouten reiziger een schitterende ontvangst en men denkt dat de Czaar hem in gehoor zal ont vangen. Waarschijnlijk zal hij zijn tocht langs Berlijn en Parijs voortzetten naar Rouaan of Havre, en dan zal hij van den Stillen naar den Atiantischen Oceaan gereden zijn. De commissie uit den Boheemschen Landdag voor den Duitsch-Czechisdhen Auegleich heeft hot voor stel omtrent de landbouwraden goedgekeurd, maar de behandeling der overige paragrafen van het vergelijk tot hare latere bijeenkomst verdaagd. President Carnot ia te Parijs teruggekeerd, maar do hertog vau Orleans bevindt zich nog te Clair- vaux. De Gauloie, een der monarchistische bladen, had er van gesproken, dat de president, nu hjj op zijn reis ook Clairvaux zou voorbijgaan, van deze gelegenheid zou gebruik maken om den prins gratie 'te verleenentot dusver is eohter door den heer Carnot geen besluit van dien aard genomen. Toch wordt beweerd, dat de invrijheidstelling niet zoo heel lang moer zal uitblijven. De heer Constans verklaarde ten minste aan een van de en ontrust gelaat weder leeren stralen van geluk. Welk een hardvochtig egoïst was hij geweest, toen hij zijn eigen misplaatste grillen voedde, en de schoon heid van het meisje in gevaar bracht 1 „Als de bok op de haverkist," zei hij bij zich zeiven, terwijl hij bij de laatste stralen der onder gaand^ zon den tuin op en neer liep, met een veel lichter hart, dan hij in weken gedaan had. „Eu wat een sentimenteele oude gek. Ik zou waarachtig nog verzen gaan maken en ze laten drukken in de Rivermouth Barnacle. Ik maak me waarlijk onge rust over mijzelveh, neen, op zijn zes-en-vijftigste jaar moet een mensch niet nteer verliefd worden. Als Jack dat wist, zou hij gelijk hebben, als hij mij liaar het gekkenhuis wilde sturen." Zoo zeide mijnheer Dent zichzelven op dien ach termiddag behoorlijk de waarheid, en hij zei ernstiger dingen over zijn gedrag, dan ik lust heb hier neer te schrijven, ofschoon het zeker al heel dwaas is voor een jongmensch van zes-en-vijftig jaar om te vdrlie- ven op een oude dame van achttien, vooral, wanneer i|ij zijn kuipil is en meer bijzonder, als ze verliefd is .op z'jnwef. De wi of vijf maanden, die op de ontvangst van den bKef van Jolm Dent volgden, gingen voor de bewoners van Willowbrook spoedig en gelukkig voorbij. Oom Dent was zoo mogelijk vriendelijker tegen Pru dence, dan'hij ooit geweest was. Hij had eene zoo volkomen overwinning op zichzelven behaald, dat hij zich, om zoo te zeggen,!gebonden naar de pastorie bladen, dat de president binnenkort zal gebruik maken van het recht van gratie, hetwelk hem door de grondwet is verleend. Deze onbescheidenheid van den heer Constans heeft echter de zaak niet beter gemaakt. Gelyk men weet, is de minister van biranenlandsche zaken niet zoo bang voor de radicalen als de president en zou hij, indien het van hem afhing, den jopgen prins terstond vrijlaten. De heer Carnot is echter voorzichtiger en gelooft nog niet, dat de radicalen met de kwijtschelding tevreden zullen zijn. Men vreest nu, dat de verklaring van den heer Constans de iuvrijheid88telling van den prins die na reeds vier maanden in do gevangen!^ heeft doorgebracht, niet zal bespoedigen. De Italiaanschen premier hield dezer dagen een bijeenkomst met zijn geestverwanten uit de Kamer. Er verschenen 228 Afgevaardigden. De Minister klaagde over de onstuimige tooneelen, in den laatsten tijd door de radicalen in de Kamer verwekt en waar door haar arbeid slechts vertraagd werd. Hjj ver maande de aanwezigen om zich tegenover de oppositie vastberaden en eensgezind te toonen én in den lande de woelingen der uiterste partijen tegen te gaan, door onder het volk juistor begrippen omtrent den toestand to verspreiden. Do commissie door de Noorweogsche Regeering benoeifid voor de voorbereiding van een wetgeving op de verzekering van werklieden togen ziekte, ouderdom en ongelukken heeft rapport uitgebracht, De commissie wil de verzekering alleen totfabrieks- en nijverheidsarbeiders bepalen. De verzekering zou vier wekeu nadat het ongeluk heeft plaats gevonden intröden, tot welken tijd de ziekenkas voor de gewonden moet zorgen. De kosten zouden voor rekening van de werkgevers kbrnen. De meerderheid der commissie wensch'. het bedrag op de helft van het dagloon te bepalen met een extra-toelage voor huisvaders, de minderheid wil het op 70 pCt. van het loon bepalen. Er zouden 6 klassen van verzekeringspremie zyo al naarmate van het govaar aan den arbeid verbonden, van 0,5 tot 2,5 pCt. van het loon. Wetsontwerpen op de vorzekering van werklieden tegen ongevallen en ziekte, worden het völgend jaar bij de Storthing verwacht. De kansen, dat de bekende tariefwet M'c King- ley althans niet in deze zitting van het Araerikaan- sche congres zal worden aangenomen, beginnen te vermeerderen. In de financieele commissie van den Senaat heerscht tweespalt onder de republikeinen, van wie eenigen aan het ontwerp der republikeinsche partij de voorkeus geven boven dat van M'c Kingley. Er was zelfs reeds gevaar, dat de commissie het ontwerp terstond zou verwerpen, maar dit gevaar werd terstond afgewend door clen heer Sherman. Op voorstel van dezen republikeinschen senator, die stenn vond by eenige democraten, werd besloten, dat de commissie, alvorens een beslissing te nemen, eerst de kooplieden en fabrikanten zou hooren, die in de eerste plaats bij deze invoerrechten belang hebben. Hierdoor is reeds uitstel verkregen en de democraten hebben goede hoop,* dat dit uitstel werkelijk afstel zal blijken. van de Makelaars De markt was heden onveranderd. bracht en zich 't bitter-zoet vermaak oplegde, met den ouden geestelijke trictrac te spelen. Intusschen was er vqn John Dent geen bericht gekomen, maar Pijrdence was op een lang stilzwijgen voorbereid en maakte zich daarom volstrekt niet on gerust. Zij was weer dezelfde vroolijke, levenslustige meid van altijd, en vervulde het geheele huis met zonneschijn. Op zekeren dag zeide mijnheer Dent„Prue, ik geloof wezentlijk, dat je op Jack verliefd bent." Prudepce zag hem met stralende blikken aan. „Hoe komt dat?» vroeg haar voogd nadenkend. „Dat's zijn schuld." „Dat geloof ik ookmaar hoe kon hij dat?" „Wel, dan is 't uwe schuld." „De mijne?" „Ja, doordat u ons tegenwerkte." „Zoo, en als ik dan een oogje had dicht gedaan en Jack jou het hof laten maken, zou je'dannietop hem verliefd zijn?" „Misschien niet." „Ik wou, dat ik hem zijn gang had laten gaan „Ik ook," zei Prue op atelligen toon. 'f „Was het dan koppigheid?" „Niets als koppigheid," zei Prue, terwijl zij een zoom vouwde, en dien met den rooskleurigen nagel van haar voorvinger pp haar knie gladstreek. {Wordt vervolgd.) P Loco Tankfust 8.25. Geïmporteerd fust 8.25. September-, October-, November- en December- leyering 8.40. GEBOREN i 28 Mei. Hendriks Msrtioa, ouder» W. Ver- hsrt en M. C. Bakker. Maria Johanna, onder» C. J. Heitsche en A. C. J. Kramer. 29. Nicolaas, ouders N. de Jong en M. Janaen. 80. Johannes Oerardus, ouders W. Boekraad en H. Streefland. Johunna Philippics, ouders W. F. Jaarsveld en J, P. Gadellaa. QVKRLEDEN: 29 Mei. A. Jue, 42 j. 10 m. 80. L Blodt, 5 d. ONDERTROUWD: 29 Mei. J. Hoogendijk, 29 j. en H. Swijghoisen Reigersberg te Groningen. 22 j. W. Q. Hoogendijk, 24 j. en A. N. Hogerzeil te Rotterdam, 21 j. De DIENSTREGELING ingaande 1 JÜNI 1890 is aan het Postkantoor a 10 cents ver- krjjjfbaar. Gouda, 30 Mei 1890. De Directeur van het Postkantoor, TE.HUUR aangeboden, op netten stand, riant mtzipht, met of zonder Pension. Brieven franco onder motto«Kamers» aan bet Bureau van dit blad. P. Gj., tnsschen 3040 jaar kan geplaatst worden bjj een eenig bejaard Heer. Franco brieven onder letter Z. bij de Boek handelaren A. KOK Cour., Gouda. van af 0.80 per 5 Ons. Verkrijgbaar,bij W.SCHALEKAMPJr. EN Nette Coupe en soliede afwerking. CACAO GROOTES zuiver geurig en goed waterhoudend van 80 ets. tot en met f 2.—. de 5 ons. In het bijzonder wordt da aandacht gevestigd op die van 1._. e» 1.25: van 60, 80 en ö^^ffltpris AKLUIT te Moordrecht is voornemens op DING8DAG en WOENSDAG 3 en 4 JUNI 1890, aanvangende 'des morgens ten 9 nren, te' Moordrecht, op het Dorp, aan het Heerephuis N. 157, in het openbaar, om contant geld, te VERKOOPEN Een goed onderhonden bestaande hit: Eene grpote collectie oud PORCELEIN, waarondereen compleet groot gekleurd Japansch Kabinet-stel, alsmede oud blaauw geëmailleerd, ,Saxisch en Kronenburgsch Porcelein. Een antieke KLOK met speelwerk. waaronder een compleet Koffie en Thee Servies Theeblad, kleinere Bladen, Trommeltjes, Tafel en Dessert Zilver, benevens divers Kristal met Zilver. Tafel en Dessert Messen, met parelmoeren heften. waaronder een Kabinet, Linnenkast, Buffet, groote en kleine Tafels, Stoelen, Spiegels, Pendules, Petroleum Kronen en Hanglampen, Waschtafels, divers? Ledikanten, Bedden, Ma trassen en Beddengoed, Béd- en Tafellinnen, Vloerkleeden, Gordjjnen, Kachels en. Glas, Porcelein, Koper, Blik en Aardewerk en bet geen verder tot een completen inboedel be hoort. Te bezichtigen Zondag 1 Jnni 1Ö90 van 's middags 12 tot 5 uren en Maandag 2 Juni 1890 van 's mor gens 9 tot 4 nren. Dinsdag 3 Jnni No. 1 tot 260, waaronder al het oud porcelein, dat begint bjj No. 109; daarna het zilver en bet goud. Woensdag 4 Juni van No. 261 tot 611; daarua de staande Meubelen, die buiten op nommer worden verkocht, doch aldaar niet ge bracht, zoodat belanghebbenden worden attent gemaakt de nommers op de kijkdagen te no- teeren. Van af 28 Mei a. s. zijn Catalogussen van dezen Inboedel, tegen betaling van 25 cents verkrjjgbaar <ep kantore van Notaris KLUIT voornoemd. uit het Magazijn van GORINCHEM. Deze THEEËN worden afgele verd .in verzegelde pakjes van vijf twee en een half en een Ned. one met vermelding van Nommer en Ij Prijs, voorzien van nevenstaand ff Merk, volgens de Wet gedepo- 'j neerd. Zich tot de uitvoeripg van ge- ■Jierde orders aanbevelende J BREEBAAHT ,LZ. Botermarkt te Gouda. EENIG DEPOT der Haagscbe Beschuit van den Heer J. K- SOMMER. s in het Koffiehuis van' KOUWENHOVEN ten 11 Rre 's voormiddags, van met Vergunning) PAKHUIS, ERF en GRON D, gemerkt D 5051 aan de Znidkade bij de Brug te Waddinxveen in de onmiddeljjke nabyheid van de aanleg plaats der booten. Kad. Sectie D. 582 groot 2 Aren 80 Cent. Hebbende steeds bij goede Exploitatie een ruim bestaan opgeleverd. Te veilen in 2 perceelengecombineerd af te slaan Betaling "fin aanvaarding op 1 Augustus 1890. Nader onderricht geeft Notaris M'. MOLE NAAR te Wadditixveen. Specialiteit in PETROLEUM ROOKSTEL LEN enz. enz. Heeft ontvangen de nieuwste Modellen 0.90, f l.~-, 1.20 per flssch. f 1.40, 2.en 2.50 per flesch. van 2, 21/, en 3 cent per stuk, in verschil lende merken, verkrijgbaar bij Kleiweg No. 2 te GOUDA. i Inlichtingen, Attesten en Prijscou ran ten gratis. EEN BEKWAME kan dadelijk geplaatst worden'bij MARIANNE BLITZAnsel, Oosthaven 15, V

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2