BuitcnlanM Overzicht. te hebben gehad den moord werkelijk te plegen. Met hoeveel overleg mevr. Bulkley te werk ging, wordt hieruit afgeleid, dat aan diezelfde twee Duit- schers werd gelaat aan kaar adres te Scheveningen telegrammen af te zenden, die den indruk moeaten vestigen, alsof haar schoonzoon, tegen wien zij het moordplan ondernam, zijnerzijds zulks een misdaad tegen haar beoogde. Mevr. Bulkley moet gedurende een groot deel van den afgeloopen winter te Freiburg hebben door gebracht, o. a. daar een geschrift hebben verspreid om haar schoonzoon bij diens bekenden iu een kwaad daglicht te stellen en ook met behulp van een advocaat pogingen te hebben gedaan om den heer Hoek uit zijn voogdij, uitsluitend over zijn oud sten zoon, te ontzetten, Welke pogingen vo^omen faalden. In het mail-overzicht van den Javabgde leest men Volgens een telegram, door het Bat. Nieuwsblad ontvangen en den lsten Mei van Penang verzonden, hebben onze troepen te Edi den van te voren aange- kondigden aanval van den vijand niet afgewacht, maar versterkt door de mariniers van het oorlogschip Print Hendrik hem na een hevig gevecht met achterlating van acht dooden en twee en veertig gewonden uit zijne stellingen verjaagd, terwijl aan onze zijde acht soldaten en de officier van gezondheid Van der Wal gewond werden. „Op Atjeh zelf is het den laatsten tijd ongekend rustig, en duidelijk bemerkt men er de gevolgen van de blokkade. Zelfs zij die van de onderhandelingen met de oorlogspartij indertijd gunstige resultaten ver wachtten, moeten nu wel toegeven, dat die resultaten wat al te lang uitblijven, dat de jaren aan de onder handelingen besteed, v>rij wel zijn verloren, en dat het beter ware geweest de afsluiting van do kust wat vroeger te beginned, zonder pogingen om langs minnelijken weg de oorlogspartij op onze hand te krijgen. Dit alles is echter nu gemakkelijker te zeggen dan een paar jaren geleden. Doch hoe dit zij, zeker is het dat alle op Atjeh aanwezige ambte naren en officieren sterk gekant zijn tegen een aan vallend optreden, waartoe in de liooge regeerings- kringen van zekere zijde groote drang bestaat. Het zou dan ook (moeielijk wezen aan te geven wat men zou moeten aaiïvalleu, wat het object van eene derde expeditie zou moeten ziju. Zij echter die bij het thans gevolgde concentratiestelsel en de blokkade willen zien voliuirdeu, achten het gewenscht, dat de laatste door kleinere schepen plaats hebbe, die zich sneller bewegen, de kust dichter kunnen naderen en niet zulke hooge onkosten tveroorzaken als de groote oorlogschepen. „Onder de ambtenaren van het binnenlandsch be stuur in Atjeh beginnen tegenwoordig' groote moe deloosheid en ontevredenheid te heerschen. Niet alleen toch dat zij evenals hunne ambtgenooten op de andere buitenbezittingen zeer lang hebben te dienen voor zij den rang van assistent—resident hebben bereikt en hun onaangename en moeieiijke werkkring niet in aan merking wordt gebracht bij hunne bevordering, maar ook worden zij bij het toekennen van koninklijke onderscheidingen achtergesteld bij het leger, terwijl zij toch dezelfde gevaren eu ongemakken t« trotseeren hebben, al zijn zij niet in de gelegenheid dadelijk aan den krijg deel te nemen en zich in het gevecht te onderscheiden. De regeering zou billijk handelen, wanneer ook bij de ambtenaren op Atjeh buitenge wone plichtsbetrachting, daar zooveel moeilijker dan elders, op bijzondere wijze werd erkend. „De omstandigheid dat de minister van koloniën het voorstel goedgekeurd heeft om ook dit jaar in weerwil van den kleinen gouvernements-koffieoogst van 180,000 pikols, er zooals gewoonlijk 100,000 in Indië te verkobpen, en dus niet is bezweken voor den invloed van degenen, die belang hebben bjj ver' koop in Nederland, doet hopen dat hij zich even onafhankelijk- zal toonen, waar het de verlaagde tarieven geldt voor het vervoer van suiker langs de staatsspoorwegen hier te lande vastgesteld. Al heeft ook de heer Mackay getelegrapheerd dat men hem over die tarieven moest raadplegen, hoewel dit eene zaak is diei het opperbestuur geheel aan de Indische regeering behoorde - over te laten, zoo zal hij toch inzien, dat nu de laatste de verlaging eenmaal heeft vastgesteld, een last tot intrekking daarvan hoogst krenkend zou zijn, hoezeer belanghebbenden bij de N. I. Spoorwegmaatschappij er ook op mogen aan dringen." Betreffende den brand in de teerfabriek te Flaw- wines aan de Sambre deelt het Handelsblad van Ant werpen nog de volgende bijzonderheden mede: De brandende fabriek bestond grootendeels uit een aantal groote vergaarbakken vol teer. Al die bakken brandden natuurlijk als solfer. Ook steeg eene zwarte, dikke rookkolom van 200 meter breed, hoog in de lucht, waar zij het zonlicht verduisterde, tot zelfs over de geheele stad Namea. Vandaar dreef de wolk verscheidene rajjlen oostwaarts, over de Maas. De brand strekte zich uit op 300 moter uitgestrektheid, eu had het voorkomen van eene reusachtige vulkaan. De eigenaar der fabriek mag zoggen dat hij waar lijk geen geluk heeft. Men weet dat de Staat voor eenige weken tegon hem een proces hoeft begonnen, omdat de creosoot, van de fabriek voortkomende, in de Samber liep en de visschen vergiftigde. Thans berstte de brand uit, terwijl hij zich te Brussel aan het ziekbed van zijnen zoon bevond. Ziehier hoe volgens de laatste berichten de brand moet ontstaan zijn: Twee loodgieters waren aan 'tsoldeeren in de na bijheid van eene plaats, waar zich onverwacht eene gasontsnapping voordeed. Het gas deelde zich mee aan het komfoor en vatte vlam en in zoo groote gehalte, dat zjj zich als eene dikke wolk in de hoogte verhief. De werklieden haastten zich, de gevaarlijke plaats te ontvluchten en zij Sagen de vlam als vóortloopen langs de vergaarbakken van naphta, welke allen te gelijk vuur vatten. De werklieden konden niet haastig genoeg vluchten en het was den broeder van den fabrikant zelfs niet mogelijk de 50.000 fr. in waarden te redden, welke zich in de bureelen bevonden. Volgens het Journal des Bruxelles zou de schade 7 tot 800,000 fr. bedragen, waarvan niets verzekerd is, daar dit voor dergelijke fabrieken niet gebeurt. Al de boven in den omtrek zijn letterlijk geroosterd. De treinen zijn verplicht op r)c tweede spoorbaan te rijden, daar de vlammen bij poozen tot aan de eerste komen. De koopwarentreinen worden zelfs in 't geheel niet doorgelaten. In de Donderdag te Zwolle gehouden algemeens vergadering van »Chr. nationaal schoolonderwijs," is voornamelijk de vraag behandeld, of deze vereeni- ging zioh zou aansluiten bjj de poging om eenheid te brengen in de organisatie van het Christelnk schoolwezen, door opriohting van een „Sohoolrnad waartoe eenige Kamerleden het initiatief hebben ge nomen. Den vorigen dag hadden de Ghr. onderwij zers zich daarvoor verklaardin de vergadering was echter kraohtige tegenstand, omdat men vreesde een deel der zelfstandigheid te verliezen door instelling van een' soort van hof van oassatie on inmenging duchtte iu het leerplan, zonder dat men iets zou winnen. Do aansluiting word echter krachtig verde digd, vooral op grond dat wegens de nieuwe onder- wijswet men met de Regeering in aanraking is ge- komen en krachtig georganiseerd moet zijn tegen over de tegenpartij die, zooals ds. H. Pierson beweerdo, „op den uitkijk staat en naar alle midde len omziet om de Christelijke school te gseselen en 't haar met allerlei kleinigheden lastig te maken," Met 69 tegon 13 stemmen werd tot aansluiting besloten en het voorstel van don Haag, om voor- loopig af te zien, verworpen. Bjj de bespreking van de „opleiding» van onder wijzers kwam de heer Bjjleveld op tegen de be schuldigingen welke door eenige afgevaardigden waren geuit tegen de akte-examens, die niet zoo slecht zijn als men ze wel eens afschildert en men alleen op feiten mag oordeelen, niet op vage beschuldigingen. Hij zette ook de voordeelen uiteen van de opleiding aan kweekscholen en do nadoelen derpartiouliere opleiding. Ook in de alg. vergadering der Vereeniging voor „üereformoerd" schoolonderwijs Donderdag te Utrecht gehouden, werd de aansluiting aan de drie andere Voreenigingen, door middel van den „sohoolraad.» aangenomen met 37 tegen 2 stemmen. Te Rotterdam fl onder voorzitterschap van den opperrabbijn, dr. B. I,. Ritter, een commissie ge vormd om jougelieden, die geschiktheid bezitten en roeping gevoelen tot hoogere wetenschappelijke en godsdienstige opleiding,.Jaartoe gelegenheid te ver schaffen. a[K In do Haagteke Courant leest men: „IJa en weer dienende" had men, mot 't oog op de avonduren, wel mogen aankoadigen op de biljetten, die de opening van het badseizoen brr! aan kondigden tegen 1 Juni. Toen de zon hare koeste rende stralen over de wereld uitstortte, ging 't nog, ofschoon men ook toen al beter was onder de be scherming van het woud dan aan het strand der Noordzee; maar toen de „dagvorstin" was schuil gegaan, was 't zoo guur, dat om zoo te zoggen niemand zich naar den zeekant waagde. De grenadiers, die op „Seinpost" zouden spelen, trokken dan ook naar binnen, waar zij een aandachtig gehoor voor hun keurig uitgevoerd programma vonden. In het „Kurhaus" had de heer Bolten met zijns schutters den muzikalen veldtocht des middags, ten aanhoort) van een kloin publiek, geopend met het volkslied en daarna een goed gekozen programma gespeeld, waarbij zijne strijkmuziek vooral een zeer goeden indruk maakte. Des avonds speelde de kapel der „garde nationale" er eohter om zoo te zeggen voor stoelen en tafeltjes. die in het wonderjaar '49 de menschen totaal gek plegen te maken, die hebben we noch niet gezien, ofschoon er een praatje loopt, dat een jongen bier een klomp had gevonden zoo groot als een kokosnoot. Ik voor mij, ben noch al zedig in mijn eiachen en ik wil me tevreden stellen met een dozijn of ander half klompjes van de halve grootte. Het past een Christen niet, zoo begeerig te zijn. F. 8. In theorie mag het goud-graven de verbeeldingskracht sterken maar in praktijk is het een drommels hard werk." Dat was eene ontdekking, die onze vrienden al schijnen gedaan te hebben, voordat zij het goud zelf noch ontdekten. Veertien dagen lang werkten zeals reuzen, ze gunden zich nauwlijks tijd om te eten, 's avonds vielen ze neer van vermoeidheid en sliepen in als lastdieren eu toen de veertien dagen om waren, hadden ze noch geen goud gevonden. Op het einde van de derde week hadden ze ieder zoowat een daal der daags verdiend, dat is de helft van wat een dag- looner in de oostelijke staten verdient. Met een zwaren zucht deed John Dent de vraag, of het niet beter was, dat ze een plekje uitzochten en afbaken den óm er begraven te worden. „Ik vind het nooit goed, als je zoo dadelijk wint,» zei Nevins, „'teerste gewin is kattengespin.» „Die kerels van den Sacramento, lager op,» zei Twombly, „maken wekelijks een honderd daalders of zeven." „Het zal onze beurt ook wel eens worden, ant woordde Nevins, noch altijd vróolijk, als Abon Ben Adhera tegen den engel. Dit was Zondags. Het drietal had den arbeid gestaakt, en dat hadden allen zoowat gedaan. Zon dag was een feestdag. Dan waren de herbergen en de speelhuizen opgepropt met menschen, met zons ondergang ging het danshuis open 't Huisje van Holderdebolder, zooala ze het noemden. Troepen van gouddelvers, die niet gelukkig waren geweest, dwaal den het kamp rond, steeds met een vurig verlangen naar de kroeg. Ze vervloekte» hun ongeluk en loerden er op, dat men hen zou uitnoodigen, hier of daar eens te gaan drinken. Den gebeelen Zondag door was er een walm van sterken drank in geheel Eed Bock, en hing er een ondoordringbare wolk van alkohol over de geheele plaats. De drie vrienden slenterden al onderzoekende de plaats door en kwamen eindelijk aan de deur van oen herberg, waar eene menigte menschen vergaderd waren. Aan een van de tafels was een man dood geschoten en zijn kameraden haalden hem er dood uit, met zijn rookende pijp vast in de hand geklemd. Achter het lijk liep een lamme man, blijkbaar de naaste bloedverwant, met de hoed van den overledene op een stok. De menigte week rechts en links uit, om den optocht te laten voorbijgaan/ en onze vrien den kwamen er vlak bij. Dent en Twombly keerden zich af, ze walgden van dit tooneel. Nevins keek half nieuwsgierig dit schouwspel aan en streelde zijn langen, gelen baard. #En is dit nu een Zondag," dacht John Dent. In Rivermouth luidt de oude koster de klok voor de middagkerk, oom Dent en mijn lieve kind zitten in de bank met den boogen rug; 'tis alsof ik ze voor mij zie! Oom Dént op het punt vah in slaap te vallen; Prue, die er uitziet als een roos, en Ds. Wibird de goede oude man loopt met zijn beste jas met doorgesloten naden het trapje van den preekstoel op. Buiten staan die hooge zilveren po pulieren, en de heldere zonneschijn valt op de stille straat." Terwijl hij deze beelden voor zijn geest riep, was het, alsof de drukkende atmospheer van het kamp hem dreigde te doen stikken. Hij smachtte er naar, alleen te zijn, ongemerkt bleef hij achter bij zjjne kameraden, liep de laatste ry woningen voorby en dwaalde in den thans verlaten hollen weg. Daar bleef hij onder een overhangende rotspunt zitten en met zijn ellebogen op de knieën gesteund, droomde hij van de vroolijke stad aan de zee, van Prudence en zijn oom en van den ouden dominé van Horseshoe Lane. Uit zijn zakboekje haalde hij een ruikertje van verwelkte bloemen en bladen; hn spreidde ze voorzichtig op de palm van zijn hand uit en zat ze meer dan een half uur te bekijken, nÉ en dan met een gezicht als een idioot. Zoo kwam het althans een heer voor, die met een hoed met slap afhangende randen en een wollen deken in den vorm van een oveijas, vlak in de nabijheid in zijn oenzaamheid in een kuil bij den weg stond te graven. {Wordt vervolgd.) De Ev. Luth. gemeente te Kuilenburg mocht Zon dag 11. met haren leeraar I. P. de Me ij ere herdenken het 250jarig bestaan van hare gemeente, terwijl eene talrijke schare zich vereenigde in het onlangs her- stolde kerkgebouw. Als lste predikant trad den Sisten Mei 164.0 in de hofkerk op Jobann Brandhoff, zijnde hofprediker van Philip Theodoor graaf Van Waldeck-Pyrraont, Eisenberg en Culemborg. Voorts waren de grondleggers en begunstigers van den Evang. Luth. godsdienst George Friedrich vorst van Waldeck, graaf van Pyrmont, Vde graaf van Culemborg, en zijne eohtgenoote Elisabeth Charlotte gravinne van Nassau, waaraan deze gemeente kerk, pastorie en traktement voor den predikant grooten deels heeft te danken. Vrijdagavond werd door een werkman te Zwolle een knaapje van zos jaar vermist. Bij de politie werd aangifte gedaan, en deze stelde onmiddellijk alle pogingen in het werk om het kind terug te vinden. Men vermoedde, dat het op de nachtboot aan den Buitenkant had gespeeld en misschien zoo onopge merkt de reis naar Amsterdam of Zaandam had mee gemaakt. Doch uit inlichtingen per telegraaf op die plaatsen ingewonnen, bleek dat vermoeden onjuist was. Een vierjarig knaapje, waarmede het kind gespeeld had, werd toen ondervraagd, en dit vertelde dat het vermiste ventje bij de Nieuwe Havenbrug van den groenen wal in het water was gevallen. *Ie mag wel 'n langen stok nemen, dan kiïj't er weer uut kriegen," en de kleine snaak gaf hierbij eene duide lijke voorstelling er van «hoe" het kind er in was gevallen. De politie dregde Zaterdag van 3 tot 5 uur in de nabijheid van de brug, doch de juistheid dier verklaring bleek gelukkig niet. Om half 6 kwam eindelijk de tijding, dat het kind terecht was. Men had in een stal een kin. 1 hooren schreien, en bij nader onderzoek bleek, onder een voerbak, achter eenige planken, het verloren kind te liggen. Het beweerde onder het spelen in slaap te zijn gevallen en had daar van Vrijdag middag gelegen. Zijne moeder met de politie had hij wel gezien, maar uit angst voor klappen geen geluid durven geven. Hij was verkleumd van de kou en had voor' den honger nu en dan wat paardeboonen gegeten. Doch hij werd door de verheugde ouders weer spoe dig in zijn gewonen doen gebracht, zoodat er geen nadeelige gevolgen voor dozen Nederlandschen Tom Sawyer te vreezen zijn. {Z. C.) De Californische geneesheer dr. Gartlbyski maakt in de Lancet bokend, dat hij sedert 'geruimen 4jjd in de wanhopigste gevallen van Diphtheritis het gebruik van versche citroenen of het sap ervan in eiken vorin, inaar de ziekeu kunnen verdragen, heeft voorgeschreven, en daarvan bijna altijd de beste re sultaten hoeft gezien. In China is citroensap een zeer bekend volksgeneesmiddel, waaraan bij inwendig gebruik oen aanmerkelijke geneeskracht wordt toe geschreven. Vooral maken de Chineezen bij Diphthe- ritis-opidemieën van versch citroensap gebruik of laten (je vruchten, evonals china's-appdlen, in groote hoeveelheden nuttigen. Zij zien er zoowel een voor behoedmiddel togen dozo kwaadaardige ziekte in, als een geneesmiddelen terecht. l)e proeven met gunstig gevolg door bovengenoemden geneesheer, die China bereisde, genomen en daarbij do uitste kende werking van dit middel' leerde kennen, heb ben hem er toe releid het algemeen aan te bevelen. Daar het middel bovendien hoogst eenvoudig en volstrekt niet gevaarlijk is, dus in den echten zin des woords, een huismiddel, verdient het do alge meens aandacht. Het is een raiddel, dat in voor komende gevallen zonder bedenking kan worden toegepast, ten minste zoolang tot de geneesheer ter plaatse aanwezig is. Ten platteland is zulk een middel zoer veel waard. In eene landbouwlezing te Haaksbergen heeft de Heer Marlet, landbouwkundige te Delft, aan het talrijk opgekomen publiek den volgenden raad ge geven Om goed hooi te verkrijgen moet men hel gras niet te lang laten staando beste maaitijd is die, als de grassen beginnen te bloeien. Heeft het gras reeds zaden, dan gaat spoedig met hot zaad veel voedingswaarde verloren en is ook de wortel niet zoo krachtig meer voor eene voordeelige tweede snede. Ook het drogen van gras moet niet te snel gaan, om goed hooi te erlangen. Op 1 September e. k. kunnen bij de Rijkskweek scholen voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch, Haar lem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweekelingen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten die genen de voorkeur, die in de gomeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voor zien. Bij de aangifte^moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten melding worden gemaakt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich voor 15 Juni e. k. aanmelden bij den directeur der kweekschool die zij wenschen te be zoeken. Zij leggen daarbij over: 1°. hunne geboorte akte2°. de verklaring van een geneesheer, waaruit blijkt, dat zij met goed gevolg of meer dan eens de inenting der koepokken hebben ondergaan, of aan de natuurlijke kinderpokken (variolae) geleden heb ben 3o. een of meer getuigschriften, waaronder, zoo zij bij eene school van lager onderwijs behulpzaam zyn geweest, een getuigschrift van het hoofd dier school. Zij moeten op 1 September a. s. hun 15e jaar ingetreden zijn en hun 17e jaar nog niet hebben volbracht. Boeken en leermiddelen worden aan de kweeke lingen van Rijkswege kosteloos verstrekt. Huisvesting en verpleging wordt alleen verleend aan hpn, die niet wonen in eene gemeente waar eene Rijkskweekschool voor onderwijzers gevestigd is. Vlbr het programma van het toelatingsexamen worit verwezen naar de St.-Ct. van 26/27 Januari 189?, No. 22. Van den tijd en de plaats voor genoemd examen zal tijdig aan de adspiranten kennis worden gegeven. Onlangs bevatten alle illustraties afbeeldingen van de brug over de golf Forth, een reuzenwerk, waarbij zelfs de Eiffeltoren geheel in h et niet zinkt. Thans verneemt men dat de man, die deze brug ontwierp, en bouwde, William Aroll, twintig jaar gelodon nog een gewoon werkman was, die zoolang spaarde, tot hij eene som van ongeveer 1000 gulden bij elkander had, waarmede hij toen voor eigen rekening begon te werken. Verleden jaar had hij 4300 arbeiders in zyn dienst. De Boheerasche Landdag blijft ernstig bij haar besluit, opi het Czeohisoli—Duitsche vergelijk aan te nemen. Ofschoon de Delegaties to Weenen bijeenkomen, heefs de regoering den Boheemschen afgevaardigden toegestaan toch ook hun zittingen voort te zetten. De leiders der Oud-Czechen, Riegor, en een der toongevende Duitschers, dr. Schmeykal, hielden lahgo redevoeringen om te betoogen, dat beide partijen ondanks het rumoer der Jong-Czechen aan het vergelijk blevon vasthouden. Do stadhouder, graaf Thun, nam zelfs doel aan tde beraadslaging en zetto de voordeelen uiteen van het herstel van den vredo tnsschen Duittwihers en Czechen, die bijzonder door de regeeri&gjj werd gewenscht. Na de verwerping vm-laJLe voorstellen tot ver traging der behandeling^jss/de Landdag begonnen met de regeling der schaplquaestie. De Fransche commissio tot reglementeering vau den arbeid heeft met eene groote meerderheid zich in beginsel verklaard Voor het vaststellen van oen normalen werkdag voor volwassen mannen. Zij zal later uitmaken, hoelaftg de normale werkdag zal duren. Zij wil vooraf, wat dit onderdeel betreft, de meening van patroons en werklieden inwinnen, die op hare uitnoodiging zich geroepen achten haar -van raad te dienen, hetzij voor of togen het beginsel. De Temps verklaart deze manier van werken niet te begrijpen. Als punt van uitgang staat vast, dat er een normale werkdag zal ziju, en nu zullen patroons en werklieden gehoord worden zij hierover denken. Wat beteekent dan toch die enquête, indien zij deze beslissing niet vermag te wijzigen? Blijkbaar, zegt het blad, was het der commissio om een vertoon var. philanthropie te doenzij heeft reeds dadelijk willen laten zien, hoe goed hare be- doelingeu zijn. Dit a priori genomen bosluit van de commissie vervult ons met groote ongerustheid. Immers, zjj schijnt veeloer geneigd de haar gestelde problemen op te lossen naar de logica der afgetrok ken begrippen, dan naar de wisse gegevens der ervaring. Die gegevens schijnen voor haar slechts in de tweede plaats in aanmerking te komen, hetzij om de theorie bevestigd te zien, of, indien het soms anders mocht zijn, zich toch aan de theorie te houden. Dat is de methode van het radicalisme en van het socialisme, en wjj zien daarin een vreese- lijk gevaar, niot voor de patroons want die zullen zich altijd wel weten te helpen maar voor do werklieden, op wier nadeel de zoogenaamde vooruit gang wel zou kunnen uitloopen. Hierna toont de Temps aan, hoe onzinnig het is, eon gelijken normalen werkdag voor de werklieden in alle takken van bedrijf en fabriokswezen te willen vaststellen. Niets (lat meer uiteenloopt dan de ver schillende soort van/arbeid en de voorwaarden, onder welke de arbeid rarms&l wordt. De eene nijverheid is te eenenmale onuiërscheiden ran de andere de belangen der arbeiders in de eene streek van het land wijken gansch en al af Tan.MieJin i de andere streek. Eene algemeene wet zal. altoos slachtoffer» onder de arbeiders maken. In hoeveel takken van nijverheid komt ieder jaar niet hetgeen men noemt #het doode seizoen," dat is de tijd waarin er goen werk is, terwijl in andore tjjden van het jaar er weer overvloed van werk is. Zal men nu den werk man verbieden in den goeden tijd langer te werken, waardoor hij den slechten tijd geruster zal kunnen te gemoet gaan? Wil men de wet al dan uiet ook toepassen op den landbouwarbeid en op den arbeid in het huisgezin Zal de wet voor Perpignan en Algerie gelijk zijn als voor Ronaan en Roubaix? Wil men de wet gelijk maken voor do werklieden, die zoowel bij het uur als op stuk arbeiden? Zal een arbeider, die een huisgezin heeft met vijf of zes kinderen, en dus meer behoeften, verbieden langer te werken dan den éénloopenden gezel Het vaststellen van een normalen werkdag be teekent hoegenaamd niets, indien men de loon- uaestie er niet mede verbindt. Zoo verstaan het an ook de werklieden. Men kome ons niet zeggen, dat, als de -werkuren verkort worden, het loon van den dag zal vermeerderen. Dat is eene illusie en bedriegerij. Men rekent vooreerst buiten de gevolgen der mededinging, en wat zal er ten andero gebeuren? De patroons zullen hunne werklieden bij het uur betalen. Ziedaar waarop het neerkomt. Nooit toch zal men kuniien beletten, dat het loon van den werkman niet in juiste verhouding zij van den ver koopprijs der waar, tot wier vervaardiging hij mede gewerkt heeft. Iu de Frafaèche kranten wordt veel nagepraat over de vernietiging van do verkiozing van Picot te Saint- Dié door de Kamer. Ferry had, zooals men zich wellicht herinnert, bekend gemaakt dat hij zich niet weder tegenover dat heer zou oandidaat stellen, en wel omdat hij meende dat anders de radicalen, met de rechterzijde en de Boulangisten in bond, de ver kiezing zouden goedkeuren ten einde hem, Ferry, te weren, en omdat hij verlangde, dat zijn district in de gelegenheid zou worden gesteld nogmaals te verklaren, of het dan werkelijk door een Boulangist verlangde te worden vertegenwoordigd. Do Figaro moet erkennen, dat de Vogeescho kiezers zioh inder daad geVoelig hebben betoond voor de vereenigde bekoorlijkheden van borrels en geldstukken, maar, zegt het blad, dat is overal zoo, men had beter ge daan met dezen kanker van het algemeen stemrecht niet zoo bloot te leggener is toch niots aan te doen het algemeen stemrecht is nu eenmaal een noodzakelijk vergif geworden, de onmisbare microbe van de tegenwoordige politiek; dat het nietig verklaren van zulke verkiezingen niets baat, was reeds overvloodig gebleken. Het Journal des Dëbats con stateert eveneens, dat de omkooperij in de Vogeezen in twintig andere departementen is aangetoond, en in veel meer had kunnen aangetoond wordenbe wezen heeft men intusschen weinig, zegt het blad. Op een vraag, door den heer Lobo in het Portu- geesche Hoogerhuis gedaan, of een overeenkomst be treffende de staatkunde in Oost-Afrika tusschen Portugal en Duitschland bestaat, antwoordde de minister Barros Gomes dat de regeering steeds in de beste verstandhouding met Duitschland verkeerde, maar dat behalve het verdrag ter betaling van de onderlinge grenzen, geen overeenkomst bestaat. Nadat de Belgische pers er eene gansche week over gekibbeld heeft, welke partij bij do provinciale verkiezingen vac den vorigen Zondag de overwinning behaald heeft, is er door de herstemmingen van heden hieromtrent alle twijfel opgeheven, en zal ieder nu wei moeten erkennen, dat de zege is aan de zijde der clericalen. In de zes kantons, waarin herstemming plaats gehad heeft, heeft de meerderheid zich ten gunste van de clericalen verklaard, alleen met uitzondering van Spa, waar de uittredende liberalen, zelfs met eene meerderheid van ruim 400 stemmen herkozen zijn. Maar voor het overige zijn de liberalen, zij het ook meerendeols met een klein verschil in stemmen aantal, geslagen, niettegenstaande zij overal, met uitzondering van Diest, Zondag 11. meer stemmen verworven hadden dan hunne mededingers. Voorzeker is dit geen resultaat om zich over te verheugen. Maar aan den anderen kant late men er zich niet door ontmoedigen met het oog op de periodieke kamerverkiezingen van den lOen a. s. Het kiezerskorps voor de provinciale en gemeente raden is een geheel ander dan dat voor Kamer en Senaat. De zoogenaamde capaciteits-kiezers en de census-kiezers van 10 fr. directe belasting, die de meerderheid vormen in hot kiezerskorps voor de provinciale raden, missen het kiesrecht voor de wet gevende vertegenwoordiging. Uit den uitslag van de provinciale verkiezingen valt er dLS geer.e voorspel ling te trekkon ten aanzien van den verkiezingsstrijd van 10 Juni. Te Gent, waar de hoofdslag geleverd wordt, blijven de liberalen, ondanks den ongunstigen uitslag der provincialen verkiezingen in het land, goeden moed houden.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2