11? eming I 1890, wegen” alen BINNENLAND. Vrijdag 6 Juni. 4238. Nieuw ti en FEUILLETON. Wulf, lollandache 1SOO. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, i eren mervatoire De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. I worden. geëxploiteerd. {Vit het Engelsch.) VIL tot vorbrei- Krui»," De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. De directie, van het „Zeebad Scheveningen” heeft besloten, het badseizoen Zaterdag 7 dezer te openen. De eigenaar étage verhuurd Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschynt. de 71. itoeg 1. F. 160. n’sche ge- iteit/0.75 1.25 iet f 1.- 1.50 van Lennepstraat te Am- Zaterdagavond een aardig tafereel te Voor perceel 37, Jacob sterdam was 7 >ote publiek i wanhopig, ngen uit de ligschriften aan de iseerend ith. Dr. •r. P. Fo- rath Dr. er-direo- irije, rue Busban h, tDr. O- me et de GOUDSCHE COURANT. ééne woning; menig ver- AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Zekere Borras, die betrokken was in een proces Gisteren nacht ten 2 uur brak er een felle brand uit in de woning van D. van Roekel, gelegen in de Meije, gemeente Bodegraven. Het huis met den geheelen inboedel is een prooi der vlammen ge- De arrondissements-rechtbank te Assen heeft Maan dag een vonnis gewezen, dat, mocht de hoogste rechter het bevestigen, dreigt een geheelen ommekeer te zullen teweegbrengen in de plaatselijke politiezorg voor de openbare gezondheid. Zij overwoog, dat het in beslag nemen en begraven van voor de gezondheid schadelijk vleesch niet is aan te merken als een poli tiemaatregel, maar als onteigening, die niet kan wor den toegelaten zonder voorafgaande schadeloosstelling, en dat de keurmeester, die dit vleesch in beslag nam, alzoo heeft verricht eene onrechtmatige daad, waarvoor de gemeente, die hem aanstelde, verant woordelijk is. Voortaan zullen dus vleesch, visch en andere eetbare waren, omdat zij, hoe bedorven en onbruikbaar ook, nimmer gezegd kunnen worden geheel waardeloos te zijn (voor den mest b. v.), al vorens in beslag genomen en onbruikbaar gemaakt te kunnen worden, onteigend moeten worden, na voor afgaande verklaring bij de wet, dat het algemeen nut de onteigening vordert, daar het geval, in welke die voorafgaande verklaring niet wordt vereischt (be smetting, brand, oorlog en watersnood) hier niet aan wezig is. trotseeren tijd komt de d, eene phy- eld verbreid eldaad blijkt ioor den ge- ng opgedaan worden uwgestel 9gen, en zij maamde migraine id, slape ten die door ogen, on- 1 der ge- van ge- r de bekende baden, geen Hen voor 1 angstig keringen aorhoofd, i handen 0 meisjes ian jonge omen, wordt age kOBte- Het gerechtshof te ’s Hage heeft op de aanbeve lingslijst ter benoeming van een deurwaarder bij het gerechtshof geplaatstde heeren C. B. van Baaren, deurwaarder bij de rechtbank te Rotterdam en het kantongerecht te SchoonhovenJ. M. Doornberg en A. A. van Dijk, deurwaardersklerken te ’s Hage. Nevins zei, dat hij plan had te Red Rock te blijven. Twombly wou dadelijk weer naar huis. Met vijftienduizend dollars in de Nautilus Bank te Ri vermouth, zou hij lachen met den Graaf de Monte Cristo zei ven, die tusschen twee haakjes voor Twombly een even wezenlijk mensch was als John Jacob Asthor. De twee mannen uit Nieuw-Engeland besloten mee te gaan met de eerste groote partij, die naar het oosten ging. De onnoemelijke sommen, die onze vrienden heetten opgezameld te hebben, maakten hun toestand eenigs- zins gevaarlijk. Ze hielden ’s nachts geregeld bij beurten de wacht en zagen met toenemenden angst en steeds sterker ongeduld het oogenblik te gemoet, waarop zich eenige personen vereeuigen zouden, om de bergen over te trekken. Red Rock was er intusschen niet op verbeterd. Alle booze haststochten en driften vierden er den vrijen teugel, neen waren er losgebroken. Menschen, die tamelijk eerlijk geweest zouden zijn, als zij rede- lijk gelukkig waren geweest, werden hier schurken. Een ^menigte gelukkige goudgravers hadden het goud stof van hunne voeten geschud en waren heengegaan. Alleen de slechtsten en de wanhopigsten bleven, met een enkelen ongelukkigen duivel, die niet weg kon komen. De nieuwaangekomenen en dat waren er zeer velen, waren van de ergste soort. Iedereen liep met zijn levén te koop en scheen er niet veel waarde aan te hechten. Het was zoo goed als zelfmoord, zien: twee huurders voor C_ huurder zou er van watertanden. van genoemd perceel had de betwiste l en de opzichter er van eveneens. Beide huurders, te goeder naam en. faam bekend, stonden nu gereed de gehuurde woning te betrekken. Een Salomo’s oordeel scheen noodig, om aan deze ongewone concurrentie een eind te maken. Edoch, de Salomo was weg en bleef weg, zoodat het eind dezer zonderlinge samenkomst was, dat beide con currenten, na middernacht, onverrichter zake aftrokken. Een derde huurder wordt thans verwacht. (AT. r. AT.) der •exploitatie. Ook tatsspoorweg zoo in Natal, in de en de Transvaal. daar heeft men Wij ontvingen het 9e jaarlijksche Verslag van de Hoofdcommissie van het Ondersteuningsfonds opge richt door het Nederlandsch Onderwijzers-genoot- schap. Daaruit blijkt dat uit vele doelen van het land bijdragen toevloeien, ook Gouda laat zich niet onbetuigd, ruim 50 Goudsche ingezetênen dragen daaraan bij maar daar de aanvragen om ondersteuning sterk toenemen is het wenschelijk dat van nog meer offervaardigheid blijk worde gegeven jegens de minvermogende onderwijzers en hunne hulpbehoevende weduwen en weezen, wil het fonds aan zijne schoone roeping geheel kunnen voldoen. Wij bevelen de zaak in aller belangstelling aan. De heer 8. Posthumus, hoofd der 2e Kostelooze school alhier, is bereid alle verlangde inlichtingen daaromtrent te geven. GOUDA, 5 Juni 1890. Op 18 Juni a. st. zal alhier worden aan besteed hot verbeteren van de dakbedekking van de Kazerne te Gouda, onder het beheer der Genie te ’s Gra- venhage (Raming 2500). Het bestek zal van den 10 Juni af ter inzage liggen in de Harmonie op de Markt, terwijl de Opzichter van fortificatiën alhier nadere inlichtingen verschaft. kan ons wissels op Salt Lake City geven, of hij kan het tegen een woekerwinst in banknoten omzetten.” Dent en Twombly verkozen banknoten. „Wissels is veiliger,” zei Nevins. „Maar als Tileston en Co eens failliet gingen?" „Dat ’s ook weer waar," zei Nevins. Men besloot banknoten te nemen en vijf-en-veertig stukjes kreukend papier, ieder versierd met een M., warden in een lederen zakboek gesloten, dat ze in het midden van de tent begroeven, terwijl zij hun zadels opstapelden op de plaats, waar alles verborgen was. Ze waren nu bijna twaalf maanden in de mijnen geweest en John Dent schreef zijn aandeel in den schat nwt vijf cijfers. Het was niet de rijkdom zyner droomen. In Walstreet zijn iederen dag menschen, die met een pennestreek driemaal meer verdienen, maar het was genoeg om mee voor den dag te komen. Met vijftien duizend dollars in zijn zak, kon hij Pru dence Palfrey ten huwelijk vragen. Red Rock werd overloopen, de vóorraad verminderde. Als hij hier noch lang bleef zonder iets nieuws te vinden, zou, hetgeen hij had, versmelten, als sneeuw voor de zon. Moest men noch verder zijn geluk gaan beproeven? Kon men veronderstellen, dat dezelfde sterveling tweemaal zoo’n gouden regen zou hebben Hij stelde Nevins en Twombly die vragen voor, deze wisten wat hem naar Nieuw-Engeland trok. Ze kenden zijn liefdesgeschiedenis van buiten en hadden zelfs een photographietje gezien, dat John Dent uit Riverraouth hadmeegebracht. De brand is gesticht door den bewoner, in een vlaag van krankzinnigheid. De ongelukkige werd gisteren naar het krankzinnigengesticht te Medemblik overgebracht. Uit Brielle schrijft men aan de Tijd: De eerste processie naar de graven der Gorkumsche Martelaren alhier wordt Maandag 9 Juni a. s verwacht uit Gouda. In ’t geheel zullen 34 procession do graven bezoeken. 18) Hij hield een ledige laars in zijn hand en eene zwarte gedaante verliet de tent. Den volgenden mor gen gingen wij do andere laars zoeken. Er waren heel wat menschen mei twee laarzen en ook ver scheiden zonder laarzen; maar de man met één laars was nergens te vinden en dat was gelukkig voor hem. Als hij gevangen was, was hij op de plaats zelve gedood. De'grootste schurken uit het kamp zouden bij zijne terechtstelling tegenwoordig geweest zijn; want er is niets, dat schurken zoo verachten, als eene misdaad van deze soort als zij er zelf de hand niet in hebben.” De morgen na deze poging tot inbraak ’t was de tweede had het volgende gesprek plaats: „We kunnen dat goudstof hier onmogelijk hou den,” zei Nevins, „we kunnen het lang zoo goed niet weghouden als greenbacks.” „Wat zullen wij er dan mee doen?” vroeg John Dent. Er is hier een agent van Tileston en Co., die De heer Farncombe Sanders, lid dérr Tweede Kamer, heeft voor zijne kiezers te Haarlem uiteengezet, waarom hy zich zal verklaren tegen de spoorwegovereenkomsten, die de „Rijnspoorweg-Mij.” uit ons vervoerwezen verwijderen, maar „Holland- stAe IJzeren” en „Exploitatie-Maatschappij” in stand houden. Nevens verschillende bezwaren tegen de ontworpen regeling-zelve, is zijn voornaamste argument dit, dat de spoorwegen door den Staat moeten worden In Duitschland is het overgroot gedeelte lijnen staats-eigendom iu stW- in België is 75 pCt. der lijneh ook in Oostenrijk en Hongarri Kaapkolonie, den Oranje-Vrijsta Alleen in Engeland is het andt de particuliere lijnen mattr dié maatschappijen zijn dan ook zóo machtig geworden, dat de Regeering ze niet meer aan kan. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ge-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1