I BINNENLAND. IEP 0° Maandag 9 Juni. 4240. 1800, Nieuwê- en FEUILLETON. CTUUR .F.IIz, uda. vijs. ekten Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. (TT. vni. can Zoon. )rogist. I het beste reld. q [ÊN isie, LEEVER. Essayeur te» Utrecht Uit Utrecht wordt geschredenTer bespreking (Vit het Engelsch^ t enr terug, vaacht niet t flacon. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnc. t opdexe lar. t verwezen nen-zeep. nsparant. leriewinkeh In een gezin aan de Dijklaan te Berg-Ambacht is een geval van mazelen geconstateerd. de Polderwerken ingekomen en 'gerscholen idpijn, ont- naangename orden zeker ks gebruik HÜBER, T). het Lager at de IN- wier plsat- lervacantie 1 verlangt, op DIN8- iddags ten the Cou- ?n door het ÏMAN en jpen, welke* eg brengen, tandwater ;jjd. 'W ten. ril dwiter, hen, 1.75, T. POPP’I tanden ge- Tandplom- igen eiken 1 heeft de Kamer van itengewone vergadering üster-kamers te Amster- de Tweede Kamer te coupons dier leening te betalen met de volle vijf een en ander met haar veroordeeling in de GOUDSCHE COURANT. dekte haar gelaat met haar handen, alsof zij het tooneel in de bibliotheek wilde ontloopen. Mijnheer Dent was zeer aangedaan. Hij leunde tegen den schoorsteenmantel, en keek wezenloos naar Prudence, terwijl zij vertelde, wat er in Horseshoe Lane was voorgevallen. Zij had haar boodschappen in de stad gedaan en was op weg naar huis, toen zij juffrouw Blijdenburgh ontmoette, die haar ver telde, dat de diakens naar Ds. Hawkins waren ge gaan om hem te verzoeken zijn ontslag te nemen. Daar zij wist, dat de oude man in ’t geheel niet op zulk een voorstel rekende, was zij teruggekeerd en gauw naar do pastorie geloopen, om te zeggen en te- doen wat haar mogelijk was, om hem in dezen waar schijnlijk hoogst treurigen toestand te vertroosten. Toen had zij met Salome hem in donker dood in zijn stoel gevonden. Mijnheer Dent liet zijn thee staan. Hij liet zyn paard zadelen en reed naar de stad. Hij was zeer ontsteld. En toen Zeb Twombly, de diaken, dien avond een oogenblik bij de wieg stond, waarin het kleine ooilam in zijn dekentjes gerold lag, voelde hij zich heel ongelukkig. Zwijgend ging hij naar de boven-aohterkamer waarheen hij tijdelijk, maar niet voor ’teerst ge bannen was en hij was vast overtuigd, dat hij niet veel beter was dan een moordenaar. „Ik hoop, dat Ds. Wibird mij zal vergeven, wat ik aan de zaak gedaan heb,” fluisterde de diaken, terwijl hij zijn kaars uitblies. Toen bleef hij nog Door het gerechtshof te Amsterdam werd gisteren eene belangrijke beslissing gegeven. In 1888 besloot de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij hare 5 pCt. leening te converteeren in eene leening, waarvan de te betalen rente lager was, te weten 3*/s pCt. Door een aantal Engelsche aandeelhouders werd met deze, zooals zij het noemden, willekeurige,/ conversie geen genoegen genomen. Er werd beweerd, ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Door den gemeenteraad van Berg-Ambacht is een nieuw algemeen politie-reglement voor die ge meente ontworpen. Onder het melkvee in den polder Berg-Ambacht vertoonen zich eonige gevallen van influenza. Het gerucht loopt te Deventer, dat dr. J. Vitringa met het einde van den loopenden cursus zijn betrek king als rector van bet gymnasium zal neerleggen en in den loop van het jaar de stad metterwoon zal verlaten. van stom verwijt aanstaard£ De koekkoek in het Zwitsersche huisje was weer op den houten rand gaan zitten en verkondigde weer even helder en bedrijvig, dat het halve uur om was, toen Prudence de deur van de kamer opendeed. z/Ik dacht, dat je voor goed weg was,” zeide mijn heer Dent van zijn stoel opstaande; maar plotseling hield hij stil en keek haar oplettend aan. „Maar, Prue, wat is er gebeurd?” z/De dominé Prudence kon den zin niet ten einde brengen. Haar overspannen zenuwgestel, dat haar in de laatste beproevingen zoo goed had staande gehouden, verliet haar; zij viel op de sofa neer en begroef haar gelaat in de kussens. z/Zij heeft er al van geboord,” dacht mijnheer Dent. Hij liep naar de sofa en lei zijn hand zachtjes op haar schouder. „Mijn lieve kind, je moest je verstand gebruiken. Vroeger of later moest het toch gebeuren, hij kon toch niet eeuwig blijven preeken, niet waar? Hij is nu al heel oud en moet nu zijn gemak nemen. Hij zal er te gelukkiger om zijn, nu hij van al de zorgen voor het kerspel ontheven is.” „Gelukkig, ja!” „En we zullen hem dikwijls op Willowbrook laten komen; hij kan hier een kamer krijgen....” Prudence zag hem smeekend aan. „O, u weet het nog niet! U weet het nog niet!” riep zij. „Hij is dood, hij is van middag gestorven; zooals hij in zijn stoel zat. Och, het was dan toch ook zoo vreeselijk onverwacht!” En Prudence be- GOUDA, 7 Juni 1890. Onze stadgenoot, de heer B. W. Begeer, heeft met goed gevolg het examen van Essayeur te»Utrecht afgelegd. Wij vestigen de aandacht onzer stadgenooten op de uitvoering van de gymnastiek-vereeniging Excelsior op Maandag a. st. De vereeniging viert dan haar 10-jarig bestaan en naar het programma te oordee- len, verdient deze feest-avond aller belangstelling. Van de //plastische standen" zal ditmaal vooral veel werk worden gemaakt. Het nut der gymnastiek wordt thans door niemand ontkend en gaarne wek ken wij ieder, die nog geen kunstlievend lid is van Excelsior, op dit te worden. 20) Hij was een beetje bang voor Prudence hij had dat teeder ontzag voor haar, dat een onschuldig meisje de meeste mannen inboezemt. Hij kon zich zoowat voorstellen, wat ze drie jahr geleden gezegd zou hebben; maar zij was sedert dien tijd in vele opzichten veranderd; ze was kalmer geworden en stond niet meer zoo bepaald onder den indruk van het oogenblik. Welbezien kwam het haar voogd bijna ongelooflijk voor, dat zij een oogenblik van opbruisenden hartstocht had gehad, waarin zij hare liefde voor J ohn Dent beleden had. Zij zou natuurlijk zeer verontwaardigd zijn over de handeling der dia kens, ze zou natuurlijk de stappen niet goedkeuren, die gedaan waren, om mijnheer Dillingham te River- mouth te doen beroepenmaar zij zou hem toch niet zoo heel erg hard vallen. Hij wilde eigenlijk maar liever, dat ze erg tegen hem uitvoer; want als ze boos was, kwam ze hem minder verschrikkelijk voor, dan wanneer ze hem met dien eigenaardigen blik de aandeelhouders was ’t woord gevoerd en Heden morgen werd in de Romein alhier aanbe steed ten behoeve van den Polder Bloemendaal, het doen van eenige herstellingen aan en Stoommachine. 5 biljetten waren wel van W. A. Verbruggen, te Waddinxveen, voor 588. C. van Leeuwen, te Waddinxveen, voor 510. I. Kloosterman, te Waddinxveen, voor 488. W. Bokhoven, te Gouda, voor 447.en, C. de Ruijter, te Waddinxveen, voor 431.65. der spoorwegovereenkomsb Koophandel alhier een 1 gehouden, waarin van de I dam en te Enschede adrosifen aan waren ingekomen, beide de strekking hebbende op verwerping der regeerings-voorstellen aan dringen. In de vergadering werd er op gewezen, dat van den handel geen klachten over den thans bestaanden toestand zijn vernomendie toestand kan over ’t algemeen hoogst bevredigend worden genoemd, zoo- dat op grond daarvan tot verwerping der nieuwe regeling kan worden aangedrongen. De bewering des voorzitters was, dat bijaldien eene commissie of handelsraad in het leven kon worden geroepen, om op eene behoorlijke uitvoering invloed te oefenen, en wier adviezen, zoo zij door de regee- ring werden gedeeld, voor de maatschappijen ver bindend zouden zijn, het bezwaar om met deze voor stellen mede te gaan zou, vervallen. Gelijk de voorstellen daar liggen, zijn ze ook voor hem onaan nemelijk, doch de voordeelen, welke van de nieuwe regeling te verwachten zijn, acht hij te groot om tot onvoorwaardolijke werweyping te adviseoren. Onder uitdrukkelijk voorbehoud van oen handels raad, wenschte hij op aanneming der-regeeringsvoor stellen aan te dringen. Ofschoon nog bedenkingen tegen een dergelijkon handelsraad werden ingebracht, die door andere sprekers werden wederlegd, vereenigde men zich ten slotte met algemeene stemmen, op cén na, met het voorstel, dat men aan het bureau der Kamer zal opdragen, een adres aan de Tweede Kamer te rich ten, met verzoek do regeerings-voorstellen alleen dan aan te nemen, wanneer aan den handel een waarborg voor eene behoorlijke uitvoering verleend wordt door de instelling van een handelsraad, wiens adviezen, door de regeoring gegrond bevonden, voor de maatschap pijen verbindend zullen zijn. Het Paleis van Justitie, zich „met volle overtuiging" aansluitende bij de korte (door ons vermelde) be schouwing, die het W. v. h. R. wijdde aan de jongste algemeene vergadering van het Genootschap tot zedelijko verbetering der gevangenen, voegt daaraan toe de volgende opmerkingen, die het fK. v. h. R. zijnerzijds met vólkomen instemming overneemt „Ook in dit blad werd meer dan eenmaal op de verouderde organisatie van het bedoelde genootschap gewezen en op verandering aangedrongen. Alles was en bleef echter te vergeefs. Mannen, overigens van vooruitstrevende richting, blijven hier verstokte con servatieven en voorstanders van eene acbttiende- eeuwscho inrichting. De vermindering van het, leden tal bewijst, hoe weinig goeds zij daarmede aan het door hen bestuurde genootschap doen. Thans nu namens bet hoofdbestuur werd verklaard, dat het steunen van ontslagen gevangenen slechts een onder geschikt doel des genootschaps is, schijnt de tijd aangebroken om eene nieuwe vereeniging te vormen, welke met een meer moderne organisatie zich alleen en uitsluitend ten doel stelt voor het lot der ontslagen gevangenen zorg te dragen. Op dit gebied is ook in ons land nog zeer veel te doen en op dit terrein ligt voor een groot deel de oplossing van de zoo moeielijke vraag der recidieve." dat volgens het uitgegeven prospectus de aflossing dier 5 pCt. leening eerst zoude plaats hebben in 1899, en zij beweerden op grond van de voorwaarden, waaronder zij aan die leening hadden deelgenomen, gerechtigd te zijn tot dat jaar ook een rente van 5 pCt. te ontvangen. Het Hof heeft die aandeelhouders volkomen gelijk gegeven, en beslist, dat dfkRhijnspoorwegmaatschappij niet het recht had tot die conversie over te gaan. De maatschappij is daarom veroordeeld tot 1899 de percent, kosten. Voor door mr. B. M. Vlielauder Hein, uit Den Haag, voor de Ned. Rhijnsp.-Mij. door mr. G. H. van Bolhuis, uit Utrecht. Dr. E. Heller, die op zich zelven en ook op an deren proefnemingen heeft gedaan, verklaart in de Wïen. med. Presse dat het gebruik van zuurkool bij

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1