UN 1 BINNENLAND. 3 JVieuws- en FEUILLETON rkt. £S90. Dinsdag 10 Juni. fr° 4241. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. SNEL, k - De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. SCO. B. ii kO lie ite *8 overging tot de bezichting der in- E No 3, gevraagd (Uit het Enffeleck.). VIII. Bovendien worden alle Ad vertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. 3e n dat eft. rpt jor tiet 311, en on ks or f’s <TQ it n» P-A l- u’ 'b GOUDA, 9 Juni 1890. Van de door B. en W. aangeboden kostelooze inenting en berinenting op het Stadhuis werd door 176 personen gebruik gemaakt. JRAAT BOER JVEL en goudsche courant. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. eene telefoon daarbij t getwijfeld wordt aan laid te kunnen ver- De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Volgens achterstaande advertentie zal op de kermis te Haastrecht het Grand Theatre des Attractions, onder Directie van den heer Spriet, geplaatst zyn. De heer Spriet, een oule lekende, heeft een tal van nieuwe artisten geëngageerd, zoodat bij het publiek bepaaldelijk eenige genoeglijke avonden zal verschaffen. De adelborsten der 2e klasse, o. a. onze stadge noot C. H. Julius, zijn voor den tjjd van zes weken geplaatst aan boord van de .Urania" en ver laten heden de haven te Nieuwediep, tot het houden van een kruistocht op de Zuiderzee. De Staatscourant bevat do statuten der vereeni- ging „de kerkelijke kas" te Nieuwerkerk a/IJ., die als rechtspersoon is erkend. uda bjj P. veg en bjj Gouwe Flobertbaan. Ie prijs de hoer J. P. Mul. 2e prijs de heer H. A. C. Brinkman. Deze wedstrijd werd gedurende den geheelen dag druk bezocht, terwijl het weder niets te wenschen overliet. Van de door den Ned. Rh ij nspoor weg aangeboden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief van Gouda naar den Haag te kunnen reizen, maakten Zondag 11. 240 pertonen gebruik. het was, alsof hij er wel altijd moest blijven, zoo goed als de kerk zelve en zoo goed als het post kantoor met zijn granieten gevel. Als een van die beide gebouwen in den nacht met een tooverslag ver dwenen ware, had de ontsteltenis niet grooter kunnen zijn. Die lange, gebogen gestalte, altijd in een oud zwart pak gekleed, was allen even eigen geworden als het heen en weer draaiend uithangbord van Old Bell Tavern. Er waren grootvaders en grootmoeders die zich Ds. Wibird herinnerden uit den tijd, toen zij noch kinderen waren en toen zag hij er niet ouder en niet jonger uit, dan op den dag toen hij daar in de kist lag, ja, hij zag er toen zelfs niet zoo jong uit als nu; want de diepe rimpels en plooien, die de tijd in zijn gelaat had gegroefd, wa ren van dat vriendelijk oud gelaat weggestrekon eu de glans van een hemelsche jeugd bestraalde het thans. Er was eene omstandigheid bij het overlijden van den ouden dominé, die als van zelve meer indruk maakte dan iets anders. Toen Salome dien avond de buren bijeenriep, vonden zij den domino met den opgeslagen bijbel voor zich, terwijl een vinger op het blad rustte, als om de aandacht te vestigen op eene bepaalde zinsnede. Er was iets treffends, iets beve lends als van een levende in dat onbewuste wijzen van den verstijfden voorvinger en zij, die haastig over den gebogen schouder heenkeken en hot aan gewezen vers lazen, vergaten het nooit weer. //Dat was domino’s laatste tekst,” zei de oude Jedd, terwijl hij op zijne spade leunde, die glinste. Gisteren morgen werd in tegenwoordigheid van den waarnemenden Burgemeester, den heer H. W. G. Koning, den waarnemenden Gamizoens-Komman- dant, Kapt, van der Wal, hh. Officieren van Gar nizoen en Schutterij en leden der Weerbaarheids- Vereeniging „Burgerplicht" de nieuwe schijfinrich- ting op het schietterrein in gebruik gesteld. Do kommandant der Weerbaarheids-Vereeniging, de heer G. H. G. de Lange, heette den heeren welkom en dankte hen voor hunne opkomst, hij bracht in her innering, dat steeds door hem sedert vele jaren op middelen waren gepeinsd om de waarnemingen door de mannen van den observatiepost veiliger te doen zijn. Reeds meermalen had hij hier en daar de inrichtingen nagezien, ten einde het ook hier ter stede in gebruik te kunnen stellen. Bij het Dage- lijksch Bestuur dezer Gemeente vond hij den noodigeu steun, zoodat hij de hh. H. var. Wijngaarden en W. Sliedrecht kon uitnoodigen de inrichting te Kra- lingen te gaan zien, ten einde eene schets te kunnen indianen. Deze schets werd door B. en W. goed gekeurd eu nu was ’t werk geheel gereed, zoodat ongelukken tot de onmogelijkheden behooren daarna overhandigde hij den heer H. W. G. Koning, majoor-kommandant der Schutterij, de sleutels der inrichting, daar de Schutterij ook wel van deze inrichting gebruik zoude maken. Da heer H. W. G. Koning sprak daarop eenige woorden tot den heer de Lange en de leden der Weerbaarheids-Vereeniging, bij hoopte dat van de nieuwe inrichting door velen gebruik zoude worden gemadkt en bracht hulde voor de wijze, waarop de hoer de Lange bet doel had trachten te bereiken, waarna men overging tot de bezichting der in richting. Deze inrichting bestaat nu uit beweegbare scha ven, zoodat de man' met de waarneming belast niet meer, zooals tot op heden het geval was, voor de schijf moet komen, maar steeds geheel veilig de aanwijzing kan doen. Er wordt tevens veel vlugger geschoten, terwnk ia gemaakt, ten einde iadm de aanwijzing, zich zekerhi schaffen. De waarnemende Burgemeester opende den wed strijd, waaraan door velen werd deelgenomen. De uitslag van den wedstrijd is aldus Categorie A. voor hh. Officieren van Garnizoen eu Sohuttery. Verg. Zilv. Medaille. Kapt, der Schutterij A. van Reedt Dortland, met 30 punten. Zilv. Med. Majoor-Komm. Rust. Schutterij A. K. van der Garden, met 29 p. Bronzen Mid. Kapt, der Schutterij J. A. P. Montijn met 29 p. Categorie B. voor Onderofficieren en minderen van Garnizoen en Schutterij. Verg. Zilv. Med. Serg. Schutterij J. P. Mul met 33 p. LeeuwardenGroningenAmsterdam via Utrecht in Zilv. Med. Serg. Sohuttery D. J. Starreveld met 32 p. Bronzen Med. Four. Inf. Hazenbroek met 30 p. Categorie C. voor Leden der Weerbaarheid. Verg. Zil. Med. de heer G. H. G. de Lange met 35 p. Zilv. Med. de heer H. van Wijngaarden met 34 p. Bronzen Med. de heer A. C. Cosijn met 32 p. Tevens was nog uitgeloofd voor de winners der verg. zilv. medailles eene koningsprijs, welke werd behaald door den serg. der Schutterij J. P. Mul met 60 punten in 6 schoten. De kapt. A. van Reedt Dortland behaalde 56 p. en de heer G. H. G. de Lange 50 p. 21) #Op zijn eigen dringend verzoek, heb ik de zaak geheim «gehouden. Bij de tweede attaque heb ik lang en breed met hem gesproken, en hem bepaal delijk aangeraden, het werk geheel op te geven. Toen hij daar volstrekt niets van hooren wilde, heb ik er bij hem op aangedrongen, dat hij een hulp prediker zou nemen. Ik heb hem gewaarschuwd, en hem ronduit gezegd, dat hem den een of anderen keer zoo iets op den preekstoel-kon overkomen. Hij ver klaarde, dat het juist de plaats was, waar hij het liefst van alle wilde stervenmaar hij beloofde mij, dat hij ernstig over mijn voorste} zou nadenken, om een hulpprediker te nemen.” z/En dat heeft hij nooit gedaan.” »De laatste drie zondagen,” vervolgde de dokter, wben ik naar de kerk gegaan, en telkens heb ik ge vreesd, dat ik hem midden in den dienst neer zou zien slaan. Hij kende zijn toestand, en maakte er zich volstrekt niet ongerust^ over. Hij heeft altijd te veel van zijn krachten gevorderd en had zonderlinge begrippen van plicht want onze goede vriend had soms zonderlinge begrippen maar hij was een man met een helder verstand, en ik geloof niet, dat de laatste gebeurtenissen in het kerspel hem zoo aandeden, als sommige menschen zullen veronder stellen. Wat nu gebeurd is, zou waarschijnlijk onder andere omstandigheden juist zoo gebeurd zijn.” Die verklaring van dr. Tredick deed bij mijnheer Dent een steen van het hart vallen, en toen diaken Twombly er van hoorde, gevoelde ook deze zich verlicht; maar er waren eene menigte menschen, die bepaald verzekerden, dat //dat ontslag van den do ming hem den dood gedaan had!” Dat men de zaak van de donkerste zijde beschouwde was volkomen in overeenstemming met den geest van de plaats; want Rivermouth was in zijn tekortkomingen zoowel als in zijn liefelijke deugden zeer zwaar op de hand. z/Ze hadden den ouden man net zoo goed dood kunnen schieten,” beweerde mijnheer Wiggins. //Als ze diaken Wendell en de rest niet ophangen,” beweerde de ex-postmeester Snelling, //dan kunnen ze de doodstraf in New-Hampshire wel afschaffen.” Van nature was mijnheer Snelling zoo bloeddorstig niet; maar het vorige jaar had hij zijn plaats moeten inruimen voor diaken Wendell en een mensch is maar een mensch. Veertien dagen lang sprak men van niets anders, dan van den dood van Ds. Wibird. Hij was zoolang te Rivermouth geweesthij hoorde bij de plaats Zoo de spoorwegwetten maar aangenomen worden, belooft men ons allerlei heerlijkheden. Nu weder wordt verteld, dat dan bij de Expl.-Maatschappy het voornemen bestaat, om in de treinen van het I Noorden naar Amsterdam, welke den afstand tusschen LeeuwardenGroningeaAmsterdam via Utrecht in

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1