ïTgT irk. m. en DS, beneden de BINNENLAND. h. IV 4245. Zaterdag 14 Juni. Advertentieblad Nieuws- en niddel I en73“. FEUILLETON. tpen. ruNi jmade 1890. >TIE. LA; i De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. i i 7EN. JITER, den. „r ■ïf. te wezen, dat hoe hooger X. f „En wat denk jij I te Gouda, voor J. J. Strasser te Amsterdam, voor vallen gevallen De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden ia 1.25, franco per poet 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnt. in Gouda. naar Alfen. ar dan dat en omstre- DENR1JK 0 beginnen sue (Uit het Engeluch.') Botkoop 9 uur 15 m. IDEN ver- 9 min. van dat hij hot merkt.’" leerd.” „Is hij niet en oopste der jgbaar in Cente. venaar. "~i haar voogd, „me dunkt, dat hij goed leest goed spreekt.” me leven noch niemand een na, en dat was Daniël 25) „Wel, wel,” pruttelde goudsche courant. voor Gouda en Omstreken. *Wel, wel,” pruttelde oom Jedd, terwijl hij den sleutel in het zware slot van de deur omdraaide. «Ik weet niet, wat er nu van moet komen.” ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. van den toestand der gemeente GOUDA, 18 Juni 1890. Naar wij vernemen houdt de heer A. J. Krieger, nu te Amersfoort woonachtig, terwyl in de regeling van het spoorwegwezen door de regeering beduidende hervormingen worden voorgesteld, zich bezig met het geheel opnieuw bewerken van het ontwerp lokaal spoorweg GoudaSchoonhoven. Omtrent do ligging der stations en halten moeten in het nieuwe ont werp vele wijzigingen en verbeteringen voorkomen. eene rijke gemeente aan te nemenmaar het mocht haar niet gelukken, het zich heel duidelijk voor te stellen. vDan zal het zeker zoo wezen, dat hoe hooger het tractement is, hoe meer hun werk hun ter harte gaat!” merkte Prudence aan. //Ja,” zei mijnheer Dent kortweg. Hij voelde dat hij een vlek op zijn vriend Dil lingham had geworpen; hij begreep niet hoe; maar het hinderde hem toch. Het overige geAlte van den weg reden ze zwijgend voort. Pruwnce was ook niet tevreden met zichzelve. Door te zeggen, dat ze Ds. Dillingham voor verwaand hield, had ze tekort gedaan aan haar gewone oprechtheid. Gedurende den geheelen dienst had hij geen spoor van ijdélljèi^ a^n den dag gelegd. Zij was min of meer sQmïièri op-^.haar plaats gaan zitten. Het kon niet and^V$ih{j|aar pijnlijk aandoen, dat zij daar een pre(Hlfi*rtig^taan, op die plaats, die zoo vele jaren geheiligd was door de tegenwoordigheid van Ds. Wibird ja, noch geen veertien dagen geleden stond hij daar met zijn kalm, eerwaardig gelaat. De eerste woorden, die Ds. Dillingham had uitgesproken, waren haar diep in het hart gedrongentoen was zij onwillekeurig bezweken voor de betoovering, die bijna de geheele gemeente had aangegrepen en ze had met ingehouden adem naar hem geluisterd. Als hij zweeg schenen de tonen van het orgel het gebed ten hemel te voerende toon zijner stem en de ver heven accoorden schenen hetzelfde uit te drukken, //En wat denk jij van Ds. Dillingham, Prue?” vroeg mijnheer Dent, toen de hoeven van de paarden op de glibberige planken van de brug stampten, die voor do stad lag. Mijnheer Dent had dien dag in de kerk geen oogenblik geknipoogd. De plaatselijke grappenmaker had opgemerkt en verteld, dat die verdachte hoek tegen den houten pijler aan den noordwesthoek van de bank van mijnheer Dent, de heele preek door, ledig was gebleven. Mijnheer Dent had zelf dien //vervloekten plek” voor het eerst met spijt opgemerkt en in het geheim had hij besloten, de kerk voor zijne rekening van binnen nieuw te laten opschil deren. z/Me dunkt,” zei Prudence, in antwoord op de Voor de reinheid der straten wordt zooveel moge lijk zorg gedragen. Er werd een nieuwe sproeiwagen aangeschaft, die voor het doel zeer geschikt is. De asch wordt van wege de Gemeente aan de huizen der ingezetenen opgehaald. Was zij vroeger eene niet onaanzienlijke bron van inkomsten, thans is zij bijna onverkoopbaar. De hoeveelheid bedroeg aan haardasch 4078 en aan kolenasch 34336 hecto- liter, waaronder de op 1 Januari 1889 nog voorhan den asch is begrepen. De kosten van het ophalen beliepen met inbegrip van die der gereedschappen en van het onderhoud der schuur 3274,39%. Voor het ophoogen van straten en wegen on het aanplempen van water werden gebruikt 29240 hec toliter kolenasch, waarvan wij de waarde schatten op 955,50. Voor een bedrag van 237,07% werd verkocht. Het ophalen van de vuilnif, het uitbaggeren van de grachten en andere waterep der Gemeente en het schoonmaken der riolen is aangenomen door J. Borst voor eene som van f 800.per jaar. De openbare urinoirs worden behoorlijk doorge spoeld en schoongemaakt. Aan de Spoorwegstraat werd er eene geplaatst, die met eene ijzeren schut ting is omheind. In de openbare scholen zijn de privaten en urinoirs zoo ingericht, dat zij geene hinderlijke lucht ver spreiden. Omtrent die in bijzondere scholen hebben wij ook geene klachten vernomen. Sommige slaapsteden of kleine logementen laten in hunne inrichting wel iets te wenschen over. De grachten worden behalve door het aanhoudend schutten, door waterinlating en spuiing ververscht. Bovendien werden zij waar dit noodig bleek uitge baggerd en van drijvend vuil gezuiverd. - Do slooten en andere wateren aan particulieren toebehoorende, moeten door de eigenaars worden schoongehouden. Ter handhaving van de daartoe be trekkelijke bepalingen wordt jaarlijks meermalen sqnouw gedreven. De Zweminrichting aan het einde der Houtmans- gracht bevindt zich in goeden toestand. Alleen doet zich de behoefte aan meer kleedkamers gevoelen, waarin eerlang zal worden voorzien. Van de inrich ting wordt veel gebruik gemaakt. Eenige uren van den dag is zij ook voor niet-betalenden toegankelijk. lieerschende ziekten. Aan de ons daarover door den oudsten Gemeen te- Goneesheer gedane mededeelingen ontleenen wij het volgende Terwijl in de eerste drie maanden van het jaar catarrhale en rheumatische ziekten voorkwamen, zon der bepaalde complicatie, vertoonden zich in April veel mazelen, die enkele maanden sporadisch voort duurden. In Mei leden vele patiënten aan diarrhee als ge volg der tijdelijk vroege warmte afgewisseld door koude dagen, en ofschoon er ook reeds vroeger kink hoest werd waargenomen, nam deze in Juni toe en bleef lang sporadisch voortduren, terwijl in Augus tus eenige gevallen van Cholera nostras voorkwamen. Overigens waren er in den regel ook gedurende de laatste maanden des jaars weinig zieken, wier onge steldheden gewoonlijk evenals in de eerste maanden van catarrhalen en rheumatischen aard waren. In December openbaarden zich de eerste gevallen van Influenza. Gedurende het geheele jaar waren er slechts wei nig gevallen van typhus, croup en >diphtheritis. Ter Secretarie werd aangifte gedaan van 10 ge vallen van roodvonk, 80 gevallen van mazelen en 3 van febris typhoïdea. Het getal der sterfgevallen vooral van kinderen was groot. Onder de 695 overledenen waren 354 kinderen beneden de 2 jaar. vraag van en z/Wat weerga, ik heb van beter hooren spreken, op Webster.” z/Hij ziet er goed uit en schijnt niet te merken, Lii kaf mortf” rik moet je zeggen, Prue, je bent me te ge- niet zonder reden zoo’n heel klein beetje weet u zoo’n klein beetje ver waand z/In het geheel niet,” zei mynheer Dent. zzIk weet geen mensch, die minder verwaand is, als Dil lingham. Hij meent, wat hij zegt. Hij zal zijn werk hier met hart en ziel aanpakken en recht op zijn doel afgaan. Ik ben alleen maar bang, dat we zoo’n uitmuntend man niet lang hier zullen houden.” //Waarom niet?” z/Als hij bekend wordt, zal de eene of andere ryke gemeente te Boston of New-York hem zeker schit terende aanbiedingen doen.” z/Maar als hy zoo met hart en ziel zijn werk hier aanpakt, zullen zo hem niet overhalen.” //Misschien niet. Maar de beste dominé heeft graag een hoog tractement,” zeide mijnheer Dent verstrooid. Prudence stelde zich Ds. Wibird voor, die deze gemeente of eene andere gemeente, waar hij meende, dat zijn plicht hem riep, verliet, om een beroep van Heden morgen werd in het bovenlokaal van den heer Dam alhier aan besteed ten behoeve van don heer E. S. Cats, het verbouwen van perceel No. 96 op de Markt. 13 biljetten waren ingekomon. Inge schreven werd doorW. de Jong te Gouda, voor 13939.J. de Jong te Gouda, voor ƒ13333. L. L. van Dorst te Gouda, voor 1328Ö.C. J. Koot te Gouda, voor 12743.A. Leeuwens te Keeuwyk, voor f 12645.C. P. W. Desaing te Gouda, voor 12607.P. A. Burghout, te Gouda, voor f 12600.J. J. Duin, te Gouda, voor 12459.P. F. Moritz, te Amsterdam, voor 12200.H. J. Nederhorst, tz C'?"'1'*, -r**- 11443.— en 11385.—. Twee biljetten, als zynde ongezegeld, werden niet bekend gemaakt. Aan het Verslag Gouda over 1889, ontleenen wij nog het volgende: TOESTANDEN, WELKE INVLOED KUNNEN UITOEFENEN OP DE VOLKSGEZONDHEID. De Wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten wordt stipt toegepast.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1