sm DING. II üffl. UUR. BINNENLAND. Maandag 16 Juni. 1800. Nieuws- en !XO Kaas N. ibow, REKEN. EN. rËN Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* LS. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. TIE. FEUILLETON. ipen, ppen, ƒ10.— ingmeester UNI 'EN. •1890. OEF (an Zoon. f 1 da. Kok. tBotkoop ,INCE (Vit het Engelsch.') XI. 9 uur 15 m. [DEN ver- min. van Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. Br. D. C. ER A. G., leginnen D te huur, Turfeingel n Gouda. laar Alfen. lit van iche Cou- len door het KMAN en goudsche courant. e relatiën e. Prima te verte- GOUDA, 14 Juni 1890. Te Leiden ie geslaagd voor het'Jvoorberoidend examen geneeskunde do heer H. van Ingen Schouten en te Utrecht voor het eerste natuurkundig examen do heer L. J. Vriesman, beide van Oudewater. en zal de i van commissarissen tot het aangaan eener geldleeuing van hoogstens 200.000, in hoofdzaak dienende om de oostelijke helft van het Paleis te verbouwen tot schouwburgzaal on tot het restaureeren der concert zaal. Bij de toelichting tot dit voorstel deed de voorzitter, de heer Van der Blom, uitkomen de moge lijkheid het paleis eene eerste plaats (e doen innemen als gelegenheid tot uitspanning en ter bevordering der kunst, en het daarbij weder een punt van gezellig samenzijn te doen worden, gelyk het Paleis vroeger is geweest. De schouwburgzaal die men voornemens is te bouwen zal aan alle hedendaagsche eischen voor eene dergelijke inrichting voldoen, terwijl volgens het oordeel an deskundigen het ver bouwen op de bestaande fundeeringen zeer goed kan geschieden. Ingevolge statuten kan de raad van commissarissen op eigen gezag geldleeningen aangaan, maar in dit geval wenscbte hij liever de machtiging van aan deelhouders te erlangen. .t Het voorstel werd met algemeene stemmen goed- hekeurd. Er waren 721 aandeelen vertegenwoordigd, (uitbrengende 143 stemmen.)* Daarna werd eene commissie benoemd, die opdracht heeft na te gaan alles wat strekken kan om het Paleis aan het door den raad van commissarissen voorop gestelde doel te doen beantwoorden. Tot leden dezer commissie werden aangewezen de heeren M. Calisch, J. C. T. Knapp en J. Tosch. Het voornemen is onmiddellijk na de sluiting der tentoonstelling van veiligheid enz. met de verbouwing een aan vang te maken. ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Uit Meppel meldt men aan de N. R. Ct. Luidens het verhaal heeft gisteren avond laat even buiten de stad een treurig tooneol plaats gehad. De dienstmeid van T., aan de Hoofdstraat te dier plaatse Wonende, moet hare moeder, die tijdelijk aldaar ver blijf hield, van het leven hebben willen berooven. Zij had haar daartoe onder een valsch voorwendsel naar het Paradijsschut in de Drentsche Hoofdvaart gelokt en op een onverwacht oogenblik te water gestooten, kennelijk met de bedoeling om haar zoo te doen verdrinken. Toen de vrouw zich op het droge had gewerkt, is zij andermaal er in gestooten, en dit geschiedde, naar het verhaal wil, tot driemaal toe. Toch is de toeleg niet gelukt, dank zij de hulp van van den dominé als de zwermen sprinkhanen, die Egypte overdekten. De inktlapjes gaven aan zijn schrijftafel het voorkomen van een bed veelkleurige dahlia’s. Er waren noch andere bewijzen van vereering, zeker minder stoffelijk en tastbaar dan deze; maar die men zeker minder gemakkelijk op zij kon zetten. Daar waren oogen met zwarte en oogen met gouden wim pers, die plotseling werden neergeslagen, als hij sprak; daar waren haastige blikken vol verlegenheid en eerbied, half geopende lippen, die de ademlooze belangstelling verrieden, die veel meer zegt, dan het vleiendste compliment en die het hoofd bedwelmt als de wyn. Bevallig en kalm bewoog Ds. Dillingham zich tus- schen de zandbanken en zand verschuivingen, hij luis-, terde naar het lied der syronen en ging voorby. Hij nam die vleierij echter niet aan als iets, dat hem toekwam hij nam ze zedig aan en was hoogst natuur lek, oprecht en opgeruimd als iemand, die weet, dat hij zich onder vrienden bevindt. #Ik zie, hoe de zaken staan,” zeide hij eens tegen mijnheer Dent, tfik sta in den zonneschijn, dien mijn voorganger schiep.” Het was zijn eigen roem niet, hij gevoelde zich gelukkig, dat hij onder menschen gekomen was, die zich aan hunnen geestelijke hechten. Al was Ds. Dillingham blind geweest, dan had hij nog moeten zien, dat hij maar te kiezen had onder al de schoenen van Rivermouth, en hij was verre van blind. Met zijn gewone bedaarde manier doorzag 26) Zoo Ds. Dillingham de hoofden van alle jonge meisjes zijner gemeente op hol bracht, hij won even zeer de harten van bijna al de oudere personen. Ik houd het er voor, dat hij dit door zijn beminnelijk voorkomen en zijn talenten ook gedaan had, al was hij niet rijk en niet jong geweest en al had hij er niet goed uitgezien. En als hij getrouwd geweest was? Ja, dat kan ik niet zeggen. Een jong, onge trouwd predikant, vooral als hij rijk is, zal waar schijnlijk altijd goed ontvangen worden in een afge legen streek, waar overvloed van bloeiende Rachels is en een groote sch^arschte van beschikbare Jacobs. My was het, alsof Ds. Dillingham die eerste drie maanden een soort van vuurproef had door te staan. Hoezeer ik zijn preekeo ook mocht bewonderen en zoowel wat vorm als inhoud betreft, stonden ze ver boven de gewone noch veel meer bewonderde ik de zedigheid en het verstand, die hem in staat stelden zijn bootje in die aangename maar gevaarlijke Het schoolgeld bedraagt op de Tusschenschool ƒ0.10 per week: op de Eerste Burgerschool voor jongens en op de Eerste Burgerschool voor meisjes 1.50 per maandop de Tweede Burgerschool voor jongens 50.per jaar en op de Tweede Burgerschool voor meisjes 40.per jaar. Voor leerlingen, die elkander in den tweeden graad van bloedverwantschap beslaan, wordt het schoolgeld verminderd met ’/s wanneer twee, en met zoo er meer gelijktijdig een of meer lagere scholen der Gemeente bezoeken. Kinderen vaa onvermogende ouders kunnen om niet op de Burgerscholen worden toegolaten en kin deren van minvermogenden tegen betaling op de Eerste Burgerscholen van 0.80 per maand, op de Tweede Burgerschool voor jongens van 4.en op de Tweede Burgerschool voor meisjes van 3. per drie maanden. Op het laatst van hel jaar ontvingen op de Ie Burgerschool voor jongens 4 en op de le Burger school voor meisjes 2 leerlingen kosteloos onderwijs. Aan do beide Kostolooze Scholen en de Tusschen- school zijn schoolbibliotheken verbonden, die door de hoofden dier scholen zeer op prijs worden ge steld. De toelage, die de Gemeente voor elke bibliotheek telken jare beschikbaar stelt, werd in het afgeloopen jaar verhoogd en gebracht op 30. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prys per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Aan het Verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1889, ontleenen wij nog het volgende: Openbare scholen. Op het einde van het jaar waren 102 kinderen uit de naburige gemeenten als leerlingen op de ver schillende openbare lagere scholen alhier ingeschreven. In 1888 bedroeg hun getal 94. De toelating van leerlingen is aldus geregeld op de beide Kostelooze Scholen tweemalen ’s jaars, met 1 April en 1 October, en wel voor kinderen, die den leeftijd van 5 jaren en 10 maanden hebben bereikt op de Tusschenschool om de acht maanden, terwijl do kinderen niet jonger mogen zijn dan 5 jaren en 9 maanden op de Burgerscholen, behalve de 2e Burgerschool voor meisjes, ééns per jaar, namelijk na het einde der zoraervacantie, voor kinderen, die 6 jaren oud zyn of in het jaar der toelating dien leeftijd be reiken, en op de 2e Burgerschool voor meisjes, die alleen toegankelijk is voor kinderen, welke den leeftijd van 9 jaren bereikt hebben of in het jaar der toelating 9 jaren worden, eveneens ééns per jaar, namelijk in de maand Augustus. Bij de regeling der schooltijden is bepaald, dat de leerlingen op Dinsdag in de morgenuren en des middags tot half 3 uur van de godsdienstleeraren godsdienstonderwijs kunnen genieten. wateren koers te laten houden. Een ijdel mensch was in eene week gestrand. Maar Ds. Dillingham had, zooaJs mynheer Ralph Dent gezegd had, niet de minste verwaandheid. De beleefdheden, die Ds. Dil lingham van alle zijden ontving, zouden voldoende geweest zijn, om van de tien menschen in zijn posi tie er acht te bederven. Het is zoo gemakkelijk, de hooge gedachte, die anderen van u hebben, nog wat hooger te laten stijgen. Er werden voor Ds. Dillingham partijtjes gegeven bij Blijdenburgh, en bij Goldstone, en bij Grimes er waren toertjes op de rivier en tochtjes naar de haven en ontelbare theepraatjes aan het strand. Ik weet niet of Ds. Dillingham noch al humoristisch wasmaar als hij er maar een beetje aanleg voor had, moet hij zich zeer geamuseerd hebben, zoowel als hoogst verlegen gevoeld bij het groot aantal ge borduurde pantoffels en vernuftig uitgedachte inkt lapjes en kalotjes en gesneden vouwbeenen, die hem ten deel vielen bij de //fancy-fair”, die omstreeks dezen tijd ten voordeele der buitenlandsche zending gehouden werd. Al was hij een duizendpoot geweest, dan had hij noch in geen vier jaar al die pantoffels kunnen af dragen, al had hij ze dag en nacht aangebad; al was hij een hydra geweest, dan had hij noch geen hoofden genoeg gehad, om al die kalotjes in een menschenleven te verslijten. Briareus zelf ware han den tekort gekomen om al de vouwbeenen vast te houden. De pantoffels overstroomden de slaapkamer Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouvorneur- generaal van Nederlandsch-Indiö, is op 11 dezer tegen do vyandelyke stellingen op de heuvels aan den linkeroever der Edirivier opgerukt en de vijand verdreven. Deze liet ongeveer tachtig dooden achter. Onzerzyds zijn gewond twee officieren en twee en twintig mindere militairen. Dezer dagen is te Gouderak het monument ter eere van den vroegeren Burgemeester, den heer M. Bron, op de begraafplaats aldaar overgedragen aan de familie, met eene toespraak van ds. Kok. De heer W. E. Willink Ketjen vertrekt heden met zijn gezin naar Noord-Amerika. (Californië.) Het Vondelpark te Amsterdam bestaat Zondag, zij het ook niet in zijn tegenwoordigen omvang, 25 jaar. De Vereen, tot bevordering van het vreemdelingen verkeer aldaar wenscht, naar aanleiding van dit vijf— en-twintig jarig bestaan, dat het Park eene fontein worde geschonken. De vereeniging zelve gaat voor met eene gift van 1000. In de gisteren gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt is behandeld een voorstel van den raad Ingen Schouten Oudewater.

GC | 1890 | | pagina 1