binnenlandT Buitenlandscti Overzicht. het er niet over eens, wie het eerst dit onheilig vuur ontstoken had. Het lijdt dus voor ons geen twijfel of de spoorwegovereenkomsten zijn niet beoordeeld naar de innerlijke waarde, maar van weerszij den bekeken door eene politieke bril. Dat doet ons leed voor de Tweede Kamer. Het bewijst, dat er leden zijn, aan wie wij de groote belangen des vaderlands niet met gerust geweten zouden toevertrouwen, indien wij ze moesten afvaardi gen. Vandaar onze verzuchting: gelukkigslat er nog een Eerste Kamer is. Wij hebben alle hoop, dat dit lichaam de quaestie niet zal verpjaatsen op verkeerd terrein. Daarvoor is de aard harer samenstelling en haar bekende bezadigdheid ons borg. Niet de verwerping der overeenkomsten zou ons leed doen, daar is misschien evenveel vóór als tegen te zeggen. Maar wel verwer ping om redenen vau hooge politiek, omdat men den tegenstander de eer niet gunt, zulk een belangrijke economische hervorming tot stand te brengen. De natie heeft er recht op, dat dergelijke voorstellen beoordeeld worden naar de innerlijke waarde. Thans bestaat daar omtrent geenerlei zekerheidintegendeel wij meenen te hebben aangetoond, dat het omge keerde meer dan waarschijnlijk is. Niettegen staande al het talent in de Tweede Kamer besteed aan de bestrijding, kan het publiek thans niet weten of al die drukte ernstig was gemeend dan wel diende als stormram tegen de Regeering. Van de Eerste mag men dui delijker uitspraak verwachten. Intusschen maakt de stemming in de Tweede Kamer de taak der Eerste niet gemakkelijk, als het aangenomen voorstel in tweede instantie tot haar komt. Maar ons hoogste staatscollege heeft meermalen getoond, dat het daartegen is opgewassen en volkomen in staat is een onpar tijdig oordeel te vellen. GOUDA, 19 Juni 1890. Onder de machinist-leerlingen 2e klasse, die met gunstig gevolg het eind-examen hebben afgelegd en den practischen cursus aan boord van Zr Ms stoom schip Leeuw hebben gevolgd, komt voor onze voor malige stadgenoot P. Kruisheer, die van 17 geslaagden No. 2 behaalde, wien als zoodanig nog een speciaal uitge loofde prijs werd toegekend. Met 1 Juli a. st. wordt bij bevorderd tot machinist leerling le klasse. De opbrengst van de collecte voor den gewapenden dienst, die gisteren plaats had, bedraagt 154.62. Heden morgen werd in „de Romein" aanbesteed het doen van eenige herstellingen aan de kade langs de rivier de Gouwe met bijlevering van de noodige materialen, ten behoeve van den polder Bloemendaal. 3 biljetten waren ingekomen. Ingeschreven werd door: A. de Jong Jr., te Ammerstol voor 1261.—, Ph. Verbruggen te Waddinxveen voor 1096 en W. Bokhoven te Gouda voor 1025.aan wieu het werk gegund is. Tot gemeente-ontvanger te Woerden is benoemd de heer W. F. Stoop te Niguw-Lekkerlandmet 6 stemmen tegen 5 op den heer R. van Wijk aldaar uitgebracht. Laatstgenoemde stond niet op de aanbeve ling van B. on W. Uit Oudewater schrijft mon dd. 18 Juni aan de N. R. a Treurig liet het zich gislereuavond aanzien voor onze deelnemers aan den optocht, waaronder een 9-tal dames, leden van het gemengd koor Polyhymnia de regen kletterdo uren achtereen op de straatklinkers neder, zoodat wellicht menig hartje zich onrustig zal hebben nedergelegd. Maar gelukkig, heden ochtend bleek het, dat hot „Oranje zonnetje" de zoo goedge zinde feestvierende Oudewatersche burgers ook thans niet in den steek liet. Waar 75 jaren geleden de regen het hare er toe bijbracht, dat de slag vau Waterloo zoo zegevierend voor do bondgenooten ein digde, daar doet heden de zon hare stralen voelen, ten eindo do feestvreugde in ons stedeke te verhoogen. Te half elf ure dezen morgen zette de optocht zich in beweging. Achtereenvolgens zagen wij: 1. Banierdrager te paard der afd. Oudewater en omstreken der Holl. Maatsch. van landbouw. 2. Leden dier afdeeling te paard. 3. Fanfarekorps Euterpe. 4. Voor*, der regelingscommissie, te paard, 5. Historische groep te paard, voorgesteld door de heoren leden der harddraverij-vereeniging Voorwaarts en de gymnastiekvereeuiging Brinio. Heraut. b. Z. K. H, de prins van Oranje, later Willem 'II, gevolgd door 2 stafofficieren. c. 7j. II. de Hertog van Wellington, gevolgd door 2 stafofficieren. d. Z. H. prins Blücher, gevolgd door 2 stafofficieren. 6. Banierdragers van Voorwaart» to paard. 7. Lid van Voorwaart» met dame in Hollandsche sjees. 8. Allegorische voorstelling der zangvereeniging Polyhymniabestaande in een feestwagen, waarop Apolloomringd door de 9 Muzen. 9. Banierdrager der IJscl ib te paard. 10. Rijtuig waarin 3 bestuursleden der IJsclub. 11. Banierdrager van Brinth te paard; en 12. Feestwagen van Brinio. 's Namiddags te 4 uren werd deze optocht herhaald, waarbij ook alles in de volmaaktste orde afliep. Het ■laat zich aanzien dafr het concert, heden avond te geven door het fanfarecorps Euterpedruk bezocht zal worden en alzoo deze feestdag een gezellig eindo hehben zal. Aan het Verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1889, ontleenen wij nog het volgende: Nadat Zijne Excellentie de Minister van Binnen" landsche Zaken in het laatst van het jaar 1888 onder zekere voorwaarde *de gevraagde Rijksbijdrage voor een opterichten Gymnasium had toegezegd, werd door den Gemeenteraad besloten het Progymnasium met het eindo van den loopenden cursus opteheffen en dit door een Gymnasium te vervangen. Togelijkertijd werd een Collogie van Curatoren voor die instelling in het leven geroepen, dat werd samengesteld uit de Heeren J. W. Haverkamp Bege- mann, Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, Mr. J. H. van Mierop, Dr. F. H. G. van Iterson en Mr. D. N. Brouwer, die alien in dezelfde betrekking bij het Progymnasium fungeerdou. Den 15o April aanvaardde dit Collegio zijne taak en tevens de opdracht Uwer Vergadering om de verschillende voorstellen voor te bereiden of te ont werpen, die met betrekking tot het Gymnasium bij den Raad zouden moeten inkomen. Het Progymnasinm. Bij den aanvang van het jaar telde het Progymna sium 14 leerlingen en wel ,3 in de vierde, 1 in de derdt^ 2 in de tweede, en 8 in de eerste klasse. Vóór het einde van den, cursus verliet 1 leerling de eerste klasse, zoodat aan het overgangsexamen slechts 13 deelnamen. Bij dit examen bloek dat 3 leerlingen der vierde klasse tot de vijfde klasse van een gymnasium zouden kunnen overgaan, de eenige leerling der derde tot do vierde, de beide leerlingen dor tweede tot de derde, en van de 7 leerlingen der eerste 4 onvoor waardelijk en 1 met herexamen tot de tweede. In het personeel der Leeraren kwam geene ver andering. De Rector Dr. D. Terpstra verzocht togen het einde van den cursus u;egens gevorderden leeftijd zijn ontslag. Gedurende 46 jaren was hij bij het voorbereidend hooger onderwijs in deze Gemeente als Conrector en Rector werkzaam geweest en had zich daarbij door ijver en toewijding steeds onder scheiden. Het gevraagde ontslag werd den hoog- geachten man dan ook onder toekenning van pensioen tervol verleend met de dankbetuiging vau den Raad voor de vele en langdurige diensten aan de Gemeente bewezen. Aan de Heeren Dr. L. X, Kespor, Dr. R. A. M. Staveniwe de Brauw, M. J. van Dugteren, H. W. F. Bonte, Th. G. G. Valetto, J. H. van der Voort, A. F. Cremer on A. L. van Uven werd wegens op heffing van het Progyranasiura insgelijks eervol ont slag verleend onder dankbetuiging voor de door hen bewezen dienston. Voor den Heer F. Sieverdink was het verleen^n van ontslag onnoodig, daar hij slechts tot het einde van den cursus was aangesteld. Het Collegio van Curatoren leed een treffend ver lies door htt overlijden van den Heer Mr. J. H. van Mierop. Van dé oprichting van het Progvmna- siura in 1880 af bad hij zitting in het Collegio. Met warme belangstelling behartigde hij ook in deze betrekking de hem toevertrouwde belangen. Hij ver wierf zich, volgens het verslag van Curatoren, iu hooge mate de achting zijner medelelen, die zyne nagedachtenis in eere zullen houden. Het Progymnasium had bij zijne opheffing 9 jaren bestaan. Gymnasium. De voorwaarde waarop de Minister van Binnen- landsche Zaken zich bereid had verklaard eene Kyke- lijdrage voor het Gymnasium te bevorderen, was do vestiging ervan iu een ander gebouw, dan waarin zich het Progyranasium bevond. Dit gebouw, dat tevens voor Burgeravondschool diende, werd voor het Gymnasium ongeschikt geacht, terwijl de Minister tevens meende, dat het geone aanbeveling verdiende do scboolmeubelen en leermiddelen ook door audero leerlingen te doen gebruiken. Zyne Excellentie gaf daarom in overweging tot het stichten van een nieuw getfouw overtegaan. Ten einde aan het verlangen van den Minister te ben ik altijd aan het rondtrekken geweest. Ik ben nooit langer dan eene maand op dezelfde plaats ge weest, als nu 't Matste half jaar in een veld in do buurt van Shasta, waar ik een veefokkerij begonnen was met een ander (die niet wist, dat ik de geest van Jonas was, dio weerom was gekomen), en daar zou ik mijn fortuin gemaakt hebben, als de veeziekte niet juist was uitgebroken, toen wij op het punt waren heel voordeelig te verkoopen. Ik wist niet, dat ik de veeziekte had; maar ik verbeeld me toch, dat do koeien de ziekte van mij gekregen hebbon. En wat heb ik al dien anderen tijd gedaan?-Want ik had maar zes maanden noodig om mijn vrienct den veefokker te ruïneeren. Ik ben aan 't zoeken geweest naar George Nevins, Joe Tworably! Wat zou ik je wel kunnen vertellen, als ik den moed en het geduld had, dat alles nog eens te her halen? Het eerst heb ik in Californië van hem ge hoord ^n daar heb ik hem van plaats tot plaats vervolgoV soms was hij mij geen uur meer voor. Eens kwam ik een mijnwerkers-kamp in,'net toen de gladdie kerol er aan den anderen kant uitliep 1 Ik heb hem naar Texas vervolgd en van daar weer naar Montana en vandaar naar Mejiko, waar ik zijn spoor kwijt raakte. Als ik het alles op kon schrijven, zou geep raensch gelooven, wat ik lichamelijk en%, geestelijk op die dolle jachton te lijden had! hoe ik van stad tot stad en van kamp tot kamp voorttobde en slechts hier en daar stilhield om een paar dollars te verdienen om verder te komen. Wordt vervolgd.) „Het is als een droom, niet waar zei Prue zacht bij zichzelveop dat oogenblik meende ze inderdaad geheel alken te zijn. Mijnheer Dillingham boog zich voorover zonder te spreken en lei zachtjes zijne hand op Prudence's band, die zonder handschoen op de zwarte manen van haar merrie rustte. Haastig sloeg het meisje haar oogen op naar het gelaat van den jongen geestelijke en trok toen hare hand langzaam terug. Zachtjes fluisterde mijnheer Dillingham „Prue XIII. Mynheer Joseph Twombly zat op zijn hoogen kruk aan den lessenaar in het kantoor van de heeren Raw- lings and Sons, bankiers te Chicago. Het was na kantoortijd en Joseph was alleen. De grijze eerste boekhouder en de wilde jonge klerken, die de andere lessenaars bezetten, waren al meer dan e< n uur weg. Het eentonig getik van den chronometer, die boven de kolossale ijzereu geldkist aan een spijker tegen den muur hing, was het eenige geluid, dat de stilte van den avond verbrak, behalve als Tworably onge duldig zijn voet verzette op een der dunne sporten van zijn kruk, of haast zonder het zelf te weten met zijn vingers een deuntje trommelde op den rand van zijn lessenaar. Voor hem lag een open brief en daarnaast een enveloppe met het postmork Shasta en geadresseerd aan Joseph Twombly te Rivermouth. Deze brief was juist aangekomen, ingesloten in een van zijn vader en luidde als volgt: Shasta, Cal., den 31 Oct. 186 Beste Joe, Het zal je zeker verwonderen eindelijk een brief van me te ontvangen na zooveel maanden of lie ver jaren stilzwijgen; want 'tis haast drie jaar sints we van elkaar gingen. Ik heb geen hoofd ge had om eerder te schrijven en geen lust ook, en dat ik nu schrijf, is alleen, omdat ik misschien niet licht weer gelegenheuWal hebben, je over mijn lot geryst te Btelleu^Wkam me voor, dat ik verplicht was ik voor een dag of wat be sloot, liilr mijn hopjfefeze pogingen op te geven en dienst te nemen. Als je in de eerste maand of vijf, zes niets van mij hoort, kun je 'ter voor honden, dat mijn ongeluk, dat in Montana begon, ergens^ui het Zuiden zijn toppunt bereikte. Dan kunt gij dezen brief aan oom Dent laten zien, of ook eerder als gij wilt; dit laat ik geheel aan U over. Misschien zal ik in den oorlog nog wat kunnen uitrichten wie weet Het wordt tijd voor mij, dat ik wat doe. Tot dusverre is er nog niet veel van mij terecht gekomen. Ik f weet niet of ik moed ge noog heb maar ik heb zooveel afkeer van h«t Jeven, dat ik wel in staat ben als een wanhopige te strijden en sints de laatste drie jaar heb ik vaak genoeg als een wanhopige gestreden, Joe. Vaa den dag af, dat we Red-Roek vaarwel zeiden, voldoen nam de Raad een plan in behandeling om de voormalige Gasthuiskerk op de Oosthaven tot gymnasium te doen verbouwen. Teraiddon van de behandeling van dit plan kwam in de zitting van den Gemeenteraad van den 20n Februari eeno missive in van den heer G. J. Steens Zijnen waarin hij een aanzienlijk gebouw op de YVestbaven aan de Gemeente ten geschenke aanbood, ten einde daarin het Gymnasium te vestigen, door welke schon king hij meende aan do bestaande ffinantieele en an dere bezwaren tegemoet te komen. Met erkentelijkheid werd dit gQsënenk aanvaard, waardoor de Heer Steens Zijnen eèn treffend bewijs gaf vau zijne belangstelling in het gymnasiaal onder wijs en van zijne liefde voor de stad zijner inwoning. Nu werd besloten'do organisatie van het Gymna sium zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen, opdat het bij het begin van don nieuwen cursus zou kun nen worden geopend. Nadat de minister van Binnenlandsche Zaken ver gunning had verleend benige Leeraren der altier ge vestigde Rijks Hoogero Burgerschool tevens als Leeraren aan het Gymnasium te verbinden en ton behoeve van het onderwijs in de natuurwetenschap pen voor de leerlingen dezer Inrichting gebruik te maken van de voor dat onderwijs bestemde lokalen, kabinetten en instruments de* Rijksschool, werd door den Raad eene regeling vastgesteld betreffende het getal en tie jaarwedde der te benoemen Leeraren. De Minister verleende weldra zijne goedkeuring aan die regeling. Daarop werd tot oproeping van sollicitanten voor de betrekkingen van Rector, Conrector, twee Leera ren in de oude talen en verwante vakken en een Leeranr in de natuurkunde en de wis- en natuur kundige aardrijkskunde (gecombineerd mot do betrok king van Leoraar in- de wiskunde en do mechanica aan de Hoogere Burgerschool) overgegaan, terwijl de Heeren M. J. van Dugteren, H. W. F. Bonte, Th. 'G. G. Valetto, J. H. van der Voort, A. F. Cremer, Dr. F. W. Raabo en A. L. van Uven door Curato ren werden uitgenoodigd zich beschikbaar te willen stellen voor eene oventueele benoeming aan het Gymnasium. Mot goedkeuring van den Mirpter worden ver volgeus benoemd tot Rector Dr. T. H. Slothoubcr, Conrector te Gorinchem, tot Conrector Dr. L. A. Kesper, Conrector aan het Progymnasium, tot Leeraren in de oude talen en verwante vakken Dr. R. A. M. Stavenirse do Brauw, leeraar aan het Progyranasium alhier en de heer R. K. Boekmeijer, doctorandus in do klassieke letteren en ly del ijk Leeraar aan het Gymnasium te Groningen, terwijl vijf van do boven genoemde Heeren, Leeraren aao de Rijks Hoogere Burgerschool, opnieuw benoemd werden tot Leeraren in de door hen tot nu toe aan het Progymnasium onderwezen vakken. Later bekrachtigdo de Minister de benoeming van de inmiddels nog tot Leeraren aangestelde Heeren F. Sieverdink, doctorandus in de wis en natuurkunde eu vroeger tijdelijk Ij eeraar aan hot Progyranasium, tot Leeraar in do wiskunde, Dr. F. W. Raabe, tot Leeraar in do schoikunde en de natuurlijke historie in de 5e on 6e klasse on A. L. van Uven tot Leeraar in de natuurlijke historie in de eerste en tweede klasse. Aan de benoeming van een Leeraar in de wiskunde en de wis- en natuurkundige aardrijkskunde onthield de Minister zijne goedkeuring. Op den bepaalden tyd aanvaardden al de benoem den hunne betrekkingen met uitzondering van den Rector Dr. J. H. Slothouber, die te Gorinchem niet voor den 23n October zijn ontslag kon bekomen. Dr. A. L, Kesper belast to zich iutusscheu met de waarneming van het Rectoraat. Op den 2n September werd het Gymnasium nog in het oude gebouw geopend, dnar over het door den Heer Steens Zijnen geschonkene nog niet kon worden beschikt. De cursus ving aan met 20 leerlingen over vijf klassen vordeeld, en wel 6 in de eersto, 7 ifi de tweede, 2 in do derde, 2 in»de vierde en 3 in do vijfde klasse. Het aantal leerlingen bleef tot aan het einde van het jaar onveranderd. Waarschijnlijk zal de zesde klasse eerst met den volgenden cursus worden bevolkt, in verband waar mede dan nog een Leeraar in de oude talen zal moeten benoemd worden. Nog voor dat de nieuwe Rector zijne betrekking had aanvaard ontviel hy ons door een onverwachten dood. Eeno ziekte van een paar dagen maakte een einde aan zijn leven, waarop hier voor den bloei van het Gymnasium zoo groote verwachtingen waren gebouwd. Weinige dagen te voren hadden wij den dgotj te betreuren van den inspecteur der Gymnasia, J)r. J. G. van Eijken, die Curatoren en het Gemeentebestuur zoo uitstekend met zijnen raad en voorlichting had ter zijde gestaan. Beide zijn groote verliezen, die door ons zeer worden betreurd. •Ter verpnging van den heer DE Slothouber werd door U op den ln November tot rector benoemd Dr. A. van IJsendijk, conrector te Amersfoort, en ter vervulling van de betrekking van leeraar in do na tuurkunde en in de wis- en natuurkundige aardrijks kunde, waarvoor indertijd do benoeming niet was goedgekeurd, Dr. H. A. W. Speekman tijdelijk leeraar aan het gymnasium te Groningen. Beide benoemin gen erlangden de goodkeuring der Regeering, maar de benoemden konden voor het einde van het jaar niet in functie treden. In de zitting van den Gemeenteraad van den 29 n November werd een reglement voor het gymnasium vastgesteld, waarvan het ontwerp door Curatoren was ingediend. Gelijktijdig werd bepaald dat het gebouw op de Westhaven na de aanstaande Kerstvacantie in gebruik zou worden gesteld en het gymnasium daar heen overgebracht. Iu verband met deze ingebruikneming werd door Curatoren tot benoeming van een Concierge overge gaan, waartoo werd gekozen de Ageut van Politie der lo klasse alhier J. P. Delchambro, vroegeronder- officier bij het Regiment Grenadiers en dagers. Do uitgaven t n behoeve van het gymnasiaal onder wijs bedroegen f 19169.55l/a waarin voor /?7Ul3.66,/a door het Rijk werd bijgedragen. Aan schoolgeld werd ontvangen 891.70. Het schoolgeld voor het Gymnasium werd bij Raadsbesluit van 28 Juni vastgesteld op 75.per leerling. Staten-generaal. Tweedb Kameb. Zitting van Woedsdag 18 Juni. Het gewicht der zitting ligt in de gevallen be slissing. De spoorwegovereenkomsten «ijn goodge- keurd met 48 tegen 37 stemmen. Yan de lin kerzijde stemde ten slotte niemand voor dan de heer Van Kerkwijk, van de rechterzijde niemand tegen dan de heer Bahlman. Tegen ook de heer Nieuwenhuis. De voornaamste sprekers voerden nogmaals het woord, doch brachten weinig nieuws te berde. Trouwens de opinies waren gevestigd en wijziging daarvan was niet meer te verwachten. Wij toekenen alleen aan, dat de heer Van Houten zich in de spoorwegpolitiek zeer conservatief toonde. Teeke nend, maar ondeugend was de opmerking \an den hoer Rutgers, dat een lid der rechterzijde hem ge zegd had tegen de contracten te zijn, jaaar dat ditzelfde lid, zooals do spreker hem trouwens voor speld bad, er voor zou stemmen, ja dit zelfs twee maal had verklaard. Wat de linkerzijde betreft, poogde de heer Van Kerkwijk blijkbaar nog een paai', wankelende leden te bekeeren, door bijzonderen nadrujc to leggen op de verbeteringen in het binneulandsch verkeer. Een dier leden was de heer Schepel, die zich heden in 't debat mengde, om zijn stem tegen de voordracht te motiveereu, maar daarbij puu de beginselen der regeling uitdrukkelijk zijn adhaesie schonk. Dat het Noorden te weinig profiteerde, was zijn voornaamste grief. „Daar wordt het stelsel van libre paroours niet duorgevoerd, daar de Kxploitatiempij. Harlingen Nieuwe-Schans behoudt en de Hollandsche spoor StavorenLeeuwarden krijgt. Intusschen zal het Noorden, naar werd aangetoond, toch ook het voor deel hebben ^an do verbeteringeu, die door 't nieuwe stelsel kunnen en zullen worden aangebracht, terwijl het verkeer volgens den Minister er niet groot ge noeg is voor libre parcours. Wat daarvan zij, al was het mogelijk geweest het Noorden meer te doen dóelen ia de voordeolen van het nieuwe stelsel, het was niet iu te zien, dat het ontbreken daarvan eeu redeu mocht zijn om de geheele regeling af te stemmen. o De minister van Waterstaat hield met klem zijn standpunt vol en toonde rich volkomen doordrongen vaB de verantwoordelijkheid, die hy op zich nam. Langer wachten achtte hij onverantwoordelijk, waar zoo groote econoraischo belangen op het spel staan. Voor déraillement op dezen weg vreest hij niet, wel voor het te laat aankomen de plaats van bestera ming. De portefeuillequaestio stelde hij niet, waar schijnlijk omdat hy vau den steuu der ^°eh torzij de zeker was. Bij gelegenheid van de Lustrumfeesten te Leklen zullen van 23 tot 28 Juui a. s. aan alle stations van den Rhynspoorweg van Rotterdam tot Oude water en van Amsterdam en Harmeien tot Emmerik retourbiljetten tegen de enkele reisvracht naar Leiden woiden verkrijgbaar gesteld, welke geldig zijn voor den dig van afgifte en den volgenden dag op alle treinen. Tevens zullen den 24enJ3uni van Amsterdam en Utrecht extra-treinen loopmi uaar Leiden en terug welke aansluiting geveu op de treinen van en naar Arnhem. Uit Apeldoorn schryft men Reeds in den vroegen morgen kwamen gisteren uit de nabifrige plaatsen tal van belangstellenden om het zangersfeest bij te wonen. De locaahreinen waren overvol, terwijl de beide expres-treinen uit Rotterdam eu den Helder meer dan SüüO reizigers aanvoerden. Het weder was uitstekend. Het geheele dorp is iu feestelijko stemming, terwijl schier overal de Noderland8che driekleur wappert. De Koningin en de Prinses vertoefden 20 minu ten op het feestterrein. De Voorzitter overhandigde de programma's, waar uit o. a. het Bondslied werd gezongen. Daarna het „Princessenlied" van Volmar, met groot enthousiasme den duizenden hoera's. Ten slotte de PsalmDat '8 Heeren Zegeu op u daal'." De Koningin betuigde aan deu Voorzitter hareu vriendelijken dank voor het schooue gezang. Vervol gens vertrok H. M. en de Prinses, mot de hond Swoll, in een landauer. Het gevolg zat iu een vol- gond rijtuig. Men is in de Duitsche hoofdstad de militaire commissie bijna vergeten ten gevolge vaji het onver wacht bekend worden van een nationale zaak. Eer gisterenavond publiceerde de officieele Reichsanzeiger, het eenige orgaan van den Keizer, een overeenkomst met Engeland, waarbij de JaafeweA Mogendheid het eilandje Helgoland aan Duit»ch|&|(^ >pfstaht. Duitsch- land doet in ruil belangrijke concessies in Oost- Afrika. Engeland krijgt het protectoraat over Witu en Soraali-land, alsmede over het sultanaat van Zanzibar, mot uitzondering van de kuststreek, welke verpacht is aan de Duitsch-üostafrikaansche Maat schappij. De Duitsch Oost-Afrikaansche Maatschappij zal een zuur gezicht trekken, maar in nationale kringen is men buiten zichzelf van vreugde over het herkrijgen van Helgoland. Herkrijgen, want Helgoland is Duitsch en de inbezitneming door Engeland dagteekont nog uit den tijd, toen do Engelschen als de eenige meesters der zee op traden, en zoo zij al niet den goheelen plas konden inmmen, toch overal des noods den toegang wilden kunnen versperren. De zaak kan haar beslag eerst krijgen, wanneer het Engelsehe Parlement de over eenkomst heeft goodgekeurd, waaraan echter niet getwijfeld wordt; daarvoor is de .koop te voordeelig. Helgoland is bewoond door 2001 Friezen. Jaar lijks komen er 8500 zeebadgasten, do voornaamste bron van inkomsten, want do grond is meest rots achtig. In vroeger eeuwen behoorde het eilandje aan de hertogeq^Jfcan Holstein-Gottorpvan 1714 tot 1807 was het Deenseh eu in den Fran- schen tijd den grooten rooftijd voor de Engei- echen, werd het Engelsch en is dat gebleven. De Duitschtrs hebben altijd veel aan het eiland ge hecht, niet alleen uit nationale behoefte», maar ook omdat het stategisch voor Duitschland vau gewicht is de Duitsche kust zal mot kanonnen vau Helgoland een heel eind beschermd worden eu de belangrijke steden Hamburg en Bremen zullen zich geruster gevoelen. Men verwacht, dat het militaire ontwerp Dinsdag a. s. in den Rijksdag zal worden behandeld. Men maakt zich over 't geheel over de aanneming van het ontwerp niet ongerust meer, daar Windthorst de zaak wel in orde zal brengen een deel van het Centrum $al voorsteramen, een deel worden ver zocht niet op de zitting te komen en een deel, dat er om zijn kiezers niet buiten kan, zal tegen mogen stemmen. Zoo komt in 't eind alles in orde, men weet dikwijls niet hoe. Bij het openen van de zitting van den Franschen haudelsraad hield de minister van handel, de heer Jules Roche, een toespraak, waarin hij wees op de taak, .welke de raad te vervullen had. Wel is de meerderheid der personen, wier adviezen zijn ingewonnen, 'vóór de opzegging der tractpten, maar daarom is men het nog niet enns over de handelsstaatkunde, welke Frankrijk dan zal volgen. Er zijn er die vertangen, dat weer nieuwe verdragen zullen worden gesloten met matige invoerrechten, maar anderen weer willen, dat Frankrijk zich niet verbindt en steeds vrij blijve wat betreft de vaststel ling der invoerrechten. Evenwel ontveinzen ook de tegenstanders der handelstractaten zich het gevaar niet, dat gelogen is in eene volkomen afzondering van Frankrijk. Daarom eiscben zij niet, dat er een algemeen tarief van invoerrechten worde opgemaakt, geldig voor alle waren van waar zij ook komen, maar tij stellen zich tevreden met het vaststellen van twee tarieven, een hoog en oen laag. Het la£3 tarief zal dan worden toegepast op waren afkompng uit landen, die bereid zijn Frankrijk voordeelen toetestaan. Den weg aan te wijzen, dien de regeering in deze zaak moet volgen, is de ta^k van den raad. De heer Roche hoopte, dat het work zoo snel mogelyk zal worden verricht^ want de rogeering moet haar ontwerp nog in het najaar bij de kamer indienen. Op 's mi nisters voorstel begon de raad ^et hot benoemen van

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2