Bultenlandsch Overzicht. VERSLAG GAS-FABRIEK f N. Scheltema. Het geslacht Crabeth. De schilder Chr.' Pierson. De schilder Corn. Ketel. Drie Goud- sche graveursPersijn, Bary, van Waes. De schil derij van den Zeestrijd op de Zuiderzee in 1573 te Hoorn. (Overdrukken uit het Archief van Ned. Kunst geschiedenis van F. D. O. Obreon). Eene auto-biographie van Mr. L. van Toulon, in leven Staatsraad, Gouverneur der provincie Utrecht. Een pracht-exemplaar van den Officieelen Feest wijzer der feestelijkheden ter eere van het 25-jarig Burgemeesterschap vau^lr. A. A. van Bergen IJzen- doorn van de gemeente Gouda, op 1 Juni 1889. Het Jaarboekje of Adresboek van Gouda van 1845—1849, 1855, 1860, 1867, 1874 en 1875. De Handelingen en Mededeelingen van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden en de Levensberichten barer afgestorven leden, 1889. Voor de Librye werden aangekocht I. I. Orlers. Beschrij vinge der Stadt Ley den. Leyden, 1641. Matthijs Balen Jz. Beschrijvinge der Stad Dor drecht. Dordrecht, 1677. Jan Luyken. Afbeeldingen der merkwaardigste Geschiedenissen van het Oude en Nieuwe Testament. Amsterdam, 1729. H. Boerhave. Kortbondige spreuken wegens de ziektens te kennen en te geneezen. Uit het Latijn door K. Love Jz. Amsterdam, 1741. G. Suikers en J. Verburg. Algemeene, Kerkelijke en Wereldlijke Geschiedenisse. Amsterdam, 1721 1728. De Boekerij wordt beheerd door het Collegie van Librije-meesters, dat in het afgeloopen jaar onver anderd bleef. De onkosten worden bestreden uit de rente van een kapitaal groot 5200.a 2'/i pCt., ingeschreven op het Grootboek der Ned. Werk. Schuld en uit eene bijdrage van de Gemeente ad/100 's jaars. Sta ten-generaal. Tweeij» Kamer. Zitting van Donderdag 19 Juni. Den geheelen dag is men bezig geweest den Haag te bombardeeren. De heer Roozeboom interpelleerde de Regeering over het adres Tindal, of liever hij interpelleerde niet, maar zocht eene gelegenheid om de zaak ter sprake te brengen en de handelwijze van den heer Tindal af te keuren. De minister was het met den interpejjlant eens, dat een bombar dement van den Haag m strijd is mot het volken recht, maar toch mogelijk, gelyk alle onrecht, hoewel het feitelijk voor den vijand geen voordeel en voor ons niet bijzonder noodlottig zijn zou. Verschillende leden toonden zich uog niet gerust gesteld b. v. de heeren Borgesius, Lieftinck, Schepel en Nieuwenhuijs, toevallig grootliideejs leden, die tegen elke verhooging van het budget van oorlog gekant zijn. Aan het debat over de interpellatie, dat zich tot de beschieting van de residentie moest bepalen, trachtte de heer Domela Nieuwenhuis eene grootere uitbreiding te geven, door ook te spreken over andere zaken, op onze verdediging betrekking hebbende. Toen de voorzitter echter bezwaar maakte dit toe te l|ten, vroeg bij aan de Kamer verlof tot het houden van eene zelfstandige interpellatie over de concentratie en mobilisatie onzer troepen in tijd van oorlog. Na beraadslaging werd het gevraagde verlof met 39 tegen 29 stemmen geweigerd. Heden is het militair onderwijs aan de orde. Als een staaltje van de wijze, waarop men in Zuid- Afrika het overlijden van familieleden aan bloedver wanten en vrienden in de nieuwsbladen pleegt aan te kondigen laten wy hieronder zulk eene adverteutie, onderteekend door de weduwe, volgen; Zeer vroeg in den raörgen van den lOden dezer trad de Doodsengel mijne woning binnen, om het Goddelijk bevel ten uitvoer te brengen. Met Zijn doodelijk zwaard sloeg Hij mijnen beminden Echt genoot in den bloei zyner jaren, in den ouderdom van 32 jaren en zes maanden ter neder, na wij slechts 9 jaren het huwelyksgenot in het huwelijksbootje op den gevaarvollen Oceaan hebben gehad. Hy was hier onder bloedverwanten en be kenden in achting. Zyn liefdevol voorkomen en hou ding waren beminnelijkallen waren met hem inge- IBmen. Reeds in zijn jeugdigen leeftijd werd hij geroepen tot den Kerkedienst en bekleedde zijn ambt waardig, in het korte bestek van zijnen dienst heeft hij velen opgewekt tot liefdadigheid in belang zijner Kerk. Na een ziekbed van cirfca eetae maand, hetgeen hij met alle geduld gedragen heeft, moest hij bezwij ken voor de macht des doods., Voor mij en zjjne ouders, vooral voor zijn ouden en ziekon Vader, dien hij tot vreugde was, is het een onhorstelbaar verlies, mij nalatende met vier hulpbehoevende kinderen, om zijnen dood te betreuren. Aeh mijn dierbaar Echtgenoot Ruat daar vry in Jezus' schoot, In die korte Echtverbintenis, Bragten wy door met liefde. Alhier in het aardsche dal, Die ik nimmer vergeten zal. Vroeg zyt gy my voorgegaan, Naar het beloofde land vau Kamian. Wanneej: eens mijn doodsdag daar mogt zijn, En wij verlost van smart en pijn; Mogen staan in het Engelen koor, Met het loflied den Humel door. Tevens breng ik myn bartel ij ken dank toe aan d"voor zyn' deelneming in'mijn droevig lot, en de trooeteryke woorden in het sterfhuis mij toe gesproken, die ik nimmer vergeten zal, alsmede aan drvoor zijn getrouw bezoek en belangstelling den overledene bewezen, bijzonder aan oom die in allé opzigten blijken heeft gegeven van Chris telijke deelneming in mijn lot en belangstelling aan den dag gelegd heeft in het beheer voor een orde lijke begrafenis. Een der byzondar» liefhebberyen ran den Duit- schen keizer is het gebruikeu van sierlijke en kunstig bewerkte menu's by de Hofmaallijden. Aan geen enkel Hof zal wel zooveel werk van de spijskaarten gemaakt worden als aan het Pruisische. Deze kaar ten worden bewerkt op het fijnste volin papier ic briefformaat en met een breoden gouden rand om geven. Gewoonlijk worden er door voorname kunste naars prachtige hoofden op geschilderd, die in smaak volle lijnen en ranken tot onder afloopen en met de fraaiste ornamenteels en symbolische teekeningen voorzien zijn. Het alliance-wapen van het keizer paar, omgeven en gedragen door geniussen, herauten en fantastische gestalten, pry kt bovenaan. Wordt het diner ter eere van een regeerend vorst gegevep, dan is in den regel het keizerlijk wapen met dat van den betrokken vorst verbonlen. Gewoonlijk is er dan op het menu een afbeelding van het paleis of van de zaal, waarin het diner plaats heeft, of van de landstreek waarop die zaal uitziet, gepen seeld, om op die wijze de herinnering aan het diner levendig te doen houden. Bij militaire feestmaal tijden komen op de spijskaarten voorstellingei| van troepenbewegingen, veldslagen enzoovoorts voor, ter wijl ook bij verjaardagen, huwelyks-, doop-en andere plechtigheden de teekeningen op het feest van den dag wijzen. Vele leden uit de Berlynsche hof kringen bezitten een prachtige verzameling van deze menu's die de wangunst niet alleen van liefhebbers van lekker eten opwekken, maar vooral ook van beminnaars van schilder- en teekenkuust en van zeldzaamheden. De moordenaar Kemmler te New-York, die door middel van olectriciteit zou worden ter dood ge bracht, is door de eindelooze spanning, waarin het herhaald uitstel hem had gebracht, krankzinnig ge worden. Hy herkent den predikant der gevangenis niet meer on zingt den ganschen dag vroolijke liedjes. In de geschiedkundige afdeeling der waaier- tentoonstolling die te Brussel is geopend, zyn 387 waaiers tentoongesteld. De fraaiste zyn uit deFran- sche 18e eeuw: waaiers met liefdesavonturen, kleine gepruikte en gepoederde dames en hoeren beschil derd. Er zijn waaiers van ivoor, schildpad, paarle moer, hout, dikwijls kunstig geciseleerd en met goud en zilver ingelegd. By de overige oude waaiers is er een waarvan de beschildering aan Paul Veronese wordt toegeschreveneen andero, met een voor stelling van //Rebekka aan de bron" door Coy pel (oraatr. 1700), een waaier van Lodewyk XIV //Hei oordeel van Salomo", een van Lodewyk XV //Anto- nius en Cleopatra" twee uit den tijd van Maria Theretia en'een andero met 14 schilderingen uit de mythologie. Voor de arrond.-rechtbank te Arnhem stonden gisteren terecht L. G. en J. K., beschuldigd van menschenroof. Beide bekl. waren 17 Juni 1889 werkzaam in eene steenfabriek^te Geldersch Spyk, toen twee Duitschers, vader «^pocin Rutjes, hun verzochten om mede te gaan. ,Zy voldeden aan dit verzoek en gingen met hun vieren naar eene naby- gelegeu boerderij, waar een zekere Wolters werkzaam was. Rutjes beschuldigde dezen van diefstal van zijn horloge en zeide hem, dat hy mede moest naar het huis van Rutjes, dat op Duitsch grondgebied is gelegen. R. verzocht tevens aan de beide bekl. om met hem en zijn zoon den arbeider Wolters te escor- toeren. Beide bekl. deden dit, en verscheidene ge tuigen hebben gezien, dat zij zelfs Wolters bij den arm vasthielden en vooitduwden in de richting der Duitscho grens. Het O. M. achtte het ten lasto gelegde feit be wezen. Reeds zijn de beide Rutjes door het lands- gericbt te Duisburg veroordoeld, en ook bekl. moeten straf hebben. Het O. M. eischle schuldigverklaring aan het misdrijf in art. 278 Strafwetb. strafbaar ge steld, en veroordeeling van beide bekl. tot eens gevangenisstraf van 2 maanden. De WestX. Ct. schrijft: De veilingen brengen in deze landstreek een on gewone levendigheid moe Koopers en belangstel lenden reppen zich ora van de eene plaats naar de jaar geleden gestorven. Ik ben onder een ongelukig gesternte geboren. Maar, weet je, ik verwijt niemand iets, dat mag ik niet doen. Ik heb mijn eigen bed geschud en als ik niet naar mijn zin lig, dan heb ik dat niemand te wijten als mijzelven. Ik had te Red Rock moeten blijven en als een man weer aan 't werk moeten gaan. Maar dat is nu te laat. En, nu, vaarwel, beste Joe. Ik hoop dat het jou en je familie goed gaat. Het zal nu wel al een heel getalletje wezen. Ik veronderstel ten minste dat je nog geregeld alle jaar een broertje of een zusje krijgt. Ik hoop, dat oom Dent ook wel is. Het is een goede, beste oude man, en het heeft me wel duizend keer gespeten, dat ik toen met hem gekibbeld heb. Maar hij heeft me ook verkeerd aangepakt. Morgen ga ik naar het Oosten. Ik weet nog niet zeker, of ik by het leger in het Noorden of in het Westen zal gaan; maar waar ik heenga, ik zal altijd zijn, beste kerel, je trouwe en ongelukkige Vriend John Dent. Joseph Twombly las die acht bladzijden zeer zorg vuldig tweemaal over en hield van tijd tot tijd eens even op, om lucht te geven aan een kreet van ver wondering of medelijden, of afkeuring, of veront waardiging, al naar den indruk dien het gelezene op hem maakte. Die arme Jack1" zei Twombly. #'t Is waar, 't is een soort van Jonas, dat is zeker, en ik geloof niet, dat de beste wgdvisch van de wereld hem vijf minuten in zijn maag kon houden. Wat een gekke streek om zich nu zoo weg te gooien. Waarom, voor den dui vel meld bij me niet, waar ik hem kan beschrijven Don 3Isten October dat is al een maan geleden. God weet, wat er in dien tusschentijd gebeurd is." Twombly zat een oogenblik na te denken met zijn ellebogen op zijn lessenaar; toen vouwde hy den brief op, deed hem in een enveloppe en schreef daarop met een eenvoudige, sware kantoorhaud //Weledelen Heer Ralph Dent, Riverraouth N. H." XIV. Gelijk de lezer weet, zag mijnheer Dent in het geheim met innig genoegen de toenemende vertrou welijkheid van zyne nicht met den jongen dominé en dien, eigen middag, terwijl zij met mijnheer Dil lingham door die opening in de borstwering naar de ondergaande zon keken, liep mijnheer Dent, in weer wil van de pijn in zyn enkel, waarover hij vroeger op den dag zoo geklaagd had, heel driftig in zijn bibliotheek op en neer en bouwde luchtkasteelen voor de jonge lui. Als iemand zoo oud is sis mynheer Dent en te veel rheumathiek heeft om zelf nog luchtkasteelen te bouwen, dan amuseert hy zich nog met die bou werij, ten voordeele van anderen, namelyk als hij zeer edelmoedig v» natuur is, en mijnheer Dent wis buitengewoon edelmoedig van natuur. Thans had hy geen zoeter droom, dan Prue goed en wel getrouwd te zien en op zyn ouden dag een stuk twee, drie kinderen van Prue om zijn stoel te zien spelen. Ter wyl hij dan zoo zijne kasteelen bouwde, voegde hy bij ieder kasteel e^n vleugel voor de kinderkamer en dat van veel grooter omvang, dan de vermoedelijke bewoners hoogstwaarschijnlijk zouden goedgekeurd hebben, als de architekt zijne plannen aan hun oordeel had onderworpen. Mynheer Dent had zich nooit afgevraagd en misschien zou hij ook heel verlegen gezeten hebben met het antwoord waarom hij Prudence nu zoo graag wilde laten trouwen, terwyl de gedachte, dat zij trouwen zou, in verband met zijn neef, hem zoo verschrikkelijk was voorgekomen. Misschien lag John Dent's ongeluk juist daarin, dut hy het eerst de vaderlijke ijverzucht van den ouden heer had opge wekt en misschien zou het met mijnheor Dillingham niet beter „gegaan zijn, als hij het eerst gekomen was. Hoe het «ij, het wna de tweede en het leek er niet naar, dat mijnheer Dent zwarigheden zou maken. Hij was dien namiddag in een allerprettig^ hu meur, terwijl hij dacht aan het geluk van Prue en het aartavaderlyk genot, dat hij er van hebben zou, toen Fanny de avondbladen bracht en daarbij de» brief, dien Joseph Twombly een paar dagen te voren aan mynheer Dent geadresseerd had. Wordt vervolgd andere te komen, ten einde er tijdig te zyn voor de veiling. Vooral Zaterdag heerschte er een opgowekte stemming Op de veilingen te Wateringen, Honse- lersdyk °on Naaldwijk zouden bijna 20,000 kilo's kruisbessen te koop *rijn, benevens eenige partijen vroege aardappelen. Een stoet van koopers, in een zes of zevental rijtuigen gezeten, trok van de eene plaats naar de andere. Nu, de heeren hebben te Naaldwijk en Honselorsdijk wil van de reis gehad daar werden de aardappelen tegen den geboden prijs gegundte Wateringen eischte men te veel, evenals te Monster en Poeldoek, zoodat daar in de aardap pelen geen handel kon worden gedaan. Bemoedigend 'is het overigens, dat er ten minste één der Rotterdarascho handelaars naar het West- land was gekomen, om alhier inkoopen te doen. Maar or moeten meor komen en zal dit geschieden, dan moet natuurlijk het zenden van groote massa's aardappelen naar de hoofdmarkten ophouden, 't Is daarom voor de anrdappelveilingen niet voordeelig, dat de ploegen werken en de verzendingen naar Arasterdam en Rotterdam reeds van vrij groote be- teekenis is. Dieven, zegt de Zuid-Afrikaan van Kaapstad, heeft mon hier van het fijnste water, al is men wellicht in andere opzichten ten achteren. Als er diamanten naar hier vervoerd worden, brengt men ze aan Oranjerivier naar don trein, in eene brandkast, die in den wagen van het Reizend Postkantoor wordt vastgeschroefd. Niemand, buiten de postbeambten, heeft tot dit postkantoor toegang. Nu blijkt het, dat op Woensdag net onder de plek, waar de brand kast met diamanten pleegt te worden vastgeschroefd, een paar planken waren aangehangen waar iemand op zitten, kon; iets wat men wel gezien had, maar zonder zich te verbeelden dat er iets 'achter zat. De iemand die er zat en die er niet meer was toen de treiu van Piketberg Weg Station vertrok want een der beambten werd toeu gewaar dat er iets onder den wagen was blijkt een groot gat in den vloer van den wagen gemaakt en daarna proeven genomen te hebben met het maken van gaatjes in de brandkast. Twee van die gaatjes kwamen werke lijk klaar, maar het schijnt, dat z|j te klein waren om de diamanten er door uit te halen en dat de man door het breken van zijne boor of om andere redenen er smee uitgescheiden is voordat hy zijn ware doei had bereikt. Toen het gebeurde uitkwam, was de beambte, die in het Reizend Postkantoor baas was, geheel van zichzelf, uit vrees dat de diamanten weg zouden zijn. Dat de diefmet de localiteit goed bekend was, «daar is gewis goen twijfel aan*, maar hem op het spoor te komen, dat zal eene heele kunst z|jn. Slechts wordt er beweerd, dat een ander gaatjo ontdekt is, van boven in den vloer van den wagqn geboord, dus door iemand die er toegang had, en vindt de //Cape Times", die omtrent de zaak veel heeft uitgevraagd, het verkeord, dal men wel do namen van alle passagiers per trein heeft, maar beweert, dat zij allen zoodanig respec tabel zyn, dat men geen hunner verdenken kan. BETREFFENDE DE DER GEMEENTE GOUDA. 1889. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 15 van de voor haar bestaande verordening heeft de com missie van beheer der stedelijke gasfabriek de eer het verslag omtrent hare werkzaamheden en den toe stand der fabriek over het jaar 1889 aan te bieden. Evenals in de beide vorige jaren vangt zy ook nu hare mededeelingen aan met eene korte vermelding vao hetgeen in het afgeloopen jaar in het belang van de doelmatige inrichting en ter uitbreiding der fabriek is verricht, terwyl zy daarna een overzicht wenscht te geven van de exploitatie. Was by den aanvang van het jaar 1889 de in richting der fabriek voltooid te noemen, zoodat, gelijk in het Verslag over 1888 werd uitgesproken, geen buitengewone uitgaven meer uit de Gemeente- kat zouden worden gevorderd, toch kwamen nog eenige werken tot stand, waardoor verbeteringen verkregen werden. De kosten daarvan zijn uit de baten der exploitatie gedurende het afgeloopen jaar gevonden, tengevolge waarvan het voordeelig saldo aanmerkelijk minder is geweest dan over het jaar te voren. Het belangrijkste werk, dat uitgevoerd werd, was de inbouw van den vierden 8 retorts-generator-oven, waarvan het gewulf reeda is 1887 tegelyk met de drie andere oven-gewulvon in het retortenhuis wae gebouwd. Deze inbouw werd wederom opgedragen aan de firma Aug. Klönne te Dortmund, die voor do installatie eene som vau 8591.40 ontving. Voor het retortenhuis werd voorts eene groote Siemens-lamp aangeschaft, niet alleen ter verkrijging van betere verlichting vau den werkvloer vóór de ovens maar vooral ook ter besparing van gas, ver mits een aantal vleermuis-V lammen daardoor konden vervallen. p Eene groote verbetering onderging de gashouder No. 1, waaraan zware spanten in diagonaal verband tusschen de kolommen werden aangebracht. Door dit werk, uitgevoerd door J. J. Verdries alhier voor een som van 645.is de gashonder aanmerkelijk versterkt en zoo goed mogelijk tegen den invloed vau storm beveiligd. Verder werd een houten loodsje dienende tot berg plaats van gereedschappen enz. naast de regeneratie- loods vervangen door een steenen gebouwtje, wuarvan de kosten 208.bedroegen. In de plaats van de kranjang-heiuing tusschen het fabrieks-terrein en do glucose-fabriek aan de Laza- russteeg kwhm een steenen scheidsmuur, voor welks oprichting Moor de Gasfabriek eene som van 100 werd bijgrtlragou. Aan dePgebouwen en de toestellen had overigons het gewone onderhoud plaatshet ameublement van de kantoren werd voor zoover noodig aangevuld, terwijl eindelijk verschillende gereedschappen, waar aan behoefte bestond, werden aangekocht. In het buizennet kwam slechts oeno kleine wijzi ging. Aan de gasleiding in de Crabethstraat (noor delijk gedeelte) moesten tengevolge van het aanhou dend verzakken van den slappen bodem telkens her stellingen geschieden. De Commissie besloot daarom die leiding te doen opnemen en in de plaats daarvan ter weêrszyden van de straat 2" en 3" buizen te doen leggen op ijzeren dragers, welke met toestem ming van de betrokken eigenaren in de fundeeringen der huizen werden bevestigd. Nog zij hier gemeld, dat ingevolge Raadsbesluit van 15 October jl. aan de Gemeente-Bouwmeester, als blijk van erkenning van de goede diensten door hem bewezen bij de verbouwing der fabriek in 1887 en 1888 eene gratificatie is toegekend van 5Q0. welke voldaan werd uit den post voor Onvoorziene Uitgaven der begrooting van de Exploitatie dienst 1889. Stokerij. De stokerij onderging, zooals hiervoren reeds is medegedeeld, eene uitbreiding door de installatie van eenen vierden 8 retorts-generator-oven. Twee ovens waren in gebruik, twee bleven in reserve. In de zomermaanden werkte men met 8, in den winter mei 16 retorten. Oven No. 1 had op 31 December 552 en oven Nc. 2 665 dienstdagon, beiden met afgebroken wer- king. De grootste etmaal productie- kregen bedroeg 2000 M8, op 2f 16 retorten 3550 M8, op 21 De grootste productie por r« Gasberging: Behalve de reeds genoemde versterking van den gashouder No. 1 werden in hpt afgeloopen jaar geone bijzondere werken ten dienste van de gasberging uitgevoerd. h De gezamenlijke inhoud 'der drie gashouders is 2800 Msde verhouding tot de verkregen maximum-productie was circa 79 pCt., dus 8 pCt. lager dan in het jaar te voren. Blyft |het gasverbruik in de maanden van groote produotie zoodauig toenemen als tot dusver, dan zal uitbreiding van gasberging niet achterwege kunnen blijven. Hoedanigheid van het gas. Tor bepaling der lichtkracht van het gas bediende men zich van twee Vérificateurs van Giroud, waarvan een in de machinekamer en de andere, in 1889 aangekocht, in de régulateur- of metèrkamer is ge plaatst, en van den Letheby-Bun§en-photometer, bij welken vau spermaceti kaarsen als standaard werd gebruik gemaakt. Wederom werden 24 waarnemingen op het gemaakt wordende en even zooveel waarnemingen op het afgeleverde gas per etmaal met Giroud's verificateur gedaan, en werd de lichtsterkte opgemaakt volgens het gemiddelde der cijfers, verkregen gedurende de uren tusschen zonsondergang en middernacht. Uit deze waarnemingen bleek, dat de gemiddelde lichtsterkte, uitgedrukt in millimeters-styging van Giroud's klokje bedroeg: in Januari retorten ver- art, en die met Fiber. 7 was 250 M8. Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October 116 116.6 116 115 114.6 116.2 116.4 116.5 115.8 115.3 in November115.6 w December115.6 zoodat het middencijter, over het geheele jaar ge rekend, 113.8 is geweest. Volgens de met den Letheby-Bunseu-photometer genomen proeven kwam dit middencijfer 115.8 mili- meter-Giroud overeen met 16.7 spermaceii-standaard- kaarsen. Naar aanleiding van deze proefnemingen heeft ons de Directeur eenige opmerkingen medegedeeld, welke wij meeaen ook ter Utfer kennis te moeten brengen. Op de aan den Giroud-vérificateur bevestigde mil limeter- en standaard-kaarsen-schaal wordt opgegeven dat 115.8 millimeter gelijk staat met 18.5 sperma- cetie-kaarsen, terwijl Giroud op eene tabel van het jaar 1877 115.8 millimeter gelijk stelt met 15.5 spermacetie-kaarsen. Dat dit tot verkoerdo beoor deeling leidt, wanneer men, de lichtkracht van het gas in kaarsen uitdrukkende, vorgelijkingen maakt tusschen het lichtvermogen v»u het gas in verschil lende gemeenten ligt voor de hand. Zoo is te Leiden het middencijfer van 117.4 Giroud gelijk gesteld met 16.8 standaardkaarsen. Volgens deze rekening zou dus het Goudsche gas in 1889 eene lichtsterkte heb ben gehad van 15 a 16 kaarsen, terwijl het, gelijk wij zagen, overeenkwam met 16.7 kaarsen. Verge lijkt men het te Leiden verkregen middencijfor met de Goudsche berekening, dan heeft het gas aldaar niet eene lichtkracht van 16.8 maar van 14 a 15 kaarsen gehad. Aannemende nu, dat van de beide bovenbedoelde schalen van Giroud de eerste te hoog en de laatste te laag is en dat men zich houden kan aan de uitkomsten van de hier genomen proeven, dan komt de Directeur tot do conclusie, dat het Goudsche gas in lichtsterkte geenszins behoefde onder te doen voor het Leidsche. Er bestond hier dan ook geene reden om over de hoedanigheid van het gas te klagen. Integendeel, wij gelooven dat men tevreden kon zijn, daar ook de zuiverheid niets te wenscheu overliet. Verhooging der lichtkracht werd verkregen door bijvoeging van eene hoeveelheid Pleasley Cannelkool. Wordt vervolgd.) In de buitenlandsche pers is da Engelsch-Duitsche overeenkomst natuurlijk het onderwerp van den dag. In Duitschland is men over het algemeen tevreden. De Norddeutsche Allg. Zeitung noemt de overeen komst een vredesverdrag, een werk des vredes van hoogst verblijdende beteekenis, waardoor de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland voor langen tyd verzekerd ziju, een verdrag waarbij Duitschland zich wel enkele pijnlijke opoffe ringen heeft mooten getroosten, maar ook Engeland gewichtige concessiën heeft gedaan. De Vossische Zeitung gelooft, dat Duitschland in- zouderheid tevreden mag zijn met de toezegging, dat Engeland bij den sultan van Zanzibar de noodige stappen zal doen om het kustgebied, dat hij aan de Duitsche Oost-Afrikaansche maatschappij heeft ver pacht, aan Duitschland af te staan, waardoor Duilsch- lands koloniale politiek aldaar op betere grondslagen zal rusten. In hoever overigens de overeenkomst ten gevolge zal kunnen hebben, dat de bezitting in Oost-Afrika wordt veranderd in eene rijkskolonie, zal uit de beraadslagingen in den Rijksdag moeten blijken. De National Zeitung gelooft, dat de zaak op laatst genoemde verandering zal moeten uitloopen zij ziet in alle geval dit er in dat voor de beide natiën het gebied der koloniale ondernemingen verze kerd is. De Post ziet er niets anders in, dan dat de En- gelschen, ,die zoo hebben geklaagd over benadeeling hunner belangen in Oost-Afrika door de Duitschers, nu tevreden mogen zyn, vooral nu Duitschland voor zijne groote concessiën slechts eene kleine vergoeding het eiland Helgoland verkrijgt. Maar daar tegenover staat, dat de voortdurende aanleidingen tot geschil in Oost-Afrika uit den weg zijn geruimd en er voor de Duitschers aldaar een zeer ruim veld voor hunne werkzaamheden overblyfl. De Kölnische Zeitung betoogt, dat de beide regee ringen blykbaar alles hebben gedaan om de weder- zijdsche vriendschap verder te kunnen handhaven en daardoor ook in het belang vau den Europeeschen vrede hebben gehandeld. De Germania noemt de overeenkomst het eerste werkelijk succes van Duitschlands buitenlandsche politiek in het nieuwe tijdperk. De Engelsche bladen zijn verdeeld. De radi cale Pall Mall Gazette is uiterst verstoord op lord Salisbury wegens den afstand van Helgoland aan Duitschland. ffOp den roemvollen dag van Wa terloo roept het radicale blad verontwaardigd uit heeft Engelands eerste minister zich een Sedan bereid" en de nog radicaler Star eischt zelfs het hoofd van den verrader Salisbury. Dat de Engelsche rogeering niet zonder eenige

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2