r i li BINNENLAND. 0 IS N° 4252. Maandag 23 Juni. FEUILLETON. 90. 1G RAVEN aven,tegen volgenden n, van een 1S90. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. w’ 1890 sten y. texx, EJV: IWVEEN, DA, JM ferdIm, DA. I OEftD V 1 JULI begint een hieuw kwartaal i van de Goüdsche Courant- Nieuwe Abonhés ontvangen de vóór dien tijd verschQnende nummers GRATIS. B(j déze Coulant behoort eenïiyvoegsel~ .dvertentiön kan geschieden tot £én uur des namiddags van den dag der uitgave. De Insending van a< Le Goüdsche Courant Lés ontvangen de vóór ii c het Huis 2018, aan l eene collecte gehouden het tot stand komen van DB. (Jjit het Engelsch.) XIV. ‘1 nder Koet, SE Een expediteur te Harlingen had zekeren J. F te Groningen aangesteld als agent en belast met he aanwerven van passagiers naar de Transvaal enz j goüdsche courant. Naar men vernoemt zal ie Bseuwijk de R. K. kerk van .Petrus en Paulus” die hare voltooiing nadert, zoo mogelijk Zondag don 29en Juni, plechtig worden ingewijd. (Schoonh. Ct.) Heden nacht ia <jndar 4e gamaante Bavg-Ambaoht in Zuidbroek de bouwmanswoning van den heer A. van den Heuvel afgebraqd. Do bewoners hebben zich gelukkig gered, terwijl eenige varkens en kippen zijn verbrand. ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GHOOTE LETTEB8 worden berekend naar plaatsruimte. ITBJflDA^ qversjihe- isclie Ifoott IDA vaan, ir 15 mir$ iG ilfd TIË ,i De gunstige toestand der hooi- en weilanden in de Krimpener waard is van invloed op de verpach tingen en verhuringen. Zoo bracht die van de lan den, behoorende aan het Burgerlijk Armbestuur te Berg-Ambacbt ditmaal 724 op, tegen 805 in 1889, en 1059 in 1888. zitter, den heer N. Scheltema, de catalogus in druk is verschenen, vestigt zij de aandacht op de door den heer F. J. P. Trousselot te Rotterdam vervaardigde brandkast voor den zoo kostbaren beker van Jacoba van Beijefen. Reeds lang meende zij, dat bedoelde beker eene betere en veiligere bewaarplaats moest hebben dan hij had, totdat het haar eindelek na on derling overleg gelukte een ontwerp voor eene brand kast aan te nemen, die als vaste bewaarplaats dienst zou doen en waarin de beker tevens aan de bezoekers kon worden tentoongesteld. In den heer Trousselot vond de commissie eenen belangstellenden industrieel, die niet alleen tot hare volle tevredenheid zich met de uitvoering belastte, maar aan het ontwerp nog enkele bijzonderheden toevoegde om de inrichting der brandkast zoo doelmatig mogelijk te doen zijn. Vervolgens gewaagt zij niet zonder voldoening, dat zij door de welwillende medewerking van den Ge- meefiteraad, die de noodige gelden toestond voor het aanbrengen van een glazen afdak of marquise op de binnenplaats van het gebouw,’in staat werd gesteld om aan de in het museum aanwezige oude merk waardige gevelsteenen eene goede blijvende plaats te geven, waardoor zij zoo goed als gevrijwaard zijn voor de nadeelige invloeden van vocht en vorst. De commissie acht zich gelukkig, dat zij tot nog toe zonder aanvraag eener buitengewone subsidie de gewenschte verbeteringen heeft kunnen tot stand brengen; zij hoopt echter niet van onbescheidenheid te zullen worden beschuldigd, als zij eene volgende begrooting tot een hooger bedrag dan anders voor draagt, daar zij de middelen moet trachten te vinden om zonder aan de uitbreiding van het museum te kort te doen de betalingstermijnen voor de uitge voerde werken des te spoediger te kunnen aflossen. Ten behoeve van het Burgerlijk of H. Geest-Arm- bestuur te Berg-Ambacht is eene collecte gehouden die 287.55 opbracht. De heer A. T. J. Hofman, distillateur te Woer den, en de heeren J. W. Clant Zn., kalkbranders T7 GOUDA, 21 Juni 1890. Naêr wij uit goede brim vernemen zal hier ter stede binnen kort qene nieuwe Courant verschijnen, waartoe reeds sinds eenigen tijd het voornemen bestond. Bovendien worden alle Ad vertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnt. Wat Prudence thans echter ook denken of gevoelen mocht, deze brief kon niet anders, dan haar in de war brengen. Het zou haar aan het verledens doen denken en dat was niet wenscheljjk. Maar waarom zou hij haar nu den brief laten zien? als hij er van sprak moest hij hem ook laten zien; waarom kon hij niet wachten, totdat hij weer wat van Jack hoorde; diens plannen hingen toch immers nog in de lucht! Hij kon nog geen bezit nemen van de erfenis van Ds. Hawkins, hij mocht zelfs nog niet weten, dat hij erfgenaam was; want het jaar, in het testament genoemd, was nog in geen maanden om. Bovendien kon hij den brief om verschillende redenen niet aan Prudence laten zien; er was daarin sprake van haar huwelijk als van een afgedane zaak; dat was de beste manier om alles in de war te brengen; en wat had Jack dan ook te gaan ver tellen, dat er dingen in de wereld waren, die een mensch meer aanpakten dan honger en kou. Wat een onpleizierige manier van redeneeren was dat nu. Al die gedachten gingen mijnheer <Dent door het hoofd toen hij aan het hek hoefgetrappel hoorde. Hij kdeep den brief ineen en haastte zich de voor deur te bereiken, terwijl hij den brief in zijn zak stak. Midden in den gang herinnerde hij zich, in welk een treurigen toestand zich zijn enkel bevond en legde de rest van den weg hinkende af. „Blijf j'e geen thee drinken, Dillingham?” vroeg hij, toen hij den jongen dominé zag staan met een voet in den stijgbeugel, nadat hij Prudence geholpen De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco pet1 post 1.70. Aizonderljjke No turners VIJF CENTEN. 82) Toen hij Twombly’s handschrift erkende, scheurde hij onverschillig de enveloppe open, maar hij veran derde toch een beetje, toen hij de hand van John Dent zag. Hij liep haastig de bladzijden door, met een mengeling van gewaarwordingen, hoewel ik vrees, dat sympathie voor Jack’s vroeger en tegenwoordig lijden, daarbij niet zoo sterk uitkwam, als bij Twom- bly het geval was geweest. In elk geval was het hem echter eene verlichting te wetetf; dat Jack leefde en gezond was; maar het was een beetje ongelukkig, dat de brief nu juist kwam, terwijl alles net zoo goed op weg was. Mijn heer Dent werd volstrekt niet opgevroolijkt door de gedachte, dat Jack wel eens in zijn hoofd kon krijgen, naar Rivermouth terug te keeren en volstrekt Prue te willen trouwen. Eens had hij zijne toestemming daartoe gegevenhij had de armoede van zijn neef voorbij gezienmaar sedert dien tijd had John Dent zich niet netjes tegenover Prue gedragen. had af te stijgen. wNeen, toch niet, dnnkja; je weet, ik moet van avond mijn preek nog maken.” Met deze woorden lichtte mijnheer Dillingham zijn hoed voor juffrouw Palfrey, groette mijnheer Dent lachende, met de hand en reed weg. Toen Prudence het kiezelpad opkwam met den sleep van haar rijkleed over haar arm, terwijl zij een paar keurige bronzen laarsjes liet kijken, was zij te zeer met haar eigen gedachten bezig, om mijnheer Dent nauwlettend gade te slaan; anders zou ze wel gezien hebben, dat er iets was, dat hem in de war gebracht had. Mijnheer Dent keek scherper en hij zag, dat Prudence onder den indruk van een hevige gemoedsbeweging lag. Zou Dillingham eindelijk ge sproken hebben en zoo ja, hoe had Prue het dan opgenomen? Hij durfde geen vermoeden uitspreken; want hij Voelde, dat het een bittere teleurstelling voor hem zou zijn, als zij Dillingham had afgewezen. «In elk geval,” zei mijnheer Dent bij zichzelven, /ris die brief van Jack volstrekt niet geschikt ofn nu voor te lezen.” Na het thee drinken vertelde Prudence aan haar voogd, wat er tusschen haar en den heer Dillingham was voorgevallen. Hij had haar ten huwelijk ge vraagd; maar zoo plotseling en onverwacht, dat by haar meer had doen ontstellen, dan haar aangenaam was. Hij had zich ineens voorover gebogen en hare hand gegrepen, terwijl zij in het bastion van het oude fort naar de ondergaande zon keken; toen was hij te Oudshoorn, hebben hunne arbeiders verzekerd te gen ongelukken bij de eerste Nederlandsche verze keringsmaatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken, gevestigd te ’s-Gravenhage. -- -* - Aan het Verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1889, ontleenen wij nog het volgende Museum van Oudksden. Gedurende het afgeloopen ja»r nam het aantal merkwaardige voorwerpen in het Museum wederom toe, hoewel niet in die mate ais in vorige jaren. Ten geschenke werden ontvangen o. a. een houtvesterszwaard; eene bark genaamd „Uit verwling” vervaardigd door een gevangene in het voormalig huis van be waring alhier oen hoeksteen met het jaartal 1649 eene vlag versierd met het wapen van Oranje-Nassau, enz. met wimpel. Door de Commissie werden voor de verzameling aangekocht de eeresabel met zilveren scheede en gevest, den Luitenant-Admiraal J. A. Zoutman uit Batavia ge schonken na den slag bij Doggersbank, en een portret van Kamay, gegraveerd door Persijn. Het Museum werd door 610 personen bezocht, van welke 409 de gewone entree van 25 cents en 101 den verminderden toegangsprijs van 10 cents betaalden. Onder de bezoekers telde men 66 vreem delingen en wel 89 uit Engeland, 1 uit Rusland, 6 uit Duitschland, 5 uit Erankrijk, 5 uit België, 1 uit Portugal en 9 uit Amerika. Ook bezochten de kunstschilders J. Mesdag en C. Bisschop het museum. In het jaarverslag der commissie voor het museum wordt melding gemaakt van eenige belangrijke zaken. Na te hebben herinnerd, dat door de welwillende en niet genoeg te waardeeren hulp van haren Voor-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1