N9 4253. 1890. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. ippij ,an. Nieuws- en Dinsdag 24 Juni. EIT. FEUILLETON er, AM De inzending van advertentiftn kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. an. 1 JÜLI begint een nieuw kwartaal van de Goudsche Courant. Nieuwe Abonnés ontvangen de vóór dien tijd verschijnende nummers GRATIS •J3IX. 'TS-' V’ i I I Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. e 8 I (Vit het Engelsch.) XIV. en een bij De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. r. i. Bovendien worden alle Ad verten tien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. e n dien met eeltelgke GOUDA, 88 Juni 1890. Aan de univereiteit te Utrecht is tot arts bevor derd de heer J. Schouten. >r et i. ,r e 181. - 180. - 179. - 177. - 174. in it t. it GOUDSCHE COURANT. Van de door den Ned. Rhijnspoorweg aangeboden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief van Gouda naar den Haag te kunnen reizen, maakten Zondag 11. 236 personen gebruik. dat zij voor het oogenblik nog op deze vraag te antwoorden had. Zoo gingen er twee weken voorbijtot groote kwel ling en onrust van mijnheer Dent; tot groote onrust voor zijn pupil, waarschijnlijk niet tot geluk van myn heer Dillingham, hoe kalm hij ook mocht schijnen. XV. edorende g niet van hier uit eenige regelen te van schrijven is, ik zou gaarne eenige inlichtingen omtrent een en ander hebben, zooals u weet heb ik geene familie in G. en om deze reden klamp ik mij aan u vast vertrouwende dat ge de stem in de woestijn zult hooren. (Hier volgen eenige regels, niet voor publiciteit geschikt.) A.D VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar, plaatsruimte. 53) Mijnheer Dent lachte in zijn vuistje, als hij be dacht hoe slim de jonge dominé het overlegd had, met Prue daar ’in dat oude fort op te sluiten en te beproeven haar stormenderhand in te nemen. Maar ondanks zich zelven had de oude heer er toch ook recht veel schik in, dat Prue zich niet zoo in eens had laten overrompelen. Mijnheer Dillingham bracht den volgenden avond op Willowbrook door, alsof er tusschen hem en juf frouw Palfrey niets was voorgevallen. Als het bedel meisje, in plaats van koning Cophetua dadelijk aan te nemen zooals ik geloof dat de meid deed een maand of twee uitstel had genomen om over de zaak na te denken, dan kon de koning intusschen niet met meer tact en meer kieschheid gehandeld hebben, dan mijnheer Dillingham dien avond en bij alle volgende bezoeken aan den dag legde. Zorgvuldig, maar niet in het oog loopend zocht had. Prudence de gelegenheid te vermijden, met hem alleen huiverend, dat hij haar tot misère en i ’o 2 der kolonie voor welke deze luiden bestemd is een Engelschman, en deze heeft ze nu barmhartig het land ingejaagd om rede hij zegt geen kans ziet -van 2ijnQ Verder kan ik u melden dat het hier wel een land is om iets te verdienen want er is aan zeer vele dingen gebrek en het meest aan goede werk krachten. Ik ben begonnen toen ik hier kwam, met mij als winkelbediende te verhuren met het doel én taal én gewoonten te leeren en ben thans zoover dat ik reeds eenige maanden voor mij zelf zaken doe met verschillende groote kooplieden in Hol land, ik heb my hier namelijk nedergezet als Importeur van verschillende artikelen en ik kan niet anders zeggen als het gaat mij uitstekend. Doch men moet hier niet te lui of te grootsch zijn iets aan te vangen zoo ben ik thans in onder- handeling met verschillende Bierbrouwers hier in Amerika omdat ik plan heb eene bierbottelarij hier op te richten, iets wat men tot heden nog niet kent en waar ik mij iets goeds van voorstel om reden het geimporteerde bier hier zeer duur is. Een zeer groot genoegen zondt ge mij kunnen doen met mij eenige inlichtingen te geven omtrent goed aftappen en bewaren van bier, het bier wat men hier brouwt is gewoon gente biar, ik hoop dat u- zoo goed zult zijn en geven mij de noodige instruction, omtrent dit punt u zou mij er ten zeerste mede verplichten, alsook als u eenige adressen voor mij weet om te importeeren, ik heb in Holland uitstekende referen tiën evenals hier in Amerika. Wij ontmoeten hier zeer veel Hollandsche familiën doch dat zijn alle arme lui en die hebben het hier verschrikkelijk slecht, .het is een schande voor Neder land om zooveel arme lui naar hier te zenden het zijn meest alle huisgezinnen met 7, 8 en 9 kinderen welke overal rond zwerven zonder eten, d. i. misère en niets meer, zoo b. v. hebben wij aan de overkant van de Rivier in Chaco eene kolonie Hol landers ik geloof die zijn gekomen van de veronge lukte Leerdam enfin de kolonie bestond bij aankomst uit 72 personen en is thans verminder^ tot 44, deze zijn allen gestorven half uit honger en half uit Omtrent eene aanvrage van den heer B. Beer te Amsterdam om vergunning voor het leggen van spoorstaven ten behoeve van een stoomtramweg tus schen Boskoop en Reeuwijk, in aansluiting aan den stoomtramweg GoudaBodegrave, zijn door Ged. Staten van Zuid-Holland gehoord de besturen der betrokken gemeenten en polders, zoodat eerlang die aanvrage vatbaar zal zijn om daarop eene beschik king te nemen. Mijnheer Dillingham liet volle veertien dagen voor bijgaan, zonder dat hij mijnheer Dent met een enkel woord sprak over den stand van zaken tusschen hem en Prudence. Eindelijk begon hij er over, op een December-avond, terwijl bij met zijn vriend in de bibliotheek voor een open houtvuurtje zat. Een knappend houtvuur in den open haard be weegt ons onwillekeurig tot vertrouwelijkheid; bij dien warmen> zachten gloed komt men er gemakko- lijk toe te zeggen, wat onder andere omstandigheden zeker hoogst onaangenaam klinken zounergens beter dan bij een ouderwetschen haard kan men van liefde spreken of het geheim van zijn boezem verraden. Mijnheer Dent was buitengewoon goed gestemd om de vertrouwelijke mededeeling van dtfn jongen geestelijke te ontvangen. Dat Prudence zoolang werk had om te weten te komen, wat ze eigenlijk wilde, strookte volstrekt niet met het ongeduld van haai voogd en begon hem langzamerhand te hinderen. Hij had natuurlijk verwacht, dat zijn vriend Dilling ham de eerste gelegenheid de beste en hij had Aan een particulier schrijven uit Corrientes (Argen- tijnsche Republiek) van 2 Mei jl. ontleenen wij het volgende Ik ben zoo vrij u schrijven. Het doel te zijn, en het vriendschappelijk gesprek werd hervat zonder eenige gedwongenheid of stijfheid hoezeer mijnheer Dent er ook voor gevreesd had. Toen mijnheer Dent zag, dat de jongelui toch geen paard meer reden, haastte hij zich, zijn enkel te laten genezen en onder zijn toezicht werden de rij toertjes weer hervatmaar de rijweg naar de oude wallen werd door allen stilzwijgend vermeden. Als er niets van kwam, hadden Prudence en mijnheer Dillingham dien weg reeds eens te veel gereden. Mijnheer Dillingham ging zoo voorzichtig achteruit en keerde zoo ongedwongen terug tot het punt, van waar hij was afgedwaald, dat Prudence begon te twij felen of ze dat teedere tooneeltje in het oude fort niet gedroomd had en of dat oude fort zelf niet een verzinsel was. Het geheele tooneel en alle bijko mende omstandigheden hadden zoo weinig wezentlijks voor haar, dat zij op zekeren morgen, toen ze alleen reed, gelijk zoo nu en dan eens gebeurde, Jenny het rotspad op liet loopen, dat naar den heuveltop voerde, waardoor zij een zichtbaar bewijs kreeg, dat het oude fort althans werkelijkheid was.^Toen zij daar in de opening van de borstwering stond, was het haar een oogenblik alsof de hand van den jongen geestelijke op de hare rustte. Dien zelfden avond maakte mijn heer Dillingham, dat ze het alles weer voor verbeel ding ging houden, doör tegen haar te praten en te lachen, juist zooals hij eene maand geleden gedaan I had. Maar nu en dan herinnerde Prudence zich t vrouw gevraagd had en wel om de volgende reden de Expediteur Engelschman, en deze heeft ze *.d ingejaagd om r*J: met halve zieke menschen eenige winst landerijen te behalen Dit nu is eene infame leugen en die arme lui zwerven nu rond zonder huis en geld en met zeer veel zieken bii zich, dat kan ik getuigen omdat het direct in mijn nabijheid is, doch andere en nog erger schandalen komen voor in dat land van beloften, die ik niet beschrijven kan. Als u dus lieden spreekt welke naar hier willen komen raad het hun dan ten sterkste af en wees dan verzekert dat ge een goed werk verricht. Evenwel maakt dat verschil met meer ontwikkelde personen, jongelui met een gezond verstand, kennis hebbende der moderne talen kunnen hier binnen zeer korten tijd goed vooruit komen, ook jongelui welke een bepaald ambacht uitoefenen en bekwaamheid bezitten zich als patroon neder te zetten hebben het hier voortreffelijk en leggen binnen korten tyd aar dig wat over. Iets waaraan hier een zeer groot gebrek is, is eene goed ingerichte kleêrbleekerij, dit gebrek is niet alleen hier doch door geheel het land, het goed wasschen wordt hier niet minder betaald als 22, 23 centroos per stuk door elkander gerekend groot en klein, dit is dus geloof ik goed betaald en zoo gaat het met alles. Een zwart pak klbêren kost niet minder als 90 of 100 p. Laarzen of bottines 14 tot 16 p. enz. enz. Huishuren zijn hier dan ook verschrikkelijk hoog en wat wij hier moeten ontberen van huiselijke ge makken als andersints zal ik u maar niet beschrij ven, vreezende dat er dan geen Hollanders meer naar hier komen, en het is toch waarlijk goed om vooruit te komen. Doch daarvoor is tijd noodigen zij die denken dat men hier met zijn neus in de

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1