Buitenlandsch Overzicht. VERSLAG GAS-FABRIBK boter valt vérgissen zich deerlijk, er is hier wat te verdienen maar er moet ook voor gewerkt worden en men moet niet bang zijn om twee of drie dingen gelijk te doen, zoo is eenmaal de gewoonte hier. Waarde R. *ik hoop dat ik niet te veel van uwen tijd vorder met mijne vragen en hoop ook dat ge mij eoq spoedig mogelijk eenig antwoord zult toe zenden met de gevraagde inlichtingen enz. Wanneer u of een uwer kennissen of vrienden eenige inlichtingen mochten willen, ben ik ten allen tijde tot u of hunnen dienst, en het zal my een zeer groot genoegen doen. Gegroet M. Te Amsterdam werd Zaterdag eene buitengewone de olaatste algemeene vergadering gehouden van het Pensioen-verbond, die geopend werd ddor den voorzitter, Mr. R. van de Werk, met eene rede, waarin hij op het verblijdende feit wees, dat, nu er gegronde verwachting bestaat, dat de pensioenwetten eerstdaags in het Staatsblad zullen worden opgenomnn het doei dezer vereeniging bereikt is, en zij derhalve, krachtens 31 der statuten, moet worden ontbonden. Daartoe werd na eenige beraadslaging besloten. Het archief van het verbond zal worden aangebo den aan het R^ks-archief, en, mocht het daar ge weigerd worden, achtereenvolgens aan de provinciale en stedelijke (Amsterdamsche) archieven. Aan Z. M. den Koning en den minister van tinan cien zullen dank-adressen gericht worden. Met een afscheidswoord van den voorzitter en dank betuigingen aan het hoofdbestuur van de hh. Boom en Troelstra vereenigden hoofdbestuur en afgevaar digden zich aan een maaltijd in het Arastel-hote!. Voor de rechtbank te Almelo is behandeld de be kende zaak van de gebroeders F., M. en A. Spits. Zij zijn gedagvaard tor zake dat zij 1°. op 22 April jl. te omstreeks lZ'/t uur op den openbaren weg te Enschedé, bij gelegenheid dat de bode van den schuttersraad H. Groothuis, J. Spits naar bet station overbracht, om van daar naar Almelo te worden ge transporteerd, ten einde aldaar de hem door den schuttersraad te Enschedé opgelegde straf te onder gaan en de brigadier der marechaussee Zevenhoven met den marechaussee Snel, onder bevel van den wachtmeester Haringcarspel, op last van den burge meester dien bode bij die overbrenging behulpzaam waren, zich opzettelijk en gewelddadig met vereenigde krachten tegen die overbrenging hebben verzet en opzettelijk gemelde beambten in die overbrenging hebbeu verzet, 2°. dat zij bij die gelegenheid te samen en in vereeniging met elkander den heer T. van dor Zee, burgemeester der gemeente Enschede, die op bericht van het gepleegd wordende verzet kwam toegesneld om de noodige bevelen te geven, opzettelijk geweld dadig, hetzij op beleedigende, hetzij op mishande lende wijze hebben aangegrepen. De eisch is voor dp drie beklaagden respectieve lijk zes, acht eti vier maanden gevangenisstraf. kaarten, mits dertig schutters op een door het comité af te geven feestkaart zich te zamen legitimeeren aan een der Duitsche grensstations. Deze kaarten geven recht tot 14 dagen oponthoud, teïwyl men binnen dit tijdperk de terugreis langs eiken te ver kiezen weg gezamenlijk of ieder afzonderlek kan aanvaarden. De schutters, die van de uitnoodiging hunner iiDuitsche Schützenbrüder" gebruik willen maken, worden verzocht, hun besluit tot deelneming kenbaar te maken aan den heer J. P. Runsink, secretaris van //Oranje", te Groningen. Ter eere van het nationaal bewustzijn! Op 14 Juli zjjn er te Parijs natuurlijk een massa vlaggetjes noodig. De vrouwen die deze teekenen van Frankrijks glorie maken, dat wil zeggen: drie banen aan elkander naaien en zoomen, met bijleve ring van het garen, krijgen 15 centimes of 7Va ets. per dozijn vlaggen. Kunnen musschen rekenen Een medewerker aan het Engelsche tijdschrift „de Natuur" schrijft:, wik heb laatst met belangstelling opgemerkt $108 eene musch, die haar nest by een open venster «hu mijne woning had, hare jongen voerde. De oude musch kwam met vier kleine rupsen aanvliegen. ZoOdra zij zich op het nest had nedergezet, staken de vier jongen hunne ^koppen op met het gewone Rumoer en Werden ieder met een rupsje gevoed. Do musch vloog weer heen en kwam na eene poos terug met nog vier levende rupsjes iu haar bek, die zij op dezelfde wijze onder hare jongen verdeelde." Bij de plundering der Tuileriën vond een eerlijk man eenige bankbiljetten ter waarde van tweemaal honderdduizend francs en haastte zich het gevondene naar de schatkist te brengen. Den eersten 'Jag na het gebeurde zei men: «dat is eene mooie daadden tweeden dag was het //Welnu,thij deed niets meer dan zijn plicht!" den derden was het reeds: «zou dat wel alles «ijn wat hij gevonden heeft?" Eenige maanden daarna was er een post vacant, en de eerlijke vinder was pok onder de sollicitanten. Hij werd den minister van Fiuantpëu warfn aanbe volen, maar deze sprak: «wacht eens even, die man is betrokken geweest in eene zaak van tweemaal honderdduizend francs, daar heb ik nooit het rechte van begrepen." De sollicitant werd niet benoemd, kwam niet eens in aanmerking en wórd sedert steeds met een wan trouwig oog beschouwd. BETREFFENI)E DF, O E It GEMEENTE GOUDA. 18 8 9 Het centraal-comité van den te Berlijn vau 6 tot (Vervolg.) 13 Juli te houden internationalen schiedwedstrijd brutiTVEELKlITrNO. heeft medegedeeld, dat de schutten der uitgenoodigde ?P 1 JaI°T ?ren V* fr8at" Zeerhaarheiflarereenigiugen van de verschillende spoor- j Iu den loop van 1889 werden d lantarens lenen naar en van Berlijn gebtuik kunnen maken I bijgeplaatst, zotxlat op het einde van het jaar 819 £geo 59 pCt. vermindering op den prijs der plaats- lantaren» voorde verlichting der straten dienst deden Van dezen waren 114 doorbranders of lantarens, die dagelijks van zonsondergang tot zonsopgang brandden. De overige 202 lantarens werden ontstoken en uit gedoofd al naar gelang hot donkere of lichto maan was. Men rekent ten dienste van de straatverlichting de volgende hoeveelheden gas te hebben verbruikt: in Januari22148 M8 u Februari 16750 Maart 15759 April12757 Mei .09820 ii Juni6710 a Juli7578 z, Augustus11329 w ii September14102// ft October17271 November20373 ii December 24298 Totaal178895 M8 De fabriek ontving van de Gemeente eene vergoe ding van 4l/g cents per M8 en bovendien restitutie van de door haar uitbetaalde loonen voor de lanta- renopstokers en van de voor de vernieuwing en het onderhoud der lantarens aangewende kosten. Met het vervangen der oude lantarens door nieuwe werd voortgegaan in het afgeloopen jaar zijn wederom eenige hoofdstraten voorzien van nieuwe roodkoperen straatlantaarns, waarvan er 50 werden gesteld. Ook ging men voort met het plaatsen van 7-voets Parkinson-regulateurs, welke tot dusver goed vol doen. Ruim 200 lautarens zijn thans daarvan voor zien, terwijl de overige straatlantarens Sugg's regu lateurs (oud model) hebben. Overeonkomstig Raadsbesluit van 26 October 1888 werd op de Markt voor het Raadhuis bij de Wijd- straat eono intensief-lantaren, model «Westminster", geleverd door de firma Rencker Zonen to Utrecht, geplaatst welke lantaren is voorzien van eenen Sugg's 5-vlams combinatiebrander. Deze brandt eiken avond tot 11 uur en voldoet zoodanig, dat onlangs besloten werd nog twee dergelijke lantarens op de Markt aan te brengen. De wijze, waarop voor de reinheid der straatlan tarens werd zorg gedragen, gaf geene reden tot klagen. Voor het opsteken der lantarens trad eene andere regeling in werking, waardoor meer orde verkregen is en verlies van niet berekend gas wordt voorkomen. Volgens deze regeling moet de lantarenopsteker 15 minuten vóór den tijd voor het opsteken bepaald, in zijne wijk of afdeeling zijnen post by eene lantaren betrekken, welker licht zichtbaur is voor den lantaren opsteker, die in de volgende afdeeling op post staat. Het teeken tot het opsteken wordt op de fabriek door middel van eene daar aanwezige lantaren ge geven de lantarenopsteker ontsteekt, zoodra by het sein heeft opgemerkt, eerst de lantaren van zijnen post en vervolgens de overige lantarens in zijne afdeeling. Zoodoende worden de lantarens in de stad nagenoeg gelijktijdig ontstoken. Gasproductie. Do productie was in Januari 79801 M8 met een kolenv. van 3950 HL. Februari 59831 n 2884 Maart 57318 u n 2829 April 46100 2212 ii- Mei 35885 1598 n Juni 28879 1357 hem die meer dan genoeg gegeven had aange grepen, om over dit onderwerp te spreken en nu waren er veertien dagen verloopen en de jonge man had nog niet gesproken. Mijnheer Dent vond dit stilzwijgen hoogst verontrustend. Misschien voelde mijnheer Dillingham wel spijt over hetgeen hij ge daan had, terwijl Prudence er no? over nadacht, wat ze doen zou. Mijnheer Dent verlangde er naar, den jongen geestelijke een woord van aanmoediging te zeggen, maar zonder zijne waardigheid te kort te doen, kon hij er niet het eerst o/eï beginnen. Hij wenschte bovenal, dat Prudence met mijnheer Dil lingham 'zou trouwen; maar hij wilde haar daarom toch nog niet aan hem Opdringen. Toen mijnheer Dillingham dus op dezen December- raiddag de gelegenheid gekomen achtte, zijn stilzwij gen te verbreken, ontving zijn vriend gretig die vertrouwelijke mededeeling. De jonge man was ver heugd; maar naar allen schijn niet verwonderd, te zien, dat mijnheer Dent zijne belangen bijzonder ter harte nam. «Niets ter wereld zou mij aangenamer zijn, Dil lingham," zei mijnheer Dent met zijn hand op do- miné's schouder, toen Fanny de kamer inkwam en mijnheer Dent een kaartje bracht. i «Kolonel Peyton Todhunter," zei mijnheer Dent. «Wat een rare* naam! Mij spreken? Ik ken geen kolonel Todhunter. Zeker weer eene collecte voor het fonds voor den gewapenden dienst. Laat hem maar binnenkomen, Fanny." «Mij dunkt, ik moest maar heengaan," zei mijn heer Dillingham. «Wel neen, zeker niet; die man zal mij niet lang aan de praat houden en ik heb jo nog heel veel te vertellen." Mijnheer Dillingham stond op en liep naar het meest verwijderde hoekje van de bibliotheek eu hield zich bezig roet eene portefeuille van Hogarth te be kijken. Nu verscheen Fanny min of meer verlegen en leidde een bezoeker binnen, een stevig ge bouwd man, meer dan middelmatig van grootte, met kort afgesneden haar, lichte bijna roode bakkebaarden en eene min of meer militaire houding. Hij droeg dan ook de buiten-model uniform van officier der artillerie. «Is u mijnheer Dent, mijnheer Ralph Dent?" vroeg hij. «Ja, mijnheer; ik beu Ralph Dent." «Mijn naam is Todhunter, kolonel Todhunter van Zuid-Carolina." Mijnheer Dent maakto een min of meer stijve bui ging, want hij was een streng aanhanger der unie, en een kolonel van Zuid-Carolina waarschijnlijk een krijgsgevangene, die op zijn woord was vrijge laten was hem niet zoo bijzonder welkom. «Zuid-Carolina?" herhaalde mijnheer Dent, terwijl hij hem een stoel gaf. Ik moest er eigenlijk bij zeggen, mijnheer," zei kolonel Todhunter, terwijl hij heel stijf ging zitten, «dat ik dien in het leger van de Vereenigde Staten Ik ben een van de weinige officieren van West Point, die in het Zuiden geboren zijn en trouw bleven aan de oude vlag. Trouw aan de oude vlag, mijneer." Mijnheer Dent maakte hem zijn confpliment over zijne loyalitejt en vroeg wat ramder koel, waarin hij hem van dienst kon zijn. «Ik kom over een heel onpleizierige zaak eene zaak van huiselijken aard, mijnheer," zei de kolonel, terwijl hij mijnheer Dillingham aankeek, alsof hij zeggen wilde, «wie drommel is die meisjesachtige jonge kerel met zijn gestukadoorden strop?" «Welke zaak het ook mag wezen," zei mijnheer Dent, ontstemd door die sombere vóorafspraak, «aar zel niet, te spreken in tegenwoordigheid van mijn vriend, Ds. Dillingham. Ds. Dillingham, kolonel Todhunter." De twee heeren bogen heel stijf tegen elkander. «Ik breng u slecht nieuws, mijnheer," zei de ko lonel, zich tot mijnheer Dent wendende. «Uw neef «Och God, ik dacht wel, dat het over Jack was!" zei mijnheer Dent. «Mijn neef, kolonel Todhunter? ik hoop toch, dat er niets met hem gebeurd is!" «Er is heel veel met hem gebeurd, mijnheer. U moet u op het ergste voorbereiden. In eene scher mutseling met den vijand bij Rich Mountain is hij nu een maand geleden gekwetst en gevangen genomen en daprop is h'ij gestorven. Hij diende in mijn re giment, mijnheer het 10e Illinois." Wordt vervolgd.) inJtdi 31458 M8 met een kolenv. van 1564 HL. Augustus 44954 «.2147 September 52824 2578 a October 67114 3356 November 79236 3933 December 90830 4616 De totale gasproductie bedroeg dus 674230 M8, terwijl voor de distillatie gobruikt werden 33024 HL. of 2641920 KG. steenkolen, namelijk 15868 HL. Duitsche, 16357 HL. Engelsche gaskolen en 799 HL. Canneikoien. Er werd dus 20.4 M8 gas per HL. of 25.5 M8 per 100 KG. steenkolen verkregen. Het rendement, ofschoon iets gunstiger dan in het vorige jaar, was niet hooger, aangezien de productie zooveel mogelijk geregeld werd in verband met de lichtsterkte. Bij de distillatie der Engelsche kolen moest ge rekend worden op eene bijmenging van 5 pCt. Cannel ter verkrijging van eene voldoende lichtsterkte Bij de Duitsche kolen behoefde nu en dan slechts eene kleine hoeveelheid Cannel gobruikt te worden. De 33024 HL. steenkolen leverden op 42931 HL. cokes Op 1 Januari was in voorraad 3f2 Totaal 43243 11L. cokes Hiervan zijn gebruikt voor de vuren (ovens) 8757 H.L. en voor do stoomketels, calori- fères enz.,2164 Verkocht zyn26564 Idem als gruis5056 42541 a a Op 31 Docembor was dus in voorraad 702 HL. Zooals wij zagen zijn 33024 H.L. steenkolen gelijk te stellen met 2641920 K.G. Voor de vuren werden gebruikt 350280 K.G. cokes. Elke 100 K.G. gedistilleerde kolen leverde dus circa 65 K.G. cokes op. Elke 100 K.G. kolen vorderde een brandstof voor de vuren 13.25 K.G. cokes, wat een bijzonder laag cyfer te noemen is. Gasverlies. De totale gasproductie in 1889 bedroeg, gelijk hierboren reeds gezegd is 674230 M8 Geleverd werd aan diverse gasverbruikers 407 760 M3 ten behoeve van de etruatverl. 178895 voor eigen gebr. op de fabriek enz, 16461 603116 zoodat ais verlies kan worden aaugeinerkt 71114 M' zynde 10.5 pCt. van do productie. De verwachting, in het vorige Verslag uitgesproken, dat namelijk de aangebrachte verbeteringeu het gas verlies zouden doen verminderen, is verwezenlijkt. In 1888 toch was bet verliescijfer 15.5 pCt. Koolteer. Op 1 Januari bedroeg de voorraad 11200 Liter De opbrengst in 1889 was98150 Verkocht werd: aan de firma Burt, Boul- ton Haywood te Parijs, contractante tot 31 Decem ber, voor ƒ2.per 100 Liter 109350 Liter 96930 Liter aan particulieren, in het k^ein Aangewend voor eigen gey bxuik 9800 500 107230 Op 31 Dec. was dus nog iu voorraad 2120 Liter De opbrengst per 100 K.G. kolen was 3.71 Liter of 2.97 Liter per H.L. kolen. Ammoniak. De firma van der Elst Mattiies te Amsterdam was ook in 1889 afneemster van hot ammonia water op dezelfde voorwaarden als in het jaar te voren. De voorraad op 1 Januari was. 3200 Liter De productie gedurende het jaar bedroeg 203404 waarvan werd verkocht 206604 Liter 166900 zoodat op 31 December nog in voor raad was39704 Liter. De sterkte varieerde tusschen 3° en 4VS° Beauraé. Steenkolen. Voor de distillatie" werden gebruikt eerst Ewald- kolen, geleverd door de firma Kampf Hollender te Ruhrort tegen den aannomingsprijs van 4639, ioo cents per H.L. franco wal, en later Holmside-koion, waarvan leveranciers waren de Heeren P. H. Hoos Zoon te Leiden voor den prijs van 02v/m cents per H.L. franco wal. De in het najaar 1888 aangekochte proeflading New-Peltonkoleu werd opgebruiktdeze voldeed echter, zooals wij vroeger gezien hebben, niet al te best. Uit eene met de Holmside-kolen genomen proef bleek, dat bij matige productie met bijmenging vap 5 pCt. Cannel daaruit gas kon worden verkregen van 115 a 116 millimeter Giroud. Aangezien de prijzen der Duitsche kolen bij de gehouden kerbestoding veel hooger waren dan waarvoor de Holmside werd aan geboden, kon tot den aankoop van deze laatste soort besloten worden. Te eerder ging men hiörtoe over daar in weerwil van de toevoeging van Cannel de kosten minder zouden zijn, dan voor den aankoop van Duitsche kolen gevorderd werden. De geleverde Holmside-kolen bleken bij de ex ploitatie de eigenschappen te hebben, welke bij de proef waren waargenomende hoeveelheid bijge mengde Cannel kon iets boneden de 5 pCt. blijven. Ofschoon deze kolen in kwaliteit beneden cle Ewald- kolen stonden, gaven zij in de gegeven omstandig heden geene bijzondere aanleiding tot ontevredenheid. De op 1 Jan. aanwezige voorraad bedroeg 6046 H.L. Aangevoerd werden33800 39846 H.L. Verbruikt zijn32225 Op 31 December was dus nog in magazijn 7621 H.ll Bovendien werden gebruikt Pleasley-Cannelkolen, geleverd door de firma R. S. Stokvis Zonen te Rotterdam. De voorraad Cannel op 1 Januari waa^. 92 H.L. Aangekocht werden898 Verbruikt zijn 990 H.L. 799 zoodat op 31 December nog over was 191 H.L. In 1889 zijn verbruikt: 15868 H.L. Duitsche gaskolen, 16357 a Engelsche 799 Cannel Totaal 33024 H.L. of 2641920 K.G. Zuivering. Aangaande de zuivering zijn geene bijzonderheden te vermelden zij liet niets te wenschen over. Spo ren van zwavelwaterstof en ammoniak konden niot worden aangetoond. De ijzermassa, welke in het vorige jaar dienst had gedaan, bleef gedurende 1889 in gebruik. Voor de nazuivering werden 300 H.L.gohlusehte kalk gebezigd. Personeel" Ia het personeel aan de fabriek verbonden kwam slechts in zoover verandering, dat eenige stokers door anderen vervangen werden. De boekhouder, die verhooging van tractement verzocht, verkre^; bij raadsbesluit van 28 Jun< 1889 eene personeole toelage van 100 'sjaars boven zijn gewoon salaris. Het weekloon van den fittershelper M. van Loon, thans 3o fitter, werd op grond van de vorderingen, die hij gemaakt had, van 4.50 gebracht op 5.50, terwijl met het oog op de toegenomen wèrkzaamhe- den der fitterij een fittersjongeu in dienst werd ge nomen. Het kloppen en t'huisbezorgen van aan parti culieren verkochte cokes, vroeger geheel overgelaten aan het stokerspersoneel, dat dit werk in zijne vrije uren verrichtte, geschiedt sedert eenigen tijd iu eigen beheer door de fabriek, die daarvo'or.de noodige hulp middelen heeft aangeschaft. Deze verandering is niet alleen in hot belang van de zaak ingevoerd, maar ook in dat van de stokers zelf, wier loonen zoodanig geregeld zijn, dat zy overeenkomen met die welke op de meeste gasfabrieken van nagenoeg gelijken omvang in Nederland aan de stokers worden uitbe taald. Hot dienstjaar 1889 was vrij gunstig. Het cijfer van het brandstofverbruik, zoo voor de ovons als voor de stoomketels, was zeer laag, het gasverlies nam met 5 pCt. af en is thans normaal, en het ko- leugebruik was minder bij grooter gasdebiet, terwijl ook de opbrengst der nevenprodukten als cokes, teer en ammoniak ruimer was dan in het vorige jaar. Een overzicht van de finantieele resultaten der onderneming geven de hierachter als bijlagen ge voegde staten. Ter nadere toelichling daarvan zij nog het volgende medegedeeld. Volgons de balans vap 31 December 1888 bedroeg het kapitaal, waarvoor de Gemeente gecrediteerd werd, 133283.94. Het onderging daarna eene vermeerdering met 3361.06 wegens betaling in 1889 van vorderingen betrekking hebbende op wer- ken in 1888 uitgevoerd (zie pag. 18 van hot Verslag over 1888.) Do schuld aan de Gemeente verminderde door de buitengewone aflossing volgens Raadsbesluit van 28 Juni 1889 met 9000.on door de ge wone aflossing met 5331.35, zoodnt op de balans Cf van 31 December 1889 de Gemeente geci is voor een bedrag van 122313.65. Op de balans van 31 December 1888 werd als saldo winst gebiacht15643.475 Uit de Winst- en Verliesrekeningblijktdat over 1889 eene winst is gemaakt van 13066.05* Te zamen 28709.53 Hiervan af te schrijven het bedrag der hier- vcren genoemde aflossingen ad - 14331.35 Blijft als saldo-winst op de balans van 1889 14378.18 Gouda, den 8 Mei 1890. De Commissie van Beheer der Stedelijke Gasfabriek VAN BERGEN IJZENDOORN, Voorzitter. H. de SCHEPPER, G. A. OUDIJK, I Ijedm- BROUWER, fujiff. Secretaris. Nog steeds is.de Duitdch-Engelsche overeenkomst in de eerste plaats aan de orde. Allengs beginnen de Duitschers en Engelschen op zeer merkwaardige wijze de rollen te verwisselen. Hoe meer men in Engelaud de overeenkomst 'bestu deert, des te meer komt men tot het inzicht, dat Engeland verreweg het beste deel heeft gekregen, terwijl de Duitschers tot de overtuiging komen, dat zij in Oost-Afrika het beath deel hebben weggegeven. Loijd Salisbury heeft door dit* vergelijk plotse ling oen scherp criticus van zijn daden in een warm bewonderaar hervormd. Stanley, die te voren geen woorden scherp genoeg kou vinden om lord Salis bury's politiek in Afrika af te keuren, is nu uit bundig id zijn lof over «den uitstekenden en grooten minister-president" der Engelschen. Bij gelegenheid van de aanbieding van het eere- burgerschap van Now-Castle hield hij in die plaats een toespraak, waarin hij de voordeolen an de ovor- eenkomst voor Engeland breedvoerig uiteen?ette, tevens* er op wijzend hoe door het vergelijk tusschen Duitschland en Engeland het kleine Portugal, dat bij zijn aanspraken te jen Groot-Brittanje op do medewerking dor Duitschers hoopte, thans in Afrika is schaakmat gezet. Vooral juichte Stanley lord Salisbury- toe, wijl Jiet dezen gelukt was Zanzibar voor Engeland te winnen, een eiland welks handel met de Britten over 2 millioen pd. st. be,draagt. Nuchtere koppen beweren dat Stanley's onver wachte bewondering voor het genie van don Brit- schen premier alleen ontspruit uit de ijdelhfeid van den A fri ka-rei jyger, omdat lord Salisbury twee ber gen aan Duitschland weigerde, door Stanley opge nomen iu zijn met inlandsche hoofden gesloten trac tate y. In Duitschland is de geestdrift voor lord Salis bury's talent in gelijke evenredigheid aan het dalen als die van Stanley is toegenomen. Hoe meer de Duitsche kolonisatie-vrienden de Duitsch-Engelsche overeenkomst bestudeoren met de kaart iu de hand, des te grooter wordt hun teleur stelling, die zich reeds in niet te misduiden klach ten openbaart. Na het enthousiasmo zelfs van de voórstauders der koloniale politiek over de eerstq zegepraal van den jeugdigen keizer in de buitenland- sclie staatkunde, die als een Mehrer des Reiches werd geprezen, is spoedig een zeer nuchtere stemming gevolgd. Met onmiskenbarei' wrok wordt aangetoond, dat de Duitsche belangen in Oost-Afrika aan het kortste lijntje hebben getrokken. En wanneer dan een patriot met nationalen hoogmoed deze teleurgestelden sust met de aanwinst van Helgoland, dat zoo lang een vlek op hot oog van het Duitsche rijk was, ontvangt hij een gehoele beschouwing over «senti- menteele" politiek, daar deze aanwinst materieel niets te betoekenen heeft. Wat de Engelsche vriend schap betreft, over de practische waarde van deze loopen de ïneeningen evenzeer uiteen. Wie bij de Duitsch-Oost-Afrikaansche bezittingen betrokken zijn, oordeelon vrij sceptisch ook over deze aanwinst voor het Duitsche rijk, wijl zy geen te goed vertrouwen hebben in een eventueel actief hulpbetoon van En geland. In ieder geval meenen zij, dat de Duitsche vriendschap voor Engeland ten minste eveuzooveel waard is als omgekeerd de Engelsche voor Duitsch land, terwijl het toch niet aangaat do laatste alleen in de Duitsche weegschaal te leggon, waar onder handeld wordt over beider belangen in Oost-Afrika. In de Fransche Kamer iuterpelleerde Deloncle den minister van buitoulandscke zaken over de Eugelsch- Duitsche overeenkomst, waarbij aan Engeland hot protectoraat met Zanzibar wordt opgedragon, in strijd met de conventie van 1862. l)e minister antwoordde, dat van het protectoraat mededóeling moet worden gedaan aan de mogend heden, wiJJen deze er haro opmorkingen over kun nen maken. Deze regeering nu heeft nog geen mode- deeling ontvangen. Overigens gelooft de minister, „O-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2