M, iZEN, 'eschilderde lanskerk te nis der St. ningen enz. ljjk lerens- Cebroeders Woensdag 25 Juni. N° 4254. 1890. :len, DN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, BINNENLAND. FEUILLETON. t beth, ng. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 1 JDLI begint een nieuw kwartaal van de Goüdsche Courant. Nieuwe Abonnés ontvangen de vóór dien tijd verschijnende nummers GRATIS. nts. rinkman. N: orloges i DIJK. af Aizoaderlgke No turner. VIJF CENTEN. terwijl hij verstrooid het Engelech.) XV. u De .nitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. ide Kunsten irecteur der recht. Bedankt voor het beroep naar Wondeend Ds. J. Hoek te Zevenhuizen. goüdsche courant. ar Zelf- aitspat- Te Boskoop zal binnenkort richting voor dames en 1 ©1 ©I ©I ©I ©I ©I B© schrikkelijk het land toen het bericht kwam, dat de jonge Dent gekwetst was. Dent had verteld, dat zijn oom te Rivermouth woonde en toen de kolonel voor particuliere zaken te Boston was, had hij be sloten, zelf het bericht over te brengen. Het bericht, dat Dent gestorven was, in het hospitaal der opstan delingen, of eigenlijk in een ambulance; want hy was opweg naar het hospitaal gestorven, mijnheer, was den kolonel ter oore gekomen, toen hij op het punt was, naar het Noorden te gaan. Nu begon het gesprek te verflauwen, de kolonel deed allerlei pogingen om heen te gaan; maar de karaf met sherry scheen een machtige aantrekkings kracht op hem uit te oefenen. Eindelijk vertrok hij. Z/Op mijn woord, Dillingham,” zeide mijnheer Dent, z/dat grieft me meer, dan ik je zeggen kan.” z/Ik begrijp uw verdriet,” zei mijnheer Dilling ham zacht. //Ik heb ook eens een neef verloren, en hoewel hij nog maar een kind was en ik ook nog heel jong, is de indruk mij jaren lang bijgebleven. Het was voor het eerst, dat ik kennis maakte met den dood.” «Ik heb den dood vroeger loeren kennen,” zeide rflijuheer Dent somber; //maar de dood is altijd nieuw en vreemd.” En na een lange pauze vervolgde hij: z/Ik zou je wel eens over een ding willen hooren, Dillingham. Jaren geleden is er een liefdesgeschie denis geweest tusschen Prue en mijn neef, kin derwerk, dat op niets uitliepmaar dat bericht zal Prue toch zeker irg aandoen zooals de zaken nu AD VER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Prjjs rschrik- ;d Ijjdt, ing, die van een iet Ver- rkt 34, bedrag, i boek- niet kwalijk, mijnheer, goed verstaan, toen onze aandeed «Dillingham.” «O, ja, nu herinner ik ’tmy,” zeide de kolonel, naar het plafond keek en met zijn glas speelde, «er is een Todhunter met een Dil lingham getrouwd; maar dat was er een van een anderen tak. Maar, mijnheer, het is me recht aan genaam kennis met u te maken recht aangenaam.” En kolonel Todhunter, die niet zuinig met de sherry had omgegaan, schudde mijnheer Dillingham aller hartelijkst de hand en deze werd daarop weder even koel als te voren. Na eenigen tijd werd bet gesprek weer voortgezet en de kolonel verhaalde, hoe het kwam, dat hij deze treurige boodschap overbracht. De jonge Dent was pas kort te voren bij zijn regiment gekomen, maar hij had schik in den jongen man gekregen; zag dadelijk, dat er wat in zat, mijnheer. Had De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft te Zevenhuizen opgebracht 10.25, t een zwem- en badin- heeren worden geopend. f 10 - 10 - 17 -25 ons land f jaar. GOUDA, 24 Juni 1890. Bij de Zondag jl. te Botterdam gespeelde cricket match tusschen de Botterdamsche cricketclub Sparta en de Goüdsche cricketclub Olympia, won Sparta met dén inning en 50 runs. De G. C. C. Olympia maakte in de eerste inning 12 runs, terwijl de B. C. C. Sparta er 74 maakte. In de tweede inning maakte Olympia nogmaals 12 runs. Topscoar voor Sparta was de beer P. Hooykaas, met 23 runs en voor Olympia de heer W. van Ingen Schouten met 5 runs. 34) Mijnheer Dent, die even was opgestaan, viel terug in zijn stoel. Hoewel die brief van Jack hem veertien dagen geleden uit zijn humeur bracht, deed het hem toch genoegen te vernemen, dat de jongen gezond en wel was meer dan hij zich zelven wilde bekennen. Het bericht van zijn dood, dat daar als een bom kwam neervallen want de kolonel had zich met militaire kortheid en juistheid van zijn plicht gekweten, sloeg mijnheer Dent geheel terneer. //Och heden, Dillingham,” zei hij somber, «dat is allerbedroevendst.” Een tijdlang bleef hij zitten zonder een woord te spreken, toen bedacht hij, dat hij toch de honneurs moest waarnemen en verzocht den jongen dominé om Fanny te schellen, dat ze sherry en beschuitjes voor den kolonel binnenbracht. Mijnheer Dent nam werktuigelijk een glas w\jn en hield het onaangeroerd in de hand, terwijl hij aan mijnheer Dillingham de taak ov^rliet, den vreem deling bezig te houden. «Zei u niet, dat u uit Zuid-Carolina kwam?” vroeg mijnheer Dillingham, de gezochte toenadering open stellende. «Uit Zuid-Carolinaja, Mynheer,” antwoordde de kolonel. «Daar ben ik ook van daan,” zeide de jonge gees telijke. //Ik heb nog verre aangetrouwde familie onder de Todhunters de Randalls.” «Ik behoor tot de Peytons, mynheer. Neem mij maar ik heb uw naam niet bedroefde vriend mij de eer Aan het Verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1889, ontleenen wij nog het volgende Middelen tot leniging en vermindering der armoede, inzonderheid door onderwijs en werkverschaffing. Onder de gemeentelijke instellingen tot leniging en vermindering der armoede door onderwijs behoo- ren gerangschikt te worden de beide Openbare Kostelooze Scholen en de Avondschool (herhalings- onderwijs), welke toegankelijk zijn voor alle onver- mogenden. Verder komen daarvoor in aanmerking de beide Burgerscholen voor jongens en de beide Burgerscholen voor meisjes, waarop eveneens kinderen van onver- mogenden kuunen worden toegelaten tot de klassen, voor het zoogenaamde meer uitgebreid lager onder wijs bestemd. Werkverschaffing tot leniging van armoede geschiedt door tusschenkomst van instellingen, welke door bij zondere vereenigingen worden geregeld en bestuurd. Blijkens een bij het departement van koloniën van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen telegram, is op 31 dezer opgerukt tegen Kwalabagoh en Olehgadja, met het gevolg dat de vijand verdreven en Olehgadja genomen werd. Drie mindere militairen werden licht gewond. De colonne was 17 dezer in Edi terug. De eerste gelden tot oprichting zijn verstrekt door de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, het tekort- komende is bijgedragen door particulieren. Het lidmaatschap per gezin is f 3.—r voor iedere persoon meer1.De werklieden kunnen op sommige tijden baden tegen 5 ct. per persoon. De inrichting laat zich zeer goed aanzien, zoodat er voorzeker een druk gebruik van zal worden gemaakt. Deze zijn de beide hiervoren reeds genoemde in stellingen a. De Werkinrichting tot wering van Bedelarij, Deze instelling wordt in stand gehouden door be dragen van particulieren en verder uit de opbrengst van het gemaakte werk of van de door hare ver pleegden verrichte diensten. De inrichting is gevestigd in een gebouw van de Gepeente, dat ook van harentwege wordt onder houden. Zij die ondersteuning behoeven, kunnen daar met het verrichten van hèt hun aangewezen werk den kost en bovendien eene kleine geldelijke belooning bekomen. In het afgeloopen jaar namen behalve^ de vast op- genomenen, wier aantal varieerde van 35 tot 38, lieden die tegen eene geringe bijdrage van armbe sturen of particulieren daar huisvesting, voeding en kleeding ontvingen, slechts weinigen hun toevlucht tot de inrichting. Het grootste getal zoogenaamde dagmenschen was 15, het kleinste 5. Het bestuur der Werkinrichting bestaat uit 9 leden met een collegie van 25 commissarissen. b. De vereeniging Hulpbetoon' aan eerlijke en vlijtige armoede.11 Deze vereeniging heeft ten doel aan behoeftige gezinnen zodelijke en stoffelijke ondersteuning te ver- leenen, het laatste inzonderheid door tegen een billijk loon aan vrouwen naai- en breiwerk te verschaffen. De vervaardigde goederen worden deels verkocht, deels verloot. De vereeniging staat onder het bestuur van eenige dames. Instellingen ter voorkoming van armoede, door of van wege de Gemeente behèerd. a. De Stedelijke Bank van Leening, bestuurd door eene Commissie van drie leden. In de jongste gemeenteraadszitting te Oudewater werd de rekening der gemeentelijke gasfabriek over 1889 goedgekeurd. Er was een batig saldo van 462.37. Goedgekeurd werd mede de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1889 en de begroeting van dat bestuur over 1891. Ten slotte werd nog een voorstel tot vergrooting der Secretarie besproken en aangenomen.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1