IEN. MIJNE SCHOONMOEDER! I LEN, Into ES 0 BINNENLAND. MS N? 4272. Nieuws- en 1. FEUILLETON. PELEN, >EN. v Loxls, en Zn. 3 en.73“. 1890 Woensdag 16 Juli. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. -pt en. ED door G op JÉ*. De inzending van advertentiön kan geschieden tót één uur des namiddags van den dag der uitgave. Ü8TU8 eene het gesprek hoe Uit het Dagboek vau eene Dame. (Uit lei Duitecl)' liefst P. G. zich aan te L it te treden tbode in huis. Zich Wachtkamer 1 Gouda. Bovendien worden alle Ad vertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags vei GOUDSCHE COURANT. Men schrijft nit lerseke Door belanghebbenden bij de oestercultuur wordt het weder met bezorgheid gadegeslagen. Werkgevers zoowel als werklieden verlangen vurig, dat de zomer weldra tpt zijn recht kome, want verbazend veel werk waaraan veel gelegen is, staat te wachten. Millioenen pannon staan gereed om te water gebracht to worden en tot heden heeft men daar nog geen begin aan kunnen maken. Nu reeds rekent men het beste van den tijd ver streken, en als het weder niet spoedig omslaat, zal menigeen zijn pannen niet leggen of het broed zal zoo klein zijn, dat het in hot aanstaande na- en voorjaar' niet afgestoken kan worden. Behalve voor dracht geene politieke gevolge, zou kunnen hebben.” Verder worden de overeenkomsten door den minister uitvoerig verdedigd. GOUDA, 15 Juli 1890. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat de hoeren A. L. W. Seyffardt en W. Booseboom, ingevolge art. 96 der grondwet, van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der 8taten-Gene- raal hebben verloren, en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in elk der hoofdkiesdistricten Utrecht en Arnhemheeft goedge vonden te bepalen', lo. dat de verkiezing van een lid der" Tweede Kamer van de Staten-Gengfaal in elk der hoofdkiesdiatricten Utrecht en Arnhem zal plaats hebben op Dinsdag 29 Juli e. k. 2o. dat de herstemming, ia die noodig, zal geschie den op Dinsdag 12 Augustus daaraanvolgende. Op 7 en 8 Juli werd te Maastricht de 11e alg. vergadering gehouden van de «Vereeuiging van Gasfabrikanten”, bijgewoond door 65 leden en genoodigden. De voorzitter, de heer Brender a Brandis, her innerde in zijn openingsbod enkele gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, welke voor de gasindustrie van belang geweest waren, voornamelijk de werk stakingen en de verhooging van de kolenprijzen, ook wijzende op de voortdurende vorderingen der elektrische verlichting en op het gevaar, dat daar door voor de gasindustrie zou kunnen ontstaan. De slotsom dezer beschouwing was, dat in vele ge meenten de gaspryzen te laag gesteld waren, en dat zulks voornamelijk te wijten was aan te gunstig, exploitatiecijfers, ten gevolge van de zeer lage kolen prijzen gedurende de laatste jaren, en drtt met de concurrentie van het elektrisch licht wel degelijk rekening is te houden volgens spr. zou het wen- schelijk zijn dat, waar de gemeente exploitante der gasfabriek is, ook de elektrische verlichting door de gemeente worde,geëxploiteerd. Door den heer André Coze, directeur te Ilheims, daartoe uitgenoodigd door het bestuur, werd een belangrijke voordracht gehouden over een door hem Het anders zoo stille Driebergen werd 1.1. Zater dag in rep en roer gebracht door de tijding, dat in het bosch een kind vermoord was geworden, en de moordenaar het hoofd van zjjn slachtoffer had af gesneden. Een onmiddeljjk door de politie ingesteld onderzoek bevestigde de treurige waarheid. De in middels ontboden geneesheer. Ar. Broers te Doorti, die daar met de lijkschouwing belast is, begaf zich in gezelschap met den waarnemendcn burgemeester en een secretaris naar de plaats des onheils, waar dadelijk geconstateerd kon worden, dat het gevonden lijk in leven een hond was geweest en het gevonden kinderhoofd, eigenlijk een houAekop was.-—De ge waarwordingen der heeren van den gereéhte laten zich dan ook beter gevoelen dan beschrijven. moeder; „toen mijn goede man door een ernstigen val van het paard zijn been brak, zoodat hij niet meer als vroeger zijne werkzaamheden kon waarnemen, had alle geldelijke zorg reeds voor goed ons huis verlaten en wij hadden er alleen nog maar voor te zorgen onzen zoon zóó op te voeden, dat hij geheel in de voetstappen zijns vaders kon treden. Dit is ons gelukt. Hij is een zoon, zjjn braven vader waardig! Na den dood van mijn echtgenoot is hij mij steeds oen trouwe steun geweest en heeft steeds den weg bewandeld, dien wij hem in zijn jeugd gewezen hebben.” Mama had mij dat alles op de haar eigene een voudige, onopgesmukte wijze verteld. Alzoo had ook zij mipder goede dagen gekend en door eigen inspan ning die te boven weten te komen. Ook Henri had dus reeds vroeg met den ernst des levens kennis ge maakt geen wonder alzoo, dat hij, zoo’n flink, dege lijk, ernstig man was geworden Rudolf is hier geweestHenri bracht hem uit de stad mei!.- Ik moest al mijn best, doen om mij te be- 'leerschen toen ik hem moest welj^m heeten. Het zoo zeer gevreesde oogenblik van onze eerste ontmoeting liep beter af als ik verwacht had. Henri was zeer vriendelijk tegen hem, terwijl Budolf het niet goed met zichzelf scheen eens te zjjn hoe hij zich jegens hem ge dragen zou. Voor de eerste maal viel het mij op, dat bij naast Henri er, vrij jongensachtig en onbeduidend uitzag; de reuzengestalte van mijn man overtrof die van den ander verre. Bovendien was Rudolf in po- ADVERTENT1EN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centenieder, regal meer 10 Centen. GR00TE LETTERE worden berekend naar plaatsruimte. De nitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is f 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN. Gisteren had een jongmensch in de Slangenburg bij Deutiohem, die op eene plank wilde schieten, het on geluk een meisje te treffen, dat onmiddellijk dood was. 8) Zou Rudolf wel geruimen tijd het cigaren rooken en het wijndrinken hebben willen nalaten om mij een zijden kleed ten geschenke te kunnen geven? Ik geloof het nauwljjks. Hij beweerde steeds zonder dergelijke opwekkende dagelijksche genietingen niet te kunnen leven. En Henri Die rookt bijna nooit en behalve een enkel glas rooden wijn aan tafel schijnt hij aan opwekkende dranken ook al geen behoefte te hébben. Over 't algemeen is het opvallend hoe wei nig behoeften hij heeft. Ik vroeg mama wat de oorzaak was geweest dak dp zich hare flnantieele toestand later zoo verbeterd haoy zc en verwachtte toen te zullen hooren van een groote erfenis of een Hinken prijs uit de loterij, maar niets van dat alles was het geval. Dat het landgoed thans in zoo’n bloeienden toestand verkeert heeft Henri in de eerste plaats te, danken aan de rustelooze werk zaamheid zijner ouders. „De hemel heeft ons zwoe gen en sloven geéegend,” aldus eindigde mijne schoon- den werkgever zou dat ook voor den werkman een groote ramp zjjn, daar in beide gevallen veel werk voor hem verloren gaat, natuurlijk in het eerste ge val (als er minder pannen gelegd worden nl.) nog veel meer dan in het tweede. Reeds nu loopen velen leeg, daar de pannen ge reed liggen, maar nog niet gelegd kunnen worden. Ook al verandert het weer spoedig, verwacht men geen voordeelige broedvangst meer, daar, door de koude veel broed verloren gegaan is, en het water toch niet dadelijk den vereischten warmtegraad heeft. Het gunstiger weer van gistoren heeft evenwel enke len doen besluiten met het pannenleggen te beginnen. litiek, wat hem niet goed staat. Ik vroeg hem in den loop van het gesprek hoe het kwam dat hij plotseling in deze streek overge plaatst was.? «Het lot is mij gupstig geweest,” zeide hij op kalinen toon, terwijl hij mij diep in de oogen keek 1 en toen hij zag dat Henri met mama sprak, voegde hij daar zachtjes bijwaarvoor ik zeer dankbaar ben.” Ik vond die opmerking onzinnig. Een onverwachte vreugde is mij ten deel gevallen mijn broeder Hugo is overgekomen om zijne zomer- yacantie hier door te brengen. Ik kon mijne oogen ^auwlijks gelooven, toen de woeste jongen op zeke ren morgen aan het ontbijt bij ons kwam binnen stormen en mij om den hals viel. Henri had hem geschreven dat hij mij eens moest verrassen en toen ik mijn man daarvoor dank wilde zeggen, wilde hij daarvan niets hooren en zeide dat mama op dat dènkbeeld was gekomen, opdat ik^wat afleiding zou hebben. rj Het is dan ook heel gezellig nien aardigen wild zang .hier te hebben. Natuurlijk amuseert hij zich uitstekend. Met zijn zwager kan hij het best vinden, met mijne schoonmoeder is hij Béste maatjes en in alle opzichten bevalt het hem hier best. Toen ik hem vertelde dat Rudolf hier was, trok hij een zeer lang gezichtzij konden elkander indertijd niet uitstaan. "Wat moet die hier vroeg hij op verdtietigen toon 4 Uit Rotterdam bericht men dat de heer Bakkes, onderwijzer aan oen openbare lagere school aldaar, door den heer De Groot als lyrisch tenor aan de Hollandsche Opera is verbonden. In het antwoord van den minister Havolaar aan de Eerste Kamer betreffende de spoorweg-overeen- komsten leest men „De Regeering heeft harerzijds zorgvuldig ver meden, de politiek in het geding te brengen, ten einde geenerlei pressie op de stemming uit te oefenen, en heeft gemeend, dit in de Tweede Kamer te moeten constateoren. Met het oog echter op hetgeen thans in het Voorloopig Verslag wordt gezegd, zou de Regeering zich niet verantwoord achten, wanneer zij in de daar gegeven voorstelling stilzwijgend berustte en daardoor wellicht er toe medewerkte om de meening ingang te doen vinden, dat, naar hare zienswijze, uit het door haar in de Tweede Kamer gesprokene zou volgen, dat verwerping der voor-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1