:n’s T ES 4 Flesch. rsr MijNEkoommi >D1 hukte BINNENLAND. N? 4374. VrUdag 18 Juli. 1890. JVieuws- en I OIJE, te GOUDA. en Zn. itus ieerü! Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEUILLETON. Me en bil- De insending van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. Uit het Dagboek van eene Dame. TSCHAP iwcredief, enhage. !B. A. KLERCK, RUM, Mr.H. EB008KER. ras liefst P. G. zich aan te L. II door Flesch. IS fa ÜSTUS eene (Uit het Duitech) De heer W. Koninok. alhier deed te Hage met gnnstigen uitslag het examen der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeniging voor piano A (lager onderwijs). De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per poet 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Naar het Forf. verneemt, zal de 3e afdeeling der Staatscommissie van de arbeiders-enquête voor hare eerstdaags beginnende verhooren te Leiden gebruik maken van de bevoegdheid, haar bij art. 4 der enquête-wet gegeven. De bevoegdheid namelijk om tot het bijwonen van hare zittingen uit te noodigen iemand buiten haar midden, die met het onderwerp van het af te nemen verhoor bijzonder vertrouwd ilfDON is staande par- i haar binnen verd wijnen, irpk en zacht 36 cent per ton. Alleen 3. HUINCK kan worden geacht, en mag deelnemen. De bedoelt en aangenomen door den vatorium te Leiden O. H. e Correspon* I, Wjjdstraat, 'oekoop en D. goudsche courant. GOUDA, 17 Juli 1890. Bij Kon. besluit is benoemd, met ingang ran 15 Augustus e. k., tot burgemeester van Boskoop de heer H. Ie Coultre. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschpnt. Een bruidje, uit de Saenredamstraat te Amsterdam wjj zullen maar niet zoggen hoe ze heet, stond ge reed om naar het stadhuis te gaan. De gasten wa ren verschenen, allen stonden op ’t punt om in de rijtuigen te stappen, toen een snuggere bol, eeu echte slimmert, ontdekte, dat er nog ééne kleinigheid ont brak, maar eene kleinigheid, die in dit bijzondere geval volstiekt niet gemist kan worden om de feest stemming hare ware hoogte te doen bereiken, name lijk de bruigom. Jongens, waar is de bruigom, meisjes, heb je’m ook gezien? Helaas, niemand wist antwoord te ge ven, maar men keek elkander verlegen en vragend aan. Uitgekeken, buren ondervaagd, maar o jammer geen sterveling kon het bruidje uit de doodelijke verlegenheid helpen, want bier hielp geen plaatsver vanger. Plotseling verschenen er op een drafje twee jongens, ware redders in den nood. „Juffer, juffer," riepen ze de bruid reeds van verre toe, „zoekt u uwees bruigom? Die ligt in het plantsoentje in het gras te slapen." Er was geen minuut te verliezen. De gefopte schoone snelt weg naar het bewuste plantsoentje en binnen een kwariier tijds keert ze in zegepraal terug met den nog half dronken Kobus, die er uitzag, alsof bij ter slachtbank werd gevoerd. De ontrouwe werd in allerijl wat opgeknapt en vóór hij nog goed wist, welk heuglijk uur voor hem was aangebroken, zat hij reeds in de koets, aan do zjjde der schuchtere maagd, die den erg naar jenever riekendon hartevriend met beide banden vast hield. In hare verbouwereerdheid had zy den koet sier den bruidsuiker ter hand gesteld, en toen draaf den de gelukkigen weg, onder het gejuich der buren die natuurlijk met genoegen bespeurden, dat ’t zon netje weder in het water scheen. die alsdan aan het verhoor ld»pitnoodiging is gericht werkman aan het obser- Kbuw. ■1- De Geneeskundige Raad van Zuid-Holland heeft in zyne gisteren gehouden vergadering mot algemeene stemmen als zijne overtuiging uitgesproken, dat het door de regeering in haar ontwerp tot wijziging der epidemie-wet voorgestelde ten aanzien der vaccinatie, eene bron zou opleveren van groot gevaa; voor de volksgezondheid en zou blijken eene ramp voor Nederland en daarom eene onverantwoordelijke wets bepaling zou zijn. voorraad strekt, gratie verkrijgbaar bij de firma Ellerman, Harms Co. te Amsterdam. uit een groot gevaar was gered. Zij keek mij ernstig, doch niet onvriendelijk aanwellicht raadde zij wat er in mijn ziel omging. Op kalmen toon sprak zij toen over verschillende zaken en gaf my daardoor tijd om weder geheel tot myzelf te komen. Op weg naar huis ontmoetten wij Henri, die zoo som ber en toornig keek als anders nimmer het geval was. Zijn voorhoofd weid plotseling helder toen hij ons bespeurde; hy vroeg waar wij geweest waren. //Ik heb met Marie een wandeling gemaakt door het park,” antwoordde mama. Ik had verwacht, dat zij nu ook Rudolfs tegen woordigheid zou gaan vertellen; maar dit deed zij gelukkig niet. Henri begeleidde ons naar huis; hij was verstrooid en kortaf; het scheen mij toe alsof zijn oog meer dan eens mij strak aankeek, of was het wellicht mijn ontwaakt schuldgevoel, dat mij zulks deed verbeelden? Ik weet niet hoe ik mij Henri’s plotselinge droef geestigheid verklaren zalhy is gewoonlyk wel emsig, maar nooit zooals nu. Zou hij eenige verdenking hebben? Of heeft Hugo wellicht zich onvoorzichtig uitgelaten? Hij weet toch, dat Rudolf indertijd tot mij in intieme verhouding stond. Mama is de eenige van ons, die hare gewone kalmte heeft be houden; alleen waarschuwde zij mij op schertsenden toon, toen ik gisteren weer het park, in wilde gaan, van niet te lang uit te blyven. 10) Mama gedroeg zich als altijd ook thans zeer ver standig, uitte geen woord van verbazing hem hier te zien, maar beloofde bij Henri een goed woordje ten mijnen behoeve te zullen doen. Daarop noodigde zij Rudolf beleefd, doch wel eenigszins koel, uit op het slot meê thee te gaan drinken. Hij sloeg die uituoodiging af. Hij was op weg naar Hollfeld, had mij uit de verte in den tuin zien wandelen en was toen in der haast voor eenige mi nuten bij my gekomen om my het verzoek zyner vrienden over te brengen. Doch thans moest hy weder vertrekken. Zoo ik my ooit in mijn leven over iets geschaamd had, dan thans over Rudolf en zijn manier van doen. Hoe was het mogelyk dat hij in staat was zoo plot seling zoo’n reeks van leugens op te disschen? Toen hij ons kort daarop verliet, greep ik kramp achtig, met een gevoel van groote dankbaarheid, den .arm van mijne schoonmoederhet was mij, alsof ik Door den heer Henry Tindal is thans een open brief geschreven aan den heer W. Rooseboom, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal, waarin schr. opkomt tegen de meaning door den heer Rooseboom in ’s Lands Vergaderzaal geuit, als zouden schryver’s handelingen onvaderlandslievend zijn. den loop der zaken toe gedwongen werd, te trachten hot gevoelen van de meest bekende autoriteiten op het gebied van volkenrecht te vernemen. Weder heeft schr. zich thans begeven om den generaal Brialmont, te raadplegen. Hot oordeel van k“1 als volgt mede z/Haag komen en de residentie bombardeeren. «uitwerking van een dergelijk bombardement zal «vreeselijk zijn.” Ook berekent schr. dat «nooit bij de tegen woor- «dige inrichting van onze weermiddelen de concen- tra tie of samen trekk king der gemobiliseerde troepen «voor den vierden mobilisatiedagzal kunnen beginnen." Exemplaren van dezen brief zyn, voor zoolang de Rudolf was, na eenigen tijd weggebleven te zijn, weder by ons, zoo het heette om de bijzonderheden van het eerstdaags te vieren feest te bespreken. Er zou een klein tooneelstuk opgevoerd worden en hy verzocht mij daarin een rol te willen vervullen. Ik had het steeds heel prettig gevonden komedie te spelen en vroeg derhalve aan Henri, of hij het goed vond dat ik daaraan meedeed, hoewel ik wist dat hij van dergelijke genoegens weinig hield I Henri was ook thans in zijne gewone sombere stemming. „Ik zal uw genoegen niet in den weg staan,” ant woordde hij op koelen toon, „wanneer gij het prettig vindt komedie te spelen ik zal het u niet ver hinderen.” Hoe kon hij toch bij mogelijkheid zoo onvriende- lijk zyn? En nogal in tegenwoordigheid van Rudolf. Ik antwoordde, bijna met tranen in myn oogen, dat ik mijne medewerking geheel zou doen afhangen van zyn wil en niet zelf beslissen. Bij die woorden keek hij mij scherp aan. „Werkelijk?” vroeg hij op sarcastischen toon. „Gaan mijne wenschen u boven alles?” En als kostte het hem moeite niet nog meer te zeggen, stond hij op en verliet de kamer. Ik was er geheel van ontsteld; zóó had hij mij nog nooit toegesproken. Wat was er toch gebeurd, dat hij zoo boos op mij was? Ik verstond nauwlijks wat Rudolf tot mij zeide, hem scheen dat echtelijk Het Sohielands Hoogeboezemgeld is voor hetjaar 1890 vastgesteld op 2.per hectare en het Penninggeld op f 1.90 per hectare. De heeren De Vos en Van Korlaar hebben mevr. Albregt-Engelman aan hun tooneelgezelschap ver bonden. Door de politie te kralingen is proces-verbaal opgemaakt tegen P. 8., wonende aldaar, als ver dacht van zich to hebben schuldig gemaakt aan het verbreken van een brief, bij hem door een brieven besteller bezorgd en bestemd voor een ander. In dien brief bevond zich een postwissel, waarvan het bedrag, 5, door hem aan het postkantoor te Rotterdam is in ontvangst genomen. Rooseboom in's Lands Vergaderzaal geuit, als zouden De beer Tindal toont nogmaals aan hoe hy er door hot gevoelen van de meest bekende autoriteiten op naar het buitenland over de ter sprake gebrachte uitwerking van artillerievuur, een der beroemdste deskundigen, dezen deskundige deelt schrijver in bet kort „Een vloot kan zeer goed voor den De

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1