Eli MIJNE SCHOONMOEDER SS BS 'rukte N° 4275. 1S90. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iburg” ng-el, uur ’s nam., IGS). Zaterdag 19 Juli. FEUILLETON. en Zn. j G 3» 3 en 73*. 5 De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. dooi rverij rij» IR, IDAM. u) I terugkeeren JSTÜ8 eene meisjes, Fran- Dit bet Dagboek van eene Dame. (Uit het Duitech') De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. hetgeen 1 April tot 31 Maart, de normaalinrichting een Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschpnt. liefst P. O. zich aan te GOUDA, 18 Juli 18B0. Naar men verneemt zal de heer 8. van Milligen, de componist van „Brinio", die geraimen tijd te Parijs vertoefde, nog dezen zomer naar ons land -1-1 en zich waarschijnlijk te ’s Hage vestigen. der Belgen. toornen van itels, Costu- rdjjnen, Be- en Bont- goudsche courant. Zij bluft er tegenwoordig op dat een aanzienlek heer haar het hof maakt en haar wil trouwenboven dien gedraagt zij zich oneerlek tegenover mij door zich in mijn afwezigheid op te sieren met mijn kleêren en kleinoodiën en zoo meer. Nu, dat laatste is de gewone liefhebber^ van kamermeisjes, dat deden mijne vroegere meisjes ook, maar van nu af zal ik toch wat strenger zyn. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Aan het verslag van de onder voorzitting van dr. I Egeling eergisteren gehouden vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Zuid-Holland ontleenen wij nog het volgende: Een nauwkeurig bacteriologisch onderzoek werd door dr. Dupont ingesteld van drinkwater te Leiden. Daarbij is gebleken dat één kub. centimeter water uit een put, die door twaalf aan de Hooge Morseh bij Leiden wonende gezinnen werd gebruikt, niet minder dan 300.000 bacteriën bevatte. By onderzoek van levensmiddelen is geblekei^ dat in een aantal monsters anyszaad en steranijs conium- vruchtjes aanwezig waren in eene verhouding van$ pCt. Door dr. Snijders van ’s-Gravonzande werd gewe zen op de vele bezwaren voor gemeenten met buiten wijken, wanneer slechts één lokaal, in de kom der gemeente, aanwezig is om te vaccineeren. Om hierin te voorzien achtte spr. het wenschelijk, dat bijv, eenige schoollokalen hiertoe werden gebezigd. De voorzitter was het hiermee volkomen eens, doch meende dat de tijdsomstandigheden minder geschikt waren, om thans op eene dergelijke uitbreiding bij de Regeering aan te dringen. Dr. Snijders bleef echter by zijne opinie en verzocht, de wenschelijk- heid tot uitbreiding aan de gemeentebesturen te doen kenbaar maken. Hiertoe werd besloten. Hierna deed dr. Egeling mededeeling van reeds in December van het vorig jaar door hem in zake de spuiingsquaestie was verricht. Dat gaf dr. Snyders aanleiding, er op te wijzen dat, indien hij geloof mocht slaan aan de berichten in de dagbladen, in den Gemeenteraad van ’s-Gravenhage eene onjuist heid was gezegd. Daar toen is verklaard, dat vóór het adres der geneeskundigen nimmer op den on- houdbaren toestand van het grachtwater is gewezen, hetgeen nu gelogenstraft werd door de verklaring van den voorzitter. Spr. constateerde op grond daar van, dat dr. Egeling diligent is geweest en daarvoor den dank der vergadering verdient. (Applaus.) Andermaal nam daarop dr. Snijders het woord, nu om met klem de verderfelijke gevolgen te schet sen van facultatieve vaccinatie, zooals die thans door de Regeering is voorgesteld. Algemeen was men het met spr. eens. Immers in Pruisen -was na de verplichte vaccina tie de sterfte aan pokken van 86 tot 31/2 op de 100.000 inwoners gedaald, en ih Nederland van 90 op 9 Va» terwijl zij in Oostenrijk, waar niets omtrent de vaccinatie is voorgeschreven, varieerde tusschen 95 en 41. i Toch achtte men, wat ons land aangaat, het voor uitzicht dat geopend wordt, indien de door de Re geering voorgestelde wyziging mocht worden aange nomen, gevaarlijker dan wanneer men de geheele vaccinatie-bepalingen uit de wet schrapte. Een en ander gaf aanleiding tot het met algemeene stemmen aannemen van de reeds gisteren door ons medegedeelde motie. Verscheidene weken zijn voorbijgegaan sedert ik de laatste regelen schreef. Daartusschen lag dood en leven, maar God was barmhartig en schonk mij een nieuw leven en een nieuw geluk. Het schynt mij toe, alsof de geheele wereld in zonneschijn en vroolijken lichtglans is gehuld. Doch laat mij van het begin af vertellen. Het feest, dat Rudolf voornemens was met zijne vrienden te geven, is op niets uitgeloopen. Ik had In de Staats-Courant is opgenomen een koninklijk besluit van 29 Juni jl. (Staatsblad no. 97) tot vast stelling der regelen voor de Rijksnormaallessen, be doeld in art. 12 der Wet tot regeling van het Lager Onderwijs, laatstelijk gewijzigd bij die van 8 Deo. 1889 (Staatsblad no. 175.) De cursus der normaallessen is vieijarig en in vier klassen, elk van één jaar, verdeeld. Het schooljaar loopt van Zoo noodig wordt aan voorbereidende klasse toegevoegd. De normaallessen zijn in twee rangen verdeeld, volgens aanwijzing van den minister van Binnen- landsche Zaken. De vakken zijnNederlandsche taal, lezen en schrijven, vaderlandsche geschiedenis, aardrijkskunde, rekenkunde, kennis der natuur, zang, handteekenen, gymnastiek, nuttige handwerken voor sche taal, wiskunde, pedagogiek. Wie tot de normaallessen wenscht toegelaten te worden, moet op 1 April den leeftijd van 14 jaar, voor de voorbereidende klasse den leeftijd van 12 jaar bereikt hebben. Hij legt overlo. zyn goboorte-akte2o. een of meer getuigschriften, waaronder, zoo hij bij een lagere school werkzaam is geweest, een getuigschrift van het hoofd dier school3o. een verklaring van ouders of voogden, dat zij voornemens zijn hem voor bet onderwijs te bestemmen. icn zich aan at Stadhuis. 1 toestellen n, iU eene ian, Biljart 3or Partyen sic. ler^ terij ULI a.s. zjjn jte be ll. COfelJN, treken bij de 73 en 73a, bepaald geweigerd mijne medewerking te verleenen, zonder daarmede op Henri’s gelaat ook maar een lachje te doen verschijnen. Hij wordt van dag tot dag meer gesloten en somber, blijkbaar ontwijkt hij mij zelfs zooveel mogelijk en bepaalt zich er toe mij slechts enkele, hoogst noodzakelijke woorden toe te voegen. Mama is lijdend en vertoeft derhalve veel op hare kamer. Ik zou haar gaarne de reden van rny’n droefheid mededeelen, maar de gedachte dat zij zelf wellicht door Henri iets te hebben verteld van die samenkomst in het park, aanleiding heeft gegeven tot zyn vreemd gedrag, houdt mij daarvan terug. Op zekeren morgen zat ik alleen in mijn kamer; de beschouwingen, waarin ik mij verdiepte, waren van zeer droefgeestigen aard toen plotseling rny’n echtgenoot binnen kwam. Ik schrok, niet zoozeer door zijn komst, als door zijn uiterlijk; hij was doods bleek, geheel ontsteld als verkeerde hij onder den indruk van een vreeselijke gebeurtenis. Voordat ik nog tijd had hem toe te spreken, stond hij reeds voor mij, in zijn hand een brief houdende, op het adres waarvan ik tot myn grooten schrik Rudolfs hand herkende. z/Ik heb u een^brief te overhandigen,” zeide hij op akelig koelen toon, «die bij vergissing my in handen is gekomen. Ik bemerkte dit abuis eerst, nadat ik hem met een aantal brieven over zaken geopend had. Gij zult echter begrijpen, dat ik zeker recht heb om te weten wat de heer von Horneck aan mijne vrouw te schrijven heeft. Ik zal verplicht Staten-generaal. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 17 Juli. Onze lezers, die weten hoe wij over de spoorweg plannen van den minister Ha velaar dachten, zullen begrijpen, dat wij den uitslag der stemming met ge noegen vernamen. In den laten namiddag zyn de spoorwegovereenkomsten met 22 tegen 17 stemmen aangenomen. De stemmen waren aldus verdeeld. Van de 9 Noordhollandsche leden waren afwezig de heeren Wertheim, Insinger en Van Tienhoven, stemden voor de heeren Donker, Bultman en Pijn appel, tegen de heeren Kappeijne, Prins en Van Akerlaken. Van de 10 Zuid-Hollandsche afwezig Van Gennep, Meinesz, Viruly en Huydecoper, vóór Van der Breggen en Blussé, tegen Hein, Van de Putte, Van Alphen en Muller. Van Zeeland afwezig de heer Moolenburgh, tegen de heer Six. Van Drenthe, vóór de heer Van Lier, tegen de heer Nijsingh. Utrecht en Noordbrabant waren voltallig voor, Gro- zijn dezen brief te houden voor het geestesprodukt van een krankzinnige, als gij zelf mij althans niet het bewijs kunt leveren van het tegendeel.” Hij overhandigde mij bij die woorden een brief, die ik met de grootste ontsteltenis aannam. Alles om mij heen scheen in de rondte te draaien, ik was nauwlijks in staat het papier open te vouwen en de daarop geschreven regelsn te ontcijferen. Het was een van die hartstochtelijke uitingen, die gedeeltelijk niets zeiden, gedeeltelijk hoogst overdreven waren en waarin Rudolf, zooals ik van vroeger wist, een waar meester was; ditmaal overtrof de inhoud van zyn brief verre alle vorige. Ik voelde dat ik een kleur kreeg van schaamte bij de gedachte welk een indruk deze vreeselijke brief op Henri moest hebben gemaakt. Ik verborg wanhopend mijn gelaat in mijne handen en riep uit hHenri, kunt gij werkelijk gelooven, dat ik dat ik een ander man ooit het recht zou gegeven hebben zoo tot mij te spreken?” Hij zag mij aan met eene uitdrukking van innige droefheid. «Lees den brief tot het einde toe, Marie!” zeide hij. Ik las verder; het slot daarvan bevatte in tamelijk duidelijke bewoordingen de smeekbede mijn huwelijk met den //gehaten” echtgenoot te doen ontbinden en dan de zijne te worden; een onverwacht geluk was hem ten deel gevallen, nl. de dood van een rijken bloedverwant, die hem tot erfgenaam gemaakt had en waardoor zijn vooruitzichten eensklaps veel hel-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1