MIJNE SCHOONMOEDER! II 62. in ss verk BINNENLAND. Dinsdag 22 Juli. Nieuws- en 1890. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken BI 1 r’' advertentlên kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. De inzending van FEUILLETON. T «ij I 11 aaimaohines gostokou to lijna onmo- den wedstrijd worden bekend of 5 I doffe smart MM 1 r wordt do tyn. spoeltje. one as ter s ook nog Uit het Dagboek van eene Dame. {Uit het Duitnh) Bovendien worden alle Ad verten tien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Aizonderlijke Nommera VIJF CENTEN. n it U •e n Ir n 1 t. »r yjaw. u ,i,.| /V 1 >1 n n ït i» GOUDSCHE COURANT. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. H 13) De onaangename wijze, waarop ik mij tegenover mijn echtgenoot en zijne moeder gedragen had, kwam mij voor don geest en hetgeen ik mij ten zijnen op zichte te verwijten had, kwam mij, duizend maal vergroot, thans opnieuw te binnen en een knagend berouw over mijn ondankbaar gedrag vervulde mijn gemoed. Bovendien maakte ik mijzelf doodelijk be angst over den uitslag van het duel als Henri eens als slachtoffer vielIk kon alleen woorden vinden om een onsamenhangend gebed te stamelen. Eindelijk brak de morgen aan, grauw en trooste loos; van mama was geen tijding gekomen had zij wellicht Henri niet gevonden was hij in het duel gewond? Ik dacht er een oogenblik aan om last te geven tot inspannen ten einde zelf naar de stad te gaan; doch, wat zou ik daar eigenlijk doen? Ik liep onrustig van het eene venster naar het andere om een spoor van een naderend rijtuig te ontdekken. Het sloeg negen uur, tien uur, een „.t In Turkije en Italië zijn weder roovers aan het werk geweest. Een ingenieur en een opzichter bij den Ismidt Angora-spoorwog, de heeren De Ger son en Mejor, werden door circassische bandieten gevangen genomen. De roovers vragen 8000 turksche ponden losprijs. Beide heeren zyn Oostenryksche on derdanen, en de Oostenrijksche gezant heeft stappen gedaan bij de Porte voor hun bevrijding. Omstreeks dezelfden tijd, zijn luideus bericht uit Napels, twee broeders, de heeren Muscia, die naar San Sever terugkeerden, door een troep roovers aan gehouden. Een van hen namen zij gevangen en wilden zij niet dan tegen 40,000 frank in goud vrijlaten. De politie zette onmiddelijk de bandieten na en dwong ben, den heer Muscia zonder losprijs vrij te laten. Te Parijs komt een zonderling gebruik meer en I meer in zwang. Op al de begraafplaatsen zijn blik- GOUDA, 21 Juli 1890. Do vorige week had te Amsterdam het vergelij kend examen plaats voor krveekeling-Maohinist aan de kweekschool voor Machinisten. Onder hen die daarbij slaagden, behoort onze stadgenoot C. Prince, die van 80 aspiranten No. 9 behaalde. Te Bodegraven is met algemeene stemmen tot onderwijzeres aan do openbare school B. in de Meije, benoemd moj. O. Kramers, alhier. De hh. Henri en Okhuijsen, die voornemens waren met hun theatre de kermis alhier te komen bezoeken, zijn daarvan teruggekomen en komendusniet. Gisteren had in de Korte Akkeren weêr een dronkemans-tooneeltje plaats, zooals er des Zondags in onze stad helaaste dikwyls voorkomen. Er scheen ruzie ontstaan door quaestie over een schuld, waarvan de een betaling vorderde, die de ander weigerde. Buitenshuis begonnen, werd de twist binnenshuis voortgezet, die hiermede eindigde dat de een den ander het huis uitwierp, welke laatste daarop een paar ruiten insloeg. Van de door den Ned. Bhijnspoorweg aangeboden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief van Gouda naar den Haag te kunnen reizen, maakten Zondag 11. 120 personen gebruik. Het Hoofdbestuur van het Ned. Tooneelvcrbond is voornemens twee prijsvragen uit te schreven voor een tooneel of blijspel in ten minste 3 bedrijven, Nederlandsch in toestand en karakterteekening, en voor een blijspel in een bedrijf. Kluchten, charges, caricaluren zijn uitgesloten. Binnen weinige dagen scheen al mijne zenuwen te ontspannen; de ontzet- I tende angst, die mij verteerde, al mijne bewegingen te verlammen. Beeds half elf 1 En ik nog steeds alleenIk liet een onzer bedienden boven komen; hij moest naar de stad om bericht in te winnen. Terwijl ik hem de noodige aanwijzingen gaf, dwaalde mijn blik voortdurend door het venster, wat zie ik? In de verte zie ik een stofwolk, een rijtuig nadert ik gun mij geen tijd om af te wachten of hij het is of wellicht voelde ik zulks aan mijn hart; hoe het zij, ik vloog den verbaasden bediende voorbij naar beneden, het huis uit, ieder die mij zag moet mij wel voor krankzinnig gehouden hebben steeds voort, het rijtuig te gemoet. Mijne voeten raakten nauwlyks den grond. Eindelijk was ik het rytuig genaderd. O, goede God, ja, het was Henri, die er met Mama in zat. Het rytuig hield stil, ik voelde dat twee stevige armen mij daarin tilden. Door hevige aandoening overmeesterd, viel ik in onmacht. Toen ik mijne oogen opende, lag ik op de sopha in mijn kamer. Mama zat naast mij en hield mijn rechterhand vast, terwijl zij met natte doeken mij het hoofd koel hield. Slechts weinige minuten waren noodig om mij al wat er gebeurd was in herinnering te brengen. I Plotseling maakte een hevige schrik zich van mij meester. z/Henri!” riep ik vol angst. «Waar is zakelijk op grond dat hij niet als koopman kon worden beschouwd, indien hij als geëxamineerd tand arts ook kunstgebitten vervaardigde, en dat hij evenmin kon beschouwd worden tot den handels- stand te behooren, omdat hij in effecten, die hij door zijn commissionair liet koopen, speculaties deed. Bij haar vonnis werd door de rechtbank beslist, dat art. 8 der wet van 25 Dec. 1878 aan het examen voor tandarts verbond de bekwaamheid tot het inzetten van tanden en kunstgebitten, en mitsdien de tandheelkundige die handelingen niet als koop man verrichtdat de heer H. evenmin als koopman in effecten kon worden beschouwd, omdat hij zijne speeulatiën niet deed op eigen naam, maar de effec ten liet inkoopen door en ten name van commissio nairs. Op deze gronden werd het vonnis van faillis sement opgeheven en de «Credietvereeniging* ver oordeeld tot vergoeding van kosten, schaden en in teressen, zoomede in de kosten. zal het programma van gemaakt. Blykens mededeeling in de Staatscourant is te ’s Gravenhage gevestigd de vereeniging Anti-Opium- Bond, die zich ten doel stelt met alle geoorloofde middelen het misbruik vatf opium in Nederlandsch Indiö te bestrijden, en te streven naar vermindering van het gebruik. Ter bereiking van dit doel wenscht de Bond in de eerste plaats opheffing van het pachtstelsel, ten einde na ernstig onderzoek en degelijke voorbereiding zoodra mogelijk te komen tot eene regeling, waarbij niemand persoonlijk belang heeft bij den verkoop van opium, en geleidelijke maar gestadige verminde ring van het verbruik op den voorgrond staat. De Bond zal trachten door woord en geschrift kennis te verspreiden omtrent al wat met de opium- quaestie in verband staat, ten einde bij hetNeder- landsche volk de overtuiging te vestigen van de noodzakelijkheid van ingrijpende verandering in deze. Leden zijn zij die een contributie ad /4perjaar betalenbegunstigers zijn die f 50 in eens per jaar betalen. De handelskamer der rechtbank te Amsterdam heeft eene niet onbelangrijke beslissing genomen. In 1888 werd ten verzoeke der Z/Credietvereeni ging" aldaar failliet verklaard dr. J. A. Hes, tand heelkundige. De vordering berustte op het ten vervaldage onbetaald blijven eener acceptatie van ongeveer 5000, door eene crediethypotheek gedekt, en op het beweren, dat de heer H. was koopman in kunsttanden, waarvan hij jaarlijks voor duizenden kocht en verkocht, en tevens koopman in effecten, omdat hij groote speeulatiën deed. Tegen die faillietverklaring kwam de heer H., inmiddels naar Berlijn verhuisd, in verzet, hoofd- mijn man?” Doch op hetzelfde oogenblik knielde bij aan mijne zijde en omhelsde mij hartstochtolijk. /zSchenk mij vergiffenis, myne Marie,” zeide hy. Ach, wat kon ik hem te vergeven hebben? Ik sloeg mijne armen om zijn hals en weende. Daarop volgden tal van verklaringen, ophelderin gen en oplossing van al het raadselachtige dat was voorgevallen. Henri was ten gevolge van een on voorzichtige uiting van Hugo op de hoogte gekomen van mijn vroegere sympathie voor Rudolf; en het roekelooze gedrag van myn neef had zijn argwaan opgewekt en hem op het denkbeeld gebracht dat de vroegere verstandhouding tusschen ons nog geen einde had genomen. Die ongelukkige verwisseling, die hem Rosette voor mij deed houden, deed hem niet langer twijfelen aan mijn ontrouw en de brief van Rudolf was slechts eene bevestiging van hetgeen hij meende reeds ontdekt te hebben. wToen kwam mama, mijn beste,” aldus besloot hij zijne mededeeling, zz welke mij het leven teruggaf, daar zij mij van uwe onschuld overtuigde. En nu zeg mij, of gij gelukkig zijt, zóó gelukkig als ik het ben?” Dat vroeg hij nog, die dwaze man 1 Vol erken telijkheid drukte ik zijn hand, doch vroeg daarop naar mama. Ja, waar was zij gebleven, <lie goede I moeder, die ons zoo gelukkig had gemaakt Zij had I zich stü uit de kamer verwijderd, zich willende ont-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1