jden onze zwemmeester [SAP. I BINNENLAND. agd. II IV 4279. Nieuws- en M IJK, FEUILLETON. ft otheker. LOOP", Gouda, is 1890, 1800. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* Donderdag 24 Juli. V De intending van advertentiên kan geschieden tot éèn uur des namiddags van den dag der uitgave. i g •1 d van meet) G op '3 en 73’. Overlijden n lust heeft tegen flinke JP.» ■A f Mg. Ned. t afmeting! I>OOB ten. H E N B I. I. man Zoon tien en vele dng. Franco Bureau van Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. an 17 kilo en toegelaten, oorgi/t), De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco, per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Te Schoonhoven bestaat het voornemen, den 1 Oden verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina met bijzonderen luister te vieren. 1 zeer gunstig n Medaille. •lling 1887. aar >TER, f 10 Kilo, netto, suiver. l ril Diner. van inleg- ag 9 Augus- en Heer A. •.graven. testuur, Secretarie. goudsche courant. win welke school doorloopen maar alleen wis verscheidene enkele, die als vlugge I AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. In den laatstee tijd komen herhaaldelijk gevallen van meineed voor de arrond.-rechtbank te ’s-Hage voor. Gisteren vorderde het O. M. voor Th. v. 8., arbeider te Wassenaar, en voor J. P., mede te Was senaar woonachtig, voor ieder 9 maanden gevange- ielrjjders- n Medaille. e. én-persoons i toegelateu. NEB in de Men schrijft ons Wanneer aan de Bank van Leaning te Botterdam wederom verkooping is, dan zal het juist vijftig jaar wezen, dat da heer Corn*, de Vreugt, koopman te Stolwjjk, zonder ooit om welke reden ook verzuimd te hebben, op die verkoopingen was. De nog krasse, zeer geachte man, die altijd een sieraad van den koopmansstand is geweest, heeft zich wel «uit de zaken” teruggetrokken, maar bleef toch geregeld de vendu’s aan de Bank bijwonen, en zoo wij hopen zal bjj ook eerstdaags aldaar zijn gouden jubileum her denken. Moge hij nog lang voor zijnen kring ge spaard blijven. Stolwijk bezit in hem een zijner beste burgers. GOUDA, 23 Juli 1890. Naar wij vernemen hebben zich voor den zwem wedstrijd op a. s. Zondag ook van buiten deze gemeente personen doen inschrijven, waaronder als vlugge zwemmers en duikers een uitstekenden naam hebben in ons land en bij ver* schillende wedstrijden reeds eereblijken behaalden. Als het weêr medewerkt, belooft het feest alzoo in de zwemschool op 27 Juli zeer belangwekkend te zijn. 2) Hier speelt een drietal in vlugheid aan water ratten gelijk krijgertje op do dansende golven, ginds zwemmen er twee om het hardst, verderop leggen er eenigen proeven af wie het ’t langst onder water kan uithouden, elders ia een wedstrijd in het duiken. Alom heerscht vroolijkhoid en drukte. Men zwemt op den rug, op den buik, op zijn zij. Men duikelt en buitelt, spartelt en danst; geen water- amusement of het vindt hier beoefenaars. Het ia één gestoei en geplas, waarbij het schuim in de oogen en om de ooren spat. De golfjes vliegen over het hoofd en meer dan eens komt een onverwachte water stroom, die een geheel troepje jongens aan ons oog onttrekt. Onnoodig te zeggen, dat onze zwemmeester én zyn knecht het druk hebben, want de eerste club jongens is ras gevolgd door een tweede, en nu alle scholen leeg' loopen, loopt deze vol. Een ieder moet ge- het best gediend door den persoon, die zich in het rekenen niet licht vergist. Wat den bediende betreft, geldt natuurlijk en in nog hoogere mate ook den meester. Beider belang eiscbt ontwikkelingdat van den meester, omdat de verlangde diensten met juistheid worden uitge voerd, dat van den bediende, omdat zijne betere diensten ook beter zullen worden beloond. De bevordering der ontwikkeling mag dus veilig heeten oen stap in de richting, die tot meerdere volkswelvaart leidt. Het Departement aan zy'ne roeping getrouw doet wat in zijn vermogen is om in die richting te arbeiden, maar heeft bij dien arbeid den steun noodig van anderen, thans van wHet vraagt U hdienovereenkomstig hierbij met bescheiden aan- z/drang a. ffom geene jongens in dienst te nemen, die //niet, blijkens verklaring van het Hoofd eener z/School voor lager onderwijs, de hoogste klasse dier z/School met vrucht hebben doorloopen b. //om alleen uitzondering hierop te maken //voor jongens, wier leeftijd op dit oogenblik de //voldoening aan dezen eisch onmogelijk maakt, mits //die jongens getrouw gebruik maken van het te //verkrijgen herhalings-onderwijs." Ontkennen doen wij het niet, dat op deze wijze een wékere druk wordt uitgeoefend, maar daaren tegen vertrouwen wij dat Gij zult toestemmen, dat de maatregel in het algemeen belang is. Slaan wij dus de handen inéén, gedachtig aan de spreuk onzer voorvaderen//Eendracht maakt macht"Geeft het ons in den eersten tijd al eenige moeite, groot kan die moeite niet zijn, omdat wij de bewustheid hebben het welzijn van onze mede burgers te bevorderen. Duidelijkheidshalve wordt hier ten slotte mede gedeeld, dat niet gevraagd wordt: de hoogste klasse is -0 Te Bodegraven is de volgende circulaire ver spreid Aan Hoeren Werkgevers in de gemeente Bodegraven in het bijzonder en voorts aan allen, wien de volkswelvaart ter harte gaat. Mijne fyeren Het Departement //Bodegraven" der Maatschappij Nut van 't Algemeen veroorlooft zich de vrijheid om tot U te komen met eeu ernstig verzoek. Het is n.l. ook aan zijne aandacht niet ontgaan, dat een groot deel der leerlingen van de lagere Scholen de School verlaten op een leeftijd of in een tijdperk van ontwikkeling, die eeu langer ver blijf op de School gebiedend voorschrijven. De treurige gevolgen daarvan blijven niet uit het peil van de algemeene ontwikkeling blijft be neden de meest bescheiden eischen. En dit feit stemt ongetwijfeld een ieder, die het wel meent met de belangen zijner medemenschen, tot nadenken. Wil men dezerzijds thans liefst onbesproken laten de leer, dat aan het maatschappelijk geluk ontwik keling moet ten grondslag liggen, met nadruk zij de overtuiging hier uitgesproken, dat de mannen van handel en nijverheid ontegen zeggelijk eene zekere mate van ontwikkeling niet kunnen ontberen. Dit geldt niet do grootere zaken alleen, maar ook en niet minder de zaken van kleinen om vang. Zien wij daartoe slechts oven rond in onze on- middelijke omgeving. De ambachtsbaas is gebaat door een knecht, wien hij vorm en afmetingen van het werk veilig kan overlaten. De winkelier wordt nisstraf ter zake van het opzettelijk afleggen eener valgche verklaring voor het Kantongerecht te’s-Hage, bij de behandeling van eene jachtovertreding. holpen, om bij tijds in het water te komen. De kamertjes hoe groot ook in aantal zijn spoedig allen bezet en zij, die het laatst komen, kunnen wachten, en wat het beteekent, te wachten aan den kant met kleêren die vastgeplakt zitten aan het lijf, terwijl het water u toewen.kt en tot zich roept, is duidelijk. Geen Tantalus ondervond grooter pijniging! Men leeft voortdurend in de hoop, dat deze en gene, die nu al zoo lang op en neer zwemt, er ein delijk genoeg van zal krijgen, er uit komen en zich aankleeden, maar jawel! Zij vinden het veel te lok- ker in het heerlijke water en zien al met angst op tegen het oogenblik om weêr in hunne kleêren te kruipen. Zij gaan daartoe dan ook niet over, voor dat de zwemmeester hen tot tweemaal heeft toege roepen: //Nu er uit, jongens! Gauw wat!” Zij zoeken nog voorwendsels, praten vanNog ééns rondzwemmen! Nog eens duiken! Doch ten slotte is er niets meer te verzinnen, geen enkele uitvlucht helpt meer en druipend stijgt men uit het bad. Kleêren uitdoen schijnt veel vlugger te gaan dan kleêren aantrekken. Geen wonder! Men had haast om in het water te komen, maar niet om weêr thuis te zijn. En zelfs aangekleed blijven de meesten nog wat draaien en drentelen op het plankier en vertoe ven op die wijze nog eenigen tijd op de zwemschool waar hef hun zoo goed is. Dit is het oogenblik, dat onze zwemmeester theo retisch onderwijs geeft. Thans blijkt het, dat hij de jongens straks in het water goed heeft nagegaan en dat geen fout hem is ontsnapt. Hij vindt nu een ongezochte gelegenheid tot het geven van de noodige wenken. En hoe doet hij dit? Hij ontwikkelt daarbij een tact on een handigheid, die men niet in dien eenvoudiger man zou verwach ten. Den vreesachtige weet hij moed in te spreken, den grootspreker een toontje lager te stemmen, hem, die de zwemkunst moeielijk kan vatten, tot volharding aan te sporen. Paedagogie is een woord, dat onze zwemmeester zeker nooit hoorde gebruiken en toch is hy beter paedagoog dan menig leeraar! Vreest niet, zorgzame ouders, dat hij uw schuch- teren knaap voor goed zal bederven door hem uit te lachen over zijn niet-durven; hij begrijpt zyn angst en weet zich zoo goed in diens toestand te verplaat sen, dat hij hem toespreekt op een toon, die den jongen aangrijpt en hem zich over zijn vrees doet beenzotten. Wees niet ongerust, dat hij genen overmoedigen jongen, die de dolste dingen onderneemt, zal prijzen over zijn waaghalzerij. Veeleer zal hy hem het ver keerde daarvan onder het oog brengen en het hem afloeren. Hoe zacht van aard onze zwemmeester is, weet hij toch, nog meer door zijn blik dan door zijn stem, stipte gehoorzaamheid af te dwingen. Hij kent de jongens door en door, beter misschien

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1