IDE. in 4 bedrg- 8. Taunt,, i. udee naar West. Zee. BINNENLAND. Basch. ffc- te IV 4286. Vrijdag 1 Augustus. -IER, Nieuws- en FEUILLETON. Een mdselachtige Geschiedenis. DA. 18ÖÖ. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. illingen. ES. gezelschap. si De ineending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag deg^ uitgave. '.'•gTl istus 1890. ULI, jedurende olutien, •AMES. iderlaud. t. LTER El-en LING, id voorstelling alsmede kSCA <0 het afdrukken dezer courant nog niet bekend. (Uit let Franeck.) III. A 4 C» 1W.» itengewone De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschgnt. „SCHAP imiterdam. De naamloozd vennootschap Vereenigde Rotterdam* tche Tooneelisten, directieLe Gras en Haspels te De Amst. Ct. meldt thans, dat de koninklijke fa briek van stoom- en andere werktuigen (fabriek van Vap der Made) te Amsterdam, is aangekocht door de firma Smulders, ijzergieters, te Utrecht. 71/, uur. 0.30. 10.-. les morgens t per plaats. GOUDSCHE COURANT. kÖCH.o.a.: succes Jongleurs, oude band, ledrijf [JACHT. rd Wagner. lm Heer ‘9- 99,2e Rang —4 uren*. ■gene 10 uur. het Theater ts extra per Naar wij vernemen heeft dB afdeelings-consul van het buitenland, de heer L. J. C. J. Boogaard, Laan Copea van Cattenburg te 's Hage, hot plan opgevat om in voormelde qualiteit een rondreis van wiffrijders uit te schrijven, waarbij hij geheel belangeloos als leider zal optreden. De reis, ten minste zoo is het Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Utrecht is herkozen de luite- nant-kolonel A. L. W. Seijffardt (liberaal), met 1045 van de 1060 geldige stemmen. De heer Henry Tindal kreeg 5 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Arnhem zijn van de 2737 kiezers, opgekomen 688. Blanco 28, geldig 660. Herkozen de luitenant-kolonel W. Rooseboom (liberaal) met 555 stemmen. De heer H. Tindal verkreeg 60, de heer Moll 29 stemmen. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Heden morgen omstreeks 31/, uur is in de Haven gevallen A. Koot, die knecht was op schuit No. 3 der kaarsenfabriek alhier. Temahalf vijf is zijn lijk opgevisoht, nabij de sluisdeuren aan den IJsel. Uit Zevenhuizen schrijft men ons Bij den bouwman H. P. alhier zijn heden morgen plotseling 6 graskalveren gestorven na het gebruik van tarwemeel, naar men vermoedt tengevolge van vergiftdeelen welke zich daarin bevonden. 15 kal veren die van hetzelfde meel gegeten hadden bleven echter gezond. voorloopige plan, zal zijn als volgt: Vertrek uit Nijmegen, Crefeld, Dusseldorp, Keulen, Bonn, Zeven gebergte Remagen, Ahrtal, Coblenz, St. Goar, Bingen (Kreuznach,) Riidesheim, Biebrich, Frankfurt, Wies baden, Schwalbach, Ems, Coblenz, Cochem a/d. Moesol, Alf, Berncastel, Trier, Luxemburg, door de Ardennen naar Spa, Luik, Maastricht. De duur der reis is ongeveer drie weken, met een verbljjf in de Ardennen van pl. m. 3 dagen. De reiskosten per persoon worden op 240 400 mark geschat. ((Nederl. Sport.) tty. A Zocn. GOUDA, 31 Juli 1890. Aan de Harddraverij van wege de Goudsche Hard- draverjj-Vereeniging //Eendracht maakt Macht” alhier die beden plaatshad, namen 12 bekende harddravers deel. De strijd belooft hevig te zijn. Een massa volk bewoog zich op het terrein. De uitslag was bij Benoist noteerde iets, tejelijk met Boivin, die een oogenblik in gedachten bleef zitten. Laat ons alleen, Michel, zeide de heer Bolvin. De bediende gehoorzaamde en ging stil heen. Mijnheer, zeide de substituut tot Benoist, die tegenover hem had plaats genomen, kunt gij mij zegt gen welke de gevoelens van den heer De Beaurand waren ten opzichte van zijne vrouw? Van het oogenblik van den dood van zijn vriend had Benoist niet opgehouden te denken, dat die vraag hem eenmaal zou worden gesteld en te overwegen, welke gevolgen zijn antwoord zou kunnen hebben. Nu hij zoo rechtstreeks werd ondervraagd... zag hij zijn ondervrager jtrak aan en antwoordde:} Hij gevoelde voor haar de vurigste liefde. Zjjt gij er zeker van? Volkomen zeker. Een half uur vóór zijn dood heeft hij het mij nog bejeden. Zoo, sprak hij er met u over? t Met'ongewone levendigheid. zij zoo goed is als de goedheid zelve op grond van die goedheid had hij dan ook de toestemming van mevrouw De Beaurand verworven, die overigens veel vriendschap voor hem koestert. f- Hoe ging zij met hem om in den laatsten tijd Ik heb hem weinig samen gezien. Zij was steeds vriendelijk en opgeruimd, maar kalm/ Alles bij elkaar genomen, scheed zij gelukkig met haar huwelijk te zyq. Mevrouw De Beaurand is eene juffrouw Brunaire. Eene goede familie Waar zijn hare ouders. Haar vader is kort na de geboorte zijner dochter overleden; de moeder heeft hem acht jaren overleefd. Was het een huwelijk om het geld, dat hier heden is gesloten? Noch van den eenou, noch van den andoren kant. Hoe oud is mevrouw De Beaurand? Ongeveer twintig jaar. De substituut dacht een oogenblik na. En zjj, kent zij niemand te Laval? Dat weet ik niet. Wilt gij haar verbeken hier te komen? Benoist ging naar. Ke deur, die toegang gaf tot de gang en vroeg aan den eersten den besten be diende dien hij ontmoette, waar mevrouw Db Beaurand zich bevond. Het antwoord luidde dat zij in de rouwkamer moest zijn. Hij ging dus derwaarts. De groote huisklok sloeg elf uur. Een priester en een paar liefdezusters baden bij een Rotterdam, looft een prijs van duizend gulden uit voor een tooneel- of blijspel. Om in aanmerking te kunnen komen voor deu prijs, die op advies van eene jury zal toegekend worden, moet het stuk behalve aan de algemeene eischen van artistieke waarde en geschiktheid ‘,er opvoering, voldoen aan de volgende voorwaarden-. het moet Nedorlandsche toestanden behandelen, vol doende zijn om een speelavond te vullen, terwijl de bezetting der rollen moet vallen binnen de krach ten van het personeel der Vennootschap. Do mededingende stukken moeten geschreven zijn met eene duidelijke, gemakkelijk leesbare hand, niet van die van den acteur. Bovendien moet elk stuk geteekend (zijn met een kenspreuk. Deze kenspreuk moet ook voorkomen op de behoorlijk verzegelde enveloppe, die bij het handschrift modt gevoegd worden en waarin de auteur zijn naarü en woon plaats mededeelt. De jury bestaat uit drie leden, wier namen later zullen worden bekend gemaakt De stukken moeten vóór den len December 1890 ingezonden worden aan het adres van Le Gras en Haspels, schouwburg Aert-van-Nesatraat, Rotterdam. Het te bekronen stuk wordt bet eigendom der vennootschap voornoemd of hare rechtverkrijgenden. Het bij den uitgever J. A. Wormserte Amsterdam verschenen referaat van dr. A. Kuyper over de vraag: „Is er aan de publieke universiteit tan onzent plaats voor eene faculeit der theologie?” wordt in bet H'. v. h. R. aldus aangekondigd„Het is bekend, dat deze vraag ontkennend werd beajtwoord in de twee ontwerpen ter regeling vau het hooger onderwijs van den minister Heemskerk, zoowel het eerste (Februari 1868) als bet (g^bde, dat meer bepaald ten grond slag heeft gelegen aan de tegenwoordige regeling van het hooger onderwijs (December 1874). Ons komt het voor, dat de gronden, door den heer Heemskerk b(j art. 37 van zijn eerste ontwerp gegeven voor het vervallen der theologische faculteit aan de rijks hooge- scholen, nooit voldoende zijn wedérlegd, ook niet in de driedaagsche discussie der Tweede Kamer over dit onderwerp(22—24 Maart, 18 7 6 Hand, bl. 11 7—119 8) die ten slotte leidde tot de vaststelling van art. 41 der wet op het hooger onderwijs, gelijk het thans luidt. Eindelijk werd door niemand in dat langdurig debat door de voorstanders der faculteitvan „godgeleerdheid” (amendement van Naamen van Eemnes) zoomin al door de verdedigers der faculteit van „godsdienst wetenschap (amendement der commissie van rapport teurs), jn het hart aangetast de stelling der memorie van toelichting van 1868, dat de theologische taculjeit, daar alle kerkgenootschappen krachtens de Hoe kunt gij dan ophelderen, dat het ver scheurde portret van mevrouw De Beaurand onder de asch is gevonden? vroeg Bolvin, de overblijfselen van de photographic beziende, die hij had verzameld en ter zijde gelegd. v - Daar kan ik geene opheldering voor vinden. Beiden zwegen. De substituut bezag beurtelings de stukken van de photographic en de enveloppe van den brief, alsof hij, door ze met elkander te confronteeren, ze tot spreken hoopte te brengen. En mevrouw De Beaurand Kunt gij mij ook zeggen, wat zij voor haren echtgenoot mwoelde Benoist antwoordde niet terstond. Wat hij ging zeggen, zou zooveel gewicht in de schaal legden, dat hij er den geheelen omvang van wenschte telmeten voordat hij den mond opende. Weet gij het niet? zeide Bolvin op een toon, die op Benoist den indruk maakte alsof hem een messteek werd toegebracht. Jawelik tracht slechts na te gaan, op welke wijzh ik er u oen duidelijk begrip van kan geven. En ik weet niet beter te doen, dan u het laatste gesprek mede te deehm dat ik met Raymond heb gehad. Hij herhaalde nu zeer getrouw het den lezer bb- kéndo gesprek, dat de substituut met gespannen aan dacht volgde. Gij bemerkt, dat mijn vriend, hoe verliefd hij ook op zijne vrouw was, zich geene, illussie maakte een priester en een paar nemezusters i/auei omtrent Rare genegenheidtoch verzekerde hij dat het lijk. Iets verder lag( Ejtelle geknield op

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1