Nieuwe Dassen EFFECTEN. - mmmmim. mmmmM 11 EENIS DEPOT VAN THEE. VRUCHTENSAPPEN, MADERA PORT a PORT, P. H. HA2EWINEEL, a* NAAMKAARTJES Frambozen- en Citroen- Openbare Verkooping WOONHUIS, ondergoederen Zeer Nette Gesteendrukte ADVERTENTIÉN. Manufacturen en Meubelen A. v. OS Az„ Kleiweg E 73 en73a. A. H. TEEPE, Apotheker, lEPsuIkzIkmLis %I RAVENSWAAY ZONEN, i Wed. C. van 0IJE., A. BRINKMAN cn Zn. S. MEIJER. S. MEIJER, IROOIDIE en WITTE f te GOUDA, Vra., ,g normaal normal W.BengerSöhne| ƒ0.90, ƒ1.—, 1.20, per Flesch. 1.40, ƒ2.en ƒ2.50, per Flesch. worden GELEVERD door laodscbe H andelsreizigers-Vereenigiog'gevestigd te Botterdam. Het hoofddoel der oprichting van het blad is de bevordering van de belangen der handelsreizigers. De Vereeniging telt, na een bestaan van 15 jaren, 170 leden, met een reserve-kapitaaf van 30,000. De redactie stelt zich geen programma en laat het groote vraagstuk van pensionneering voor het oogenblik geheel rusten, om haar blik vooreerst op het meer bereikbare te vestigen, en vindt dan als voor de Vereeniging begeerenswaard en bij alge- meene samenwerking zeker bereikbaar de navolgende punten lö. Grooter uitkeering bij ongeluk op reis. 2o. Uitkeering bij ziekte. 3p. Vrije geneeskundige behandeling en verschaf fing van geneesmiddelen. 4o. Bureau van plaatsing. 5o. Verschaffen van rechtskundige adviezen. 6o. Bureau van informatie naar de soliditeit der afnemers in de provincie. Om echter een gedeelte van dit programma ver wezenlijkt te zien, moet de samenwerking veel grooter en het ledental belangrijk vermeerderd zijn. Op verzoek van de inspecteurs en adjunct-inspec teurs voor het geneeskundig staatstoezicht, worden ter algemeene kennis gebracht de volgende, in hunne vergadering vastgestolde Raadgevingen ter voorkoming van besmetting door longtering. Van elke tien personen, die in Nederland overlijden, sterft één aan longtering. Ook in andere landen dan het onze is de sterfte aan tering zeer groot, en het is zeer natuurlijk, dat men overal naar middelen heeft gezocht, om de tering zoo al niet te genezen waar zij reeds bestaat, dan toch haar ontstaan te voorkomen. In de laatst verloopen jaren nu, is het meer en meer duidelijk geworden, dat de tering onder de be smettelijke ziekten moet worden gerangschikt. Mochten vroeger vele geneeskundigen dit hebben ontkend, thans bestaat omtrent die besmettelijkheid geen redelijke twijfel meer. Er ontwikkelt zich in het lichaam eens teringlijders eene smetstof door welke anderen kunnen worden besmet. Zij die de ratbaarheid voor zulk eene besmetting niet bezitten loopen vrij. Bij hen daarentegen, die er wel vatbaar voor zijn (en hun aantal is zeer groot), ontwikkelt zich de ziekte. Het is juist de erkenning van den besmettelijken aard der tering, welke leidt tot voorkoming. Men moet zich voor de besmetting in acht nemen. Hoe dit op het tegenwoordig standpunt der wetenschap het best kan geschieden, wenschen wij met korte- woorden mede te deelen. Vooraf en tot beter verstand van het volgende diene, dat het gevaar hier verreweg het meest dreigt van de zijde der door de teringlijders opgegeven stoffen (sputa). In deze zijn steeds de eigenaardige ziektekiemen (bacillen der tuberculose) voorhanden. Wij willen hiermede niet zeggen, dat de tering uit sluitend door de opgegeven sputa wordt voortgeplant. Maar van andere wijzen van voortplanting weten wij nog weinig of niets, en de sputa moeten in elk geval voor het allergevaarlijkst worden gehouden. Wij zullen nu opgeven, hoe men zich het best tegen de besmetting van tering kan boveiligen: I lo. Lijders aan longtering moeten hunne sputa niet op den vloer uitspuwen en zoo min mogelijk in zakdoeken opvangen. Die sptfta moeten worden op gevangen in overdekte spuwpotjos of kwispedoors, waarin eonig oarbolzuurwnter vervat is, tot afwering der vliegen die, op de sputa azende, de daarin ver vatte smetstof kunnen overbrengen. 2o. De zakdoeken der lijders, onverschillig of zij al dan niet aan huis en bed gebonden zjjn, moeten zeer dikwijls- voor sohoone worden verwisseld. De gebruikte moeten worden gedaan in een pot met eene oplossing van phenylzuur, waarin zjj moeten blijven tot zij met heet zeepwater gewasschen en met zuiver water uitgespoeld worden. 3o. De beddelakens en kussensloopen, in gebruik van teringlijders, moeten dikwijls voor schoone worden verwisseld en daarna evenals de zakdoeken worden behandeld. Bij de minste verontreiniging van nacht hemden, borstrokken, enz. door sputa, moeten die kleedingstukken evenzoo worden verwisseld en be handeld. 4o. Het slapen) in één bed met een teringlijder moet volstrekt worden vermeden. 5o. In hospitalen, in weeshuizen, armhuizen enz. moeten afzonderlijke kamers voor teringlijders zjjn. 6o. Daar ook het vee aan tering (tuberculose, parelziekte) kan Ijjden en de besmetting van het vee onder sommige omstandigheden op den mensch kan worden overgebracht, is het in hooge mate raadzaam, het vleesch gaar te koken of te braden en melk niet te gebruiken dan gekookt. 7o, Na overlijden of het vertrek van een tering lijder moet de ziekenkamer en al wat daarin is, goed worden gereinigd en de door hem gebruikte voor werpen (bed, beddogoed, kleedingstukken) of verbrand of behoorlijk ontsmet en gereinigd worden. Wjj gevoelen zeer goed en betreuren het, dat de zoo gewenschte afzondering van teringljjders in zeer vele gevallen, vooral in do bekrompen woningen van gezinnen uit don arbeidersstand, niet kan worden bewerkstelligd. Maar wjj gelooven ook, dat in zoo danige gevallen ernstige pogingen, om zooveel md- geljjk de bovenstaande raadgevingen op te volgen, verbonden met de meest nauwgezette zorg voor zin- deljjkheid, veel kunnen bjjdragen om het gevaar van besmetting te verminderen. (Staatscourant.) Ook te New-York is dezer dagen een geval van melaatschheid voorgekomen. De patiënt is een jong Mexicaan, die de krjjgsachool te Chester bezocht heeft en nu met zijne ouders naar New-York kwam. Men kan volstrekt niet nagaan, hoe hjj aan de ziekte gekomen is. De ongelukkige jonkman is in afzonde ring gebracht op een eiland bjj de stad. Te Straatsburg wordt met veel belangstelling eene beslissing des keizers tegemoet gezien in zake een merkwaardig tweegevecht. Zeker student F. Risten- part had zich eens wat scherp uitgelaten over een viertal clubs der universiteit, welke, onder het voor wendsel van gezellig verkeer, eigenlijk niets meer dan duel-vereenigingen waren. Wegens die woorden nu zelf op een tweegevecht uitgedaagd, weigerde hij dit aan te nemen. Hierop werd hij door de clubs Palatia, Rhenania, Alsatia en Suieva „eerloos" verklaard en formeel geboycot. Hjj trok zich er niets hoegenaamd van aan, maar toen hjj later bij de reserve in dienst wilde treden, werd hem door de militaire overheden beteekend, dat van genoemde studenten-voreenigingen een klacht was ingekomen wegens duel weigering, en hjj mitsdien niet als officier kon worden ingelijfd I Ristenpart liet het daar niet bjj, maar beklaagde zich officieel bjj den senaat der universiteit. Deze stolde hem in het gelijk en schorste de aanmatigende clubs, die, hoewel nauweljjks 30 loden tollende, toch over de 900 andere studenten willen heerschen, voor een geheel jaar. De aldus veroordeelde clubs zijn nu van dit vonnis in hoogor beroep gekomen bij den keizer als rector magnificen- tissimus, doch het is bekend, dat deze het duel haat en deswege reeds vormaniugen tot hot leger heeft gericht. Zoo is het dus waarsohjjnlijk, dnt de tjjden, waarin iemand, wegens plichtmatige duel-weigering van de militaire loopbaan kon uitgesloten worden, voorbjj zijn. In het Britsoh Museum te Londen is thans een Chineosche banknoot te zien, door onze gestaarto voorgangers in besohaving, uitgegeven 300 jaren voor het eerste Europeesche papieren geld in omloop kwam. Die banknoot dagteekent uit hot eerste of een dor eerste regeeringsjaren van den eersten keizer der Mingdynastie. Zij is ouder dan de eerste Euro peesche bank, die van Barcelona, welke in 1401 word gesticht, en, zooals gezegd is, drie eeuwen ouder dan de eorste Europeesche bankbiljetten, welke in 1668 door de bank van Stoekholm werden uit gegeven. Bij keizerljjke ukase word*, bepaald dat veroordeel den niet meer naar Siberië zullen worden gezonden, maar naar landbouwkoloniën, die in don Caucasus zullen worden gesticht; zjj zullen niet meer worden opgesloten, maar handenarbeid in de open lucht ver richten. Het Handeltblad meldt In de Amaterdamsche tabakswereld is een eigen aardig geding aanstaande. Herhaaldelijk werden vele partjjeo tabak van eene en dozelfde Maatschappij te Rotterdam bjj inschrijving gegund aan eene en dezelfde firma te Amsterdam. Geen ander kon een blaacjje van het meest gewilde gewas mnohtig worden. Daar door ontstond ontevredenheid bjj vele inschrijvers, die reden meenden te hebben tot twijfel of de inschrij vingen bjj deze Maatschappij attjjd haar gewonen loop hadden. Ongeveer 20 tabaksfirma's beeloton daarop niet meer bjj deze Maatschappij in te schrjjven. Zij kwa men onderling overeen, dat ieder hunner, die deze overeenkomst zou schenden, eene boete van/20,000 zou betalen aan zijne mede-contractanten voor eiken koop door den overtreder gesloten met de door hen „geboycotte" Maatschappij. F-on dezer firma's heeft aan aie afspraak zich niet gehouden, maar beroept zich op de omstandigheid, dat zjj niet inschreef maar uit de hand kocht. Vandaar een proces. De firma kocht vier partjjeo. Wordt elke partij als een koop beschouwd, dan loopt de vordering over 80.000. De gedagvaarde firma moet de eerste insinuatie te dezer zake zeer royaal hebben beantwoord met de mededeeling, dat zij eene flinke som ter beschikking stelt der algemeene armen wanneer men haar bewijst dat zij de overeenkomst heeft overtreden. uiterlijk en weinig verstand, werd de eereplaats aan gewezen bjj gedroeg zich zoo vormeljjk als slechts mogelijk is aan iemand, dien niets meer kan verwon deren en wiens bijzonder vermogen hem volkomen onafhankelijk maakt. Het was voor hem, dat de achttienhonderd personen defileerden die er op ge steld waren geweest te kunnen zeggen„Ik was er bjj," of om zich te overtuigen dat de jonge weduwe, zooats het behoorde, tehuis was gebleven. Zjj had volgens den „bon ton" gehandeld en toch waren er lieden die haar daarover berisptenlaat ons tot hunne verontschuldiging zeggen, dat als Estello was verschenen, zij nog scherper zou gegipst zijn ge worden en wel door dezelfde tongen. Zij had haren echtgenoot ten minste wel tot aan de kerk kunnen vergezellen, zeiden sommigen. Dat was zij hem toch verschuldigd Zij durfde niet, beweerden anderenhet is zeer zonderling. In hare plaats zou ik Men kan zich geen denkbeeld vormen van de menigte tegenstrijdige dingen, die iedereen in hare plaats zou hebben gedaan. Het lijk van Raymond werd bijgezet in het mo nument zijner familie op Père-Lachaise. Toen alles was afgeloopen, keerde Benoist naar het hotel van de Beaurands terug, om aan mevrouw Montclar ver slag te geven van de plechtigheid. Mevrouw Montclar behoorde tot de vrouwen, die, na eene sombere jeugd te hebben gehad, een lang durig tijdperk van kalm geluk doorleven. Reeds op jeugdigen leeftijd weduwe, zonder kin deren, voldoende gefortuneerd, was zjj zonder schok ken veertig jaar geworden. Toen had het tragische uiteinde van haren broeder De Beaurand haar in diepe melancholie doen vervallen. De liefde en zorgen die zij aan de opuoeding van den kleinen Raymond wijdde, hadden haar daaruit opgewekt. Sedert was zij rustig de sporten van de levensladder afgedaald, zonder te vinden dat het te snel ging, overyjigd dat zij zich tot het einde zou gesteund gevoelen door het liefde volle hart 'awMen sterken arm van den neef, die haar een zoon jiras geworden. De gebeurtenis, waarin de wereld niets anders dan een schandaal zag, was voor haar de ondergang van haar bestaan. Toch had haar gezonde en practische aard haar de noodige veerkracht geschonken, om zich uit hare neerslachtigheid op te heffen. Men had het uur van de begrafenis voor baar verborgen gehouden. Toen zij, in haar kleed van zwaren rouw, bij het lijk van Raymond wilde gaan bidden, had Estelle haar bekend, dat het er niet meer was, Een oogenblik was zij geneigd geweest zich over die inbreuk op hare rechten te beklagen, maar spoe dig had zij toegegeven aan den zachteu aandrang van Estelle, die de armen om haar heensloeg en haar overtuigde, dat het zoo beter was. Wjj weten waar wij hem vinden kunnen, lieve tante, had zjj tot haar gezegd: daar zullen wjj ntet zijn blootgesteld aan de nieuwsgierige blikken van vreemden. Dat was zóó waar, dat mevrouw Montclar, zwij gend de hand van hare nicht drukkende, haar had medegenomen naar hare eigene kamer, waar Benoist haar vond. Nadat hij haar de plechtigheid in de bjjzonder- heden had beschreven zweeg hjj, en dat stilzwjjgen drukte zwaar op hem. Estelle gevoelde, dat hjj naar hare afwezigheid verlangde, ten einde aan me vrouw Montclar het een en ander mede te deelen dat hjj voor haar verborgen wenachte te houden, en zjj besloot, het koste wat het wilde, te bljjven. Sedert den noodlottigen avond had Estelle zich- zelve velerlei vragen gedaan. Behalve door die eene, die al de andere overheerschto: „waarom had Ray mond zich van het leven beroofd?" werd zij door onderscheidene andere voortdurend verontrust, door doze vooralvanwaar toch die zonderlinge houding van Benoist tegenover haar? Hij was de laatste geweest, die vertrouweljjk met den kapitein had gesprokenwat kon de ongelukkige bem gezegd hebben, in dat laatste onderhond? In dien iemand de oplossing van het raadsel kende, dan, daarvan was Estelle overtuigd, moest het Benoist zjjn. Was er dan een geheimzinnige band tussohen de koelheid van den jongen man en don onverwachten dood van haren echtgenoot? Had Benoist Raymond het een of ander afschuwelijk geheim geopenbaard, of welhad Raymond vóór zijn dood zijn vriend een tot nu toe ongeschonden geheim toevertrouwd? Wordt vervolgd.) si Op den 9" Augustus hopen onze geliefde Ouders PIETER WILLEM KAMPHUIZEN EN MARIA WILHELMINA SNOR hunne 25-JARIGE ECHXVER- EENIG1NG te gedenken. Hunne dankbare Kinderen. Receptie 11 Augustus, Gouwe 248. Gouda, 2 Augustus 1890. Voor de vele ea harteljjkebewjjzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en na het overljjden van onzen geliefden Echt genoot, Vader en Behuwdvader, zoowel van buiten als binnen de stad, betuigen wjj onzen harteljjksten dank. Uit aller naam, Wed. J. DONGELMANS- Sandmann. Gouda, 2 Aug. 1890. P. S. De zaak zal op denzelfden voet voort gezet worden. De ondergeteekende bericht door deze aan zjjne geachte begunstigers, zoowel binnen als buiten deze stad, dat hjj zjjne affaire in geliquideerd heeft, en betuigt zjjnen dank voor het vertrouwen en de gunst zoowel aan hem als aan zjjne onders zoo tal van jaren geschonken. De zaak in Gouden en Zilveren werken, Horlogies enz. wordt op dezelfde voet voortge zet, waarvoor hjj zich dan ook voortdurend beleefdeljjk houdt aanbevolen. Hoogachtend, Uw Dienstw. Dienaar, Oudewater. Bjj voortduring houdt de ondergeteekende zich beleefdeljjk aanbevolen, voor het uitvoeren van orders voor den aan- en verkoop van EFFECTEN, het verwisselen van COUPONS, en voorts alles, wat tot het Effectenvak behoort. Markt, Oudewater. verkrijgbaar bjj GOUWE C. 49. ten overstaan van de Notarissen SCHA DEE en van den BERG te Rotterdam en FORTU1JN DROOGLEEVER te Gouda, op MAANDAG 11 AUGUSTUS 1890; des mor gens te elf uren, in het Koffiehuis «Harmonie» aan de Markt, van No. 13. Eene gemakkeljjk ingericht PAKHUIS, OPEN PLAATSEN en ERVEN, alles gunstig aan elkander gelegen aan de Groote Vaart tusschen Amsterdam en Rotterdam, aan de Bogen, langs den Turfsingel ië Gouda, Wjjk O. Nos. 159, 160, 160a, 161 en 646, Kadas traal bekend in Sectie D. Nos. 1835, 1894 en 1895, te samen groot 8 Aren 79 Centiaren. Te aanvaarden 1 October 1890. In 3 perceelen, te weten: No. 1. De Sljjterjj en Kantoor met Woonhuis en Pakhuis O. Nos. 159, 160 en 160a; No. 2. De Branderjj met Gistloods en Open Plaats tot berging van steenkolen O. No. 161 En No. 3. De Distilleerderjj met Stal enz. O. No. 646. De Zolders boven de Distilleerderjj en de Stal zjjn verhuurd tot 1 Augustus 1891 aan den Heer VERKLEIJ voor 2 25 per week. De Branderjj is voorzien van 2 Ruwketels, 1 Distilleerketel, 16 Beslagbakken, 3 Gistbak- ken, en van alle verdere Werktuigen en Ge reedschappen tot een goed ingerichte Bran derjj behoorende. Het Woonhuis, van waterleiding voorzien, bevat 6 Kamers, Keuken, ruimen Zolder en vele gemakken. No. 4. Een ruim ingericht, van Waterlei ding en vele gemakken voorzien WERKPLAATS, TUIN, OPEN PLAATS en ERVEN, aan de Keizerstraat te Gouda, Wjjk K. No. 121, kadastraal bekend in Sectie D. No. 415, groot 2 Aren 88 Centiaren. Ver huurd bjj de week, beneden aan T. BINNEN DIJK voor 3.— en boven aan G. MEIJER voor 1.50 En No. 5. Een met STALLING, BOVENWONING en ERVEN naast het vorige perceel, Wjjk K. No. 120, kadastraal bekend in Sectie D. No. 414, groot 85 Centiaren. Verhuurd bjj de week aan C. van EIJK voor f 3.—. De perceelen zjjn de 3 laatste werkdagen vóór den dag der veiling van des morgens 10 tot 5 uren en op dien dag des morgens van 9 tot 11 uren te bezichtigen. Nadere inlichtingen geven voornoemde No tarissen. (Men wordt verzocht op 't MERK te letten) uit het Magazijn van GORINCHEM Deze THEEËN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. one met vermelding van Nommer en Prijs, voorzien van nevenstaand Merk, volgens de Wet gedepo- neerd. Zich tot de uitvoering van ge- ëerde orders aanbevelende J. BBEEBAART LZ. Botermarkt te Gouda. EENIG DEPOT der Haagsche Beschuit van den Heer J. K. SOMMER. het beste voorbe hoedmiddel tegen verkoudheden tegen onvoldoende huiduitwaseming. Alleen 6Cht wanneer met nevenstaand waarborgmerk ge-1 stempeld met het opschrift en onder de bandteekeiiing Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. Dépot by D. Hoogenboom Cz.| Wjjdstraat te Gouda. Kleiweg No. 2 Gouda. '8 Gravenhage, NOORD EINDE 139. Alle werkdagen van 10—11 en 1—2 te conaulteeren voor ziekten van Maag en Ingewanden.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2