Nieuwe Dassen liDTiiPcm mmmwmws BORDEAUX-AZIJN, STEENKOLEN, BURGERDOCHTER, DAGMEISJE. Eozijn-Wijn-Azijn, Bouwmaterialen, HOUTSKOOL BRiaUETTEN. Bultenlanüsch Overzicht. ADVERTENTIÉN. huiselijk verkeer Azijn-Essence, KRUIDEN- AZIJN. A. v. OS Az„ Kleiweg E 73 en73a. Kachel- en Machinekolen, A. Jonker Zonen. Een burger JEFFR. M. NüEFENl. G. CT. REYNWIT M. PEETERS Jz., öurgerliji® Stand. Voor den INMAAK P. SAUERBIER. Gedurende tien dagen in LOSSING eene lading prima GROVE te GOUDA Mejufvrouw DERSJANT, Koopt geene N&JüUlflChillS alvorens eene ECHTE SINGER (fabrikaat der SINGER-MAATSCHAPPIJ te New-York) op proef ontboden te hebben. Eenig- Depot te AMSTERDAM: 62. KALVER8TRAAT 62. Eenig- Depót te ROTTERDAM: H oog-straat 346. Eenig- Depót te 's HAGE Lang-e Pooten 16. voorraad was. Da zegels moeten niet bijzonder (raai geweest zijn. De platen worden, in het kantoor van den Thesaurier-Generaal bewaard, alwaar ze waar schijnlijk op den huidigen dag nog in vrede rusten. Eenmaal, omstreeks 1878, zjjn er postzegels uit gegeven, vertegenwoordigende een bedrag van circa 1,200 pd. st., welke uit Duitschland (Rostoek) kwa men en vervaardigd waren met platen, welke daar zijn gebleven. Ze vertoonden juist dezelfde kleur en teekening als de oudere doch waren veel netter af gedrukt en uitgevoerd. Ook zijn er toen enveloppen met-daarop gedrukten stempel uitgegeven geworden. Het drukken dezer exemplaren was goschied buiten medeweten der regeering; dientengevolge had deze over de in Duitsohlaud liggende platen niets te zeggen. Het waren alle zonder uitzondering sixpencezegels. Toen de Engelschen de republiek op den 12 April 1877 annexeerden, gebruikten ze zoolang er nog geen nieuwe waren aangekomen de bestaaude zegels, doch merkten die met de zwarte letters V. R. en daaronder het woord «Transvaal;" naderhand werden er postzegels uitgegeven met den kop van koningin Victoria er op en van het gewone, thans overal gebruikelijke formaat. Na de herstelling der onafhankelijkheid in 1881 werden nieuwe postzegels ingevoerd, welke nog he den gebruikt worden en vervaardigd zijn door de firma Enschede te Haarlem. Men schryft uit Amsterdam aan het Ütrechltch Dagblad: Bij den lust tot bouwen, die hier, ofschoon niet meer zoo sterk als eenige jaren geleden, nog maar steeds bljjft bestaan, is het niet van belang ontbloot op te merken hoe dikwijls pas voltooide woningen, ja, dikwijls zelfs huizen die nog lang niet voltooid zijn, reeds in openbare veiling komen moestal bij wijze van gerechtelijke executie. Nog slechts weinig tijds geleden zag ik ergens eenige huizen in wording, die het maar niet hooger boven den grond konden brengen dan tot en met het sous-terrain. Toen zag men maanden lang geen werkman op de karwei integendeel, gras en onkruid tierden welig tusschen de lage muren, en als dit haast boven de steenen uitstak kwamen de sloopers en braken het al weer af om een nieuw gebouw te beginnen, dat nu haast onder dak staat. Mijne navraag naar de oorzaak van dit monniken werk gaf mjj zonderlinge dingen te hooren prak tijken, die hier zoo gebruikelijk schijnen, dat zij als de meest gewone handelsoperatiën althans door de deskundigen, die ik er over sprak met een glimlach werden besprokeu. Tal van grondspeculanten hebben zich den eigen dom verzekerd van bouwterreinen in de nabijheid der stad en trachten deze, zooals van zelve spreekt en ook zeer redelijk is, zoo duur mogelijk van de hand te zetten. Iemand, die krediet heeft bij hout- koopers en steenfabrikanten, kan op de gemakkelijkste voorwaarden, als hij maar een bagatel geld heeft, eigenaar worden van een flink bouwterrein. Zelfs worden de bezwaren, die hij mocht hebben en die voortvloeien uit de noodzakelijkheid om zijn werkvolk het loon te betalen, op de meest welwillende wijze uit den weg geruimd door het vriendelijk aanbod van wekelijkache voorschotten. Wie zou tegen zulk eene verleidelijke kans om veel geld te verdienen zonder iets ten minste be- trekkelijk te bezitten of te wagen, bestand xjjn 1 Op die wjjtt zjjn dan ook sommigen na weinige jaren werkens zeer bemiddelde menschen geworden. Maar velen, zeer velen ook zjjn bitter teleurgesteld en hebben niet alleen het weinige dat sjj bezaten, maar ook hun crediet en goeden naam verloren. Want veelal werd de belofte van wekeljjksch voor schot, niet tot aan het einde van het werk gehou den. Plotseling hield dio milde bron op te vloeien en dan zat de baas van 'twerk met de handen in het haar. Bij al de schuld, die op de huizen rustte, werden de leveranciers ook al niet geneigd gevonden, om voor den bouwmeester zonder geld in de bres te springen, en het gevolg was executoriale verkoop, waarbjj het gebouwde dan meestal voor een prijsje in handen kwam van de edele geldschieters, terwjjl zij, die den tot dusver te goeder name bekend staan- den geëxecuteerde, leverden, eenvoudig naar hun geld konden fluiten. Hetzelfde was hot geval bjj de huizen straks be doeld, die het niet verder brachten dan het sous- terrain. De kooper van dat terrein was echter den makelaars te slim geweest. De duizend gulden, die hjj bezat, wenschte hjj niet als mindering op de koopsom te storten doch te bewaren voor moeiljjk- heden, die hem gedurende den bouw konden treffen. Toch werd hem het terrein verkocht ook onder belofte van wekeljjksche voorschotten. Deze laatste hielden echter vermoedelijk om den eigenaar eenigszins spoedig voor de moeiljjkheden te stellen, waarvoor hjj zjjn bankje van duizend gulden bewaard had op, zoodra het sous-terrain boven de opper vlakte van den aardbodem verrezen was. Maar tegelijk met de voorschotten hield ook de kooper met werken op. En wat nu ook de verkoopers betoogde, hjj ver koos geen afstand te doen van den koop. De grond was hem, volgens contract, al had hjj er ook nog niets op betaald, en wat er op stond had hem ook nog geen cent gekost. Na veel heen en weer praten, heeft de onnoozele kooper zich ten slotte laten bewegen om voor de som van twee duizend gulden contant in de palm van zjjn hand afstand te doen van het door hem gekochte terrein. Men ziet het: «einige Vorsicht scheint hier emp- fehlungswerth." Nog eene andere zaak, met de kennisse waarvan wellicht geldbeleggers «buiten" hun voordeel kunnen doen, is vermeldenswaardig. Een huis, waarin café restaurant werd uitgeoefend, werd hier verkocht voor drie en negentig daizend gulden, terwjjl er een hy potheek op werd verkregen van niet minder dan één honderd en zes duizend gulden. Ik stem gaarne toe, dat er wel eens een huis ver beneden de wer kelijke waarde wordt verkocht en dat dus zelfs een boogere hypotheek dan de koopsom nog eenigszins gerechtvaardigd kan zijn, maar in het door mij be doelde geval moet dit volstrekt niet het geval zjjn. Het Kon. Ned. meteor, instituut heeft uitgegrven den 4 ln jaargang van het Nederlandtch meteorologisch jaarboek, bevattende de uitkomst der waarnemingen over 1889. Deze jaargang is de laatste, die nog voor een gedeelte onder toezicht van Buys Ballot is gereed gemaakt; het voorbericht draagt nog zijne onderteekening. Met de voltooiing van dezen arbeid is de heer P. C. Visser, assistent van den hoofddirec teur en secretaris van het instituut, belast geweest, van wiens hand het overzioht over het jaar 1889 is. Uit dit overzicht blijkt, dat het jaar 1889 een koud' jaar is te noemen (gemiddeld 0.8° te koud.) Slechts 2 maanden. Mei en Juni, waren te warm; November bereikte ongeveer hare normale temperatuur. De negatieve afwijkingen waren zeer geljjk en verschilden slechts tusschen 0.8' en 1.7'. De grootste afwjjking eener maan kwam voor in Mei (-(- 3.84°)wat juist met het oog op de ontwikkeling der planten zoo bjjzonder gunstig is goweest; daarop volgde Juni (4-8.38*). Twee malen 4 maanden aohtereen bleef de afwjjking van de temperatuur in denzelfden zin. Anders was het gesteld met den barometerdeze gaf niet meer dan twee malen twee maanden achter een een afwjjking in denzelfden zin. In 1889 stond de barometer gemiddeld 0.1 mM. te hoog; in Novem ber ruim 7 mM., in December 6.3 mM. Lage elan den kwamen voor in Eebruari en April (gemiddeld ongeveer 5 mM.) in Januari, Maart, Juni, September, November en December stond de barometer boven, de overige maanden onder den normaal. Wat de regenhoeveelheid betreft, is gebleken,dat in Utrecht bjjna 200 mM. regen meer is gevallen dan in Groningen, niettegenstaande do gemiddelde hoe veelheid voor Groningen grooter is dan voor Utreolt Gemiddeld viel er in Utrecht 15 mM. per maand meer dan gewoonlijk; 1889 is dus voor Utrecht een nat jaar te noemen terwjjl het voor Groningen, waar gemiddeld 5 mM. te weinig regen viel, een droog jaar is geweest. Augustus, de natste maand van het jaar, gaf, bjjna 53 mM. te veel en ruim 8 malen zooveel als April. De windrichting is gemiddeld ZW. geweest. In Februari, Mei, September en December was de wind veranderljjk. Het sterkst is de wind geweest iu Februari en Maart, het zwakst in Melen Juniin Augustus woei bjjna geen noordeljjke wind en in Octo ber in het geheel niet. De Noordewind woei het sterkst in Februari en in Maart, de Zuidewind in Augustus en October, de Westewind in Februari en Juli; de Oostewind, hoewel in geen enkele maand op den voorgrond tredende, het sterkst in October. Over het geheele jaar was de windkracht gering, 8710 minder dan in het vorige jaar. Van de 60 keeren, dat men voor sterken wind of storm, met een druk van 30 KG. op den vier kanten meter, door de barometer-afwjjkingsverschillen van de stations op de hooken van ons land is ge waarschuwd, is het 25 malen onnoodig gebleken. Gewoonlijk was dit het geval als de barometer over het algemeen hoog wss. Op 3 Augustus, 24 Novem ber en 24 December heeft het gestormd zonder flat men vooraf was gewaarschuwd, dat is dus slechts drie malen en zeker gering tegenover de 35 keeren dat men vooraf eene waarschuwing ontving. De Fransche Kamer en Senaat zjjn uiteengegaan, nadat de hervorming der grondbelasting was aange nomen. Zeer gemakkelijk ging echter dezo laatste arbeid, dien de volksvertegenwoordigers in dit zit tingsjaar te verrichten hadden, niet. Geljjk men weet, had de Senaat in het belas ting-omwerp eenige wijzigingen gebracht. Hoewel deze wjjzigittgen, welke enkele vrjjstellingen betrof fen, niet van ingrijpenden aard waren, moest het ontwerp toch terug naar de Kamer. De Kamer En jij, mijn jongen, zeide zij glimlachende, belooft het jaar ook voor jou gunstig te zullen zjjn? Moeder, zeide Benoiat, die eensklaps een be sluit namik ben van slreekik heb verdrietik heb een mjjner vrienden verloren, die een slechten dood is gestorven. Ik gevoelde behoefte om u te zien, teneinde weer op mjjn verhaal te komen. Daar heb je wel aan gedaan, zeide de oude vrouw, hare wandeling langs de wijnstokken her vattende. Maar waarom zeg je, dat je vriend een slechten dood is gestorren!' Heeft men hem het een of ander gedaan? Neen, moeder,hij heeft zichzelf van kant gemaakt. Het was dus uw vriend Raymond de Beaurand? vroeg de burgervrouw met bescheiden hoogmoed. Zij was en wilde vrouw uit het volk bljjven, maar de aristocratische vriendschapsbetrekkingen van haren zoon deden de geheime snaren trillen, die altjjd trilt bij plattelandsbewoners, als zij meenen dat een hunner op voet van gelijkheid met edellieden omgaat. Wist gij het? vroeg Theodore verwonderd. Men leest ook hier couranten 1 antwoordde zij bedaard, maar op eenigszins ironischen toon. «Sedert gij u in voorname kringen beweegt, lees ik de cou ranten. Ik dien toch wel iets te weten van al die menschen, waarmede gjj verkeert I" Benoist zag zijne moeder liefdevol aan. Zij bevon den zich thans op een met gras begroeid voetpad, dat dwars door den tuin naar huis geleidde. [Wordt vervolgd). De trotsche rivier stroomde snel voorbij, alsof zij daarginds, naar het westen, eene spoedvereischende taak had te vervullende westenwind riep op het water schitterende rimpels te voorschijnvan tijd tot tijd voeren schepen met hoog gezwollen zeilen, in groepen van vier of vijf den stroom op. Het water was hoog in dit jaargetijdede boomen, met hunne nog lichte, teedergroene blaadjes, teekenden zich in de rivier als doorzichtige kantaf. Theodore, die door de wijngaarden zijner moeder wandelde, kon niet nalaten een oogenblik stil te staan om het fraaie landschap te bewonderenofschoon hij het duizend maal en op alle uren vau den dag had gezien, was hij er nooit van verzadigd. Het is prachtig! zeide hij, terwijl zijne moeder, over een wijnstok gebogen, dezen onderzocht met dezelfde zorg, waarmede een dokter zijn patient den pols voelt. De oude vrouw richtte zich op, liet den blik over den stroom en de oevers gaan en antwoordde Ja, het is mooi. Waarna zij hare inspectie hervatte. Haar wijnberg was geen wijnberg zooals de andere; hij was haar kind, en wel een na een hardnekkigen strijd gered kind. Mevrouw Benoist gevoelde zich de moeder van haren wijngaard, zooals men de moe der is van een tengeren zoon, die bedreigd wordt door eene erfelijke kwaal. Zij sprak er weinig over en altijd met zekere terughouding, zooals men spreekt over een geluk, waarvan men niet geheel zeker is. Jaren geleden, toen Theodore haar eens gekscherende gezegd had, dat hij jaloersch was op den wijnberg, had de oude vrouw hem geantwoord Wel, hij heeft mij meer last veroorzaakt dan jij! De breede linten van hare tulen muts omlijstten fijne regelmatige gelaatstrekken, levendige lichtbruine oogen, eene door de werking van zon en regen slechts weinig gerimpelde huid. Nooit had vrouw Benoist iets anders gedragen dan die boerinnemuts, behalve des Zondags als zij ter kerke ging, waar zij verscheen in eene zwart zijden japon met een hoed van zwarte kant. Zij was eene boerin en wilde boerin bljjven evenwel, wanneer zij het wilde, had zij de manieren en den tact van eene voorname dame. Haar zoon zag haar aan, door groote besluiteloos heid gekweld, niet wetende of hij den eigen dag weder zou vertrekken, nu hjj haar gezien had, of dat hjj beter zou doen met op de hoeve te blijven totdat zijne gedachten eene andere richting zouden hebben genomen. Vrouw Benoist richtte zich overeind, zich uitrek kende, zooals lieden plegen te doen, die dikwijls met gebogen rug staan. Als de goede God, de zon en de regen ons gunstig zijn, dan zullen wij geen slecht jaar hebben. Haar tevreden blik weidde over den prachtigen berg, over de velden, waar geen ziek gewas te be speuren viel en verder over het schoone, aanvallige land van Touraine, en keerde daarop tot haren zoon terug. weigerde echter zioh met de voorstellen van den Senaat te vereenigen, hoe zeer ook de heor Bouvier] er op wees, dat het geheele ontwerp daardoor in gevaar zou komen. De Kamer bleef halstarrig en verwierp de meeste amendementen van den Senaat. Nu moest het ontwerp weer terug naar den Senaat, die om 10 uur 'a avonds bjjeen was gekomen. De oommissie stelde voor ten minste twee der aange nomen wijzigingen te handhaven, maar de minister van financiën verklaarde ronduit, dat hij geen kans zag een dergelijk besluit van den Senaat door de Kamer te doen goedkeuren. Ondanks het verzet van eeuige leden der rechterzijde, die het schande achtten, dat de Senaat altjjd de vlag moet strjjkeu voor de Kamer, gaf de Senaat toch, gelijk gewoon lijk, toe en nam met 200 tegen 17 stemmen het ontwerp aan, gelijk dit door de Kamer was vast gesteld. Toen eerst konden de zittingen van beide staats lichamen gesloten worden. Behalve het ontwerp betreffonde de grondbelasting, is in dit jaar niet veel tot stand gekomen. De hoofdschotel, de begrooting met het leeningsontwerp tot delging der vlottende sfhuld, is nog niet behandeld, en ook zijn nog vele atdero wetsontwerpen blijven liggen. Er is dus geen gebrek aan werk, wanneer de af gevaardigden weer bijeenkomen. Vermoedelijk zal djt reeds in het begin van October geschiedon, want af het achterstallige werk dient nog in dit jaar af gedaan te worden, daar het jaar 1891 grootendeels aan de beraadslagingen over de handelstractaten gewijd zat worden. Ten opzichte van de kwestie met den koning van Dahomey heeft de Fransche regeering een schikking voorgesteld en zich bereid verklaard om onder zekere voorwaarden tot het sluiten van een tractaat over te gaan. Indien de koning de Fransche heerschappij over Kotonu erkent en zich vriendschappelijk jegens het Fransche gezag te Portonovo wil godragen, zullen de Franschen hem niet verder lastig vallen. Mocht hij echter blijven weigeren de aanspraken der Fran schen op deze plaatsen te erkennen, dan zal in het najaar vermoedelijk reeds in September een militaire expeditie naar de hoofdstad Abomey wor den gezonden. De Tempt, die dit bericht geeft, meent dat met 8 ii 4 duizend man de stad genomen en de invloed van den koning op de aangelegen streken vernietigd zou kunnen worden, welke laatsteu dan Frankrjjk zouden gaan steunen. De koning zou zich wel dapper verdedigen, maar ten slotte niet tegen goed aangevoerde Europeesche troepen opgewasschen zjjn. Thans maakt zich de koning den rusttjjd ten nutte om zieh in den omtrek van Abeo Kuta do voor zijn wreedaardige menschenolfers benoodigde slaven te verschaffen. Deelden wjj de overeenkomst mee tusschen Engo- land en Transvaal met Zwaeiland de Timei weet te melden dat men in de Trnnsvaaltche republiek verre van ingenomen is mrt dat couvenu. Men had daar verwacht dat gpheel Zwasiland aan de republiek zou afgestaan zjjn. Dit was ook het idee, door den Engelschen com missaris sir Francis de Winton aanbevolen, terwijl de bestuurders der Britsch Zuid-Afrikaanscho maat schappij, welke groot belang heeft bij een vriend schappelijke houding tot de Transvnalsche republiek, dit plan ondersteunden. De Ëngelsche regeering woigerde echter beslist het land geheel af te staan, omdat de openbare meening in Engeland daarvan niets wilde weten. Toen stelde Engeland de nu gesloten overeen komst voor. President Krüger toonde zich eerst daarmede niet zeer ingenomen, waarop de heer Hof meier, de leiding der Hollandsche partij I# de Kaap kolonie, zioh naar Pretoria begaf, vermoedelijk om de Transvaalscho regeering te bewegen de voorge stelde schikking goed te keuren. President Kriiger gaf toe, en zoo werd de overeenkomst van weers zijden geteekend. Blijkbaar hechtte de heer Krüger de meeste waarde aan bet verkrijgen der haven in de Kosi-baai. De Transvaal krijgt nu een eigen spoorweg naar een eigen haven met een voldoend grondgebied en de Ëngelsche regeering verbindt zich deze haven in tijd van oorlog te beschermen. Tegenover deze concessie verbindt de Transvaal zich haar gebied niet uit te breiden aan de noordelijke en noord westelijke grenzen en de Ëngelsche maatschappij zooveel mogelijk voort to helpen. Tegen deze laatste bepaling schijnt vooral het verzet in Transvaal gericht te zjjn. Reeds sedert geruimen tijd hebben do boeren hun oog naar Ma- tabeleland gericht en zjjn expedities naar deze zjjde op het getouw gezet. De Transvaalscho rogeering heeft zich nu verbonden dergelijke «trekken" naar het noorden niet te steunen, een verplichting, welke de erkenning van de aanspraken der Britsch-Afri- kaansche maatschappij op dit land in zich sluit. Als afdoende wordt deze overeenkomst ook te Londen niet beschouwd, omdat de souvereiniteits- kwestie daardoor niet wordt opgelost. Ten opzichte van Zwasiland wordt feitelijk de bestaande toestand gehandhaafd. Alleen wordt daar ten opzichte van Engeland en Transvaal een einde gemaakt aan de gevaarlijke regeeringloosheid, welke zoolang in Zwa siland heeft geheerscht. Het voornaamste doel dezer voorloopige schikking is de verstandhouding tusschen Engelschen en Hollanders in Zuid-Afrika te ver beteren. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stak ven «Een bezoeker »io Gouda" niet voor plzatviog geschikt. De Redactie. GEBOREN 6 Aog. Teuna, ouders H. Wout en M. van der Starre. 7- Johanna, ouders J. Nieowveld en J. Brink man, Johanna Catharina, ouders A. Kerrebijn ea G. vau der Laan. Barbers, ouders W. Both en E. de Graaf. Wilhelmus Johannes, ouders J. Streefland en E. Adriaanse. Johanna Maria, ouders I. van den Broek en S. P. van Vleu ten. Hendrika, ouders G. Schouten en C. de Brain. OVERLEDEN 8 Aug. J. A. Sanders, 2 m. ONDERTROUWD: 8 Aug. J. C. Groeneweg, 24 j. en A. Matse, 23 j. Den 25> Augustus a. s. hopen onze geliefde Ouders AUGUST FENNET EN JOHANNA ADftlANA van der POOL hunne 25-JARIOE ECHTV ER- EEN1QING te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bjj het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moe der en Behuwdmoeder KLAZINA van LEEU WEN, betuigen wjj onzen iunigen dank. Uit aller naam, L. KOOIMAN. Voor een JONGELING van buiten, die de H. B. School zal bezoeken wenscht men te Gouda in een net gezin GELEGENHEID tot van 12—2 uur en voor 2« ONTBIJT. Brieven met opgaaf voorwaarden franco onder No. 2029, aan het Bureau vau dit blad. waaruit wjj LEVEREN tegen concurreerende prps. GOUDAKantoor Vest. op leeftijd, zag zich gaarne GEPLAAT8T in een stil gezin, om daar behulpzaam te zjjn in de huishouding, met eenige tegemoetkoming, zij heeft haar eigen beddegoed. Brieven Fr. onder No. 2027, aan het Bureau dezes. Er biedt zich aan om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, liefst in Gouda, eene fat- voor TWEEDE MEID of als MEID-ALLEEN. Adres onder No. 2028 aan het Burean van dit Blad. begint WOENSDAG 13 AUG. des voormid- te 9 uur. Dames, die er aan wenschen deel te nemen worden beleefd verzocht zich op het bepaalde uur te vervoegen bij Mej. M. NEFEN, adres Wed. van Lkeuwïsn, Botermarkt. Dames die nog aan het nattig en degelijk onderwjjs twijfelen kunnen informaties ver krijgen bp de dames van der POST Hoog straat, HERMAN de GROOT Tiendeweg, MEURS Haven, terwjjl ook andere oud-leer lingen bereid zjjn zoo noodig inlichtingen te geven. WOENSDAG 20 AUGUSTUS wensch ik alle oudleerlingen van de morgencursus te spreken van 2—4 uur, die van de avond cursus van 57 unr. GOUWE, VRAAGT zoo spoedig mogeljjk een uit de fabriek van te ANTWERPEN, verkrijgbaar bjj Wjjdstraat A. 172, Gouwe C. 13, Gouda.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2