)om I ST !ERT BINNENLAND. 1 iöWIJN, bijzonder .1890 N° 4295. Dinsdag 12 Augustus. 1890. FEUILLETON. Een raadselachtige Geschiedenis. Z1T. TU11 ;e Zijde, tan groote degen voor tlr^der». Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» school 3. OUE, EN. S 1890; De insending van advertentiën kan geschieden tot eön uur des namiddags van den dag der uitgave. ie gewon» ULIUS. Amster- uw, 49 Cents. (Uit het Franech.) X. den doode in bewaring had ge- De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. de herexa- 's morgens Bovendien worden alle Ad vertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. cteur, GOUDSCHE COURANT ^Pmdat zij hem niet genoeg heeft bemind, opdat hem konden toebrengen, zeide de moeder met bijna Gouda. getuigen gunstig omtrent het nut, dat deze afwerpen en bevolen haar gaarne aan. GOUDA, 11 Augustus 1890. Zaterdag 9 Augustus werd in de zaal „Kunstmin" van do Sociëteit „Ons Genoegen" onder Jeiding van den Distriots-Sohoolopziener Mr. de Cook door den hoer C. W. Hoenkamp, daartoe uitgonoodigd door de Regeering, eene voordracht gehouden over „het elementair teekenonderwijs in do lagere school." De Arrondissemonts-schoolopzienor Dr. D. Terpstra, 15 onderwijzeressen en 93 onderwijzers woonden deze voordracht bij. De inleider begon met een. vergelijking van het verleden en het heden, met het oog op de kunst ontwikkeling van ons volk, waarbij het tegenwoordige ongunstig afstak bij bet verledene, maar waarbij in den laatsten tijd vooruitgang was te bespeuren. Omdat bij de laatste wetswijziging het teekenen als verplicht leervak was opgenomen, en vele onderwij zers niet in hot bezit zijn eoner akte voor het teeke- naa, meende de Regeering door het doen houden van voordrachten de onderwijzers bekend te moeten maken met doel en richting van dit leervak. De 30 stellingen, door de coufmissie gesteld, werden achtereenvolgens besproken en toegelioht, terwijl ten slotte door enkelen inlichtingen werden gevraagd, en door den inleider welwillend werden verstrekt. het School- ATERDAG 0—12 aren Uit Oude-Pekela schrijft men aan do N. Gr. Ct.: „Als een der nuttigste inrichtingen van het depar tement Pekela der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen kan voorzeker de instelling, bekend onder don naam van „Tuinkampen", gerekend worden. Op ver schillende plaatsen in die gemeente zijn door het departement stnkken land, deels aangekocht, deels gehuurd, en geschikt gemaakt en ingericht voor tui nen, die aan minvermogenden voor een zeer matigen huurprijs per jaar worden verhuurd. Ieder huurder die op tijd zijn huur betaalt, blijft voortdurend eige naar van den tuin. Deze is van zoodanige grootte, dat een vrij talrijk huisgezin de noodige tuinvruch ten, vooral ook den wintervoorraad, kan verbouwen. In den afgeloopen winter is door de zorg van het departement een stuk land aangekocht en zijn daarop 16 tuinen aangelegd, zoodat het getal tuinen thans 204 bedraagt, verdeeld over eene oppervlakte van 6 H. A. 4 A. en 49 c.A. Eens in het jaar worden de leden van het departement uitgonoodigd eene wandeling naar de zoogenaamde Turnkampen te A.D VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere r*ge meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 14) Dus, moeder, hernam Theodore, kent gij het vreeselijk uiteinde van mijn armen vriend? - Ja. Ik begrijp, mijn jongen, dat het je ver driet doet, maar De moeder eindigde den volzin niet; hare heldere oogen spraken voor haar en zeiden duidelijk genoeg „Maar uw gelaat draagt de sporen van zwaarder leed dan do dood, zelfs de tragische dood van een vriend kan veroorzaken.” Ziet gij, moeder, er zijn dingen gebeurd zeer vreemde dingen. Vrouw Benoist maakte eene driftige beweging en vroeg Uit Oudewater schrijft men: Van wege de harddraverij-vereeniging //Voorwaarts” alhier, zal op Dinsdag 12 Aug., des morgens ten 10 ure, een ringrijderij voor dame en heer in tweewie lige rijtuigen om kunstvoorwerpen als prijzen worden gehouden. Ook zal dien dag een hardrijderij met paarden van zessen klaar, toebehoorende aan Nederlanders, onder den man en onder het reglement der harddraverij op korte baan in Nederland plaats hebben, waarvoor een prijs van ƒ200, en eene premie van 78 is beschikbaar gesteld. Na afloop der harddraverij zal de heer H. Rodenhof, van Amsterdam, met den luchtballon Jupiter” opsty gen. Bij den gisteren te Leiden gehouden zwem-wedstrijd is door den heer C. Prince alhier de l'te prijs behaald bij den tobben-wedstrijd. Van do door den Ned. Rhijnspoorweg aangeboden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief van Gouda naar den Haag to kunnen reizen, maakten gisteren 288 personen gebruik. Wy vestigen de aandacht op achterstaande adver tentie van Mej. Nefen. Zij, die hare lessen volgden maken. Een aantal heeren voldeden gisteren aan die uitnoodiging en bezochten achtereenvolgens de verschillende tuinen. De weersgesteldheid in aan merking genomen, stonden de vruchten over ’t geheel vrij goed en beloonden de vlijt en zorg der huurden. Zeker is deze zeer bloeiende inrichting, die al 35 jaren oud is, een der middelen om het pauperisme tegen te gaan en de sociale toestanden te verbeteren.* De Gerechtshoven der Vereenigde Staten hebben thans uitspraak gedaan in de nalatenschap van Thomas H. Blythe, die in 1883 te San Francisco stierf, een vermogen van vier millioen dollars na latende. Er waren 197 personen opgekomen, die meenden aanspraken op deze erfenis te kunnen doon gelden, waaronder zelfs eenige Zigeuners, dia Blythe’s afkomst van Sir Walter Scott’s Jean Gor don meenden te kunnen bewijzen. Het grootste gedeelte der erfenis is thans toege wezen aan Florence, eene natuurlijke dochter van Blythe. Zij zal in San Francisco aan eigendommen alsdan alleen oen inkomen hebben van 11,000 dol lars per maand. Voorts krijgt zij 80,000 acres land in Californië, 360,000 acres in Mexico, een 8/4 ge deelte van 1,100,000 acres in Mexico en mijnen in Arizona. Florence werd in 1873 te Londen geboren en is opgevoed door hare grootouders, een waarvan is Dr. J. C. S. Perry, die als een refugié van de Londensche politie te boek staat. De bloedverwanten van Blythe waren eene familie Williams, te Liver pool woonachtig. Herhaalde malen is in den laatsten tijd de aan dacht gevestigd op de, vooral in Zweden, Noorwegen en Denemarken, tot bloei "'gerakende richting in het onderwijs, waarbij, naast den herseWhrbeid, de oefe ning der hand en van het oog, m. a. w. de vorming niet alleen van kamergeleerden, maar ook van de gelijke ambachtslieden werd nagestreeft. Op deze belangrijke quaestie valt thans nog eens waarschijnlijk wel. Weet "je het niet? Neen, ik weet niets. Maar je vermoedt iets De jonge man scheen te aarzelen, maar plotseling nam hij een besluit. Ik zal het u vertellen, moeder, zeide hy. Gy hebt zulk een helder verstand en zulk een juist oor deel, dat ik schier bij niemand beter raad kan krijgen. In korte woorden deelde hij haar mede wat er gebeurd was, wat men daarna had.gedaan, zijn laatste bezoek aan den rechterlijken ambtenaar, en hoe men hem papieren van geven. Hebt gij die papieren bewaard En de enve loppe Waarom heb je die niet dadelijk aan de weduwe ter band gesteld L“N Theodore zag zijne moeder met een verlegen bliEi"é^rtólijl aan, zonder te antwoorden. De weduwe behoort zelve al die zaken ini haar bezit te hebben, mijn kind. Je moet ze haar zenden. Tamelijk onbeholpen legde de jonge man haar uit, V. KES. 25 Ct. ni in. 1 Trams e» veilingen Deljt, Schie- tar Leiden, EXTRA- gedacht heeft? weinig heeft liefgehad, i.- i i haren man ook L 'bo^veei zij zichzelve zal verwijten Moeder, zeide hij levendig, zij is geene weduwe zooals gij. Wil je zeggen, dat zij eene on waardige vrouw is. Neen neen, zeker nietMaar rij beminde Beaurand niet, zooals gij mijn vader hebt liefgehad. Dat doei er niets toe, mijn jongen. Niemand weet wat er in het hart van eene vrouw omgaat als zij den man dood voor zich ziet liggen, dien zij ge zworen had te zullen volgen, eerbiedigen en beminnen tot aan het graf Men moet eene vrouw zijn om die dingen te begrijpen. M Hij boog het hoofd, aangedaan, maar niet over tuigd. Weet je wat die vrouw gedacht heeft? Weet je wat zij geleden heeft? Zie je niet, dat zij, als zij k—l maar een wejnig heeft liefgehad, zeer jk is getroffen, en als zij hem niet beminde, ,zy zichzelve zal verwijten taarom? vroeg Benoist levendig. hare liefde hem behoede voor het kwaad dat anderen beklagen.” Hij antwoordde niet. Zijne moeder sloeg hem gade zonder dat hij het bemerkte. Zij waren voor het huis aangekomen, een wit, net en eerbiedwaardig «huis, ouderwetsch, maar niet vervallen, groot zonder veel vertoon de achtenswaardige woning van eene familie, vvaarom neeit uw vriend zich om net leven gebracht? De eene of andere dwaasheid uit zijne jeugd, die op een ongelegen oogenblik aan het licht kwam Neen, Beaurand was een man van eer. Er was dus eene vrouw in het spel Ik weet het niet. Eene vrouw ja waarom de omstanaigneaeu. uum vul uu wo uauuvu verhinderd, mevrouw Beaurand over die enveloppe te spreken. Maar, mijn beste jongen, zij was de eerste die er kennis van behoorde te dragen Theodore, het verbaast mij werkelijk dat je daar niet aan gedacht hebt.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1