Bultenlandsch Overzicht. een geheel nieuw licht door een artikel van den be kenden prins Krapotkin, voorkomende in deAugus- tus-aflevering der Wetenschappelijke Bladen. Hij ■telt in het licht welke verbalende resultaten bereikt worden door de Technische School te Moskou, waar de leerlingen alle machines en instrumenten, die rij theoretisch leeran kennen tevens lelf moeten maken. Alles pakken sjj aan: «van den iwaren stoomketel tot de kleinste, fijnste schroef, landbouwwerktuigen, natuurkundige en chirurgisohe instrumenten", en wat hun liefhebberij nog bijzonder aanwakkert is het feit, dat niets van het gefabriceerde ongebruikt blijft de school heeft een eigen winkel, waar het werk der leerlingen wordt verkocht Krapotkin wijst nu, naar aanleiding van deze toe standen, die men waarlijk in het Bussische rjjk niet sou hebben gezocht, op de bejammerenswaardig scherpe afscheiding, die tegenwoordig tusschen de kamergeleerden en vakbeoefenaars bestaat, tenge volge waarvan i. i. geen groote uitvindingen of weten schappelijke ontdekkingen meer worden gedaan. Een school als de technische inrichting te Mosoou moet in Europa tot navolging prikkelen, zal er ooit eene oplossing van genoemde verhouding kunnen gegeven worden. Reeds gebeurt dit op de Gordon- school te Aberdeen, en er is geen twijfel aan of deze uitmuntende methode zal langzamerhand het een zijdig hersenonderwijs, ook in het overig Europa, gaan verdringen. In 1859 strandde in de Buitengronden van Ter- schelling de Duitsche schoener «El Dorado", met eene lading zilver- en kopererts van Chili naar Ham burg. De lading was verzekerd voor ongeveer vier tonnen gouds. Nadat het gezonken was en men met de toenmalige onvolkomen duikertoestellen en den grooten toevoer van zand niets van belang kon bergen, Beten de koopers van het wrak niets meer van zich hooren. Voor eenige maanden werden deze omstan digheden opnieuw besproken, hetwelk ten gevolge had, dat er concessie voor berging werd aangevraagd en men begon met het gezonken wrak op te zoeken, dat betrekkeUjk spoedig gevonden werd. Volgens de mededeelingen van vrooger was het schip beladen met 400 last kopererts 20 last of meer zilvererts, dit laatste in zakken. Door de stoomschelpenzuigers de «Friesland" en de ,Tyd" werd nu op zes vaam eene geul in het zand om het wrak gezogen, op dat daarin het zand kon afstroomen, dat het erts bedekte. De toevoer van zand is echter daartoe te sterk. Het duikersonderzoek, dat Woensdag plaats had, moest aan 't licht brengen, of de zakken nog te behandelen dan of ze weggerot waren. Dit laatste bleek het geval te zijn. Het onderzoek bracht verder aan 't licht, dat het wrak op vijf vaam ligt, nog in zijn geheel zit, met de dekbalken er in en tal van stutten, boven 'tzand uitstekende. Daarop werd een proef genomen met het opzuigen, waarbij in korten tijd 3 last en 600 KG. erts werd opgehaald en aan wal gebracht. De toeloop van zand belet vooralsnog, dat de duiker beneden werkt, doch is voor de zuigers geen beletsel om het op te halenbij gunstig weder meent men het wrak binnen eenige dagen geheel gelost te hebben. Het erts is zeer rijk aan metaal het koper- en zilvererts is door elkaar gemengd. Sommige stukken zien er vrij donker en aangezet uit, doch andere en wel verreweg de meeste schit teren, vooral als ze pas worden opgehaald. Of alles echter wel zoo glad vqn stapel zal loopen, is nog te die altqd achtenswaardig was geweest. Geloof je mij niet vroeg vrouw Benoist. Ver acht je die vrouw zóó diep Neen zeide hij met moeite; maar ik kan mij niet losmaken van het denkbeeld, dat zij de aanleiding tot dit ongeluk is geweest. De boerin richtte zich op en strekte de hand uit naar den schouder van haren zoonhij was groot, zij was klein; hare gebruinde hand, die in weerwil van den arbeid en de jaren bevallig was gebleven, scheen nietig op het donker lakensche buis, maar zij oefende toch eene buitengewone kracht uit Beschuldig nooit een van Gods schepselen, zonder te weten waarvan je beschuldigt. Denk nooit kwaad van eene vrouw, zonder zeker te zyn dat zij het verdient. En indien de vrouw verlaten is, als zij geen vader, geen broeder, geen echtgenoot heeft om haar te verdedigen, wees dan nog voorzichtiger, mijn zoon, want onrechtvaardigheid zou in dit geval eene misdaad zijn Hij greep haar hand en kuste die eerbiedig. Zij traden het ruime* vertrek binnen, waar de koffie dampte in de bruine aarden kan. Zy waren allpeuvrouw Benoist schonk haren zoon in en bood hem een bord met warme broodjes aan, waarvan hij veel hield en die opzettelijk voor hem gebakken werden als h|j tehuis kwam. Is het eene mooie vrouw?,vroeg vrouw Be noist plotseling. Zeer mooi. bezien, omdat het wrak op eene zeer ongunstige plaats is gezonkon. Van verschillende zijden is de redactie van het Maandblad tegen Fervaltckingen verzocht, een en ander mede te deelen betreffende zinkverbindingen, haar voorkomen in voedingsmiddelen, de werking op ons organisme, enz., in verband met de aanhan gige vergiftigingsnak. Op den voorgrond stellende, dat zij in geenen deele wenscht mede te werken tot de verbreiding van geruchten, vermoedens of onderstellingen, welke slechts kunnen strekken om de toch reeds zoo be zwaarlijke taak der justitie te bemoeilijken, wonsoht toch de redaotie deze tot haar gebied behoorende vragen naar beste weten te beantwoorden, evenwel daarbij uitdrukkelijk verklarende, dat dit zonder «eenig direct" verband geschiedt met het hangende proces. Aangaande de quaestie der werking op ons orga- nisAe van zinkverbindingen merkt het «Maandblad" op, dat deze door medici, niet door chemici behoort behandeld te worden en dus buiten de competentie der redactie ligt. Wat de. vraag betreft over het voorkomen van zink in voedingsmiddelen, herinnert zjj in een voor name plaats aan het door haar het eerst hier te lande opgemerkte voorkomen van zinkverbindingen in appelschijven, uit Amerika in groote hoeveel heden ingevoerd. Dit zinkgehalte (als appelzuur- zink) is later herhaaldelijk door keurmeesters te Amsterdam geconstateerd geworden. Behalve in appelen, werden zinkverbindingen herhaaldelijk ge constateerd in gedroogde peren en groenten, uit Duitschland geïmporteerd. Evenals bij de ameri- kaansche appelen was het drogen op zinkhoudende platen ook bier de oorzaak der verontreiniging. Geëmailleerde panncr. zijn door versoheiden des kundigen dikwijls sterk zinkhoudend bevonden en hebbeo zelfs tot ongesteldheden aanleiding gegeven. Een andere aanleiding tot het zinkhoudend worden van ons voornaamste voodingsmiddel is de aanwen ding in de broodbakkerjj van zinkhoudende kneed- troggen. Voor «de zekerheid" laten velen de metalen voorwerpen, die met voedingsmiddelen in aanraking komen, «galvaniseeren." Dit moest nagelaten worden, daar het niets anders is dan het overtrekken met een laag zink. Verder kan het drinkwater wegens zinkhoudende goten en daken zeer belangrijk met zink verontrei nigd worden. Aan de redactie werd o. a. mede gedeeld dat het water, hetwelk in de pastorie bij de Oude Lutherache kerk te Amsterdam van de daken in den regenbak vloeide, vroeger zeer stork zink houdend was, door de zinken dakbedekking, en evenwel jaren lang zonder merkbaar nadeel gedron ken werd. Een der meest gewone wijzen waarop zink in onze huishouding en daardoor allicht in ons lichaam ingevoerd wordt, bestaat in de aanwending van caoutchouc-artikelen, alsringen, kurken, buizen enz. (1) Vooral indien zure vloeistoffenwijn, bier, enz., met deze artikelen in aanraking komen, is, natuurlijk, het gevaar voor een slepende vergiftiging zeer groot. Juist bjj het opsporen van misdaden door ver- (1) Menigsual besosd de redactie, dat spnitwatar is kogelfieechjes liokbondepd was door het aaawcndea «en vterk zink-oxvde-hondende caoutchouc-rinzen, ter afslaiting gebezigd. Lief? Men zegt het. Hoe is zij tegenover u, koel? Zjj haat mij, geloof ik. Vrouw Benoist zag haren zoon aan. Eensklaps ontmoetten hunne blikken elkanderdie van Theodore drukten zulk eene smartelijke droefheid uit, dat zijne moeder tot in de ziel geroerd werd. Zjj stond op van haren stoel, vloog naar hem toe en sloeg hare armen om zijn hals. O, mijn arme jongen, zeide zij met zachte, klagende stem, bemin je die vrouw? Ja, zeide hjj op dezelfden toonik bemin haar' en ik kan de verdenking niet van mjj afzetten, dat zjj schuldig is Hjj verborg het hoofd aan de borst zijner moeder; de armen die hem gewiegd hadden, sloten zich om hem heen en de plooien van het kleed, dat een edel hart bedokte, vingen de tranen op die in zijne oogen waren opgeweld. XI. Tegen het einde van Augustus begon de eenzaam- beid mevrouw Montclar te Vermoeienvoor eene vrouw die zooveel in de wereld verkeerde, was eene verbanning van vier maanden naar buiten, alleen met eene jonge weduwe, eene beproeving waarvan zjj meer dan genoeg had. In deze langdurige afzondering had zjj de edele giftiging treedt zegt het Mil. tea slotte Bel- derder dan ooit de dringende noodzakelykheid van het opsporen der vervalsohingen in het lioht, en het tegengaan daarvan door strenge straffen. Welk een kans, dat afsohuwljjke misdadigers hun wettige itnf ontkomen, door zioh te beroepen op het feit, het een door hen gebezigd vergift dagelijks in een of meer onzer voedingsmiddelen of verbruiksartikelen voorkomt I Men denke bijv. aan de door het even eens in het Maandblad gesignaleerde loodhoudende kleurstoffen in suikerwerk, de aanwezigheid van niet mindor dan 178 milligram van het vergiftige tinoxyde (per kilo) opgelost in het zure vocht ven ananassen, enz. Doch ook aan den anderen kant, welk een kans, dat onschuldige personen van huiveringwekkende misdaden beschuldigd worden op grond van het constateeren in ljjken van schadelijke stoffen, die zonder hun toedoen reeds in verontreinigde of ver- valschte levenemiddelen aanwezig waren en als lang zame vergiften werken 1 In eene préface bij een boek van Caliban (Emile Bergerat) dat weldra verschijnen zal, zegt Alphonse Daudet over den »styl" het volgende: «Ieder auteur, die dien naam werkelijk verdien^ heeft zjjn fabrieksmerk, waaromtrent men zich niet vergissen kan, een geheel persoonlijke wijze vanvel- tooieu zijner phrase, hetgeen men in do redactiën la griffe noemt, een voorrecht der hoogste «mandarij nen". Die stjjl of Bever die persoonlijkheid van uitdrukking is iets geheel eigenaardigs, geheimzinnigs; of misschien zit daarin nog niet hel geheele karakter van den schrijver, maar toch wel dat onnavolgbare, zeldzame, dat men iemand niet geven en niet leereu kan, dat men niet met inspanning kan bereiken of met geld koopen, wat op den pas des schrijvers als «merkbaar teeken" zou kunnen vermeld worden. Goed schrjjven, daarna streeft het geheele jonge Frankrijk. Vooral do kleine Paryzenaars, die van jongs af de litteratuur mot do lucht inademen, zoodra zij den neus over do muren van het Lycóe steken, hebben spoedig de vaardigheid van den stijl geleerd, alle wendingen en samenvoegingen, alle verwikke lingen van den modernen volzin. Maar hoe verfijnd ook de wendingen van de jongeren mogen zijn, die in onze voetstappen treden, er zyu er weinige, die werkelijk iets eigenaardigs bezitton. Van vele oude ren kau men hetzelfde zeggen. O mijn vrienden, een eigen stijl, een eigen zinbouw I Wie heeft daarvan als schrijver niet gedroomd, evenals de oude acteur van de villa met de groene jalouziën, dicht by de rivier en niet te ver van zijn theater. En ik de ambitie om een persoonlijken vorm te bezitten, moet men de vorldariag vendun voor zoovelo boeken, die ons in hun wonderlijke wijze van uitdrukking geheel onverstaanbaar schijnen. Het publiek weet niet wat er mede te beginnen, en maakt er zioh vroolnk over, maar diegenen lachen niet, die weten, wat het een vreesefijke straf is, levendig, waar, misschien oor spronkelijk te gevoelen, en geen uitdrukking te vinden, zjjn krachten in te spannen, zjjn nagels «tuk te bjjten, en tegen een gesloten poort op te stormen, die zich zonder eenigen weerstand, bjj de minste aanraking opent voor de gelukkigen, de begaafden, de schrijvers van geboorte." De heer 8. J. Dutoit heeft bjj zjjn terugkeer naar Zuid-Afriks, als afscheidsgroet aan zjjne stamverwan- hoedanigheden van Estelle op prijs leereu stellen maar zy had ook bemerkt, dat de jonge vrouw niet in hooge mate die eigenschappen bezat, welke in het gewone maatschappelijk leven een voorrecht worden geacht. Meer dan eens was mevrouw Montelar verwonderd geweest hare nicht, alsof het de natuurlijkste zaak ter wereld was, met zekere minachting te hooren spreken over de wereldsche vermaken of plichten, die men nu eenmaal in zekere kringen niet gering mag schatten. Zjj is juist zooals Raymond geweest is, dacht zjj somszij kan zioh even onberispelijk voordoen als wie ook; maar men ziot, dat zjj niet overtuigd is van de noodzakelijkheid van vormen en dat zij veel liever anders zou handelen. Mjjn arme neef zou het uitmuntend met haar hebben knnnen vindenzjj zouden gedurende meer dan de helft van het jaar als wilden geleefd hebben. Maar in een man is zoo iets vergeeflijker. Mjjn broeder, generaal De Beau- rand, eras ook zoo. Nadat zij door deze kleine alleenspraak lucht had gegeven aan hare gedaohten, gevoelde mevrouw Mont clar, dat zij zich gevoegelijk met hare nicht op de eene of andere stille plaats kon vertoonen, een strand bq voorbeeld, waar men stil kon leven; de kunst was, zulk een strand te vinden. Wordt vervolgd). ten in Noord- en Zuid-Nederland in een vlugschrift (versohenen bjj J. H. de Bussy te Amsterdam) een woord van welgemeenden dank gericht voor de vele blijken hunner deelneming en hun tevens eenige mededeelingen nagelaten aangaande «Afrikahet land der toekomst'1 en «De Transvaal en zijne goud velden.» In het eerste gedeelte van dit vlugschrift schetst de sohr. Afrika als een ontzaglijk groot, vruchtbaar en gezond land, waar men al de voordoelen heeft van een tropisch en sub-tropisch klimaat, gepaard met een vruchtbaren bodem en toch gezonde wereld, dooh dat alleen te openen is door spoorwegen. «De ijzeren weg en de vuurwagen.» Ziedaar de hoofd- faotor in de opening en beschaving van Afrika, meer dan voor eenig ander land, juist om de hooge ligging. «Reeds is men begonnenreeds dringt men door van ïlle zijden. Egypte heeft de Delta van den Njjl overdekt met een netwerk van spoorwegen, dat zich in éóne ljjn uitstrekt naar het binnenland langs den Njjl. De kaap-kolonie dringt met haar spoor weguitbreiding voort van Kimberley naar Mafikiug, ongeveer 900 mijlen. De Vrijstaat verlengt tevens eene andere ljjn recht door over Bloemfontein, de hoofdstad, naar de Vaal, om aan te sluiten met de lijn, welke de Z. A. republiek nu met kracht bouwt van Delagoa naar Pretoria, Johannesburg en het aansluitingspunt aan de Vaal. Natal nadert met rassche schreden de grenzen van beide republieken, en zal weldra met beiden verbonden zijn. Men durft vry zeXgen> na <1» jongste besluiten desbe treffende in de Volksraden van de Z. A. Republiek en den Oranje Vrijstaat, dat de Regeeringen van Zuid-Afrika eindelijk tot inzioht zijn gekomen van het overwegend belang van spoorwegen en dat daar mede een nieuw tijdperk van ontwikkeling en bloei kan geacht worden te zjjn ingetreden. «Doch niet slechts van Zuid en Noord is men begonnen het vasteland van Atrika met ijzeren wegen te openen. Van de Westkust bouwen de Congo- Staat en Portugalvan het Noord-Oosten bouwt Duitschland en van het Oosten schijnt Portugal be sloten voortgang te maken.» De hoofdzaak ontbreekt echter nog daaraan sohijnt haast niemand te denkeneen spoorweg dwars door Afrika, waarvan al de kustlijnen oost en westwaarts, slechts taklynen zyn. «Wanner men de kaart van Afrika voor zich neemt, dan ziet men, dat in groote trekken zulk een lijn zal moeten loo pen van Delagoabaai door de rijke noordelijke goud streken van Transvaal (de Murohison of Sjalati- goudvelden), vandaar door het vruchtbare en rijke Mashonnaland, vandaar naar de pas geopende goud mijnen in Mozambique, en vandaar langs de meeren- streken over het Hoogland om met den Nijl af te dalen naar Egypte." Voor 't oogenblik moge dat nog een droodSbeeld zijn, de Schr. acht het niet on mogelijk, als wij 4 of 5 jaren verder zijn, dat de tyd alsdan gekomen is om de praktische uitvoerbaarheid van zulk een schema voor het publiek te behandelen. De vraagheeft het land hulpbronnen genoeg om ze een behoorlijke winst te doen afwerpen op bet voor spoorwegen uitgelegd kapitaal kan, volgens den Schr., in het algemeen beantwoord worden met de vermelding van het feit, dat de fijnen van Natal en de Kaapkolonie goed betalen, hoewel beide nogal veel gekost hebben. De binnenlandsohe lijnen zullen veel minder kosten, omdat zy loopen over een effen plateaueen groot voordeel is daarbij, dat heel het hoogland óón kolenbed vormt. Wat het productie vermogen van Afrika's binnonlanden betreft, dat laat zich vooraf moeielijk onder cijfers brengen, omdat de gegevens en statistieke opgaven ontbreken. «Doch men vergete het beginsel niet, in alle landen der wereld gevolgdde spoorweg moet de ontwikkeling van 'tland brengen, niet omgekeerd. En dan ge- looven wjj, dat de weinige gegevens, die wij hebban op 't gebied van handel, mineralen landbouw en in dustrie, genoegzaam zijn om allengs voort te gaan met spoorwegon in Afrika. Gezegend met een vrucht baren bodem en een gezond klimaat, is de produc tiviteit van dit groote land voor landbouw, veeteelt en cultuur niet te berekenen. En welke uitzichten dat land, zoo ryk aan ijzer en steenkool, biedt voor de industrie, valt van zelf in 't oog." Uitvoerig staat de schr. vervolgens stil by de vraaghoe is dat groote land het best te openen voor de beschaving van het wereldverkeer? Hjj be sluit zijne beschouwingen daarover met als zyne mee ning uit te spreken, dat de beste wijze om Afrika's binnenlanden te openen, is nooh moordtochten door minder gewapende stammen heen, noch bloedbroeder schappen metjbarbaren, noch militaire expedities, noch chartered companies, maar wel eene geregelde nederzetting en geleidelijke voortgang, gelijk wy van het Kaappunt begonnen hebben. Op deze wijze zijn wij reeds ongeveer 1600 mylen landwaarts binnen drongen en hebben reeds ongeveer een half millioen vierkante mylen bewoonbaar en bebouwbaar gemaakt, én aldus den weg gebaand voor honderdduizenden, terwijl wij nog steeds verder voortgaan met het vaandel van christendom en beschaving niet slechts hoog in de lucht te steken, maar waarlijk het onbewoond land bearbeidende en de barbaren beschavende, lang zaam, maar daardoor, des te zekerder. De eerste berichten omtrent de ter doodbrenging van Kemmler waren zeer overdreven. Een van de dokters die by de voltrekking van het vonnis tegen woordig waren, geeft daarvan het volgende verslag «De eerste proef van het ter dood brengen van een mensch door middel van electriciteit werd genomen op den moordenaar Kemmler in de Auburn Prison en gelukte uitstekend. De executie had plaats in tegenwoordigheid van vijf-en-twintig getuigen, groo- tendeels doctoren en twee vertegenwoordigers van nieuwsbladen, die verslag garen van het gebeurde. De wet verbiedt wel de tegenwoordigheid van reporters en de openbaarmaking vnn het voorgevallene, maar daar het de eerste proef van dien aard was, die ooit had plaats gehad, heeft de overheid bij uitzondering voor dezen keer met den gewonen regel gebroken. Kemmler was koelbloedig, toen hij in den stoel plaats nam, sprak hij kalm tot den beulsknecht en hielp hem om den toestel nauwkeurig om hoofd en armen te plaat sen. Juist voordat de stroom werd gesloten zei hij met een flinke stemIk wensch iedereen veel geluk in de wereld, ik ga naar een goede plaats. Toen de electrische stroom werd geopend, verstijfde hij onder den schok en ik geloof dat hij het bewustzijn onmiddellijk verloor maar het leven niet was uitge doofd. Nadat de stroom eenige seconden in werking was gesteld, zei ik «dood". Toen een ander dokter den toestel bij het hoofd losmaakte waren in de borst stuipachtige bewegingen waar te nemen en men ver zocht den stroom weder te sluiten. Zoodra dit was geschied vertoonde zich congestie der haarvaten in gelaat en handen wat steeds na den dood jilaats heeft wanneer men onmiddellijk den stroom door het lyk laat gaan. Hoe langer de stroom werd aange houden na dezen toestand des te meer verdween deze congestie waaruit bleek dat het bloed niet langer naar de bloedvaten werd gestuwd maar tot stilstand was gekomen. Een ander dokter die eveneens tegenwoordig was, zegt: «Ik beschouw deze methode verreweg te ver kiezen boven elke terdoodbrenging door ophanging, maar de wetenschappelijke onzekerheid na zooveel kosten en tyd leidt my tot de gevolgtrekking dat deze methode niet in andere staten wordt aangenomen en dat zij de eerste en laatste electrische executie zal zyn. De tweede toepassing van den stroom verzengde het lichaam op den rug, waarvan een lucht van bran dend vleesch en rook kwam. Volgens mij is het een groote fout de electrode te plaatsen op het dikke hoofdhaar. Sommigo onwetenschappelijke personen, die tegenwoordig waren, werden door de stuipachtige trekkingen van het lichaam in den waan gebracht dat het slachtoffer pijnen leed; de doctoren verklaarden dat dit slechts de natuurlijke symptomen van de reactie waren. De lijkschouwing, eenige uren daarna gehou den, toonde aan dat de tweede pool door de huid aan de basis van de ruggegraat gebrand, en een brand wonde van ongeveer 5 cM.in middellijn teweeggebracht had. Den geheelen dag door werd de stad over stroomd door sensatie-makende verslagen, verteUende, dat de terdoodbrenging samenging met verschrikkelijke folteringen en stuiptrekkingen tot onuilsprekelyken afschuw van elk omstander. Deze verslagen werden openbaar gemaakt in bulletins van goedkoope avond bladen, waarvan een zeer groote oplaag werd verkocht. Niet voor laat in den avond werd de waarheid alge meen bekend. Edison heeft als zijn meening te kennen gegeven dat de beide polen niet op het hoofd en aan den rug van het slachtoffer moeten worden aangebracht, maar aan elk der beide handen. De minister von Bötticher, de korvetkapitein Geis- sler, de geheimraden Wermuth en Liudau, enz., kwamen Zaterdag te 31/. uur op Helgoland aan en begaven zich onder het lossen van saluutschoten naar de woning van den gouverneur, waar eene Engelsche eerewacht was opgesteld. De gouverneur las de overeenkomst voor, waarna de minister Böt ticher te 8'/, uur het eiland in bezit nam, onder het hyschen der Duitsche vlag, hoerakreten en het zingen van het lied«Deutsohland über allesDe minister von Bötticher riepleve de koningin van Engeland 1 waarop de gewezen gouverneur met een: leve de keizer! antwoordde. De Zaterdag gehouden slotzitting van het genees kundig oongres te Berlijn werd door eene groolsche manifestatie gekenmerkt. Vooraf zij aangestipt, dat onder de wetenschappe lijke voordrachten vooral aandacht werd getrokken door de voordracht van prof. Stokvisoh, die over de aoclimatisatie in de keerkringsstreken sprak. In eene geestige, dichterlijke rede bestreed hij de oude voor r oordeelen en betoogde dat door de moderno gezond heidsleer de afschrik voor het verblijf in de tropische gewesten is getemperd. Vooral bracht hy hulde aan de werkzaamheid van het Nederlandsche leger in Oost-Indië. Na afloop der wetenschappelijke voordrachten openbaarde zioh de bijzondere ingenomenheid; der vergadering met den verriohten belangrijken, vreed- zaraen arbeid op het gebied der wetenschap, en do dankbaarheid van het congres voor de vriendelijke en gastvrije ontvangst te Berlijn. Onder slormachti- gen bijval wees prof. Virchow er op, dat goen staat kundige verdeeldheid, geen godsdiensttwist den arbeid des vredes had gestoordeen arbeid, waardoor het internationale streven naar het behoud des vredes, de verbroedering waren bevorderd. Op gelijke wijze, met steeds klimmende geestdrift en toenemenden bijval en onder huldebetuiging jegens prof. Virchow, Beten zich de vertegenwoordigers van Oostenrijk-Hongarije, Amerika, Japan, Mexico, Zwe den en Noorwegen uit. De Rus Sklivakoffsky uitte den wensch, dat Petersburg na Rome het congres mocht herbergen. Het wekte bijzondere geestdrift toen de heer Bouchard, een der Fransche leden, het congres te Parijs noodigde, na diep geroerd dank te hebben betuigd voor de schitterende ontvangst, door Duitsohland aan do congresleden bereid. De heer Pacelli, een der vertegenwoordigers van Itatië, be groette onder den stormachtigen bijval der vergade ring, prof. Virchow als vorst der wetenschap. De zitting werd daarop in een stemming van bijzondere verbroedering gesloten. De Engelsche Parlementszitiing zal waarschijnlijk aanstaanden Zaterdag gesloten worden om tot 20 November vacantie te houden. Zooals gisteren ge seind werd, is de Zwasiland-conventie in den Trans- vaaischen Volksraad aangenomen met 20 tegen 10 stemmen. Al was men niet tevreden, de meerder heid heeft dan toch maar eieren voor haar geld gekozen, en zij heeft daaraan waarschijnlijk verstandig gedaan. Het is zoker een triomf voor President Krüger. In Argentinië is het pu rusiig. De Reuter-berichten dienaangaande worden ook door de Times bevestigd. Na Pellegrini's optreden tpoido heel do stad zich in feestdosch. Bijna alle huizen waren met vlaggen versierd eu de straten .krioelden van menschen, die op alle wyzen hun blijdschap over Colmans aftreding te kennen garen. Toen een talrijke volksmenigte voor het gouvernementsgebouw bijeenkwam, hield de nieuwe president een korte toespraak, welke met daverende toejuichingen werd ontvangen. De klokken der kerken werden geluid en de kooplieden gaven hun bedienden vryaf. Kortom, het was in de hoofd stad een feestdag, zooals men er in langen tijd geen had gezien. Toen Celmans verzoek om ontslag in 't congres werd voorgelezen, hield generaal Mansella een lofrede op* hem, dooh daarna sprak Dardo Rooha, die gou verneur van Buenos-Ayres is geweest voor de federa- lisatie der hoofdstad, een acte van beschuldiging uit, die diepen indruk maakte. Toen volgde de stemming onder doodsche stilte, die in groot gejuich overging, toen bleek dat Celrnans tegenstanders in de meerdor- heid waren. De correspondent van de Times interviewde PeUegrini. Deze verklaarde het als zyn eersten regeeringsplicht te beschouwen, de financiën van den Staat te redderen en 's lands krediet te hersteUen. Het optreden van Lopez als Minister van Financiën heeft een gunstigon indruk gemaakt, omdat hij een bekwaam financier is, die als voorzitter van een provinciale bank die instelling tot een hoogen trap van bloei heeft gebracht. Toen lord Salisbury dezer dagen te Londen aan het feestmaal van den Lord Mayor over de staatkunde sprak, wees de minister in de eerste plaats op den hoogst vredelievenden toestand, waarin Europa op het oogenblik verkoert. Zes jaren achtereen had hij telkens bij deze gelegenheid over de politiek gespro ken, maar in al deze jaren had Europa er nooit zoo rustig uitgezien als op het oogenblik. Overal heerscht diepe vrode. «Wel zyn er centra van onrust in Europa» voegde de minister er by «wij kennen ze allen, maar op het oogenblik is geen dezer vulkanen in werking.' Tot deze centra behooren natuurlijk in de eerste plaats het Balkan-schiereiland en de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk. Het Balkan schiereiland is geheel rustig en de betrekkingen tus schen Duitsohland en Frankrijk zijn zelfs zoo gunstig, dat van een bezoek van keizer Wilhelm te Parijs wordt gesproken. Natuurlijk is dit niet meer dan een proefballon, die wordt opgelaten om eens te zien hoe de Franschen over een dergelijk plan den ken, maar toch is het niet zonder beteekenis voor den toestand, dat men reeds over de mogelijkheid van een bezoek des keizers te Parijs begint te spreken. In zyn onderhoud met een redacteur der Inde pendence Beige verklaarde een dor voornaamste

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2