'ANY. )ij. IS, nog extra 0.— koopt SEP IE RS. 1 BINNENLAND. Maandag 18 Augustus. N° 4300. 1800. Nieuws- en IE OT. LS. FEUILLETON. I Een raadselachtige Geschiedenis. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* Café da /e manier, heeft, hg niet te De inzending van advertentiën kan geschieden tot êën uur des namiddags van den dag der uitgave. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. o zen aan te zich over- larne tegen XIV. aan de per week: voorzoover a mdat eene opraangies- De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prps per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. (Uit liet Franech.y Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. goudsche courant. GOÜDA, 16 Augustus 1890. De Z. Ew. Heer M. Nolet, priester te Haastrecht, vierde, gisteren zijn 25-jarig jubilé. Het geheele dorp was met vlaggen versierd, de kerk was met bloemen en groen gedecoreerd, hetwelk was geleverd en daargesteld door onze stadgenoot J. M. Gelissen Jzn. Door Z. Eerw. zijn aan de R. C.‘Armen en de armen der Hervormde Kerk ieder een som van 100 geschonken. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. boel geld, aio je, en vierhonderd gulden is toch ei genlijk ook ,te veel voor een jongmensch, die niet eenmaal weet, hoe hij een “inostvork moet hanteeren. Maar, er moesten toch nog onderwijzers zijn. Als ’t op de centen aankomt, wordt men vindingrijk en zoo kwam men op ’t idee om assistent-onderwijzers' aan te stellen op een jaarwedde van ƒ300. Dat waren dan wel onderwijzers, want zij moeten de acte hebben en eigenlyk ook geen onderwijzers, want zo staan beneden het minimum tractement der wet. Naar we thans vernemen, heeft de districtsschool opziener in het district Winschoten thans protest aangeteekend tegen het besluit van den Raad ter plaatse waar zulks behoort Men schrijft uit Wildervank aan de Amderdammer Onze gemeenteraad bad voor eenigen tijd een zeer snugger idee, ’t Getal onderwijzers was nu eenmaal door de wet bephald en het minimum tractement ook, j joor, maar die bepalingen waren juist een van 19) Neen, maar zij was zoo bang voor mijn bezoek, dat zij hare voorzorgsmaatregelen heeft genomen. Men kan het niet slimmer overleggen 1 zeide mevrouw Montclar. Wel, nichtje, Nadien gij mijn raad wilt volgen, zullen wij nog twee of drie dagen hier blijven, opdat de nietswaardigen niet zeggen dat zij u op de vlucht hebben gedreven, en dan zullen wij met korte dagreizen een toertje door Normandië en Bretagne doen on in Oktober, als wij te Parijs terug zijn, zullen wij den raad van bevoegde lieden inwinnen. Het zou toch al te erg zijn, indien Zij voltooide haren volzin niet. Estelle was dicht bij haar komen zitten en zag haar aan met een lief- devollen, medelijdenden blik; Ik denk, beste tante, zeide Estelle, dat gij grootmoedig en goed zijt; ik had tot mij zelve ge zegd, dat het wijste zou zijn u van mij te verlossen, opdat gij tot uwe vrienden, uwe betrekkingen en uwe gewoonten kondet terugkeeren. Ik ben uWe nicht niet, ofschoon gij mij voortdurend zoo noemt. Gij kent mij nauwelijks, niet meer dan andere jonge meisjes uit uwen kring, en ofschoon ik geenerlei recht heb op uwe liefde, heb ik in uw leven eene hoeveelheid zorgen en verdriet aangebracht zooals maar zelden voorkopt. Als gij het vergunt Wilt gij in oen klooster gaan? viel mevrouw Montclar haar in de rede. Neen, daartoe gevoel ik geen kracht; het is nog te kort geleden dat ik mijne,.opvoeding voltooid hebik zou niet zonder diepe moedeloosheid tot de indrukken mijner jeugd kunnen terugkeeren. Maar zou ik niet alleen kunnen leven, stil, zooals het aan mijn weduwenstaat past? Daar kan geen sprake van zijn, zeide de oude dame vastberaden. Wij hadden gedroomd, verwanten te zullen zijn- in de'vreugdehet noodlot heeft ge wild, dat die band eene oorzaak van smart werd. Laat ons in die uitspraak berusten. Gij zult bij mij blijven, nichtje, zoolang ik leef. Daarna dat zullen wij aan God overlaten. Bovendien, ik gevoel mij tot u aangetrokken, Estelle, meer dan ik gedacht hadik vind vele dingen in u die mij aan Raymond doen denken en ik weet niet aan wien nog meer; er zyruiantrekkingsptinten, bijzondere verwantschappen tusscrren uwen aard en den mijnen. Om kort te gaah, zooals gij daar staat, zou ik u gaarne tot mijne dochter gehad hebbenspreek er dus niet meer van, mij te verlaten. Estelle boog zich over de fraaie blanke hand van hare oude vriendin en drukte er eerbiedig eene kus op. Mevrouw Montclar sloot haar in de armen en zij scheidden daarna zwijgende. Reeds den volgenden morgen was André Bolvin naar Parijs terug gekeerd, zeer uit zyn humeur over de onbezonnen handelwijze van mevrouw Barrière. Deze dame was er zelve zeer verlegen over; haar opzetje had iu hare gedachten nooit zulk een omvang moeten aannemen, maar zij had niet op de schapen van Panurg gerekend, en thans gevoelde zij zich ver antwoordelijk voor alles wat er uit voort kon vloeien. Hare oudste do.chter verweet haar, met tranen in de oogen, het vertrek van Bolvin, en om dé aandacht af te leiden was zij genoodzaakt, tochtjes in den omtrek te beramen, ten einde al te veelvuldige ont moetingen op het strand te vermijden. Hare onbezonnenheid dmd iedereen in de war ge bracht men begon de twej vrouwen weder met eene soort van stilzwijgende onderscheiding te bejegenen, en deze lieten bij haar vertrek de badgasten van Saint-Affbin onder den indruk van verlegenheid en schaamte, die veel weg had van berouw. Na verloop van twee of drie dagen begon Estelle smaak in het reisje te vindon. Mevrouw AJontclar was een uitnemende gidszij vermebcl nuttelooze ver moeienis, maar liet niets dat wezenlijk belangwekkend was onopgemerkt; zij wenschte touwens, van harte h-are gezellin afleiding tp verschaffen. Van haren kant was Estelle zeer vatbaar om nieuwe indrukken. in zich op te nemenzij verlangde niets liever dan hare kennis ,te vermeerderen. In verband met den overgang van den Rhijnspoor- weg met 15 October a. s. zal, naar wij vernemen, de winterdienstregeling op de spoorwegen hier te lande met dien datum aanvangen. De politie heeft thans ook gearresteerd den mede plichtige aan de oplichting van eene bankiersfirma - te ’s Hage voor 1200 aan valsche wissels. Men herinnert zich, dat het bewuste jongmensch zijn «vriend* een doel van het onrechtmatig verkregen geld had gegeven. Uit Heerenvoen wordt aan de Haart. Ct. gemeld «De heer Domela Niewenhuis, .thans te Lausanne vertoevende, nam vóór eenigen tyd de uitnoodiging niet aan om op de meeting, Zondag a. s. alhier te houden, op te treden, omdat hij buitenslands was. Dit schijnt het comité niot te bevallen, althans het heeft aan den heer D. N. thans getelegrapheerd over te komen. Onttrekken zal moeilijk gaan, want de winsten van de meeting zullen dienen om de kosten der a. s. verkiezing te bestrijden in het dis trict Schotorland.* Men schrijft uit Dordrecht van gisteren Toen heden middag de trein van 4 u. 25 m. alhier uit Roozendaal aankwam, kwam hij in bot sing met don trein, die om 4. u. 6 m. van Arnhem gekomen, reeds voor het station stond te wachten. Deze botping kwam tamelijk erg aan, zoodat ver scheidene reizigers lichte kwetsuren bekwamen, en onder de passagiers een groote schrik veroorzaakt werd. Zoo zag men o. a. iemand onder een aldaar aanwezige pomp zijn bebloed gelaat afwasschen, eene dame in de wachtkamer dragen, en had nog menigeen een buil gekregen. Hoewel van ernstige gewonden geen sprake is, is het toch onverklaarbaar, dat deze botsing kon plaats vinden, daar dag in, dag uit, steeds de trein uit Arnhem hier op hetzelfde uur wacht op den trein uit Rozendaal om gezamenlijk de reis naar Rotterdam to vervolgen. Schrijver dezes, die zelf licht gekwetst is, hoorde mompelen, dat de rem niet werkte, en het. zou hem niet be vreemden als dit de oorzaak isgeweest. Te Wil- lemsdorp toch, om 4.8 u. willemje instappen, liep reeds daar de trein het stafipn voorbij en moest ik in een klein drafje den trein achterna loopen, wat mij een dor conducteurs deed toeroepen//Wacht even, anders ben ik bijna te dordrecbt." Daar ik vdak de reis naar Willemsdorp maak, heb ik verscheidene malen ondervonden, dat enkele wagens met de Westinghouse-rem niet zijn verbonden, niettegenstaande, zoo ik meen, hot gebruik daarvan verplichtend is gesteld. Omtrent do uitbreiding van de weezeninrichting te Neerbosch deelt de directeur het navolgende mede Hoeveel is hier te zien voor hen, die belangstellen in het lot van ouderlooze kinderen. Alleen een blik op de honderden weezon, die, hoewel eenvoudig, toch netjes gekleed, tusschen de huizen zich vermaken of onder het lommer van boomen of struiken in het gras een schaduwrijk plekje hebben opgezocht, om het volle genot van het Geldersche buitenleven te kunnen smaken, moet reeds het hart met blijdschap vervullen. Kreupele kinderen, sómmige zelfs maar metéén been, daar zij het andere vóór hunne komst op Neerbosch hebben moeten missen, andere die ternauwernood kunnen loopen door vergroeiing of verlamming hunner ledematen, zijn zoo vroolijk alsof er geen lijdem in de wereld bestaat en zij zelfs er niets van ondervonden hebben. w Vóór 27 jaren was van alles wat het oog thans aanschouwt, niets te zien. Ter nauwernood kon men het pad vinden tusschen de struiken en bosschen - -w—waar nu de breede rijweg loopt, die naar de w doom in t oog W00shuizen voert. Daar staan thans lommerrijke de, of laat ons liever zeggen van een deel der boomen, alseiken, beuken, olmen, linden, popu- raadsleden. ’t Kostte maar op zoo n manier maar een ii0j0n> accacia’s enz., die verschillende lanen vormen

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1