Voor Zieken en Herstellenden. De „MUTUAL." W3MMML Nieuwe Dassen WAARSCHUWING. D E JV U A A G. 1 Levensverzekering-Maatschappij van New-York ÏTieuwe Echte Singes Naaimachines 62, KALVERSTRAAT 62. 9laandag 18 Augustus 1890. BINNENLAND. A la-oeZke: KlarLe-ULtearclijüsi-I-iSuarL^e TT'ijTror'berg Restaurant van den eersten rang, DEJEUNERS ƒ1.- en ƒ1.50; DINERS a 2.50 en hooger. De Port, Sherry, Madera, Tokayer (oiuuientm en Malaga Wijnen van The Continental ^^®odega Company worden door alle Genees- ügenteii gevislsl^cL. Rijks Hoogere Burgerschool A. 7. OS Az„ Kleiweg E 73 en73a. Bulteolandsch Overzicht. I* nCa 'kundige Specialiteiten ten zeerste aanbevolen. OPGERICHT in 1843. K1CHAKP A. Mc. CtRDY, President. Uit het JAARVERSLAG eindigende 31 DECEMBER 1889. (Fabrikaat van de Singer-Maatschappij te New-York) voor Familiegebruik en licht Confectiewerk. Bijzondere Voordeelen Eenig Depót tê AMSTERDAM: Eenig Depót te ROTTERDAMHoogstraat 346. Eenig Depót te 's HAGELange Pooten 16? te GOUDA. Dl .W. J ULIUS. I PETR0LEUM-N0TEERINGEN Cantzl&ar Schalkwijk, te Rotterdam. Ieder, die naar eene andere woning binnen de Gemepnte verhuist, daarvan V REST ADRANT-ROLIAL, Per '/i flesschen verkrijgbaar te Gouda bji de Firma T. CR EB AS. 182,310 met een verzekerd kapitaal van "f 1,414,874,834.80 zijn uitgegeven 44,577 met een verzekerd Aantal polissen in omloop waarvan alleen in 188! kapitaal van Ontvangsten Betalingen aan Polishouders Waarborgfonds Extra Reserve 77,797,549.05 of vermeerd. laatste jaar - - 38,001,520.95 i - 341,003,320,05 - - 24,143,121.10» - 379,006,208.43 12,257,717.75 1,182,645.40 35,797,936.15 4,292,962.03 Directie voor NEDERLAND en BELOIE, 73 Rne de la Régence, —p Brussel. Generaal Agentuur voor NEDERLAND, 747 Prinsengracht, Amsterdam. Vertegenwoordiger voor ZUID-HOLLAND, C, j*.l)OLK, 89 Nieuwe Haven, Rotterdam. Hooge arm en dientengevolge flinke doorgangsruimte onder den. arm. De naald kan hooger opgelicht wordon dan bij de gewone Singer Familie-Naaimachines en is veel korter dan die van elke andere schuitje-naaimachine. Het spoeltje is het eenvoudigste hetwelk er bestaat. Do draad behoeft niet ingestoken io worden, maar is alleen onder een veertje door te halen. Elk garen kan als onderdraad gebruikt worden, aangezien breken van den, draad bijna onmo gelijk is. De wrijfpunten der hoofddoelen kunnen zoo noodig bijgedraaid worden. Hierdoor wordt do machine groote duurzaamheid verleend en belangrijke reparatiën zullen wel nooit noodig zijn. Hot naaldbreken komt in het geheel niet voor, wegens den ronden vorm van het spoeltje. Elite beweging tS positief en zeker, en niet eene is van 66ne veer afhankefyk. De ongehoord zachte gang der machine is verkregen door toepassing van eene as ter vervanging van de kamraderen waardoor de beste garantie gegeven is, dat deze machines ook nog na jaren zacht zullen loopen. De laatste INSCHRIJVING voor het School jaar 1890—1891 heeft plaats op ZATERDAG 23 AUGUSTUS e. k., des voorm. 10—12 uren in het Schoolgebouw. Het tweede toelatingsexamen en de herexa mens worden 1°. SEPT. te 9 uur 's morgens len. De Directeur, Gouda, 6 Augustus 1890. De COMMISSIE van TOEZICHT op het Middelbaar Onderwjjs maakt bekend, dat op DONDERDAG den 21» "en VRIJDAG den 22" AUGUSTU8 a. s., des avonds te 7 uren, in bet Schoolgebouw op de HouttriansgmacU INSCHRIJVING zal gehouden worden van LEERLINGEN voor de Burgeravondschool; op eerstgenoemden datum vau Leerlingen van den vorigen Cursus, op laatstge noemden van nieuwe Leertingen. Het TOELATINGSEXAMEN zal plaats hebben op DONDERDAG en VRIJDAG, den 4° en 5° SEPTEMBER, des avonds te 7 uren. - Om aan het Examen te kunnen deelnemen moet men dén li-jarigen leeftijd hebben be reikt en een bewijs van ^inenting kannen over- Het, Schoolgeld bedraagt 3 Gulden, voor twee ot meer Leerlingen uit één gezin Gul den per persoon. Onvermogende ouders betalen geen schoolgeld. De Lessen zullen aanvangen op dên- 8° SEPTEMBER. De Secretaris der voornoemde Commissi^ Dr. F. H. G. van ITERSON. Gouda. Snelpersdruk van A. Brinkman Zoon. GOUDA, 16 Augustus 1890. Er wordt in Engeland nog steeds gesproken over de wenschelijkheid om het rijwiel als middel van ver voer, ter gedeeltelijke vervanging van paarden, in het leger te gebruiken. Generaal sir Evelyn Wood is een van de voor standers. Hij zeide: «Hoewel ik nog niet zie gebeuren, dat militaire wielrijders alles zullen kunnen doen, wat door onthusiasten van hen wordt ver wacht, zoo geloof ik toch, dat zij zoowel in Groot- Brittannië als Ierland van onberekenbaar nut zullen kunnen zijn, wanneer wij het ongeluk hadden vijan delijke troopen in ons land te zien." Kapitein Balfour heeft uitgerekend hoeveel er op gakrden bespaard zon kunnen worden, wanneer het rqwiel werd ingevoerd. Rjjwielkoopprijs per stuk 12, bruikbaar gemid deld zee jaar, dus 2 per jaar, plus 1 per jaar voor reparatie, olie enz. maakt te zamen3 per jaar. Bypaard: koopprijs £35; bruikbaar zeven jaar, dns 5 per jaar, plus onderhoudskosten, a 40; maakt te zamen 45. Door de irivoering van rij wielen zou dus eene besparing van 42 of 504 per man en per jaar verkregen worden. Kapt. Balfonr schat het aantal wielrijders in Groot Brittannië op 800.000. Een korps van 36.000 militaire wiolrijdera aoht hij daaruit wol te werven. Dé voordeelen van het rijwiel voor de soldaten zijn 1° de snelheid. Een goed wielrijder kan dagelijks 32 a 46 Eng. mijlen afleggen. 2°. Rijwielen houden het langer uit dan paarden. Ze zijn niet onderhevig aan honger, dorst en ziekte en loopen minder kans dan paarden door een kogel onbruikbaar te worden. Daarenboven vindt men tegenwoordig tot in de kleinste dorpen smeden, die Verstand van rijwielen hebben en dns de noodige herstellingen kunnen doen. 3'. Het derde voordeel is, dat het rijwiel geen gedruisch maakt. Voor het overvallen van voorposten bij nacht zonden de militaire wielrijders onschatbare diensten kunnen bewijze». 4». Het vierdo voordeel is, de groote bewegelijkheid van het korps wielrijders. Zoo zouden onze militaire wielrijders bijv. na een flink maal en een gezonde nachtrust op 20 Eng. mijlen van den vijand tegen het oohtend krieken den onverwachten aanval kunnen doen- op de aehterhWde of op de verbindingslijn van het vijandelijke leger, en zulke onverhoedsche aanvallen zouden rtoéilijt zijn, af te slaan. Kapt. Balfour komt tot de slotsom, dat het beste zou zijn, indien, de bereden wapenen voor de helft van rijwielen en voor de helft van paarden werden voorzien. Men zou van de rooTdeelen van beide middelen vau vervoer hebben. Voor den dienst langs gebaande wegen zouden de paarden gespaard kunnen worden; terwijl de wielrijders zich niet langs de on gebaande tvegen zonden behoeven te bewegen. Tot zoover kapt. Balfour. Hij verzuimt er echter bij te voegen, dat rijwielen meer dan paarden afhan kelijk zij» van delf aard der wegen en van het weer. De snelheid van oen rijwiel is zeker zeer groot, doch alleen onder voorwaarde dat de weg hard en glad is'; op een drassiger. of «enigszins muilen weg met tegenwind komt een wielrijder aloehts door boven matige inspanning sneller vooruit dan een voetganger. Daar tegenover staat echter dat het smalste pad voor een wielrijder voldoende is. Voor den dienst tus- schen onze foften bijv. zou een hard voetpad door de weilanden met een enkele plank over de slooten voldoende tyn om een ving onderling verkeer moge lijk te maken. Ook zjjn de voetpaden over de hei en door de bosschen, bijv. in Gelderland, zeer goed berijbaar. Voor verkenningstoohfe» zouden ook daar wielrijders zeer bruikbaar zijn. Indien man de berekening vah kapt. Balfour op ons land toXest, zal men vinden, dat in tijd van vrede 655,000 jaarlijks bezuinigd zou worden, in dien de helft der cavalerie-paarilen (op 't oogenblik ongeveer 2600) door rijwielen werd vervangen. Wjj zotiden niet gaarne beweren, dat hetgoen kapt. Balfour wil, ook voor ona land wensokelyk is. Het soheen ons echter van genoeg belang er de aandaoht op,te vestigen. Handelsblad Over een merkwaardig ziektegeval wordt in het Wiener Medic. Blatl door dr. Robert het volgende gemeld Ik had onder mijn patiënten een jeugdig, krach tig en volkomen normaal gebouwd man, ook geestelijk goed ontwikkeld, die aan Heliophüie (zonneliefde) leed. De patient kon zich in een door het daglicht sterk beschenen kamer bevinden en dan toevallig aan intensieve lichtinwerking blootgesteld zijn, zon der andere indrukken te vorkrijgen dan juist pby- siologische. Zoodra hij echter ergens een punt vond, hetzij binnens-, hetzij buitenshuis, van waar hij de zon kon aanschouwen, richtte hij onmiddellijk zjjn blik naar de zon; als door een onweerstaanbare magnetische kracht daartoo aangetrokken, opende hij met alle kracht .de oogleden tot aan do uiterste grenzen hunner beweeglijkheid, de pupilletl zetten zioh uit als waren zij begeerig steeds meer licht op te nemende trekken van het aangezicht ver rieden een toestand van de hoogste verrukking, terwijl het wezen een zalig genot uitdrukte. Alsof het geheele geest- en gevoelsvermogen op de net vliezen der beide oogen was overgegaan, bevood zich liet overige gedeelte van zjjn invidualiteit in een toestand van algeheelo stoornis en stompheid hij hoorde niet en gaf geen enkel teeken van smart of pijn Gedurende den tyd dat hij de zon aanschouwde zette hy de voeten van elkander verwijderd, om het voorovergebogen lichaam itfher steun te schenken. Dj handen wefden vast en met den duim naar bin nen ggploten, evenals de lijders aan gallende ziekte dit doei. De. voorarm was gebogen, de bovenarm dicht aan het liohairti gedrukt, hetgeen blijkbaar door kramp veroorzaakt werd. Indien eon zoodanige zon-besohouwing niet gestoord werd, duurde zij acht tot tien minuten, soms nog langer, totdat de prik kelbaarheid der zennwen was uitgilt en het im pressie-vermogen der oogvliezen ophield. Onder volkomen verslapping der spvsren en onder het ver liezen van het bewustzijn stortte daarna de patient ter aarde. In dinn toestand bleef hij eenige oogen- blikken, stond dan langzaam op en keerde tot tret normale leven terug, totdat hij opnieuw aan een aanval van «zonneverrukking» onderhevig werd. Maandag a. s. wordt in Frankrijk de zitting der algemeene raden geopend. In dit jaar heeft de zitting dezer departementale raden hen bijzondere beteekenia, wegens de hervorming der jjftmdbtflitïting. Het bedrag der belasting op ongebouwde eigen dommen is nn verminderd. De raden moeten daarop een nieuwe verdeeling vaststellen, nn wel zoo, dat alle arrondissementen gelijkelijk gebaat worden door de verlaging, welke de wet heeft toegestaan.Men verwacht daarom in menigen raad heftigen strijd tussehen do vertegenwoordigers van elk arrondisse ment, die natuurlijk ieder voor hun plaats opkomen. Daarentegen zijn de raden voortaan ontslagen van de zorg over de belasting op bebouwde gronden. Nu de regoering het quotiteitsstelsel heeft inge voerd, waardoor het bedrag der belasting bepaald wordt naar do waarde, waarop elk eigendom wordt geschat, is de hulp der algemeene raden hierbij overbodig geworden. Voorheen stelde de regeering het bedrag der belasting vast en moesten de raden deze verdoelen, doch nu wordt deze geheele belasting door de regeering geregeld. Behoudens deze belastingquaostie zullen de alge meene raden ook zonder twijfel hun meening zeggen over de aanstaande handelspolitiek, welke de regee ring na het. vervallen der tractaten moet volgen. Politieke beteekenia hebben overigens deze raden, wier voornaamste zaak ia dé begrootingen der depar tementen vast te stellen, niet. V Morgen wordt de Duitsche Keizer in Rusland verwacht. Te Reval wordt hjj dooi; een deel der Russischo vloot opgewaoht en zaldadelijk langs den Baltiachen spoorweg naar Narva vertrekken. Te Narva heeft in den namiddag de ontmoeting der beide Keizers plaats en aldaar zullen zij gedurende eene week, zoo lang de groote manoeuvres duren, des avonds verblijf houden. De Maandag, een feest dag, is voornamelijk tot eene wapenaohouwing over het regiment Preobrajenski, dat dien dag zyn jaar- lijksch feest viert, .bestemd Dinsdag beginnen de groote troepenbewegingen welke tot Zaterdag moeten dnren. Volgens de laatste berichten zal de onderstel ling deze zijneon leger in de nabijheid van Narva gelegerd trekt op St. Petersburg aan om zioh meester te maken vad de hoofdstad, en een Rusaisch leger dacht deze beweging te verhinderen. Groote aandacht zal worden gewijd aan het overtrekken van rivieren, in het bijzonder van de Narova, waarbij nieuwste uitvindingen op dit gebied in practijk zullen worden gebracht en de pontonuiers eene zware taak zullen to vervullen hebben. Aan de generaals, die de heide legers aanvoeren, wordt eene groote mate van vrij heid in hunne bewegingen gelaten, zoodat zij bijv. ook onverwachte nachtelijke aanvallen mogen uit voeren, en grootvorst Wladimir zal, na afloop der manoeuvres, als arbiter uitspraak doen. Het ia wel aan geen twijfel onderhevig of de Duitsche Keiter zal met groote belangstelling deze troepenbewegin gen gadeslaan hij zal in het bijzonder in nauw ver band blijven met zijn regiment, het Wiborgsche, waarvan een der officieren hem als ordonnans is toe gevoegd. Daar Keizer Wilhelm door de gedeeltelijke verlamming van den linkeram niet in slaat is zyn paard op de gewone wijze te besturen maar dit hoofdzakelijk met de knieën moet doen, is er gedu rende eenige maanden door een keizerlijken opper stalmeester een sohoon paard op deze wyze gedres seerd, hetwelk ter beschikking van den hoogen gast 'zal worden gesteld. De inhuldiging yan prins Ferdinand van Bul garije, die den 14dey Ang. 1888 te Tiynova den .eed op de Bulgaarsohe Constitutie aflegde, is te Spfia op feestelijke wijze herdacht In den middag hielden de troepen een parade onder leiding van den ministery van oorlog, generaal Mutkuroff en 's avonds werSyde stad feestelijk verlicht. AUes Hop in de beste orde af. Prins Ferdinand was op dien dag nog niet te Sofia, de prins vierde het feest te Widdin en ver trok eerst gisteren over, Lom Palanka naar de hoofd stad. Dat prins Ferdinand ot zijn eerste minister den Europeesdhen diplomaten in hun zomerrust nog een verrassing zullen bereiden, wordt nu zelfs niet meer geloofd door het «Journal des Débate," dat, andere ntet zeer vriendsohappelyk jegens den Cobur^* schen prins gezind is. Vooral du de Porta de herats aan de Bulgaarsohe geeetelijken heeft verleend, is het blad niet ongerust meer over de Bulgaarsohe verrassing Prins Ferdinand zal zioh wel even rustijf houden als voorheen, rnstende op de lauweren, welke de heer Stambnloff bij de onderhandeling tot de Pófte over de geestelijkheid heeft behaald. van de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust 8.10, Geïmporteerd fust 8.10. October-, November- en December-levering 8.20. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien de Verordening op de Wijken en het doen van aangifte tot het bijhouden der Bevolking- Begisters, Herinneren belanghebbenden, dat volgens die Verordening ten spoedigste (altijd binnen' DRIE dagen) aangifte moet doen bij de betrokken Wijkmeesters on ter Plaatselijke Secretarie (Bureau van Bevolking) 'en de Htfcfden der huisgezinnen, alsmede afzonderlijk wonende personen, gelijke aangifte behooran te doen wanneer zjj dienstboden of andere personen in hunne woning opnemen, en voorts dat volgens bedoelde Verordening alle eigenaren van gebouwen of besloten erven verplicht zyn te zorgen voor eene behOOrlfjke^lUmine- ring hunner panden, welke nummering even eens moet gesohieden op afschuttingen bij ver-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 3