gne il N° 4304. UN BINNENLAND. 10, rijs. 1890. 1 VrUdag 22 Augustus. len FEVILLETOm. Een raadselachtige Geschiedenis. larin OT. UE, logen, 1BER1890 1 verlangt, op DIN8- niddags ten i Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I i De Insending van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. it I I j 1 II N Tosschei- sseheol, lolen. 1 gebruikte’ van hoogachting, maal in ons midden zijn gouden feest moge vieren 1” it verwezen e, 1LEEVER. tot 2 aar, morgens i 4’/s4. M. A. I {Uit het Fratuch.) XVII. Cl De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. kizouderlpke Nommers VIJF CENTEN. te m 5 (nabij Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnt. GOUDA, 21 Augustus 1820. Heden morgen werd onze gemeente hezooht door Z. Exo. den Minister van oorlog. Z. Exc. bezocht de Kazerne en de Infirmerie. ooger. GOUDA. ‘KLERCK, JM, Mr.H. tOOSKER* K3HAP rcrediet, hage. T op het nd, dat de each. til I Heden morgen ia te Nieuwerkerk a/d. IJael een wagon, waarop 6 vette varkens, by het afryden naar den Zuidplaspolder in de sloot by den land bouwer J. van dor Pol terecht gekomen. Door spoe dige hulp zijn de beesten gered, doch de wagen is beschadigd. e en bib w goddsche courant. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. ■x «i Een der gymnasiasten, die onlangs naar men weet het kamp bij Laren betrokken en daar geheel als militairen leefden, zendt ons een verslag van zijn wedervaren aldaar. Wij zullen dit in een volgend nr. plaatsen, doch de welwillende lezer zal bij de lectuur wel in het oog willen houden dat het een zestienja rig jongmensch is, die aan het woord is en in wiens handschrift wij geen verandering willen brengen. Wij vonden het eigenaardiger dit onveranderd te laten. dezen feestdag met opgewekte blijdschap konden medevieren. Algemeen is de wensch, dat onze pastoor nog een- Zooals wij reeds kortelyk hebben gemeld vierde den 15n dezer de parochie Haastrecht het zilveren priesterfeest van den zeereerw. heer M. Nolet, pastoor aldaar. Aan de Tijd schrijft men daaromtrent nog het volgende: «In den vroegen ochtend woei van elk huis reeds de vaderlandsche driekleur, een be- wijs dat de geheele gemeente deelde in het jubelfeest van den pastoor. Geen wonder dan ook, dat de kerk reeds lang vóór de Hoogmis dicht bezet was, en ook veel Protestanten zich daar vereenigd hadden met de Katholieken, plechtige door de 1 commissie, samengesteld uit eenige parochianen. Indrukwekkend was de eenvoudige intocht van den jubilaris, die, afgehaald aan de pastorie door jeugdige Bruidjes, onder den ploohtigen zang van de „Veni Creator” zich naar het altaar begaf, om God zijn plechtig dankoffer te gaan opdragen. Aan het altaar werd hij geassisteerd door den weleerw. heer C. de Bruijn, van Velsen, oud-kapelaan der parochie, als diaken, en den weleerw. heer A. van Aalst, rector te Gouda, als sub-diaken. Na het Evangelie werd door den diaken een opwekkend woord tot de feestvierende parochianen gesproken. .God heeft ons geroepen volgens Zijn raadsbesluit en genade,” zoo ving bij aan, daaraan onmiddellijk de vraag verbindendWaartoe zulk een feestviering op dezen dag? Daar moeten vruchten verzameld worden, vruchten te bezich- reau dezer De wedstrijd van den Nederlandschen schaakbond is thans gevorderd tot den volgenden stand, waarin de cijfers vóór den naam het aantal nog te spelen partijen, en die achter den naam het aantal behaalde winstpunten aangeven. Eerste klasse: 3. R. J. Loman 5’/a3. Jbr. A. E. van Foreest 4 5. J. F. Malta 35. C. Messe- maker 24. J. F. Heemskerk 2; 4. N. N. l1/®. Tweede klasse: 3. P. Schipper 5 3. K. Süsholz 41/s4. M. A. van Rhijn 4 4. N. W. van Lennep kon verdenken, zelfs niet van de allergeringste fout. Door schaamte en berouw doordrongen, sloeg hij de oogen neder zonder iets te kunnen zeggen, en volgde langzaam mevrouw De Beaurand, die hem naar een ander vertrek terugleidde. Mevrouw Montclar is niet wel, zeide zij, zich nederzettende en hem een stoel aanwijzendezij is te bed gebleven en verzoekt u haar te verontschul digen overigens heeft zij u, meen ik, gisteren reeds gezegd wat haar kwelt. Er is geen middel voor te vinden, naar het mij voorkomt. Evenwel, indien het mogelijk is iets te verkrijgen, waardoor aan mijne tante de kalmte kan worden teruggegeven, dan moet het beproefd worden, wat het ook kosten moge, maar alleen daarvoor. Alleen vroeg Benoist, getroffen door die zelfver loochening, waarvan hij al het smartelijke gevoelde: En voor u zelve, mevrouw? Ik zeide zij, zachter dan haar ongeduldig ge baar deed verwachtenik verwacht niets, ik hoop niets. Waarom zou ik mijzelve kwellen met dingen, die ik niet kan beletten? Mevrouw Montclar heeft mij lief en acht mijdat is mij genoeg. Theodore gevoelde zich gekwetst, maar de hem toegebrachte wonde smartte hem zonder hem te ver toornen had hij dat niet verdiend, niet honderdmaal meer verdiend? Mevrouw, zeide hij, met zachte stem Hij hield op. Hoe was het mogelijk vergiffenis te vragen aan die vrouw, die hij zonder eenige reden Op last van mevrouw De Beaurand werd hij be neden ontvangen. Het groote huis zag er recht treurig uit bij al zijne prachtde parketvloeren glommen als spiegelshet schilderwerk en het ver guldsel ter eere van het huwelijk vernieuwd, schit terden in de stilte en de eenzaamheid. Theodore gevoelde zich aangedaan toen hij do vertrekken we derzag, zoo vol leven en beweging toen hij er het laatst was geweestonwillekeurig drong hij door tot in de kamer, waar hij de laatste woorden met Ray mond gewisseld had, waar hunne vriendschap was bevestigd, en vandaar wendden zijne oogen zich naar de plek, waar Estelle had gestaan, pratende met hare vriendinnen Waar hij haar had gezien in haar wit bruidskleed, zag hij haar nu tot hem komen, in rouwgewaad. Was zij grooter geworden? Haar reeds zoo edele gestalte was zeker nog slanker gewordenhaar gang was vaster en deftiger dan voorheenmen bespeurde dat de last dos levens op die jeugdige schouders was nedergedaald zonder zo te kunnen nederbuigen. Snel, alsof hij begreep dat hij onbescheiden was ge weest, ging hij haar tegemoet. Vergeef mij, zeide hij, ik heb geen weerstand kunnen bieden aan de verzoeking om de plek nog eens te zien, waar ik Beaurand voor het laatst heb gesproken. z Zij zag den jongen man vlak in het gelaat; hunne oogen trachtten in elkanders ziel te lezenhij ge voelde eensklaps, dat hij haar voortaan niet meer 23)^ Zóó beminde hij haar meer, dan in haren toorn en hare verontwaardiging; zijn hart ried hem nu toegevendheid aan voor deze vrouw, die zoo wreed aardig werd gestraft wegens een onzeker misdryf, en in elk geval buiten verhouding dat geloofde hij thans met de vreeselyke uitwerking die er op gevolgd was. Dat Estelle zich eene onvoorzichtig heid, eene onbezonnenheid te verwijten had, dat zou hij kunnen aannemen. Maar eene werkelijke fout? Daar geloofde hij niet meer aan. Welke ook hare dwaling mocht geweest zyn, was zij niet wreed gestraft? Kwam haar niet een wei nig toegevendheid toe? Die gedachten hadden den slaap van Benoist ver ontrust zyn ontwaken bracht hem het weldadig ge voel aan, dat ons de ochtend brengt na eene krachtige inspanning van den wil. Tegen zijne gewoonte kleedde hij zich zeer langzaam, ontbeet, en daarop ging hij uit en vond de lucht zacht, de voorbijgangers beleefd, en Parijs bewonderenswaardig. w, van liefde, van onbegrensd ver trouwen. Zij bestaan, alles geeft er het duidelijkste bewijs van. Doch wat bestaat, kan uitgebreid, en wat krachtig is, kan nog krachtiger wordenzij toch zullen vruchten zijn, die een blyvend geschenk aanbieden, waarin pastoor en parochianen zich jaren zullen verheugen. Vervolgens schetste hij den priester als den man van Gods raadsbesluit en genade, niet van zichzelven doch goddelijk in zijn roeping gelijk Mozes, goddelijk in zijn zending, niet met het twee voudig wonder van staf en hand, maar met een hoogere wondermacht begiftigd, het woord der con secratie en absolutie. Doch wordt de priester gelijk Mozes geroepen en gezonden, dan zal ook in hem blijken het woord van God j Ik zal spreken door uw mond, en goddelijk zijn zijn arbeid, zijn liefde, zijn offers. Daaruit besloot de redenaar, dat de pa rochianen nooit genoeg hun pastoor kunnen hoog achten, beminnen, hun vol vertrouwen schenken, wijl God hem riep, hem zond, voortdurend door hem werkte. Ten slotte sprak hij een woord van geluk- wensch tot den jubilaris, met het oog op diens vijf- en-twintigjarigen arbeid, terwijl hy den wensch erbij voegde, dat het den feesteling gegeven mocht zijn, al zijn kinderen in het beloofde Land te brengen en ook zelf, als loon voor zijn arbeid, daar te mogen binnengaan. Na den H. Dienst kwamen dan ook alle paro chianen hun pastoor geluk wenschen, terwijl ook veel aanzienlijken uit het dorp gedurende den dag den jubilaris hun hartelijke deelneming kwamen betuigen. Jalryk waren de geschenken, die werden aange boden, o. a. zes heerlijk geschilderde ramen in de kerk, een prachtige processie-vaan met de beeltenis der H. Liduina. Had de pastoor reeds vier jaar lang aan de ver siering van zijn kerk gewerkt, nu had hij bijzonder zijn liefde daarvoor betoond, maar met dat alles ook gezorgd, dat alle armen der gemeente Haastrecht Correspon- Wjjdstraat, koop en D. Te Boskoop zal op 26 Augustus van 10 tot 4 uur eene Rozen-tentoonstelling plaats hebben in het koffiehuis van den heer J. Klaassen, van wege de aldaar gevestigde Pomologische vereeniging. wijs dat de geheele gei van den pastoor. Ge ook veel Protestanten zich daar vereenigd haddei om getuigen te zyn van de feestviering* De kerk, reeds een sieraad aanhoudende zorg Van den pastoor, was nu pronkjuweel door de vlijtige bemoeiing der feest- Indrukwekkend

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1