sen I BINNENLAND. IW 1890. I 4 Zaterdag 23 Augustos. K? 4305. Nieuws- en I en73*. Een raadselachtige Geschiedenis. tappy ekten Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De inzending van advertentiSn kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. FEUILLETON. xvm. 1 l 4 erin idwater, Drogist- m er ie winkels OÜDA. 1890. het beste Breid. n ienst. Dz., 1BER a. s. lij 14 emen-zeep, ransparant- n, tijd, -w nen. Een der ingezetenen (Uil het Franech.) De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. llzouderlgke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. hen, 1.75, Br. POPFi tanden ge- Tandplom- tegen eiken tl 50 ets. Coiffeur. TUIJLL. IK: >n Gouda 2 uur, 6.50. ndpijn, ont- inaangeuame rorden zeker jks gebruik til I ■F H 1 Boekoop 0. uur. ir. and alleen •uda. itunr, Directeur. ff u ideelt dagen tjjd ste pijn te gevoeligste J goudsche courant. t: 1 leeftjjd en nader over- j 94 jarige ilp te zjjn. geljjks aan- nre in de Van den wedstrijd van den Nederl. Schaakbond is thans voor de eerste klasse de uitslag bekend geworden. De le prjjs in die klasse werd ver worven door den heer R. J. Loman, van Amsterdam; de 2e prijs werd behaald door jhr. A. E. van Foreest. eepen, welks reeg brengen. Jfondwater De Raad der gemeente Zevenhuizen heeft de Re kening over het jaar 1889, voorloopig vastgesteld in ontvang op f 15965.91 in uitgaaf op f 14465.37 en mitsdien het batig saldo op f 1500.54. De kos ten van ooderwjjs bedroegen f 5173.65* die van armwezen 2450. AD VERTENTIEN wordeu geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. van Westernieland (prov. Do heer S. J. baron van Pallandt, te Ommen, lid van Gedeputeerde Staten van Overfjsel, is Dinsdag middag, terwjjl bij op de eendemaoht was, nabij zijn buitengoed Eerde uit eene roeiboot gevallen en in de rivier de Hegge verdronken. Eerst den volgenden morgen werd zijn lijk gevonden. De heer Van Pallandt was sedert een reeks van jaren als lid der Staten en als lid van het College van Gedeputeerden voor de belangen van zijn gewest werkzaam. Hij werd in 1874 voor het hoofdkiesdistrict Ommen tot lid der Staten benoemd en in 1880 in het College van Gedeputeerden gekozen. Voor zijne benoeming tot Gedeputeerde bekleedde hij vele jaren de betrekking van schoolopziener. De overledene was den 17n Dec. 1843 in Den Haag geboren. Hij bereikte dus slechts den ouder dom van 46 jaar. omhelzingen waren afgeloopen en men plaats had genomenik heb geen oogenblik willen verliezen met u de tijding mede te deelen, die onze woning met vreugde vervult. Uwe twee vriendinnen, de gezel linnen uwer jeugd, zijn verloofd met twee heeren van onze kennisde een is onze buurman buiten de ander is luitenant bij het 10e regiment huzaren mijne twee meisjes zijn tevreden, mijne twee aanstaande schoonzoons zijn gelukkig, en de twee huwelijken zullen op denzelfden dag gesloten worden. Ik wensch u van harte geluk, lieve mevrouw, zeide Estelle. Zij zag de gezellinnen barer jeugd aan, die met terdaad tevreden met haar lot schenen te zjjn, en sprak haar hartelijk toedie jonge meisjes waren immers niet verantwoordelijk voor de overdreven voorzichtigheid harer moeder. Het verbaasde haar, dat zij haar met eene vormelijke beleefdheid ant woordden, die zeer verschilde van de oude gemeen zaamheid. Een stroom van herinneringen daagde in Estelle’s geest op. Waren dit de vriendinnen, die zij zes of zeven maanden geleden had verlaten in hare jonge- meisjeskamer, haar omringende om haar een bloem of een juweel aan haar bruidskleed te hechten en zich verheugende in hare rol van bruidsmeisjes, ter wijl de oudste hare ijverzucht verborg onder den schijn van vriendschap? Hoelang was dit alles geleden 1 Al waren er twin tig jaren verloopen, zij zouden geen diepere kloof Gron.) die in het vooijaar van 1889 met een talrjjk gezin op krediet naar de Argentijnsche republiek ver trok, deelt bij een schrijven van 17 Juli II. mede, dat hij woont te La Colina, colouia La Fortuno, prov. Buenos-Ayres. In zjjne buurt wonen vele Nederlandersvreemdelingen, als Franschen en Duit- schers zijn meest vertrokken. Een der zoons, pl. m. 15 jaar, die hier te lande 12 gulden in een jaar verdiende, verdient daar 12 peso’s of 12 gulden in een maand. Te paard gezeten, met een bamboes in de hand, dooden zij patrjjzen, die daar alleen of bij tweeën leven en nooit in koppels als hier. Zij zjjn veel kleiner dan in Nederland, hoewel er ook eene soort leeft zoo groot als eene kip. Voor de kleine ont vangen zij 5 cent, voor de groote 10 cent (cent is daar centavos). Hazen zijn er niet, konjjnen in groote massa. Herten, reeën, vossen en struisvogels komen er voor. Voor de struis-eieren ontvangt hij een kwartje. Hij slaakt de verzuchting ,kou hij het gevangen wild maar in Holland verkoopen, waar het duur is". Maar ook daar nog kan hij er een cent mee verdie nen, en dat is hem hoogst welkom, want „voor schotten in geld ontvangen wjj niet." Hij heeft 30 peso’s in de maand krediet en kan daarvoor halen, wat hij verkiest. 17 paarden, 2 melkkoeien, 2 kalveren, 1 vaars heeft hij in gebruikpaardrijden valt daar mee, maar niet alle paarden willen trekken. Voor sloot en gracht blijven de dieren niet staan, zoodat de melkkoeien soms verre moeten gezocht worden. Met karren, met 8 of 9 paarden bespannnen, rijdt men door de rivieren. De huizen zijn van zoden, maar niet minder dan vele huizen in Nederland. Hij heeft er twee te zijner beschikking, één als woning en één als bergplaats. 163 Hectaren land heeft hij op krediet. Bij een goeden oogst zal het wel gaan, maar wordt die zoo Oscar Carré heeft te Rotterdam een zijner beste springpaarden verloren. In den stal is het door een ander paard zoodanig geslagen, dat een voorpoot is gebroken. Het dier is, daar het onherstelbaar was, aan een slachter verkocht moeten worden en naar het abattoir vervoerd. De heer Carré verklaarde, dat het paard voor hem een waarde had van 5000. De uitslag van de eind-examens der hoogere bur- gerschoolen met 5-jarigen cursus, is voor het geheele land als volgt: geëxamineerd werden 333 candidaten, waarvan 294 slaagden en 39 bet diploma niet ont vingen. Het Haart. Dagbl. ontvangt van ofiicieele zijde omtrent het spoorwegongeluk, dat nabij Zandvoort is voorgevallen, de volgende mededeeling: De trein moet daar ter plaatse, sins de lijn is overgegaan aan de Holt. Spoorw. Mpij. rijden in 11 minuten, terwijl dit vroeger 14 minuten was. De rails zyn niet zoo zwaar als van de hoofdlijnen Rot terdam Amsterdam en de biels of dwarsliggers zijn ook van mindere hoedanigheid. Het zand is niet zoo goed als het zand dat ge bruikt wordt op de andere lijnen en toen de machi nist kwam aanrijden zag hij op de rails voor zich een klein bochtje; daarom wilde hij remmen om te voorkomen, dat de veeren door die bocht braken, doch vruchteloos. De locomotief ging even links en sloeg toon rechts van den weg af. De achterkomende bagagewagen stiet een stuk van de locomotief af juist op de plaats waar de stoker stond die daardoor doodelyk werd getroffen. 24) Het fraaie zomerweder hield degenen, die niet door hunnen plicht gedwongen of ter wille van hun ge noegen te Parijs waren, nog steeds uit de hoofdstad verwijderd. Stilte en verlatenheid bleven in het hotel van de Beaurands heerschenmet uitzondering van eenige nederige vrienden, van dezulken die zich door nooddwang of dankbaarheid aan het lot der voor nameren gebonden voelen, ontving mevrouw Montolar weinig bezoek. Estelle ontving niemand. Hare verwondering was dan ook groot, toen men haar op zekeren dag kwam zeggen, dat mevrouw De Folrey naar haar vroeg. De eerste opwelling van de jonge vrouw was ge weest belet te geven. Zij veranderde echter snel van gedachte, zij was nieuwsgierig te weten, wat mevrouw De Polrey haar te zeggen hadhet zou misschien belangwekkend zjjn. Begeleid door hare twee dochters, trad Mevr. Polrey het salon binnen. Lieve kind, zeide zij, nadat de onvermijdelijke GOUDA, 22 Augustus 1890. Heden morgen is uit de Turfsingelgraoht opge haald het lyk van J. N., die zoo men vermoedt, een schipper heeft willen wekken, welke hij moest jagen, en daartoe achter oen hek is willen heengaan, doch daaraf is gevallen, zonder dat dit bespeurd is geworden. hebben aangeduid. Even spoedig als zij was ontstaan, schudde Estelle echter die gedachte van zich af, en de droefheid, die haar dreigde te overmeesteren, maakte plaats voor eene ietwat minachtende fierheid. Weest gelukkig, lievo vriendinnen I zeide zü het geluk is niet aan vaste regelen gebondenieder regelt het zijne naar zijnen smaakik hoop, dat gij het uwe zult vinden en behouden. Op elk der lieve gezichtjes verscheen als op com mando een glimlach; iedere mond uifte een paar onbeduidende, maar toepasselijke woorden, en de twee paar oogen richtten zich op mama, die nog wel iets zou te zeggen hebben. De huwelijken zullen den negen-en-twintigsten plaats hebben, zeide mevrouw De Polrey min of meer onrustig; het is wel jammer, dat uw rouw u zal verhinderen er bij tegenwoordig te zjjn, maar mis schien zoudt gij toch in de kerk kunnen komen? Hemel, dacht Estelle, wat is zij bevreesd, dat ik de uitnoodiging zal aannemen I Zij verdiende, dat ik ja zeide. -Ik zal niet kunnen, zeide zijmevrouw Mont- clar is ongesteldden 29sten, dat is over acht dagen, meen ik? Ik geloof niet, dat zij reeds zoo spoedig de vermoeienis van zulk eene plechtigheid zou kun nen verdragen, en ik ga nooit zonder haar uit. Gij hebt volkomen gelijk, zeide mevrouw De Polrey, zichtbaar verlichthoezeer het ons spijt, wij kunnen het niet anders dan billijken. Zij stond op om te vertrekken. Eensklaps zeide

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1