Het Kamp "baj Laren Buitenlandse!) Overzicht. n. o. slecht als 't vorig jaar, dan worden zq licht ongelukkig. Zsaitijd is in de maand Augustus. Uit Pyrmont schrift men aan de N. Roti. CL: De alhier vertoevende Nederlandsohe kinderen had den op den veijaardag onzer Koningin aan Hr. Ms. vader den Vorst van Waldeck-Pyrmont, een keurigen oranjestrik met de letter E er in gewerkt aangeboden. Blikbaar door deze hulde getroffen, Het de Vorst eenige dagen geleden namens zijne dochter, prinses Elisabeth, alle Nederlandsche kinderen te Pyrmont in den leeftijd van 1018 jaar uitnoodigfcn op een feestje op het vorstelijk slot, waar hun een recht ge noeglijk onthaal wachtte. Na eerst een prachtigen ruiker, versierd met de kleuren vatf^ederland en Waldeck, aan de schoone jeugdige prinses te hebben aangeboden, mochten allen zich onder toezicht der prinses zelve naar hartelust te goed doen aan verschillende verfrisschingen, terwyl de Vorst hen daarna persoonlijk rondleidde door den slottuin met de zoo merkwaardige, eeuwenoude linde, en vorder, zoowel als de lieve prinses Elisabeth, zich voort durend op de minzaamste en vriendelijkste wyze met de kinderen onderhield. Nadat de jongens hunne vaardigheid in het springen enz. hadden vor- toond, werd er eene tombola gehouden, waarbij elk kind souvenirs ontving, en na 2*/g uur zeer prettig te hebben doorgebracht, keerden allen in de vroolijk- ste stemming en recht voldaan naar hunne ouders terug, terwijl de herinnering aan dit aangename feestje wel nooit door hen zal worden veigeten. Woensdag middag had te Haarlem de eerste alge- meene vergadering plaats van de algemeene Neder landsche wereldtaalvereeniging Bali/ mekom valüdi. De eere-voorzitter, dr. T. C. Winkler, riep den aanwezigen het welkom toe, waarna de algemeene voorzitter, de heer E. F. L. Haastert, het woord nam, die de ontwikkeling van het Volapük hier te lande in horinnering bracht. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de Vereeniging 250 leden telt en 8 maandon bestaat. Professor Schleyer is eerelid. Hij steunt de Vereeni ging. Het blad #Nogan Volapük" werd voor bonds blad aangeraden. Het zal te Antwerpen en te Haar lem verschijnen. Van vele buitenlandsche vereenigingen waren ge luk wenschen ontvangen. De rekening sluit met een nadeelig saldo van 53.26. De statuten en de amendementen daarop, werden gesteld in handen van eene commissie, bestaande uit de ffcifs" der provincie en den *cifel.' Tot bestuurders werden benoemd bij acclamatie de heeren E. F. L. Haastert te Rotterdam, dr. H. v. d. Stadt te Arnhem, J. A. Adriaanse te 's Heererhoek en A. Eising te Assen. Eere-voorzitter dr. T. C. Winkler te Haarlem. Do heer Van Vlijmen sprak daarop over de mid delen tot /erbreiding van het Volapük. Daartoe was noodig een eigen orgaan, plaatsing van artikelen in locale bladen, het oprichten van leercursussen en clubs, het houden van voordrachten en openbare besprekingen het dragen van insignes, uitschrijving van wedstrijden en prijsvragen, het afnemen van examens en eene adressenbeweging. Als plaats der volgende algemeene vergadering werd Arnhem aangewezen. Te Concord, in Massachussets, is onlangs een zekere James Meivin overleden, wiens ziekte een zeer eige naardige was. Twaalf jaren lang heeft deze man op zijn bed gelegen, zonder in staat te ign een enkel lichaams deel te kunnen verroeren. Volgens de geneesheeren was tengevolge van rheumatiek, die hjj als soldaat in den burgeroorlog had opgedaan, elk gewricht als versteend, nl. zoodanig vorgroeid, dat de beenderen, die er door aan elkander werden bevestigd, aan elkaar werden bevestigd, aan elkaar zijn vastgegroeid. Van de kruin van zjjn hoofd tot do zolen van zjjn voeten kon hjj geen gewricht bewegen. Zelfs de beenderen van zijn hals en van zijn ruggegraat zijn zoo vast aan elkander gegroeid, dat ze op staven jjzer gelij ken. De ribben zjju aan elkander gegroeid en do borst vormt als 't ware een doos van been. De beide heupen zjjn verdraaid, en de onderbeenen zijn links uitgegroeid. Het linkerbeen ligt onder het rechter, en de linkerhiel is zoo vast tegen de rechter heup gedrukt, dat men alleen met de grootste krachts inspanning or zooveel ruimte tusschen kan maken, om er een dunnen doek in te schuiven. De bovenarmen zijn dicht tegen het lijf gedrukt, terw|jl de onder armen op den buik rusten, met de vingers naar benoden. De spieren van het gezicht en van den hals zijn beweegbaar. Drie jaar geleden werd do man blind. Hij leefde van eeu pensioen van 100 dollar per maand, dat hem door de Regeering is toegestaan, en werd tot aan z|jn dood getrouw opge past door zijn vrouw, die hem in al die 12 jaar geen uur heeft verlaten. Voor het examen als apothekersbediende te Kam pen hadden zich aangemeld 31 heeren en 29 dames, waarvan resp. 12 en 15 slaagden. Slechts zeer weinige candidaten toonden zich mot eenigen ernst op de kennis van het Latijn te hebben toegelegd. In dit opzicht behaalden de vrouwelijke candidaten de hoogste punten. De meesten waren evenwel in staat de bedoeling van de hun voorge legde Lat|jnsche recepten te vatten, doch b|j eenigen was zelfs dit niet het geval. Vergeleken bij vroeger, was hier aanmerkelijke teruggang te be-<> speuren. Trouwens, daar de kennis van het Latijn niet meer van de apothekers gevorderd wordt niettegenstaande dio kennis voor hen zeer nuttig, ja, in sommige gevallen onontbeérlijk is, is het vrij natuurlijk, dat men meent dat de adsistent van den apotheker a fortiori geen kennis van het Latijn be hoeft te bezitten. Wij betreuren dien toestand te meer, omdat die iloor de commissie voor de herzie ning van de tweede uitgaaf der Nederlandsche Phar- macopee als het ware gesanctioneerd is, zegt het verslag der commissie. De kennis van geneesmiddelen liet b|j vele can didaten te wenschen over; van 19 kon die zeer onvoldoende, en bij 2 van dozen geheel ontbrokonde genoemd worden. Waar het onderzoek daarnaar slecht uitviel, was ook de bekendheid met de syno- nymen, waaronder de geneesmiddelen voorkomen, on voldoende en gebrekkig. Met het vroegere medicinaal gewicht en het Ne- derlandsch stelsel van maten en gewichten waren ettelijken goed, de meeaten vrij wel bekend. Bij het gereedmaken van recepten slaagden 34 candidaten goed of voldoende, enkelen bijzonder goed. Van 5 candidaten kon gezegd worden, dat zij in het gereedmaken van recepten volstrekt onbedreven wa ren. B|j dezen en bij de overigen, die in dit gewichtig onderdeel van het examen te licht werden bevonden bleek het bij onderzoek dat de meesten veel te korten t|jd en niet zelden zonder den vereischten ernst, zich op de reoeptuur hadden toegelegd. Velen gevoelden dit zeiven al spoedig en trokken zich van het examen terug. Het was daarbij duidelijk, dat sommige can didaten het ondergaan van het examen als eene soort van proefneming beschouwden. In het Glazen Paleis te Londen is thans de derde nationale coöperatieve tentoonstelling geopend. Zij bestaat uit drie afdeelingen. De oerste omvat de productieve coöperatieve vereenigingen, die de werk lieden een aandeel in de winsten en in het bestuur even, de tweede omvat de in dustrie in de huizen er werklieden en de 3e is eene eenvoudige bloemen tentoonstelling. Er is zeer veel bezienswaardigs te zien. Naast de tentoonstelling worden ook voor drachten over coöperatie gehouden. De laatste mededeeling van het Ministerie aan het Engelsche Lagerhuis was, dat bij het begin der vol- gende zitting zal worden voorgesteld het adres van antwoord op de troonrede in eenige woorden van dankbetuiging te doen bestaan. Daardoor worden amendementen onmogelijk on de vele redovoeringen der obstructionisten moeten achterwege blijven. Tot welke middelen men al ntet de toevlucht moet nemen om de constitutioneele machine aan den gang te houden I President Carnot keerde van zijn bezoek aan La Roebelle te Parjjs terug. Over de ontvangst, welke hem bjj dit uitstapje te beurt viel, kan de heer Carnot ook nu tevreden zijn. Het voornemen was aan de reis van den president een eenigszins privaat karakter te geven, daar deze alleen de inwijding van de haven van La Roebelle gold, maar dit bleek spoedig onmogelijk. Te Poitiers en in de andere plaatsen, welke de heer Carnot op zjjn reis moest aandoen, waren de stations mot vlaggen en groen versierd en overal was een talrijke volksmenigte aan het station, welke den president met groote geestdrift verwelkomde. Ook te La Rochelle werd de heer Carnot zeer goed ontvangen. De inwijding der haven te La Pallice en het bezoeken van verschillende inrich tingen ging gepaard met de gewone feestelijkheden en ook werd natuurlqk oen feestmaal gehouden waarbjj president Carnot hel woord voerde. In z|jn toespraak wees de heer Carnot vooral op de vrede lievende verschijnselen in Frankr|jks binnenlandschen toestand, waaruit blijkt dat de partijstrijd steeds vor- mindert en de eendraoht onder de Pranschen steeds meer bevestigd wordt. Of deze optimistische opvatting van den heer Carnot bevestigd wordt, zal de aanstaande Karaer- zittipg, waarin gewichtige ontwerpen behandeld moeten worden, leeren. In de drie maanden, ge durende welke de Pransche Kamer nog dit jaar zal b|jeen zijn, moet nog zooveel afgedaan worden, dat samenwerking, althans van de republikeinsohe groe pen dringend noodig is. Tot dusver is daarvan nog niet veel te bespeuren. Nu reeds hebben eenige republikeinsohe afgevaar digden zich verbonden hun best te doen, dat de heer Floquet niet weer als voorzitter wordt herkozen. de oudste der jonge dames Gij komt toch mijn uitzet bekijken, is het niet, Estelle? Het zal Maandag en Dinsdag uitgestald wordenhet is wel niet zoo rijk als het uwe was, maar toch de moeite waard. Ja, zeide de moeder tamelijk knorrig, gij zoudt op een ochtend kunnen komen of tegen half twee, dan zult gij ons zeker alleen vinden. Mevrouw De Beaurand glimlachte; deze kinder achtige onbeleefdheid, die haar twee maanden geleden diep zou gegriefd hebben, leek haar nu koddig toe. Maak u niet ongerust, antwoordde zij, ik zal komen op het uur, waarop ik zeker weet geen mensch bij u aan te treffenzoo lang is het nog niet gele den, dat ik nw huis verliet, of ik ken nog uwe ge woonten. Het is wegens nw rouw, begrijpt gij, hernam de jongste, die van schaamte gebloosd had bij de woorden harer moeder. Het was een goed meisje, nog te weinig aan de wereld gewend om uitsluitend aan zichzelve te denken. Ik begrijp u, lieve, antwoordde mevrouw De Beaurand, terwijl zij minzaam de hand op haren schouder legdeen ik dank u. Ik ben u ook zeer verplicht voor uw bezoek, waarde mevrouwwees zoo goed mijne groeten aan den heer De Polrey over te brengen. Toen de drie dames in haar rijtuig waren gezeten, beknorde de moeder hare domme dochter, die zulk eene groote fout had begaan. Künt gij u niet de opschudding voorstellen, die zij teweeg zou brengen, als zij tegen vjjf uur kwam, juist te midden van alle menschen, zeide zij, hare boetprediking eindigende. Zij mag toch wel eens zien, wat men ons heeft gegeven, zeide het oudste meisje pruilend. Alles wel beschouwd, was haar uitzet niet zoo heel veel mooier dan het onze, hoe rijk zij ook is. Zij heeft zeer goed geantwoord, viel Odette levendig in, en zij heeft veel hart getoond. Wanneer ik getrouwd ben, ga ik haar eens opzoeken. Dat zult gij niet doen bromde de oudste zuster. Als mijn man het m|j niet verbiedt, zult g|j zien, dat ik haar opzoek, hernam de kleine weer barstig. tin als hij zoo laf is om het mij te ver bieden, dan zou ik hem niet meer beminnen. Estelle is altijd zeer goed voor mij geweest toen wij in het klooster waren, en ik houd veel van haar. Ik zal nooit gelooren, dat zjj in staat is eene sloebte daad te verrichten. Nu is het genoeg, zeide mevrouw De Polrey kalm. Maak u niet boos, kinderen, want dan krijgt gij zoo'n kleur en w|j hebben nog eene menigte bezoeken vóór het middagmaal af te leggen. Na met mevrouw Montclar overlegd te hebben, of het al dan niet geraden was de gedwongen uit- noodiging van mevrouw De Polrey aan te nemen, besloot Estelle er gevolg aan te geven. Dientenge volge betrad zij den volgenden Dinsdag tegen elf uren, voor het eerst sedert haar huwelijk, den drempel van de woning, die gedurende een tiental jaren de hare was geweest, of althans daarvoor was doorgegaan. Zij was zeer aangedaan toen zjj dit huis wederzag, ook thans voor een huwelijksfeest versierd, evenals voor het haresloebts weinige maanden geleden had zij zelve van de eene tafel naar de anderen geloopen om voorzichtig met de toppen harer vingers de uit gestalde kanten en zijden stoffen aan te raken, zooals thans hare voormalige vriendinnen deden. Met welk eene kinderlijke vreugde had zij even over de plooien van haar bruidskleed gestreken, verrukt dat net zoo moof wasZij herinnerde zich nog, hoe zij den laataten avond, toen zij alleen was in do kamer, die zij niet weder zou betreden, voor den spiegel deju- weelen om haar hals had gedaan, die zij van hare moeder had geërfd. qp De herinnering aan dat gelukkige oogenblik, het laatste van hare vrijheid als jong meisje, deed tranen in hare oogen opwellen. Estelle, fluisterde eensklaps aan haar oor eene bijna kinderljjke stemals ik getrouwd ben, zal ik u komen opzoeken ik mag immers, niet waar Mevrouw De Beaurand wendde ziëh haastig om en zag de oogen van Odette vol liefde op haar ge vestigd, Odette, voor wie zjj in het klooster steeds een //moedertje" was geweest. Gij P zeide zij, vroolijk verrast. Heb je m|j dan nog altijd lief? (Wordt vervolgd). Daar Flotjuet hun te radicaal is, willen zjj liever den vice-preoident, den heer Casimir Périer, tot voor zitter kiezen. De heer Floquet heeft zich altijd als een uitstekend voorzitter doen kennen, en daarom zal dit verzet wol niet veel baten, maar toch zijn dergelijke versch|jnsolen nu juist geen bewijzen van de herstellende eendracht onder de republikeinsohe groepen. De directeuren der departementen voor financiën en buitenlandsche zaken van don Congo-stant, de heeren Van Eetvelde en Janssen, hebben een rapport gezonden aan koning Leopold betreffende den finan- oieeleu toestand vau den staat. Bljjkens dit rapport zjjn de bestaande en voorgestelde belastingen nog niet voldoende om een vierde gedeelte der steeds toenemende uitgaven te bestrijden, zoodat, om hot evenwicht tusschen de uitgaven en inkomsten to her stellen, het heffen van invoerrechten onmisbaar is. Sedert 1886 zjjn de invoerrechten de voornaamste bron van inkomsten voor den Gongo-staat. Deze rechten zjjn onlangs verhoogd, maar het is onmoge lijk zo zoo hoog te stellen, dat daardoor in alle uit gaven kan voorzien worden. Daarom stellen de be stuurders den koning voor een vrij hooge belasting te heffen van alcoholische dranken en voorts eenige directe belastingen in te voeren. Het patent voor den verkoop van sterken drank zal voortaan 1000 tot 20,000 frs. kosten, al naar de hoeveelheid, welko de verschillende handelshuizen van de hand zetten. De directe belastingen, welke de directeuren voor stellen in te voeren, hebben tot grondslag de opper vlakte der gebouwen, het aantal beambten en werk lieden en het aantal booten en sohepen. Naar aanleiding van deze gegevens, zal van do verschil lende handelsinrichtingen een belasting gevergd worden, natuurlijk berekend naar het aantal ge bouwen, werklieden of schepen dat elk handelshuis bezit. Toch is de opbrengst van deze belasting nog niet voldoendo. Ondanks het jahrljjkscho voorschot van 2,000,000 francs, hetwelk de Congo-Staat voortaan van den Belgischen staat zal ontvangen ondanks de jaarlijksche subsidie, door koning Leopold uit eigen middelen gegeven en ondanks de opbrengst der nieuwe belastingen, welke vermoedelijk de helft der koninklijke subsidie zal bedragen, is de Congo- staat nog niet b|j machte de uitgaven te bestrijden, welke door de besluiten der anti-slavenhaudel-con- ferentie zeer verzwaard zjjn. In hetgeen bovendien noodig is aldus besluiten de direotenren hun rapport kan op geen andere wjjzo voorzien worden dan door de invoerrechten, welke bij de Brusselsche conferentie ter sprake zijn gebracht. magen roepen om eten, dat hun dan ook verstrekt wordt in den vorm van een kwart kommies. door In sommige dagbladen heeft men het een en ander kunnen lezen over het leven in het kamp, maar een overzicht over het geheel, heb ik nog niet onder de oogen gekregen. Hot is daarom dan ook dat ik do lezers van deze Courant uitnoodig in gedachte tien dagen met mjj naar het kamp te gaan. Maandagmiddag omstreeks half eeu stappen wij te Amsterdam in de stoomtram, die bjj het Rijnspoor station wacht. Het is een heele vracht voor het ijzeren ros, zoo veertig jongelui in bun militaircostuum met ransel, geweer en schopook de bagagewagen heeft menig koffertje en kistje te torson. De pseudo- militairen hobben echter de taak van hét arme beest zooveel mogelijk verlicht door hun haar te laten afknippen. Als zij langs den weg vliegen trachten zij het hijgende paard wat op te vrool|jken door te zingen en te stampen dat het een aard heefl. Bij de aankomst moeten do dapperen zelf eens ondervinden hoe moeiel|jk zij het de locomotief gemaakt hebben. Evenals vroeger b|j brand do spuitgasten op oen lango rij gingen staan en elkander het emmertje met water aangaven, zoo moeten de kampeerenden nu de bagage transporteeren. Ook moeten ze hun eigen huizen bouwen. Het kost dan ook heel wat moeite voor dat er twee compagniestraten gereed zijn. ledore straat telt acht tenten, vier aan iedere zijde. ?o n tent wordt in tweoën verdeeld door een' rand plaggen, waarachter de bossen stroo liggen. Drie ■"wrens worden daarop uitgespreid en iedere man er nog twee toe, waarvan hjj er één kan ge- kussen" °m °P Z'Jn ran8el f0 leïg0n tot hoofa- Er staan in het geheel een vierentwintigtal tenten, waaronder een voor den luitenant, één voor den adjudant, twee waohttenten en! een bureautent. Het is ondertusschen drie uur geworden en onze pmgg Kommies is het brood der soldatenhet heeft den vorm van een schijf en is bovenop bolvormig; de smaak heeft veel overeenkomst met dien van röoge- brood. Zoo'n kwart kommies is een heele eet.Proeft U maar een stukje, het is voor mij toch te veel. Nu moeten wij zoo spoedig mogelijk aardappelen jassen. Als men dat voor 'teerst doet heeft het veel aantrekkelijks, maar later. We zitten allen in een' kring om een tobbe met water, de aardappelen liggen op den grond. De een schrapt ze, de ander schilt ze, oen derde maakt er dobbelsteentjes van, en onder vroolijk gezang zijn de aardappelen spoedig schoon en onze handen vuil. Eiken wit gekrabden moriaanskop gooien wij in de tobbenatuurlqk vliegt or wel eens oen buiten, soms zelfs tegen eens anders hoofd. Voordat we gaan dineeren houden we nog even appèl voor de muziekinstrumenten. Een harmonica, een fluit, een viool en een paar ocoarina's ko men op. Ons middagmaal bestaat uit biefstuk, aardap pelen, bloemkool, van hetzelfde twijfelachtige soort als verleden jaar en jus of liever geel water. Om ons behoorlijk van meubelen te kunnen voorzien gaan we naar „de Gooische Boer», een herberg, de kant van Naarden uit, ongeveer een half uur van 't kamp verwijderd. Onzo terugtocht is recht feestelqkvoorop de viool en daarachter een veertigtal jongelieden met tafels en stoelen; een negentiende eeuwsche terugtocht uit Egypte. Tegen een uur of elf kruipen we "tusschen do dekens. De meeste onzer kunnen dien eersten nacht niet best slapen en het is hun dan ook vrij onverschillig dat het een uur later reveille is, dat wil zeggen te zes uur. Nadat we soep en kommies hobben gebruikt, moeten we jassen. Daar het regent zitten we in een tent aardappelen te schrappen en boonon te doppen. Van middag moeten wij tegen den vijand op rukken, die voorgesteld wordt door eenige véloci- pèdisten. De hoofdtroep heeft het betrekkelijk gemakkelijk maar de manschappen, die vooruitgezonden worden om het terrein te verkennen en de nadering van den vijand aan het leger te berichten, moeten zich zooveel mogelijk in de bosschen verbergen of plat op hun' buik door het zand kruipen. Vroolijk komen wij om zes uur thuis, daar we de overwinning hobben behaald. We eten Roomsche boonon, die in plaats van bruin blauwzwart zjjnzeker om ons aan blauwe boonen te gewennen. Van avond doen wo ieder vijf schoten voor den wedstrijd, maken daarna ons geweer schoon en vinden eindelijk rust op ons stroo. Woensdagochtend worden «e om vijf uur uit het bed geblazen, eten soep, maken de tent in orde en jassen aardappelen zooais iederen morgen. Te elf uur trekken we uit. De vijand, weer vier wielrijdors, heeft Huizen en Blaricum bezet. Dat was een prachtige tocht, we hadden eeu ver rukkelijk gezicht op de Zuiderzee. Tegen half drie kwamen we thuis. Onze groente is spinazie, natuurlijk rtiet zand. Ge lukkig kunnen we het eten, als het ons niet smaakt, nog al makkelijk kwjjt raken, daar er in de buurt van het kamp stoeds liefhebbers zijn, door ons haaien genoemd, die er verder voor zorgen. Wij hebben vandaag nog geschoten en velen hebben, na gekregen verlof, een kijkje buiten het kamp genomen. Den viorontwintigsten Juli hebben we een' bjjzondor aangenamen dag gehad. De heer Henri Tindal onthaalde ons op heerlijk bier, broodjes met vleosch en kaas, en Moskovisch gebak. Dat was voor ons, eenvoudige militairen, een hoele tractatie. We waren dan ook jolig genoeg gestemd. Als het niet was om U eenigszins een denkbeeld van onze opgewektheid te geven, zou ik niet durven vertellen, hoe één van ons de kinder juffrouw van gemelden heer deed schrikken, door voor haar op zijn knieën te vallen en de schoone daarna weer in haar humeur bracht door in plaats van zijn hart een gebakje aan te bieden, en hoe wij om een fraaie groep, gevormd door een dienst meisje en onzen tamboer, in een' kring hand aan hand rondsprongen. Maar dit alles beteekende nog niets bjj het vuur, waarmede onzen gullen gastheer bedankt werd en de kracht, waarmeê wij het „Lang zal die leven" zongen. Over Bussum en Hilversum marcheerden we naar de plaats, van waar we 's oohtends waren uitgerukt en waar we 's avonds te halfzeven weer terugkwamen. Het was heerlijk weder en de tamboer liet ons hooren, dat hjj niet minder vrooljjk was dan wij. Het maakte een' eigenaardigen indruk op mij, zoo militairement door een dqrp te trekken, terwijl ieder naar -buiten loopt of uit het raam hangt om den troep te zien. Dal we dien middag worteltjes aten wist ik niet door het schrappen alleen, maar ook door mijn maag die het mq tusschen de bedrqven door verteld had' Een groot aantal jongens zijn van avond in dé cantine bq elkander. Er worden vele grappen ver teld en vele aardige liedjes gezongen, maar ook veel lawaai gemaakt. Behalve een viool en een trommel doen onze voeten ook nog dienst als muziekinstru menten, wat, naar te denken is, een prachtig effect maakte Om dezen onvergetelijken dag behoorlijk U, eindigen marcheeren w|j naar de vlag en zingen daar «<Wien Neerlandsch bloed". Vrijdag oohtend hebben wij getirailleerd op de liuizer hei. Dat is een vermoeiend werkje. Eerst knielen, dan loopen, dan weer knielen en schieten dan weer vooruit met den looppas, dan liggen en' schieten en zoo kom je half dood bij het doel waar je met een oorverdoovend hoera op den vqand moet instormen. We hadden ieder minstens dertig losse patronen verschoten en moesten de heete hulzen direct na ieder schot in onzen zak steken. De loop van mijn geweer was gloeiend en van binnen erg vuil wat helaas, aanleiding geeft tot een vreeselnk go'pomo' en gepoets. -ar Van middag hebben we op do schietbaan ge schoten en velen kregen van avond verlof. Terwijl we 's nachts heerlijk lagen te slapen, werd er plotseling alarm geblazen. Dat was een geschreeuw en gescharrel. Ieder greep naar zijn kieeren, zjjn' ransel, zjjn geweer, zijn patroontaseh, en haastte zich uit de tent te komen. We trokken naar „de Gooische Boer", omdat wij m die buurt hoorden schieten. De adjudant stelde met twee jongelui, die zich in de wachttent bevonden en dien nacht op post moesten staan, den vijand voor. Ze hadden geweren bij zich en schoten met losse patronen. Na het terrein voorzichtig doorzocht te hebben trokken wjj langzaam vooruit. In de verte ont dekten we licht en in de meeuing, dat dat het lantaarntje van den vijand was, vuurden wij er op Maar daar begon de vijand, die achter boomen verborgen lag vlak naast onze troep, hevi» te schieten; zoodat het er in de werkelijkheid leelijk voor ons zou hebben uitgezien. Te kwart voor drieën waren we weer in het kamp terug. r Do helder schitterende sterren, die ons bij het begin van den tocht tegen flonkerden, waren voor een deel onzichtbaar gewordenhet begon reeds te dagen. Den Zaterdag hebben we besteed om onze wonin gen op te knappen. Men vertelde dat er een prijs was uitgeloofd voor de ijverigou, die hun tent het best in orde gebracht en het mooist vereierd hadden Sommigen hadden zich zeer veel moeite getroost' Er werden yersche plaggen gestoken, die men naar de tenten sjouwde en er werd mooi zand uitge graven, dat men op den grond strooidehet gootie rondom iedere tent werd nagezien en zoo noodi» wat verder uitgegraven of vastgestampt. Voor iedere witte woning is een straatjeaan weerszijden waar van enkelen een tuin aanlegden of op een veld van zand met mos zinnen als „Leve do Koning" te voorschijn riepen. Geen strooitje mocht er in of buiten de tent blijven liggen. Vele ouders, zusters, broeders en vrienden kwamen Zondag naar de door de zon gebruinde en geblakerde krijgers en hun kamp kijken. Maar hoeveel eer ze ook met hun tenten in- oogsten van een belooning voor de fraaiste heeft niemand iets gemerkt. Voor de tweede maal ontvingen wij soldij, de soldaten dertig, de korporaals vijfendertig en de sergeants veertig centen in drie dagen. Nadat het alarmsignaal ons in allerijl in het ge lid had doen plaats nemen, defiieeren we voor den luitenant. Daarna had er uitreiking plaats van aanwezige en niet aanwezige prijzen, door het schieten behaald waarbq do rector van het Amsterdamsoh Gymnasium een aanspraak hield. 's Avonds was er bal champêtre op een a giorno verlicht terrein en toen te half tien de meeste be zoekers vertrokken waren, gingen we naar Laren- berg, waar éen der sergeants ons liet schudden van bet lachen door zijn aardige voordrachten Eenige jongelui bleven onze gasten voor dien nacht. Nu, dat ging gemakkelijk, daar er in iedere tent plaats is voor zestien soldaten en wij er slecht, met ons vijven sliepen. Maandag middag hebben we met scherpe patronen geschoten en s avonds zijn wij om een uur of zeven naar Bussum getrokken om te tirailleeron. Nadat we even bij „De Gooische boer" gerust hadden keerden we te elf uur naar het kamp terug. Den volgenden dag hobben wij getirailleerd op de Huizer hei en daarna heeft een deel dor militai ren afstanden geschat, een ander doel verbanden leeren leggen. Na ons diner hebben we het ameublement weer aan den eigenaar teruggebracht.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2