w sen I I i BINNENLAND. N? 4307. Nieuws- en FEUILLETON. VIT 3en73\ SINGER Een raadselachtige Geschiedenis. I B Dinsdag Augustus. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. SNEL. De intending van advertentlên kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. I 7 en I I Ml JZ.y K: 62. I. 3LID. die ihta DONK en IEE No 3. I ioor het zen, I80U en ijk. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelgks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschijnt. ar- dit, “r kan id ea v DRAAT; 02 BOER EÜVEL en qor »y’s 'ere ■York) een dut left, arpt (Uit het Franech.) xsx. I, Gouda. ADVERTENTIEN worden geplaatst van I5 regel» h 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. goudschecoïïrant. van de eene of andere gebeurtenis Zij zag hem oplettend aan en sloeg toen de oogen neder, geheel in hare gedachten verzonken. Gij hebt gelijk, zeide zij, na eenigen tijd ge zwegen te hebben. Ik zal u in lijne kamer brengen. XX. De toestand van den stationsopzichter van den Hollandschen Spoorweg, wien in de afgeloopen week het bekende ongevgl overkwam, is naar omstandig* heden redelijk wel. rouda bjj P. ei weg en bjj LD, Gouwe GOUDA, 25 Augustus 1890. Een takjjk publiek woonde gisterenavond het concert in den tuin der Sociëteit «Ons Genoegen" by, dat gegeven werd door het stafmuziekcorps van het 4e Regiment Infanterie, onder directie van den heer G. Msnn. Wij zijn het bestuur der sociëteit dankbaar voor het ons telkens geschonken genot. Wat wij gisterenavond hoorden, deed niet onder voor het laatste concert van den beer Van der Linden, dat de vorige week plaats had. Naar onzen smaak en wij meenen hierin een groot deel van het publiek op onze zijde te hebben was het programma van gisteren oordeelkundiger gekozen. Van de door de Ned. Rhjjnspoorweg aangeboden gelegenheid om des Zondags voor ^verminderd tarief van Gouda naar den Haag te kunnen reizen, maakten gisteren 239 personen gebruik. Van de goedkoope gelegenheid om voor f 1.04 naar Amsterdam te gaan om de Tentoonstelling te kun nen bezoeken, maakten 60 handwerkslieden gebrnik. Aan het nieuwe programma voor de rijks hoogere burgerschool alhier ontleenen wij de volgende mede- deelingen over het schooljaar 18891890. Bij de opening der lessen, die na afloop van het onderzoek der nieuw ingeschrevenen en van de her examens plaats had op Dinsdag 3 September 1889, telde de school in het geheel 64 leerlingen, waar van 56 voor het volledig onderwijs. Zij waren over de klassen verdeeld als volgt: le klasse 20 waarvan één enkele lessen volgde, 2e klasse 15, 3e klasse 12, waarbij twee die slechts enkele lessen bewoonden, 4e klasse 10, waaronderdrie voor enkele lessen waren ingeschreven; 5e klasse 7, waarvan twee voor enkele lessen. In den loop van het jaar ver lieten negen leerlingen de school, of wegens verande ring in hunne bestemming of wegens vertrek naar elders. Nieuwe leerlingen werden gedurende dezen cursus ten getale van twee opgenomen, zoodat, de inrichting bezocht werd door 66 leerlingen, waar onder 3 meisjes. By de sluiting der lessen waren dus nog 57 leerlingen aanwezig, 16 in de le, 15 in de 2e, II in de 3e, 10 in de 4e en 5 in de 5e klasse. Na afloop van het openbaar examen, gehouden op 11 en 12 Juli zijn in verband met de aanteeke- ningen der leeraren gedurende het geheele school jaar tot het volledig onderwijs der 5e klasse onvoor waardelijk bevorderd 3 leerlingen, voorwaardelijk 14 leerlingen voor enkele lessen werden voor de door hen gevolgde vakken tot de Se kl. toego- laten. Twee leerlingen voor het volledig onderwijs zjjn niet bevorderd. Uit de 3e klasse werden tot het volledig onder wijs der 4e onvoorwaardelijk toegelaten 5, voor- waardeljjk 2 leerlingen. Niet bevorderd 1. Nog werd voor partieel onderwijs aan één leerling on voorwaardelijk, aan 2 vporwaavdeljjk toageetaan de door hen gevolgde lessen verder bij te wonen in de 4e klasse. Onvoorwaardelijk werden uit de 2e tot de 3e klasse bevorderd 8, voorwaardelijk 3 niet bevorderd 4. Tien leerlingen der le-klasse werden tot het vol ledig onderwijs der 2e klasse onvoorwaardelijk be vorderd, voorwaardelijk de 6 andere, indien zij namelijk bij het begin van den nieuwen cursus een goed herexamen in één of twee vakken afleggen. Aan het eindexamen der H. B. in Zuid-Holland namen de vijf leerlingen voor het volledig onderwijs der 5e klasse deel; zij zijn allen geslaagd. In het personeel der leeraren kwam dit jaar geene veranderingde vacature voor Wis- en Werk tuigkunde werd niet vóór lo Januari 1890 vervuld door de benoeming van Dr. H. A. W. Speekman. en haar een onderhoud te vragen. Zij was zeer verrast over dien stap, die haar wel wat ontroerdezij antwoordde evenwel door dag en uur te bepalen, waarop zij wist dat hare,tante ge durende langen tijd met haren zaakwaarnemer zou bezig zijn. Haar hart klopte toen zij beneden naar het salon ging, waar zij den jongen man drie maanden geleden ontvangen haddie dag had een zoo gewichtigen omkeer in haar leven gebracht, dat zij er niet aan kon denken zonder van vreugde te trillen. Van die ontroering kon men echter niets op haar gelaat be speuren, of het tnoest een lichte blos zijn op hare wangen en eene glinstering harer oogen, toen bjj haar tegemoet trad en de hand toestak. Hebt gij iets ontdekt F vroeg zjj. Neenmaar mijne moeder heeft mij geragd, dat mijn plicht mjj gebood in alle richtingen te zoeken. Uwe moeder? viel Estelle hem in de rede. Heeft uwe moeder de goedheid gehad Mjjne moeder acht u, mevrouw, en heeft u lief, zooals ieder rechtschapen mensch zal doen, die uw ongeluk kent. Estelle sloeg de oogen neder. Wat een verzach tende balsem lag er in die woorden voor haar gefol terd hart. Wat ik noodig heb, zeide hij, en ik durf het u ternauwernood vragen, is do toestemming om na te zien, of wij in de papieren ran Raymond, in brie- ven uit zijne jeugd, niet het spoor kunnen vinden Mevrouw De Beaurand opende de deur van het hooge, sombere vertrek, waar Raymond den dood had gezocht en gevonden. Alles was daar gebleven zooals het toen was geweest; de meubels van gewreven eiken hout blonken zonder een greintje stof; de waskaarsen stonden op de kandelaarsop het bureau waken allo snuisterijen op hare gewone plaats. Benoist gevoelde zich beklemd, toen hij den drempel van deze kamer der droefenis overschreed. Hij volgde Estelle, die eenige schreden naar den schoorsteen had gedaan daar stond zij stil, de oogen op eene plank in de vloer gevestigd, die bljjkbaar afgeschrapt was. Daar heb ik mijne japon bevlekt, zeide zjj op zachten toon. Dat bloed schijnt mijn gansche leven op mij te moeten kleven, en God weet, dat ik gaarne al het mijne zou hebben gegeven Zij eindigde den volzin niet, maar verborg hare ontroering en ging naar eene kast die zjj opende met een sleutel van den ring, dien zjj bjj zich droegzjj nam er twee of drie andere sleutels uit en gaf ze aan Benoist. Doe nw plicht, mijnheer, zeide zij. Ja dit Naar het W. v. W. van goede zijde verneemt, hebben ook, in zake de vaartverbetering van Utrecht op Leiden, Gedeputeerde Staten van Utrecht en Zuid-Holland, het advies gevraagd van de vorseni- ging van steen- en panfabrikanteu voor Woer den en Omstreken, ter beantwoording van de vraag of de te verwachten voordeelen van dit werk zullen opwegen tegen de te maken onkosten. In eene dezer dagen gehouden vergadering is aan het Bestuur dier vereeniging opgedragen deze vraag zoo uitgobreid mogelijk te beantwoorden. 26) Kortom, mijn jongen, het deert mij weinig of men de vrouw die gjj huwen zult heeft belasterd, als jij maar aan de meuschen kunt bewijzen dat bet niet waar is. Daarom zeg ik on herhaal ikzoek en vind. Gij spreekt als de wijsheid >n persoon, moeder, en ik dank u, zeide Theodore, eerbiedig de oude, gerimpelde kleine hand kussende, die de breinaalden weder had opgevat en de verloren minuten vlug in haalde «Ik ga dadelijk agn het werk.” Eenige dagen later kwam Benoist andermaal bjj de Beanrands. Mevrouw Montolar had weder een vleugje van beterschap enontving hem met vreugde. De arme vrouw ging snel den dood tegemoet, maar zjj had er maar half besef van. Zij nooffigde hem dringend uit tajcomon dineeren. Hij nam het aan, hopende zoodoende gemakkolijkor een afzonderlijk gesprek met mevrouw De Beaurand te kunnen hebben; zijne verwachting werd echter teleurgesteld. Hij besloot nu aan Estelle te schrijven Naar aan de N. R. C. wordt gemeld, zou met de winterdienstregeling ook de avondsneltrein van 8.57 uit Arnkem naar Utrecht, in verbinding met Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, bljjven loopen. Te Zaandjjk liet iemand een portemonnaie met 50 uit een venster op straat vallen. Niettegen staande de vinder door een der buren was gezien en door den verliezer om teruggave was aangesproken, gelukte het eerst aan de politie om het verlorene op zolder terug te vinden, verborgen in een ouden klomp. Het mooiste van de zaak was echter, dat de per soon, dio de portemonaie gevonden had, zoo brutaal was zich later in persoon aan de deur van deu ver liezer aan te melden, met de vraag «of er voor den eerljjken vinder niet een kleinigheid overschoot." Zaterdagavond te ongeveer 6 uren werd te Arnhem door eenige liefhebbers der zwemkunst een zwem tocht ondernomen, die werkelijk een van de «lange baan" mag worden geheeten. Een vijftal leden der Arnhemsche zwemolub, vergezeld door eene roei-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1