Bultenlandscö Overzicht. aMsari Ann de paaaagiers in de treinen, die Hoo- geveen passeeren, wordt een fraaie rooa aangeboden, die ran een lintje is voorzien, bevattende het adres van de firma. Een zeer merkwaardige operatie is Zaterdag jl. in een der Berlqnsche ziekenhuizen verricht door de geneesheeren De Buyter en Schlange. Voor [twee jaren werd de letterkundige dr. F. Otto wegens een abces in den darm vijfmalen ge opereerd. De patiënt werd toen tijdelijk van zijn lijden bevrijd, maar onlangs vertoonde zich aan het bovenscheonbeen weer een knobbel. Dr. Otto liet zich toen voor de zesde maal opereeren en toeu vonden de geneesheeren een hard voorwerp, dat bq onderzoek een zeer dikke vischgraat bleek te zijn, die reeds voor twee jaren den dikken darm had doorboord en ook de oorzaak was geweest der eerste ziekte, waaraan dr. Otto leed. Volgens het oordeel der geneesheeren zal de patiënt nu geheel herstellen. De vischgraat, die het geheele lichaam van boven naar beneden doorwandelde, zal als merkwaardigheid in het ziekenhuis bewaard blijven. Over den omvang van de Indische en Australische overlandpost gedurende het vorige jaar, wordt het volgende bericht. Er werden verzonden 44,369 briof- zakken, waarvan afgezonden nit Engeland 33,396 stnks, uit Frankrijk 3314, uit Duitschland 966, uit Oos tenrijk 375, uit Nederland 543, uit Italië zelf 5503 stuks. Van de uit Indic en Australië te Brindisi aangekomen brievenmalen waren 11.991 zakken voor Engeland bestemd, 1173 voor Frankrijk, 564 voor Duitschland, 539 voor Oostenrijk, 348 voor Nederland, 388 voor Zwitserland en 1803 zak voor Italië. De verzending der brievenmalen geschiedt, op Italiaansch grondgebied, indien mogelijk, met de gewone snel treinen, wordt echter de aansluiting aan znlk een trein niet bereikt, zoodat de brievenmalen op eenig station eenige uren moeten blijven liggen, dan worden voor rekening der Italiaansche poetadministratie buitenge wone exprestreinen gebruikt. In het geheel werden het vorig jaar 304 exprestreinen gebezigd over de trajecten TurijnPiacenza, PiacenzaAlessandria, Piacenza-Modane, PiacenzaBrendisi enz. Op te merken valt dat de Engelsche en Italiaansche post- administratiën eene overeenkomst gesloten hebben, dat van 1 Januari 1890 af, de verzending der Indi sche overlandpost over den geheelen afstand van Hondane tot Brindisi en omgekeerd uitsluiteQd door middel van exprestreinen zal geschieden, de verbin ding tusschen de gewone sneltreinen door gebrnik van exprestreinen echter uitgesloten blijft. In het algemeen, geeft de Italiaansche poet-administratie zich zeer veel moeite, het vervoer der Indische post door Italië zooveel mogelijk te versnellen, om de dreigende concurrentie der lijn naar Saloniki zooveel doenlijk te ontgaan of te verzwaren. Langs den berg Penn, 800 voeten boven de stad Beading in Pennsvlvanië, loopt een spoorweg, die de bezoekers naar den top van den berg brengt. Vrijdag jl. ging een wagen met 18 personen naar den top. Door een verzuim van den machinist werd de locomotief, toen men den top had bereikt, te snel afgekoppeld, en zoo liep do wagen, voordat de rei zigers konden uitstappen, weer naar beneden. De weg van den top tot het station bedraagt 5 mijlen. Ondanks da kronkelingen van den weg bleef de waggon in hnt spoot, totdat het station was bereikt, maar toon stortte hq van een hoogte van 50 voeten naar beneden. Vier personen werden verpletterden zeven ernstig gewond. Alle anderen ontvingen min of meer ernstige kneuzingen. Het best kwamen er een paar heeren af, die, terwijl de wagen in snelle vaart naar beneden gleed, het waagden er <3it te springen, en slechts een paar buiion opliepen. De Italiaansohe tolbeambten hebben den laat ont vangen, den invoer in hot koninkrijk Italië te wei geren van geheime geneesmiddelen, die niet bestemd zjjn om te worden verkocht door apothekers, onder toezicht van de geneeskundige autoriteiten, en om te worden afgeleverd naar aanleiding van een door een geneeskundigo afgegeven recept. Genoemde genees middelen zullen, om te kunnen worden toegelaten, voorzien moeten wezen van eene etiquette, houdende de aanwijzingen, voorgeschreven hq de wetten en reglementen, op dit stuk in Italië bestaande. In ons land, zegt de Zutph. Ct., hooren wij maar zelden veel goeds van »de Spanjaarden.' Hebben zij ons vroeger reeds heel wat hoofdbre kens gekost, tegenwoordig noodzaken ons de talrijke Spanjaarden, die hier zinken kisten met millioenen in den grond begraven hebben, om op ons «qui vivo" te zijn. 'M Gelukkig hooren wij nu eens van een paar flinke, ernstige Spanjaarden en wel van twee veekoopers nit Saragossa (Spanje), die jaarlijks eenigen tijd te Ak- krum doorbrengen om fokvec in Friesland op te koopen. Deze zijn thans, zoo meldt men, na een verblijf Tlln ongereer drie weken vertrokken. Door medewerking van den heer B. Kuiper te Akkrum, die hen als tolk vergezelt, is het hun gelukt 85 prachtige dieren in hun bezit te krijgen, welke zij met ongereer 83,000 hebben betaald. Voor de eerste maal heeft onlangs de keizer van Jtpan op honderd mijlen sfstands van zijne hoofdstad zich aan zijn volk vertoond en wel ter gelegenheid van de legermanoeuvres in den omtrek van Nagoya, uitgevoerd door 30.000 man, geheel op zijn Euro- peesch uitgerust <m waarbij fonkelnieuwe kanonnen zich drie dagen lang van den ochtend tot den avond deden hooren. Eene ontzaglijke menigte nieuws gierigen was toegestroomd, die zich echter uitermate eerbiedig toonde en ternauwernood de keizerlijke estrade dnrfde naderen. Z. M. 37 jaar oud, droeg met zekeren zwier de generaalsuniform. Hij had eon ruigen baard, zware gebogen wenkbrauwen, een groo- ten neus en dikke lippen, kortom, deed zeer denken aan de oude voorstellingen van Japanscbe krijgslie den. Bij het défilé der troepen werd een bataljons- chef zoozeer van ontzag vervuld dat bij den afgemeten, langzamen gang aannam overeenkomstig de oude hofetiquette, met de ellebogen buitenwaarts en boog opgeheven knieën. Natuurlijk volgden al de man schappen «zijne manieren" terstond na. De Chineeschs gezant, die niet rijden kon, maar evenals zijne collega's de manoeuvres te paard wilde bijwonen, werd tweemaal uit den zadel geworpen. Wat de manoeuvres betreft, ofschoon de verdedigers des vaderlands het tegenover den vijand hadden moeten winnen en het, door welke oorzaken dan ook, anders uitviel, schqaen zij toch blijk gegeven te heb ben van opmerkelijke vorderingen. Curieus was het, dat de in Duitsohland vervaardigde laarzen, waar. mede de Boldaten voorzien zjjn, maar waaraan iji maar niet kunnen wennen, voor de marschen bij deze gelegenheid door de nationale atroosandalen moesten worden vervangen, welke in weinige uren slijten zoodat men er 100,000 paar nieuwe daugs noodii had. HaarlCt.) De „Kölnische Zoitung" deelde dezer dagen mede dat de Bussische regeering mot een niet minder origineel dan reusachtig plan omgaat. Zij zou nl. het beheer vnn den Bussischen graanhandel, in zqu geheelen omvnng, zelf ter hand willen nemen. Zij beheersoht reeds de spoorwegen, welke de rijkste graandistricten doorsnijden en hunne eindstations hebben te Libau, in het Noorden, en te Nikolajev, in het Zuiden. Die lijnen voeden de groote exporthavens van het Bussische rijk. Aan de eindstations nu en aan veis kïuispunten der spoorwegen in hot binnenland zon de regecring groote magnzijnen en colosaalo elevatoren oprichten, en rijks-handels-ngenturon te Londen en te Antwerpen, (zooals er nu reeds een te Königs- bergea is); de hoage directie dier magazijnen en elevatoren zou gecentraliseerd worden bq het ministerie van financiën en daar toevertrouwd aan eene speciale „afdeoling kroonelevatoren" in verbinding met de „afdoeling spoorwegtarieven". Dsnrhoen zouden de rqksagenten in het buitenland iederen dag de koereen en andere berichten overseinen, en van daar nit zonden de reëele prijzen der granen teruggeseind warden naar alle spoorwegstations en er onmiddellijk worden aangeplakt. De kleine Bussischo boerenstand sohijnt regelrecht „al fondo" te gaanzij worden voor den voet weg door woekeraars en kapitalisten geëxpropriëerd, en bij do meesten is het regel en gewoonte geworden hot te veld staande gewas te verkoopen, de „manger leur blé en herbezooals de Franschen het noemen. De regeering wil hier doortastende hulp en bijstand serieenen zij wildot kleinon boer financieel te hulp komen, hem de reëels marktwaarde zij nor voortbrengselen verzekeren, hem zooveel mogelijk de winsten van den tusschenhandel laten genieten en de vervoerkosten van zijne produo- ten (door de collectieve verzending?) zooveel mogelijk tot een minimum herleiden. Zaterdagavond hebben de feestelijkheden, verbonden san de scbietwedatjjd te Hoorn, een aanvang genomen. Des avonds om 8 uur had de plechtige ontvangst der Vereeniging van Nederlandsche Scherpechnttere op bet Stadhuis plaats. De majoor-commandant van het garnizoen, de waar nemende commandant der schutterij, de bestuurders ran de Nederl. 8. S. Vereeniging en die der aldaar gevestigde vereenigingen hadden rich op nitnoodiging van het gemeentebestuur in de Baadzaal vereenigo. De burgemeester, mr. W. K. baron van Dedem, een der eere-commissarissen van de feesten, heette allen welkom. De voorzitter der Ned. Scherpschuttersvereeniging de heer v. Waning, bedankte in goed gekozen woor den voor de hartelijke woorden van den heer Van Dedem en bracht, herinnerde aan 't bekendePoint d'argent, point de Suissea, oen dronk uit op Hoorn's burgerij, die, voorgegaan door bet gemeentebestuur door krachtigen steun den wedstrijd mogelijk had gemaakt. De heer Aug. Sassen, van Helmond, lid van 't Mijn portret, zeide zij, mijn arm portret Dit heeft mij meer leed gedaan dan ik u zeggen kan. lie was niet weder in deze kamer geweest, j Niet dat ik er bang voor ben, boven dergelijke kin- derachtigheden ben ik verhevenmaar ik weet niet wat mij er van terughield. Gelooft gij dus dat Bay- mond gestorven is, terwijl hij mij verwenschte? Neen, zeide Benoist, in weerwil van zichzelven. Dat kan ik niet gelooven. Hij kende u hij waar deerde u Men verandert zoo niet in een oogen- blik van oordeel. En toch heeft bij bet portret verscheurd, ver nietigd Misschien deed bij dat, opdat niemand na hem het zon aanrakenhernam Benoist, de eerste gissing de beste, die hem inviel, wagende. De verklaring was niet zeer afdoendemaar zij stelde Estelle voor het oogenblik tevreden. Zij reikte de hand aan baar gewezen vijand, thans haar ge trouwen bondgenoot, en liet bem zonder verder af scheid gaan. Benoist was door zijn langdurig onderzoek ver moeid terwijl hij de vochtige, koude lucht van den Boulevard Saint-Germain opsnoof, hoorde bij brok stukken van volzinnen in zjjn hoofd weerklinken, na eens met de stem van Bavmond, dan weder roet die van Estellede oogen van den generaal vervolgden hem derwijze, dat hij ze tot twee malen toe meende te zien in bet gelaat van mensehen die hij ontmoette. Een derde maal bleef hij eensklaps onder do gaslnn- taren stilstaaneene armoedig gekleede verwelkte vrouw, wier leeftijd niet te gissen yiel, stond met een mand viooltjes onder de luifel van eene deur en riep stilzwijgend het medelijden der voorbijgangers in, met een donkeren flnweelachtigen blik, welke op dien van het portret geleek. Ik ben behekst! dacht de jonge man. Als dat zoo voortgaat, zal ook ik het verstand ver liezen. XXI. Mevrouw Montclar ging niet meer nit; de scherpe bnitenlncht deed hare loogen pijnlijk aan. De arme vronw werd bij den dag zwakker en scheen niets meer te verlangen dan zachtkens en zonder strijd heen te gaan. Gjj zult niet geheel alleen zijn, als ik ben heengegaan, mijn kind, zeide zij eens tot Estelle; ik zal u mijne vrienden nalaten, die n znllen helpen om er andere te vinden, róórdal zij zeiven verdwijnen. Daar is bijv. de beer Benoist! Hebben wij in hem niet een waren vriend gevonden? En bovendien is zijne moeder onze vriendin, zeide Estelle om hare tante genoegen te doen. Zijne moeder? Heeft hij nog eene moeder? O ja, eene brave vronw, die hare wijngaard verzorgt, nu herinner ik het mij. Hij is niet van aristocra tische afkomst, die jonge Benoist, maar bij is toch zeer goed opgevoed. Er gaat toch niets boven Saint Cyr om een jongen te ontbolsteren. Baymond had zeer veel met hem op, zeer veel. Wat doet hqnu? Chemie, geloof ik? Hq heeft over bemesting met mij gesproken. Ik heb er echter volstrekt geen ver stand van. Wie komen van avond bjj ons eten? Estelle antwoordde op alle vragen, die mevrouw Montclar haar nog deed, maar haar geest was elders. De wijze, waarop de oude dame over Benoist had gesproken, had eene snaar in haar binnenste, waar van het beataan haar tot nu toe onbekend was, sterk doen trillen; de beschermende, ietwat minachtende toon, dien de oude vrouw aannam als zij van den wijnboer en zijne moeder sprak, had haar gegriefd alsof bet haar eigen pnrsooiÉ had gegolden. Tot nu toe had zij in Benoist alleen den moreelen menack gezien, eerst haar rechter, thans haar bondgenoot, altijd den vriend van Baymondeensklaps beseft» zq echter, dat hij ook eene maatschappelijke posit» had, bezigheden, vrienden, verwanten, aan wie zjj nooit had gedacht. Zeker, Benoist was een burger lijke naam, en chemie eone moderne wetenschap; maar kon dit afbreuk doen aan de verdienste van den ma.n, die nuttig trachtte te zijn? Haar goed hart en haar verstand overtuigden haar echter spoedig, dat de oude vrouw geen kwaad be doeld had; hare genegenheid werd er niets minder om, maar 'zij gevoelde een vurigen wensch opkomen, om het onbewuste slachtoffer van deze kleine verne dering schadeloos te stellen, en de achting, die zq voor den jongen man gevoelde, werd er door verhoogd. Wordt vervolgd). bestuur, betuigde in oen geestige toespraak zijn sympathie voor de stad Hoorn. Was voor velen de afstand tnssohen hunne woon plaatsen en haar r«r, het bezoek deed het bezwaar der reis vergeten. De indrukken, die hij ontving, noopten hem de aanwezigen uit te noodigen tot een «Hoog" voor Hoorn en bovenal roör den eersten magistraatsper soon der stad, den bnrgemeester. Nogmaals nam de heer r. Waning het woord, om den ministers van oorlog en van binnenlandsohe zaken dank te zeggon voor hun krachtigen steun. Gelqke dank "Werd den majoor-garnizoenscomman dant gebracht. Toen riohtte de burgemeester ten slotte het woord tot de van elders gekomen schutters t n verzekerde, dat zq ook in do volgende jaren met open armen zouden worden ontvangen. Het muziekkorps der dienstdoende sohutterij, dat de samenkomst had opgeluisterd, begaf zich naar de Sociëteit, waar een concert werd gegeven. Zaterdag begon dp wedstrqd te 9 uur. De burgemeester ppende het vuur op vorzoek van den voorzitter. Allpr oogen waren naar de schijf gericht. Het schot I knalde. Een luid hoera weer klonk, want do oranjevlag, sein voor een witte roos werd vertoond. De heer J. van 1 Beijerdam, referendaris bij het minislerie van binnebl. zaken, chef der afd. militie en schutterij, was Zondag op het terrein. Er werd flink geschoten. Te 5 uur verkregen de schutters de hoogste serieën op: Porsonoele baan W. v. d. Vet, van Don Haag, 68. Vrqe baan, 100 meters, 5 schootsVeerkamp, van Amsterdam' 58. Vrqe baan, 100 nieters, 8 schoots Keven, Botter dam, 35. De uitslag der korpawedstrijden op Maandag was als volgt Korpswedstrijd All schutterij Helmond 169 punten. Kospswedstrijd Am, 8e bat. sohutterij Amsterdam 173 p.; sohutterij Deventer 178 p.; Ie bat. schutterij Amsterdam 162 p. Korpswedstrijd Aiv Vereeniging «Helmond" 181 «Eendracht", te Amsterdam, 179; kon. stud, schiet- vereen. Amsterdam, |177 J. Pz. Coen, te Hoorn, 177 8. Sebastiaan, te Hoorn, 167 Vereeniging tot oefening in den wapenhandel te Groningen, 166; //Burgerwacht", te Hoorn, 164; Vereeniging//Zwolle", 163 punten. De sohntterij-afdeeling, die ook ditmaal een zoo hoog aantal punten behaalde, heeft in de laatsto dertig jaren reeds meer dan jhonderd prijzen verworven. Op verzoek van hot Hoofdbestuur der betrokken vereeniging nemen wij onderstaande door haar aan patroons van kantoren, magazijnen en winkels te Amsterdam gerichte circulaire in ons blad op. Het schrijven heeft den steun der heeren A. Verdijk, P. N. Muller en van verscheiden hoofden van handelshuizen en winkels. Zq luidt aldus Hot Hoofdbestuur van Vooaurr", Vereeniging van Handels- en Kantoorbedienden, goedgekeurd bjj K. B. van 14 Juni 1887 en 28 April 1888, ver oorlooft zich langs dezen eg een zaak van algemeen belang beleefdelijk onder Uwe aandacht te brengen. Van algemeen belang. Oik het Uwe, en daarom vertrouwen wij dat U ons schrijven met belangstel ling zult willen lezen, overdenken, en zoo moge lijk behartigen. Wat wij op het oog hebben, dat is de regeling van de verdeoling tusschen werk- en rusttijd in ons vak, eene regeling, dio tot dusverre veelal zoodanig is vastgesteld, dat zij de waarachtige belangen schaadt van het personeel, en daarmede die van de zaak. Waar wq de vrjjheid nemen om deze stelling neêr tp sohrijven, daar willen wjj al dadelijk gaarne er bij voegen, dat wjj zeer wel weten hoezeer de onna denkendheid een groote rol speelt bq de besten diging van dien toestand. Velen Uwer zullen gaarne geneigd zjjn eene andere regeling in te voeren, die het personeel ten goede komt, zoo slechts hunne aandacht wordt gevestigd op het feit, dat met een weinig goeden wil zoodanig regeling gemakkelijk te treffen is. Die overweging verklaart ons huidig optreden en sehenkt ons vertrouwen op een goeden uitslag onzer poging. Vergun ons daarom, U bescheidenlqk er op te wijzen, dat sloohts dan Uwe zaken mot lust, met ijver, en met toewijding zullen kunnen worden be hartigd, indien de verdeeling tusschen werk- en rusttijd zoodanig wordt geregeld, dat ieder lid van het personeel gelegenheid vinden, zich na eenige - uren van inspanning te herstellen door de zoo ge- wen8cbte rnst, die hem nieuwe krachten zal schenken voor het hervatten zijner taak. De tegenwoordige regeling onthoudt hem doorgaans die gelegenheid te de'bussy" issf' °iet om geld"; Am,,tnUra H' 4 eenenmale, veelal kan van rnet zelden, van ontspan ning in 't geheel geen sprake zijn. En hoe gemak kelijk zou niet daarin verandering, die rerbetering is, kunnen worden gebracht. U zult ons goed willen verstaan. Wq vragen niet een plotselinge vermindering van werktijd, nooh ook één zelfde regeling voor alle takken van bedrijf. Maar de vraag, die wq U ernstig wensohen te stellen, waarvan gjj 0, naar wjj vertrouwen, zult willen ten doel stollen na de lezing van ons schrijven, is deze: „Is het U niet mogelijk, in overleg met Uw perso neel, eene regeling in te voeren, die dat personeel ten goede komt, die het de gelegenheid zal aan bieden, méér dan tot dusverre het geval is, tot zich zelf te komen, zich te verkwikken in bohagelijke rust, de wonsch waarnaar niet wordt ingegeven door gemakzdcht of luiheid, maar die gerechtvaardigd is door de vele werkzaamheden die reeds verricht zijn of nog te wachten staan P" Wij zijn] goedsmoeds in het vertrouwen, dat bij een ernstig onderzoek in deze richting de bevesti gende beantwoording der bovengestelde vraag dikwijls verrassend gemakkelijk zal blijken te zijn. Gesteld al b. v. dat de werkuren, m. a. w. de tijdstippen van opening en sluiting van kantoor of magazqu om versohiller.de redenen bepaaldelijk zouden moeten worden gehandhaafd, dan nog zouden er onderscheidene maatregelen te nemen zijn, die dank baar zullen worden aanvaard door het personeel, wiens belangen er door ten goede worden gekomen. Een bediende in onze groote magazijnen b. v., die thans van 8, 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds, 'of nog later dag in dag uit, onafgebroken verkeert in de dompige huislucht, zal U zeer erkentelijk zijn, wanneer hem dagelijks op het best van den dag één uur vrij af wordt gegeven, waarin hij zich ont spannen kan in een wandeling, het schrijven van een brief nnar huis, het lozon van een boek, liet nemen van een bad, het rooken van een sigaar e. d. g. Diezelfde bediende, en zijn collega's op de kantoren zullen gretig do gelegenheid aangrijpen, die hun waarschijnlijk^ zeer gemakkelijk kan worden aangeboden, om, at naar omstandigheden, een paar avonden in de week, of wel telkens een geheele week om de andere, of drie of vier weken, des avonds om zes uur geheel vrij te zijn. Hq zal daar door zich kunnen ontspannen, ontwikkelen, zijn lichaam en geest zullen er in hooge mate door wor den gebaat, en die verhooging van intellect zal ten goede komen aan hem zeif, aan zijn gozin, zoo hij er een hoeft, en eindelijk niet bet minst aan de bevor dering Uwer eigene zaken. Wat moer in 't bijzonder de kantoren betreft, hoogelqk zouden wq het waardeeren, indien voor deze meer regelmatig de werklqd des avonds wat vroeger kon eindigen. Moet oen winkel of magazijn rekening houden met de wenschen der clientèle, of met concurrentie, voor kantoren gelden deze over wegingen doorgaans niet, en het is alweder de sleur, die de bedienden later op 't kantoor, eu langer van huis houdt, dan dikwijls noodig is. Hoo menig kantoor is 's avonds tot een zekeren tqd geopend, alleen omdat bet reeds zooveel jaren zóó is geweest, of omdat de patroon gewend is te komer. zien, „of or ook nog iets gekomen is 1" En de bediende zou zoo gaarne het beperkte kantoorlokaal verruilen voor de frissohe buitenlucht, of hij heeft eeu familielid over, of een jarige thuisMet eenigen goeden wil dien wij mogen veronderstellen bij U allen aan wezig te zijn zou ook hierin gemakkelijk wijzi ging te brengen zijn. Wij herhalenniet op ver mindering van werk of werktijd is onze vraag ge richt, maar op het verkrijgen van een regeling, dio ons allen vrij af geeft als ons werk naar behooren is verricht. De Bodactie van het Orgaan onzer Vereeniging gaf reeds te vorigen jare eene vingerwijzing naar de regeling, die sinds vele jaren te Londen, waar toch veel en bard gewerkt wordt, de kantoron 'a avonds te zes uur alle doet sluiten, en zelfs den bediende jaarlijks een paar weken geheel vrq af geeft. Ook dit laatstgenoemde genoegen wenschen wq met bescheidenen nadruk bij U aan te bevelen. Welk een genot de beschikking over een of twee weken volle vrijheid oplevert, is U allen bekend. Ook wjj hebben onze vrienden, onze familie, hier of elders, wien het ons een genoegen is, van tjjd tot tjjd te ontmoeten, en in wier gezelschap wij gaarne eenigen tjjd doorbrengen. Wjj vragen Uschenk ons de gelegenheid, die genoegens te smakenwij zullen allen gaarne elkanders werk waarnemen tjjdens de afwezigheid onzer collega's. Waoneer wij de Zondagsrust hot laatst ter sprake brengen, dan is het, omdat gelukkigin onzen stand verre van algemeen arbeid wordt ge vorderd op dezen algemeen erkenden rustdag. Dus niet, omdat wij dit deel der werkzaamheid van onder geschikt belang achten. Integendeelwaar nog dienst ap dien dag wordt geëischt, daar vragen wij met dubbelen aandrang herziening van de regeling, her ziening met den ernstigen wil, om den dienst zoo spoedjg mogeljjk geh el op te heffen, waar het ook maar eenig,eins mogeljjk is. Eene nadere uiteen zetting uan de wenschelijkheid om althans dien éénen dag geheel vrij te zyn, achten wij overbodig. Wy besluiten alzoo met het uitspreken van het bescheiden doch dringend verzoek aan U allen om de regeling der werkzaamheden op Uwe kantoreD, magazijnen en winkels te herzien en zoodanig vast te stellen, dat wij verkrijgen a. geheel vrij af op Zon- en Feestdagen, Kaar eenigszins mogelijk-> b. een vroeger sluitingsuur, in 't bijzonder voor de kantoren, met de bedoeling, om gaande- weg te geraken tot een zoo algemeen moge lijk tijdstip van sluiting c. in magazijnen en winkels en op kantoren waar een vroeg sluitingsuur niet of niet dpdelijk kan worden ingevoerd, dan althans vrijstelling bij gedeelten en om beurten, van het perso neel op een vroeger uur, en in het algemeen zooveel mogelijke uitbreiding der uren van rust; d. jaarlijks eenigen tijd vry af, met behoud van salaris. Met volle vertrouwen op Uwe welwillende over weging van dit verzoek, brengen wij het te Uwer kennis; wij noodigen alleen nog beleefdelijk uit, diegenen Uwer, welke naar aanleiding van dit schrij- von do regeling der werkzaamheden aan hunne in richting hebben gewijzigd, ons daarvan medodeeling to widen doen. Wij zullen daarvan desgewenscht hescheider, gebruik maken. Wij onderteekenen met de meeste hoogachting, Namens het Hoofdbestuur van Vooruit" Vereeniging van Handels- en Kantoorbedienden, J. A. STaRCKE, Voorzitter en waarnemend Secretaris. Keizer Wilhelm is weer uit Rusland vertrokken. De hoofdschotel der feestelijkheden, waarop do kei zer ditmaal onthaald werd, waren de legreroefeuin°-en bij Narwa. Keizer Wilhelm, van top tot teen soldaat, volgde roet groote belangstelling de twee schijn-veldslagen, die bij Narwa werden geleverd, en voerde zelf het Russische garderegiment, dat zijn naam draagt tegen den vijand aan. Ondanks de hevige regens, welke den grond doorweekten, liepen de manoeuvres in alle opzichten naar wensch af. Do tegen weer en wind geharde Russische soldaten ondervonden geen nadee- lige gevolgen van het marscheeren in den regen en het kampeeren op den drassigen bodem, maar toch eischte dit wapenspel één slachtoffer, daar een huzaar by liet overtrekken van de Luga verdronk. Hot overtrekken dezer rivier en het in nemen der stad Jamburg door een vijandelijk le gerkorps was het hoofddoel dezer militaire vertooning waarbij vooral do Russische cavalorie zich bijzonder onderscheidde. Op hetzelfde terrein werd voor oen paar honderd jaren ernstiger gestreden, want van 21 tot 23 Augustus 1704 streden Russen en Zweden om het bezit van Narwa, welke vesting op 22 Aug. van dat jaar door czanr Peter I, den grondlegger van het Russische rijk, stormenderhand werd hero verd. Ter herdenking van dit historisch wapenfeit werd den soldaten nu een dag rust gegund, die hun zeker bij den vermoeiendon arbeid zeer welkom zal geweest zijn. Dit tweede bezoek van don Duitschen keizer aan den czaar droeg dus een bijzonder militair karakter. Ten besluite volgde een feestmaal te Peterhof, waarbij ook de rijkskauselier Caprivi en de minister Von Giers aanwezig waren. Toen do keizer vertrok, deed de czaar zyn gast uitgeleide. Het afscheid was even hartelijk als de ontvangst en ook aan he, feestmaal, waarbij de kiezers als naar gewoonte een dronk op elkaar instelden, heorschte een zeer vriendschappelijke geeat. Het doel, waarmedo keizer Wilhelm de reis ondernam, het onderhouden dor vriendschappelijke betrekkingen met den czaar, is, te oordeelen naar de ontvangst welke den keizer ten deel viel, derhalve volkomen bereikt. Zelfs heeft, naar men zegt, de czaar zyn voorne men te kennen gegeven in October, wanneer hij van zijn bezoek aan Kopenhagen terugkeert, den keizer evenals voor tweo jaren een bezoek te Berlijn te brengen. Dit is natuurlyk niet meer dan een gerucht maar ook indien Alexander niej te Berlyn komt, blyven toch de reizen van keizer Wilhelm de waardo behouden, dat daardoor de verkoeling, sedert de laatste jaren tusschen de hoven van Berlijn en Peters- burg ontstaan, allengs begint te verdwijnen. Daarom is men ook te Parijs niet bijzonder met dit tweede bezoek van keizer Wilhem ingenomen. Dit blijkt wel hieruit, dat de Frtrdsche bladen bijna in het geheel niet over deze reis des keizers hebben gesproken. Politieko beteekenis wordt overigens ner gens aan de byeenkomst der keizers gehecht. De eenige politieke zyde van het bezoek bestond in de

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2