BTBR. AZEN, geschilderde Janskerk te mis der St. mingen enz. ■lijk levens- Gebroeders belli, D. BINNENLAND. leer!!! N? 4309. Donderdag 28 Augustus 1S90. Nieuws- en Een raadselachtige Geschiedenis. Ld.ex IJssel. IJssel, land Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. r De Inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. FEUILLETON. entiaren nts. 95. 50. Fabrikant. Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. deze inrichting (Uit het Franech.) XXL en en f De uitgave dezer Courant geschiedt dagelyke met uitzondering- van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25,' franco per post f 1.70. ouueu, ucrsb het badseiz< de werkmanskaarten aan een ver ten LAN, West- Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschpnt. R 1890, by PTEMBER rgens te elf 1RE op het aris IEVER komen ten FORTUIJN ide Kunsten irecteur der recht. R1NKMAN. el beide be- door onder- by Dokkum embours tot GOUDSCHE COURANT. ff DON is taande par- haar binnen verd wynen. rjjk en zacht f5 cent per on. Alleen 1AT8 en J. ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 28) Mevrouw Montclar bad Benoist uitgenoodigd, des avonds te komen, als hij daar lust toe zou gevoelen. Op een Zondag meldde hij zich aan; maar hij ge voelde zich zoo volkomen een vreemdeling onder de aanwezige gasten, dat hij er verlegen door werd en weinig op zyn gemak. Estelle kwam naast hem zitten prateneensklaps bemerkte hij, dat men naar hem zag, en een donkere blos overtoog zijn gelaat. Zou hij door de oene of andere onvoorzichtigheid het geheim verraden hebben, dat hij zichzelven ter nauwernood durfde bekennen? Hadden die koude, onverschillige, zoo niet vijandige wezens bemerkt, dat hij smoorlijk verliefd was op de weduwe van Ray mond de Beaurand Dit denkbeeld werd zoo ondragelijk, da* hij er om zoo te zeggen door verlamd werd. Estelle, verbaasd van geen antwoord meer te krijgen, zag hem oplet tender aan; hij meende dat zij zijn geheim had door grond, wendde eeno gewichtige zaak voor, en ging heen. De geest van Benoist verkeerde in een onoplosba- ren tweestrijd. Sedert hij vrede had gesloten met Estelle en met zichzelven, vooral sedert zijne moeder zoo vertrouwelijk met hem had gesproken, had hij de zorgen aan een kant gezet. Tot zichzelven inkeerende, bemerkte Theodore thans voor de eerste maal, dat zijne ingenomenheid tegen Estelle niet, zooals hij meende, was voortgesproten uit een ongelukkigen samenloop van gebeurtenissen on uit zijne vriendschap voor zijn wapenbroeder, maar uit eene soort jaloezie, woede en wrok, die op hunne beurt voortkwamen uit eene onbewuste liefde voor haar, die Raymond tot zijne vrouw had gekozen. Ik heb haar altijd bemind, zeide hij tot zich zelf; als Beaurand was blijven leven, zou ik haar even sterk gehaat hebben als zij hem zou hebben bemind Maar zij beminde hem niet Een schitterende straal verlichtte de duisternis, waarin het geweten van den jongen man worstelde. Zij had Raymond niet beminddeze zelf had het hom gezegd en het noodlot had gewild, dat zij we duwe bleef en maagd eene blanke ziel, zonder her inneringen, onschuldig en belasterd, vrij om zich te geven aan dengeen, die zich door haar zou weten te doen beminnen. Estelle’s beeld vertoonde zich voor den geest van Benoist, in hare onbevlekte reinheid, tot in het diepst zijner ziel geroerd, gevoelde hij eene neiging om de handen te vouwen voor deze uitnemende vrouw en haar vergiffenis te vragen voor al zijne belecdigingen. Daarop verdween de betoovering en Benoist stond Door mevrouw de douairière Klerck, geb. van Hogendorp, zal met 1 October a. s. te ’s Hage een huis worden geopend, waar vrouwen voorloopig verblijf kunnen vinden, en waar tevens geschikte gelegenheid zal zijn voor dienstmeisjes uit de resi dentie, om ’s avonds den tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Als directrice van deze inrichting zal optreden mej. J. Van Wijk-Agema. Naar aan de Zw. Crt. wordt gemeld is de 18-ja- rige dochter van mevrouw Sofie de Vries, naamge- noote van haar moeder, geëngageerd bij //het Neder- laudsch Tooneel." J. 8., sigarenmaker te Gouda, wegens mishandeling, tot 3 dagen gev. Vervolgens stonden terecht J. R., arbeider te Gouda, bekl. van op 2 Jan. aldaar, Jan Borst voor loondief uitgescholden te hebben. Vrijspraak werd geëischt. By verstek werd behandeld de zaak tegen de 12- jarige H. B., zonder beroep, wononde te Schoonhoven. Dit jeugdige meisje had op den 12 Juni jl. te Schoon hoven uit de toonbanklade in den winkel van B. aldaar één gulden en één rijksdaalder weggenomen. Daar zij zich aan meer dergelijke diefstallen schul dig maakte, doch volgens het O. M. niet gebleken was dat zij daarbij handelde met oordeel des onder- scheids, vorderde deze hare plaatsing in een rijks- opvoedingsgesticht tot haar 18e jaar. Over 8 dagen uitspraak. Door de directie der Nederlandsche Rijnspoor wegmaatschappij is besloten, de uitgifte van de zoo genaamde excursie-biljelten ven Arnhem, Utrecht en Amsterdam naar Scheveningen, die voorloopig tot lo. September zoude plaats hebben, eerst te doen eindigen met de sluiting van het badseizoen zoo ook om met de uitgifte van van de stations Rotterdam, den Haag, Leiden, Utrecht, Arnhem, Wageningen, Gouda, Ede, Veenen- daal, Zeist-Driebergen, Woerden on Nieuwerkerk naar Amsterdam, bij gelegenheid van de veiligheids- tentoonstelling aldaar, voort te gaan tot de sluiting van die tentoonstelling. GOUDA, 27 Augustus 1890. VERGADERING van den GEMEENTERAAD, op Vrijdag den 29 Augustus 1890, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Het adres van Mej. G. P. M. Schieveen-van Leu nen, houdende verzoek om ontslag als Hoofdonder wijzeres aan de le Openbare Bewaarschool en pensioen. Het voorstel betreffende het toekennen eener jaar- lyksche gratificatie aan de Wed. Pentinga-van der Heide. Het voorstel betreffende den bouw eener provisie kamer met kelder enz. by de Volksgaarkeuken. Aan den voorbereidenden practischen cursus der Militaire School te Haarlem zijn o. a. geplaatst de leerlingen der ryks hoogere burgerschool K. W. de Bock en C. H. Wijckhuijse, die onlangs eindexamen aflegden. Hedenmorgen omstreeks 12 uur geraakte op den Turfsingel alhier het paard van den schepenjager D. v. d. L. op hol, in zijn vaart oen» drietal kleine kinderen omverwerpende, welke daardoor nog al ernstig verwond moeten geraakt zyn. Gisteren morgen is een kind van den heer H. doordien zij schrok van een hond, voor de school van den heer Cittert te water geloopen. De heer B. redde haar oogenblikkelijk. In de zitting der Rotterdamsche An. Rechtbank van gisteren werden veroordeeld P. J., werkman te Gouda, bekl. van eenvoudige beleodiging. In deze zaak werd de officier van jus titie niet-ontvankelijk verklaard. Op eenvoudige wijze werd gisteren het huldeblijk, gewijd aan de nagedachtenis van Carel Vosmaer, een sierlijke drinkbron in de Scheveningsche Boschjes, voor het publiek opongesteld. Het monument bestaat uit eon ongeveer 2 meter hooge kolom van wit marmer, rustende op een hard steenen onderstuk en afgedekt met een wit marme ren steen, waarop in gouden letteren de woorden Rem brandt, Homeros. Op dezen deksteen staat, eveneens in marmer uitgehouwen, de welgelijkende buste van Vosmaer met diens naam er onder. Vóór de fontein bevindt zich een metalen bekken, waarin het water, dat door een smal koperen straal- i pijpje toevloeit, wordt opgevangen en afvloeit. I Tot hen die de plechtigheid bij woonden behoor den de heeren Mesdag, Israëls, dr. Ten Brink, Gerard Keller, Smit Kleine, prof. Blok uit Gronin gen en vele vrienden van den overledene. Ook dr. Mouton, wethouder van ’s Gravenhage, was aanwezig. Prof. A. G. van Hamel, van Groningen hield een ge voelvolle, zinrijke rede, waarna aan de weduwe en de kinderen van Vosmaer het eerst de drinkbeker werdaan- geboden. Dr. G. C. J. Vosmaer dankte allerhartelijkst namens de betrekkingen voor de hulde aan de nage dachtenis van zijnen vader bewezen. Men meldt uit Koudekerk a/d. Rijn Gisteravond waarschuwde de kapitein van de stoom boot /zDe Volharding” de politie te dezer plaatse dat te Uithoorn was ingebroken en de vermoedelijke daders door hem waren gezien op weg naar hier. tegenover de werkelijkheidhij aanbad eene ry’ke, tot de aristocratie behoorende vrouw, wie hij, zonder eenigen twijfel, volkomen onverschillig was; eene door de openbare meening gebrandmerkte vrouw, die zyne eigene moeder nooit aan haren haard zou toelaten zoolang de waarheid niet aan het licht was gekomen, en hij gevoelde den last van zijn bestaan weder op zijn hoofd vallen als het deksel eener doodkist. Daarop kwam er een volkomen nieuw denkbeeld in zijn geest op. Tot nu toe had hij in Raymond nooit iets anders gezien dan een slachtoffervoor de eerste maal vroeg hij zich af, of do ongelukkige niet schuldig kon geweest zijn. Door plotseling van het wereldtooneel te verdwijnen, had hij zich aan een aantal plichten onttrokken, waarvan de eerste was, aan zijne vrouw eene barer waardige positie te ver zekeren. Verstandsverbijstering alleen kon alles ver ontschuldigen, zooals hij reeds meer had gezegd, maar Raymond was niet geknooit was h j zichzelven meer meester geweest, in zijne gedachten zoowel als in zijne woorden, dan bij hun laatste onderhoud. Een felle toorn begon langzamerhand in het hart van Benoist wortel te schieten. Zijn vriend had verraad gepleegd aan de vriendschap, verraad de liefde, door het leven te verlaten zonder woord van opheldering na te laten, dat zyne dwijning kon verklarenbij had gehandeld als een lafaard een lafaard Benoist, die koortsacbtig door zijne kamer heen wedèr liep, verborg hot hoofd in de handen

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1