M erdere GE- BINNENLAND. 18. mors .smeer gen f 4.00 .nkomst. S 3 i! Zaterdag 30 Augustas. N? 4311. 1800. Een raadselachtige Geschiedenis. hooping Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* inhvds en DIJK, aarvan ééa met TUIN, De inzending van advertentiön kan geschieden tot êön uur des namiddags van den dag der uitgave. n. W8* FEUILLETON. EN. ll 1890, 18- Afzoaderlgke Nommen VIJF CENTEN. I. in. IV. N. (Uit het Franech.') XXIII. 30) KAN A ZOCN. die Benoist nog nimmer bij haar had. 10 ure, ten i Qouderak, nk PAK- irieren met orden inge- rant onder De uitgare dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Heden morgen is door den trein, die ten 7.48 uur alhier moest aankomen, aan den overweg bij 18- «I 50 ct». Coiffeur. r. TÜIJLL. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. kjes, welke len Notaris den IJeel, en gegeven; geschieden trok. l moet ge- sche. Cou- den door het JKMAN en September. i. Brieven khandelaars p aanvrage onder letter EROP te goudsche courant. iRD ERF, en iudland, en gelegen wider Mid- i groot 17 GOUDA, 29 Augustus 1890. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door 18 leden werd bijge woond (afwezig waren de heeren Prince, IJssel de Schepper, Hoefhamer en van Vreumingen, allen met kennisgeving, de beide laatsten wegens afwezigheid uit de gemeente) werd besloten 1. Mej. G. P. M. Schievcenvan Leunen eervol ontslag te verleenrn tegen 1 October a. st., als Hoofdonderwijzeres aan de le Openbare Bewaar school en haar een pensioen toe te kennen van Iluideelt, I dagen tjjd oste pijn te gevoeligste Stap in, neef, stap in, mijnheer, zeide mevrouw Montclar tot de twee mannen, die haar hadden geleid. Men bewaarde het stilzwijgen in het rijtuig gedu rende den korten rit van de kerk naar het hotel der Beaurands. Mevrouw Montclar steeg de treden van de stoep op en trad een vertrek gelijkvloers binnen Benoist, die Estelle" weder den arm had geboden, i geleidde haar naar een armstoel. Mijne vrienden, zeide de oude vrouw, trach tende hare ontroering te overwinnen, ik dank u ik heb ongelijk gehad Hare oogen sloten zich; zij verloor het bewustzijn. Estelle herwon tefstond hare krachteneen wer kelijk gevaar vond haar altijd gereed er het hoofd aan te bieden. Mevrouw Montclar werd te bed ge legd en weer bijgebracht. Haar geneesheer, die haar met weerzin had zien uitgaan, kwam juist vernemen hoe zij de proef had doorstaanhij schreef volkomen stilte en rust voor. Mevrouw De Beaurand keerde toen naar hot vertrek terug, waar de twee mannen A.D VERTENTIEN worden geplaatat van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. hare terugkomst afwachtten. De oude bloedverwant sprak haar een paar alledaagsche woorden toe en keerde terug naar zijne vermaken of zijne gewoonten. Benoist was blijven staan en wilde ook vertrekken. Mijnheer, zeide Estelle, wilt gij mij een ©ogen blik te woord staan? Ik ben geheel tot uwe orders, mevrouw, ant woordde hij. Wees dan zoo goed mij te volgen. Zy ging hem voor naar de kamer van Raymond, die zij met hem binnenging. Hier, mijnheer, zeide zij, waar niemand ons kan hooren, niemand ons zal storen, smeek ik u mij te antwoorden. Na de beleediging, die ik ondergaan heb, zal ik niets onbeproefd laten om de waarheid te ontdekken. Gij zyt de laatste met wien mijn echtgenoot vertrouwelijk gesproken heeftals man van eer zeg mij, wat de inhoud van uw laatste ge- gesprek met Baymond is geweest. Benoist fronste de wenkbrauwen. Nog nooit had hij in zulk een moeilijken toestand verkeerd. Intus- schen, aldus gesproken, kon hij niet anders dan toe geven. Omdat gij het eischt, mevrouw, zeide hij, zal ik u gehoorzamen. In dat onderhoud, dat van ver- trouwelijken aard was, heeft mijn vriend De Beaurand mij medegedeeld, welk eene innige genegenheid hij voor u gevoeldeik reken mij niet gerechtigd de woorden te herhalen, die hij daarvoor gebruikte, maar ik mag wel zeggen, dat zij van eene grenzenlooze school en haar een pensioen 338 ’s jaars. 2. De Wed. Pentinga-van der Heide een jaar- lyksche gratificatie te verleenen van 75 ’s jaars. 3. Bij de Volksgaarkeuken een provisiekamer met kelder daaronder en bergplaats voor gereedschappen daarnaast te doen bouwen, de kosten waarvan worden geraamd op f 1800. Naar aanleiding van dit laatste punt werd een korte discussie gevoerd. De heer Straver vereenigde zich geheel met het voorstel van B. en W. en meende dat de buiten den Raad gemaakte opmerking dat het beter was geweest dien kelder onmiddelijk bij de oprichting der gaarkeuken te bouwen onjuist was, daar de kosten van dien kelder nu niet hooger zou den zijn dan vroeger het geval zou zijn geweest. De heer Hoogenboom bestreed dit, volgens hem zouden de kosten thans moer bedragen. De Voorzit ter toonde aan waarom indertijd niet besloten was tot het maken van een kelder, in verschillende der gelijke inrichtingen in Amsterdam en den Haag was evenmin een kelder en deed later zich hier de behoefte daaraan gevoelen, hot noodige terrein bleef beschikbaar. De ondervinding had nu geleerd, dat een kelder inderdaad noodig was en nu kon daartoe liefde getuigden. Het gelaat van Estelle, gewoonlijk bleek, werd door een gloeiend rood bedektzij wachtte het ver volg af, zonder de oogen op te slaan. Maar Benoist zweeg. En toen vroeg zij, bemerkende dat hij niet meer sprak. Vervolgens heeft hij den wensch geuit van een maal de liefde door u beantwoord te zien. Ik gevoelde veel genegenheid voor hem, zeide Estelle. Dat wist hij, en hij was er u dankbaar voor; maar die genegenheid, zeide hij mij, was niet hetgeen hij hoopte u later in te boezemen. De blos verdween van de wangen der jonge vrouw, die weder vaal bleek werden. En toen zeide zij met moeite. Hij heeft lang met mij over zijn vader ge sproken, over zijn tragisch, geheimzinnig einde. De gedachte aan die nooit goed verklaarde gebeurtenis kwelde hem blijkbaar, en heeft zeker iets bijgedragen tot zijn besluit om zich het leven te benemen. Gelooft gij dat? Ik twijfel er niet aan dezelfde dood, een schot in de linkerzijdeHij zal voor de verzoeking be zweken zijn Estelle deed eensklaps een stap naar den schoor steen. Maar mijn portret, mijnheer, zeide zij met eene heftigheid, die Benoist nog nimmer bij haar had worden besloten, terwijl de kosten niet hooger zouden zijn dan vroeger het geval zou zijn geweest. De heer Koning betoogde dat men bij de oprich ting eener Volksgaarkeuken in deze gemeente voor een geheel nieuwe zaak stond. Algemeen was men van oordeel dat daarvan niet veel gebruik zou wor den gemaakt en men raamde het aantal porties op 30 a 50 per dag. Dit nu was zeer meegevallen en het aantal porties bedroeg 150 a 200 per dag, dat in kermistijd zelfs tot 400 gestegen was. Het was in het belang der zaak sommige levensmiddelen in voorraad op te doen en een kelder was bepaald een behoefte, zooals spr. in bijzonderheden aantoonde. Nadat nog eenige heeren het woord hadden ge voerd werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij den Raad kwamen de volgende stukken in: 1. Het rapport der Raadscommissie, in wier handen waren gesteld de begroetingen der gesubsidi eerde Instellingen van Weldadigheid, dienst 1891, hetwelk strekt tot goedkeuring. Ter visie. 2. Het rapport der Raadscommissie in wier han den was gesteld de begroeting voor de Volksgaar keuken, dienst 1891, hetwelk strekt tot goedkeuring. Ter visie. 3. Eene missive van Curatoren van het Gymna sium, inzendende eene aanbeveling voor Leeraar in de Hebreeuwsche taal aan die inrichting. Daarvoor hadden zich aangemeld 2 sollicitanten uit deze gemeente. Aanbevolen werden 1. de heer A. KETELLAPPER. 2. de heer S. W. van BUUREN. Daar geen dier beide heeren nog aan een gymna sium hadden onderwijs gegeven, stelden Curatoren voor de benoeming van tydelijken aard te doen zijn nl. voor de cursus 1890/91. Ter visie en benoeming in eene volgende vergadering. Ter visie. 6. De gemeente-begrooting, voor 1891. •Deze wordt gesteld in handen eener Commissie, tot leden waarvan worden benoemd de heeren Hoogenboom, Hoef hamer en IJssel de Schepper. 7. Adressen van de volgende personen, verzoe- kende benoemd te worden tot brugwachter bij de brug op de Gouwe nabij de TurfmarktJ. van Dam, P. M. Holthuizen, P. Hoonhout, J. G. Schoonder- woerd en J. Verbeij. Ter visie en benoeming in eene volgende vergadering. 8. Een adres van den heer N. Vlasveld, verzoe kende eervol ontslag tegen 1 Nov. als onderwijzer aan de le kostelooze school. Wordt eervol verleend. 4. Een voorstel van B. en W. om aan Z. M. den Koning goedkeuring te vragen tot continuatie van heffing van veergeld aan’ het pontje op de Kat- tensingelgraoht. Ter visie. 5. Een missive van B. en W., inzendende eene aanbeveling ter benoeming van 5 leden der Commissie voor het Hoffmansgesticht. Daarop staan de volgende heeren a. J. M. NOOTHOVEN van GOOR. b. H. W. G. KONING. a. Dr. H. IJSSEL de SCHEPPER. b. Dr. F. H. G. van ITERSON. a. G. J. de JONG G.Jzn. b. Mr. J. FORTUIJN DROOG LEE VER. a. A. J. BIEZENAAR. b. Mr. D. N. BROUWER. i a. G. PRINCE. b. D. HOOGENDUK.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1